Minister v. d. Kieft heeft plan: Herziening [indirecte] belastingen als compensatie H' IN OOSTERHOUT PRODUCTIE VAN „FAKKELLICHT VROUWEN ZWARE „POLITIEKEN NAAR HOORN r Prins Bernliard naar New York j Ministerraad spreekt echter laatste woord Verweer tegen mr Teulings De „Willem Ruys" te Rotterdam Modern bij de Luchtmacht Ook straallamp in de handel ■N humanisme DAGBLAD VOOR ZEELAND Kleine luyden GEEN STRAFVERVOLGING Minister ontdekt ontsnappingsweg Van Kampen Norg en Eygelshoven v> JOURNALIST IN IN ARREST Eindhovenaar de Kok deed uitvinding Principe biedt vele mogelijkheden Bewolking Man met mes gearresteerd „Ik kom terug in 1956 93e JAARGANG No. 20628 r t Ültsavei' H V, Uitgevers Mij, Neerland?»» VJerschQnt elke werkdag Bureaux: Breda, Retgerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie? *8778» Verantwoordelijk Hoofd redacteura J» J» H. A. Bruna» Redactieraad! C-.JL v» Hootegem. Mr^Dr» A. X J. M. Mes. Mr. IH. B» L> de Rechter. L. v» t Westende, P. V* M» Vercauteren» Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post 1 6J5t, per week (uitsluitend bij niet-post- (bestell.) t 0.42. Incasso wordt berekend» JLosse nummers 13 ct. Postrek. na. 278841» Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel. 98. Telefoon no. 2236 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 22 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Intentie Int. Bidweek 23 Januari: Terugkeer tot de H.H. Sacramenten van alle slechte en afval lige Katholieken. Als feestredenaar PRINS BERNHARD heeft een uitnodiging ontvangen om als spreker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de St. Nicolas Society te New-York op 2 Februari zal houden, ter her denking van 't feit, dat 300 jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amsterdam stadsrechten wer den verleend. De Prins heeft deze uitnodi ging aanvaard en zal zich op 30 Januari per vliegtuig voor en kele dagen naar New-York be geven. De Prins zal tijdens zijn verblijf al daar tevens een tentoonstelling ope nen die ter gelegenheid van de her denking wordt gehouden en waar voor het materiaal uit Nederland zal worden overgebracht. Hierbij is o.a. de koopbrief waarbij het eiland Man hattan van de Indianen werd gekocht. HET OOSTDUITSE Oppergerecht heeft verklaard, dat echtelieden el kaar moeten aangeven, als één van tweeën „tegen het belang van het volk handelt". AUSTRALIË zal in 1953 tachtigdui zend immigranten toelaten, hetgeen de helft is van het gemiddelde dei- afgelopen vier jaar, aldus de Austra lische Minister van Buitenlandse Za ken. DE NEDERLANDSE T.V. hoopt he denavond van 20.1520.45 een extra uitzending te wijden aan de inhuldi ging van Eisenhower. IN OOST-DUITSLAND heeft de Communistische Staatspartij ambte naren aangesteld, die verslag moeten uitbrengen van alle preken en aan kondigingen in de kerken. RECTOR dr. F. Holthuizen te Alk maar is door het Hoogwaardig Epis copaat benoemd tot geestelijk advi seur van de kath. werkgevers, als op volger van dr. Cassianus Hentzen O. F.M. ISRAEL zal speciale beveiligingsmaat regelen treffen aan de grens met Jor danië. Men vreest ernstige botsingen aan de grens en infiltraties. 5 procents consumptiebeperking ge troost. Secundair moeten maatregelen komen voor het bedrijfsleven". In dit verband merkte mr. Van Tilburg ook op, dat hij zeer gereserveerd staat te genover de ministeriële aankondiging dat de vennootschapsbelasting ver licht zal worden. ACHTER DE SCHERMEN. DONALD Mc.DONALD een Schot se zeeman, is twee jaar geleden gestorven en begraven. Zijn ver wanten willen hem nu gaan op graven, omdat zij aannemen, dat er een fortuin in zijn houten been zat. ADENAUER wil nog dit voorjaar naar Amerika om kennis te maken met de nieuwe regering van de V S Men verwacht, dat hij reeds in Maart zal vertrekken. TWEE LAMMEREN werden gisteren, bij gelegenheid van het St. Agnesfeest aan de H. Vader aangeboden. Volgens traditie gebeurt dit ieder jaar. IN NOORD-SCHOTLAND, ter hoogte van de zeearm Moray, is een „Sea- fury" met één man aan boord in zee gestort. HET BESTUUR van de „Ommelan den" en de algemene Ned. agrarische bedrijfsbond hebben het voorstel, om het bestaande geschil door arbitrage te beslechten, in beginsel aanvaard. TE DORDRECHT vierde Mejuffrouw Neeltje van Velzen Woensdag haar 102e verjaardag. De jarige kon nog volop van de feestdrukte genieten. ZWITSERLAND, Frankrijk, West- Duitsland, Nederland en België zul len een internationale ..Werkgemeen schap der Rijnscheepvaart" oprichten. IN TSJECHO-SLOWAKIJE hoopt men personen die aan nerveuse sla peloosheid lijden hiervan af te hel pen door het toedienen van stoffen, onttrokken aan het lichaam van vleer muizen en kikvorsen in de periode van de winterslaap. (Van onze parlementaire correspondent). EREKEND OP HET OPVANGEN van de huurverhogingen en op de instandhouding van de nationale bedrijvigheid en de uitbreiding van het nationale productie-apparaat zijn vanaf het ministerie van Financiën voorstellen naar de Ministerraad gezonden. Als compensatie voor de huurverhoging noemde mi nister Van der Kieft in de Eerste Kamer herzieningen van de in directe belastingen, de omzetbelasting en de accijnzen. Voor het bedrijfsleven: faciliteiten voor vervroegde afschrijvingen, ver lichting vennootschapsbelasting en verbetering van de regeling van de verliescompensatie. TN ZIJN MEER dan anderhalf uur durende redevoering gaf de minis ter weinig meer concreets aan de Ka merleden. De bezwaren van mr. Teu lings (K.V.P.) wees hij van de hand en hij verklaarde o.a., dat het beschik baar" stellen van 145 millioen gulden voor openbare werken niet betekent, dat de investeringen in de particu liere sector in gevaar komen. Primair is nog altijd, de ontwikkeling van het bedrijfsleven, zo zeide hij. De minister beijverde zich aan te tonen, wat reeds voor de werkverrui ming is gedaan. „We zijn in Neder land veel te netjes. We zullen ruime re publiciteit moeten geven aan de getroïfen maatregelen, om aldus de regeringspolitiek t.a.v. de werkverrui ming duidelijker te laten doordrin gen". Na afloop van zijn redevoering was er dan ook prompt een commu niqué in de perskamer, waarin een optelsom werd gemaakt, die een saldo aangaf van 630 millioen ten behoeve van maatregelen in verband met de werkloosheidsbestrijding gedurende de laatste tijd. Erg overtuigend klonk dit alles ech ter niet en in parlementaire kring be staat de vrees, dat het „beid uw tijd" tot mr. Teulings geldt, voor het hele land. Want al zijn er thans plannen naar de ministerraad gegaan, men ver wacht niet, dat in het ministeriële ge zelschap direct een eenstemmig oor deel zal worden verkregen. Minister v. d. Kieft sprak immers heel voor zichtig over „belastingherzieningen", terwyl men van rechtse zijde liever het woord „belastingverlagingen" had vernomen. Dat op dit stuk essentiële verschil len bestaan bleek tijdens de replieken „Beknotten de reeds getroffen maat regelen nu niet de te nemen maatre gelen voor het bedrijfsleven, want be langrijker dan het aanleggen van een politiebureau en een sportpark ik maatregelen in de particuliere sec tor door in het bedrijfsleven werk te verschaffen voor de 40.000 jonge werk krachten, die jaarlijks aan de arbeids markt komen", aldus stelde mr. Teu lings nadrukkelijk. Minister Van der Kieft antwoordde slechts, dat hij wer kelijk niet ongerust behoefde te zijn, maar de socialistische mr. Van Til burg bekende eerlijk, dat hij een an der standpunt heeft. „Het is maar zeer de vraag, of het bedrijfsleven nieuwe ondernemingen begint en zal investe ren, als er belastingverlagingen ko men. Het bedrijfsleven heeft een goe de tijd achter de rug. De werkverrui ming moet naar mijn mening primair gezocht worden in maatregelen tot vergroting van de koopkracht van de brede massa, die zich nog steeds een \/OOR DE overheidsbedrijven moeten geen gunstiger maat staven worden aangelegd dan voor de particuliere bedrijven, meende prof. Hellema in de Eer ste Kamer. Toch wel, vond mi nister Van der Kieft, want de overheidsbedrijven moeten zo goedkoop mogelijk draaien voor het algemeen nut. Neem bijvoor- J beeld de postgiro. Die is eigenlijk f voor kleine luyden en hen moet een zo goedkoop mogelijke servi ce worden gegeven. „Voor kleine luyden.?" vroeg prof. Hellema verbaasd. „Dan staat het er met de be zitsvorming in Nederland goed voor. Vorig jaar circuleerde op de postgiro 34.8 milliard gulden....' Overigens meent hij, dat ook de particuliere bedryven voor het al gemeen nut zijn. (~)FSCHOON na afloop van de de- batten mr. Teulings de eerste was die de minister hartelijk de hand schudde, kunnen we niet aan de in druk ontkomen, dat er achter de schermen nog doorgebokst zal wor den over de rangorde der middelen. Teulings en Van der Kieft zijn het erover eens, dat door faciliteiten aan het bedrijfsleven werkgelegenheid moet worden verschaft, maar het „cardinale geschilpunt" zoals prof. Molenaar het uitdrukte over het tempo is blijven bestaan evenals het verschil tussen de visie van de socia listische woordvoerder Van Tilburg en de katholieke mr. Teulings. Tenslotte zij nog opgemerkt dat de minister zich erg gemakkelijk heeft afgemaakt van de middengroepen. „Deze vormen geen geheel, zij bestaan uit allerlei schakeringen: van kleine ambtenaar tot de dokter, de advocaat de accountant en de vrije kleine on dernemer." De minister van Financiën meent hiermee weinig te maken te hebben. Voor zover ze vaste inko mens hebben ligt het op de weg van de particuliere werkgevers om deze inkomens te verhogen. Het treinongeluk te Breda JTR IS een uitgebreid onderzoek in gesteld naar aanleiding van het spoorwegongeluk, dat op Maan dag 8 December te Breda gebeurde en waarbij een personentrein op 't Bredase emplacement op een ran- geerdeel reed. De Officier van Jus titie bij de Bredase Rechtbank acht geen termen aanwezig om tot een strafvervolging over te gaan. 2000 MILVA'S r^E Luchtmacht heeft het plan, mogelijk binnen korte tijd, onge veer tweeduizend vrouwen in haar ge lederen op te nemen, die worden in gedeeld bij de Milva. Een deel van dit personeel, n.l. 800, zal een volledige baan kunnen vin den bij het commando luchtverdedi ging, de overigen zullen worden in gedeeld bij het korps Luchtwacht dienst. Deze laatsten zullen worden geoefend in hafei' vrije tijd. teneinde in geval van oorlog onmiddellijk te kunnen worden ingeschakeld. Het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de „Willem Ruys" arriveerde in de Rotterdamse haven. In de nacht van 5 op 6 Januari liep dit schip een beschadiging aan de neus op door een aanvaring met de „Oranje" in de Rode Zee. Links: de beschadigde neus van de „Ruys", die in Port Said een voorlopige reparatie onderging. Rechts: kapitein C. C. Goedewaagen, en achter hem, de directeur van de Kon. Rott. Lloyd, de heer Ruys, staan de journalisten een interview toe. Wat de kapitein zeide? Zie pag. 3, kolom 5. TAE POLITIEKE delinquenten uit de kampen Norgerha- ven en Ey gelshoven zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag op transport gesteld naar de rijkswerkinrichting te Hoorn. Deze overplaatsing is een ge volg van de noodzaak van bete re en strengere bewaking van de zwaar politiek gestraften. De minister van Justitie, mr. Don ker, heeft gisteren van deze over plaatsing kennis gegeven. De redenen hiertoe, zo liet hij voorts weten, zijn o.a. gelegen in de ontwikkeling van de feitelijke gang van zaken in Duits land met betrekking tot de uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers, als mede in het feit, dat de minister van Justitie na de interpellatie is geble ken, dat behalve de in het opsporings register vermelde ontvluchten nog vier anderen in de loop van 1951 en 1952 uit Eygelshoven ontvlucht zijn. Daarnaast heeft de minister zich ook nog laten leiden door de weten schap, dat de betrokken gestichten zich niet lenen tot het treffen van af doende voorzieningen tegen ontvluch tingspogingen en tenslotte door het feit, dat hem uit een ambtelijk be richt is gebleken, dat er een „esca- pe-line" bestaat van Duitsland uit ter bevrijding van door de Bijzondere Rechtspleging veroordeelde gevange nen. Degenen, die bij goed gedrag de kans hebben in dit of in het komen de jaar voorwaardelijk in vrijheid ge steld te worden, mogen in Norger- haven of Eygelshoven achterblijven. EEN LANDBOUWER te Putten (Gld.) vond onder de dakpannen van zijn pakhuis een stapel na-oorlogse bank biljetten ter waarde van f 7000. De I politie heeft de zaak in onderzoek. Openbaarde militaire geheimen QINSDAGMIDDAG is de 20-jarige leerling-journalist L. Elfferich, verslaggever van „Het Rotterdamsch Parool", in verzekerde bewaring ge steld. De journalist wordt er van ver dacht, in zyn blad militaire geheimen openbaar te hebben gemaakt. Hij heeft een artikel geschreven over de bouw van een luchtwachtpost in Rotterdam. Op verzoek van zijn chef heeft hij, alvorens tot publicatie over te gaan, zijn gegevens geverifi eerd bij de voorlichtingsdienst van de luchtmacht in Den Haag. Ook andere instanties, o.m. de Kon. Landmacht, werden in deze materie gekend. De bouw van deze luchtwachtpost geschiedt voor een ieder zichtbaar aan de openbare weg. geldig EINDHOVENAAR DE KOK, een ruim veertigjarige radiotechni- ker, is jaren bezig geweest aan de constructie van het z.g. „fakkel licht", een verticale lichtstreep, verwerkt in een buis, welke bij duister nis de begrenzing van de auto aangeeft. De uitvinder ging uit van de paaltjes, die vooral bij grotere vrachtwagens op de uiteinden van de bumpers worden geplaatst ter oriëntering van de chauffeur bij 't draai en. De lichtstreep wordt bereikt door een aantal dwarsstrookjes van ver nuftige makelij, die ten doel hebben het licht, dat van bovenin de buis naar beneden valt, over de gehele lengte gelijkmatig te verspreiden. Dit principe biedt vele mogelijkheden. Over veertien dagen zal de handel in volle gang komen en om tam-tam te maken heeft de heer Oomens het plan gemaakt'een geweldige stunt op touw te zetten door het schenken van de apparaten aan personen, die nogal veel in de belangstelling staan. PROEFPROCES. i Weersverwachting, geldig tol hedenavond: Overwegend zwaar bewolkt met kans op wat lichte regen of mot regen. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk Westelijk, later uit uiteenlopende richtingen. In het Noordoosten t van het land iets kouder dan gis- teren. Elders weinig verandering J i in temperatuur. i Vandaag: Zon onder 17.09 uur J Maan onder 1.42 uur. Morgen: Zon i °P 8.33 uur. Maan op 11.21 uur. J_JET APPARAAT wordt in de han del gebracht door een handelson derneming in Oosterhout, de „Lim- bra" en het wordt gefabriceerd door de metaalwarenindustrie „Mio" al daar. De heer Oomens, die met zijn compagnon de afzet van dit product in handen heeft, is er geweldig en thousiast voor. Hij vertelt, dat, toen na jaren zoeken van de uitvinder het prototype was bereikt, nog een half jaar dokteren in de fabriek nodig was om het gewenste effect te bereiken. „Och. het is eigenlijk het ei van Co lumbus, maar er zitten talloze kan sen in dat ei", zo vertelt ons de heer Oomens, die het momenteel razend druk heeft met de exportregelingen en besprekingen met allerlei firma's, bedrijven en personen van naam. FAeze tam-tam heeft 'n tweeledig doel Op de eerste plaats wordt na tuurlijk een goede afzet van het pro duct beoogd, maar tevens wacht men eigenlijk zo'n beetje op een proefpro ces. Het merkwaardige is immers, dat twee automobielbonden de heer Oomens hebben doen weten, dat de uitvinding, het fakkellicht in 't ge bruik ongeoorloofd zou zijn. Maar al een jaar rijdt een Eindhovenaar met de fakkellichten en nog nimmer werd er een proces-verbaal opgemaakt. En gezien werd het wel, want politie agenten lieten de wagen met de merk waardige lichten stoppen om te in formeren, hoe het geconstrueerd was en waar het vandaan kwam. De Eindhovenaar heeft nog meer pijlen op zijn boog, want onder de naam „straallamp" heeft hij een nieuw soort looplamp in de handel laten brengen door dezelfde firma. Die lamp berust op precies hetzelfde sys teem. „Hiermede zijn we er nog niet", vertelt de heer Oomens „het prin cipe biedt talloze mogelijkheden, die momenteel in studie zijn en weldra op de markt zullen komen. Ook voor de straallamp is octrooi aangevraagd. HET APPARAAAT. LIET APPARAAT, dat in verschil lende groottes vervaardigd wordt en op verschillende sterkten 6. 12 en 24 volt wordt geconstrueerd, ziet er uit als een paaltje van hol me taal. met een spleet aan de voorzijde. In de spleet is een glazen verlich tingsbuis aangebracht, die wordt in geschakeld op het dimlicht. Hierdoor kunnen tegenliggers direct zien, hoe breed de auto is, wat vooral op smalle wegen van groot belang kan zijn. De „paaltjes" worden voor op de auto vervaardigd. Patent voor het apparaat is aange vraagd voor de gehele wereld. Met het buitenland heeft men reeds con tacten gelegd voor export of licentie- bouw. J^ORT voordat President Eisenhower zijn inhuldigingsrede begon uit te spreken, arresteerde de politie op de tribunes een zwaar gebouwde man, die een open mes in zijn hand had. De man was tevoren waargenomen op de auto van een der autoriteiten. De politie constateerde, dat hy nog TOEN de Republikeinen in de Senaat van de Staat Iowa op het ogenblik, dat Eisenhower als president werd ingehuldigd, het portret van Truman van de muur namen, ontdekten zij op de ach terkant de volgende woorden: „Ben gaan eten komt terug in 1956". De democratische senatoren zei den niets van de grap af te we ten. twee andere messen bij zich had. De arrestant is nog niets ten l>ste gelegd. Ook zijn naam is niet bekend. Bij de feestelijkheden van de inhul diging hebben tweehonderd personen een ongeluk gehad en zijn er twee ten gevolge van een beroerte overleden. In 1948 bij de inhuldiging van Tru man hebben 250 personen een onge luk gehad ,maar toen waren er geen doden. Foto boven: een radiografisch naar Londen en vandaar per telefoonlijn naar Amsterdam overgebracht beeld van 't moment dat Eisenhower de eed aflegt in handen van de president van het Opperste Gerechtshof, mr. Fred M. Vinson. Daaronder een snapshot van een humoristisch moment tijdens de in- huldigings-parade. Na toestemming te hebben gevraagd strikte een luxe cowboy de President in zijn lasso na één vergeefse poging. T")E MODERNE humanist heeft met de oude godloochenaars zeker dit dogma gemeen: Men kan God niet kennen, het Godsgeloof is verouderd, is iets wat de mens met het voortschrijden van de bescha ving van zich afwerpt. Julian Hux ley, de grote voorman van de hu manisten in deze tijd, eens direc teur van de Unesco, sprak dit woord: „Het humanisme moet de nieuwe wereldreligie worden, om dat de wereld hieraan behoefte heeft en niet aan een theologie, waarbij geloof in een bovennatuur lijke God of goden te pas komt". De ware „humanist" moet het dan ook als een gunstig verschijnsel zien, dat de onkerkelijkheid toe neemt. Daardoor immers onttrek ken steeds meer mensen zich aan de leiding van geestelijken, die het geloof in een bovennatuurlijke God als voorwaarde zien voor het men selijk geluk en het heil der wereld. Alleen kan hij beducht zijn eri dat is hij ook voor een leegte, welke daardoor in de mensenziel ontstaat, een gebrek aan houvast tegen het afglijden naar nihilisme en anarchisme. De overtuigde hu manist komt dan aandragen met zijn nieuwe wereldreligie, met zijn geloof in de mens en de goede krachten, welke daarin te wekken zijn. Hij zal de mensen spreken over vrijheid en verdraagzaamheid, over het prevaleren van de geest boven de stof, over naastenliefde en ge meenschapszin. Dit alles echter niet verankerd in het geloof aan een persoonlijke God, niet vastgehecht aan de normen, welke het Christe lijk geloof biedt. Men laat allerlei rhetorische vuurpijlen op, om dit gebrek aan zekerheid te maskeren, maar als men dit woordengeflonker laat voorbijschitteren, ziet men ook de leegte en het volkomen gebrek aan logica. Deze humanisten doen denken aan Baron von Münchhau- sen, die zich aan de eigen haren uit het moeras wilde optrekken. De mens wil men emanciperen uit zijn geloof aan de afhankelijkheid van een Hogere Macht, doch hij wordt daardoor juist gebonden aan het dogma, dat er geen persoonlijke God bestaat, dat Christus Gods Zoon niet kan zijn geweest, dat wonderen uit de tijd zijn. Men grijpt alle vindingen en ontdekkingen dei- moderne wetenschap aan, om tot verklaring van het onverklaarde te komen, maar aan het einde blijft men altijd nog staan voor de geslo ten poort: Vanwaar dit leven, waar toe dit leven? Men wil niet besef fen wat Emile Boutroux eens aldus uitdrukte: „Door zijn steunpunt bo ven zich te nemen, in de idee zelf van het Doel, waarvoor hij geboren is, daardoor juist zal de mens heer schappij voeren over zijn eigen na tuur en over de wereld die hij be woont". J2)E VRIJHEID der kinderen Gods ziet de humanist als slavernij en als zijn overtuiging echt is, zal hij zich moeten inspannen, om zo veel mogelijk mensen uit die „slavernij" te verlossen. Het doet dan ook erg onwezenlijk aan, als de heer In 't Veld zegt, dat het hu manisme geen enkele behoefte heeft om de Kerk te bestrijden of te trachten de mensen van de Kerk af te halen. Op het internationaal Humanistisch Congres te Amster dam is wel een ander geluid ge hoord. Daar verklaarde een der sprekers: „Onze strijd gaat tegen het Christendom en tegen het Rooms-Katholicisme, die een gods dienst zijn van het pessimisme". Als het scherp van een scheidend zwaard staat hier Christus' woord: Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij. De Kameroverzichtschrijver van de N.R.Ct., evenals de heer In 't Veld, hoofdbestuurder van het Hu manistisch Verbond, kon zijn ver wondering over bepaalde uitspra ken van zijn medebestuurslid niet verbergen, door ze met de betite ling „merkwaardig" te versieren. Het heidens humanisme van Ro me en Athene (dat toch ook altijd nog hogere machten veronderstel de) is pas door heiliging van het Christendom geadeld tot die veroverende kracht, welke aan de Europese beschaving het aanzijn gaf. En als men de kracht van deze heiliging niet langer erkent, als men zelfs de goden afschrijft, om er begrippen als de natuur, de re de, de kosmos voor in de plaats te stellen, dan kan men de Europese beschavingsgoederen niet voor de ondergang behoeden. 2EKER, WE WILLEN erkennen, dat er onder de moderne huma nisten mensen zijn, die we als mens zeer hoog waarderen, wier toewijding aan de gemeenschap voorbeeldig is. We geloven ook in hun bekommernis voor het lot van mensen, die het geloofssteunpunt verloren hebben. Doch we zijn vast overtuigd, dat ze met hun opvat tingen, hun „geestelijke verzor ging aan een afglijdende schare dat steunpunt niet kunnen geven. Het godloochenend humanisme zal bij ruime verspreiding onder de massa de grootste gevaren oproe pen voor orde en menselijke ge meenschap. Hetgeen trouwens op enkele concrete punten in de actie van het Verbond reeds valt aan te wfjzen. Waarover nader. IN INDONESIË heeft de commissie ter bezuiging op Regeringsuitgaven voor het vervoer van ambtenaren be sloten, 3000 regeringsauto's te verko pen. 1

de Stem | 1953 | | pagina 1