Financiering rampschade door leningen f55 millioen! Na wateroverstroming geen geldoverstroming ST. WILLEBRORD geheel onder gemeente Rueplien VERSAILLES deecl ook mee Dispensatie Nederland blijft afstand doen van dollarhulp Begrotingspositie verzwakt Vijftiende dodenlijst „Leeuwenseven voor het Rampenfonds Vrienden en verwanten hielpen Inbreker redde agentenleven Redders weer thuis Koniiig Boudewijn keert terug Beurs aan Italiaans muziekcollege Uit Tanger uitgewezen Ir J. Franke benoemd voor militairen Gehele vergoeding tot f 1000.- DE TOEKOMST VAN HOEVEN BLIJFT EEN OPEN VRAAG VERBONDENHEID IN DIEPE NOOD r DAGBLAD VOOR ZEELAND Rusland belooft een millioen Ned. Rode Kruis GROEPERING NAAR LEEFTIJD Antoine Touseul legde verklaring af Vrij zacht AMBTENAAR BETAALDE TERUG... Voor jeugdig muzikant uit noodgebied Rijke gift van SIAE Herstel rampschade T weede Kamer kende nu geen bez waren Hulde voor Pastoor Bastiaansen Initiatief na koninklijke rede Redder van formaat (1.90 in.) 93e JAARGANG No. 20654 Voor GodKoningin en Vaderland ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Uitgave N. V- Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J- v. Hoolegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter. L J, v. 't Westende. P. V* M_ Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841, Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3» per m/m. llngezonden Mededelingen f U.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contra«t aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, weike de uil- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor~^7 Zeeuwse Fiianden: GOES. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau "^r Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tel. 102 - (Bijbureaux: TERNEUZEN. Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35 Rampen fonds Vrijdagavond DE STAND van het Rampen fonds bedroeg gisteren avond 55 millioen gulden. Ook Rusland heeft zich aangesloten hij de landen, die hulp hebben ver leend aan onze nooclgebieclen. liet ge zamenlijke bedrag van die Russische hulp beloopt een millioen gulden. Engeland krijgt f 945.000. Tijdens een maaltijd, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bi- dault aanbood aan zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. Beyen, overhandig de hij nu*. Beyen het eerste deel van wat het Franse volk als hulp voor Nederland heeft bijeen gebracht. Het was een chèque van meer dan 20 millioen francs (ruim 200.000 gulden). ALS OPVOLGER van de heer A. C. de Bruyn is de heer H. J. Kuiper te Utrecht tot lid van de Raad van Be stuur der St. Radboudstichting be noemd. MET INGANG van 2 Maart a.s. mo gen alle gewone brieven voor het buitenland, dus ook die boven de 20 gram, gesloten ter post worden be zorgd. DE CORRESPONDENTIE van Bilder- dijk zal in vijf delen, met commen taar, worden uitgegeven. Het zijn enige duizenden brieven. NATIONALISTISCHE Chinezen zijn bij Wanting, 50 km. van de Sino-Bir- mese grens, in botsing gekomen met communistische troepen. DE KWESTIE of de omroepverenigin gen auteursrecht op de radioprogram ma's hebben, wordt voor de Hoge Raad behandeld n.a.v van het blad van de Stichting „Het Radioprogram ma." DE 32-JARIGE L. M. cn de 28-jarige A. B. uit Amsterdam werden wegens handel in valse 100-dollarbiljetten voor het Gerechtshof aldaar tot resp. drie en twee jaar met aftrek veroor deeld. .EEN NEGER, die met een lichaams temperatuur van 25 graden in een zie kenhuis te Washington werd opgeno men, is ondanks een aanvankelijk succesrijke behandeling binnen 24 uur overleden. De FINANCIERING van de rampschade zal in hoofdzaak, ja, in zo sterk mogelijke mate, door leningen moeten plaats vin den om het inflatoire effect te voorkomen. Of per saldo ook nog een beroep zal worden gedaan op de tegenwaarderekening, is een zaak. die wij later rustig moeten bekijken. Aldus verklaarde mi nister v. d. Kief tegenover het weekblad „De Zakenwereld Hij voegde eraan toe: „Wij moeten er voor oppassen, dat wij na de wateroverstroming niet ook nog een geldoverstroming krijgen. DIJ DE grote liquiditeit der schat- kist, aldus de minister, behoeft achter het financieringsplan niet zo'n haast te worden gezet. De minister geloofde niet, dat de door velen zo gevreesde importlawine zal plaats vin den. Het is echter mogelijk, dat de ramp onze betalingsbalans tijdelijk ongunstig zal kunnen bcinvloeden, aldus de minister ,maar Nederland zal niet terugkomen op het besluit om afstand te doen van verdere dollar hulp tot 30 Juni. „Wij hopen het zó te kunnen bolwerken, dat we ook het volgende jaar niet om hulp behoeven te vragen. Nog steeds is de gulden een hard betaalmiddel. BEGROTINGSPOSITIE. r\E RAMP zal ongetwijfeld een zeer nadelige invloed hebben op onze begrotingspositie. Door de uitval van vele agrarische producten en onver mijdelijk uitstel en verlichting vpn belastingen zullen de inkomsten be langrijk dnlen. De verhoging der uit gavenposten is nog niet te overzien. De minister raamde op de gecom bineerde Gewone Dienst, Buitengewo ne Dienst I en Landbouwegalisatic- fonds, in plaats van een oorspronke lijk geraamd overschot ad f 131 mil lioen, een tekort van ca. f 80 millioen. Het tekort op de buitengewone dienst II was f 623 millioen. „Wanneer ik een zeer vage raming van het totale tekort voor 1953 mag doen, dan zou ik dit in de orde van grootte van f 1200 millioen willen stellen". TRANSFORMATIEFONDS. DE 70-JARIGE heer P. H. Koster te Amsterdam behaalde gisteren aan de Gemeente-Universiteit de meestertitel in de rechten. Hij be gon zijn studie^ op 57-jarige leef tijd. standig mogelijk te laten besturen, zodat de overheid slechts een kleine vinger in de pap zal hebben. Het fonds zal een goede spreiding van be leggingen stimuleren. Verder deelde de min. o.m. mede. dat opheffing der speculatiewinstbelas ting in ernstige overweging is. Ten aanzien van een verdere verlenging van de dividendbeperking wordt nu advies gevraagd van de Sociaal-Eco nomische Raad. Maar een opheffing van het prolongatie-verbod is van de minister niet te verwachten. De minister onderstreepte, dat hy het rentegamma zeker zal aanhouden. „Het doet heus geen kwaad, Het is een gemakkelyk hanteerbaar instru ment, vooral voor het geval, dat er weer eens ernstige dingen mochten gebeuren". Indien het in 1953 beschikbare ka pitaal in de goede richting zal stro men, als dus het grootste deel van het beschikbare kapitaal naar de over heid kan vloeien, zo besloot de minis ter, tfan hoop ik. dat wij het onder elkaar wel zullen redden. LIET informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de vijf tiende lijst uitgegeven van slacht offers van de watersnood. Er ko men 25 namen op voor. waarvan wij de volgende uit ons versprei dingsgebied overnemen: BRUINISSE: I. Deurloo. 46 jaar. KORTGENE: J. Blok, 86 jaar; L. Poortvliet-Blok. 53 jaar, Aa. Blok, 52 jaar en Ga Welleman, 55 jaar. STAVENISSE: H. Goedegebuure 49 jaar. WOLPHAARTSDIJK: G. Kloos terman-de Leeuw, 52 jaar en M. Kloosterman. U jaar. ST. PHILIPSLANL: J. Suurlant, 54 jaar. OOSTERLAND: J. Hendrikse, 5 jaar. Geïdentificeerde slachtoffers WAN DE door het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis tot gis teren geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood in totaal heden 518 luiden de leeftijdsgroepen als volgt: 01 jaar: 19. 1—4 jaar; 41. 514 jaar: 60. 1519 jaar: 35. 20—29 jaar: 47. 30—39 jaar. 42. 4049 jaar: 52. 5059 jaar: 73. 60—69 jaar: 68. 70—79 ja4r: 54. 8089 jaar: 27. 90 en ouder: 1. Daarnevens werden 30 kinderen en 85 volwassenen geborgen en geïdenti ficeerd, waarvan de leeftijd nog niet kon worden vastgesteld. p EN z.g. transformatiefonds ter doorstroming van kapitaal uit de risicomijdende naar de risicodragende sector is bijna gereed. Het fonds zal een maximum garan- tievermogeu van f 100 millioen heb ben. Het is de bedoeling het zo zelf- HOTELGASTEN te Alkmaar werden door een hevige rookontwikkeling uit hun slaap gewekt. De brandweer was er gauw bij, maar eet- en vergader zaal brandden geheel uit. HET PLAN om in Utrecht slecht 39 candidaten te stellen en zodoende een tweede gemeenteraadsverkiezing na de grenswijziging overbodig te maken, gaat niet door. BINNENKORT is de ondertekening te verwachten van een Grieks-Neder lands cultureel accoord, dat zal voor zien in uitwisseling van hoogleraren, studenten en kunstenaars. DE WESTDUITSE Bondsraad heeft Vrijdag de tussen West-Duitsland en Israëël gesloten schadeloosstellings-. overeenkomst goedgekeurd. DE COMMISSIE voor de watersnood welker leden Dinsdag jl. benoemd zijn. heeft Donderdag een aanvang ge maakt met haar werkzaamheden. JUWELEN ter waarde van f 300.000 j werden gestolen in het huis van de vliegtuigmagnaat Spriggs in Sussex. Het echtpaar Spriggs zat naar een te levisie-uitzending over inbrekers te kijken, toen dc diefstal werd ge pleegd. IN ENSCHEDE vond een 16-jarige j gisteren by het graven van een kuil een jampotje met 118 gouden tientjes en 5 gouden vyfjes. Vermoedelijk zijn I de goudstukken indertijd hegraven door ccn joodse familie, die daar heeft gewoond. VIJFTIG KINDEREN tussen 5 en 7 jaar van Goerec-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, die naar Baarn en Soest geëvacueerd zijn, zagen gis-1 teren een poppenkastvertoning op Pa-1 leis Soestdijk. De Koningin en'de Prin-1 sesjes ontvingen de kleine gasten. I EISENHOWER heeft het Congres ver- I zocht te verklaren, dat het alle uit- legging van internationale overeen- komsten, „die zijn verdraaid om de onderwerping van vrije volken tot stand te brengen", verwerpt. HEREN ONDER ELKAAR rjE ENGELSE inbreker Benstead kan zijn twaalf maanden gevan genisstraf gaan uitzitten met de troos tende gedachte, dat hij een kans om aan arrest te ontkomen heeft opgeof ferd aan zijn plicht van menselijk heid. Bij zijn berechting werd name lijk naar voren gebracht, dat hij de politieman, die hem over het dak van een Londens gebouw achtervolgde, be hoed' 'had voor een val van vijftien meter hoogte. De agent was uitgegleden en toen Bestead omkijkend, bemerkte in welk een gevaarlyke positie zijn achtervol ger verkeerde, kwam hij prompt te rug om de helpende hand te bieden aan de man van de M*et, die hem daarop even plichtsgetrouw arres teerde. f Hij heef* Tteld, dat hij aan het 1 Oostfront heeii gestreden en dat hij I in Nederland heeft deelgenomen aan I het arresteren van verzetsstrijders. Hij vond zichzelf geen misdadiger in de gewone zin van het woord. Als po litiek vluchteling diende hij van de West-Duitse regering asyl te krijgen, meende Touseul. „Zij heeft dat aan alle politieke vluchtelingen beloofd". Het blad meldde geen tijd of plaats van ontmoeting. :-;o. A NTOINE TOUSEUL, een der uit de Bredase gevangenis ontsnapte oorlogsmisdadigers (ook uit Breda af komstig). heeft enkele verklaringen afgelegd aan een redacteur van „Der Mittaj*". Touseul liet daarbij weten, dat hij niet door Duitsers is geholpen bij zijn ontsnapping, maar door „vrien den en verwanten". HIIMttttOOMMIHIS- Weersverwachting, geldig tot hedenavond: 3 Zwaar bewolkt met hier en daar 3 opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog weer. Matige tot kraehtigc Zuid-Weste- lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 18.05 uur J Maan onder 3.28 uur. Morgen: Zon op 7.42 uur. Zon onder 18.06 uur Maan op 11.20 uur. Maan onder J 1.82 uur. Maandag: Zon op 7. to 3 uur Maan op 12 21 uur. Perscampagne ontnam hem de nodige rust LONING BOUDEWIJN zal Zondag- avond uit Antibes naar Brussel terugkeren. Ook Koning Leopold en de Prinses de Rétie gaan dan naar België terug. In de omgeving van de Koning wilde men niets zeggen over de reden van de terugkeer. Algemeen werd verwacht, dat hij nog enige weken aan de Rivièèra zou blijven. Een vooraanstaand socialist verklaarde te Brussel: „Dit is zeer vreemd na hetgeen de Premier over de gezondheid van de Koning heeft gezegd." Dokter Luigi ontkende, dat de Ko ning ernstig ziek zou zijn, zoals Zon dag door Premier van Houtte is ver klaard in antwoord op vragen van socialisten in het Parlement. Ilij zei, dat de Koning de rust, die hy nodig had, niet kon krygen door de perscampagne-tegen zijn verblyf aan dc Franse Rlvièra. Aan zichzelf YP7. S., een hoge middelbare ambte- naar van de Rijksbelastingen te Utrecht, is gearresteerd op vermoeden van valsheid in geschrifte. De ambte naar, die uit hoofde van zijn functie het algemeen vertrouwen genoot, wordt verdacht daarvan misbruik te hebben gemaakt door het in de loop van de jaren plegen van ernstige fraude. Hij zou valse terugbetalingsbevc- len hebben uitgegeven en ten behoeve van zichzelf gebruikt, naar het zich Iaat aanzien tot een totaalbedrag van ver over de tienduizend gulden. Z. K. H. Prins Bcrnhard heeft als voorzitter van het Nationale Rampen fonds in Den Haag een chèque van duizend dollar in ontvangst genomen als klein begin van een grote sneeuwbal-actie, welke „Lions Internatio nal" voor de Nederlandse rampgebieden gaat beginnen. Deze leeuwen internationale vormt over de gehele wereld tienduizend clubs, die teza men plm. 450.000 leden tellen. De heer Edgar M. Elhert uit Chicago, president van de „Lions International", die het waardepapier aan de Prins ter hand stelde, zeidc, dat deze chèque van duizend dollar het be gin is van een actie, welke zal bewijzen, dat de melk van menselijke naastenliefde nog altijd door de aderen van vrije mensen stroomt. De Amerikaanse ambassadeur, de heer Sclden Chapin, woonde de overhan diging bij. Van links naar rechts: Z. K. H. Prins Bernhard, Selden Cha pin, Edgar M. Elbert en Mevrouw Elhert. 3 tot 10 jaar. De kosten bedragen 100 dollar per maand. Buma heeft zich een dezer dagen tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met ver zoek een gegadigde voor deze beurs ie doen aanwijzen. CR FLADDERDEN twee biljetten, elk van 5000 Franse francs op ons bureau. Ze waren kraak-nieuw en ze kwamen van de weleerw. heer de Goascadec, kapelaan aan dc kathedrale kerk te Versailles, liet was een geschenk van de kin deren der parochie en van ge noemde kapelaan. Daarbij had A'ersaiiles het niet gelaten, want de Secours Catholi- que van deze plaats had ook goe deren ingezameld met als resultaat enkele vrachtwagens vol beste kle ren, dekens en lakens die door de seminaristen van het Groot-Seini- narie werden gesorteerd. De eerste vrachtwagen kwam in het begin van vorige week in Nederland aan. Wij kunnen dit maar niet zo aan ons laten voorbij gaan. Waar ook dc kinderen van Versailles zich ge roepen voelen, mee te werken aan de hulpverlening, daar mogen de naaste buren van de slachtoffers niet blijven toezien. Hadt gij uw gift nog niet gestort j bij het Rampenfonds? U kunt het zich nog gemakkelijk maken, zo lang onze bureaux giften blijven aannemen. En mochten onze loket- ten U te ver van huis zijn, 'n post- j wissel is ook goed. Ons gironum- mer is nog steeds: 278841. Ziehier de nieuwe lijst. Weer j ruim 1250 gulden erbij. Totaal incl. vorige lijsten f 45.135,38 TNE SIAE. dc Italiaanse zusterorgani- satic voor muziekauteursrecht, lieeft een beurs beschikbaar gesteld voor een muzikaal begaafde jongen uit het rampgebied in dc leeftijd van 10 tot 14 jaar. Uit deze beurs zal een volledige mu zikale opleiding met inbegrip van stu diemateriaal, kieren, volledig pensions e.d. bekostigd worden aan het offi ciële Italiaarise muziekcollege ..Forum Italicum" te Rome. Aan dit college, waaraan een internaat verbonden is met concertzalen, overdekte zwemba den, sportvelden etc. worden complete cursussen gegeven in alle muziek- branches (compositie, dirigeren, piano, viool, cello, alle blaasinstrumenten) met een gevarieerde opleidingstijd van De Esme-piraten TARIE NEDERLANDERS, opvarenden van het piratenschip Esme, dat op 4 October in de Middellandse Zee het schip „De Combinatie" overviel en leegplunderde, zijn uitgewezen. Het zijn de kapitein E. J. E. en de beide opvarenden F. B. en J. J. van D. De drie mannen zullen nu naar Marseille worden overgebracht, om aldaar te worden berecht. Zoals bekend, kwam de „Esme' in de nacht van 4 October langszij de „Combinatie". Gemaskerde en gewa pende piraten besprongen het schip, overmeesterden de bemanning en maakten voor 100.000 dollar aan siga retten buit. Eerst op 17 October ver lieten de zeerovers het schip en op 27 October kwamen de mannen van de „Combinatie" uitgehongerd en be vuild op de rede van Tanger aan. p. Als directeur-generaal voedselvoorziening J. A. P. Franke te Voorburg is benoemd tot directeur-generaal van de voedselvoorziening. De heer Franke, tot dusver raadsadviseur in algemene dienst, volgt dr. ir. S. L. Louwes op, die einde Januari 1953 overleed en die hij sedert September 1950, waar nodig, verving. Johannes Franke werd in 1914 ge boren te Sleen in Drente. In 1948 werd hij benoemd tot voorzitter-directeur van het hoofdbedrijfschap voor ak kerbouwproducten en tot voorzitter van de bedrijfschappen voor granen, zaden en peulvruchten en voor vee voeder. A AN DE MILITAIREN van het Ne- derlandse Leger is dispensatie verleend van de Vastenwet. met uit zondering van Goede Vrijdag. Dispen satie in de onthoudingswet (behalve op Goede Vrijdag) is verleend aan de militairen en aan alle overigen, aan wie in dienstverband door de bur gerlijke Overheid, of de leiding van neutrale of niet-katholieke inrichtin gen maaltijden worden verstrekt. Eveneens aan de zeevarenden, wan neer zij zich van de scheepskost be dienen. en d-llarr 15, Ontvangen 20 Febr. '53: 342 Breda f 50,— Serviezenhuls Fa. C. v. Gooi Breda f 200. R.K. Diocesane Bond voor Kleuteronderwijzeressen Bisdom Breda f 25, St. Layrensgesticht Breda (restant om de 1200.vol te maken) Dansclub Nederlandse Reisver. afd. Breda Hub. Roksnoer Merksem Toosjc Diepstraten en Ria Gulickx, beiden 9 jaar te Gilze haalden met Carna val op Uit de voetbalpot N.V. te Roosendaal 3e klas Mulo Molenstraat 13 Roosendaal Personeel atelier „Woka" Roosendaal Kaartclub Harten-Aas Clinge f H. de F. Hulst f Ontvangen op Evacuatie bureau f Opbrengst „De Noodklok luidt" f De Kaartpot Boeimeer Breda f Van een Breda's meisje te Reading, Engeland f C. Klaassen Breda f Angeline Soons Breda f Rikconc. Biljartver. Pas Buiten. Breda f Samson en Huybregts- Segeren Nice Frankrijk" f De heer Dames, Shell Ser vice Station, Breda f Personeel Shell Service Station, Breda f 8, Penningske v. d. weduwe Breda f 1, Krantenbezorgers van „De Stem" Breda f Spaarpot Jaap Breda f Piet Diepstraten, Beb de Bruin en Harrie Hagenaars Gilze gingen met vasten avond rond en haalden een bedrag op van f Hier zien we luitenant-vlieger „Dan ny'1 Kearns (links) en luitenant R. Crayton na hun terugkeer op de luchtbasis. Gosport in Engeland met de zeven liefscliroefvliegtuigen, die hebben deelgenomen aan liet red dingswerk in dc rampgebieden in Ne derland. Het eskader bracht 75- men sen in veiligheid. Luitenant Kearns had in deze redding bet leeuwenaan deel met 117 personen. Dc klompen, welke de kranige vliegers dragen, zijn souvenirs van bun bezoek aan Neder land. A ANGIFTE van rampschade aan gebouwd onroerend goed kan, be halve bij de rampschade-bureaux, ook worden gedaan bij het gemeentebe stuur van de plaats van inwoning. Met het herstel behoeft niet te worden gewacht tot taxatie is verricht. Inte gendeel wordt aangeraden het herstel ten spoedigste ter hand te nemen. De schade zal worden vergoed vol gens een taxatie van de lierstelkosten Het ligt in de bedoeling dc geschatte schade tot f 1000 geheel te vergoeden onder aftrek van een bedrag van f 50: schade tot f 50 wordt niet vergoed. Eventuele uitkeringen wegens verze keringen -uilen in mindering worden gebracht. Herstelbare schade boven f 1000 zal tot een nader te bepalen percentage worden vergoed. Wettelij ke maatregelen voor de schadever- goedingsrrgeling zijn in voorberei ding. f 13,- 50.- 12,- 3,— 10.50 10.42 40,— 255, 7,— 2,50 271.54 9.24 10,— 1.— 2,— 96.50 50,— 100,— 15.50 1.03 10.50 Totaal deze lijst f 1.254.73 Totaal incl. vorige lijsten f46.390.11 dollars 15,— Rectificatie: In de opgave van gisteren werd niet vermeld een bijdrage van 2,75 welke wij ontvingen van Florin Reijnders. Marjette Reijnders en Agnes Sterk uit hun spaarpot. Dit bedrag was echter wel in de telling opgenomen. (Van onze parlementaire correspondent). £)E TWEEDE KAMER heeft z.h.sb het wetsontwerp goedgekeurd, vol gens hetwelk liet kerkdorp St. Willebrord met ingang van 1 April a.s. geheel onder de gemeente Rucphen wordt gebracht. Hoeven en Etten-Leur waren het daarmee geheel eens, al verliezen ze resp. 617 en 1538 inwoners. In de dorpen St. Willebrord en Rucphen was men zo verheugd over dit besluit, dat gisterenavond de vlaggen uit gingen! Er behoeft o.i. dan ook niet aan getwijfeld te worden, dat dc Eerste Kamer het ontwerp ook goed zal keuren. Het Voorlopig Verslag had onge rustheid gebracht. Die is nu geheel verdwenen. [Wiet dokter Mol bleek minister Beel in het Kamerdebat van mening, dat een sterk gericht sociaal-ccono- misch- en cultureel beleid noodzake lijk is voor het kerkdorp en dat Ruc phen dit onder leiding van zijn voort varende burgemeester aankan. De I even opgeroepen maar onmiddellijk weer verworpen vraag van Schcps (PvdA) of St. Willebrord een aparte gemeente zou moeten worden, werd ook door minister Beel ontkennend beantwoord. De ontwikkeling kan worden afgewacht. Deze grenswijziging maakte dokter Mol slechts in één opzicht ongerust: vv ordt hierdoor het grote grenswijzi gingsplan, waarbij meerdere gemeen ten zijn betrokken, nu niet op de ach tergrond gedrukt? Minister Beel nam die ongerustheid van de afgevaardigde uit Etten weg door de positieve verklaring, dat deze voorziening voor Sint Willebrord slechts uit het grote plan 's gelicht omdat hier voorzieningen dringend nodig waren. Het grote plan zal ïiij zelf met Gedeputeerde Staten bespre ken en de minister zal er het zijne ioe bijdragen, dat het niet op de lange oaan wordt geschoven. Bovendien zal hij met zijn betrok ken ambtgenoten bespreken, welke maatregelen in het gehele gebied ten behoeve van de industrialisatie gi- troffen kunnen worden. Want ook hierop had dokter Mol de volle na druk van zijn betoog laten vallen. Hij kent alle geestelijke, sociale en eco nomische noden van de bevolking en meent, dat alle sentimenten van plaat selijke aard hieraan ondergeschikt moeten worden gemaakt. HUMORISTISCHE REDE VOERING pR IS een initiatief genomen -®-J om de door de Koningin in haar rede van 8 Februari geuite gedachten tot nadere verwezen lijking te brengen. Hare Majesteit gewaagde naar aanleiding van de uit de gehele wereld ondervonden Rucphen moet komen! Ook1"' °moet1 'lulPverlening> van het leggen Hoeven nu een brokje St. Willebrord van een beginpunt voor een ver- argtumen?eanarvan dT^ndet'van br0edering der mensheid die tot - lrs van ver over de grenzen van het va- voegde („Blijf af van Hoevens grens, tsjing boem. tsjing boem. tsjing boem"), bracht de socialistische afge vaardigde Scheps ook nog ter sprake de „worsteling" van Hoeven, om een zelfstandige gemeente te blijven. Dit bedoelde hij echter slechts als vrolijke noot, want deze aangelegenheid, die in het grote plan is verval, komt bij de Willebrordse aangelegenheid niet in geding. De vraag of Hoeven een zelfstandige gemeente moet blijven, aldus minister Beel, wordt niet beantwoord met de vraag of St. Willebrord enh„„i een zelfstandig Hoeven, evenmin als het de tegenstanders een wapen in de hand geeft. Daarover wordt later, als het ..grote plan" aan de orde is ,op- nieuw gesproken, met in achtneming van alle meningen. Zowel de socialist Scheps, de katho lieke dokter Mol als minister Beel die de enige sprekers waren bij dit wetsontwerp hebben hulde gebracht aan pastoor Bastiaansen van Sint Wil lebrord. „Hij was een leeuw op de preekstoel en een lam in de biecht stoel", zei Scheps, en het kerkdorp heeft nog meer grote mensen gehad. Minister Beel prees de goede verstand houding hier tussen geestelijke en we reldlijke autoriteiten. derland zijn weerklank vond. Waar do natuurramp, die Neder land getroffen heeft .tot een over weldigende demonstratie van Europe se verbroedering uitgroeide en tot vei daarbuiten spontane reacties van in ternationale naastenliefde opriep, is zo werd ons medegedeeld in brede kring hier te lande en ook in het buitenland de hoop gerezen, dat deze verbondenheid in diepe nood be waard moge blijven om in dienst te worden gesteld voor de opbouw ener betere en vrije samenleving. Het ligt in do bedoeling op «korte termijn tot nadere publicaties om trent dit initiatief over te gaan. T EEN humoristische redevoering, waarin hij alle gedichten, die er be trekking op hebben, met groot élan declameerde, en waaraan hij zelf nog een variant op een Carnavalslied toe- i 'ONINGIN ELIZABETH van Engeland heeft Reis Leming- ton, een Amerikaans vlieger, be loond met de George Medal, de nrogste burgerlijke onderschei- di ig voor dapperheid. By de jongste overstromings ramp heeft Lemington 27 mensen gered. Hij begaf zich per boot of wadend door het ijskoude water naar ouden van dagen of zieken en bracht hen in veiligheid. De '°n?e piloot verklaarde zich i, nn rï°0' z'in h°6e gestalte (1.90 meter) nuttig te hebben kun- maken. Hij was de zwemkunst namelijk niet meester.

de Stem | 1953 | | pagina 1