I Nachtelijk ongeluk eist drie doden eda Totale bolsjewisering van Oost-Duitsland Eedsaflegging op het platform voor het Capitool r Eén zwaar, 2 lichtgewonden AUTO MET ZES JONGELUI TEGEN GEVEL TE BREDA I M n. Nieuwe operatie Honderd electri- sche locomotieven Demonstraties Actie Bescherming Burgerbevolking Twee Nederlanders vermoord Na 9 dagen eindelijk.... een bed Zó wordt een president geïnstalleerd Traditie: beroep op Gods steun en zegen Generaal NAGUIB onbeperkt heerser Via de radio Niet nodig" OPGESCHORT Eert verdachte reuk... N lien, dat op te GOES het pand „Singer-naai* es gedemon» nAftni ah vnnn wclamd Marius Renard ZWAKKE WIND VOCHTIG WEGDEK Order van de N. S. Twee Amerikaanse vliegtuigen neergestort De kapitein van de „Klipfontein" thuis West-Duitse minister Kaiser voorspelt: Otto Nuschke: „Ik heb meer dan genoeg van dit alles!" Vctn Washington tot Eisenhower Neef van Faroek in arrest JOODS LEIDER IN ARREST Mgr. Cawley overleden aast tot een innen-, kousen* 454-0 leerde mantels afkledend model, ;r blauwe soepele wol- >ffen, ook grote maten 63e JAARGANG No. 20626 Vilgtva Tl V, Uitgevers Mij, Neerlandi», Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Heigerstraat 16, Tel. Redactie: 8181, Admi oistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur» J. J, H. A. Bruna Redactieraad: C.A v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. B. L de Rechter. L. J. v. "t Westende. P. V. M_ Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- toesteU.) f 0.42. Incasso wordt berekend. hoste nummers 13 ct» Postrek. na 278844, Voor GodKoningin en Vaderland MAANDAG 19 JANUARI 1952 i Advertentieprijs voor de gehele oplage t OM per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan-; zienlijke reductie: volledig tarief en Alge--, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m c*tra.: Inzendingen op advertenties, welke de ait-i gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 ■r?" I - - - V Hierboven de pui van het hoekhuis te Breda, waartegen de auto met de zes inzittenden botste (de wielsporen zijn J zichtbaar aangeduid en de noodlottige plek is met een 4 kruisje aangeseven. Rechts de totaal ingedrukte voorzijde van de auto. TV/IARIUS RENARD, de Franse jon- gen, op wie op Kerstmis een op zienbarende nieroperatie werd ver richt, is in de nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw geopereerd. De dok toren, die de operatie in het Necker- ziekenhuis te Parijs verrichtten, wei gerden commentaar te geven. Naar vernomen wordt is de toestand van dé jongen critiek. Drie weken werd de enige nier van Marius, welke bij een val was be schadigd, vervangen door een nier van zijn moeder. MR. W. GRAAF VAN BIJLANDT, de nieuwe Nederlandse Hoge Com missaris in Indonesië, heeft Zaterdag zijn geloofsbrieven aan Sukarno over handigd. DE ZOON van een 72-jarige landbou wer te Alphen a.d. Rijn ontdekte Zon dagochtend, dat zijn vader en moeder (67) bewusteloos waren door gasver giftiging. De moeder is overleden. ISRAëL heeft via Sjaret, de minister van buitenlandse zaken, verklaard, dat het zich zal blijven verzetten te gen bewapening van de Arabische staten. DE ZWEEDSE motorschoener „Dan' uit Göteborg, die op weg was naar Degerhamn, is vermist. Woensdag vertrok het schip uit een Poolse ha ven, IN DE HAVEN van Calcutta sloeg 'n boot om ten gevolge van een vloed golf. Van de 42 opvarenden verdron ken er 29, waaronder vele vrouwen en kinderen. BRANDEN waren in November oor zaak van de dood van 4 personen. Er werden er 29 gewond, w.o. 11 brand weerlieden. De branden richtten voor f 1.444.640 schade aan. DRIE DODEN, een zwaar en twee licht gewonden is het ver schrikkelijke resultaat van een auto-ongeval, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur plaats vond op de Teteringsedijk te Breda. Op dat uur reed aldaar een rode Simca, eigendom van de heer Koopman uit Nijmegen, waarin zich zes jongelui bevonden, die op weg waren naar Breda en een verjaar dag in Gilze hadden gevierd. AAN DE DOOD ontsnapt is de Hilversumse koopman Brünnot, die op een onbewaakte overweg met zijn auto bleef steken. Nau welijks was hij weg om hulp. toen de trein zijn wagen verplet terde. De koopman verkocht de resten onmiddellijk voor f 100 DULLES EN STASSEN. die West- Europa gaan bezoeken in Eisenho wer eigen vliegtuig, zullen op 6 en 7 Februari Den Haag aandoen. IN STRIKT GEHEIM is in Oost- Duitsland de kern van een lucht macht gesticht, zo wordt uit West- Herlijn gemeld. De groep heeft vijftig vliegtuigen en de opleiding wordt door Russische officieren gegeven. DE NEDERLANDER B. P. L. is door de Wcense politie aangehouden, om dat hij zijn hotelrekening niet kon betalen. Ook in ons land wordt hij wegens flessentrekkerij gezocht. IN AMERIKA zullen, zeker tot de lente. 52.000 dienstplichtigen per maand onder de wapenen worden ge roepen. Vorig jaar was het 35.000 per maand. DE DOODSTRAF kan voorlaan wor sen uitgesproken in Kenya over iemand, die de Mau-Mau-eed afneemt. JN Z.O. PERZIE, in het gebied van Kerman. deed zich Zaterdag een aardbeving voor. Elf personen kwa men om het leven, ongeveer 60 wer den er gewond. DE „ORANJE" is Zaterdag in Tand- jong-Priok aangekomen. Dag on nacht wordt er gewerkt aan het herstel, dat twee weken zal duren. Do „Willem Ruys' wordt deze week in Rotterdam verwacht. IN DE BOCHT van de Teteringsedijk nabij de Hoge Steenweg is de kleine auto in volle vaart tegen de gevel van de aldaar gevestigde krui denierszaak van de firma Van Oos terhout gereden. De gevolgen waren meer dan verschrikkelijk Do zeer snel aanwezige politie, die onder lei ding van inspecteur van Goethem en adjudant Waas het onderzoek ter hand nam, heeft de zes inzittenden met grote moeite uit het wrak van de kleine auto moeten halen. Geestelijke zowel als medische hulp was even eens spoedig ter plaatse. Voor de bestuurder, de 21-ja rige Tom Koopman uit Nijme gen, student aldaar, mocht deze al niet meer baten: de jonge man was op slag gedood De twee naast hem zittende jonge lui verkeerden op dat moment in levensgevaar. In die toestand werden zij met de overigen per ziekenauto naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. In de loop van diezelfde nacht is 'al- daar de 23-jarige J. J. B. M. Aarts uit Gilze aan zijn verwondingen be- zweken. Het meest tragische van dit sterfgeval is wellicht, dat zijn moeder enkele dagen geleden in het zieken huis een operatie had ondergaan. Zij heeft haar zoon in het ziekenhuis nog levend aanschouwd. Zondagmiddag omstreeks drie uur is het derde ern stige slachtoffer van dit ongeluk even eens aan de opgelopen verwondingen bezweken. Het is de 19-jarige P. J. Klaassen uit Breda. Hij was lyceïst en zat in de hoogste klasse gymna sium te Breda. De overige gekwetsten, de 23-jari- ge H. Brouwers uit Gil2e, de 18-jarige P. L. M. van Woensel uit Breda en de 23-jarige J. A. N. Sprangers uit Gilze hebben allen drie een vrij ern stige hersenschudding en lichaams kwetsuren. Hun toestand is tot nu toe echter bevredigend. Enige tijd. nadat de auto met de jongelui uit Gilze vertrokken was, reed een tweede auto vandaag weg, met zes inzittenden, die ook aan het verjaarpartijtje hadden deelgenomen. Zij reden de eerste auto achterop. Op de Teteringsedijk gekomen, zagen zij het wrak van de auto staan, doch, niet vermoedende, dat het hier de auto van de zes jongelui betrof, reden zij door. In Breda konden zij hun vrienden nergens vinden, waarop zij onverrich- terzake naar huis terugkeerden. Hier vernamen zij van het ernstige onge lijk dat zo'n abrupt einde maakte aan een familiefeestje, waarop de verjaar dagen van twee dochters van de heer Aarts gevierd werd. REMSPOOR VAN 20 METER. Wonderlijk is ook, dat, ofschoon de auto aan de voorzijde totaal vernield was, de koplampen nog' brandden. Het punt. waar het ongeluk gebeurd is, is goed verlicht, zodat het pand zeer goed was te zien. De beide dokters Hermans uit Bre da hebben de eerste medische hulp verleend, kapelaan A. Dierick van de Sint Jozefparochie te Breda verleen de geestelijke bijstand. TNRIE Amerikaanse maatschappijen zullen gezamenlijk technische steun verlenen, welke het aan drie Nederlandse maatschappijen mogelijk zal maken 100 diesel-electrische loco motieven voor Nederlandse spoorwe gen te bouwen. De N. S. zulltn daardoor locomotie ven van Amerikaans ontwerp krijgen, welke alleen in de onderdelen, als koppelingen en buffers, daarvan zul len afwijken. Ir. den Hollander heeft verklaard, dat de order deel uitmaakt van het plan tot overschakeling van stoom- op electrische tractie Dit programma begon in 1949 met de aankoop van 25 electrische locomotieven, die hoofdza kelijk in Nederland gebouwd zijn vol gens Amerikaanse ontwerpen. E'EN VLIEGTUIG van de Ameri- kaanse Marine, dat op weg was van Manilla naar Okinawa, ic Zondag ten Noord-Oosten van Swatow neer gestort. Een vliegboot van de Marine die iien overlevenden had opgepikt, is bij het opstijgen eveneens veronge lukt. Men vermoedt dat alle tien perso nen, naar verluidt militairen, om het leven zijn gekomen. Een Britse vliegboot uit Hongkong is met andere overlevenden van het eer ste ongeluk op weg naar Manilla. Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen spoeden zich naar de plaats van het ongeluk. DE ELZAS EN ORADOUR CLZASSERS, die indertijd gedwon- gen dienst hebben gedaan in het Duitse leger, hebben Zondag protest demonstraties gehouden tegen, het proces te Bordeaux, waar 12 Elzassers die eveneens gedwongen onder de Duitsers hebben gediend tezamen met voormalige Duitse SS-ers terecht staan wegens medeplichtigheid aan de uitmoording van het Franse dorp Oradour-sur-GIanc. De demonstratie te Straatsburg werd bijgewoond door parlements leden nit de Elzas, geestelijken, oud strijders en twee advocaten van de Elzassers, die te Bordeaux terecht staan. Er werden kransen gelegd bij het oorlogsmonument. In andere steden in de Elzas vonden soortgelijke betogingen plaats. In 1949 te Sur aba ja vermist "THANS is aan het licht gekomen, 1 dat twee jeugdige uit Surabaja afkomstige Nederlanders, die sinds eind 1949 werden vermist, zijn ver moord. De politie heeft hun stoffelijke res ten gevonden in de Dessa Lowokst>ru in het Tumpangse. Van de bevolking vernam de politie, dat de beide ver moorden, de heren J. B. Regensburg en K. N. Graichcn, eind 1949 werden weggevoerd door enkele personen, die inmiddels zelf om het leven zijn gekomen. Op 24 October 1949 gingen de 24- jarige onderwijzer aan de R. K. frö belschool te Surabaja, Graichen, en de scholier van de R. K. H.B.S. te Surabaja, Regensburg, tezamen op de fiets naar Malang. De volgende dag gingen zij, eveneens per fiets, van Malang naar Wendit. Na hun vertrek uit Malang heeft men nooit meer iets van hen gehoord. TK HEB in één week tijds meegemaakt, dan een Weersverwachting, geldig tot hedenavond: I Overwegend droog weer met J plaatselijk mist of lage wolken- dampen, maar elders ook opkla- dingen, zwakke tot matige wind, 4 aanvankelijk uit Noordelijke rich- J tingen, later veranderlijk. Weinig verandering in temperatuur. 4 Vandaag: Zon onder 17.04 uur. 4 Maan onder 22.52 uur. Morgen: Zon op 8.37 uur. Maan op 10.26 uur. MIT EEN REMSPOOR van plm. 20 meter, dat de politie constateerde, concludeerde deze, dat hard moet zijn gereden. Bovendien is het mogelijk, dat de bestuurder de koplampen van de auto weerspiegeld zag in de grote étalageruit en deze weerspiegeling aanzag voor een tegenligger. Hierdoor zou hij het stuur omgegooid hebben. De mist was ter plaatse licht, het wegdek wel vochtig doch niet glad. Ondanks de hevigheid, waarmee de botsing plaats vond, was de gevel slechts licht beschadigd, terwijl de grote spiegelruit nog intact bleek. Een der reddingboten van het Nederlandse lijnschip „Klipfontein", dat ten Oosten van Mozambique zonk. Alle opvarenden werden opgepikt door het Britse schip „Bloemfontein Castle". mens in zijn gehele leven". Dit vertel de Zaterdagmiddag kapitein .1. H. Oosterhuis van de op 8 Januari voor de Portugees Oost-Afrikaanse kust gezonken „Klipfontein", op Schiphol, nadat hij eerst zijn vrouw en zijn zoon stevig had omhelsd. Het was, zo zei hij, de ongelukkig ste reis van zijn leven geweest. Niet alleen had hij binnen drie uur zijn schip in de golven zien ondergaan alle 235 opvarenden werden gered), ook verongelukte het vliegtuig, waar mee hij de dag van de ramp op weg ging naar Johannesburg: het moest een buiklanding maken in een moeras werd beschadigd en de inzittenden konden zich pas de andere dag met behulp van negers redden. Zelfs toen was de pech niet ten einde. In Rome aangekomen, bleek West-Europa potdicht te zitten van de mist. Jla vertraging kon men vertrek ken, maar ook Frankfort zat dicht. De piloot vloog door naar Schiphol en zag kans om tussen de mistflarden door zijn toestel veilig aan de grond te zetten. En in al die tijd, vanaf de ramp dus, heeft kapitein Oosterhuis geen bed gezienGeloof maar, dat de man de eerste paar dagen van die bijna voor hem onbekend geworden weelde zal genieten: Zaterdag is tijdens een bijeenkomst te Roermond een begin gemaakt met de wervingsactie voor de Bescherming Burgerbevolking. Op deze bijeen komst was een groot aantal burgerlijke, en militaire autoriteiten aanwezig. Na de bijeenkomst bezichtigden de autoriteiten op het Munsterplein een opgesteld detachement brandweer van de provincie Limburg. Op de ach tergrond de bisschop-coadjutor van Roermond, mgr. dr. A. Hansen; op de voorgrond links de burgemeester van Roermond, rnr. R. M. A. A. Geul- jans, Z.Exc. minister prof. dr. Beel en de Commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. Houben. MA DE ARRESTATIE van Georg Dertinger, de Oost-Duitse minis ter van buitenlandse zaken, hebben nog drie leden van de Oost-Duitse Chr. Democratische Partij zitting in de regering: de minister van Gezond heid, Steidle, op wie dezer dagen reeds critiek is uitgeoefend, de mi nister van P.T.T., Burmeister en tenslotte de wild. premier, Otto Nuschke. Tot zijn arrestatie had Dertinger saijien met Nuschke de leiding van de C.D.U. Thans heeft Nuschke in zijn partijblad „Neue Zeit" verklaard, dat de C.D.U. de communistische gelede ren zal sluiten en Dertinger als spion uit de partij zal stoten. Inmiddels meldt „Neue Zeitungen", het te West-Bcrlijn verschijnende blad van de Amerikaanse Hoge Commis saris, dat de C.D.U. de Veiligheids politic heeft verzocht Nuschke in het oog te houden. Hij zou nl. reeds vo rige maand, na de arrestatie van Ha- mann hebben verklaard (maar nu niet in de krant!), dat hij erover dacht af te treden. Na Dertingers arrestatie zou hij zelf hebben gezegd: „Ik heb meer dan genoeg van dit alles". „TOTALE BOLSJEWISERING". PAE WEST-BERLIJNSE commentaren op de laatste gebeurtenissen in het Oosten laten weinig twijfel. De West-Duitse minister Kaiser noemde dit „het begin van een totale bolsje wisering". ..Dertinger", zei hij, „heeft zijn rol gespeeld. Hij was, in politiek jYjORGEN wordt Dwight D. Eisenhower, de nieuwe President der Verenigde Staten geïnstalleerd. Reeds dit weekeinde bleek de be langstelling der Amerikanen zo groot te zijn, dat men bij voorbaat spreekt van „de grootste plechtigheid" in de Amerikaanse historie. Noch in de Amerikaanse Grondwet, noch de andere wetten wordt de wijze waarop een President zijn ambt aanvaard, nader omschreven. In de Grondwet is slechts sprake van de eed of belofte, die door elke nieuwe President moet worden afgelegd. Deze luidt: „Ik zweer (of be loof) plechtig, dat ik het ambt van President der Verenigde Staten trouw zal vervullen en de Grondwet naar mijn beste kunnen zal hand haven, beschermen en verdedigen". £jINSDAG even na 12 uur zal de President van het Opperste Gerechts hof der Verenigde Staten, Fred M. Vinson, staande op het platform voor het Capitool te Washington, D.C. deze eenvoudige eed afnemen. P~"eorge Washington, de eerste Presi- dent der Verenigde Staten, heeft aan het ceremonieel, dat aan de in stallatie van een President verbonden is, een vorm gegeven, die in de loop der tijden als traditie gehandhaafd is gebleven. PAE MANNEN die zijn gearresteerd, waren bezig tegen mijn regering te kuipen. Zij stonden in contact met buitenlandse mogendheden en perso nen". Dit verklaarde generaal Naguib n.a.v. de jongste gebeurtenissen, die hem gelegenheid hebben gegeven om onbeperkt heerser van Egypte te worden. Een bevoegde woord voerder heeft meegedeeld, dat de autoriteiten drastisch zouden optreden tegen de mogendheid, wier hulp de beschuldigden hadden ingeroepen. Naguib wilde neg ge 'n namen van de gearrsteerde politieke leiders en officieren noemen, doch Radio Cairo heeft bekend gemaakt, dat zich onder hen bevinden prins A'obas Halim, neef van ex-koning Faroek Serag el Din, oud-secretaris-generaal van de Wafd en Mohamed Rashad Mahanna. die destijds deel uitmaakte van de re- gentschapsraad van drie, toen Naguib de macht aan zich trok. Betreffende de ontbinding van de politieke partijen is officieel meege deeld, dat de fondsen van de par tijen die in beslag zijn genomen, ten bate zullen komen van liefdadige doel einden, als door de regering te be palen. In geen enkel bericht uit Egypte wordt van onrust gesproken. Op 30 April 1789 legde Washington de ambtseed af in de stad New York. De plechtigheden namen om negen uur in de morgen een aanvang met een kerkdienst. Daarna vond een mi litaire parade plaats en om half een reed de a.s. President in een statie karos naar de Senaatskamer, van waar hij zich naar het balcon begaf om de voorgeschreven eed af te leg gen. Vervolgens keerde President Washington terug naar de Senaatska mer voor het uitspreken van zijn in augurele rede. De derde President van de Ver enigde Staten. Thomas Jefferson, werd op 4 Maart 1801 in Washington. D.C. geïnstalleerd nadat in de zomer van 1800 de zetel der regering hierheen was verplaatst. Jefferson was ook de eerste President, die de eed aflegde in handen van de President van het Opperste Gerechtshof. Ais Vice-President had Jefferson (gekozen na een uiterst felle verkie zingsstrijd) zijn intrek genomen in een eenvoudig pension in de hoofdstad. Afkerig als hij was van alle pracht en praal wandelde hij van zijn huis naar het Capitool om de eed af te leggen en de verdere plechtigheden bij te wonen. WOORDEN VAN LINCOLN een uiterst felle campagne met veel vuilspuiterij geïnstalleerd, n.l. Abra ham Lincoln, die op een tijdstip, waar op de Burgeroorlog op het punt stond uit te breken, het ambt van zijn voorganger overnam. Vóór Lincoln de eed aflegde had den de gedelegeerden van zeven Zui delijke staten in Montgomery, Alaba ma, een tegenregering gevormd, de Geconfedereerde Staten van Ameri ka. Vastbesloten er niet omheen te pra ten, verklaarde Lincoln dat de Rege ring der Verenigde Staten een eeu wigdurende instelling is en dat het derhalve geen zin had over afschei ding te spreken. Aan het slot van zijn rede vermaande Lincoln zijn teleur gestelde burgers dat „wij geen vijan den. maar vrienden zijn. Wij moeten geen vijanden zijn. Ofschoon de ge moederen verhit zijn mogen daardoor de banden van toegenegenheid niet verbroken worden". De Zuidelijken waren echter zo ver hit en reeds zo lang door hun leiders opgeruid dat zelfs de kalme en ver zoenende doch vastberaden boodschap van de nieuwe President niet in staat was te voorkomen dat een beroep op de wapens gedaan werd. Vier jaar later, op 4 Maart 1865, sprak Lincoln na vier jaar burger oorlog zijn tweede inaugurele rede uit op een moment dat de nationale rege ring van de overwinning verzekerd was. In de slotzin komen wel de meest geciteerde woorden van Lin coln voor: „Laten wij niet haatdra gend doch barmhartig zijn en vastbe raden de taak verrichten die God ons opgedragen heeft; laten wij trachten het werk waarmee wij bezig zijn af te maken en tot het herstel van ons geschonden land bij te dragen en 1 ten wij hen die in de strijd vielen on hun weduwen en wezen niet verge ten. Laten wij bovendien alles doen wat er toe kan bijdragen een recht vaardige en duurzame vrede in het binnenland en met alle buitenlandse mogendheden te verzekeren". WEER HACHELIJKE TIJDEN Nestig jaar later werd op 4 Maart 1861 wederom een President na PT EN GROOT aantal Amerikaan- se en Europese radiozenders '4 zal Dinsdag a.s. een ooggetuige- 4 verslag uitzenden van de instal- latie van Dwight D. Eisenhower t als president van de Verenigde 4 Staten van Amerika. Daar de beëdigingsplechtigheid J om 12 uur in de middag (Ameri- 4 kaanse tijd) begint, zullen de uit- 4 zendingen plaats hebben van 17.45 J 19.00 uur Nederlandse tijd, o.a. de zender München 251 meter op de middengolf. De AVRO zendt van 18.30 18.50 over Hilversum I (402 me ter) een klankbeeld, getiteld ..Eisenhower President", uit, de K.R.O. zal om ongeveer 7.45 u. over Hilversum II (298 meter) een begin maken met de rechtstreek se uitzending van een gedeelte der officiële plectigheden te Washington. 100.000 mensen begon te spreken zag hij overal ernstige en bedrukte ge zichten. De atmosfeer was gespannen. Met een ernstige uitdrukking op het gelaat sprak Roosevelt bedachtzaam en zoals hij zeide, ronduit en stout moedig. Men kon de gezichten van zijn toehoorders zien verhelderen toen hij met grote nadruk zeide: „Laat mij U allereerst de verzekering geven dat het enige dat wij vrezen moeten is de vrees zelf een nameloze, onredelij ke en ongerechtvaardige angst, die de mensen verlamt bij het omzetten van achteruitgang in vooruitgang". Franklin D. Roosevelt heeft tijdens de jaren van zijn Presidentschap met talrijke tradities gebroken. Het doen van een beroep op Gods steun en ze gen, zoals Washington dit in zijn in augurelc rede voor het eerst had ge daan, heeft hij als traditie gehand haafd. In zijn eerste inaugurele rede sprak Roosevelt als volgt: „In dit plechtige uur smeken wij Gods zegen af. Moge Hij allen en elk van ons beschermen' Moge Hij mij leiding geven." opzicht, voor de communisten tot af val geworden". Ook het anti-Zionisme komt steeds klaarder tot uiting, mede door het opheffen van de Joodse gemeenschap pen te Leipzig. Dresden en Erfurt. Van West-Bcrlijnse officiële zijde wordt gemeld, dat er dagelijks nog steeds tussen de zeshonderd en dui zend Oost-Duitse vluchtelingen in West-Bellijn aankomen. Mossadeghs bevoegdheden 11 PAE GESCHILLEN, waarin Pcrzië be- trokken is, hebben geleid tot een nieuw geschil, thans tussen premier Mossadegh en de voorzitter van de Perzische Tweede Kamer, Kasjani. Dc laatste heeft zich in een schrijven aan dc Kamer gekant tegen de be spreking van liet verzoek van dc pre mier, tot verlenging van diens be voegdheden. Kasjani meent, dat het niet juist is, dat Mossadegh, zoals hij zegt, zijn bevoegdheden nodig heeft om te on derhandelen over het Engels-Perzisch oliegeschil. Daarom wil hij het door Mossadegh ingediende wetsvoorstel van de agenda afvoeren! Intussen vraagt de Tweede Kamer zich in ernst af. of het wel de taak van de voorzitter is, om wetsvoorstel len tegen te houden. De vooruitzichten inzake het olie geschil schijnen momenteel ten gun ste te keren. Dit verklaarde althans de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Henry Byroade, evenals de Perzische minister van bui tenlandse zaken Hoessein Fatemi. Doch Kasjani is niet gesteld op de Amerikaanse interventie, die hij noemt „een dekmantel om ons in het westelijk blok te brengen". De benoeming van Wilson PAE ARBEIDSCOMMISSIE vaai de Amerikaanse Senaat heeft de goedkeuring van de benoeming van Charles Wilson tot Minister van De fensie opgeschort. Er zijn namelijk bezwaren tegen de benoeming gerezen, omdat Wilson, die afgetreden is als hoofd van de „Gene ral Motors", nog aandelen ter waarde van 2.500.000 dollar in de „General Motors" bezit. Hem zijn ook nog bo nussen over de komende vier jaar toegezegd van meer dan een half mii- lioen. De bezwaren zijn gericht op het feit. dat genoemde maatschappij grote zaken met de regering doet. Nu ook in Hongarije PAE PRESIDENT van dc Joodse ge meenschap in Hongarije., Lajos Stoeckler, zou zijn gearresteerd. De politie zou in zijn woning en in de kantoren van de gemeenschap belang rijke bedragen in dollars en Zwitser se francs aangetroffen hebben. Stoeckler is een oud-industrieel. Zijn ondernemingen zijn genationali seerd. Op vliegveld te Geneve lyiGH JOHN CAWLEY. vicaris-ge neraal te Los Angeles, is Zater dagmorgen op het vliegveld van Ge- nève aan boord van een vliegtuig van de „Transworld Airlines" overle den. Hij was op de terugweg van de V. S. van het Consistorie te Rome voor de kardinaalsverheffing. Mgr. Cawley werd in Ierland geboren. \Y/ederom waren het hachelijke tij den toen op 4 Maart 1933 Frank lin D. Roosevelt de ambtseed aflegde. Een over de gehele wereld heersende economische depressie ging niet onge merkt aan de Verenigde Staten voor bij. Toen hij voor een gehoor van MACHTPATROUILLES van de Verenigde Naties bij de Jack- son-heuvels aan het Koreaanse front rapporteerden dezer dagen een „verdachte reuk" in de buurt van de Chinese posities te hebben waargenomen. Terstond togen chemische deskundigen op onder zoek uit. Zij kwamen tot de con clusie, dat de verdachte reuk moest worden toegeschreven aan knoflook, welke door de Chine zen bij het bereiden van hun eten was gebruikt.

de Stem | 1953 | | pagina 1