Sterke aandrang tot integrale schadevergoeding Kleine aasvogels boven rampgebied r Ook zijn jas Terug naar normale ivegen van regelmatig bestuur DAGBLAD VOOR ZEELAND .Voetgangers" in Stockholm „Uiterste grens' Het opwerpen van vluchtplaatsen bepleit in Tweede Kamer Uitstel gemeente raadsverkiezingen? Eisenhower en Dulles besluiten: Hulp aart Europa noodzakelijk Stassen wil studiegroepen sturen IETS KOUDER Cokestrein werd een symbool K. S. G. TRAD IN WERKING Douane keek toe Zonder slepers de Hudson op Blokkade van Chinese Zuidkust Engeland ziet handel bedreigd Nog geen beslissing van Eisenhower .Duitsland herenigen" Eigen hulp achter masker van naastenliefde Wanneer licht vergrijp zwaar misdrijf is Geen pardon Schenker tegen wil en dank 93e JAARGANG No. 20645 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hoolegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter L. J v '1 Westende. P. V. M Vercauleren. Abonnementsprijs by vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell f 0.42 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau v»r de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULSTDubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 Belgische herbewapening „YY/TJ HEBBEN, bij onze 1-11 herbewa- "penning de uiterste grens van ons vermogen bereikt. Indien wij hierbij niet op verstandige wijze door het buitenland worden geholpen, zul len wij moeten nagaan of het ons wal mogelijk is op dezelfde wijze voo't te blijven gaan", aldus verklaarde Paul van Zeeland, toen de begroting van het Belgische ministerie van buiten landse zaken werd behandeld. DE EERSTE FASE van de hulpverlening bij de watersnood is afgesloten. De regering noemt het nu gewenst, weer meer tot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandigheden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tussen komst van daarvoor verantwoordelijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, die nen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt ge troffen. Minister Beyen heeft in Brussel als zijn mening uitgesproken, dat de ramp geen invloed op onze munttoestand zal hebben, daar deze ge zond is. Eveneens gelooft hij niet, dat ons uitvoersysteem veel van de toestand heeft te lijden. In de Tweede Kamer is de regering gisteren nog niet aan het woord gekomen. Vanmiddag 1 uur begint haar antwoord, dat we ook per radio zullen kunnen horen over beide zenders. DERTIG EGYPTISCHE militairen kwamen om het leven, toen een vlieg tuig van de Egyptische luchtmacht neerstortte als gevolg van een zand storm. Er waren vijf gewonden, van wie twee ernstig. DE BOMAANSLAG op de Sovjet-le gatie te Tel Aviv zou zijn gepleegd door een „Anti-communistische Bond" Dertig personen, onder wie de leider van deze bond, Habin Sjiber, zijn ge arresteerd. HONGARIJE weigert in te gaan op een Amerikaanse nota, waarin terug gave wordt gevraagd van een vlieg tuig, dat in November 1951 in Hon garije een noodlanding maakte. EEN TIENJARIGE evacué uit Oude Tonge. die onderdak liad gekregen te Kwintsheul, viel daar in een sloot en verdronk. DE MET de A.K.U. nauw gelieerde American Enka Co., zal ook vol-syn- thelische vezels gaan fabriceren. De A.K.U. heeft daartoe een licentie overeenkomst met Dupont gesloten. DE GELDEN, die bestemd waren voor de huldiging van Staatsraad mr dr L. N. Deckers, te Maastricht, Welke op 14 Februari 70 jaar wordt zullen worden overgedragen aan het Natio naal Rampenfonds. WESTDUITSE parlementsleden zullen voorstellen een bijzondere vergade ring van de Raad van Europa bijeen te roepen om te spreken over de over stromingsramp en de toestand van de Oostduitse vluchtelingen. PERSONENAUTO'S van Europese merken, die zijn geassembleerd in een der landen van de Benelux, kunnen voortaan binnen het Beneluxgebied vrij worden verhandeld, zo besloten de drie regeringen. VANDAAG keren 80 militairen van het corps Commandotroepen uit Su riname in ons land terug met het mo torschip „Cottica". IN OOST-DUITSLAND heerst een zo danig te kort aan steenkool, dat hon derden fabrieken moesten sluiten, voor huisbrand geen steenkool be schikbaar is en zelfs ziekenhuizen 't zonder verwarming moeten stellen. TOT AMERIKAANSE ambassadeur te Rome is benoemd de 49-jarige me vrouw Clare Luce, die in het Protes tantisme werd opgevoed, doch in 1946 tot de R K. Kerk overging. Zij is de echtgenote van de uitgever van Ti me" en „Life". HEDEN ANTWOORDT REGERING QFSCHOON de Tweede Kamer het beleid van de regering in verband met de watersnood in grote lijnen goedkeurde, achtten de meesten het thans toch nodig enkele waarschuwin gen te laten horen met betrekking tot de verder te nemen maatregelen. Op de eerste plaats maakt men er zich bijna algemeen ongerust over, dat de regering de schaderegeling wil op stellen overeenkomstig de regeling voor de oorlogsschade, omdat dit niet voldoende en te traag zou zijn en ver volgens werd er de regering op ge wezen, dat de gelden, die zo rijkelijk in 't Rampenfonds worden gestort, niet mogen worden aangewend om daaruit de huisraadschade te financieren. De huisraadschade mag niet worden afgewenteld op het Rampenfonds, maar moet het charitatieve doel be houden, waarvoor het particulier ini tiatief het bestemt. Byna algemeen werd aangedrongen op een zo integraal mogelijke schade vergoeding op korte termyn, zonder zoveel ambtelijke beslommeringen als bij de uitkeringen van de oorlogs schade gebruikelijk is. Alleen de heer Tilanus kan het standpunt van de regeringsnota vol komen onderschrijven. Allen prezen de spontane uitingen van daadwerkelijk meeleven van het Koninklijk Huis, de militairen, de be volking en de toegesnelde bondgeno ten. Het was mr. Burger (P. v. d. A.) welkom, dat thans de roep klinkt: „sluit de zeegaten af", maar daar kan de eerste jaren nog geen sprake van zijn, omdat de plannen nog niet ge reed zijn. Binnen twee jaar kan er ^aar i me.ninS echter een rapport deskundigen ter tafel liggen en o+iu aan °P 'n breed samenge stelde commissie, die in t' openbaar zal moeten werken. De heren Oud en Schouten hebben ook het vraag- mpt v6 affluiting der zeegaten met nadruk op de voorgrond gesteld. De katholieke woordvoerder N. v. d. Heuvel wees erop, dat er behalve de schadregelingen óók een blijvende financiële regeling zal moeten wor den ontworpen voor de getroffen ge zinnen, waaraan de kostwinner is ont vallen. Zijn fractiegenoot ir. v. Meel viel hem erin bij, dat snel en zo ruim mo gelijk moet worden geholpen. Welter (K.N.P.) adviseerde de rege ring voor de financiering een geheel afzonderlijke regeling te treffen en die buiten het normale budget te houden. De gelden kunnen komen uit lenin gen,, buitenlandse schenkingen en eventueel particulier initiatief. Let niet te schriel op het geld, riep Wei ter, maar kijk naar de nood, die moet worden gelenigd. DE OORZAKEN. £)E GANDIDAATSTELLING voor de gemeenteraad zal niet in alle gemeenten kunnen geschieden en daarom vroeg de heer-Tilanus gisteren in de Ka mer, of het niet goed zou zijn de gemeenteraadsverkiezingen voor het gehele land een jaar uit' te stellen. De Grondwet verzet zich er niet tegen. De verkiezingen voor Raad en Staten zouden dan tegelijk ge houden kunnen worden. Intussen schijnt de Kieswet zich wel tegen zulk een uitstel te verzetten. De heer Oud stelde dan ook voor slechts voor de noodgehieden de ver kiezingen uit te stellen, totdat daar -weer regelmatige toestan den zijn verkregen. r^P DE OORZAKEN van de ramp wilde men thans niet diep in gaan, maar mr. Burger had reeds ge constateerd, dat de dijken pas bezwe ken nadat ze van binnenuit door het water werden aangetast, zodat het geen overstroming bleef maar later dijkbreuken werden. Ook ir. Van Meel sprak het ver moeden uit, dat Polderbesturen en waterschappen wel wat al te veel vertrouwen hebben gehad op de zee weringen. Volgens N. v. d. Heuvel moet met bekwame spoed gewerkt worden aan het veilig stellen van de poldcrbevolkingen door het opwerpen van vluchtplaatsen, waar het vege lijf kan worden gered. De paraatheid, zo meenden de spre kers, was te gering; dit heeft de prak tijk pas geleerd en is geen critiek op het overheidsbeleid. De zenders zou den dag en nacht open moeten zijn. Ir. van Meel wees erop. dat reeds Zaterdagsavonds om 6 uur bekend was, (jat een orkaan in onze richting kwamf en men wist daarbij, dat het springtij was. Opvallend was tenslotte hoe de heer Oud opwekte tot eendracht van allen, om de toestand weer meester te wor den en daarbij de critiek op de ach tergrond te houden. De heer Schouten zou er geen be zwaar tegen hebben, wanneer de huisraadschade uit het Rampenfonds zou worden vergoed, mits het Neder landse volk zich hier con amore mee eens zou verklaren en in de loop van de komende jaren het gehele be drag zou willen opbrengen. De heer van der Feltz schilderde de situatie van de moeilijkheden ten aanzien van de doorbraken en over stromingen ir ie provincie Zeeland. Er heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zweden. Het gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeers- moeilykheden veroorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zyn temperaturen van 30 graden Celsius onder nul genoteerd. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Deze twee jongens, Arne Baumbach (links) en Ulf Boghammar, skiën langs Stureplan, het hart van de stad. Op de achtergrond de Kungsgatan (Koningstr.) met de „Koningstorens". J_[ULP AAN EUROPA is het on derwerp geweest van een be spreking van Eisenhower met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die zo juist van zijn bezoek aan acht Europese hoofd steden is teruggekeerd. Zij kwamen tot de slotsom, dat deze hulp in zo ruim mogelijke mate noodzakelijk is. Ook Harold Stassen, directeur van de wederzijdse beveiliging, zou een krachtige poging in die richting wil len doen. Hij wil een voorstel lance ren, om groepen van in totaal 55 des- BIJ BOMBAY is op een hoogte van 1500 meter boven de zeespie gel een fossiel van een inktvis gevonden, vermoedelijk 40 tot 60 milhoen jaar oud. *22 DE cursus „televisieregisseur- hebben zich meer dan 2000 gegadig den gemeld. Dertien hunner zijn gis teren aan de televisiestudie begonnen. WnE?PIE iS 6en proces beg°»- boteurs in FroeP spionnen en sa- trie" pv Roemeense olie-indus- tr>e Er zijn dertig beklaagden NEDERLAND mag ïMLSJtlioen D.M. voor een bedrag 300.000 DM~TanU „w* aan boter en van kasplanten en stekg°ed uitvoejen. West-Duitsland IN INDONESIË heeft a van de Partai Bunih voorzitter gediend, waarin wordt aanfStle in" nog dit jaar een Indoneskeh» 1gen sade in Moskou te openen ambas- geldig Weersverwachting hedenavond. tot Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijke regen of sneeuw Matige tot krachtige en voorna t melijk langs de kust tijdelijk har- de of stormachtige naar Noord tot Noordoost draaiende wind maar in het uiterste Zuidoosten van het land aanvankelijk nog J zwakke tot matige wind tussen i Zuidoost en Zuidwest. Iets kou- der dan gisteren. J Vandaag: Zon onder; 17.4e uur maan onder: 14.10 uur. Morgen: Zon op: 8.02 uur maan op; 7.19 uur. p ISTERENMORGEN trein met cokes is een uit het Roergebied voor Franse fabrie ken de grens bij Perl in het Saargebied gepasseerd zonder door de douane onderzocht te zijn. Deze gebeurtenis luidde de totstandkoming in van de ge meenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden. Te middernacht zijn de douaneta rieven vervallen krachtens een be sluit van het Hoge Gezagsorgaan der Europese Kolen- en Staalgemeenschap Behalve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoercontin- genteringen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor de binnenlandse markt en de ex port en alle transportdiscriminaties komen te vervallen Zoals bekend is, zal eerst op 10 April een soortgelijke gemeenschap pelijke markt voor staal worden ge opend. zodat de prijsstructuur van staal kan worden bepaald door het prijsverloop op de gemeenschappelijke grondstoffenmarkt. Het internationale gezagsorgaan voor het Roergebied, dat in 1949 is op gericht houdt vandaag zijn laatste ver gadering. kundigen op financieel, industrieel en zakengebied naar Europese landen te brengen, waar zij dan de voorwaar den kunnen bestuderen, waaronder de Amerikaanse hulp zou kunnen wor den geleverd. Zij kunnen, volgens Stassen, dan meteen nagaan, hoever de West-Europese staten zijn gevor derd met de opbouw van hun lands verdediging. De landen die Stassen op het oog heeft zijn Engeland. Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België, Denemarken en Turkije, Soortgelijke groepen zou Stassen ook willen zenden naar Indo-China, Formosa en de Philippijnen. VERDEDIGING. In een uiteenzetting over de Euro pese verdediging, zei Foster Dulles van mening te zijn, dat de Europese staten, indien zij er toe zouden over gaan „tezamen op te trekken" over voldoende hulpbronnen zouden be schikken voor hun bestaan. Dulles had hieraan toegevoegd: „Indien de Europese staten niet tot eenheid zouden komen, zullen de V.S. zich voor het zeer ernstige vraagstuk zien gesteld te moeten uitmaken, hoe hun toekomstige koers zal zijn." ETEN BLOKKADE van de Chinese kust, waarvoor senator Taft zich heeft uitgelaten, blijkt niet erg naar de zin van Engeland te zyn. De Britten zien er uiteraard een bedreiging in van hun handel met Hongkong. Lord Reading, onderminister van Buitenlandse Zaken, vertelde in het Hogerhuis, dat Engeland zo'n blokkade, waarvan hy meende, dat ze géén invloed op Korea zou hebben, „met zorg" zal bezien. G)M AAN te tonen hoe onwenselijk millioen soldaten op Formosa gereed zo'n blokkade wel zou zijn. somde staat. men in Britse diplomatieke kringen een rijke variatie van dreigementen op, waaraan zelfs incidenten met Chi nese en Sovjet-Russische handelssche pen niet ontbraken. Voorts heeft de Britse consul op Formosa instructies gekregen om bij Tsjan Kai Sjek te protesteren tegen iedere inmenging van de nationalisti sche vloot in de Britse scheepvaart. Intussen heeft Eisenhower nog geen beslissing genomen over het blokke ren van de Chinese kust. Wel hebben Chinees-nationalistische oorlogssche pen onlangs een Brits vrachtschip aangehouden, dat een lading ijzer aan boord had voor een Chinees-commu nistische haven. De lading is nu in een Formosaanse haven gelost. Dit deelde generaal Bradley mee, die er aan toevoegde, dat tegen deze actie niet officiëel is geprotesteerd. VERSTERKINGEN. '"TERWIJL deze zaken in Engeland en Amerika punt van bespreking uit maken, is communistisch China bezig de Zuidkust en de eilanden daarvoor te versterken. En in Los Angelos ver telt de nationalist Tsjao Si Wen, dat binnen een half jaar een grootscheepse inval op het Chinese vasteland zal worden gedaan, waarvoor een half In een deel van onze oplaag kon den we bovendien gisteren melden, dat de Portugese kolonie Macao, een eiland voor de Chinese Zuidkust, waar zich onlangs ook een incident voordeed, gedurende toen minuten geschutvuur had gehoord. Communistische patrouilleboten, zouden twee gewapende jonken heb ben overmeesterd, bemand met na tionalistisch gezinde guerilla's. H. C. James Conant: n3 DROF. JAMES CONANT, de nieu- we Amerikaanse Hoge Commissa ris in Duitsland, is gisteren te Frank fort aangekomen om zijn functie te aanvaarden. Vóór zyn vertrek uit Amerika ver klaarde hy: „Een der voornaamste doeleinden van de Amerikaanse poli tiek is de hereniging van Duitsland". Om dit te bereiken, zo ging Conant verder, zal de Sovjet-Unie bereid moeten zijn de vrije keuze te geven aan de Oost- en West-Duitsers. Maar dat leek hem erg twijfelachtig. De 30 mille overschreden J-JEBT U het verhaal gehoord van de Parijzenaar en zijn jas? Zo ja, dan brengen wij het u hier nog gaarne even in herinnering. Toen dezer dagen een Parijzenaar met verwonderde ogen bergen goederen zag inladen en vroeg, waarmee men toch zo druk bezig was, kreeg hij ten antwoord dat het Franse giften waren voor de getroffen gebieden in Nederland. De Parijzenaar, die bedacht, dat hij nog niets had bijgedragen aar zelde geen ogenblik. Hij trok zijn jas uit, legde die met een buiging bij de verzamelde goederen en wan delde in zijn colbertje door de kou naar huis terug. Dat is de ware offerzin! Hij kon zijn jas eigenlijk niet missen maar schonk die tóch. En waar een Frans man zo voorging bij de hulp aan een voor hem vreemd volk, mogen wij dan nog aarzelen? Lees onderstaande namen en vraag u af, of u al heeft geofferd. U hoeft ons uw jas niet te brengen, maar stort een gave in contanten. Kleine giften kunnen soms een groter offer betekenen dan de gro te bedragen. Allen zijn ze welkom, allen trekken mee in de optocht van naastenliefde Hier is dan de nieuwe lijst. Totaal t.m. vorige opgave f29.072,17 en Belg. frs. 2.704,10 Ontvangen 10 Februari 1953 G. Couwenbergh Breda f R.K. E.H.B.O. Princenhage f Kaartclub V. v. G. L. S. f Buurtverg. Jagerhoek Breda f Spaarverg. Vriendschap en Vermaak f College van collectanten, Wie volgtf Loterijclub „De Gelukzoe kers" Breda f Van de Burgersociëteit Princenhage f Achiel Autrique Wilrijk f Kaartclub 4 Maten f Alb. Jonkers Maandagavond kaartclub f Uit het potje gespeeld Zon dag 8 Febr. in Hotel Brabant Ginneken f Zus Stulemeyer f Reisverg. De Vrolijke Vrouwtjes f H. v. P. f De gehele kas van buurtverg. „De Vrijheidsboom" Dr. v. Campenstr. en Gen. v. d. Plaatstr. f J. H. Breda f Kaartclub „Onder Ons" Rikconcours café 't Zuiden Breda Kaartclub „Niet terugpak ken" Breda W. J. v. Oosterbosch Pers. Brab. Mot. Rev. N.V. 1 dagloon plus kaartpot W. B. C. R. Hockeyclub Rapide Hulst L. de J. Hulst M. G. Hulst L. V. Hulst J. de S. Hulst O. te Breda Personeel Bred. Melkinr. Breda A. G. Vught Personeel fa, Kuyper Breda Belcomex, P.V.B.A. te Wuustwezel Volleybalclub „Sla Toe" J. R. K.A.B. afdeling Clinge 50,— 50,— 10, 10, 10, 100,— 10,— 25,— 12,86 14,32 25,— 3,10 15,— 33,— 10,— 154,68 10,— 7,— 12,60 10,— 25,— 302,17 5,— 2,50 25,— 2,— 2,— 2,— 2,— 50,— 75,— 20,— 35,— 100,— 10,— 1,50 150,— Totaal deze lijst f 1.381,73 Totaal incl. vorige lijsten £30.453,90 en Belg. frs. 2.704,10 Rectificatie In de opgave van gisteren werd abusievelijk vermeld Verkenners St. Franciscus Groep f 47,50 in plaats van Verkenners Tarcisius Groep f47.50 terwijl in ons blad van Zaterdag werd verantwoord Bredase Vogelverg. f70.- in plaats van Bredase Vogelvrienden f70,—. Het 81.000 ton metende passagiersschip „Queen Mary" stoomde deze week zelf de Hudsonrivier op en meerde, zonder de liuln van sleepboten aan de kade in de New-l'orkse haven, terwijl een grote mensenmenigte °P de kaden ademloos stond toe te zien. Het schip meerde veilig aan de kade, na zonder sleepboten in verhand met de staking in de New-Yorkse haven, te zijn opgestoomd. gUITEN LANGS DE SINGEL gonsden de convooien der Amerikanen. Zware wagens van de Luikse brouwerij Piedboeuf, voorzien van een banderol „Caritas Catolica" knorden Westwaarts langs de achterzijde van het Bredase justitie-complex. Binnen in een klein zaaltje zat eenzaam een man te wachten op de binnenkomst van de politie-rechter. Strak staarde hij voor zich uit naar een kale wand, een tinnen inktpot op groen laken, een karaf met water en een glas. Hij wachtte langer dan „zijn zaak" zou duren. Drie minuten aanhoorde hij Officier en Politierechter. Maar daarna werd hij als gevangene weggevoerd. Kleine aasvogel I—Jet was eerst allemaal zo goed be- doeld. De 28-jarige Bredanaar L. had onder de indruk van de verschrik kelijke gebeurtenissen zijn auto ter beschikking gesteld en voorzien van een „Hulpactie"-banderol. Hij haalde bij ieder, die maar wat te missen had, kleren en levensmiddelen op. Hij bracht verkenners en andere helpers van ,de ene post naar de andere. Maar toen hij er eens alléén op uit moest trekken en hem o.a. een grote gift in levensmiddelen werd toevertrouwd, werd het deze moreel zwakke man te machtig. Hij haalde een baal suiker op, havermout, rijst, kindervoeding. Hij zat er alleen mee in zijn wagen. Thuis, bij zijn vrouw, laadde hij wat af voor zichzelf en de rest ging naar Limburg ,waar men hem niet kende en waar men niet in de sfeer van het waterfront leeft. Toen hij daar echter in Eygelshoven de goederen wilde gaan verkopen, wekte hij argwaan. Hij viel door de mand en zo stond hij voor de politie rechter. Dit is een zo verschrikkelijk feit. zei de officier, dat er geen excuus voor aan te voeren is. Daar de politierech ter slechts een straf van ten hoogste zes maanden hechtenis kan opleggen, verzoek ik verwijzing van deze zaak naar de meervoudige kamer van de rechtbank. Na voorlezing van de korte dag vaarding had L. zachtjes „Ja" gezegd, toen de rechter hem vroeg of hij zijn wandaad bekende. Wederom stamelde hij „Ja", toen de rechter hem verdui delijkte, wat de Ambtenaar had ge vraagd. „En onmiddellijke in hechte nisneming", zei de politierechter. Tus sen twee politiemannen verliet L. het zaaltje GERAFFINEERD LJET 15-JARIGE Roosendaalse meis je K., heeft een even ongelofelij ke als brutale poging tot oplichting gepleegd, geassisteerd door haar vader en moeder. Het meisje was in een dienstbetrekking bij een zeer achtbare familie, begaan met het lot van de door de watersnood getroffen land genoten. Mevrouw had besloten om een aantal kledingstukken te kopen. Deze waren voor de slachtoffers be stemd. Mevrouw kocht 28 kleding stukken, een waarde vertegenwoordi gend van ongeveer 1009 gld. Het meis je K. vertelde dit tegen haar moeder. Deze laatste besloot als slachtoffer te fungeren en om de kleding te komen vragen. De opzet gelukte. De vader van het meisje, het blykbaar eens zyn- de met deze handelswijze verborg de kleren. Ook hy werd gearresteerd. De schoenen, rokken, een overjas, een costuum, damesgoederen en an dere artikelen werden keurig inge pakt en gemakshalve werden er op de pakjes briefjes geplakt, waarop de maat van de verschillende goederen werd aangegeven. Het meisje vroeg daarop of zij, indien meneer en me vrouw niet thuis waren, de kleding mee mocht geven. „Uitstekend", zei mevrouw: „als je ze maar nuttig be steedt" Met deze wetenschap trok het meisje naar haar ouderlijke woning. Daar vertelde zij in geuren en kleu ren het verhaal. Toen werd het plan beraamd door de familie K. om deze kleding mach tig te worden. De moeder van het meisje zou aan de deur komen en zich als getroffene melden. Het gebeurde precies zoals was voorzien. De moeder meldde zich en kreeg alle kledingstukken mee. Zij kon ze amper gedragen krijgen.... Gelukkig kregen de heer en me- vrouw enige argwaan. Zij vroegen wie de kleding had gekregen en toen kwam uiteindelijk de diefstal aan het licht. De politie werd in de zaak gemengd en deze kon de gestolen en geheelde goederen achterhalen. De vader en moeder van het meisje werden gear resteerd en naar Breda overgebracht, waar zij voor de Officier van Justitie werden geleid. De echtelieden werden beschuldigd van diefstal en heling. Het meisje was te jong om vastge zet te worden. Tegen haar werd ech ter een proces-verbaal opgemaakt. DE KLEERTJES Pen los arbeider, van L. uit Roosen daal, ontving wekelijks voor zijn gezin met kinderen 33 gulden per week uit de overbruggingssteun. Het moet voor deze man wel zwaar zijn geweest, toen hij naar Sint Philips- land trok om er met zandzakken gak ten te dichten in een dijk en 5 linnen meelzakken in handen kreeg om die te vullen. Zijn kinderen hadden geen onderkleertjes en deze linnen zakken zouden voor goed verzinken in het grauwe water. De man vergat de nood van duizenden die ALLES verloren en hij zag slechts zijn eigen nood toen hij vijf zakken opzij legde en ze latei- meenam om er ondergoed van te la ten maken voor de kinderen. Tegen hem eiste de Officier 6 maanden, maai de Bredase politierechter nam de omstandigheden in aanmerking en bracht de straf tot 3 maanden terug. Van L. werd onmiddellijk in hechtenis genomen. (vervolg op pag. 5) JN EEN dorp in Noord-Holland was de pastorie in gebruik ge nomen voor de verzamelde goe deren voor de rampgebieden. Maandagavond na een kerkeraads- vei-gadering kwam een der ouder lingen tot de onaangename ontdek king, dat zijn ovei-jas, shawl, wan ten en hoed waren verdwenen. Deze attributen waren namelijk naast de overvolle kapstok gede poneerd en dientengevolge als ge schenk-gaven aangemerkt. Met de overige goederen waren de kleren al onderweg naar het rampgebied en redelijkerwijs niet meer te ach terhalen. Het „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten.

de Stem | 1953 | | pagina 1