Alle partijen willen vrijwillige verbondenheid AMSTERDAMMER met een ton de grens over Regering meldt rust rond zelfbeschikkingsrecht Gratie Mr. Kropman: „Humanisme is godloosheid" SAMENWERKING VAN MIST EN VORST Boottrein reed op D-trein FABER blijft voorlopig gevangen Door zeven jarige aangestoken Dertien mijnwerkers gedood AUTO IN NISPEN „GESTALD Nog eens: Elfen Drama Oradour Hulp aan midden stand moeilijk DAGBLAD VOOR ZEELAND MEER WIND Speciale commissie zal moeten beslissen Nog geen „derde man" Uitlevering Gasontploffing in Belgischs mijn Ook dertien door brandend gas gewond Een andere!verdwijn ing op Tweede Kerstdag: SPOORLOOS Herriot herkozen C Met terugwerkende kracht.... 93e JAARGANG No. 20622 Uitgave; Nk V. Uitgevers Mij» Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, fteigerstraat 16. Tel. Redactie; 8181, Admi nistratie: 8778. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur* J, J, H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v» Hoolegem. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter. L. J. vw t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post 1 6L15, per week (uitsluitend bij niet-post- toestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 15 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan-; zienlijke reductie: volledig tarief en Alge-, mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit-' gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel. 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (BijWeaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Dit zijn vader en moeder Godfrin, de ouders van de thans 17-jarige Roger, het enige kind dat aan de moordpartij van Oradour ontsnapte. Thans treedt hü op als getuige in het proces, waar van onze Parijse correspondent op pag. 3 een overzicht geeft. Vader en moeder Godfrin verbrandden levend. DE ROSENBERGS Tn hoge Amerikaanse regeringskrin- 1 gen werd vernomen, dat president Truman gratie zal verlenen aan het echtpaar Rosenberg, dat wegens spion- nage ter dood is veroordeeld. De zegs man had hieraan toegevoegd: „Tru man heeft nog nooit iemand laten te rechtstellen en hij is geen voorstander van de doodstraf." IN OVERIJSEL is gedurende enige dagen de legeroefening „Polsstok" ge houden. Woensdagmorgen deed het 333ste Regiment Infanterie een laatste aanval op het Twentekanaal. DE KOP van de Sfinx zal de beelde naar van Koning Faroek op de Egyp tische postzegels vervangen. (Van onze parlementaire correspondent). TVriNISTER-PRESIDENT DREES heeft in de Eerste Kamer ten stelligste ontkend, dat er een „geheime overeenkomst" is gemaakt met Suriname over het zelfbeschikkingsrecht. Prof. Gerretson, die dit de regering voor de voeten had geworpen, bleef er echter bij, niettegenstaande de openhartige woorden van Dr. Drees. Wie zich door de debatten in de Eerste Kamer opgelucht zal voelen is ongetwijfeld minister Kernkamp, die door Dr. Drees in bescherming werd genomen. De minister-president kon dit al gemakkelijk doen, om dat ook in het kabinet de netelige kwestie van het recht van afschei ding van een der gebiedsdelen (waarover meningsverschil is) niet meer ter sprake behoeft te worden gebracht. „ZEER GETROFFEN door het verlies van Uw kanarie bij de ramp van Uw schip, de „Klipfon tein" biedt de Ver. van vogel- en natuurvrienden te Delft U een nieuwe kanarie met kooi aan", aldus een telegram aan Kapitein Oosterhuis. [WIET ENIG GENOEGEN maakte dr. Drees er melding van, dat de Ne derlandse Antillen wel de vijf pun ten hebben aanvaard, waarop men nu verder moet gaan bouwen en waarin het zelfbeschikkingsrecht ter sprake komt, maar dat dit gebiedsdeel be zwaar heeft gemaakt tegen de inter pretatie van het recht van afscheiding. De Antillen staan er op, dat een der gelijke aangelegenheid steeds „in overleg" tussen de drie deelgenoten moet worden behandeld en dat is niet gebeurd. De Antillen staan ook op het standpunt, dat het Statuut al tijd voor wijziging vatbaar moet zijn, in onderling overleg. Wat er ook in een Statuut zou ko men te staan, zo meende prof. Ger retson, een afscheiding zal men nooit kunnen verhinderen.. Mr. In 't Veld (P. v. d. A.) vond het maar beter zo weinig mogelijk meer over deze hele aangelegenheid te spreken. Hij heeft het volste ver trouwen in het verder beleid van minister Kernkamp. Ook de woord voerders van de andere partijen zijn erover verheugd, dat de bewindsman van Overzeese Rijksdelen de verdere besprekingen weer een goede grond slag wil geven. De kern van de gehele zaak is, al dus dr. Drees, dat Suriname de ver bondenheid heslist wel wil maar dan op basis van volledige vrijwilligheid. Afwachten MADERE ontmoetingen met inciden- tele ministers moeten worden af gewacht om wat meer te weten te komen over de aangelegenheden van werkloosheidsbestrijding, werkverrui ming, huurverhogingen en belasting herzieningen. Deze laatste onderwer pen zullen volgende week aan de or de worden gesteld. Het Kabinet heeft het rapport van de S.E.R. t.a.v. de huurverhoging, compensaties daar voor, enz. nog volop in studie. De buitenlandse politiek is in zover re ter sprake gekomen, dat minister Drees meedeelde, dat er een commis sie aan het werk zal gaan onder voorzitterschap van minister Beyen, om te komen met afgeronde voor stellen inzake een verdere Europese een wording^ Zoals in. de'Tweede Ka mer al door mr. Beyen was meege deeld, heeft Nederland een eigen standpunt over deze eenwording: eco nomische eenwording mag niet wo.r den losgemaakt van de politieke een wording. Dodelijk gevaar [TEN SCHERPE principiële discussie Werd zowel gisteren als vandaag gehouden tussen de fractieleider van de K.V.P., mr. Kropman en de frac tieleider van de P. v. d. A., mr. In 't Veld. De socialistische ex-minister was gisteren door mr. Kropman de vraag gesteld, of de P. v. d. A. haar voedingsbodem vindt in 't humanisme Mr. In 't Veld gaf daar vandaag geen direct antwoord op. „Ik sta hier nu niet als fractie-leider, maar als mo dern humanist en als zodanig ver klaar ik, dat het humanisme geen anti-kerkelijkheid predikt, integen deel, dat het de waarden van het christendom weet te waarderen". Mr. In 't Veld, die voorzitter is van het Humanistisch Verbond, zette de doel stelling en het wezen van het huma nisme (volgens zijn eigen visie uiter aard) in fraaie bewoordingen uiteen, Dit ontlokte .mr. Kropman de opmer king, dat men op het spreekgestoelte van de Eerste Kamer moet staan als afgevaardigde en niet als propagandist van het Humanistisch Verbond. Mr. Kropman vond het wel erg aar dig, dat de humanisten de waarden van het Christendom weten te waar deren, maar de grondslag ervan, het Evangelie, aanvaarden zij niet. Even min als zij God aanvaarden. Het hu manisme Is godloosheid, aldus mr. Kropman en daarom zullen we het bestrijden. Het bevat in zich een do delijk gevaar voor onze christelijke samenleving. Mr. In 't Veld deed er verder het zwijgen toe. Middengroepen WOLGENS een mededeling van dr. Drees heeft de ministerraad een voorlopige beslissing genomen over de maximum grens van de pensioenen. Daarover wordt thans gesproken in het georganiseerd overleg. Het vraag stuk van de ambtenarensalarissen wordt door het Kabinet momenteel ook behandeld. Hulp aan de midden stand ligt moeilijker. De regering kan iets doen door a-ndacht te schenken aan de liqüiditSÏSpositie en aan de credietverlening, maar directe maat regelen tot vergrotng van 't inko men is niet mogelijk. EEN CYCLOON teisterde de West kust van Madagascar. Acht personen kwamen om het leven. De stad Ma- junga, die 26.000 inwoners telt, werd voor tweederde verwoest. DE A.S. MILITAIREN wordt aange raden, hun gebit tijdig te doen sane ren. Het Rijk komt tegemoet in de kosten. TOT BUITENGEWOON en gevol machtigd ambassadeur bij de repu bliek India is benoemd mr. F. Baron van Pallandt. TWINTIG zeerovers hebben het vrachtvervoer met jonken tussen Hongkong en de Portugese kolonie Macao bijna geheel tot stilstand ge bracht. DE 22-JARIGE SOLDAAT J. van B. uit Amsterdam is tot een jaar gevan genisstraf en ontzetting uit de mili taire dienst veroordeeld wegens het verspreiden van geschriften tegen de Europese Defensiegemeenschap. IN AKEN zullen 51 smokkelaars zich moeten verantwoorden voor het feit, dat zij van Januari 1950 tot Juni 1951 samen minstens 7000 kg. koffie Duits land binnen hebben gesmokkeld. Een van hen passeerde 85 keer illegaal de grens.' OP HET OGENBLIK is ruim 66 pet. van het Europese handelsverkeer vrij van invoerbeperkingen. Eind 1952 had Nederland 75 pet. van de invoer vrij gesteld van kwantitatieve beperkin gen. GRIEP met een goedaardig karakter heerst met kwaadaardige hardnekkig heid in Frankrijk. Alleen al in Parijs moesten 1200 P.T.T.-ambtenaren ver stek laten gaan. IN AUGUSTUS zal ook België met televisie-proefuitzendingen beginnen. Vier jaar lang stokte deze kwestie op taai-moeilijkheden. Er zal voor Bfr. 57 millioen aan materiaal wor den besteld. Een toestel zal er Bfr. 15.000 kosten. HET EERSTE KTMERLID de Vos v. Steenwijk (V.V.D.) heeft aan de Min. van Sociale Zaken en Volksgezond heid vragen gesteld over het conflict tussen specialisten en ziekenfondsen. DE GEALLIEERDE luchtaanvallen in Korea die onverminderd dag en nacht voortduren, moeten de communistische aanvoer voor een lente-offensief voor komen. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot J Overwegend droog weer, met in J J het binnenland nog plaatselijk 9 mist. Zwakke tot matige Zuid- westelijke wind. In het binnen- i land lichte vorst, langs de kust 2 temperaturen iets boven het vries- I punt. i Vandaag: Zon onder 16.58 uur S Maan onder 16.47 uur. Morgen- Zon op 8.41 uur. Maan op 9.22 Hoe mooi Nederland is, óók in dc winter, en óók onder de rook van Amsterdam deze foto werd te Mui den gemaakt toont dit plaatje. Een rustig water, berijpte bomen op epn windstille dag, een aan de wallekant gemeerd bootje, de weerspiegeling in het water.... ook in deze moderne wereld is de schoonheid ergens te vinden, voor hem, die ernaar zoekt.... De voorste wagen van de boottrein, die tussen Vlaardingen en Maas sluis achter op t"e D-trein naar Hamburg reed. De cabine is niet meer te zien, daar deze geheel in de achterste wagen van de D-trein is geschoven. f)E STRAFSENAAT van het „Oberlandesgericht" in Diisseldorp heeft gisteren een voorlopig bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd te gen Faber, de uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadiger die Zondagavond in Emmerik is gearresteerd. Faber is thans van Kleef waar hij eerst in bewaring is gesteld, naar de gevangenis te Düsseldorp-Derendorf overgebracht. Geruchten dat te Aken een derde Nederlandse gevangene gevat zou zijn worden door de politie van deze stad tegengesproken. FNE WESTDUITSE regering zal bin- nenkort een speciale commissie in stellen voor de behandeling van dit soort kwesties. Reeds enige tijd geleden besloot de regering in beginsel tot het instellen van een dergelijke commissie, in ver band met het grote aantal vluchtelin gen uit Oost-Duitsland die politiek asyl verzoeken. De kwestie Breda heeft deze aan gelegenheid nog dringerder gemaakt. Waarschijnlijk zal deze kwestie de eerste zijn, die de in te stellen com missie te behandelen krijgt. Tot op heden vallen verzoeken tot uitlevering onder de bevoegdheid der autoriteiten van de afzonderlijke sta ten. De nieuwe commissie zou het de federale regering mogelijk maken de weer gearresteerde gevangenen naar Nederland terug te doen keren, ook al zouden de autoriteiten der afzonder lijke staten een andere mening over uitzetting zijn toegedaan. TjE UIT BREDA ontsnapte oor- logsmisdadiger Bikker, die als eerste van het zevental in Hagen werd gearresteerd, was in voorlopige hechtenis geno men en zou nog deze maand weer op vrije voeten moeten worden riesteld. Nu wordt even wel uit'Duitsland gemeld, dat hij op grond van een voorlopig bevel tot uitlevering in hech tenis zal worden gehouden. Er kan eerst een definitief uitle veringsbevel worden uitgevaar digd, zo gaat het bericht ver der, als is vastgesteld of hier voor gronden bestaan. Men weet echter, dat Nederland niet om uitlevering, maar om uitwijzing heeft verzocht. De brand te Enschede E'EN JONGEN van zeven jaar blykt de brand by de N.V. Sesam te hebben aangestoken. Hij had met vier andere jongens de hele middag door dc stad gezworven. Zij beschikten over een doosje lucifers en toen er nog maar één lucifer over was stak de zevenjarige een der katoenbalen van de N.V. Sesam daarmee aan. T^EN MIJNONGELUK in Bel- -*-J gië, dat Dinsdagavond plaats greep, heeft aan 13 mijn werkers het leven gekost. Even veel anderen zijn gewond. Het ongeluk gebeurde in een mijn van de maatschappij John Cockerill te Wasmes, ten Wes ten van Bergen in de Borinage. Omstreeks negen uur deed zich up een diepte van 1040 meter een ont ploffing voor. Een arbeider bracht de laatste ladingen in een gang, die men JTEN DIRECTEUR van een Amsterdamse beleggingsmaatschappij is sinds geruime tijd spoorloos. Het vermoeden is thans gerechtvaar digd, dat hij via het grensdorp Nispen op de Tweede Kerstdag op ille gale wijze naar België is verdwenen met ruim honderdduizend gulden op zak, kapitaal van de maatschappij waarvan hij directeur was. In een oogwenk stonden ook de an dere balen in vuur en vlam. De jon gens hebben nog getracht de vlam men te doven, maar dat was onmo gelijk. Zij gingen toen naar een café om de brandweer te laten waarschu- uur. wen. Zoals men weet heeft de brand i......».,,..,,..,,,,,,,.,,,,.. een schade van ruim vijf millioen veroorzaakt. CINDS Tweede Kerstdag staat er in een garage te Nispen een vrijwel nieuwe auto, merk Opel, gestald. Op die dag kwam een nog tamelijk jon ge man vragen of het mogelijk was de auto te stallen, omdat hij „even" naar België moest. De auto werd op het erf van de garage gereden en bleef daar, totdat een dezer dagen de eigenaresse van het bedrijf de politie van het feit op de hoogte bracht. Niemand had de wagen opgehaald. GELDNOOD. J"NE POLITIE ging de kentekens na en toen bleek, dat de wagen uit Amsterdam afkomstig was werd de Amsterdamse recherche ingelicht. De ze kwam tot de conclusie, dat de wa gen toebehoorde aan een Amsterdam se beleggingsmaatschappij, waarvan de finantiële toestand zodanig was, dat faillissement voor de deur stond. De nog vrij jonge directeur van deze maatschappij was spoorloos verdwenen en met hem een groot bedrag aan geld, toebehorende aan de maat schappij. Aangenomen mag worden, dat de directeur het te Amsterdam te warm heeft ge kregen toen informaties naar de liquiditeit van de maat schappij werden ingewonnen en de recherche ter plaatse zich met deze zaak ging be moeien. bezig was te leggen, tot ontploffing. Hierdoor ontbrandde echter ook een opeenhoping van mijngas. De arbeider, die zich op 250 meter afstand achter een mjjnwagen be vond, werd, evenals tien andere arbei ders in zijn nabijheid, op slag gedood. Door de brandende gassen werden 15 arbeiders, die enige honderden me ters verderop aan het werk waren, ernstig gewond. In het ziekenhuis zijn later nog twee zwaargewonden over leden. ACHT ITALIANEN. QNDER de dertien omgekomen ar beiders bevonden acht Italianen Door de ontploffing werden geen gro te instortingen veroorzaakt. Reddings ploegen konden onmiddellijk de slachtoffers bereiken en het is uit gesloten, dat zich in de mijngang nog arbeiders bevinden. De gouverneur van de provincie Henegouwen en de Italiaanse ambas sadeur hebben gisterenochtend de plaats van de ramp bezocht. CDOUARD HERRIOT de 80-jarige radicale leider, is na drie stem mingen herkozen tot voorzitter van de Franse nationale vergadering, ech ter niet dan nadat premier Mayer had laten doorschemeren, dat niet-verkie- zing van Herriot wellicht zou leiden tot eon regeringscrisis. Dit konden we gisteren in een deel van onze oplage meldeö. TOT grote verbazing van de Congresleden heeft een repu blikeinse afgevaardigde uit Ohio het Amerikaanse Congres ver zocht zijn thuisstaat toe te laten tot de Unie. Hij verklaarde zijn opzienba rende resolutie met de toelichting, dat „overijverige onderzoekers" zojuist hadden uitgeplozen, dat Ohio nooit officiëel één van de 48 staten der V. S. was geworden. Wel had het Congres in 1802 de grenzen van Ohio vastgesteld en had 'n Conventie een Staatsgrond- wet opgesteld en die in 1803 aan het Congres toegezonden, doch dit had zich verder niet met de zaak bemoeid. Hij verzocht dus om toelating van Ohio tot de Unie en wel met terugwerkende kracht tot 1 Maart 1803. Ziehier dan het commentaar van dokter Mol op de beschouwing van onze onderwys-medewerker over het Ettense initiatief. T J dankend voor de gelegenheid kennis te nemen van het artikel van Uw vaste onderwijsmedewer- ker n.a.v. mijn beschouwing in de algemene vergadering van het Wit- Gele Kruis te Etten over de pas begonnen School-psychologische Dienst, maak ik daarvan gaarne ge bruik om enkele kanttekeningen te plaatsen. Ik zou het n.l. jammer vinden wanneer de schrijver, die het klaarblijkelijk wel met dit initiatief eens is, door enkele pas sages in zijn artikel bij het publiek, en misschien ook wel bij insiders, die omtrent deze materie zich nog geen oordeel hebben gevormd of niet tot oordelen competent zijn, toch de indruk zou vestigen dat het nut van dit alles toch wel twij felachtig is. De omzichtigheid waarmee de schrijver de „verdiensten der hier betrokken personen en diensten" benadert veroorzaakt althans bij mij het gevoel van: alles goed en wel, maar Bovendien gaat het hier niet om verdiensten e.d. maar om een spe cialistische deskundigheid die nu eenmaal voorwaarde is om een be hoorlijke onderwijsdifferentiatie tot stand te brengen. Ik onderstreep dit omdat hierin de grondslag en de waarde ligt van de betekenis van het hele school psychologische werk. Uiteraard heeft ook de onderwijzer ervaren, dat 30 procent der leerlingen niet mee kan met het normale L.O. Maar dit is juist de tragedie: dat jaar in jaar uit dat L.O. gewoon door gaat en door gaan moet, met steeds maar een zelfde klassikaal onderwijs-peil en onderwijsmetho diek door te voeren, wetende dat een derde deel van het zaad op de rotsen valt. Wanneer gestreefd wordt hierin verbetering te bren gen betekent dit niet een verwijt aan het onderwijs of wie dan ook, maar een noodzakelijke poging om uit het moeras van onderwijs te komen. Door het grote aantal dou blures wordt dit bovendien overbe last, veel te kostbaar (1/3 is nutte loos!) en vooral inefficiënt. Qaarom heeft Uw medewerker na tuurlijk gelijk wanneer hij schrijft dat „hier allereerst een on derwijsprobleem aan de orde is". Wie zou dit anders kunnen zien dan een onderwijsprobleem? Maar, en hierin verschil ik waarschijnlijk van mening met Uw medewerker - dat wil niet zeggen dat „onderwijs" dit zelf op kan lossen. Hiervoor is ten ene male onmisbaar de school psycholoog, die volgens schrijver, „weinig verder komt dan de diag nose"; maar daar gaat het nu B list om! Deze diagnose is alleen vast te stellen aan de hand van een be paalde specialistische methodiek, toegepast en geïnterpreteerd door de daarop gespecialiseerde deskun dige, die de psycholoog is. Slechts deze kan verantwoord uitmaken of de leermoeilijkheden die zich bij een bepaald kind voordoen, voortkomen uit intelligentie-tekort, ofwel uit andere psychische oorzaken welke al of niet een somatische onder grond hebben. Is de diagnose ge maakt, dan kan op grond daarvan de differentiatie worden toegepast, en dan komt natuurlijk „onderwijs" aan de beurt dit op te vangen. Dat onderwijs dit op het ogen blik nog niet kan o.m. door over bevolkte scholen en klassen, onvol doende personeel (ook helaas perso neel dat niet voldoet!) is evenzeer voldoende bekend. jy^aar dit mag geen reden zijn eerder het tegendeel om op deze hopeloze situatie bij elke ge legenheid te wijzen, en althans te pogen maatregelen te nemen en een begin te maken. Vandaar dat ik in de Tweede Kamer ook over deze noodsituatie sprak en er nog op terug zal komen. Vandaar ook dat ik in Etten een eerste poging wil doen nu noodza kelijke uitbreiding van school en personeel daarvoor een redelijke kans biedt. Wil op dit gebied iets bereikt kunnen worden dan is ech ter steeds en overal een eerste voor waarde dat onderwijs en schoolge- zondheidszorg (maar dan in parti culiere handen!) elkaar verstaan en helpen, zoals dat momenteel op zo verheugende wijze het geval is in de landelijke Cie onder leiding van het Kath. Centr. Bureau van Onderwijs, dat ook volledig achter dit streven staat. Helaas bestaat deze overeenstem ming van inzicht en streven nog niet in de periferie en dit is ook op zulk een nieuw terrein nog nauwe lijks denkbaar. Maar het zou wel uitermate belangrijk zijn dat dit zo spoedig mogelijk groeit. Elke diver gentie in opvatting bij een zaak die men gezamenlijk wil dienen kan dit slechts bemoeilijken. Dat het Ettense initiatief overi gens meer dan gewone belangstel ling kreeg, evenals mijn speech in de Tweede Kamer over dit onder werp. ondervond ik van verschillen de zijden. Dit is op zich reeds ver heugend, en als zodanig zie ik ook het artikel van Uw medewerker. Om echter van meet af elke tegenstel ling weg te nemen ben ik wat uit voeriger ingegaan op zijn opvatting

de Stem | 1953 | | pagina 1