RTS Klipfontein" zonk binnen drie uur r O L iers bleven kalm en zongen Passagi Universiteitsziekenhuis Te bont gemaakt in ROOSENDAAL De nieuwe biechtstoel UWSEN ZELFS DE HOND WERD GERED Sterke daling Berucht oplichter geknipt „Anglo Iranian" won proces Nu ook Zwolle r Explosie in olietank Monnet ziet grote toekomst Roofoverval op een boerenleenbank te Blaricum Scheepsrampen Toch ..spontaan'" bedanken RMA DAGBLAD VOOR ZEELAND <ÉS i 75 V) Koude-record Alles weg Kabinet Mayer Eerste vergadering De eierprijzen Kolen en staal In 1957 TE NIJMEGEN Na 12 jaar afschuwelijke practijken De olie van de „Rose Mary" Europa onder Britse leiding Lichte dooi K.L.M.-kantoor New York beroofd Hotels, operatieterrein van Vlissingse oplichter ZELFS „ZIJN" JAS GESTOLEN Merkwaardige figuur Minstens 30 doden DE DOLLARHULP De rijwieldief met het vijfjaren-plan 93e JAARGANG No. 20618 Voor God, Koningin en Vaderland IN STOFFEN, nooit i opruiming COR- vanaf 95 cent. I voor HALVE PRIJ- 'OFFEN en COCK- Uitgave! N. V. Uitgevers Mij. Neerland!». Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J v. Hoolegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. B. L. de Rechter. L J. v. 1 Westende. P. •y. 5^ Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.42 Incasso wordt berekend, Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841, ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0-30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen f 0.30 per m/m>. Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) •O* es-Stheeman S Pharmacia :DA: Elndstraat RschUslraal A 1 Myrheden, een plaatsje van 150 inwo ners in Noord-Zweden, in de omge ving van Boden, is de koudste plaats in Zweden. De laagste temperatuur die er dit jaar werd genoteerd is 46 graden onder nul. Het plaatsje lieeft hierdoor de twijfelachtige eer gedu rende de winter de meest genoemde plaats in het weerbericht van de Zweedse Radio te zijn. Svante Elf- strand, de weerkundige verslaggever, noteert de temperatuur in Myrheden, die hy afleest van drie speciale ther mometers. Het dak van het huisje is onder een dikke laag sneeuw bedekt. TLTET m.s. „KLIPFONTEIN" van de Holland-Afrikalijn is Don- derdagmiddag voor de kust van Portugees Oost-Afrika op een nog onbekend voorwerp of onbekende klip onder de water spiegel gestoten, lek geraakt en in ongeveer drie uur gezonken. Er was voldoende tijd om de bemanning en de passagiers in de reddingboten in veiligheid te stellen Een half uur later werden zij door het passerende Britse m.s. „Bloemfontein Castle" over genomen EGYPTE heeft de socialistische partij, gesticht door Ahmed Hoessein, erkend. OP DE Binnen-Maas is Donderdag middag een jongetje van vijf jaar by het sleetje rijden door het ijs gezakt en verdronken. DE C.A.O. voor het kappersbedrijf, in gaande 1 Januari jl., omvat o.m. ver plicht vakonderwijs, vijftigurige werkweek en beëindiging van de dag taak uiterlijk zeven uur 's avonds. DE 37-JARIGE B. Korts, rangeerder van de N.S., is Donderdagavond te Rotterdam tussen een rangerende trein en een muurtje bekneld geraakt en aan zijn verwondingen overleden. VOLGENS geruchten te Tokio zou er sprake zijn van een belangrijke stap om de landen van het Verre Oosten in een sterker anti-communistisch blok byeen te brengen. DE „Johan van Oldenbamevelt" zal in plaats van de „Willem Ruys" op 29 Januari van Amsterdam naar Indone< sië vertrekken. De „Fairsea" zal in haar plaats half Februari emigranten naar Australië brengen. QM 13.43 UUR Nederlandse tijd werd een radioboodschap ontvangen, waarin de Kapitetin van de „Klip fontein", de heer J. Oosterhuis, mee deelde, dat het schip op een onbekend voorwerp was gestoten. Door een groot lek in de wand van het schip stroomde het zeewater naar binnen. Na de schok ontstond een explosie in de olietank. De boeg van het schip verdween hierna diep in het water en de hutten liepen snel onder. De passa giers en bemanningsleden, die al hun bezittingen verloren, werd bevolen op het dek aan te treden met niets anders dan hun paspoorten en belangrijke papieren. ZU bleven kalm en zongen, terwijl zij wachtten tot de reddingboten wa ren gestreken. Een half uur nadat de boten waren gestreken passeerde een Brits schip, het 18.400 ton metende m.s. „Bloemfontein Castle". De Brit zette een barkas nit, waarmede alle passagiers en bemanningsleden ge heel ongedeerd aan boord van het reddende schip werden gebracht. Zelfs een hond, die aan boord van de „Klipfontein" was, kon van de ver drinkingsdood worden gered. De geredden, 119 passagiers en 118 leden van de bemanning werden Vrij dag in Beira verwacht. De leden van de bemanning zullen zo spoedig mo gelijk naar Nederland terugkeren. De passagiers zullen op andere schepen of met vliegtuigen hun reis voortzet ten. IN DE PACIFIC. IJL „KLIPFONTEIN" is in 1939 in de vaart gebracht. Het is een vracht schip van 10.544 ton en heeft aceomo- datie voor ongeveer 190 passagiers. Tijdens de oorlog in 1940 bevond 't schip zich in O.-Afrika heeft de „Klipfontein" in de Stille Oceaan voor de gealliëerden troepen en oorlogs materiaal vervoerd. OP WRAK GESTOTEN? DEHALVE de kostbare lading is ook voor een waarde van tien duizenden guldens aan persoonlij ke bezittingen met de „Klipfon tein" onder gegaan. Een meisje uit Amsterdam, dat op weg was naar Mombassa waar zij in het huwe lijk zou treden, verloor haar ge hele uitzet, evenals een meisje uit Zuid-Afrika, dat op weg was naar Engeland. Enige emigran ten, die op weg waren naar Ke nya, verloren alles wat zij bij zich hadden en een boer uit Kenya, die naar Engeland terugkeerde, zag zijn waardevolle moderne land bouwwerktuigen met het schip in de golven verdwijnen. de plaats van de ramp bevinden zich wrakken van door de Duitse duikboten getorpedeerde schepen in betrekkelijk ondiep water. Deskundigen menen evenwel, dat deze wrakken in de loop der jaren zo diep zijn gezonken, dat het schip niet op één van deze wrak ken kan zijn gelopen. BERGING MOGELIJK. HET K.N.M.I. geeft voor het mo- torwegverkeer de aanwijzing bij zware mist overdag met volle en 's nachts met gedempte koplichten te rijden, en voor het overige ver keer om overdag de 's nachts wet telijk voorgeschreven verlichting te voeren. KOLONEL Bambang Sugeng heeft op verzoek van de territoriale comman danten beloofd zijn functie van funge- ïena stafchef van de Indonesische -bandmacht niet neer te leggen. IN PARLJS heeft Wladimir Jelen de geneesheren van de hele wereld om hulp gevraagd teneinde het leven van zyn dochtertje, dat aan een bloedziek te lydt, te redden. BRAZILIË heeft bij de Nederlandse ocheepsexportcentrale een order voor tien kustwachtvaartuigen geplaatst. P® ASSEMBLEE te Straatsburg zal zich vandaag uitspreken over een re solutie, die het Saarland in de voor gestelde Europese politieke gemeen schap wil doen opnemen. (Advertentie) J-^ET IS niet onmogelijk, dat de „Klipfontein" op een gezonken schip is gestoten. In de omgeving van verschijnen. LIET WRAK van de „Klipfontein" ligt thans geheel onder water. In Kaapstad is verklaard, dat er hoop be staat, dat tenminste een deel van de lading van de „Klipfontein", zo niet het schip zelf, zal kunnen worden ge borgen. De „Klipfontein" had duizend ton koper aan boord, met een geraamde waarde van 2.5 millioen gulden. LIET NIEUWE Franse Kabinet Mayer heeft Vrijdag officieel de Regering van het voiige, het Kabinet - Pinay, overgenomen. Vanochtend zal de eerste vergadering van het Kabi net worden gehouden. De Regering zal 20 Januari voor het eerst voor de Nationale Vergadering IN HET najaar en het begin van de winter waren de eierprijzen sterk oplopend, de laaste weken daalde de prijs aanmerkelijk. Volgens de Vak groep in drie weken tijds met zes a zeven cent, waarvan in de laatste week met 3 tot 3.5 cent, zodat volgens haar de détailhandel een middelgroot ei van klasse 3 voor 17 a 18 cent moet kunnen verkopen. Deze daling wijt men aan het feit, dat Duitsland op het ogenblik haast geen eieren meer af neemt, er nog vooi raden koelhuiseie ren zijn en de pluimveestapel al naar gelang het voorjaar nadert weer meer eieren gaat produceren. TEAN MONNET heeft te Straatsburg J plannen uiteengezet tot verho ging van de Europese kolen- en staal- productie en tot verbetering van de levensstandaard van millioenen Euro peanen, „wanneer de investeringen op gezonde wijze worden gefinan cierd". In de eerste tien jaar wil hij de productie met 2,5 pet. per jaar doen stijgen. Hij gaat ervan uit, dat ook de vraag naar kolen en staal in die jaren zal toenemen. Binnen de eerste 30 jaar zal, zo voorspelt hij, de produc tie zelfs verdubbelen. Met dit alles moet samengaan een woningbouw per land van 60.000 per jaar en moderni sering van fabrieken. De toekomstige jaarlijkse investeringen worden ge raamd op 1,3 milliard dollar, te dek ken door de heffing van de „Europese belasting" volgens het Plan Schuman op de kolen- en. staalproductie. Ook moeten er te garanderen leningen door het Hoge Gezagsorgaan worden uitgeschreven. MGR. PROF. DR. R. POST, voorzitter van de Raad van Be stuur der St Radboudstichting en Dr. A. van der Werff, medisch adviseur, hebben meegedeeld, dat ernaar wordt ge streefd het universiteitsziekenhuis te Nijmegen in 1957 voor de patiënten te openen De Katholieke Medische Faculteit zal dan een nieuwe periode begin nen, in samenwerking met het St. Canisiusziekenhuis. De aanwezigheid van het sanatorium Dekkerswald, de St. Maartenskliniek, de Rheuma- en Orthopaediekliniek en het Paedologisch Instituut bieden daarbij nog belangrijke perspectieven voor de toekomst. In 1954 zal het klinisch onderwüs een aanvang moeten nemen. Met de eerste phase van de uitbreiding van de medische faculteit is een aan vang genomen. Voor dit eerste phase-plan heeft het Rijk 2.7 millioen gulden beschikbaar gesteld. MA ONGEVEER 12 jaar op vrije voeten te hebben rondgelopen, in verschillende landen door de politie wegens oplichting tevergeefs gezocht, is de Tilburgse recherche er dezer da gen in geslaagd om d^ar te stede aan te houden een Dui'ser, Klisser ge naamd en woonachtig te Amster dam. Hij had zich in het St. Elisabeth- ziekenhuis aangediend als Dr. Mi chael Nicod, chirurg in Zwitserland, en maakte daar kennis met een jonge Zwitserse arts, die momenteel in deze inrichting werkzaam is. Hij diste al lerlei verhalen op, omtrent relaties, welke hij onderhield met prof. Baer- man uit Amsterdam en prof. Brom uit Leiden en wist zodoende het aanvan kelijke vertrouwen van zijn nieuwe gastheer te winnen, 't Lag in zijn be doeling, zo vertelde hij, nog dezelfde dag door te reizen naar Brussel maar had zijn auto in Oisterwijk moeten achtelaten wegens pech. Hij zat nu in geldverlegenheid en slaagde er in zijn nieuwe kennis een bedrag van f 50. af te troggelen. Alvorens te vertrekken, zouden de heren nog even een borrel pakken aan het station bij Hotel Mulders. Zo gezegd zo gedaan. Maar inmiddels had de Zwitserse medicus toch arg waan gekregen en deed hij door ue portier in Oisterwijk informaties ne men en de politie hier ter stede waar schuwen. Spoedig verschenen twee LIET Hooggerechtshof te Aden heeft de sinds de nationalisatie van de Per- tl Vi-ua no- in het nroefnroees over zische olie-industrie. Het 11->1 i -- -.1 Vrijdag in het proefproces over de eigendom van de lading olie van 900 ton aan boord van 't tank schip Rose Mary" uitgemaakt, dat deze lading de „Anglo Iranian Com pany" toebehoort. Het schip wordt sinds midden Juni 1952 op gerechte lijk bevel in Aden vastgehouden. De „Rose Mary" was het eerste tankschip, dat Perzische olie vervoer- Door twee mannen werd een roof overval gépleegd op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blaricum. Een van hen bedreigde de kassier, de heer M. A. Bok met een revolver, zodat deze geen gelegenheid kreeg de alarmin stallatie in werking te stellen, en de ander drong door een loket het kan toor binnen. Zy namen f 17.000 aan bankpapier mee. Links: de kassier voor het loket, waardoor één van de man nen kroop. Rechts: het gebouw waarin de Boerenleenbank waar de overval plaats vond, is gevestigd. Van de da ders is tot nu toe dit spoor gevonden: twee (onbekende) jongelui hebben zich de bewuste avond van Hilversum naar Blaricum laten brengen per taxi. Tot aan de Ryksweg reden ze na een half uur „wachten" ook terug mee en verdwenen toen in de duisternis. zische olie-industrie. Het schip was op weg naar het Suez-kanaal, toen het Aden aandeed. Die olie zou naar Ita lië worden vervoerd. De directeur van de Italiaanse OliemaatschaDpij Epim zal beroep aantekenen tegen de uitspraak van het hof te Aden. Hij was een der voornaamste getuigen in het proces, omdat hij namens de firma Bubenberg de „Rose Mary" gecharterd had. De „Anglo-Iranian" heeft op zich genomen, een bedrag gelijk aan de waarde van de lading olie (ongeveer 50 000 gulden) bii het Hof te depone ren, indien de firma Bubenberg be sluit in hoger beroep te gaan. Monty zegt: TV/IONTGOMERY heeft er tegenover 26 Britse Parlementsleden te Pa rijs op aangedrongen, dat Groot-Brit- tannië toetreedt tot het Europese le ger en het leiderschap van het vaste land op zich neemt. Hij zei, dat hij vroeger tegen Britse deelneming aan het Europese leger was geweest, doch er nu voor was. Te Londen verklaarde men Donder dagavond, dat Montgomery's pleiten voor Brits lidmaatschap van 't Euro pese leger vierkant in tegenspraak is met de politiek van opeenvolgende Britse Regeringen. DE SOCIALISTISCHE Regering van de Duitse staat Hessen heeft de recht se jeugdorganisatie „Bund Deutscher Jugend" verboden, daar zij grondwet schennis zon nastreven. Weersverwachting, geldig tot i hedenavond: r! Veel bewolking met hier en ,ar «at motregen en op vele f P'aatscn mist. Zwakke tot matige VVestelijke wind. Lichte dooi. J Vandaag: Zon onder 16.50 uur. Maan op 3.31 uur. Morgen: Zon i op 8.45 uur. Maan onder 12.27 uur. J Zon onder 16.52 uur. Maan op 4.50 J uur. Maandag: Zon op 8.14 uur. 1 Maan onder 13.0G uur. "TWEE gewapende rovers hebben Vrijdag een overval gepleegd op het K.L.M.-kantoor te New-York. Een van hen hield met een revolver de acht employé's en vier reizigers in bedwang en stal enige duizenden dol lars in contanten terwijl de ander de wacht hield aan de deur van het kan toor, dat in een kantoorgebouw aan de „Fiflh Avenue" is gelegen. De rovers slaagden er in te ont snappen. MEN VREEST een nieuwe poging om in Oost-Duitsland de Kerken te split sen en een staatskerk in de geest van die der volksdemocratie te stichten. GENERAAL DE GAULLE is wegens staar geopereerd. Hij zal lange tijd rust moeten houden. (Van onze redacteur). F)E FLESSENTREKKER S. uit Vlissingen werd door de politie gearresteerd en ingesloten in Middelburg. Hij bekende op Walcheren een tiental kaste leins, voornamelijk van kleine zaken tc hebben opgelicht voor bedragen, die variëren van vijftig tot zeventig gulden. S. beperkte zijn operatieterrein niet tot Zeeland alleen. Hij verscheen ook in Roosendaal en daar haalde hij wellicht de „mooiste stunt" uit van zijn ge hele flessentrekkcrscarrière, nadat hij reeds prestaties had geleverd In Mid delburg, Vlissingen en Koudekerke. vijf gulden schonk, zou hij wel eens even naar Vlissingen reizen om wat geld op te halen. De hotelhouder stelde daar tegen over, dat de man zijn jas dan als on derpand moest geven. „Accoord" zei de „zeeman". WEL HEEL FRAAI was het spelle- tje, dat S. speelde in Roosen daal. Hij wandelde daar op een goede dag een hotel binnen en bestelde een goede maaltijd. S„ oud-Indisch gast en sinds enkele weken terug in Neder land. vertelde de hotelhouder een zee man te zijn. Hij bleef een nachtje in 't Roosendaalse hotel rusten en omdat de service van de zaak uitstekend was, besloot S. ook de volgende nacht te blijven logeren. De hotelhouder had daar niets op tegen. Toen de volgende morgen de reke ning aan de „zeeman" werd gepresen teerd gaf deze voor zijn portefeuille te hebben vergeten. S. betuigde daar over op een hartstochtelijke wijze zijn spijt. Hij betreurde de gang van za ken, maar hij wilde de hotelhouder niet in de steek laten. Als deze hem HET SPOORKAARTJE. c. WANDELDE daarop, met vijf gul- den in zijn zak, naar het station. Hij tikte bij de loketjuffrouw aan en vroeg een enkele reis naar Tilburg. Vervolgens ging de Indisch-gast naar de wachtkamer en bestelde daar een vorstelijk glas bier. De hotelhouder, ook niet van giste ren, vertoefde ook op het station Hij informeerde of S. een kaartje had ge nomen naar Vlissingen en toen dit niet het geval bleek te zijn, besloot de hotelier S. te gaan zoeken. De ontmoeting had plaats in de na bijheid van het glas bier! Er werden aan het tafeltje in de wachtkamer gevoelige woorden gewis seld. Het resultaat was uiteindelijk, dat S. in Vlissingen verzeild raakte en daar werd gegrepen. De Roosendaalse hotelhouder troost te zich, doordat hij in 't bezit was van de jas van de „zeeman". Die zou zijn schade van eetpartijen en het trein kaartje wel dekken. Donderdagmorgen echter stapte de recherche bij de hotelhouder binnen. Beleefd werd de vraag gesteld of er 'n jas aanwezig was van een zekere S. uit Vlissingen. „Ja, zeker!" zei de hotelhouder. Waarop de recherche antwoordde: ,Geef die dan maar hier, S. heeft die jasgestolen „Als je me nou", besloot de hote lier. rechercheurs en omdat do beide he ren niet de gevraagde papieren kon den tonen werden zij medegenomen naar het bureau. De „Tilburgse" medicus herkreeg natuurlijk al spoedig zijn vrijheid, maar toen de vreemdeling aan een verhoor werd onderworpen, bleek al ras, dat hij tijdens de oorlog niet alleen tal van oplichtingen hadden gepleegd, maar zich ook schuldig had gemaakt aan verraad, tenge volge wharvan verschillende Joden in handen van de Duitsers waren ge speeld. Bovendien kwam vast te staan, dat hij ook in ziekenhuizen te 's-Bosch, Heerlen. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag .Nijmegen en Dordrecht gelden had weten los te krijgen. Hij is gisteren .Vrijdag, ter beschik king gesteld van de Officier van Ju stitie te Breda. QMTRENT het lot van de beman ning van het bij Japan gezonken Zweedse schip „Avanti" tast men nog in bet duister. Een Japans vissers vaartuig zou 21 opvarenden uit een reddingboot hebben opgepikt. Acht bemanningsleden z(jn waarschijnlijk verdronken. Enigen worden vermist. Een opsporingsvaartuig heeft het wrak van de „Avanti" aangetroffen. Niets wees er op, dat zich nog men sen aan boord bevonden. Men begrijpt niet wat de oorzaak ge weest kan zijn van het breken van dit tienduizend ton metende schip. DE „SANTANDER". LIET STOOMSCHIP „Santander" van onbekende nationaliteit, is Don derdag in een zware storm voor de kust van Columbia vergaan. Twintig personen zijn verdronken. Verschei dene overlevenden zijn opgepikt door een vrachtschip, „Rose Marie" ge naamd. dat de noodseinen van de „Santander" had opgevangen. Het speeialisten-conflict L_JET specialisten-conflict heeft zich nu ook uitgebreid tot Zwolle (naast Tilburg, Breda en Oosterhout dus). Zoals men weet heeft Minister Suurhoff de vertegenwoordigers van de Ned. Ver. v. Specialisten aangera den het werk onder de oude voor waarden te hervatten en de bespre kingen met de Ziekenfondsraad te heropenen. Zo niet, dan zou de Re gering maatregelen moeten nemen. Welnu, de Minister heeft daarbij geen enkele termijn genoemd. Het is echter niet aan te nemen, dat de be windsman nog heel lang geduld zal hebben. Op de vergadering van de specialisten, die vandaag in Utrecht wordt gehouden, zal dan ook vermoe delijk van die zijde wel een beslis sing worden genomen over het in te nemen standpunt. Voor wat de maatregelen van de Minister betreft, vernemen we, dat deze hoogstwaarschynlijk zullen be staan in het bindend vaststellen van een prijsregeling. Omdat bij deze gang van zaken ook de Minister van Eco nomische Zaken een belangrijk woordje heeft mee te spreken, kan men aannemen, dat het gehele con flict reeds ter sprake is geweest in het Kabinet, Dit sluit dan weer in, dat inderdaad op zeer korte termijn maatregelen kunnen worden getrof fen. JY]ET BETREKKING tot het beëin digen van de Amerikaanse dollar hulp aan ons land, is men in kringen van Nederlandse deskundigen van me ning, dat wij op het ogenblik geen krachtig beroep meer op hulp voor onze betalingsbalans kunnen doen. Zoals bekend, heeft het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging ons land de gelegenheid geboden „spontaan" voor die hulp voor de 30 Juni eindigende jaarperiode af te zien. Door onze Regering is te dien aanzien nog geen beslissing genomen, doch deze wordt in de eerstvolgende weken tegemoet gezien. "TARO TANAKA was een rij wieldief die methodisch te werk ging. Hij opereerde te Osa ka en had een „vijfjarenplan" op- emaakt met het doel voor einde '953 in het bezit te komen van let aanzienlijke cijfer van 1000 rijwielen. Even behendig als me thodisch had hij reeds in de maand October dit doel bereikt, zodat hij bes'oot. teneinde er nog wat geld bij te krijgen en op yro- lijke wijze het Nieuwjaar alsmede het slagen van zijn nlan te kun nen vieren, nog 100 rijwielen te stelen. Toen hij zijn 1006de rij wiel bemachtigde, viel hij in han den van de politie. QP HET humanistisch congres te Amsterdam karakteriseerde dr. J. Huxley, oud-directeur van de Unesco, het humanisme als een nieuwe wereldreligie, maar zonder theologie. Ook in Nederland noe men atheïsten of godloochenaars zich humanisten. Ze vervangen God door het zichzelf souverein verkla rend verstand en de biechtstoel van de priester door 't lekegesprek van de humanistische propagandist. Men weet, dat deze propagandisten zich tot in de kazernen toe een ziel zorg aanmatigen, waarover het Tweede Kamerlid, pater Stokman aan de Regering vragen heeft ge steld, die nog.op antwoord wachten. Wat men intussen van die „ziel zorg" kan verwachten, wordt duD delijk in een ingezonden stuk van een' zekere heer Hans Beuke, ver bonden aan het centraal bureau Humanitas, opgenomen in de Gazet van Limburg. Hij schrijft: Bewuste gezinsvorming is een druk be sproken onderwerp in Nederland. Ge meenlijk verstaat men er onder: de bewuste bepaling van het kindertal. Alle levensbeschuwelijke groeperingen, in Nederland erkennen het belang van de bewuste gezinsvorming. Over metho. den en middelen verschilt men echter van opvatting. Dat komt het duidelijks4, uit, waar het gaat om beperking van het kindertal. De Rooms-Katholiek is o.m. het gebru k van voorbehoedmid delen verboden. Hoe denkt de humanist hier nu over? Op grond van de verantwoordelijkheid, di eieder mens jegens zijn naaste, dus ook tegenover huwelijkspartner en kin deren te dragen heeft, is hij voorstan der van een bewuste opbouw van het gezin, dus ook waar het de omvang betreft. De verantwoordelijkheid voor de gezinsomvang ligt uitsluitend bij man en vrouw en geen enkele humanist wenst daaraan iets* te verantderen. Dat „Humanitas" dus een voorkeur zou heb ben voor kleine gezinnen, leeft slechts in de fantasie van de redactie van de „Gazel". Onder de vele gezinnen, welke „Humanitas" om steun en raad vragen, zijn er uiteraard ook, die met deze ge zinsproblemen niet klaar komen. ij worden op hun eigen verantwoor delijkheid te dien aanzien gewezen en vervolgens wordt nagegaan, hoe dit echtpaar het best geholpen kan wor den. Veelal volgt dan verwijzing naar de deskundigen, ook onder meer naar de Ned. Vereniging voor Sexuele Her vorming. Het humanistisch maatschap pelijk werk heeft namelijk geen be zwaar tegen het gebruik van preserva tieven, als het gaat om kinderbeper king. „Humanitas' weet zich daarbij in. gezelschap van tal van oprechte chris tenen. Wij mogen hier verwijzen naai het standpunt van de Nederlands-Her vormde Synode. Wie iets van het maatschappelijke werk weet, beseft dat elke hulpzoekende met eigen proble men komt. Elke hulp en elk advies moet aangypast worden aan de situatie van de cliënt; geen enkel advies kan gelijkluidend zijn. Propaganda voor de N.V.S.H. zou dus in strijd zyn met de methodiek van het maatschappelijk werk en ligt an ook niet op de weg van onze Vereniging. [)E ZENDELINGEN van Huma nitas zeggen dus ongeveer aan de man, vrouw, het echtpaar of de afvallige penitenten die in hun qua- si-kerkje om licht van de moraal komen vragen, welke 't levensge mak moet verzoenen met hun ge weten: „De verantwoordelijkheid voor de gezinsvorming ligt natuur lijk bij jullie. Maar als je met dc gezinsproblemen niet klaar komt, zullen we jullie met raad en steun helpen. Wij mogen natuurlijk geen propaganda maken voor de Ncder- lanüse Vereniging tot Sexuele Her vorming, want ziet U, wij zijn alleen aangesteld voor het maatschappelijk werk. Maar we zullen jullie een goed advies en een best adres ge ven, daar jullie voorstanders zijn van een bewuste gezinsopbouw, ook wat de omvang betreft. Nu, dan verstaan wij elkaar, wij zijn dat ook. Kijk eens, als het gaat om be perking van het kindertal, hier is net aaresje, een aaresje van ver trouwde deskundigen en die zo min als wij bezwaar heoben tegen 't ge bruik van preservatieven. Maar dat zal je daar wel verder worden uit gelegd, wij houden ons er buiten...." Zo wordt in de humanistische biechtstoel de hele of aarzelende af vallige de weg gewezen naar de mo derne zeden en de doorbraak naai de anti-katholieke moraal. Sanitas rijmt wel op Humanitas, maar als speler en tegenspeler be reiden die twee een ramp voor. Een ramp, die vaak leidt tot ernstige stoornissen van de gezondheid, ze nuwlijden, verwoesting van de vol le innerlijke groei der persoonlijk heid door het offerloze van het hu welijk, het onbevredigde van het huwelijksgeluk door het wegvallen der onthouding, de vermindering der wederzijdse liefde en eerbied, melancholie vanwege het falen van volledige gezinsweelde en bij de lichamelijke stoornissen, niet zelden abortus, bevordering van het buitenechtelijke verkeer en levens moeheid in een huis zonder kinde ren. £)E BIECHTVADER der humani teit erkent geen God en dus geen zonde. Als propagandist door geen Hogere Macht geroepen en ge wijd, matigt zijn souverein verstand zich aan, de menselijke zwakheid goed te praten en haar geriefelijk door het leven te helpen. Hij ver zwijgt zijn cliënten, dat zij peni tenten moeten worden en dat het neo-malthusianisme groot zedelijk kwaad is. Het is een aardse biechtstoel, geen zuiverende doorgangscel naai de hemel of bestemd voor zijn be volking. TWEE van de vier Nederlandse mi litairen, die in November 1932 per jeep van Indonesië naar Amsterdam ïeden, willen dit jaar per jeep van Nederland naar Apstralië. IN BELGIE worden 500 sirenen ge plaatst, die de bevolking in geval van een vijandelijke luchtaanval zullen waarschuwen.

de Stem | 1953 | | pagina 1