Twee Migs schieten Amerikaans vliegtuig neer Grove schending van Amerikaanse Bezettingszone Tussen „getemde'koppensnellers Huren gemiddeld met 20 pet, omhoog Twee doden, een gewonde Europa-Statuut aanvaard Bij Regensburg15 Lm. van de Tsjechische grens Piloot redde zich met valscherm Polen houdt 6 Deense loggers vast Straaljager verongelukt Pieck ernstig ziek Negen maanden geëist Geen noodoplos singen meer! ,Xos-Hoes" in Openluchtmuseum Scherpe Egyptische nota op komst Pater J Verschuere „Jaartje vervangen'' werd 4 jaar arbeid TROEPEN TEGEN REBEL Ik stond onder grove Sovjet-druk" Bosbranden in Frankrijk Dertigste lijst pZ is 556,1 sc,loeisel ,lsNu 77,5 millioen H Eén woord bracht 16 man in de cel DAGBLAD VOOR ZEELAND D! Repressaille voor de Mig-straaljager Eerste Kamer over woningnood Eigenlijk niet... Ontploffing in lijstentabriek Later opklaringen Ingaande 1 Januari van het volgende jaar: Compensaties: kleine loonsverhoging, goed koper suiker, brandstof en schoeisel, enkele belastingverlagingen In het Zuiden 23 a 29 procent r 93c JAARGANG No. 20669 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschiint elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A. Bruna Redactieraad' G. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr H. B U de Rechter. L. J. v, 1 Westende. P V. M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15. per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 11 MAART 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contraet aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit je .ers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. R..roa.. rf -7ZT-r-OPg m Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (BijbureauKt TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG: Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 bureau voot g Na anti-Duitse rede E STRAATSBUEGSE vergadering heeft met 50 stemmen bij ont houdingen het Statuut voor een Euro pese Gemeenschap aanvaard. Er wa ren geen tegenstemmen. De Franse onafhankelijke republi kein Maroger en de Luxemburgse so cialist Schauss waren de enigen, die zich van stemming onthielden. De stemmen van de drie afwezige Duitse socialisten, die de vergadering boycotten, werden als onthoudingen geteld. Tevoren had Maroger een ongewoon venijnige anti-Duitse rede gehouden. Hij vlocht daar deze passage in: „Ik accepteer geen ander Europa dan een, waarvan Parijs de hoofdstad waarvan alle burgers Fransen zijn en waarvan het Frans de enige offi ciële taal is". De katholieke Franse afgevaardig de Teitgen reageerde op deze uitval met ile woorden: „Ik voel me door deze rede als Fransman in mijn trots gekrenkt". OP MINSTENS 15 K.M. binnen de Amerikaanse bezettingszone van West-Duitsland, namelijk bij Regensburg (Beieren) heb ben twee uit de richting Tsjecho-Slowakije komende vliegtuigen van het type MIG-15 voorzien van Tsjechoslo waakse kentekenen een Amerikaanse straaljager van het type „Thunderjet neerge schoten. De piloot wist dank zij een valscherm veilig aan de grond te komen. Aan de Amerikaanse ambassadeur in Praag is door Washington opdracht gegeven een scherp protest in te dienen, ook „tegen de schending van de West-Duitse souvereiniteit Het incident gebeurde om 11 uur gisterenochtend. MINISTER LUNS, onze minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren te Washington aangekomen om er be sprekingen te voeren. Dinsdag ont moette hij Eisenhower en vandaag staat een bespreking met Dulles op het programma. PERZIE heeft een nota aan de Iraak- se regering gezonden, waarin het Irak ervan beschuldigt een centrum van Britse kuiperijen tegen Perzië te wor den. 'Dit verklaarde de Perzische mi nister Fatemi. „NIET GENOEG, maar iets", noemde Lord Ismay, secrclaris-generaal van de NAVO, de meer dan 50 goed uit geruste divisies en 4000 vliegtuigen, waarover de NAVO tegen het einde van dit jaar beschikt. IN BRAZILIË, in de staat Minas Ge- raes te Araxa, schijnt een ertslaag ge vonden te zijn met een hoog uranium- gehalte. Men constateerde er sterke radio-activiteit en heelt grondmon sters in onderzoek. VRIJ ERNSTIG werd de hoofdcon ducteur F. V. uit Rotterdam gewond, toen hij te A'dam op een vertrek kende trein wilde springen en tussen de trein en het perron viel. [AR. JAMES B. CONANT, de Ameri- kaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft een persverklaring uitgegeven, waarin, hij zegt: „Dit is een ernstig incident, dat een grove schending van de grens van de Ame rikaanse zone betekent door vliegtui gen van satellieten van de Sovjet unie. „De Amerikaanse regering is van deze schandelijke gebeurtenis op de hoogte gebracht en ik verwacht, dat doeltreffende maatregelen ge troffen zullen worden. Inmiddels vertrouw ik er op, dat de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland zullen weten op te treden ten aan zien van iedere toekomstige inval van deze aard". Aldus het commu niqué van de Hoge Commissaris. DE AANVAL. r\E POOLSE autoriteiten hebben Maandagavond in het gebied van de Hela-baai bij Danzlg zeven Deen se vissersvaartuigen, met aan boord 23 Denen, aangehouden en naar Hela- baai, een Poolse haven, opgebracht. Men gelooft, dat de aanhouding in verband staat met de Podlse eis om uitlevering van de Poolse straaljager, die verleden week op het Deense eiland Bornholm landde. Totdusver heeft Denemarken nog geen gehoor gegeven aan deze eis. heeft gezegd, dat de twee MIGS-15 op een hoogte van 12.000 voet ver schenen en in het voorbijgaan op zijn toestel vuurden. De Thunderjet (F 84) stortte neer, kort nadat de piloot er uit gesprongen was. Een andere Ame rikaanse straaljager, die eveneens 'n palrouillevlucht maakte, heeft geen poging gedaan het vuur te beantwoor den, doch is op het vliegveld Fürsten- feldbruck bij Miinchen, geland. Piloot ongedeerd P VEN NA 6 UUR is gis'erenavond een Meteor-straaljager van de vliegbasis Twente in de directe nabij heid van het vliegveld, onder Deur- ningen, verongelukt. De vlieger, die zjjii eerste solo vlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar beschadigd, nadat bet in een bos terechtgekomen was. Vriend van Stalin rjE OOSTDUITSE president, Wilhelm Pieck, is reeds sinds enige weken ernstig ziek. Pieck is een van de wei nige Duitse communistische staatslie den, die een min of meer nauw per soonlijk contact met Stalin onderhou den heeft en op diens steun kon re kenen. Het is echter een publiek geheim, dat Pieck reeds geruime tijd geen rechtstreekse directieven uit Moskou heeft ontvangen. Alle partij-instruc ties werden de laatste tijd door Ma lenkof aan Walter Ulbricht, secreta ris-generaal der S. E. D. gegeven als deze In Moskou vertoefde. r\E AANVAL vond plaats bij de grens lussen Tsjecho-Slowakije en 1 de Amerikaanse bezettingszone. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig was luitenant Warren Brown. Hij sprong na de aanval met een val scherm uit zijn vliegtuig en landde veilig in de buurt vin Regensburg. Luitenant Brown, die een gebrui kelijke verkenningsvlucht maakte, INBREKERS, die een goede slag wilden slaan in een huis te Sus- huisterveen (Drachten), namen voor alle zekerheid de brandkast mee. Er zaten alleen maar admi nistratieve bescheiden in BIJ AKEN heerst een druk grens- en smokkelverkeer. In Februari werden er 477 smokkelauto's aangehouden. Te Vaals passeerden in dezelfde maand 271.000 mensen, de grenspost. ELF LEDEN van de Mau-Mau sneu velden, toen soldaten en politieman nen het vuur openden op een bende van 60 man. De bende had een dorp ingesloten en de bewoners de schat ting van een schaap laten betalen. EEN STAKING is uitgebroken op de scheepswerf der N.V. Gebr. Sanders te Delfzijl. Toen een arbeider een berisping kreeg, legden 35 werkne mers, meest leden van de E.V.C., het werk neer. 2300 II.A. grond, met fruitbomen be plant. is tijdens de watersnood onder gelopen. De beplanting moet voor 'n groot deel als verloren worden be schouwd, zo werd op de vergadering van de Ned. FruiMclersorganisatie meegedeeld. INGENIEURS in Japan persen lucht op hoge druk in een verlaten zink- mijn. In tijd van nood kunnen zij dan met behulp van de ontsnappende lucht dynamo's in werking zetten om elec- triciteit op te wekken! BIJ EEN BRAND in Wilmington (U S.A.) werden vier enorme pakhuizen in de as gelegd. Schade 40 millioen gulden. Er werden achttien brand weerlieden gewond. DROOGTE teistert nu al 3 maanden N.O.-Brazilië. Vele dorpen zijn door de mensen verlaten. Grote hulpacties zijn aan de gang voor de slachtoffers, GOK WATERDAMP kan dodelijk zijn. De 31-jarige F. te Rotterdam zette een wasketel op het gas. Terwijl hij erop wachtte tot het water kookte, viel hy in slaap. Zijn vrouw vond hem enkele uren later dood in de keuken. CHURCHILL heelt gezegd, dat het Hongaarse aanbod de Brit Sanders uit te wisselen tegen de spionne Lee Meng uit Malakka, nog steeds voorwerp van bespreking uitmaakt. Diefstal bij watersnood VTEGEN MAANDEN met aftrek eiste de Officier van Justitie in Den Haag gisterenmiddag tegen de 20-jari- ge zeeman A. J. K. K. had zich op een verzamelpost van het Rode Kruis wederrechtelijk kledingstukken toe geëigend, onder meer een herencos- tuum, een militaire uniform en on- derkleding. K. had de uniform aangetrokken en was naar de noodgebieden gegaan, zich uitgevend voor Rode Kruis-sol- daat. Bovendien was hem ten laste gelegd* dat hij als knecht bij een apotheker gelden had verduisterd. K. bracht medicijnen rond, inde het geld en stak dit in zijn zak. JV/ÏINISTER WITTE heeft vandaag iVA heel wat te antwoorden op vra gen en opmerkingen van Eerste Ka merleden, die gisterenmiddag en -avond zijn begroting onder de loupe namen. De invloed van de waterramp, het huurbeleid, de positie van de parti culiere bouwnijverheid, de woning types en nog heel wat meer kwam ter sprake. Een zekere tegenstelling tussen K.V.P. en P. v. d. A. trad ook weer aan het licht. De socialist Wou denberg gaf uiting aan zijn verlangen om „een zo groot mogelijk aantal wo ningen te bouwen in een zo kort mo gelijke tijd", waarbij dan het nood- middel van de duplexwoningen ge hanteerd moet worden. De katholieke Ir. Kraayvanger meende daarentegen, dat er geen mi nimale eisen meer mogen worden ge steld aan de woningbouw. De tijd om met noodoplossingen te werken is voorbij. Architectuur en wooncultuur moeten nu op de voorgrond staan, aldus zijn opinie. Twee der opgebracht vissersvaar tuigen zonden radio-berichten uit, toen zij werden aangehouden. Een der tele grafisten seinde: „Verwacht ons voor lopig niet terug". Uit Roenne op Bornholm is ge meld, dat een van de vissersvaartui gen, de „Thailand,", Dinsdagmiddag de haven van Roenne is binnengelo pen. De schipper wilde geen verkla ring voo rde pers afleggen, maar hij belde datdelijk het Deense Ministerie van Buitenlandse Zaken op. D bemanning deelde mee, dat zij met toestemming van de Poolse auto riteiten de vangst van de zes andere boten aan boord hebben genomen. Op Bornholm beschouwt men dit als een bewijs dat de Deense schepen zijn opgebracht om als een pand te dienen voor de Mig-straaljager. XX-,- Het Openluchtmuseum tc Arnhem zal 6 April a.s. zijn poorten weer openen voor het publiek. Thans is men druk bezig voorbereidingen te treffen, en de laatste hand te leggen aan nieuwe aanwinsten. Men is o.a. bezig met de opbouw van het „los-hocs" uit Zeyen (Dr.). Het zware eiken bintenwerk van eeuwenoude balken wordt van een „wand" voorzien. De ze wand bestaat uit vlechtwerk van tenenhout, waarover met strohakscl vermengde leem en koemest wordt gesmeerd; deze wand vertegenwoor digt de oudste wandconstructie In ons land. De Suezkanaalzóne JTGYPTE zal Groot-Brittannië op korte termijn een in krachtige bewoordingen gestelde nota doen toe komen, waarin de eis tot „onvoor waardelijke ontruiming" door de Brit se troepen van de Suezkanaalzóne zal worden gesteld. Deze ontruiming zou in zes fasen moeten geschieden $n in zes maanden tijds een feit moeten zijn. Bij de voorgestelde ontruiming in zes fasen is het de bedoeling, dat Egyptische strijdkrachten, telkens wanneer Britse eenheden een bepaald gebied zouden hebben ontruimd, dit zouden bezetten. geldig Weersverwachting, geldig tot f t hedenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar J enige lichte regen. Later cehter t opklaringen. Matige tot krachtige i wind tussen West en Noord. On- J geveer dezelfde temperaturen als J gisteren of iets lagere. Vandaag: Zon onder 18.37 uur. t Maan onder 13.08 uur. Morgen: J Zon op 7.02 uur. Maan op 5.43 J uur. 4 ^ISTERENMIDDAG rond één uur is in een lijstenfabriek (van de firma A. J. Hcydenrtfk jr.) aan de Krayenhoffstraat te Amsterdam een ontploffing geweest. Drie jongens van 16 jaar werden daarbij zwaar gewond. Een van de jongens stierf ter plaatse. Later be zweek een tweede slachtoffer aan zijn brandwonden. Aan de lijstenfabriek is een zgn. mothok aangebouwd. Ooggetuigen hebben in het middaguur drie jeugdi ge arbeiders, z.g. handlangers, op het plat van dit mc/nok zien klimmen. Twee waren er juist op, de derde bij na. Op dat moment deed zich de ex plosie voor, gevolgd door een enorme steekvlam. Een der handlangers werd Amsterdamse brandweerlieden bfj het zwaar gehavende bijgebouw van de lijstenfabriek. door de luchtdruk opgenomen en kwam 30 meter verder op het. speel plein van de nabij gelegen Leeghwa- tcrschool terecht. De tweede werd met grote kracht weggeslingerd en kwam met brandende kleding op een bijna 30 meter schuin achter het mot- hok gelegen grasveldje. Het derde slachtoffer liep, terwijl zijn kleding op verschillende plaatsen in brand stond, het gebouw binnen. Als vermoedelijke oorzaak noemde de politie een vat cellulose, waarvan de inhoud nog uit de oorlog dateerde. Onrustig Perzië £}E PERZISCHE regering heeft mee gedeeld, dat zij spoedig troepen- versterkingen en vliegtuigen naar Z.- Pcrzië zal zenden. Militairen zijn daar slaags geraakt met aanhangers van het stamhoofd Abolghassem Bakhtiari. De legereen heden waren boeren te hulp gekomen die geklaagd hadden, dat het stam hoofd hen uitbuitte. Naar in Teheran verttomen wordt, hebben zich Vrijdag jl. ook ernstige ongeregeldheden voorgedaan in het gebied van Noerabad in West-Perzië. Twee boeren verloren het leven en 35 werden gewond. JVJEEN, getemd waren ze eigenlijk nog niet, de koppensnellers van Nieuw-Guinea, onder wie Pa ter J. Verschueren m.s.c vier jaar lang gewerkt heeft, want hij heeft -og tweemaal een koppenjaclit "gemaakt. Nu schijnt echter het vet toch van de soep te zijn, voor die oude moordenaars en ze zijn aardig be zig goede Katholieke huisvaders te worden. V7RIENDELDK zien ze er anders niet bepaald uit en in het begin lieten ze hem dan ook tamelijk ver links liggen. Nu hij dan Mndelijk veld bij hen heeft gewonnen heeft hij ze weer moeten verlaten, daar hij eigenlijk niet voor deze mensen bestemd was. De bedoeling was dat hij er een jaar tje vervanger zou spelen voor Pater Meuwese terwijl deze naar Holland was. Maar dat jaartje breidde zich uit tot vier volle jaren, en na er nu al die tijd op gezeten te hebben, is hij dan eindelijk vertrokken niet naar zijn eigenlijke parochie aan de Kam pongrivier, waarvoor hij in 1948 be noemd werd en waarover hij eertijds een boek publiceerde doch terug naai de Zuidkust naar de Kaja-Kaja's, waaronder de missie binnenkort vijf tig jaar werkt: UITSTERVEN Nieuw-Guinea, in het leven geroepen. Pater verschueren is inmiddels in dit vraagstuk betrokken en met het onderzoek ter- plaatse begonnen. Daar bij zal het eigenlijke missiewerk voor hem wel op de achtei grond geraken, maar men kan dit werk toch onder één rubriek samenvatten al gebeurt het in samenwerking met mensen, die dikwijls met bepaald veel met Katho lieke missionarissen op hebben, NIET SÏIL GEZETEN tv Trygve Lie verklaart 'JTKYGVE LIE heeft verklaard, dat hij door het Sovjetblok op de meest grove wijze onder druk ge zet is. Gedurende ongeveer twee jaar werd hij door die gedelegeer den totaal genegeerd als secretaris generaal van de V. N. Lie noemde de behandeling, die hij van het Sovjetblok te verduren kreeg „de meest eenzijdige schending van het Handvest". Dit alles naar aanleiding van het feit, dat de ontslagaanvrage van Lie als secretaris-generaal vandaag be sproken moet worden in de Veilig heidsraad, die het eens moet zien te worden (althans de vijf grote mogend heden) over de persoon van de op volger van Lie. Daarna kan een voordracht worden opgemaakt voor de Assemblee. Liet koppensnellen zijn deze mensen gelukkig al lang vergeten, maai er is een ander probleem, waarvoor men Pater verschueren meent nodig te hebben. Trots alle moeite onder deze stam werken vier pastoors waarvan drie langs de kust en één in het binnen land wil het niet al te best vlot ten met deze kerels. Er zit geen schot in en ze blijken stilletjes aan te wil len uitsterven De missiebisschop heeft nu Pater Verschueren gevraagd, deze kwestie te bestuderen en een andere methode te zoeken, die de stam der Kaja-Kaja's voor de ondergang zal kunnen behoe den. Zijn eerste werk was, het op maken van een rapport over de Kaja- Kaja's niet alleen wat het zuivere missiewerk betreft, maar ook hun culturele, sociale en economische mo gelijkheden. KLEMMEND VRAAGSTUK Liet uitsterven van de kustbewoners is tegenwoordig een veel voorko mend verschijnsel voor vele gebieden aan deze ka-.t van de wereld, zodat de bekende „South Pacific Commis sion" die op internationaal gebied de belangen van deze bevolking behartigt, er ook uiterst bij geïnteresseerd is. Zij heeft een speciale commissie tot behoud van de kustbewoners in Zuid- FAndertussen heeft hij in de laatste jaren ook in het Mapi-gebied niet stil gezeten, veisclnliende malen is hij met Pater Meuwese het onbekende gebied ingetrokken, waarbij zij zelfs tot de beiaamde tot nu toe absouiut onbekende Kasuarmenkust zijn door- gediongen. Daar zitten nog duizenden inboorlingen die nog nooit een blanke hebben gezien Pater ve.schueren uitte in 'n brief naar zijn geboorteplaats, Bavel, zijn damtbaarne-d voor de regemiatige toe zending van het alaaat uitgegeven blaadje ..Missiethuisfront". „Niets doet ons zó goed. in aeze verlatenheid, dan af en toe iets te horen van hen, uit wier midden wij zijn voortgeko men." II1T VELE DELEN van Frankrijk zijn weer bosbranden gemeld, die worden toegeschreven aan het buiten gewoon warme en droge weer. Verscheidene brandweerafdelingen streden Maandag meer dan drie uur om een brand in het bos van Fontai- nebleau te blussen. Ongeveer 50 hec tare ging volledig verloren. In het ge bied rondom Périgueux is in de vo rige week meer dan 1500 hectare bos verwoest. T TITGELEKT zijn berichten omtrent de wijze, waarop de regering van plan is een huurverhoging door te voeren en daarvoor compensaties te geven in de vorm van een kleine loonsverhoging en verschillende belastingverlagingen. Een en ander zal pas ingaan op 1 Januari 1954, daar nog verschillende wettelijke en andere voorzieningen moeten worden getroffen. T")E TELEGRAAF geeft de meest go- detailleerde bizonderheden over dit regeringsplan en aan de hand daarvan verstrekken we dan ook de hierna volgende gegevens. De regering zal aan het parlement voorstellen de huren met de volgen de percentages te verhogen: Gemeenten 5e klas 29 procent Gemeenten 4e klas 26 procent Gemeenten 3e klas 23 procent Gemeenten 2e klas 20 proeent Gemeenten le klas 17 procent Hierbij volgt men de klasseindeling van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ningen. De regering is van oordeel, dat door deze gedifferentieerde schaal het hogere huurbedrag voor de arbei dende bevolking niet ver zal uiteen lopen, in verband met de huurver- schillen in de onderscheidene plaat sen. Wc willen hier even inlassen, dat er van alle gemeenten in de drie Zui delijke provincies geen enkele in de eerste klasse is opgenomen. Alleen Eindhoven en Gcldrop (ten dele) staan als tweede-klasser te boek. Derde-klassers zijn in ons versprei dingsgebied Breda, Tilburg, Roosen daal, Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissingen. Vierde-Klassers: Waalwijk Dongen, Gilze-Rijen, Goes en de ste delijke gedeelten van Terneuzen en Sas van Gent. De overige plaatsen zijn allemaal vijfde-klassers. Intussen zal nog nader moeten wor den vastgesteld, voor welke wonin gen de huurverhoging in volle om vang zal gelden. Huizen, waarvoor thans reeds belangrijke hogere huren dan de vooroorlogse worden betaald, zullen er geheel of gedeeltelijk van vrijgesteld worden. Het Departement van Wederopbouw moet dat allemaal nog nader uitwerken. Gemiddeld schat men de huurver hoging óp 20 procent, waardoor in to- !aal 140 millioen meer aan huur zal worden betaald. COMPENSATIE. r\IT ZOU dan worden gecompen- seerd door de volgende maatrege len: 1. Een bindende loonsverhoging van 2 a 3 procent, waarmee 40 millioen gemoeid is, 2. Verlagina van accijns 130 millioen). de suiker- Ned. Rode Kruis LIET Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft de 30e lijst van 20 geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „Watersnood" uitgegeven. Daar aan ontlenen we: FIJNAART: A. P. Dierks, 1 j. D. M. Weeda, 5 jaar. J. E. Wil- lemsen. STAVENISSE: B. Goedegebuu- re, 44 jaar. D. J. Hout, 64 jaar. J. M. Leenhouts, 1 jaar. M. Leen- houts, 37 jaar. W. A. Wielaard, 57 jaar. HET RAMPENFONDS 3. Verlaging van de omzetbelas- »t 4. Verlaging van inkomstenbe lasting, o.a. door verhoging van het belastingvrije bedrag (15 mil lioen). 5. Verlaging van personele be lasting met 40 procent (22 mil lioen). Los hiervan staan de in overweging zijnde belastingfaciliteiten, ter ver lichting van de lasten op het bedrijfs leven en ter bevordering van de in dustrialisatie. Dc officiële publicatie van het plan schijnt binnen enkele dagen te kun nen worden verwacht. ET NATIONALE Rampen fonds had tot gisteren avond 77.5 millioen gulden ont vangen. In één dag is er dus weer ruim een millioen gulden bijgekomen. Gisteren was de stand 76.3 millioen. De extra-pluim is vandaag voor ambtenaren: Een onder de ambtena ren van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de daaronder ressorterende diensten en instellingen gevoerde actie ten bate van het Nationaal Rampenfonds, heeft een totaal bedrag opgeleverd van f 47.161.43. IN BERLIJN werden Maandag de nummers van het Oostduitse blad „Tribune" voor een tien'je per stuk verhandeld. De reden daarvan was een drukfout. In plaats van Stalin als „schitteren de strijder voor het behoud en de consolidatie van de v r e d es in de wereld" stond er: „de schitte rende strijder voor het behoud en de consolidatie van de o o r 1 o g". Het gevolg was e'n gezoem en ge;ons in telefoon- en telegraaf lijnen, geconfereer en gerecher- cheer ende gevangenneming van 16 correc ors. „Aangezien ik nooit kan geloven, dat de Tribune over 16 correctors beschikt, ligt het voor de har.d, dat de halve redactie van de Tribune achter de tralies zit." schrijft de correspon dent van de Daily Express aan zijn blad en hij voegt eraan toe. dat hij onmiddellijk in de vluchtelin gen-centra informeerde, of er ook mensen van de Tribune waren ge arriveerd. Dit was nie, het ge val.

de Stem | 1953 | | pagina 1