Dertinger, minister van buitenlandse zaken in arrest ZEVEN JAREN in „De Groene HeF Naar Meer arrestaties eenheid Hulst meer bij rschrikking AXEL en Quinto" iw werd iden" - Terneuzen ie Musketeers je Bandiet" Terneuzen ,r verlorenen Oostburg lent Express" Ier Dapperen" iter IJzendijke men schuwt Heden gesloten Nieuw „zuiverings"-slachtofferin Beschuldiging: diensten aan imperialistische spionnagedienst Ook cle strop Volledig satelliet Twee slachtoffers Oost-Duitsers sluiten posten af BONN BESLIST DINSDAG Schiphol dicht NIEUWE ENGELSE VOORSTELLEN Pater Soontiens uit Breda vertelt Stroomgebied van de Amazone vol merkwaardigheden Interregnum van generaal Naguib Ir verlorenen. DAGBLAD VOOR ZEELAND WEINIG WIND Gisteren van kracht H« Westduitse Kabinet zal Dinsdag a.s. beslis sen of de naar Duitsland gevluchte Nederlandse ge vangenen zullen worden ALWEER MIST Ontploffing in Sera jewo eist 21 doden Een stad met 1000 inwoners DE„ IW uur. Maandag 19 Ja- Min een verhaal zó vol ln geest en zó overrom- |onmiddellijk blijmoedig more) I en. gevoeligste soort in |rkt als een vrolijk en z'n typeringen en |film liep met enorm suc- grootste steden van ons 14 jaar. Zondag 18 Januari om Roman in een film, vol latste minuut: pn man tegen een bende in hun wurgende greep tol spanning en sensatie. 114 Jaar). lang 6.30 en 9 uur en Ig 4.15, Robert Tyan en |nde Wild-West film: ld aanvoerder van een Js. De laatste leden van ■jende...en het mooi- Toegang 14 jaar. 21 Januari, aanvang 8 I ongewoon verhaal, op mehaamte verteld: |euw« ontdekking van ews. De afschuwelijke Imeisje, dat het slacht- |jk misdrijf. Haar geluk wet haar geen be- 18 jaar. 228-o andag 19 Januari, aan- en Maureen O'Harra, IHNICOLOR lenen werden verslagen, lisketeers zegevierden in Idigheid. Een avonturen- ^icolor, vol actie, degen- [ïgen te paard. Toegang 14 jaar. Irstelling: Inorstelling: llUSKETEERS. 21 Januari, aanvang |et soort, waarin de Ita- ezen in de laatste jaren, ^ilië, bezit de film een Bie de spanning van dit haal nog verhoogt. Toegang 18 jaar. Januari, aanvang 8 uur, uit rebellen in opstand lEnerzijds bedreigen hem ■lianen, anderzijds de ge- Innen. Een spannende ge lroman tiek. Toegang 18 jaar. Januari, aanvang 8 uur, Cabot in Igrootse avonturenfilm in ptrijd om de eerste spoor- nse Continent. aanvang 8 uur, John [iliver Hardy in teven van hun geboorte- I erika een nieuw bestaan Ir. ling, aanvang 2 uur: Ir dapperen. |ing, aanvang 4'i uur: |lent express. 215-0 ur, Zondag 18 Januari 216-0 ■Ove Rud, Ib. Schönberg. 1 menselijke film van een Jlood overwon, maar haar |loor. Toegang 18 jaar. povenstaande advertenties keuring van de Centrale |>rdeel van de Katholieke wij naar de rubriek in dit nummer. 93e JAARGANG No. 20624 Uitgavei N. V, Uitgevers Mij. Neerland!», Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. B. L. de Rechter. L J. v. 1 Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Do&se nummers 13 et- Postrek. no. 278841} Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 17 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m.. (Ingezonden Mede delingen f 0,30 per m/m!. Bij controet aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG: Nieuwstraat 41, TeL no. 35) Intentie Int. Bidweek 18 Jan.: Terugkeer van alle divalenden tot de éne Schaapstal van Petrus. 19 Januari: Terugkeer der Oosterse afgeschei denen. 20 Januari: Terugkeer der Anglikanen. QEORG DERTINGER, de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, is Donderdag door de Oostduitse staatsveiligheids dienst gearresteerd. Dit bericht werd medegedeeld door het or gaan van de Oostduitse Socialistische Eenheidspartij „Neues Deutschland".. Als motief voor de arrestatie werd genoemd het „vijandig optreden van de minister jegens de democratische Duitse republiek" Volgens „Neues Deutschland" stond de minister in dienst van een „imperialistische spionnagedienst". OVER TIEN tot vijftien jaar zal Ame rika goede vorderingen hebben ge maakt' met de bouw van een atoom- vloot, zo vertelde Dan Kimball, mi nister van marine KONINGIN JULIANA zal op Woens dag 28 Januari Arnhem bezoeken, om een nieuw gebouw voor ouden van dagen „Huis en Haard" te openen. MR. MIL1US, directeur van de Jaar beurs, vindt het een studie waard, om eens uit te zoeken of er niet teveel vakbeurzen worden gehouden. Hij kon nog niet zeggen, of de Jaarbeurs daar een terugslag van ondervindt. DE HERTOG van Edinburgh, echtge noot van koningin Elisabeth II, is van heden af: admiraal van de vloot, veld maarschalk bij het leger en maar schalk van de Britse luchtmacht. NAAR SCHATTING zijn er meer dan een millioen gevallen van t.b.e. in Ko rea. Jaarlijks sterven 72000 personen aan deze ziekte. DR. A. GERARTS M.S.C. uit Lim burg heeft alsnog zitting genomen in de commissie, die rapport uit zal brengen over de staatkundige eenheid van de katholieken. NEDERLAND ontving vanaf het be gin van het economische hulppro gramma tot September 1952 een be drag van 1.122 millioen dollar. DE LUCHTMACHT heeft een twee de jachtvliegschool opgericht, geves tigd op de vliegbasis Volkel en spe ciaal gewijd aan de opleiding voor tactisch jaehtvlieger. ZEVEN PERSONEN zijn gearres teerd naar aanleiding van de ramp met de Zuidkoreaanse veerboot bij Poesan, waarbij ji. Vrijdag 250 opva renden zijn omgekomen. DE KONING van Cambodja heeft 't Parlement ontbonden, omdat het de regering systematisch zou tegenwer ken. Negen parlementsleden zijn ge arresteerd. IN HOOGSTE instantie zal uitge' maakt worden, of de zg. kettingver koop onder de loterijwet valt. Dit naar aanleiding van de boete van f 1 tegen een Hagenaar, die een ketting verkoop van nylonkousen had georga niseerd. Cvcnals de kortgeleden gearresteer de minister van Bevoorrading, dr Karl Hamann. was de 50-jarige Der- tinger een niet-comrr.unistisch lid van de Oostduitse regering. Hij was lid van de Christelijke Democratische Unie en hij behoort tot de Evange- lisch-Lutherse Kerk. In September 1949 was Dertingcr minister van Buitenlandse Zaken ge worden. Politieke waarnemers meld den echter, dat de leiding van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van het begin af bij staatssecretaris Acker- mann heeft berust. Dertinger zou slechts als „uithangbord" hebben ge fungeerd. VERTROUWELIJKE MEDE DELINGEN '"Tal van gissingen worden er gedaan naar de juiste achtergrond van deze opzienbarende arrestatie. Der tinger zou nauwe betrekkingen heb ben onderhouden met de vroegere Tsjechosiowaakse ambassadeur in Oost-Berlijn, Fischl, die te Praag ter dood werd veroordeeld. Reuter liaalt zegslieden uit West-Berlijn aan, die beweren, dat Dertinger, ongeweten, een tijdlang Britse agenten van de EEN AMERIKAANSE soldaat, die tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hy als wacht post aan het Koreaanse front in slaap was gevallen, is Donderdag in vrijheid gesteld. Zijn vader pu bliceerde een brief, waarin werd gezegd, dat de soldaat op wacht moest staan na in 72 uur niet te hebben geslapen. HET NAZI-COMPLOT pen woordvoerder van de Britse hoge commissie heeft Vrijdag ge zinspeeld op de mogelijkheid van ver dere arrestaties in verband met het door de Engelsen in West-Duitsland ontdekte Nazi-complot". Bomemann, een journalist, zou gearresteerd wor den als hy in zijn woning in Dussel- dorf terugkeerde. Hy was niet aanwe zig toen de Britse politie zijn huis doorzocht. Een vooraanstaand lid van de Vrije Democraten» de tweede partij in de Westduitse regeringscoalitie, zal de IN ANTWERPEN zal met Pinksteren een Esperanto-Benelux-congres ge houden worden. Het wereld-Esperan- to-congres van 2000 Esperantisten zal in 1954 waarschijnlijk in ons land worden gehouden. EEN FRIES uit Goutum weigerde (in het Fries) radiozegels te plakken, omdat hij de regionale omroep Noord niet kon beluisteren. Hij kreeg een boete van f 25. NEDERLAND telde op 1 December 1952 10.425.892 inwoners, aldus het Centraal bureau voor de statistiek. (Advertentie Weersverwachting geldig tot hedenavond: Droog weer Op vele plaatsen mtst, overigens I droog weer met hier en daar on- dooVnffen' Weinig uintl en lichte Vandaag: zon onder 17.01, maan onder 19.54. Morgen: zon op 8.39 nuf, zon onder 17.03 uur. Maan op 9.58 uur, maan onder 21.24 u. Maandag: zon op 8.38 uur, maan l op 10.13 uur DR WERNER NAUMANN voorm. staatssecretaris van Goebbels verdediging op zich nemen van Wer ner Naumann, functionaris van het ministerie van Goebbels, die in Hit- Iers testament als opvolger van Goeb bels werd aangewezen. Naumann zou de leider zijn van het complot. De raadsman is dr Ernst Achenbach uit Essen. Hij is voorzitter van de com missie van buitenlandse zaken van zijn partij en lid van het parlement van Noord-Rijnland—Westfalen. DR GUSTAV SCHEEL voorm. „Reichsstudentenfiibrer gouwleider van Salzburg geheime dienst had voorzien van ver- trouweiyke mededelingen over de po litiek van Oost-Duitsland en de Sov jet-autoriteiten. Tussenpersoon was de West-Ber- lijnse advocaat Plewe, die reeds be gin December werd gearresteerd. Politieke vrienden van Dertinger in West-Berlijn vrezen dat hij, evenals Clementls in Tsjechoslowakije, tot de strop zal worden veroordeeld. MEERDERE ARRESTATIES Cen woordvoerder van 't Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdag de mening uitgesproken, dat de Sovjet-Unie Oost-Duitsland weldra „de volle dige status van een satelliet" zou kunnen verlenen door een vredes verdrag er mee te sluiten. De ver wijdering van niet-communisten uit invloedrijke functies, aldus de woordvoerder, was een duidelijke aanwijzing, dat Moskou zijn greep op de Russische zone verstevigt en de hoop heeft laten varen om Duitsland op zijn eigen voor waarden te herenigen. Dit zou 't antwoord zijn van de voorgeno men aansluiting van West-Duits land bij het Westen, aldus de woordvoerder. P\e arrestatie van Dertinger valt sa- men, zo meldt Reuter, met een grondig onderzoek naar de Oostduitse CDU. Verscheidene minder hoog ge plaatste functionarissen zouden zijn gearresteerd. Nog onbevestigd is het bericht, dat ook de perschef van het ministerie van Buitenlandse Zaken, evenals diens echtgenote, in arrest zouden zijn gesteld. Vervolgens wordt nog melding ge maakt van zes Joodse functionarissen van dat ministerie, die eveneens ge arresteerd zouden zün. Dc zuivering van het personeel van het ministerie van Buitenlandse Za ken strekt zich ook uit tot de diplo matieke vertegenwoordigers in de an dere communistische landen. De 50-jarige Oost-Duitse minister van buitenlandse zaken, Georg Dertinger gearresteerd wegens het „vijandig optreden van de minister jegens de demo cratische Duitse republiek". Gasverstikking te Dordrecht Hpe Dordrecht zijn de heer F. v. d. Berg, 59 jaar, rijksambtenaar en mevrouw G. v. d. Berg-Kon, 55 jaar, door gasverstikking om het leven ge komen. Het stoffelijk overschot van de man lag in de gang van de woning, dat van de vrouw in een kamer op de bovenverdieping Men vermoedt dat de heer v. d. Berg gaslucht heeft waargenomen en nog maatregelen heeft willen nemen. Het ongeval is ontstaan door een breuk in de gaslei ding. Apostolische Constitutie f~\e nieuwe voorschriften betref- fendc het nucliter-zijn voor de H. M»s en de H. Communie en de bepalingen aangaande de avond missen zijn gistermiddag om 4 u. van kracht geworden. Dit is of ficieel meegedeeld door de Pers dienst van het Vaticaan. Vrijdag verschenen de richtlij nen, vervat in een Apostolische Constitutie ..Christus Dominus", in de Apostolicae Sedis. Oost-Duitse communisten hebben drie van de twaalf wegen, die tot dus ver nog steeds geopend waren tussen West-Berlün en de Sovjet-zone, afge sloten. West-Bcriijnse waarnemers zijn van mening, dat de communisten van plan z()n hun „zone des doods" tot de grenzen van de stad nit te breiden. Hier zien we de prikkeldraadversperring, die door de Oost-Duitse politic is aangebracht by de controlepost Klein Machnow aan de grens van de Ame rikaanse sector van de Berlijn- en de Sovjet-zone. Op de achtergrond (rechts) leden van de Oost-Duitse Volkspolitie die op wacht staan. WORDEN „DE ZEVENGITGEWEZEN OF UITGELEVERD uitgeleverd dan wel uitge wezen. Dit is medegedeeld door een woordvoerder van de W.-Duitse regering. Cinds Donderdagnacht heerst op Schiphol weer gedwongen rust tengevolge van de dichte mist. Even voor vier uur vertrok het vrachttoe stel naar Bazel nog, maar daarna was er geen doorkomen meer aan. Ook toen het daglicht doorbrak, bleek de situatie nog niet verbeterd te zijn. Er was Vrijdagmorgen ca. 80 meter zicht en het zicht zal minstens 200 meter moeten bedragen, willen de toestellen kunnen landen en opstygen. Ook Brussel zit dicht. Op Prest- wick staat de KLM-machine uit New- York, die gistermorgen om negen uur op Schiphol had moeten zijn, te wachten tot de weersomstandigheden zijn verbeterd. En niet alleen het luchtverkeer ondervindt moeilijkheden. Vrijdagmorgen is in dikke mist een Katwljkse motorbotter ten Noorden van Noordwijk muurvast op het strand gelopen. In de loop van de middag is het schip weer vlot geko men. De zee was gelukkig kalm en er bestond geen gevaar voor de opva renden. ZAp de onbewaakte overweg bij Hoorn werd gisteravond als ge volg van de dikke mist een luxe wa gen door een trein gegrepen. In de auto zaten de burgemeester, secreta ris en opzichter van de gemeente Andijk. Zij liepen slechts lichte ver wondingen op. De auto, die enkele meters werd meegesleurd, en in een sloot terecht kwam, werd zwaar be schadigd. Het Perzisch oliegeschil pngeland heeft, middels dc Ameri- kaan.se ambassadeur Henderson, nieuwe voorstellen aan Perzië gedaan, die als basis kunnen dienen voor de regehng van het oliegeschil, zo wordt uit Washington vernomen. Nog heden wordt het antwoord van Mossadeo verwacht. Functionarissen te Washington verwachten, dat de Perzische premier dc voorstellen zal aanvaarden. Het nieuwe Engelse plan zou geba seerd zijn op drie punten: 1. de vor ming van een internationale combina tie voor de distributie van de olie; 2. de V.S. zullen een bedrag betalen als vooruitbetaling op olie, die zij later voor eigen gebruik zullen kopen; 3. Engeland en Perzië zullen aan 't Int. Gerechtshof te Den Haag de-vraag voorleggen, hoeveel Perzië moet be talen als schadevergoeding, voor de nationalisatie van dc raffinaderij van de Anglo Iranian. Dy een hevige ontploffing in een militaire inrichting in de omge ving van Serajewo zijn Vrijdag 21 mensen om het leven gekomen. Vijftig personen werden zwaar ge wond. Een commissie van onderzoek, die onmiddellijk naar de plaais van het ongeluk werd gezonden, heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kunnen vaststellen. Serajewo is de hoofdstad van Bosnië en Herzegowina. jy^en zon een boek kunnen schrijven over hetgeen pater Soontiëns, van de paters van de H. Geest, uit Breda, allemaal weet te vertellen over zijn missiegebied. Nu bijna zeven jaar geleden, half Mei 1946, trok de jonge enthousiaste pater naar Tefé in Noord-Braziiië, waar de bestaande missie posten zo goed als vervallen waren. Met tien man is men vanaf die tijd be gonnen aan de kerstening van de enigszins geciviliseerde Indianen, die 60.000 in getal wonen in een gebied, dat minstens tienmaal zo groot is als Nederland. Dezer dagen kwam pater Soontiëns, vergrijsd en gebruind door de felle zon, weer thuis. Vijf maanden uitrusten na bijna zeven jaar pionie ren. Maar veel rust schiet er niet over, want zijn missiegebied leent zich zo tot interessante vertellingen, dat men hem nu al van alle kanten aanklampt voor spreekbeurten. Om onze lezers te gerieven, hebben wij ook pater Soon tiëns, stevig verkouden natuurlijk, opgezocht. zyn gebied buitengewoon intelligent is, zodat het inderdaad de moeite loont de jongens op te leiden tot be kwame krachten, die na hun studie eventueel als lekenapostelen de paters als steun zouden kunnen dienen. reis naar Tefé verliep voorspoe dig. Met een vliegtuig ging hij naar Nata] aan de Braziliaanse kust en vandaar per boot naar Beleng. In deze stad liep pater Soontiens een ziekte op, die hij tot op heden nog niet kent. Feit was in ieder geval, dat de doktoren hem weinig kans meer gaven De jonge pater had er toen weinig benul van, dat hij in stervens gevaar verkeerde, want hjj verstond nog geen Portugees. Na zijn ziekte maakte hij de zware reis naar Tefé, 2250 kilometer, door de binnenlanden. Tefé is dan de „stad" in het missie gebied: ruim 1000 inwoners, die leven van de jacht, vissen en trekken; geen wegen en vervoermiddelen, geen wa terleiding, enz. Dat is de stad, waar pater Soontiens momenteel het be heer heeft over een seminarie en een gymnasium. Wellicht is men verwon derd over dit laatste. Maar pater Soontiens vertelt ons, dat de jeugd in DE GROENE IIEL Uet speurgebied van de paters van de H. Geest, die hun prefectuur in Tefé hebben, ligt geheel in de zg. Groene Hel, een oerwoudgebied dat nog nooit ontsluierd is, het grootste oerwoud ter wereld met misschien de grootste rijkdommen. Weinig onder zoekers begaven er zich in, maar geen kwam er terug. Maar de paters vin den het maar dagelijkse kost. En dan moet men daarbij begrijpen, dat we gen Latijn zijn. Alles gaat per boot langs de Amazone, de breedste rivier ter wereld: aan de monding bij Be- leng 400 kilometer, bij Tefé ongeveer 50 tot 70 kilometer. Maar te overzien is die afstand niet, want het stroom gebied wemelt van eilanden en eilandjes. Dc paters rekenen daarom gen van medailles en prentjes komen er aan te pas natuurlijk met de no dige beloften vooraleer z(j hun op gaven pakken. En.de beloften, 100 rozenhoedjes te bidden bv„ worden steevast vervuld. HET ETEN Pater Soontiëns, in Zondagse kleding leunend tegen een der muren van „z|jn seminarie". niet per kilometers. Zij reizen, twee ot drie of bv. acht dagen door de hitte. In de Groene Hel zijn vijf missieposten, sinds 1947 gevestigd. Tien paters is zoveel, dat iedere groep van de bevolking eens per jaar een pater op bezoek kan krijgen. Hij ar riveert dan des avonds, preekt, hoort biecht, leest de morgen daarop de H. Mis en is weer vertrokken. Toch heb ben de mensen een vast geloof, al practiseren zij heel veinig. Dat vast geloof lemons reert zich by de seminarie- en gymoasiu' cr- lingen nogal eens rond de examentijd. Wel 25 kruiskes, gebedjes, aanrakin- Aardappels, brood, melk, kaas en eieren, kent men er niet. Ieder en dus ook de paters leeft van vis, rijst, bruine bonen en veel tropische vruchten. Er is zoveel vis, dat een in het water geworpen koe, na enkele minuten al weggeschrokt is door de vraatzuchtige beesten. Honger heeft men er zelden. Het klimaat is er niet naar. Op de evenaar, dus b.andende zon, practisch iedere dag, regen Het watergehalte van de lucht is 87 pet. Daarom ook is alles vochtig: lu cifers, tabak, enz. Die laatste spullen haalt men uit Menautis, een stad op 750 kilometer afstand. Echt een stad dan: met auto's, waterleiding, enz. De dieren- en plantenwereld is er niet minder interessant: van alle kan ten in de wereld komen er aanvragen om gegevens. Het krioelt er van de apen („sommige soorlen zijn goed eetbaar en beslist lekker") en vooral van slangen, doodsvijanden van de be woners. Pater Soontiëns had eens een slang van ongeveer negen meter lengte zes maal geschoten. Het beest leefde nog. Helpers si aken een boomstam door z'n kop in de grond. Dc andere morgen waren slang en boom verdwenen. Alleen toen de kop er af was, ein digde het taaie leven. Het kostbare vel ging naar Flankrijk. Het laatste exemplaar was het niei. Er zijn er zelfs, naar men zegt, van 45 meter lengte. Zo kan pater Soontiëns uren door gaan. Hij taakt niet uitgepraat en we hebben beloofd nog eens te komen luisteren. Pater Soontiëns die aan de jubi leumuitgave van ons blad meewerkte, is vanuit Curvelo. waar hij nog vier maanden na zijn oorspronkelijke ver trekdatum een overleden collega moest vervangen naar Antwerpen ge varen. Over ongti, e: vijf a zes maan den gaat hij weer vertrekken. Maar daar hoort u nog wel meer van. Vf/E leven in een tijd, waarin on- der de volkeren onzer Wester se beschaving een sterke drang naar verbondenheid voortdurend aan de dag treedt. Op politiek, eco nomisch en militair terein zou men tot een verenigd Europa willen ko men. Dit streven is niet alleen in gegeven door de gedachte aan de grote voordelen, die eruit zouden kunnen voortvloeien, maar de har de ervaring in een kwarteeuw op gedaan in twee verschrikkelijke oorlogen heeft ons de gevolgen var. gemis aan eenheid doen inzien. Nochtans, de weg erheen is moei lijk. Er is beslist een onverwoest baar optimisme voor nodig om in deze eenwording te blijven geloven. Zeker is het, dat de verdeeldheid op de boven aangehaalde terreinen van het openbare leven innig sa menhangen met de verspletenheid in godsdienstig opzicht. Toen ik een paar jaar geleden eens bij Kardi naal Frings op audiëntie was en over deze kwestie sprak, gaf de Kar dinaal als zijn opvatting te kennen, dat Europa niet tot eenheid zou ko men, wanneer het niet teruggreep naar zijn Christelijk verleden en op de geestelijke eenheid de materiele zou trachten op te bouwen. Zeker is, dat men ook een hoop vertrou wen en optimisme nodig heeft, om in de mogelijkheid hiervan te ge loven. Voor ons, JMederianders, die leven temidden van een diepe gods dienstige gespletenheid, is dit bij zonder moeilijk. Maar toch, we mo gen de tekenen niet vergeten, die als wegwijzers naar de eenheid langs ons leven staan. Wie zou er vroeger geloofd hebben, dat een ge zamenlijke gebedsweek mogelijk was van alle gelovige gezindten, om tot die eenheid te komen? En leeft niet het verlangen ernaar sterk aan beide kanten? ^/ANNEER morgen de Internatio nale Gebedsweek voor de een heid onder de Christenen en over de gehele wereld een aanvang neemt, zullen wederom millioenen met ons hetzelfde Onze Vader bid-, den en in de besten van hen zal een smachtend smeken de woorden ziel en leven geven. Ook ons moest de gedachte geen rust laten, dat wij samenleven met broeder,s en zug- ters in Christus, terwijl een bedroe vende verdeeldheid ons van elkan der scheidt, juist op de schoonste punten van ons geloof, de onuit puttelijke rijkdom onzer H. Sacra menten en vooral het hooglied der- Goddelijke Liefde, de H. Eucharis tie. Velen onzer zijn aan de verdeeld heid zo gewoon geworden, dat het wellicht niet tot hen doordringt, dat de verdeeldheid der Christenen, die diepe kloof, die er tussen ons gaapt als een bergravijn toch wel een pijnlijke wonde is in het mys tieke Lichaam der Kerk en 'n ramp voor haar betekent. Eeuwen lang zijn wjj uiteengegaan, voor wie Christus eens Zijn brandende bede omhoogstuurde: Dat ze allen één. zijn, en deze geloofsverdeeldheid heeft op geheel het terrein van ons nationale leven diepe sporen van twist en haat achtergelaten. ■^/AT zou dat alles anders en be ter worden, wanneer de een heid groter was! En misschien, dat we daarom het houden der Interna tionale Bidweek niet enkel zullen overlaten aan de kinderen en aan het gering aantal dergenen, die door de week naar de Kerk gaan, maar dat we ook vanuit de beslotenheid van het huisgezin diezelfde gebeden oozenden naar het Vaderhuis van Hem, die Zich zo gaarne door alle mensen „Onze Vader" zag genoemd. Alle partijen ontbonden X/olgens een uitzending van ra dio-Cairo heeft generaal Naguib alle politieke partijen ontbonden en gelast, dat de partijfondsen geconfiskeerd worden Volgens de radio heeft Naguib een interregnum van drie jaar gevestigd. Voorts wordt gemeld, dat 25 legerofficieren zijn gearres teerd. Naar AFP uit Cairo meldt is een en ander in een officieel communiqué bekend gemaakt: Volgens een Reuterbericht uit Cy prus deden voor de mededeling ge ruchten de ronde, dat Mohamed Foead Serag el Din, een vroegere secretaris generaal van de Wafd, tezamen met prins Abbas Halim een staatsgreep had uitgevoerd. De radio heeft verder medegedeeld, dat het onderzoek naar de recenle ac tiviteit van de 25 gearresteerden wordt voortgezet. Volgens de minister van Voor lichting, Foead Galal, waren de par- 'ijen ontbonden met het oog op een complot, dat tegen de regering was -richt De ministe zeide voorts, dat er een overgangsper.ode van drie j- zou zijn, „teneinde het democratisch stel sel in Egypte te consolideren.

de Stem | 1953 | | pagina 1