iro.. AANTAL GETELDE DODEN MEER DAN 600 DOOD EN VERDERF IN ROODEVAART Reeds meer dan 2 millioen voor hulp NADER OVERZICHT VAN DE TOESTAND MAN 1PI0EN Onheilspellend voltrekt zich de verschrikkelijke ramp OVERWERK Collecte in Bisdom Breda De Les van een Ramp voor hulpverlening 8 Het bezoek van prinses Wilhelmina DEN Vier militairen verdronken AFSCHUWELIJK DRAMA BISSCHOPPELIJKE BIJDRAGE TOT ONZE STEUNACTIE srrsay Pauselijke deelneming Bezoek aan Numansdorp jd. Overzicht van de nationale ramp RNEUZEN elen de punten ARKTEN Icostumes )eux Pièces s dine mantels ens kijken :uzen. DAGBLAD VOOR ZEELAND Staatshoofden betuiget hun deelneming H. M. de Koningin meter, als laatste van de ijden afstanden, bracht beslissing. De Ne- aagden alle groten uit dit weg. Wim v. d. Voort seconden te kort om in 't ment zijn streekgenoot de •en assement van de Europe- oenschappen hardrijden ropees Kampioen Kees Ned.) 199.G50 pnt. 3. Wim art (Ned.) 200.690 pnt. 3. sen (Noorw.) 202.067 pnt., ugli (Noorw.) 202.652 pnt. Jiskcs (Ned.) 202,883 pnt. 'fenberger (Oost.) 203.072 ld Aas (Noorw.) 204,273 ïan Holwell (Eng.) 204.560 nel Pajor (Zw.) 206.347 hur Mannsbarth (Oost.) 11. Gunnar Stroem (Zw.) 12. John Hearn (Eng.) ed. schaatsrijders wereldkampioen schappen vernemen, heeft het be- le Koninklijke Nederland- ïrijders Bond besloten om af te vaardigen naar de >ioenschappen, die op 14 te Helsinki worden ge- es Broekman, Wim v. d. .nton Huiskes zullen t.z.t. )lm naar de Finse hoofd- Advertentie) ploeg voor wereld- ïpioenschappen tafeltennis landse tafeltennisploeg, die 20 t.m. 29 Maart te Boeka den wereldkampioenschap- :mt, zal bestaan uit Cor du van Zoelcn en Wim van n Amsterdam). Cor Pelser itnodiging niet aangeno- VOETBAL. IE A: GVAV—NEC 4—0. >E B: Go AheadEl ink wijk e-Be Quick 2—2; Enschede 2—2. 5E D: PSV—TEC O—l. KLASSE ASchijndel— -4. iENBOSCH. 31 Jan. Op de "rkt werden aangevoerd oirCl Prijzen: lichte kippen 2.05 kilo levend gewicht. Zware .102.20 per kilo levend gew. lijnen f 1.801.95 per kilo lev. ie konijnen 4.007.50 per handel vlugger met. hogere rter aanvoer van tamme ko- anetel iets vlugger met wat icn. Weinig aanvoer van wil- en eenden. Vorststraat 80-82 eiken en Old-finish 2 en ikasten. Dressoirs :ubels Buffet Was* iet marmer blad en traat 10 Tel. 2165 2-0 Caramels Toffees van LONKA Breda 93e JAARGANG 'No. 20638 Uitgave M V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie) 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur! J. J, H. A. Bruna. Redactieraad: C.J. v, Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter. L J. v. 1 Westende, P. V* M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post t «.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f -0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841, Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m!. Bij contract aan-, zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel. 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST/. Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) ^/AAR ZIJN DE WOORDEN, «lie in volle «liepte de nood beschrijven van de door liet water overrom pelde gebieden Helaas, wij liebben die niet tot onze beschikking. De naakte feiten zijn zo schril, de cijfers der doden (tot nu toe 605 geteld) en der vermisten (een onbekend aantal) zo schrikwekkeutl, dat men alleen nog maar rouw en stilzwijgen heeft als passentle omlijsting. Hieronder geven we weer een in alle soberheid door en door triest overzicht van «Ie getroffen plaatsen en bun toestand tot ongeveer op middernacht. Overal heldhaf tige pogingen tot redding van ingeslotenen, overal angst en verwarring, overal voedseltekort en onschatbaar mate rieel verlies. De algehele ellende laat zich met geen pen beschrijven Er wordt hulp geboden tot over de grenzen van liet moge lijke heen «1e prestaties van «1e soldaten, «Ie daden van «Ie Rotle Kruiscolonnes, de offervaardigheid van talloze vrijwilligers en het meeleven van ware heirlegers uit binnen- en buitenland spreekt allemaal voor zichzelf. Het Nationaal Rampenfonds heeft reeds meer dan twee millioen gulden aan giften ontvangen. Het vreselijke nieuws van «Ie ramp, die zich eigenlijk nog steeds aan Nederland voltrekt (waar zal liet droeve einde liggen doet van alle kanten de aanbiedingen in geld of in natura binnenstromen. Nederland, in de eerste uren terneerge slagen door de omvang van het verschrikkelijke water drama, richt zicli op in een weergaloze daad van offe rende naastenliefde. "P\E LEZER zal het ons hopelijk niet kwalijk nemen, dat we hem nog niet onderhouden over de K.V.P., Humanisme, Partijraad, be stuursverkiezing, Eisenhower en wat er zich nog verder beschouwens- waard in deze wereld vertoont. Want aller gedachten en belangstel ling wordt nu toch in beslag geno men door de nood, het leed, de be hoeften, geschapen door de water ramp. Eerst leven en dan filosoferen. Als men uitziet over de witge- kuifde, woelige watervlakten; als men het water hoort klotsen tegen de zielig-verlaten huizen, waarbin- nen de stille getuigen van gelukkig huiselijk leven nu wezenloos ver spreid liggen; als men over de smal le dijken de uit veilige beschutting verdreven koeien ziet komen aan- schommelen; als men de mensen weer bezorgd ziet staren naar de loodgrijze lucht, waaruit 'n sneeuw jacht striemt; als men de evacués door de stadsstraten ziet slenteren met een groot verdriet achter de doffe ogen verborgen; als telex en radio ons telkens weer opschrikken met mededelingen „hier is het kri tiek en daar is het kritiek", als de dodenlijst oploopt met honderden; dan kan het hoofd zich niet zetten! dan kan de pen zich niet wennen aan bespiegelingen over allerlei ongemeen interessante problemen, la, maar toch zover achteruit ge duwd door primaire eisen van het vnn? .naakte bestaan, welke nu. 1 duizenden in het geding zijn. "^/E hebben mooie begrotingscij- »1,,vwS °PSezet. We hebben ons der Am» ^prezen' dat we het zon- Ion wp aanse hulp konden stel- niel wt» ugen ons af: Kunnen er met wat millioentjes af voor belas- stedenaan8? W? "nwïbe- tiek' Hot Werkgelegenheidspoli- en dat verhTV'1 §a«»mpenseerd En dan gaat men toch weer filn soferen: Waarom dit' Wat k 4 Jr pere zin? Is het niet een afstraffinê van de menselijke overmoed clie al les meent te beheersen, die alles ze i denkt te kunnen leiden? Werd het nodig dat we ons weer eens zeer vlef? ^^us.' werden van onze af hankelijkheid van een Hogere Macht, welke ons bestaan leidt en richt naar ondoorgrondelijk welbe- Hagen Laten we het hoofd buigen voor deze les. Met al onze vindingen, met al onze navorsingen, met al onze prognoses blijven we mensen, klei ne hulpbehoevende mensen, die iedere dag stamelend moeten bid den tot de Vader om het dagelijks brood, om vergeving van schuld, TA AARBIJ sluit zich aan een plicht. Een plicht tot dankbaarheid van allen, aan wie het barre lot nu voor bijging. Een plicht van lief cm en so lidariteit ten opzichte van alle lij denden en hulpbehoevenden. Nu niet kleinzielig peinzen, nu niet peuteren Er moet gegeven worden met een roekeloze spontaniteit, U gaat naar uw gave huis, waar al uw bezittingen nog ongeschonden staan. U zit aan de maaltijd met al de uwen rondom U verzameld. Maar de duizenden getroffenen zijn ver strooid en berooid. Hun huizen staan ver weg in de woelige water zee, overgeleverd aan het spel der boze elementen. Denkt daar eens een ogenblik aan, als ge cifear zo gezellig bij el kaar vergaderd zijt. En dan zult ge U haast schamen, dat ge het nog zo goed hebt. Dan zal de drang om te geven in U opkomen, onweerstaan baar. Weerstaat hem ook niet! In de geteisterden ontmoet ge Christus en hun geven is Zijn verlangen ver vullen. We hebben gisteren een in schrijving geopend. De eerste giften kwamen reeds binnen. Het verheugt ons bizonder te kunnen mededelen, dat de Bis schop van Breda, Mgr. Jos. Baeten, ons een bedrag van 5000 gulden deed toekomen. Het moge een aanmoediging zijn voor tallozen. Er kan nim mer genoeg gegeven worden. We verwijzen nog eens naar de adressen van onze bureaux. We noemen nog eens ons giro-num mer 278841. Ook postwissels of andere manieren van betaling zijn natuurlijk ook welkom. Als ge maar geeft, geeft, geeft Hier is dan de verantwoording voor heden: Mgr. Jos. Baeten, Breda f 5000, N.N., Breda f 100, Bewakers Huis van Be waring, Breda f 86.25 N.NBreda f 20, J. Sterk, Bergen op Zoom f 10,— Everaars, Bergen op Zoom f 2. jyjGR. P. GIOBBE. Pauselijk internuntius, heeft Maan dagavond het volgende telegram uit Vaticaanstad ontvangen: „Zijne Heiligheid, diep bewogen door d-e vreselijke ramp, die Ne- f derland heeft getroffen, deelt in i de onzegbare smart, smeekt Gods J erbarming over de slachtoffers en de in nood verkerende bevolking af en zendt Zijn Apostolische Zegen." i Een mistroostig beeld van Huize i J Heiningen bij Zwingelspaan onder t de gemeente Fijnaart. Verlaten. J i Overgeleverd aan de elementen... t MINISTER heeft bekend ge maakt, dat voor arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning is ver leend om in ondernemingen, waar in werkzaamheden worden ver richt ter voorziening in de behoef te c der getroffen gebieden even tuele steunacties hieronder begre pen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de Arbeidswet bij ver gunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari. Het ziet er naar uit, dat van deze gelegenheid met graagte gebruik zal worden gemaakt. Reeds zijn de eerste berichten over steunverlening in de vorm van overwerk binnen gekomen. De N.V. Philips Gloeilampenfabriek bood het Nat. Rampenfonds een be drag van f 100.000 aan. Bovendien zal het personeel, dat 25.000 mensen om vat, twee uur overwerken. De op brengst hiervan zal Philips aanvullen met de resultaten van deze extra ar beid. AKU te Arnhem stortte eveneens f 100.000 en beval de werknemers aan een gedeelte van hun loon aan het Rampenfonds over te maken. De BATA te Best en de DAF te Eindhoven gaan overwerken. In de Nederlandse mijnen zal a.s. Zaterdag 2 uur worden overgewerkt. Het loon en de meerdere productie zal geheel worden afgestaan aan de getro'ffen landgenoten. UEN DER MEEST troosteloze ge- bieden in de rampspoedige West hoek van Brabant is de bruin-ge kleurde, golvende binnenzee bij Moer dijk. Hier is het, in het gehucht Eoo- devaart, dat een heel gezin met huis en al door de aanrollende vloed werd weggevaagd. Vader, moeder en zeven kinderen, die rustig lagen te slapen, verdwenen in de golven. Heel Roodevaart, het onder Moer dijk ressorterende gehucht, is er nog vol van. Het gezin woonde in een klein huis, geplakt tegen de zware dijk die dit lage polderland moest be schermen. Het huisje werd opgeno men en over de dijk geslagen. De mensen werden in bed verrast. Zeven kinderen, de kleinste lag nog in het wiegje Wanneer men op deze plaats komt, ziet men nog slechts een groot -gat en wat riet en wrakhout. Een paar stoelen poten aan een rugloze zitting. In de nacht van Zondag op Maan dag voer hier een rubberboot met vier militairen uit om Updding te brengen. Zij zijn niet meer terugge keerd. De sluismeester van Roode vaart heeft hen het laatst gezien. Overigens ligt Roodevaart nu ver laten. Gisteren in de namiddag is dit gehucht geëvacueerd. We hebben de droeve uittocht medegemaakt. Bus sen en vrachtwagens stonden op een rij. De men-sen sloten hun huizen. Een kleine jongen met een beentje in gips werd in een auto gelegd. Een vrouw, Zondag tijdens al die narigheid moe- ■"TELEGRAMMEN van deelneming werden aan onze Regering ge zonden door: president Eisenhower van de V. S„ koning Haakon van Noorwegen, groot-hertogin Charlotte van Luxemburg, president Vincent Auriol van Frankrijk, van de Indone sische Hoge Commissaris in Den Haag, van de Zwitserse bondspresi dent. van de Italiaanse gezant en van de Belgische ambassade. der geworden, werd weggedragen. Wanneer men de helpers, die hier bezig zijn, in een stoel zou zetten, vielen ze meteen vast in slaap. Sedert Zondagmorgen zijn ze niet uit de kle ren geweest. Een chauffeur uit De venter, die landbouwkundige studen ten hierheen bracht en nu heen en weer rijdt met mensen, om ze af te voeren, kan nog slechts stamelen.... Hij is óp Qp ZONDAG 8 Fe bruari zal in alle ker ken van het Bisdom Bre da een collecte ivorden gehouden voor de getrof fen gebieden. TN DE LOOP van de morgen bracht gisteren H.M. de Koningin een be zoek aan het zwaar geteisterde Nu mansdorp. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is gestegen tot 67. De geredden zijn ondergebracht in Klaaswaal. In Middelharnis, het volgende doel, waadde de Koningin met waterlaar zen door het water, om het gemeente huis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H.M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven bin nen te varen, waar voortdurend boten in- en uitgingen. Geheel onverwachts bracht H. M. een bezoek aan Rotterdam, waar zij in de lokalen van het Feijenoordsta- ddon en in de grote Ahoyhal het hulp werk gadesloeg. Eenzaam rijdt deze man op zijn paard door de overstroomde Brabantse Westhoek by Fort Oranje; zijn huis is al voor een deel ingestort. ISTERENMIDDAG arriveer- de aan de steiger te Hoe- dekenskerke H. K. H. Prinses Wilhelmina met de veerboot Prins Hendrik. Zij werd verge zeld door de Commissaris der Koningin en diens echtgenote H. M. was over Antwerpen naar Perkpolder gekomen. Onder Fijnaart, in Zwingelspaan, wordt wanhopig gevochten om een dijk weg te behouden. Het is er alsof men in een oorlogsterrein verzeild is geraakt. Trucks met zakken zand rijden er af en aan en met rietstukken en zakken zand pogen de militairen de glooiingen te versterken. Burgemeester Stieger begroette haai waarna H.K.H. de weduwe van de Zaterdag verdronken steigerknecht ging condoleren. Tevens bracht zij een kort bezoek aan de eigenaar van het veerhuis, die veel waterschade in zijn zaak had gehad. Per auto ging H.K.H. daarna naar het getroffen gebied en liet zich te Goes naar het hulpcen trum in het Schuttershof brengen, waar zij zich met de zieken, die in de toneelzaal waren ondergebracht, har telijk onderhield. Jhr. de Casembroot complimenteer de de burgemeester met de voortref felijke hulporganisatie te Goes. Later is de prinses nog naar Wol- faartsdijk en Vlissingen gereden. TTIERONDER drukken we A-I- weer, alfabetisch gerang schikt, de plaatsnamen af van de geteisterde gebieden De lijst is niet volledig, de berichten immers komtjn wanordelijk binnen en de totale schade aan mensenlevens en materiële is nog niet te beramen. In een apart afgedrukte kaart geven we u de mogelijkheid de gege vens te localiseren. ABBENBROEK. Vermoedelijk één slachtoffer. Water iets gezakt. Geen gebrek aan voedsel en drinkwater. ALBLASSERWAARD. Het Zuidelij ke gedeelte tussen Sliedrecht en de Alblas overstroomd. Andere gedeelten worden aangetast. BRANDWIJK. Toestand ernstig. Twee personen vervoerden met een vrachtauto al een derde vracht var kens. toen het water kwam opzetten en zij meegesleurd werden. Zij ver dronken. In het dorpje Molenaarsgraaf stroomt het water door de straten in de richting van Ottoland. I V - - BRIELLE. Vijftien honderd eva- cué's zijn hier ondergebracht. Geen persoonlijke ongelukken. Mannen bie den hulp bij verdediging afsluitdam OostvoorneRozenburg. Maandag morgen om tien uur was de kruin van de dam nog 80 cm. breed. DINTELOORD. Zes polders onder water: „Drie gebroeders", „Drie vrien den", Annapolder, de kleine Carolina- polder en de Grote Carolinapolder en de Beaumontpolder. Drie doden te betreuren. Vier ver misten Onder water: 28 huizen. Defi nitief dakloos: 107 mensen, tijdelijk 65. Eiland van DORDRECHT. Enkele dijkbreuken. Men is de toestand mees ter. Veel vee verdronken. Zwijndrecht in alarmtoestand. Maandagmorgen half vjjf liep de Oude en Nieuwe Beerpolder bij Dubbeldam onder: 1200 h.a. blank. Spoordijk ver woest. Drie dijkbreuken bij Eendrachtspol- der in Hoeksewaard. In Numansdorp twee polders onder water. In de Torensteepolder 2000 mensen geëvacueerd. Sliedrecht practisch een eiland. Alblasserwaard door twee dijk breuken ondergelopen. Papendrecht geheel geïsoleerd. Bij Riderkerk drie polders blank. IJselmonde en Hendrik Ido Am bacht ernstige schade. Daar het sanatorium te Dordrecht voor een deel onder water is gelopen, heeft men de M.T.S. tot noodzieken huis ingericht. De burgemeester van Dordrecht verzoekt het publiek dringend in het belang van het verkeer niet naar Dordrecht te komen uit belangstelling of nieuwsgierigheid. Tot hun ontzetting zagen de land bouwers van de Dordtse Biesbosch Maandag toch nog hun prachtige pol der. een gebied van 1400 tot 1500 ha., verloren gaan. Alle polders ten Zui den van de Wieldrechtsezeedijk zijn verloren. Uit Papendrecht zijn 300 gzinnen geëvacueerd. Hier één dode, één ver miste. 'S-GRAVENDEEL. Bijna zestig slachtoffers tc betreuren. Een huis stortte in: twintig mensen werden door het water meegesleurd. Ongeveer 600 mensen wachten op redding, opeengepakt op de zolder van een school. Pontonniers doen wat zij kunnen, maar enkelen werden van kou bewusteloos. Aan de evacuatie is begonnen .Men brengt de mensen naar Rotterdam. HANK. Ongeveer 500 mensen uit Hank opgenomen in Geertruidenberg. Voor 134 mensen uit Hank, die buiten gevaar in een klooster zijn, wordt voor eten gezorgd, evenals voor 150 anderen in Perenboom. HANSWEERT. Staat niet onder wa ter, uitgezonderd het deel tegenover de sluis bij Kruiningen. (vervolg op pag. 4)

de Stem | 1953 | | pagina 1