Staatssecretarissen voor O.K. en Wf Prinses Beatrix morgen 15 en Financiën GLORIEUSE OPMARS van .Prins Frederik" naar BRED A NEDERLAND VRAAGT UITLEVERING Voor het eerst vrouw in het kabinet Niet voor mijzelf „Vluchtelingen- luchtbrug In Antwerpen VADER VAN BENTLEY BERUST NIET Naguib beschuldigt Engeland Zoon van Togliatti wil zich bekeren Onrust in W.-Borneo De minister wil praten Beperking dividend DAGBLAD VOOR ZEELAND Op dubbele kracht IN BEROEP BIJ HOGERHUIS Nü alleen Bikker en Faber Na arrestatie ook de anderen Gladiatoren-aanvalin Korea Jan Hoek uit Bergen op Zoom was kwijt.... Roosendaalse commando's en Ossendrechtse Korea-vrijwilligers „tactisch" in de pan gehakt Weinig verandering Hooikoorts genezen Z Duels zo legaal als snorren 23e JAARGANG No. 20635 V R IJ D A G 30 JANUARI 1953 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave) N> V. Uitgevers Mij> Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181. AdITl' nistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur) J. J. H. A. Bruna Redactieraad: O. J» v. Hootegem. Mr, Dr. A. J. J- M. Mes; H. B. U de Rechter. L J. v. t Westende, P Vfc M» Vercauteren. Abonnementsprijs ij vooruitbetaling f 5.45 per Kwartaal, per post if 6.15, per week (uitsluitend bij nie po toestell.) f 0.42 Incasso wordt 10 PostreK- 37oo4i» [Loss* nummers 13 ct rosuc Advertentieprijs voor de gehele oplage f OA® per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan.j zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse •^Tnden: GOES. Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Tel. 102 - (Bjjbureaux: TERNEUZEN. Noordstraat 56. Tel. 2601. O0STBURG: Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) mej. dr a. de waal M.O., V.H.O. en N.O. MET ingang van 1 Februari a.s. zijn benoemd tot staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mej. dr A. de Waal te Utrecht, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. en tot staatssecretaris van Financiën dr W. H. van den Berge te Voorburg, directeur-generaal voor fiscale zaken. Dr van den Berge is partijloos. Hij zal vooral belast zijn met fiscale aange legenheden. Mej. de Waal zal zich meer in het bijzonder bezig houden met de behandeling van de zaken van het Middelbaar Onder wijs, het Voorbereidend Hoger Onderwijs en van het Nijverheids onderwijs. TK ACHT mijn benoeming tot staatssecretaris van zeer groot belang, niet zozeer om mij zelf, maar veel meer als een stap in de verdere emancipatie van de vrouw. Ik heb jarenlang voor de emancipatie gevochten, niet in het minst in de na-oorlogse jaren in het Katholieke Vrouwendispuut, waarvan ik nu voorzitster ben. Dit werk zie ik nu met een per soonlijk succes bekroond". Dit verklaarde mej, Dr. A. de Waal, tijdens een onderhoud in haar woning aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht. ALS OPVOLGSTER van mej. de Waal die een kwaliteitszetel bezette in de Tweede Kamer, zal waarschijnlijk worden- aangewezen mej. Mr. Dr. J. C. H. H. de Vink te Utrecht. DE UITVOERING van Amerikaanse defensiewerken overzee ter waarde van 146 millioen dollar is opgeschort wegens critiek die twee senatoren in een geheim rapport over verspilling hebben geleverd. TWEE VLIEGTUIGEN uit Brits Co lumbia worden vermist. Van een Ame rikaans marinevliegtuig, dat met tien personen aan boord uit Californië vertrok, is sinds Woensdag niets meer vernomen. DE KWESTIE van de Nederlandse militaire missie wordt vandaag in 't Indonesische Kabinet besproken. MINSTENS twaalf vliegtuigen zullen in October aan de internationale luchtrace van Engeland naar Christ- church in Nieuw-Zeeland deelnemen. BIJ HET straaljagerongeval bij Ven horst is Woensdag de 22-jarige reser ve-vaandrig-vlieger H. Kroezenga uit Gasselternijveen om het leven geko men. Hij was ongehuwd. DE SECRETARIS-Generaal van het Belgische Min. van Openbaar Onder wijs, J. Kuypers, is op nori-actief ge steld. Men acht hem verantwoorde lijk voor de brand van 1947 in een filmopslagplaats van zijn ministerie, waarbij 18 personen om het leven kwamen. AMERIKA hoopt eens raketten te ma ken, die een snelheid van 32.000 km. per uur kunnen bereiken. Straalja gers zouden in de toekomst sneller dan 1600 km. per uur vliegen. TOT RIDDER in de orde van de Ne derlandse Leeuw is benoemd de heer S. van Waardenburg, Gouverneur van Nieuw-Guinea. LOOPBAAN BIJ HET ONDERWIJS TWïejuffrouw Dr A. de Waal doch ter van een apotheker, die be kend is door het schrijven van een aantal humoristisch-getinte werkjes op pharmaceutisch gebied werd op 25 November 1906 te Culemborg ge boren. Ze bezocht in haar vaderstad de lagere school en het bekende pen sionaat Mariakroon (de enige gele genheid voor voortgezet lager onder wijs aldaar), kwam in Leeuwarden op de christelijke H.B.S. en studeerde so ciale geographie te Utrecht, alwaar zij in 1931 cum laude haar doctoraal aflegde. Daarna was zij een tiental ja ren werkzaam bij het middelbaar on derwijs, o.m. te Nijmegen en bij het gouvernements middelbaar onderwijs in Nederlands-Indië. In 1943 promo veerde zij te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. In 1945 volg de haar benoeming bij de afdeling sociale geographie van het geogra fisch instituut te Utrecht, waar zij tot 1952 werkzaam was, laatstelijk als wetenschappelijk ambtenaar le klas. In deze functie gaf zij o.m. de colleges over de didactiek der aardrijkskunde, terwijl zij enkele malen tijdens langdurig ontbreken van een hoog leraar in de sociale geographie een leeropdracht voor dit vak vervulde. Zij bekeerde zich tot het katholiek geloof. Mej. de Waal was sedert 1949 lid van de gemeenteraad te Utrecht voor de K.V.P. In 1951 behoorde zij tot de Nederlandse delegatie naar de alge mene vergadering der Verenigde Na ties. Zij is presidente of hoofdbe stuurslid van verschillende vrouwen organisaties. In 1952 werd zij lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. ZEEUW VAN GEBOORTE rv* van den Berge is geboren Tholen in 1905. Na de H.B.S. te te Goes te hebben afgelopen, heeft hij de onderscheidene rangen bij 's rijks belastingdienst doorlopen tot hij en kele jaren geleden is benoemd tot directeur-generaal voor fiscale zaken i.a.d. aan het ministerie van Finan ciën. Dr van den Berge heeft zich ook veelvuldig bezig gehouden met intér- nationale aangelegenheden van fiscale aard. Hij promoveerde te Amsterdam op een proefschrift „Beginselen van de belastingheffing". T"~\E „Vluchtelingen-luchtbrug" zal dit jaar worden verdubbeld in capa citeit. Tot nu toe werden 5000 vluch telingen per maand van West-Berlijn dieper het Westen in vervoerd, het geen onvoldoende blijkt om de sterke stroom op te vangen. De West-Beriijnse autoriteiten heb ben ongeveer 200.000 gulden als schen king uit de z.g. tegenwaarde-fondsen ontvangen van de Amerikanen. Zij kunnen er bedden, medicamenten, kindervoedsel e.d. voor kopen. De president van Argentinië heeft verklaard, dat voor de vervolgde Jo den de grenzen van zijn land altijd open staan. Tenslotte zij in dit ver band gemeld, dat in Den Haag tot nu toe ruim een kwart millioen gulden binnenkwam bij het Nationale Comité voor Vluchtelingenhulp. Dit geld is afkomstig uit 580 Nederlandse ge meenten. Bijna als een sinistere grap klinkt tegenover dit alles de uitnodiging van het Oost-Duitse dagblad „Berliner Zeitung" aan alle vluchtelingen „die naar het Westen zijn gelokt" om te rug te keren. Alles (zelfs kleine de licten!) zal dan vergeven en vergeten zijn, zo verzekert dit blad Tramstaking WANAF Donderdagmorgen om zes uur is in Antwerpen een tram staking voor onbepaalde duur afge roepen. Door deze maateegiel is de hele stad zonder tramvervoer. De Buurtspoorwegen zullen slechts tot de stadsgrenzen doorrijden. De actie is gericht tegen de Ant werpse Maatschappij, die geweigerd heeft in te gaan op de looneisen van het personeel. De christelijke en so ciale vakbonden besloten de staking door te drijven en het is te voorzien, dat die wel enige tijd zal duren. DR W. H. VAN BERGE Fiscale zaken VT7ILLIAM BENTLEY, de vader van de 19-jarige Derek Bentley, die Woensdag werd terechtgesteld wegens moord zal pogen de zaak van zijn zoon door het Hogerhuis te laten behan delen. Het Hogerhuis is het hoogste Hof van Appèl in Engeland. .Mijn zoon is dood", zei Bentley's vader, „maar ik wil bewijzen, dat hij H.M. KONINGIN JULIANA heeft van de Canadese Regering een al bum ten geschenke gekregen met foto's van haar bezoek aan Cana da in het afgelopen jaar. ONDER ZEER grote belangstelling heeft gisteren te Vierhuizen de be- giafenis van Dr. Ir. S. L. Louwes Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening, plaats gehad. DE BETREKKINGEN tussen Uruguay en Argentinië zijn verslechterd. De re gering van Uruguay overweegt, haar ambassadeur in Argentinië terug te roepen. GENERAAL van Fleet, die sinds April 1951 het bevel voerde over het achtste leger in Korea, heeft Donder dag afscheid genomen van de Korea- nen. Zijn opvolger, Gen. M. Taylor, is m Tokio aangekomen. IN HET KADER van „100 Jaren Kromstaf" organiseert de K.R.O. met de Kath. Jeugdraad voor Nederland in 1953 een wedstrijd voor jeugdige amateur zang- en muziekgroepen. DE FRANSE Regering heeft in een Witboek de noodzaak voor een Euro pees leger en een onafhankelijk West- Duitsland uiteengezet. OM DE SOEDAN DREMIER NAGUIB heeft Woensdag aan Gouverneur Stevenson een nota overhandigd, waarin Egypte de Regering van Soedan ervan beschul digt, het Zuiden van het Noorden van Soedan te willen scheiden. De Britten hebben een overheersende po sitie in de Soedanese Regering. De nota was een antwoord op Britse voor stellen over de toekomst van Soedan. Naguib heeft Woensdag bij de be spreking met Gouverneur Stevenson het Britse bestuur in de Soedanese hoofdstad Khartoem van „overschrij ding van de grenzen van haar be voegdheden" beschuldigd. geen moordenaar was. Het is vreemd, dat de Engelse wet zou toestaan, dat mijn zoon ter dood gebracht werd, terwijl degene die het schot afvuur de zal blijven leven". De familie Bentley heeft Woensdag vele tele grammen van medeleven ontvangen. Zoals bekend was het de 16-jarige Christopher Craig, die het dodelijk schot op de agent Sidney Miles af vuurde, toen hij en Bentley bij een poging tot inbraak in een winkel in Zuid-Londen door de politie werden betrapt. Bij het proces werden beiden schuldig bevonden aan moord Bentley omdat hij wist dat Craig een pistool droeg en deze had aangezet het wapen te gebruiken. Craig, die volgens de Engelse wet wegens zijn leeftijd niet ter dood veroordeeld kon worden, heeft gevangenisstraf voor onbepaalde tijd gekregen. WOLGENS het Italiaanse blad „Mes- saggero" zou de zoon van de Ita liaanse communistische leider Togli atti, Aldo, ten prooi gevallen zijn aan een gewetenscrisis, waarin hij geheel los geraakt zou zijn van de door zijn vader gevolgde politieke lijn. Aldo Togliatti zou zich in verbin ding hebben gesteld met Kardinaal Fossati, aartsbisschop van Turijn, aan wie hij zijn wil zou hebben kenbaar gemaakt om tot de katholieke kerk terug te keren. JWEE LEDEN van de bende die Maandag in Tembarangan, een uur voordat President Soekarno pas seerde, zes huizen in brand heeft ge stoken. zijn gearresteerd. Twee per sonen werden Maandag bij de schiet partij gedood. Ook bij Semarang was het Woens dag onrustig. De rubberfabriek „Sa- mudra" van Ross-Taylor werd met de grond gelijk gemaakt. De schade wordt op ongeveer rp. 600.000 geschat. (Foto Cas Oorthuys; Onze kroonprinses wordt morgen 15 jaar Dit is een leeftijd waarbij het speelgoed de plaats heeft moeten ruimen voor het studie- en het leesboek. En het eigen bureau begint al de sou venirs te dragen aan prettige dagen en prettige ontmoetingen F\e Nederlandse Ambassade te Bonn heeft gisteren de West-Duitse Re gering verzocht, de twee gearresteer de Bredase vluchtelingen, Bikker en Faber, uit te leveren. Daarbij is aan gedrongen op een spoedige behande- deling van de zaak. Nederland zal uit levering van de vijf nog voortvluch tige misdadigers vragen, als deze aan gehouden zijn. De Oberlandesgerichte in Dussel- dorp en in Hamm zullen nu respectie velijk voor de gearresteerden Faber en Bikker moeten uitspreken of zij al dan niet recht op verlenging van asyl als politiek vluchteling zullen kunnen doen gelden. Het is mogelijk, dat de gerechten reeds over twee weken de zaken in behandeling zullen nemen. Een recht van beroep is daarbij aan de gearresteerden niet toegekend. Wanneer de rechtbanken niet tot een uitspraak zouden komen vóór de termijn van twee maanden verstreken PEN SCHERP GESTELDE VRAAG van de republikeinse afgevaardigde Hoffman aan de nieuwe (republikeinse) Minister van Defensie van de V. S. deed het Amerikaanse Huis gisteren verstijven van schrik. Hij verlangde een verklaring over een Amerikaanse aanval in Korea op 19 Januari, uitgevoerd ten aansehouwe van een aantal generaals en oorlogs correspondenten. Daarbij waren slachtoffers gevallen. De toeschouwers hadden een in gekleurde omslag gebonden „program ma van de voorstelling" in de hand. Vanuit een mfanterie-bunker volg den zij een aanval totdat de soldaten zich onder een moordend spervuur van de communisten moesten terugtrekken. Over deze „gladiatoren-aan val" wil Hoffman het zijne weten. De Amerikaanse stafchef, generaal Lawton Collins, zal verzocht wor den verslag uit te brengen over de bewuste aanval. is, waarbinnen de gearresteerden vol gens de Duitse wet uit voorlopige hechtenis zouden moeten worden ont slagen, of wanneer de Duitse wetge ving onoverkomelijke bezwaren tegen uitlevering blijkt te bevatten, dan rest nog altijd de mogelijkheid, dat de Britse bezettingsautoriteiten ge bruik maken van de bevoegdheden, die zij inzake uitlevering en uitwijzing nog altijd hebben. Zowel dc Hoge Commissie als zo danig als iedere Hoge Commissaris afzonderlijk hebben de mogelijkheid niet Duitsers uit te wijzen „in het belang van de openbare orde of van het aanzien en de veiligheid der ge allieerde strijdkrachten". Voor beide partijen blijft dus de mogelijkheid be staan een beroep op de medewerking der bezettingsautoriteiten te doen. Het verschoningsrecht FAE MINISTER van Justitie heeft naar aanleiding van door de heer van Rijckevorsel e.a. gestelde vragen zijn standpunt uiteengezet over het al of niet wenselijk zijn van 't wettelijk invoeren van een verschoningsrecht voor journalisten. De Minister laat alle mogelykheden tot een „gesprek" open en trekt al leen als conclusie, dat de behoefte aan een wettelijke regeling zich wel doet gelden, maar dat aan de andere kant, gelet op bestaande jurisprudentie van de Hoge Raad, zich die gevallen van noodzakelijkheid slechts zelden voor doen. De Minister hoopt, dat alles wat hij dienaangaande in een speciale Nota zegt, zal kunnen bydragen tot het voeren van een vruchtbare dis cussie. (Van onze verslaggever te velde). £)E APOTHEOSE VAN DE MILITAIRE OEFENING was machtig Rond om de overweg aan de Teteringsedijk van Breda lagen de Korea-vrij- willigers, die over enkele maanden naar dat verre en vreemde land vertrek ken met gezichten, alsof zij het nog in Keulen hoorden donderen. Zes dagen lang hadden z(j een kaderbatterij van het Re.giment Prins Frederik uit Har derwijk bezig gehouden. Steeds probeerden de Van Heutzmannen de twee honderd dappere vechters van kapitein Hooyer terug te slaan. Deze tweehonderd jongens echter, in het gevecht geleid door luitenant Hermes uit de Belcrumpolder van Breda, voelden er helemaal niets voor zich door dc Korea-vrywilligers in te laten pakken. Zij hadden aan tien weken militaire dienst voldoende gehad om de oude strijders uit Harderwijk naar Breda te redigeren, een schitterende prestatie. geldig tot Weersverwachting hedenavond: Zwaar bewolkt met later in het Noorden van het land kans op enige regen. Matige tot vrij krach tige wind tussen West- en Zuid- West Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: Zon onder 17.24 uur. Maan op 18.07 uur. Morgen: Zon op 8.22 uur. Maan onder 8.51 uur. De kleine eenheid van het korps Prins Frederik bestormde Donderdag morgen de brug van Teraalst bij Terheijden. Strategisch gesproken had daar de vijand een hindernis moeten leggen. De commando's en Korea- vrijwilligers zaten echter elders. Dit was geen aanleiding voor de artille risten om niet hun uiterste best te doen. „Safety-flrst" klonk het op de brug, toen de „jongens" er over gingen. fEEN WEEK LANG duurde deze oefe- fening „Rook", door de mannen van kapitein Hooyer „hooi(er)koorts" genoemd. Het spel begon in Harder wijk, waar de artillerie-kaderbatterij (het grootste gedeelte van de twee honderd jongens zal 5 Februari te Breda in opleiding komen) de mars naar de Baroniestad aanving. Deze mars was allerminst eenvoudig, want herhaaldelijk zouden de Korea-vrij willigers, geassisteerd door leden van het korps commandotroepen uit Roo sendaal de opmars dwarsbomen met rookbommen en „donderbussen", ge weerkogels en mitrailleurvuur. In de buurt van Nijkerk werd er behoorlijk hard gevochten. In de na bijheid van Asperen moest de Waal worden overgestoken. De ponton niers van Geertruidenberg zouden hierbij hulp verlenen. Het werd een enigermate dramatische oversteek, want circa de helft van het aantal op varenden verdween, gelukkig met zwemvesten, in de Waal, doordat de bootjes niet voldoende verweer boden tegen de hoogopslaande golven van de rivier. Hoestend en proestend zochten de jongens van Prins Frederik een on derkomen in het Arsenaal van Geer truidenberg, waar zij Woensdagmid-, dag arriveerden en voorbereidingen troffen voor de (glorieuse) opmars naar Breda. KRIJGSGEVANGENE. gLECHTS één man hadden de Har derwijkers in de gevechten ver loren. Het was Jan Hoek uit de Sint Josefstraat 13 uit Bergen op Zoom. Hij had voor de aanvang van de oefe ning reeds last van zijn achillespees, maar hij wilde meelopen. Toen Jan de tweede dag geen boe-of-bah meer kon zeggen stuurde kapitein Hooyer hem terug naar Harderwijk. Dit werd de Bergen op Zomer fataal, want terwijl hij enkele kilometers van de ge vechtseenheid was verwijderd doken or plotseling een paar commando's op, die Jan opdracht gaven voortaan auto's te poetsen. Dat was niet overeenkomstig de schone beloften, die werden gedaan. Om het moreel van dc Frederik-boys te breken hadden de commando's en Korea-vrijwilligers een psychologisch wapen ingeschakeld. Zij kregen het klaar een aantal briefjes in het kamp van de Harderwijkers te smokkelen. Daarop stond te lezen, dat iedereen 't beste deed zich stante pede over te geven. De commando's hadden eten en een goed bedzy hadden bo vendien zulke verschrikkelijke wa pens. dat alles en iedereen bij niet overgave zou worden neergeknald. Deze nonsens brak het moreel van de troep van kapitein Hooyers na tuurlijk niet. De tweehonderd jon gens gingen opgewekt met luitenant Hermes op weg naar Breda. De mars vanuit Geertruidenberg ving aan om zes uur. In het begin was het een „makkie". Géén vijand viel er te be speuren; noch in Made, Hout. noch in Den DIEFSTAL. LJET strategische punt van de „oor log" moest wel gelegen zijn op de brug van Teraalst nabij Terheij den. Daar zou reusachtig gevochten worden. Heel voorzichtig slopen de Harder wijkers de brug op. Daarna stormden zij met het geweer in de aanslag naar de „overkant". Tot hun grote verba zing bemerkten zij géén vijand Toch zat die vijand in de buurt. Want uit de jeep van kapitein Hooyer waren inmiddels enkele kledingstuk ken gestolen. Aan een boomtak hing een onderbroekiets verder de jas van een verslaggever.... en nog enkele meters verder was een papier tje aan een boom bevestigd, waarop stond te lezen: „Jullie zijn niets waard. „Voila", zei kapitein Hooyer, die contact opnam met commandant Hermes. „Oprukken naar Breda". De troep van tweehonderd dok- kerde naar de Baroniestad. Op de ge zichten van de knapen lag een triom fantelijke glimlach. Niet lang echter ....want aan de overweg begon het slotfeest. Er werd geschoten alsof tien Duit se legereenheden in aantocht waren. Rookbommen versperden de weg voor automobilisten. Donderbussen knal den uiteen en sloegen jongens van Prins Frederik neer. Tien minuten lang duurde het gevecht. Toen namen de Harderwijkers met een zegevie rend gebaar de laatste hindernis. De beloning voor de moedige, uit geputte troep was vorstelijk. Op de Driesprong stond de Drumband van Prins Maurits te wachten. Met „het" muziek voorop trokken de Harder wijkers naar de Chassékazerne, waar zij over enkele dagen voorgoed naar toekomen. Zulke kerels, komen er in Breda. Duim op en.... (commando's. Korea- vrijwilligers) handen omhoog. UEN HOF van Beroep in West- Berlijn heeft bepaald, dat de littekens, die studenten oplopen bij duels, even legaal zijn als snor ren. Het Hof verwierp een ver zoek om studenten-duels strafbaar te stellen. De littekens waren vroeger een bewijs van goede .Pruisische op voeding! Honderden Westberlijnse studen ten, die de publieke tribune vul den, barstten in toejuichingen los, toen de uitspraak bekend werd gemaakt. Drie van de vijf mannelijke rechters, alsmëde de openbare aan klager en de verdedigers droe gen zelf littekens, die zij in hun studententijd hadden opgelopen. iVIINISTER VAN DER KIEFT kan het niet zo goed met het Par lement vinden als zijn voorgan ger. Die had er merkwaardig slag van om door lang praten en een tactiek van (weinig) geven en (veel) nemen toch telkens aan zijn trek te komen. Maar van der Kieft overigens een geestig en slagvaardig man heeft al een paar keer de poten van zijn zetel horen kraken. Nu is er weer zo iets aan de hand in verband met de befaamde dividendstop. Er was voor een verlenging van de wet tot beperking van de divi dend-uitkeringen noch in de Tweede noch in de Eerste Kamer enthousiasme. Eigenlijk zijn het alleen de socialisten en de com munisten, die hier blijvend bin dende bepalingen willen opleggen. Gedurende een bepaalde naoor logse periode hebben echter ook andere partijen het overheidsin grijpen willen billijken als nood zakelijk kwaad. Die periode is nu naar hun mening verstreken. Al vorens tot vrijheid in de dividend uitkering over te gaan, wilde de regering echter éérst het advies van de Sociaal Economische Raad inwinnen. Daartoe vroeg een wets ontwerp tot verlenging van de di videndbeperking een periode van twee jaar. Eén jaar is genoeg, meende de Tweede Kamer, die daarbij nog in het midden liet of de regering het advies van de S. E.R. wel moest inwinnen. Omdat dit in de richtlijnen van het ka binet stond, wilde men er noch tans niet verder aan knabbelen. Precies zo kwam het te liggen in. de Eerste Kamer. Om die reden zou men ook daar in meerderheid voor een verlenging van één jaar hebben gestemd. Nu dreigen er echter nóg enkele tegenstemmers bij te komen, die de regering dat jaar wel gunnen, maar om staats rechtelijke redenen hun veto me nen te moeten uitspreken. In dit geval zou de balans in het nadeel van de regering kunnen overslaan en dan doet het er niets toe om wélke reden men tegen stemde. P)E staatsrechtelijke bezwaren zijn, dat de wet tot beperking van de dividend-uitkeringen per 31 December 1.1. zou hebben op gehouden te bestaan en dus niet meer verlengd kan worden. Minis ter van der Kieft heeft zijn ex cuus gemaakt, dat hij er niet eer der bij is geweest om te trachten nog vóór de fatale datum een goedkeuring in de Eerste Kamer los te krijgen. Maar de staats rechtelijke bezwaren deelt hij niet. De wet heeft naar zijn mening namelijk niet opgehouden te be staan. De wet heeft betrekking op een object, op dividenden van be paalde boekjaren. Al zou men de dividenden over de boekjaren, vallend onder deze wet, pas over tien jaar uitkeren, dan nóg zou den die dividenden volgens hem onder de wet vallen. We hebben de omstreden wet erop nageslagen. Inderdaad staat er niet in, dat per 31 December 1952 de wet ophoudt te bestaan. Wel is die datum genoemd als uiterste datum voor de boekjaren, waarvoor de wet van kracht is. Er is dus een verwarring van twee begrippen: de werkingsduur vspi de wet en de objecten, waarop de wet betrekking heeft. Omdat een stemming hem Dins dag de nederlaag zou hebben be zorgd, heeft minister van der Kieft een week uitstel van beraad slagingen gevraagd. Dinsdagmid dag a.s. komt de kwestie dus op nieuw aan de orde. Bij de minis ters bestaan er momenteel nog geen plannen om iets anders te doen dan bij de heropening van de beraadslagingen het regerings standpunt opnieuw duidelijk uit een te zetten. Hij voelt er blijk baar niet voor met bekwame spoed een hele nieuwe wet te ontwer pen. Deze zou dan éérst naar de ministerraad moeten, vervolgens een complete behandeling in de Tweede Kamer moeten ondergaan, daarna weer aan de mening van de Eerste Kamer moeten worden onderworpen om tenslotte in het Staatsblad te belanden op een moment, dat waarschijnlijk alle maatschappijen zonder dat er een wet is dividenden zouden hebben uitgekeerd. Nu is er op het ogenblik ook wel een hiaat, namelijk de periode 31 December 1952 tot op het ogenblik, dat de huidige voorgestelde ver lenging in het Staatsblad zou kunnen verschijnen (dat zou dus op z'n gunstigst kunnen zijn de dag na de goedkeuring in de Eer ste Kamer), maar dit is juist geen periode, waarin maatschappijen hun dividenden vaststellen en mocht dat tóch het geval zijn, dan néémt de minister dat. want voor „terugwerkende kracht" is geen steekhoudend argument aan te voeren. ^fy'E hebben dus af te wachten, of de staatkundig bezwaarde senatoren kunnen worden over tuigd. Als dat niet lukt is er nog een klein kaasje, dat enkele he ren, die aanvankelijk tegen wilden stemmen, als tegenstanders van dividendbeperking, de minister dat ene jaartje toch maar zullen ge ven, als te verwachten is, dat er een kabinetscrisis aan vastzit. Het formeren van een nieuwe regering zou weer talrijke moeilijkheden meebrengen.

de Stem | 1953 | | pagina 1