Kranslegging bij standbeeld te Tubbergen Twee jongens (15 en 19) bekenden Wie zijn neus schendt. BESTRIJDING VERSCHERPT NAAR BALKAN PACT JONGEREN KRIJGEN ER TAAK TE VERVULLEN In teken van Schaepman REVOLVER EN VERMOMMING Op vrije markt Om het kapitaal' Tussen 200 en 300 millioen Katholiek Nederland herdacht drSchaepman Lichte verbetering De roofoverval op Boerenleenbank te Blaricum DAGBLAD VOOR ZEELAND i Magistrale rede van prof. Yerberne Vele autoriteiten OPKLARINGEN MOND- EN KLAUWZEER Minister de Bruyn verdedigt de P.B.O.: OOM HIELP MEE DE Nederlandse Bank helpt mee naar vooroorlogse toestanden en mogelijkheden terug te keren. De omzetting van papieren-deviezen in goud-deviezen laat voor velen het goud weer blinken en geeft aan al len, die er enige belangstelling voor hebben het gevoel, dat er weer „rijkdom" gevormd gaat worden, na onze algemene verarming. Het geeft zo'n beetje het gevoel dat we mis schien weer kunnen meetellen. Het geeft aan de bezitters van oud fa milie-goud, van diamanten, mooie oude schilderijen en mooi oud fa milie-porselein het gevoel dat ze tenminste nog iets bezitten! Lief- tincks ambtenaren hebben goed werk verricht door de strenge be palingen van de vermogensbelas ting (rakende zulk bezit) met de Franse slag toe te passen en deze geheime reserves van ons volksbe zit zoveel mogelijk te laten voor wat het was! f In een kajak dwars door Af rika DE betekenis van de Amsterdam se Beurs in het West-Europese leven en ten bate van de Neder landse economie wordt bepaald door de internationale fondsen van Ne derlandse bedrijven. Het lijn er voorlopig twee: „de Koninklijke Pe troleum Maatschappij" en het „Phi lips-concern". Men verwacht ook binnenkort dat de A.K.U.-aandelen op de New Yorkse Beurs-markt zullen worden geintroduceerd. Zal dit voornemen worden uitgevoerd dan zal onze Amsterdamse Beurs, drie, in zich voorname Nederland se fondsen hebben te verhandelen. En stijgt daarmee de Amsterdamse Beurs weer iets in nieuw aanzien. B. o. Z. Ir. J. 93e JAARGANG No. 20631 Uitgave! 'M V. Uitgevers Mij, Neerland!». Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Keigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi justratïei 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur* J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.iv. Hootegem. Mr,Dr„ A. J.J.M. Mes. Mr. H. B. L, de Rechter. L. J. v. t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post t 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- IbesteliO f 0.42. Incasso wordt berekend, losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f Ih30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 6.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondun Mede delingen t 0.30 per m/m). Bij contrant aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge,- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. £r' Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, O0STBURG: Nieuwstraat 41, TeLjux35J MGR. DR. SCHAEPMAN. TN HET MET NATIONALE VLAGGEN en pauselijke wimpels *- versierde Tubbergen, de geboorteplaats van Mgr. H. J. A. M. Schaepman, hebben de Katholieken van Nederland deze eminente staatsman en emancipator ter gelegenheid van de 50ste jaardag van diens afsterven feestelijk herdacht. In de ochtend had pastoor A. P. J. Schaepmaji een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. In de namiddag om half drie trokken I kerkelijke en wereldlijke autoriteiten van geheel Nederland, voor afgegaan door een grote met witte tulpen en linten versierde j lauwerkrans naar het Tubbergerplein, dat door het machtige Schaepman-monument wordt bekroond. Hier plaatste de Commis- I saris der Koningin, Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, de J krans aan de voet van het bronzen standbeeld van dr. Schaepman. J Zwarte kraai was de J booswicht T"\E LEDEN van een golfclub in U Workington (Eng.) dachten er S al enige tijd ernstig over, hun fa- voriete sport op te geven, omdat een geheimzinnige dief hun de J kostbare ballen ontroofde en dat Z in een onrustbarend tempo; tien J tallen ballen verdwenen spoorloos. J Maar de dief is thans ontdekt: het gaat hier om 'n zwarte kraai, die op heterdaad betrapt werd. En thans zijn de golfspelers van plan een drijfjacht op grote schaal te houden, teneinde het nest van de boosdoener te vinden, waar zij op zijn minst honderd ballen ho- pen aan te treffen. QNDER de talrijke aanwezigen be vonden zich de Utrechtse vicaris- generaal Mgr. Huurdeman, minister L. J. M. Beel, de oud-ministers Gie- len en Wijffels, de voorzitter der K. V.P. W. J. Andriessen, de voorzitter cn secretaris der Tweede Kamerfrac tie, Prof. Mr. C. P. M. Romme en Th. D. J. M. Koersen, de Kamerleden Mag. Dr. Stokman, O.F.M. prof. de Beaufort en de heren Engelbertink, Groen, Hooy, v. d. Ploeg en Rijcke- vorsel. Verder 'n 10-tal leden van de familie Schaepman, hoofdbesturen van de ka tholieke standsorganisaties en tal van vooraanstaande geestelijken en leken. Nadat de aanwezigen met ontbloot hoofd Schaepmans ..Aan U, o Koning der Eeuwen" hadden gezongen, bega ven zij zich naar zaal Kemperink, waar de herdenkingsbijeenkomst werd geopend met een toespraak van de VICTOR DE JONGE (ps. voor A. G, Jansen) is benoemd tot hoofdredac teur van de „Amigoe di Curacao" te Willemstad. DE 20-JARIGE J. R„ M.T.S.-er-vo lontair (afd. electrotechniek) van de dominiale mijn te Kerkrade, kwam Zaterdag in aanraking met een kabel waar 3000 volt stroom op stond. Hij was op slag dood. HET PERSONEEL (42 man) van de restauratiewagens der Oost-Duitse Spoorwegen wordt verdacht van spionnage. Er komt een proces. voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen. De herdenkingsrede werd uitgesproken door Prof. Dl'. L. G. J. Verberne, hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool te Tilburg en bui tengewoon hoogleraar te Nijmegen. DE REDE. Broere, in de stilte van zijn studeer vertrek, voor zijn volksdeel verlang de, door Schaeman werkelijkheid werd toen hij als Kamerlid terstond het na tionaal besef van zijn geloofsgenoten overtuigend beleed. Schaepmans vaste wending tot de staatkunde ligt in de jaren '70 van de eeuw, toen de modernisering van de Nederlandse samenleving duidelijker vormen begon aan te nemen. In dit veranderende Nederland aan vaardde Schaepman zijn taak als staatsman. Schaepman zou in de strijd om 'n consequente toepassing van het vrij heidsbeginsel de leiding nemen en hem voortzetten, met ais doel de al gehele maatschappelijke gelijkwaar digheid van de katholieke Nederlan ders in rechten en plichten. Als staatkundig emancipator van zijn volksdeel heeft Schaepman het moeilijk gehad. Wat hij wilde vond bij vele geloofsgenoten onverstand en misschien ook wel onwil. Hij heeft tijden gehad van miskenning en zelfs van verguizing. Schaepmans betekenis ligt in de moed, waarmede hij een nieuwe toe komst tegemoet trad, in zijn vermo gen om de toekomst te zien in nieu we vormen. Zijn generatie zag zich, vooral in de decennia rondom 1900 ge confronteerd met een sociaal-econo misch moderniseringsproces van de Nederlandse samenleving. CREDO-PUGNO. MA EEN korte schets gegeven te hebben van het wezen van de ka tholieke emancipatie en enkele inlei dende opmerkingen gemaakt te heb ben over de tijd waarin Schaepman leefde cn werkte, wijdde spr. aan dacht aan Schaepman als dichter en prozaist, als polemist, als redenaar. Het hoofdthema van zijn rede was echter Schaepman te herdenken als staatsman. Met de staatsman Schaepman be gon voor het katholiek volksdeel een nieuwe periode in zijn geschiedenis. In zekere zin was hij een leerling van Broere, maar 'n leerling die eigen we gen ging: Men kan zeggen, dat wat Eindhoven aangehouden. Even la- EEN BELGISCHE AUTO werd bij ter klapte een band en daaruit stroomdenkoffiebonen. De rest begrijpt u zo wel! DE MAU-MAU hebben in Kenya een 37-jarige Britse boer, diens vrouw en zoontje (6 jaar) met messen ver moord. Op de boerderij werd ook het lijk van een neger gevonden. DE uitvoer van radio-actieve iso topen, geproduceerd in het Noors- Nederlandse atoom-centrum te Kjcl- ler, zal weldra beginnen. POKKEN bedreigen Zuid-Korea: er zijn 34 gevallen gemeld, waarvan 12 met dodelijke afloop. DE BOOTDIENST Lemmer-Amster dam is gisterenavond hervat. OTTO nuschke is in een zieken huis opgenomen. De 70-jarige Oost- Duitse vice-premier zou een beroerte hebben geliad. DE JOURNALIST, uit Rotterdam, die was gearresteerd, omdat hij „militai re geheimen" had gepubliceerd, is weer vrij. tot PRESIDENT van Polen (in bal lingschap) is gekozen de in Montreal (Canada) op een boerderij wonende generaal Kasimir Sosnokowski. Hij is 61 jaar oud. OOK AL GRIEP heerst in Mexico. In de hoofdstad zijn tot nu toe 400.000 gevallen bekend. twee zware kruisers van Sov- jet-afkomst zijn gezien in de Oostzee Men gelooft, dat het gaat om een nieuw type van 15.000 ton met een kruissnelheid van 25 knopen. ï>,aUT?^CI?T is °P"ericht de Stich- a -Nederlandse bibliotheek voor 't Amateurtoneel''. Voorlopig heeft men ongeveer 30.000 deeltjes ter beschik king. EISENHOWER wenst in de toekomst geen „redende ambassadeur van de Y" -i^u-1?061! ekben. De laatste was dr. Philip Jessup. geldig tot Weersverwachting, hedenavond: Veel bewolking met later van- uit het Noordoosten opklaringen Matige tot zwakke wind tussen Oost en Noord. Iets lagere nüd" dagtemperaturen. Vandaag: Zon onder 17.16 uur Maan op 13.25 uur. Morgen: Zon op 8.28 uur. Maan onder 7 22 uur. t De Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, legde een krans aan de voet van het dr. Schaepman-monument. P)E MINISTER van Landbouw heeft de reeds aangekondigde maatregel bij de bestrijding van de mond- en klauwzeer welke aanvankelijk reeds een vervoer- en marktverbod van niet-geënt rundvee inhield, nog ver scherpt. Het vervoer van een rund, dat ouder is dan twee maanden, is slechts toe gestaan, indien de vervoerder in het bezit is van een verklaring, waar niet alleen uit blijkt, dat het rund tegen mond- en klauwzeer is geënt, doch het moet ook afkomstig zijn uit een bedrijf met een veebeslag' dat ten minste veertien dagen voor de datum van vervoer in zijn geheel tegen mond en klauwzeer is geënt. Deze verklaring, welke een geldigheidsduur heeft van tien dagen, dient te zijn afgegeven namens de erkende Provin ciale Gezondheidsdienst voor dieren. Deze maatregel heeft ten doel de Nederlandse rundveestapel door en ting opnieuw ongevoelig te maken Turkije, Griekenland en Joegoslavië EEN BEZOEK van Koeprulu, de Turkse Minister van Buitenl. Zaken, aan maarschalk Tito is een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat tijdens het bezoek van Koeprulu „volledige overeen stemming" is bereikt over de „wen selijkheid, om concrete wegen en vormen te formuleren voor de toe komstige samenwerking tussen de landen, teneinde vrede en veiligheid te handhaven". Vandaag zal Koeprulu besprekin gen in Athene voeren. Zijn Griekse ambtgenoot, Stephanopoelos, zal de volgende week een bezoek aan Joego Slavië brengen. In diplomatieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat de bespre kingen tussen Joego-Slavië, Grieken land en Turkijë zullen leiden tot een drie-mogendhedenverdrag. Men is van oordeel, dat Turkije reeds geruime 'jd voorstander is van een dergelijk erdrag. voor mond en klauwzeer. Van de die ren, die in het voorjaar van 1952 ge durende de stalperiode zijn geënt, ioopt de onvatbaarheid ten einde Nieuwe enting is dus gebodên, anders mag men de runderen niet vervoeren of op de markt brengn. WERVOLGENS overdacht spr. Schaepmans democratie, welke een wezenlijk bestanddeel was van zijn staatsmanschap. Dat Schaepman terstond de door Leo XIII in Rerum Novarum omschreven beginselen aan vaardde, is belangrijk, evenals zijn bereidheid tot kiesrechtuitbreiding. Belangrijker echter is Schaepman als verdediger van het recht, dat hij tweelingzuster van de vrijheid noem de. Daarom verzette hij zich, dat in de schoolstrijd de vrije school afge scheept zou worden met een min of meer welwillende „fooi". Tenslotte stelde spr., dat Katholiek Nederland Schaepman wel heeft ge- eerd, maar te gemakkelijk in eenzij digheid, als schepper van de staats partij. En daardoor verzuimd, dat Schaepman door het isolement te breken de middelaar is geweest, die de tempoversnelling van het zich mo derniserend Nederland overbracht in het geestelijk leven van zijn volksdeel. Hij gaf zijn volk -en voorbeeld van beheerste verdraagzaamheid, en ge leid door een consequente trouw aan zijn Credo-Pugno, wist hij, met milde geest, het zuivere te scheiden van het onzuivere.- Die bezielde trouw aan het Credo Pugno is een boodschap aan onze tijd die worstelt met vraagstukken en met machten, waarvan Schaepmans tijd de bestaansmogelijkheid niet vermoeden kon, is de kern van zijn daden-rijk ieven en daaromheen de kern van de erfenis, van de katholieke priester, die het vermogen bezat de twee gro te liefdes van zijn leven, die tot het vaderland en die tot de Kerk, te ver hinden tot één harmonisch geheel. Daarna sloot de heer Andriessen de bijeenkomst. De beschadigde „Oranje" op de rede van Tandjong Priok. COMMIGEN menen, dat de Sociaal- economische raad alleen maar werkt met verordeningen en dat de organen van de Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie niet veel meer dan kiescolleges zijn. Die organen zijn nochtans levende organen, waarvoor de vrije organisaties moeten zorgen. Men behoeft verder niet bevreesd te zijn, dat bij de P.BO. de positie van de ondernemer in gevaar zal komen, want daarmee bemoeit de S.E.R. zich niet; er is geen vrees dat de arbeider zal gaan zitten op de stoel van de ondernemer" Deze en andere verzekeringen heeft de heer A C. de Bruyn, minister voor DE H. VADER ENE TOESTAND van Z. H. de Paus is licht verbeterd. De H. Vader was Zondagmorgen weer in staat de beide pro-staatssecretarissen Mgr. Montini cn Mgr. Tardini voor een korte audiëntie te ontvangen. Het verloop van de griep, die ge paard gaat met een overigens nor male heesheid, is gunstig. Alles wet tigt de verwachting, dat de ziekte spoedig overwonnen zal zijn. K.V.P. CONGRES: r\E K.V.P. zal in de loop van dit jaar haar congres plaatsen in het teken van: Schaepman en de staat kundige eenheid der katholieke Ne derlanders. Door een dergelijk mas saal congres, waarschijnlijk te hou den in het gebouw Tivoli te Utrecht, waar ook Schaepmans stem meer dan eens geklonken heeft, zal de partij het hare er toe bijdragen om het staatkundig erfdeel van hem te be waren. Dit deelde de K.V.P.-voorzitter An driessen mee tijdens de Zaterdag te Tubbergen gehouden Schaepman-her denking. £)E ROOFOVERVAL OP DE BOERENLEENBANK te Blaricum, waar bij op 8 Januari jl. twee gemaskerde individuen een bedrag van f 17.130.50 in de wacht sleepten ,is opgelost. Twee jongens uit Laren, de 19-jarige J. H. H. van T., die inmiddels in militaire dienst was gegaan en zich in een kazerne in Nijmegen bevond, en zijn 15-jarige vriend, G. J. J. C„ die zijn vader in diens melkzaak placht te helpen, zijn gearres teerd en hebben gen volledige bekentenis afgelegd. Bovendien is nog een oom van de oudste der beide jongens, de 50-jarige ongehuwde bank werker T. uit Laren, in hechtenis genomen, omdat hij de jongens na de overval behulpzaam is geweest en zich van de buit f 1.000 had toege- eigend. Bijna het gehele geroofde bedrag is terecht. DIJ de fouillering van de 15-jarige van t. trof de Rijkspolitie onder diens lange broek een geladen revol ver aan, die de jongen vlak onder zijn knie zo aan zijn been had opgehangen, dat hij het wapen in een ommezien kon trekken en er zich mee zou kun nen verweren. Reeds voordien had de politie aan wijzingen, dat hij mogelijk bij zijn arrestatie van zich zou afbijten. Zij namen daarom de nodige omzichtig heid in acht en de agenten posteerden zich buiten het ouderlijk huis van de jongen in Laren om hem op te Wach ten. als hij dit zou verlaten. Dat deed hij inderdaad. Onverhoeds cn zonder talmen sloegen de agenten hem daar in de boeien en voerden hem naar het politiebureau. ALS GANSTERS. A/Iet een phantasie en intelligentie, iVA een betere zaak waardig, hebben de beide jongens voor de overval een tot in de puntjes geregeld plan opgesteld, waarmee z(j er inderdaad in geslaagd zijn de politie geruime tijd op een dwaalspoor te houden Zij zorgden er voor, dat ze anders gekleed waren dan gewoonlijk, waar toe zij zich ieder een gloednieuwe groene regenjas aanschaften. Voorts kochten zij twee nieuwe linnen re genhoeden van lichte kleur. Om snel cn geruisloos te kunnen lopen trok ken zij ieder een paar nieuwe gym nastiekschoenen aan en om geen vin gerafdrukken achter te laten ieder bovendien een paar nieuwe hand schoenen. Om de vermomming te vol maken zetten zij een gewone bril op en staken zwarte maskers bij zich, die zij voor neus, mond en kin trokken j toen zij de bank binnenkwamen. GEWONE PLUNJE. T. in Laren, die van de bankwerker hen daarbij hielp. Daags na de overval liepen zij weer in hun gewone plunje, waarmee zij in geen enkel opzicht aan het signale ment der daders voldeden, door Laren. De vermomming had haar nut be wezen Met genoegen lazen de beide jongens in de bladen, dat de politie naar twee volwassen mannen zocht. De overvallen kassier en de twee am dere personen, die tijdens de overval in de bank aanwezig waren, hadden zich in de leeftijd van de 15-jarige C„ die langer is dan zijn 19-jarige vriend, wel heel erg vergist Hem hadden zij voor een man van omstreeks 32 aan gezien. De 19-jarige van T„ hadden ze op ongeveer 26 geschat. DE BUIT. F)e buit hebben zij eerlijk gedeeld: ieder kreeg 8.500 gulden, dat zij in een rood-gelakt jampotje deden en daarna in de tuin begroeven. Later heeft de (verbolgen?) oom in de naast zijn huis gelegen tuin het potje van neef-lief opgegraven en er 1.000 gul den uitgehaald.... Hij verstopte zijn buit. 10 lapjes van honderd, thuis achter een spiegel en in een boek. de PB.O., en de bezitsvorming, gedaan tijdens een bijeenkomst van de Jonge- renraad van de K.V.P. Hij verklaarde daarbij, dat de Regering de aller grootste betekenis toekent aan be paalde totstandkomingen op grond van vrijwillige overeenstemming KERNBEWEGING. Ma de ministeriële rede is een uitge breide gedachtenwisseling ge volgd, waarbij nog tal van punten op maatschappelijk terrein werden aan geroerd. Tevoren had voorzitter drs. Celestin Cosijn gelegenheid, de staat kundige vorming van de jongeren in de KV.P. te bespreken en er op te wijzen, dat de Jongerenorganisatie geen massaorganisatie is, maar een kernbeweging, gericht op de staats burgerlijke vorming van de katholieke jongeren. Na te hebben gewezen op de vele en grote gevaren van deze tijd, schetste de voorzitter de betekenis van de komende raadsverkiezingen en de verplichting der jongeren ten op zichte van hen, die honderd jaar ge leden onze emancipatie bevochten. Belgische frank jyjET INGANG van 26 dezer is de Belgische frank toegevoegd aan de valuta's, die op de vrije valutamarkt worden verhandeld. Met ingang van die datum kunnen deviezenbanken derhalve, termijn transacties in Belgische franken voor eiken rekening met haar cliënten af sluiten. Met de Nationale Bank van België is overeengekomen, dat wederzijds aan. de deviezenbanken vergunning wordt verleend contante en termijn transacties van Belgische franken te gen guldens rechtstreeks aan te gaan met correspondenten in het partner- land. De door de Ned. Bank voor de Bel gische frank genoteerde koersen zijn vastgesteld op 7.54-7.66. "TERECHT of ten onrechte d« geschiedenis zal dit wel uitwij» zen heeft Lieftinck na 1945 iede re zelfstandige arbeid en ontwikke ling van het „kapitaal" buiten die van de industrie en landbouw tegengegaan. De arbeid en de ontwikkeling van het kapitaal zo als zich dat op de effectenbeurzen toont. En die door alle eeuwen heen de Amsterdamse beurs tot een we- reldbeurs maakte; kleiner wel is waar dan die van Londen en beide later overvleugeld door die van New York. De Amsterdamse Beurs leverde aan duizenden arbeids-inkomsten en vele winsten, die vaak geheime, aan de belasting vaak onbekende, kapitaalsreserves verschaften. Voor al deze hebben aan Nederland het Duitse epitheton van „steinreiche Hollander" verschaft. Door tientallen bepalingen in al lerlei belastingen heeft Lieftinck met het achtervolgen van allerlei kleine inkomsten het werk op de Beurs zodanig verkleind, men mag wel zeggen: achtervolgd, dat de Amsterdamse Beurs in het interna tionale geld- en kapitaalverkeer lang niet meer die rol speelt als vóór 1940. Maar in Amsterdam zit men niet stil: men streeft er naar de werkzaamheid van vroeger en.... naar de inkomsten van vroeger. Wat onze vaderlandse economie weer aan andere inkomsten kan helpen, dan we nu uit industriële-, landbouw-, handel- en scheep- vaartarbeid trekken. Wil de Amsterdamse Beurs bloei en, dan moet „het kapitaal" kunnen jongleren met dat bezit, kopen en verkopen in effecten doen geschie den; winsten proberen te maken en verliezen met een stalen gezicht verdragen. Er moet dus gestreefd worden om verschillende remmende bepalingen te doen verdwijnen en pietluttige heffingen op effecten-winsten uit de belastingaanslagen te doen ver dwijnen! Wij zullen daartoe enkele nieuwe maatregelen, in 1952 geno men en in 1953 (waarschijnlijk) te nemen in eikaars verband laten Onze belangen in Oost- Duitsland "TJE OMVANG van de Nederlandse belangen in Oost-Duitsland belo pen een bedrag van omstreeks 400 millioen rijksmark volgens de tegen waarde van 1938, hetgeen neerkomt op een bedrag tussen de 200 en 300 millioen gulden. De objecten betreffen hoofdzakelijk huizen- en landbezit, hypotheken, zelfstandige bedrijven en concern-be langen. Ten aanzien van deze eigendommen heeft men gedeeltelijke onteigening toegepast, terwijl ze voor een ander deel onder beheer gesteld zijn in Sep tember 1951. Ma de overval verbrandden en ver nietigden zij de meeste dezer nieuwe kledingstukken in het huis ENE Fransen Partry en Havot hebben het gepresteerd om in een kajak dwars door Afrika van West naar Oost te trekken, d.w.z. van Port-Gentil naar de monding van de Zambezi-rivier. Zij kwa men van Lourenco-Marques en zijn in Diego-Suarez aangekomen. Op 1 October 1951 verheten zij de kust van Gabon en trokken over de rivieren en meren langs Bonguy, Stanleyville, het Tange- iykameer, door Noord-Rhodesië, Nyassaland en bereikten de kust van Mozambique bij Chinda aan de monding van de Zambezirivier. Gedurende hun lange reis van meer dan een jaar, maakten ze vele foto's en een kleurenfilm. De exporteurs mogen (ter belo ning van hun werk) 10 pet. van de door de export verkregen dollars houden (d.w.z. ze behoeven bij de Nederl. Bank niet ingewisseld te worden voor guldens). De bezitters, daarvan kochten eerst daarvoor auto'smooie sleeënof ny lons en deden er zaken mee of lie ten er anderen zaken mee doen Maar er waren er ook die er Ame rikaanse effecten voor lieten kopen. De Nederl. Bank was eerst van plan daaraan paal en perk te stellen, maar sinds enige maanden heeft ze toch deze Arbus-dollars geheel vrij ter beschikking gegeven; vooral nu ze geleidelijk aan in handen komen van de effectenmakelaars. Als een, vroegere, eerste vrijmaking van het kapitaalsverkeer, was reeds een maatregel genomen om bepaalde Amerikaanse effecten, vrij van de Amerikaanse effecten-blokkade te geven. Ze werden op een lijst ge plaatst die men de „Dera-lijst" noemt (Dollar Effecten Ruil Ame rika). Welnu, de Beurs is vol van het gerucht dat men deze lijst gaat afschaffen en dus, in feite, de blok kade op het effecten-verkeer met New York gaat afschaffen. Op de lijst van verbeteringen (c. q. verlagingen) der belasting-aan slagen schijnt ook opgenomen te zijn de aanslag op de „effecten winst" (bij verkoop van effecten te gen een hogere koers dan waarvoor ze gekocht waren). Daardoor zal de handel in effecten op de Amster damse Beurs zeker toenemen.

de Stem | 1953 | | pagina 1