fTEÜ Mayer heeft Kabinet (23 Ministers) y Na 22 uur onafgebroken besprekingen: BIDAULT (M.R.P.) VOLGT SCHUMAN OP Op de schaats naar Marken TITO ONTVING ZEVEN BISSCHOPPEN M.S. „Klipfonteingezonken Buit 17 mille Baby (kerngezond) krijste.... Zeven doden Paus Pius XII Merkwaardige aanvaring in open zee Nu de Daad r fMèh Elf oude gezichten Uitbreiding onwaarschijnlijk Maandag naar huis Unie moet weg Niet naar Rome Hoe zit het eigenlijk met de „Willem Ruys Te dicht op „Oranje" voor begroeting Tanker voor de boeg... Commissie ,Jierk en Slaat" ingesteld IJsselmeer bijna onbevaarbaar Auto sleurt kinderwagen mee Meer wind Gerrit, nobele in- en uitbreker Haagse Brieven een diepte vanr erwijl boven Uw inden. Een top* f°r°oi£ d* de f *garcf °0, O- ■'lil, re,y Die bank, dat elijks hebt U joodschappen im 500 gulden, abons, betalen yter ken léél rofi- lee. zo. an I LUST GOED! 1 5 ct. pasta bekertje 30 d. ruyter geeft ile artikelen, zout, soda. 3 3 01 08 JSe JAARGANG No. 20617 CRtgavei ti V. Uitgevers Mij, Neerland!». Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Tel. Redactie! 8181, Admi nistratie! 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteurs J> J. H. A. Bruna. Redactieraad! C-A v. Hootegem. Mr, Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H. B. U de Rechter. L J. v, 't Westende, P. V» M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post t 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- toestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend, Losse nummers 13 ct, Postrek. no. 278841, Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 9 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contra«t aan*j zienlijke reductie: volledig tarief en Alge-- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit-j gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. BINNEN ENKELE DAGEN RENE MAYER heeft een nieuw Frans Kabinet gereed Zelf is hij premier, Bidault (M.R.P.) heeft Buitenlandse Zaken, de links-radicaal René Pleven beheert Defensie, Brune krijgt Binnenlandse Zaken en er zijn drie Ministers van Staat, w.o. de radicaal Henri Queuille (vice-premier) en de Volksrepublikein Paul Coste-Floret, die speciaal is belast met de voorbereiding van de Grondwetswijzigingen. Mayer voerde 22 uur aan één stuk besprekingen en volgens ingewijden is het in Frankrijk nog nooit zo moeilijk geweest een Kabinet bijeen te krijgen. De Gaullisten maken geen deel uit van de Regering. Wel is in de figuur van Bergasse een dissiden te Gaullist Minister geworden (voor Oudstrijders). CLF van de 23 Ministers (het vorige Kabinet telde 17 bewindvoerders) bezetten dezelfde posten als in de af getreden Regering Pinay. Zo heeft Pleven voor de derde achtereenvol gende maal Defensie te beheren. De nieuwe Minister van Finantiën, Bour- ges-Manoury, heeft sinds 1948 in acht regeringen zitting gehad. Hij is 39 jaar en heeft veel werk gedaan in de Verzetsbeweging. Toen hij 31 jaar was, werd hij voor het eerst Minister (van Begroting). De enige Ministers, die nog niet in een vorige Regering zit ting hebben gehad zijn Bergasse en Boutémy. Naar de partijen is de Regering als volgt verdeeld: M.R.P. zes, Radicalen zeven, gematigd Conservatieven ze ven, links Radicalen twee en één dis sidente Gaullist. jV/JAYER verklaarde, dat zijn Rege- ring, door de benoeming vafn en kele Staatssecretarissen, binnen en kele dagen voltooid zal zijn. Hij zeide dat het nieuwe bewind onverwijld met de arbeid zal beginnen, ter uit voering van het door de Nationale SCHIPHOL zat gisterenavond pot dicht vanwege de mist. Parijs en Lon den hielden de toestellen veiligheids halve in de hangars, zover die voor Amsterdam bestemd waren tenminste. DE BOOTDIENST Enkhuizen-Stavo- ren is tengevolge van ijsgang op het IJsselmeer ingaande vandaag gestaakt tot nader order. CHURCHILL is le Washington aange komen. Alvorens met vacantie naar Jamaica te vertrekken, zal hij een be zoek brengen aan Truman. DE DAGELIJKSE „hoge vluchteling" uit Oost-Duitsland is deze keer: dr Brandes, chef van de afdeling „Be voorrading" op het Departement van Handel. „100 JAAR KROMSTAF" heeft aan Lambert Simon opdracht gegeven een affiche te vervaardigen. Anton Sweers kreeg opdracht de regie te voeren bij de twee grote herdenkingsplechtighe den. DE 8-JAR1GE Douwe de Jong waag de zich te IJlst op het nog te dunne ijs van de brede vaart. Hij zakte er door en verdronk. BIJ EEN BRAND te Sankt Peter in Karinthië kwam een landbouwer met zes kinderen om met leven. Alleen de vrouw wist aan de vlammen te ont komen. PROF. RUSSELL deelde aan Het Pa rool mede, dat hij nooit rechtstreeks of zijdelings contact heeft gehad met Ar nold Meyer. Hij is sedert geruime tijd ook geen bestuurslid meer van de Partij voor Recht en Vrijheid. DE BESPREKINGEN over de hand having van dc Ned. Militaire Missie in Indonesië zullen korte tijd uitgesteld worden. Het specialisten-conflict DEGIN dezer week, toen na Tilburg ook te Breda en in Oosterhout N. V.V.S.-specialisten de overeenkomsten met de Ziekenfondsen ongedaan maak ten, leek het er aanvankelijk op, dat meerdere steden, zoals Roosendaal, Bergen op Zoom en Eindhoven dit voorbeeld zouden gaan volgen. Nu rit niet geschied en de actie be perkt gebleven is tot Tilburg, Breda en Oosterhout. is men in desbetref fende kringen geneigd tot de gedach te over te hellen, dat de door de Mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid aangenomen houding in zake dit conflict, dc nog altijd afzijdig gebleven specialisten tot heit besef heeft gebracht andere, door de rege ring gewenste wegen te bewandelen, dan hun collega's in de drie bedoelde gemeenten meenden te moeten doen. Het zou overigens een zegen zijn, in de eerste plaats voor de patiënten, maar zeker niet minder voor de Zie kenfondsen, die voor grote practische moeilijkheden met hun administratie kwamen te staan, als aan de in Til burg, Breda en Oosterhout geschapen toestand een gunstige wending aan brak. Hoewel wij daaromtrent geen zeker heid hebben op het moment, lijkt het voor de hand liggend, dat, nu het conflict gelukkig geen uitbrei ding onderging, een beëindiging op korte termijn mag worden verwacht. Vergadering met grote meerderheid1 goedgekeurde werkprogramma". „Dè Westduitse Regering zal het heengaan van Robert Schuman als Frans Minister van Buitenlandse Za ken diep betreuren", verklaarde een woordvoerder te Bonn, die hieraan toevoegde, dat Bonn de benoeming van Bidault als een aanwijzing be schouwt, dat de Franse politiek van toenadering tot Duitsland zal worden voortgezet. DE OOSTELIJKE politie-agen- ten hielden een man aan, die een konijn naar West-Berlijn wilde smokkelen. De Westelijke politie kwarh tussenbeide. Resultaat van een gevecht: de Westelijken zullen de man en de Oostelijken het ko nijn bewaren. DE HEER ir. H. Verhey heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer In zijn plaats is de heer A. de Goeij (K.V.P.), te Montfoort benoemd ver klaard. DE SCANDINAVISCHE Luchtvaart maatschappij S.A.S. is van plan in Mei een passagiersdienst op Japan te ope nen, welke via het Noordpoolgebied zal gaan. HET GARANTIELOON voor beman ningen van trawlloggers is bepaald op f 50 en een afrekeningsperiode van 4 weken De regeling gaat in per 1 Ja nuari 1953. MR VAN WALSUM sprak de hoop uit, dat Rotterdam door de evolutie van de helicoptère een plaats in het continentale luchtverkeer zal krij gen. D ADIO-BELGRADO heeft volgens Reuter meegedeeld, dat tussen de leiders van de R. K. Kerk in Joego slavië en maarschalk Tito overeenge komen is, dat een gemengde commis sie zal worden ingesteld, die rapport zal uitbrengen over de betrekkingen tussen de R. K. Kerk en de Staat. Tito ontving Donderdagmorgen de zeven voornaamste prelaten van de R. K. Kerk in Zuid-Slavië in zijn resi dentie. De bespreking duurde van tien uur 's morgens tot de middag. Zij had ten doel de betrekkingen tussen de R. K. Kerk en de Staat te regelen in overeenstemming met de Grondwet, nu de diplomatieke betrek kingen tussen het Vaticaan en Bel grado zijn. verbroken. De gemengde commissie zal een rapport opstellen, waarin het stand punt van de Kerk en dat van Rege ring uiteengezet wordt. Beslissingen i zullen later volgen. KARDINAAL STEPINAC. ARDINAAL-aartsbisschop Stepinac is naar Radio Vaticana meldt ge heel hersteld van de operatie, die hij enige weken geleden heeft ondergaan. Hij assisteert wederom de pastoor van Krasic in de zielzorg en beweegt zich vrij door het dorp. Radio Vaticana voegt er echter aan toee dat de Joegoslavische regering de bewaking van de kardinaal aan zienlijk heeft verscherpt. Er is een cordon rondom het dorp gelegd, dat iedereen aanhoudt en ondervraagt. De prelaten gaven te kennen, dat zij geen enkele overeenkomst zouden kunnen sluiten zonder toestemming van het Vaticaan. Bovendien legden zij aan Tito een lange lijst voor van priesters, die in Joego-Slavië mishan deld waren. Het op weg van Bremen naar Lorenzo Marques zijnde Nederlands motor schip „Klipfontein" (10.544 ton) is by Mosambique gezonken. Alle passagiers en bemanningsleden van de „Klip fontein" zijn door het Britse motor schip „Bloemfontein Castle" gered. De „Klipfontein" behoort aan de Holland- Afrika-lijn. Er was een bemanning van 117 koppen aan boord van het schip, dat accomodatie had voor 199 passagiers. Het zonk spoedig, nadat 't stootte op een onbekende klip onder de zeespiegel. Overval op Boerenleenbank /"MSTERENAVOND om kwart over negen hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op de Coöpera tieve Boerenleenbank te Blaricum. De mannen kwamen het kantoor, dat ook in de avonduren voor het publiek is I geopend binnen en een van hen hield I de kassier, de heer Beks, een revolver voor, waardoor deze geen gelegenheid meer had de alarminstallatie in wer king te stellen. De andere man drong het kantoor binnen en nam f 17.000 aan bankpa pier mee. Merkwaardig is, dat hij een bedrag van f 20.000 onaangeroerd heeft gelaten. Het gehele voorval moet zich binnen enkele ogenblikken hebben afgespeeld. De beide mannen verdwenen even snel als zij versche nen. De kassier sloeg onmiddellijk alarm, doch de daders waren inmiddels in de duisternis verdwenen. Koninklijk gezin LT.M. DE KONINGIN en de oudste drie Prinsessen zullen in dc loop van Maandag uit St. Ankton in Ne derland terug keren. Ook de overige leden van het gezelschap zullen die dag arriveren. WIER Volendammers zijn gistermor- gen op de schaats naar Marken getrokken. Hoewel er nog geen baan op de Gouwzee is uitgezet, lukte de tocht perfect. Op de foto hierboven twee Markers die van Marken naar Monnikendam kwamen. Links Kees Roos (14 j.) en rechts Jan Springer (18 j.) by hun aankomst in Monniken dam. Er wordt zo lang mogelijk een vaar geul opengehouden zodat de postboot van Monnikendam nog naar Marken kan varen. Ook „De Jonge Jacob", die geregeld toeristen naar het eiland vervoert, was gisteren nog normaal in de vaart. Anders is het met het IJsselmeer, waar slechts twee vrachtschepen voe ren, die met veel vertraging binnen kwamen. Op de foto biernaast een beeld van een andere wintersport op de Gouw zee: ijszeilen! IN DE SCHOUWBURG van Osaka heeft een dame zich letterlijk dood gelachen. Het programma werkte zó op haar lachspieren, dat zij een her senbloeding kreeg. geldig 0 0 Weersverwachting, geldig tot f hedenavond: In de ochtend hier en daar wat mist. In de loop van de dag toe- i nemende bewolking met in het Noorden en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig of vry krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Overwegend lichte vorst. J Vandaag: Zon onder 16.49 uur t Morgen: Zon op 8.45 uur. Maan op 3.31 uur. Maan onder 12.03 uur. J m w* SUKARNO SPRAK: MOG ZIJN de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië geba seerd op het Unie-statuut. Er zijn be sprekingen op komst waardoor we zul len (moeten) komen tot een normale internationale overeenkomst. Dan zul len de voor ons land zo nadelige ge volgen van de R.T.C.-overeenkomsten kunnen worden opgeheven". Dit zei president Sukarno in zijn openingsrede tot het Indonesische Parlement. Over Nieuw-Guinea wist hij niet meer te vertellen, dan dat „de strijd om dat gebied de facto bij In donesië gevoegd te krijgen" onvermin derd zal worden voortgezet. Hij be sloot zijn rede met het gevleugelde woord: „Onafhankelijkheid is verant woordelijkheid". Dit laatste wordt in de feitelijke toestand in Indonesië terzake het mi litaire conflict wel duidelijk onder streept! De situatie is thans zo: De Regering wil graag, dat Sugeng aan blijft als Chef Staf van de landstrijd krachten. De vrees is algemeen, dat een vacuum in de hoogste legerleiding de veiligheid van land en volk al te zeer zal bedreigen. Van de bijeenkom sten van het Kabinet en van de ter- rito iale commandanten zal op dit précaire terrein veel afhangen. QP WONDERBAARLIJKE wijze is gisteren een 8 maanden oude baby ongedeerd gebleven, toen tot ontzet ting van de jonge moeder een passe rende auto met de achterbumper plot seling haar kinderwagen meesleurde. In de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam wilde de moeder met de kin derwagen oversteken. Zij wachtte op de rijweg, omdat ze een auto zag na deren, doch deze haalde plotseling iets naar rechts uit, waardoor de achter bumper de kinderwagen in de uitste kende veren greep. Met een hevige schok werd deze uit de handen van de moeder gerukt en over een tien tal meters meegesleurd alvorens de bestuurder zijn wagen tot stilstand kon brengen. Hevig ontsteld snelde de moeder de kinderwagen achterna. Am. vliegtuig neergestort TN DE STAAT Washington is Woensdagavond een viermotorig passagiersvliegtuig tegen een berg ge vlogen en uitgebrand. Het is een Da kota van de „Flying Tiger Line", die met een bemanning van vier leden, een vrouw en twee kinderen op weg was van Burbank in Californië naar Seattle. De 7 inzittenden kwamen allen om het leven. Het ongeluk wordt toe geschreven aan de slechte weersom standigheden. Tot haar grote opluchting lag de baby daarin op gezonde toon te krij sen. Het kind had geen enkel letsel bekomen, hoewel de kinderwagen aan de linkerzijde beschadigd was. Kardinaal Wyszynski [VAGR. STEFAN WYSZYNSKI, Aarts- bisschop van Warschau, die op het a.s. consistorie Kardinaal gecreëerd zal worden heeft het Vaticaan tele grafisch meegedeeld, dat hij niet naar Rome zal komen, om het purper te ontvangen. J^E „WILLEM RUYS", met een tengevolge van de aanvaring met de „Oran je" zwaar gehavende stuurboordzijde, voer gisteren op eigen kracht de baai van Suez binnen. In Port Said zal het schip enkele dagen blijven om te worden opgekalefaterd. Hoe het precies met die aanvaring in volle zee is gegaan, is nog niet duidelijk. Kapitein en bemanning zwijgen als het graf. Maar de passagiers zijn niet zo zwijgzaam. Uit hun mond werd dan ook onderstaand relaas opgetekend. niet alleen, maar varen ook afwisse lend op het ene of het andere schip. ONTMOETING. LIET SCHIP bevond zich ter hoogte van Port Soedan. De zee was kalm. Ondanks het late uur bevon den talrijke passagiers zich nog aan dek, genietend van de nachtelijke koelte, na de hitte van de dag. Het verkeer in dit gedeelte van de Rode Zee was druk. De „Willem Ruys" be vond zich temidden van een aantal olieschepen, die naar Suez gingen en op enkele honderden meters afstand twinkelden de lichten van het zuster schip „Oranje", dat men voorbij wil de varen. Voor die passagiers, die naar Europa teruggingen, was het pas seren van een boot, precies gelijk aan de hunne en die uit Holland vandaan kwam te meer interessant, omdat zich aan boord van beide schepen weder zijds vrienden en verwanten bevon den. Wat de matrozen en het scheeps- personeel betreft, deze kennen elkaar A AN BOORD van de „Willem Ruys" volgde men dus met belangstel ling de ontmoeting van beide schepen. Plotseling draaide dc „Willem Ruys" zich uit de gevolgde richting en wend de zich in dc richting, welke de „Oranje" moest nemen, aldus geeft de correspondent van het Franse Pers bureau A.F.P. de mededelingen van de passagiers weer. Op beide schepen begon de sirene te loeien. Het scheen, dat de „Willem Ruys" een tankboot had willen ontwijken, die voor hem uitvoer en zonder waarschuwing haar koers gewijzigd had. De twee Nederlandse schepen stel den alles in het werk, om elkaar te ontwijken, doch een botsing kon niet vermeden worden en de „Oranje" stootte aan stuurboord op de „Wil lem Ruys". De schok was niet hevig. ALARM. FYE TWEE schepen lagen toen naast elkaar en voeren achteruit. Er werd alarm gegeven en de passagiers werden, zonder dat paniek ontstond, op de bovendekken verzameld bij de reddingboten. Men had de kinderen, die aan boord van de „Oranje" slie pen, moeten wekken. De „Willem Ruys" maakte water aan de voorste ven. Men sloot de waterdichte schot ten en Port Soedan werd per radio gealarmeerd. Op de kalme zee en in de heldere nacht bevonden zich vele vaartuigen in de nabijheid. De kapitens van beide schepen bon den de strijd aan, de een tegen het vuur, de andere tegen het water. Van onmiddellijk gevaar evenwel scheen geen sprake te zijn. In de ochtend van de vijfde Januari zetten de ..Oranje" koers naar Aden en voer de „Willem Ruys" met ver minderde snelheid naar Suez. Deze toto werd genomen tijdens een audiëntie, die Z. H. de Paus toestond aan een van dc nieuw benoemde kar dinalen, die deze maand de Rode Hoed zullen ontvangen. ERRIT v. d. K.. die op het ogen- blik in het Huis van Bewa ring in Dordrecht vertoeft, is een inbreker met een nobel karakter. Hij heeft weliswaar 120 inbraken op zijn geweten, maar dat neemt niet weg, dat hij er een bijzondere theorie op na houdt. „Huishoude lijke voorwerpen en dergelijke neem ik niet weg. Dat vind ik mis dadig en immoreel. Een beetje geld kan iedereen wel missen voor een dief". Gerrit begon zijn optreden op Koninginnedag van het vorige jaar, toen hij inbrak bij de inspecteur van politie te Zwijndrecht. Onder de vele plaatsen die Gerrit met een bezoek vereerde zijn ook Hel mond en Vught. Al enkele malen heeft hij achter slot en grendel gezeten, maar telkens wist hij weer uit te breken. Eenmaal uit het politiebureau te Zwijndrecht, waar hij de lamp uitdraaide, een ruit insloeg en de wachtcomman dant in het donker achterliet. Gerrit zal binnenkort in Den Bosch voor de rechtbank moeten komen. QP HET EINDE van het vorig jaar heeft Prof. Romme tijdens de eerste grote bijeenkomst der K- V.P. na de verkiezingen de dag der werkgroepen er nadrukkelijk op gewezen, dat „getuigen" niet al leen voldoende is: het gaat heel in het bijzonder ook om de daad De daad in het practische politie ke werk: dat is het beleid der po litieke partij, dat is het optreden der volksvertegenwoordigers. Zoals naast wekkende woorden de trek kende voorbeelden nodig zijn, zo eist de getuigenis als noodzakelijke aan vulling de daad- De daad spreekt meer dan de ge tuigenis; de daadkracht is te sterker naarmate de zaak waarover getuigd wordt edeler, groter, belangrijker is. In de politiek nu gaat het ons chris tenen om de doorwerking onzer on wrikbare zedelijke normen in het maatschappelijke leven. Daarvoor getuigen wij, daarop is onze daad gericht. Dit grootse doel moet ster ke daadkracht wekken. En de prac- tijk heeft uitgewezen, welke zegen rijke gevolgen deze daadkracht heeft gehad, in bestuur en wetgeving zo wel in de tijden der R.K.S.P- als in de jaren der K.V.P. na de laat ste wereldoorlog. Op het terrein van het onderwijs en de gezinspolitiek, op het gebied der sociale wetge ving, op het gebied van de woning bouw, op het internationale vlak en ook (sommige lezers zou ik wil len waarschuwen: schrik niet) op het gebied van financiën en fis cus. Natuurlijk hebben de katholieke politici fouten gemaakt, zelfs ern stige fouten, vroeger en ook in de laatste jaren. Bij de beoordeling daarvan zij men echter voorzichtig, want de geschiedenis zal straks le ren of alles wat nu „fout" geacht wordt, inderdaad zo zal blijken te zijn, omgekeerd of al datgene, wat wij nu een juist beleid achten te zijn, inderdaad achteraf beschouwd deze waardering verdient. Qaadkracht is echter iets anders dan show of nog erger een de magogisch beleid. De daad wordt in gegeven door de kracht van het be ginsel, door de doelstelling in de betrokken zaak gelegen, door ken nis van zaken en ervaring en door politieke bekwaamheid. Gezamenlijk voeren deze zelden tot spectaculair vertoon: eerder tot diepe ernst en vaak zelfs tot de noodzaak van het brengen van of fers door de burgers of een gedeelte der burgers. En toch is er in een aantal za ken een spectaculair beleid moge lijk en gewenst. Dan kan de daad geestdrift wekken in eigen kring en zelfs daarbuiten, dan kan het ver trouwen tot grote hoogte worden opgevoerd. Misschien ligt ons ka tholieken een dergelijk optreden minder goed. Wij laten het lawaai graag aan anderen over, sterker nog, wij gunnen hun de stunts. Wij willen het goede, het sociaal-recht vaardige, wij willen door de poli tiek een samenleving mogelijk ma ken, die de mens in staat stelt zijn persoonlijk levensdoel zo goed mogelijk te bereiken en in die sfeer is het opvallende en zeker het de magogische niet op zijn plaats. Maar wat steeds op zijn plaats is, dat is de drift, de drang om eigen beginsel zo sterk mogelijk te doen doordrin gen. En deze drang kan dikwijls een agressief beleid noodzakelijk maken. De wisselende omstandigheden in het politieke leven veranderen onze doelstelling niet, maar wij zul len wel degelijk moeten beïnvloe den. Biedt bijv. het optreden der huidige katholieke Tweede Kamer fractie geen ander beeld dan vóór de verkiezingen? Hier hoeft men niet lang te speuren om voorbeel den van een agressief beleid te vin den. En om ter illustratie nu ook eens aandacht te schenken aan het „vragenstellen" door de Kamerle den, gelijk Vrij Nederland over 't afgelopen jaar deed, 't lijkt mij, ge let op de ervaringen der laatste maanden zeker niet waarschijn lijk, dat de leden der K.V.P.-fractie dit jaar weer op de laatste plaats komen, voor wat het aantal gestel de schriftelijke en mondelinge vra gen betreft. Waarmee ik niet zou willen zeggen, dat het aantal vra gen de qualiteit der fractie be paalt, want dan zou de C.P.N.-frac tie 't vorig jaar wel een bijzondere pluim verdiend hebben. Maar zel den vragen stellen is zeker geen symptoom van een agressieve be leidsvorm. ^gressief, ook al klinkt het woord wat scherp, zullen we moeten zijn in dit nieuwe jaar. De sociale en politieke omstandigheden bren gen deze eis nu eenmaal met zich mee. Agressief in de demonstratie van onze politieke wil, in de activi teit ter verwezenlijking van ons program, in de versterking van onze sociale eendracht, in de aanwen ding dezer eendracht in het sociale leven van ons Vaderland. Agressief zonder liefdeloos te worden; doordringend in ons beleid op hoog en op lager niveau, in het politieke en het sociale, zonder af te stoten; kracht in de daad, die met onze getuigenis gepaard dient gaan. In deze gedachtengang past een Zalig Nieuwjaar als een reële en practische wens voor het jaar OnzeS Heren 1953.

de Stem | 1953 | | pagina 1