Jodenvervolging in Oost-Duitsland Communisten voltooien wat Hitier begon FREDERIK" door ..EXCELSIOR 3 geramd en gezonken DIEF UIT WOUW haalde minstens 3000 liter melk weg De les van Breda Onbeschaamd Duits verzoek Het ongeluk bij Oosterhout Chèque bleek waardeloos bankbiljet Stroom van vluchtelingen KAPITAAL „VERKNALD" r Kerkvervolging in China DAGBLAD VOOR ZEELAND Hele boerendorpen Acht slachtoffers „Terwille van de gerechtigheid Niet zo zenuwachtig Het is mijn schuld TREILER ZONDER ROERGANGER Minder koud Boer in Zichem leende 100.000 franken „Onkosten" betaald Tien arrestaties DESNOODS MAATREGELEN Harry S. Truman Met een emmer fiets op de De hoeren uit Nispen snapten er niets van Politie bewaakte boerderijen en arresteerde de koeieneigenaar van O. 93e JAARGANG No. 20616 UTtgavei N> V. Uitgevers Mi}, Neerland!» Verschijnt elke werkdag. Bureaux; Breda, Reigerstraat 16, Tel, Redactie! 8181, Admi nistratie; 8778, Verantwoordelijk Hoofd redacteurs J. J. H. A. Bruna. Redactieraad! C.A v.Hoolegem. Mr.Dr. A. J» J» M. Mes. Mr. H. B. L. de Rechter. L. J» v, 1 Weslende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, pc P0^ f 6,15, per week (uitsluitend bij niet-post- Ibestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend, l>osse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841, Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 8 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contra*! aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel. 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bjjbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Teh 2601, OOSTBURG: N.euwstraat 41, Tel. no. 35) functionarissen van de- West-Ber lijnse vluchtelingenorganisatie hebben medegedeeld dat Woensdag Joodse gezinnen bepakt en gezakt tezamen met andere vluchtelingen uit Oost-Duitsland, in West-Berlijn zijn aangekomen. Een Jood. die niet wenste dat zijn naam genoemd werd, zei: „De Oost- Duitse communisten zijn bezig liet werk te beëindigen, dat Hitier bijna had voltooid. Op het ogenblik zijn er minder dan 800 Joden in Oost-Duits land. In Oost-Berlijn zijn er 1800." Dezelfde Jood zei verder: „Zij be gonnen uit te wijken met een gemid delde van vier of vijf gezinnen per dag tengevolge van de onlangs onder nomen aanval op het Zionisme." Het grootste deel van de vluchtelin gen zijn gepensionneerden en behoor den tot de Oost-Duitse groep „slacht offers van de fascisten." De vluchtelingen zeiden, dat de Oost-Duitse regering duidelijk had gemaakt, dat zij niet van plan was schadevergoeding te betalen voor de verbeurdverklaring van Joodse eigendommen tijdens het Hitler-re- giem. Volgens geallieerde functiona rissen gaat het om vele millioenen. Stadsfunctionarissen deelden mede, dat gehele boerengemeenschappen haar dorpen verlaten en de grens overschrijden. INDRUKWEKKENDE GETALLEN V/olgens West-Berlijnse ambtenaren van de vluchtelingenorganisatie zullen, indien de toevloed van vluch telingen op de huidige voet voortgaat, in 1953 rond 300.000 vluchtelingen in West-Berlijn kunnen worden verwacht In December kwamen er totaal 15.787 West-Berlijn binnen en in 1952 bijna 120.000. Sinds het einde van de oorlog heb ben zich in West-Beriijn ongeveer 150.000 personen uit de Sovjetzone gevestigd, terwijl 125.000 zich naar W. Duitsland hebben begeven. Eerder deze week verklaarden W.- Berlijnse functionarissen dat er nog SINDS het begin van de oorlog in Ko rea zijn 46.000 Am. militairen in de V.S. gedeserteerd. Hiervan zijn er 35.000 (vrijwillig of gedwongen) te ruggekeerd. DE BELGISCHE min. van Verkeers wezen, de heer P. Segers, ontving het grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau voor zijn werk voor de Bene lux. DE HEER N. Schuurman (K.V.P.) te 's Hertogenbosch is benoemd tot lid van de Eerste Kamer in de vacature van wülen mr Steinkühler. DE STRAF van een week gevangenis wegens smaadschrift, voor Henny Eman te Willemstad, is veranderd in een geldboete van f 500. IN 1953 zullen ten bate van het Ned. Roode Kruis bijzondere postzegels verkrijgbaar zijn, geldig tot 31 Dec. 1954. HET NIEUWE Am. Congres heeft ge neraal Eisenhower met 442 van de 531 stemmen officieel tot president van de V.S. uitgeroepen. TE TEGELEN-STEYL is Woensdag de leerling-vlieger P. Peters begraven, die op 16 Dec. jl. bij een botsing tus sen twee straaljagers in de V.S. ver ongelukte. HET ECHTPAAR Rosenberg zal Za terdag president Truman om gratie verzoeken. 225.000 vluchtelingen in West-Berlijn zijn die niet zijn ingeschreven. In het afgelopen jaar heeft West- Duitsland 80 procent van alle erkende vluchtelingen opgenomen en het zal in het lopende jaar 90 procent opne men. Slechts een op de drie wordt per vliegtuig naar West-Duitsland ge ëvacueerd. Ontploffing in raffinaderij Jn een olieraffinaderij van de Shell bij Sheridan in de Amerikaanse staat Texas heeft zich een zware ontploffing voorgedaan, waardoor brand uitbrak. Volgens de eerste berichten zijn vier personen om het leven gekomen en worden vier personen vermist. De kracht van de ontploffing was tot op 30 km afstand merkbaar on te Rock Island, 20 km ten Oosten van Sheridan, werden mensen door de luchtdruk omver geworpen. Wegens het gevaar van nieuwe ontploffingen is het gehele gebied afgezet. Op de raffinaderij werkten 2000 mensen. F\e „Bond van uit Nederland gewe- zen Duitsers" heeft een beroep op het West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken gedaan om de zeven politieke delinquenten, die uit de ge vangenis van Breda zijn ontsnapt, niet aan Nederland uit te leveren, al vorens onomstotelyk is komen vast te staan, dat het werkelijk oorlogsmis dadigers zijn. Volgens de bond zijn de betrokke nen indertijd niet op grond vaU „be trouwbare bewijzen" veroordeeld, daar tijdens de processen ..die meest al geleid werden door Nederlandse verzetsstrijders", bekentenissen waren „afgeperst door slechte behandeling en dwangmiddelen". Het ministerie zou nu de Neder landse regering „ter wille van een werkelijke gerechtigheid" het volgen de voor moeten stellen: 1) „Nederlanders, die na de oorlog Duitse soldaten hebben vermoord, moeten in staat van beschuldiging worden gesteld". 2) „Misdrijven, die na de oorlog je gens de 130.000 Duitsers en Nederlan ders in de Nederlandse concentratie kampen zijn gepleegd, moeten door gewone Nederlandse rechtbanken worden berecht". 3) „De vonnissen van de 70 Duitse krijgsgevangenen, die thans nog in Breda worden vastgehouden, moeten worden herzien". 4) „Van de rond 3000 Nederlanders, die zich thans nog in Nederlandse gevangenissen bevinden, omdat zij in de Duitse weermacht hebben gediend, moeten diegenen worden vrijgelaten, die tijdens de oorlog het Duitse staatsburgerschap hebben verkregen". A. BORGHAI, wiens terugkeer van 't vredescongres in Wenen in Koem tot ernstige ongeregeldheden leidde, is naar Naarsjiraz, ten O. van de Per zische Golf, verbannen. DE R.P.S., een Nederlandse kust vaarder, was gisteravond tegenover de kust van Bretagne zinkende. Over het lot van de bemanning, tien kop pen, heerst onzekerheid. J—Jet kustvaartuig „Frederik" is Dins dag voor IJmuiden gezonken, doordat de treiler „Excelsior 3", op volle kracht varend, in de flank van de „Frederik" is gelopen. Dit gebeurde op een moment, dat de treiler niemand aan het roer had staan! De roerganger sliep en kapitein Plug, die zijn taak tijdelijk had over genomen, was even naar zijn hut ge gaan. Kapitein Timmerman van de „Frederik" riep onthutst om een red- dingslijn toen de boeg van de treiler zich in zijn schip geboord had. Kapi tein Plug, ijlings naar zijn post terug gekeerd, schreeuwde hem toe: „U moet niet zo zenuwachtig zijn. Het is niet uw schuld, maar de mijne." „Vooruit blijven draaien", riep ka pitein Timmerman naar de mannen van de „Excelsior 3". want zolang de boeg van dat schip het gat in de ..Fre derik" kon opvullen, drong er minder water binnen. Daardoor kreeg de be manning van het zinkende schip de kans om op de treiler over te sprin gen. Lang konden zij daar echter niet blijven, want ook de „Excelsior 3" maakte water en had bovendien maar één sloep. Gelukkig draaide de Duitse coaster „Libelle". bij en konden zy daarop overstappen. Niets hebben de mannen van de „Frederik" kunnen redden. Zij zijn daardoor erg gedupeerd, want de vergoeding is gering en laat meestal lang op zich wachten. De „Excelsior 3" is. zoals wij giste ren hebben gemeld, in zinkende toe stand de haven van IJmuiden binnen gelopen. Het wrak van de „Frederik" dat ten N.W. van IJmuiden ligt, is 'n gevaar voor de scheepvaart. De mas ten van het wrak steken boven water uit. TEGEN de 18-jarige v. d. S. uit Venlo is een jaar gevangenis straf geëist wegens mishande ling van zijn moeder. Hij had haar de keel dichtgeknepen, om dat ze te laat was met het eten. KOLONEL SADIKIN heeft verklaard, dat zijn benoeming tot commandant van Oost-Indonesië niet zal bijdragen tot opheldering van de toestand in dat gebied. DE 19-jarige A. I. bekende op 21 Oct. R in Amsterdam een actetas met bijna f 2900 te hebben gevonden. Er werd thuis een nieuwe inboedel voor gekocht. VANDAAG vertrekt de „Zuiderkruis" ipet 609 Ned. passagiers naar Zuid- Afrika. VIER WEKEN hechtenis voor een veehouder te Oudewater die weigerde zijn vee bij de Prov. Gezondheids dienst te laten inschrijven. Twee we ken voor een boer in Zuilen, die melk van een tuberculeus verklaarde koe afleverde. In beide gevallen: eis in hoger beroep. geldig Het wrak van de ongeluks-auto in de sloot naast de Veerseweg op de grens van Oosterhout en Raamsdonksveer. De enige overlevende van de drie ge troffenen, de 18-jarige Oosterhoutenaar Loonen, maakt het redelijk wel. De automobilist zal dezer dagen worden voorgeleid voor de officier van justitie te Breda. Dr Hulst uit Leiden verricht heden sectie op het stoffelijk over schot van de beide slachtoffers Soeters (Oosterhout) en de Groot (Raams donksveer). J^ANDBOUWER V. D. B. uit Zichem, was enkele dagen geleden voor zaken in Antwerpen en ontmoette daar in een herberg een onbekende heer, waarmede hij toevalligerwijze kennis maakte. Babbelend over koetjes en kalfjes, vertelde de boer dat hij een zoon had, die hij graag in een handels zaak wilde plaatsen, maar spijtig genoeg bezat hij niet voldoende kapitaal. De onbekende luisterde met belangstelling en zou trachten er een mouw aan te passen Cn zie, daags na de kennismaking te Antwerpen, was de onbekende heer reeds op bezoek bij de landbou wer in de Lobbestraat te Zichem. Hij had het gevonden: Aan de landbouwer toonde hij een zogenaamde chèque van 100.000 fr. die hij maar op het postkantoor te incasseren had. Hij zou wel terugkomen om de lening op pa pier vast te leggen, want hij had nu geen tijd, moest nog dringend voor andere zaken verder reizen. De land bouwer moest echter op tafel een som van 3000 fr. neertellen, voor gedane onkosten, de moeite en de rente. Na even geaarzeld te hebben ging de boer uit de kleerkast zijn geldtas halen en telde drie blauwe briefjes neer. De onbekende weldoener ver trok ijlings en liet de gelukkige land bouwer achter. Deze laatste trok dan opgewekt naar het postkantoor van Zichem en haalde met een wijds ge baar de ..chèque" van 100.000 fr. voor de dag. Blijkbaar verwachtte de land bouwer van de postbediende iets an ders dan een onbegrijpelijke voor- i i t f Weersverwachting geldig tot J hedenavond: f Overwegend zwaar bewolkt met i enkele verspreide opklaringen en J voornamelijk in het Oosten van 't J land plaatselijk wat lichte sneeuw. i Overwegend matige N. wind. Lichte vorst tot temperaturen om J het vriespunt. i Vandaag: zon onder 16.48 uur. i Morgen: zon op 8.46 uur, maan op: J 2.14 uur, maan onder 11.42 uur. De bemanning van de „Frederik" aan boord van de „Libelle" bij aankomst te Rotterdam. Tweede van links de kapitein van de „Frederik", de heer Timmerman. Prijsopdrijving in Djakarta pen tiental zakenlieden, meest Euro peanen zijn Dinsdag door de eco nomische recherche in Djakarta aan gehouden en vervolgd. Zij worden ervan beschuldigd de be palingen betreffende de prijscalcula- tie van voedingsmiddelen en textiel te hebben overtreden. Onder de aan gehoudenen bevinden zich enige win keliers en enige vertegenwoordigers van import-firma's. Indien de overtredingen strafbaar zouden blijken te zijn, kan gevange nisstraf tot 6 jaar, of een geldboete tot een ton worden opgelegd. Oudejaar in (le West yolgens berichten in de Antilliaanse pers, is voor een bedrag van plm. Cf 300.000 (Nf 600.000), aan vuurwerk, rotjes, donderbussen enz. uitgegeven opdat het oude jaar luidruchtig kon worden „afgeduwd" van Curasao, 't Bedrag in 1951-1952 daaraan uitgege ven was Cf 248.000. Voor wie deze getallen niet veel zeggen, zij opgemerkt, dat Curacao 'n I bevolking van plm. 100.000 zielen beeft, zodat grijsaards en babies mee gerekend, op Oudejaarsavond en I Nieuwjaarsmorgen per hoofd Nf 6.— „verknald" is. Minister tot specialisten: ("Ap hun verzoek zijn enige vertegen woordigers van de Nederlandse Vereniging van Specialisten door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid in audiëntie ontvangen. Nieuwe gezichtspunten in het con flict met de Ziekenfondsraad heeft de conferentie niet opgeleverd. De minis ter gaf het N.V.V.S.-bestuur drin gend" in overweging de onderhandelin gen met de ziekenfondsen te hervatten en de leden te adviseren intussen door te werken onder de voorwaarden van de oude honoreringsregeling. De regering zou anders, zeer tegen haar zin, genoodzaakt zijn maatrege len te nemen.* Uitvoering der wette lijke ziekenfondsverzekering door or ganisaties van het particulier initia tief eist nu eenmaal, aldus de minis ter, dat alle betrokken partijen be reid blijven tot overleg en elkaar niet voor voldongen feiten stellen. hoofdfrons. Toen hij echter zei, dat hij dadelijk de 100.000 fr„ waarvan melding was op de chèque, wilde trek ken, haalde de bediende zijn collega's er bij en een luid gelach steeg op. De landbouwer werd er van op de hoogte gebracht dat Duitse markbil jetten, die na de eerste wereldoorlog met millioenen werden verspreid, thans bijna de waarde van het papier zelf niet meer hebben. Razend van woede, omdat hij er zo lomp was ingelopen", bestelde de land bouwer een taxi en reed er mee naar Antwerpen. Na allerlei wederwaardig heden belandde hij te Boorschot, waar in een café de oplichter werd aange troffen. De kerel werd aangehouden, Hij had reeds een groot gedeelte van de 3000 fr. opgedronken en met het geen overschoot, kon de landbouwer amper de rekening voor de taxi be talen. Politiek testament yruman heeft z'n traditionele bood schap over de toestand van de Unie" bij wijze van politiek testament uitgebracht aan het Congres. Hij doet daarin een beroep op Stalin om de communistische leer te wijzigen in het licht van de „nieuwe werkelijkheid, die de wetenschap de mensheid heeft gebracht." Hij wijst op de enorme gevaren van het atomische tijdperk en zegt, dat 'n oorlog momenteel het graf zou bete kenen voor beide partijen: mensen, die nadenken, kunnen hun toevlucht niet nemen tot een atomische oorlog, meent Truman. Tenslotte wijdt hij enige volzinnen aan de eenwording van West-Europa, aan Korea in het bijzonder en Azië in het algemeen. Hij is van oordeel, dat in Afrika een „verschrikkelijk drin gende taak" ligt te wachten, namelijk te verhinderen, dat de gistingen wor den uitgebuit door de Sovjet-leiders. Tot Eisenhower zegt de president: Prysgeven van de geest der huidige Amerikaanse politiek betekent op dit moment het begin van „de val der vrije wereld in de door de commu nisten voorspelde duisternis." pen Nispense boer kon maar niet be grijpen, dat op zijn melkbriefje enkele dagen per week minder melk stond genoteerd als hij dacht te leve ren. Hij informeerde bij „Het Anker" in Roosendaal of er soms werd ge knoeid. Een onderzoek op deze fabriek bracht geen oplossing voor het pro bleem, waarover de landbouwer zich het hoofd brak. Vastgesteld werd dat er noch door de melkrijder, noch door de wegers op de fabriek fouten werden gemaakt. De boer, dit weten de, berustte enige tijd in zijn lot, maar zijn argwaan was nog niet ver dwenen. Er moest hier of daar iets niet kloppen. Het was voor hem niet moeilijk uit te rekenen, dat er minder melk op de fabrieksbonnen werd ge noteerd dan hij leverde, want de volle melkbussen moesten dertig liter bevatten. Ten einde raad waarschuwde de boer de politie. Deze ging er on middellijk toe over een onderzoek in te stellen. OP HETERDAAD BETRAPT. (Van onze redacteur). ENKELE NACHTEN post te hebben gevat bij enkele boerderijen heeft de politie van Roosendaal de uit Wouw afkomstige van O. ge arresteerd. Deze man presteerde het om gedurende een jaar practisch elke dag melk weg te halen uit de bussen, die de boeren langs de weg plaatsten met de bedoeling, dat zij werden opgehaald door de rijder van de fabriek. Het staat vast, dat van O- minstens drieduizend liter melk heeft gestolen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat door de arrestatie van van O. nog enkele diefstallen van geheel andere aard aan het daglicht zullen treden. Het onderzoek in deze is nog volop gaande. Vandaag zal O. in Breda worden voorgeleid. JTnkele politiemannen kregen de opdracht de melkbussen van de bewuste boer gade te slaan van de tijd dat zij uit de schuur waren tot op het tijdstip dat zij door de rij dei- op de wagen werden geladen. De eerste nacht gebeurde er niets bijzon ders. De posterende agenten konden zich er alleen maar over beklagen, dat zij bij zoveel graden onder nul bij een boerderij werden weggezet. De tweede nacht was het resultaat geheel anders. Toen op de gewone wijze de melkbussen aan de weg wa ren geplaatst, verscheen er een man op een fiets. Hij had een emmertje bij zich. De man stapte van de fiets af, schoof voorzichtig naar de melkbussen en deponeerde een gedeelte van de in houd in de emmer. Dit was voor de politie het sein om in te grijpen. De gearresteerde bleek een zekere van O. te zijn uit Wouw. Het verdere onderzoek in deze zaak verliep voorspoedig De politie stelde vast, dat van O. deze handelingen pleegde bij minstens zes boerderijen. Tevens werd het zeker, dat van O. een jaar lang kans zag de boeren op een dergelijke wijze op te lichten. Van O. legde bekentenissen af. Zijn diefstal wordt geraamd op minstens drieduizend liter melk. Van O. liet per week minstens twee bussen verdwijnen. De schade, die de boeren hebben opgelopen is niet gering. Van O. schudde steeds de „kop" van een melk bus, de meeste room bevattende, in zijn emmer. Merkwaardig is wel, dat van O. thuis zelf de beschikking had over enkele koeien. buitenlandse yolgens cijfers, verschaft door de H. Congregatie de Propa ganda Fide, zijn in 1932 in to'.aal 1100 missionarissen uit China ver dreven. Twee bisschoppen zijn in de gevangenis gestorven, 14 ver blijven nog in de gevangenis, drie zijn gedeporteerd, 43 uit het land gezet. De priesters delen hetzelfde lot als hun bisschoppen. Meer dan 200 Chinese priesters en ruim 100 missionarissen wor den gevangen gehouden. De vervolging tegen de Chinese katholieken duurt onverminderd voort, maar de gelovigen blijven trouw, ofschoon de geringste aan duiding van lidmaatschap der Ka tholieke Kerk het gehele com munistische politiecorps in actie brengt. Ieder katholiek wordt ge houden voor een vijand van de staat en een spion. yEEL FANTASIE heeft er rond ge spookt in de berichten omtrent het Bredase ontsnappingsgeval. Dui men dik lag die erop in de verha len, welke een speciale correspon dent van Volkskrant en Trouw op diste omtrent het contact met de or- ganisatie-Ramcke en wat dies meer zij- Er is in die correspondent be paald een romanschrijver verloren gegaan. De waarheid is trouwens sensa tioneel genoeg, de waarheid, waar achter de pers slechts met veel moeite heeft kunnen jagen, maar die nu in de interpellatie volkomen is bloot gelegd, voorzover ze aan de autoriteiten bekend is geworden. En dat is ver. Toen de betrokken orga nen eenmaal waren gewaarschuwd, is er knap opsporingswerk ver richt. De directe helpers waren spoedig achterhaald en de wijze, waarop de ontsnapping werd voor bereid, is nu ook wel duidelijk. Geld was er voorhanden uit een toewij zing van het Beheersinstituut. Een broer van van der Neut was enkele dagen van te voren op bezoek ge weest, toen het Kerstprogram reeds vast stond. Daarbij zullen de af spraken dan wel zijn gemaakt. En zo kan men, ook zonder de hulp van allerlei ondergrondse organisaties te veronderstellen, zich wel een denk beeld vormen van de voorgeschie denis. Dat er in de verwarring na de eerste ontdekking tekortkomingen zijn begaan, de minister heeft er alle begrip voor. Men had trouwens nog altijd hoop, dat de gevangenen het .gebouw niet hadden verlaten. Pas tegen 11 uur werden politie en justitie ingeschakeld en toen kwam vast te staan, dat de verdwenenen zich buiten de muren bevonden. Daarna openbaarden zich echter de ernstigste tekortkomingen en wel in het landelijk opsporingsapparaat. Op die Zaterdag tussen twee Zonda gen zat alles in Den Haag potdicht. Het bleek niet mogelijk voor zo'n dringend geval de Landsdrukkerij aan het werk te krijgen. De foto's en de signalementen lagen op twee verschillende plaatsen. En toen men er tenslotte toch, na veel vertra ging, in geslaagd was een opspo ringsblad te drukken, deed men dit doodleuk op de post! Ook hebben op de hoogte gebrach te ambtenaren in Den Haag het niet eens nodig geacht, hun directe chef, de minister, te waarschuwen. Er mag wel eens wat meer dy namiek gebracht worden in bepaal de ambtelijke kringen. Kerstrust is natuurlijk iedereen gegund, maar er moeten toch voorzieningen bestaan voor spoedgevallen. Justitie, politie en.... de journalisten hebben in die dagen ook wel gewerkt. pen tweede zaak, welke door deze sensationele gebeurtenis aan de orde is gesteld, betreft het gevange niswezen, Het is nu duidelijk gewor den, dat er nogal wat haperde aan de beveiliging van een inrichting, welke men als het ware vol met ex plosieve stof had gestopt. Zo'n groot aantal levenslangen en zwaar ge straften bij elkaar, daaronder moet wel veel gaan broeien. En het zijn over het algemeen ook volstrekt geen domme jongens. Er werken vernuftige hersens onder de grote koepel. Toch waren daar nooit ex tra-beveiligingen aangebracht, al zal men Den Haag zeker wel eens op de noodzaak daarvan gewezen heb ben. Nu zal dat dan ineens gebeu ren. En ook elders gaat men na wat er aan de beveiligingen mocht ha peren. Jammer, dat er eerst zo iets opzienbarends moest voorvallen, al eer de noodzaak werd ingezien. De strengere beveiliging zal ech ter over het algemeen geen afbreuk doen aan de humanere behandeling, welke tegenwoordig vcor de gevan genen is weg gelegd. Niemand in de Kamer heeft zich uitgesproken voor een herstel van het oude opslui tingssysteem. De grapjes over blin de vinken e-d. kunnen dus vrij hun gang blijven gaan. Maar de huma nisering mag zeker niet ten koste van de beveiliging geschieden. Zo dat er hier en daar aan al te grote gemoedelijkheid toch wel een einde zal komen. J-Joewel er van verband tussen deze ontsnapping en bepaalde nazi achtige en fascistische organisaties in ons land niets is gebleken, zullen zij nu toch ook wel verscherpte aan dacht gaan genieten. Het Parool gaf dezer dagen een overzicht van dergelijke organisaties, waaruit men niet de indruk kreeg, dat ze veel te betekenen hebben. De voornaamste is wel de Stichting Oud-politieke Delinquenten, welke van zich heeft laten horen door het drukken van fotokaarten van Mussert en het (verijdelde) organiseren van een de monstratie op het S.S.-kerkhof in de Peel. Het Parool weet ook te ver tellen dat enkelen (w.o. Prof, Rus sell zou behoren!) vergeefs getracht hebben Arnold Meyer weer tot po litieke activiteit te bewegen. Het is intussen best mogelijk, dat men niet alles weet van hetgeen er ondergronds aan de gang is. De aan dacht mag zeker niet verslappen. Het gebeurde in Breda kan heil zaam werken, als men na de pijn lijke lessen niet overgaat tot de or de van de dag. Want er haperde op verschillende punten wat aan die orde! BINNEN afzienbare tijd wordt de be slissing over het verblijf van voorma lige K.L.- en K.N.I.L.-militairen in In donesië bekend gemaakt.

de Stem | 1953 | | pagina 1