ting ;n MINISTER DONKER constateert enkele tekortkomingen 2 Jonge mannen gedood, een zwaar gewond Kardinaal STEPINAC wordt verbannen POT en COLSON vrij Twee Amsterdamse auto's voor het Diaconesseiihuis Mitrailleurposten op muren van Bredase gevangenis J N. irijzen! nAftni An vnn» 7FFi AHin 1 Meer helderheid in ontsnappingsgedoor interpellatie Koningin Juliana en de Prinsessen te St. Ankton Auto reed wielrijders van achteren aan Spoor van 100 111. Mayer haalt het Evacuatie of dood Op nader te bepalen datum Rusland profiteerde AANVARING Slechle inzei Zo gedroeg de „hulp van buitenaf' zich in Breda ZEVEN MAN IN UNIFORM: „RITJE NAAR NIJMEGEN" Eerst benzine en koffie Warouw: omstreden Lege schatkist BESPREKINGEN UITGESTELD Diesel op bus r istrictswed- Suid-Oost IKTEN zustanden 30 47.50 50.00 '50 63.75 68.00 '5 8.25 9.45 9.90 neel aangeb. koop gevrT 50 2.95 95 3.25 ►ERING, 95 8.95 4.95 -32 5.95 CHOENEN ansteen Ernstig ongeluk nabij Oosterhout Gevangene waarschuwde Aanhoudende vorst ZAAK-VRIJMAN IN EERSTE KAMER De aanslag op Harjono berecht Hongerstaking voor Churchill's huis al samengesteld tSwedstrijd Zuid-Oost. an. te Eindhoven wordt Zuidelijk hockcy-elftal teld: HO: achter: H, Derckx kcns (Venlo) midden: Zeelen (van Venlo); VIHC), van Gasselt, J- (allen van Ven'n) en AI TO TEGEN IERSKAR van Mierlo aan de weg te Hank bij zijn bezorgde, reed een :n militaire wagen de dikke mist te lgen, welke langs de stond. lire wagen brak de en wiel vloog eraf, bestelwagen van bak- grote materiële schade Groenten: Andijvie 72 —20, Kroten 510, Rode e kool 8—12, Witte kool III 6—10, Waspeen 10— Bosselderij 5—8, Knol- Spruiten (schoon) 75 67. Spruiten 4558, Rode e kool 5, Uien (afw.) 9—9.50, Boerenkool 14 15—19, Knolselderij 14. Jan. Binnenlandse noteringen per 100 kg. n). Tarwe zonder vocht- -27. Op vochtconditie tot sranen kalm. ZomergerBt rove daarboven. Winter- Haver f 25.25—26.25, blan logge f 26.75—27.25. Maïs 36.50. Peulvruchten: Erw- 4554.50. Schokkers kalm ne bonen vast tot f 80. 5 Jan. Veemarkt. Aan- '>83. Vette koeien en ossen 14. 74288. 260—270. 210—230; >w.) 186—184—180. 274—288. 260—270, 210— 230; -ooral niet hoger, enkele notering. Varkens (lev- »r ruim, handel slepend, end. 0 (—18), Trier 254 (—15), l5),Keulen 345 24), -31), Lobith 1236 (—29), (—20), Arnhem 998 27), I)), Deventer 478 30), 5) Borgharen 4164 30), ii9)'. Grave 525 (—59). Vrees Lith 204 (—74). 322-0 van spaarkasconcern atscontröle vraagt me- t voor enige midda- week voor Breda en Condities na bespre- jmder no. 5492. meisje 17 j. dipl. huis. gaarne gepl. als kin- Ook gen. huish. hulp no. 88 bijk. Goes. en hoge prijzen voor zilver, antiek kope- innen voorwerpen en neubelen, ook porse- tal enz. enz. Het van ende adres A. Jansen, istr. 34 Breda Tel. 7327. OOP AANGEB. iiilt 4 te koop aangebo- 1950 gereviseerd. Prijs 3r. onder no. 8696 bijk. p Zoom. Philips radio met e koop aangeboden. Te ïgstdijk 3, Vogelwaarde HUIZEN of te huur een werk- ïing. Direct te aanvaar- bevr. H. J. v. Eetvelde, iijk 64, Hontenisse. gevraagd te Hulst vrij arden burgerwoonhuis, met inl. onder no. 995 1st. —42 43—46 —42 43—46 -24 25—32 —24 ilijk bezoeken 345-0 93e JAARGANG No. 20615 Uitgave; N. V. Uitgevers Mij. Neerland;*, Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerslraat 16. Tel. Redactie: 8181. Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad; c.J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J.J.M Mes. Mr. H. B. L de Rechter. L J. v. 1 Westende. p. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 278841, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 7 JANUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7o per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. tlngezondan Mede delingen f 0.30 per m/m>. Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staalwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Evenals voorgaande jaren brengt H.M. de Koningin de wintervacan- tie met de drie oudste Prinsessen door in St. Ankton, waar zij met haar gevolg is gelogeerd in „Hotel Post". Het Harmoniecorps van het dol-p bracht haar een muzikale hul de, waarvoor H.M. zeer erkentelijk hleek. H.M de Koningin op het bordes van Hotel Post, tijdens de aubade die Haar werd gebracht. De Prinsessen Beatrix en Irene luister den achter H.M. Juliana staande, aandachtig mee. TE CLAXBY in Oost-Engeland Maandagavond een bommenwerper van de Britse luchtmacht neergestort. Vijf van de elf bemanningsleden zijn omgekomen. MET INGANG van heden is de scho ling op de Rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling voor aspirant-emi granten opengesteld. WEGENS zijn betrekkingen met de Britse „vredesbeweging" zal de 49- jarige Britse atoomgeleerde Prof. C. Powell niet naar West-Duitsland kun nen gaan, waar hij een serie lezingen zou houden. IN ROTTERDAM hebben inbrekers Zondag een koffer inet 35 gramo- foonpiaten van een blinde gestolen, die daarmee van zijn enig vertier is beroofd. DR. BOMBARD, die in een rubber kano de Atlantische Oceaan overstak, levend van wat de zee hem verschafte is uit New-York per vliegtuig in Pa rijs aangekomen. TALRIJKE SPANJAARDEN hebben zich dezer dagen op het Ministerie van Landsverdediging gemeld, om als vrijwilliger naar Korea te worden ge zonden. Generaal Franco zal waar schijnlijk toestemming verlenen. DE HAAGSE Rechtbank heeft gevan genhouding van de Russische journa list Pissarcv voor de tijd van 30 da gen bevolen. OP 11 JANUARI a.s. zal men het feit herdenken, dat twaalf jaar geleden in Engeland de Kon. Ned. Brigade werd opgericht, die van H. M. de Koningin de naam „Prinses Irene" ontving. DE VEERSCHEWEG tussen Oosterhout en Raamsdonks- veer is gisterenavond omstreeks kwart over 7 een ernstig on geluk gebeurd, dat aan twee jeugdige mensen het leven heeft ge kost en waarbij een derde ernstig werd gewond. In het duister werden zij aangereden door de auto van de 32-jarige vertegen woordiger van een graanhandel, A. v. R., uit Sleeuwijk die, ver dacht van het besturen van een auto onder de invloed van sterke drank, is ingesloten. DE Amerikaanse strijdkrachten in Korea proberen een nieuw win ter-uniform. gemaakt met een uit petroleum getrokken goedkoop plastic. Het hele uniform, dat een warme luchtlaag rondom de huid van de drager vasthoudt, weegt slechts 6.7 kg. DE BOLIVIAANSE Regering heeft een revolutionnaire beweging, die ge reed stond om Dinsdagochtend tot handelen over te gaan, vernietigd. SIR BRIAN ROBERTSON, opperbe velhebber der Britse strijdkrachten in bet Middenoosten, is in Kenya om zich ter plaatse op de hoogte te stel len van de toestand. Kenya staat on- der zijn bevel. DE N.V. ORGANON heeft een nieuw preparaat uitgevonden, dat het tekort van de „intrinsic factor" (een voor de mens onmisbare stof uit de maag) met enkele tabletjes per dag opheft. DE INDONESISCHE Regering staat op het standpunt dat iedere staat dus ook Nederland, het recht heeft, vreemdelingen toegang tot zijn grond gebied te weigeren. QMTRENT genoemde tijd reden de 18-jarige Soeters en de even oude Loonen, twee jeugdige arbeiders die op weg waren naar Raamsdonksveer om daar een bezoek te brengen aan hun meisjes, op de Veerscheweg. Zij passeerden een hun onbekende wiel rijder, de 23-jarige gemeente-arbeider C. de Groot uit Raamsdonksveer, die de verdere weg achter hen bleef rij den. Op eens kwam lien een vrij nieu we Studebaker achterop. Hoewel de jongelui op het fietspad reden, werd de Groot gegrepen door dc auto, die niet een vaart van ongeveer 70 km. snelheid reed. Loonen kreeg een ge weldige slag, waarbij zijn linkerheup been brak en herinnerde zich verder niets meer. Soeters werd weggeslin gerd en was op slag dood. Het lichaam van de .Groot kwam tussen dat van beide Oosterhouters terecht. De auto slingerde van rechts naar links over dc weg, schaafde langs de bomen en reed de sloot in. De be stuurder kwam met een nat pak en enkele lichte kwetsuren vrij. Dokter van Tilburg en dokter W J. M. Sluyter uit Oosterhout die toeval lig passeerden. verleenden eerste hulp. Ook kapelaan v. Luyk uit Raamsdonksveer was spoedig ter plaatse en diende de getroffenen het H. Oliesel toe. Loonen werd naar het ziekenhuis tg Oosterhout overge bracht, waar'dokter Leygraaf de pa tiënt behandelde. De Oosterhoutse politie-zorgde voor afzetting van de weg en maakte en kele foto's. Een grote ravage toont de plaats waar het ongeluk plaats vond. Een spoor van 100 meter ligt bezaaid met verwrongen rijwieldeten, glassplin ters en flarden terwijl de auto in de sloot het eindpunt vormt van het spoor van verderf. DE INTERPELLATIE IN T VELD in de Eerste Kamer over de ontsnapping der zeven oorlogsmisdadigers te Breda is ge ëindigd met de verwerping van twee communistische propagan- da-moties. De interpellant mr. In 't Veld sprak na het gehoorde zijn mening uit, dat de antwoorden helderheid hadden gebracht, al gaven ze geen algehele bevrediging. Minister Donker noemde het heel gemakkelijk achteraf de beslissingen van de directie te becritiseren. Hij was echter tot de conclusie gekomen, dat men de directeur, die een der beste direc teuren is, niet al te hard mag vallen. Tekortkomingen constateer de de minister bij de Rijksidentificatiedienst en het samenstellen van een opsporingsblad. ETNKELE nog onbekende gegevens kwamen uit het'antwoord van mi nister Donker nog naar voren: le. De ontdekking der ontsnapping is geschied, doordat oen gevangene tijdens de filmvoorstelling een bewa ker inlichtte, die op zijn beurt de di recteur waarschuwde. 2e. De minister hoorde toevallig van een buitenstaander (men zegt, dat het zijn chauffeur is), pas des Zaterdags middags van de ontsnapping en hij is toen naar Breda gereisd. 3e. De minister stelde vast. dat de piketdienst van de Rijksidentificatie dienst onvoldoende werkte, dat men voor het opsporingsblad een andere drukker (in Utrecht) moest inschake len. omdat de Landsdrukkerij gesloten was en voorts dat foto's en signale menten blijkbaar niet op dezelfde plaats aanwezig zijn. 4e. Wat het contact met de buiten wereld betreft heeft men kunnen na gaan. dat een broer van een der ont snapten kort t~. voren op bezoek is geweest. 5e. Nieuwe bcvclllngsmaatregelen voor de gevangenis in Breda zijn in overweging. O.a. denkt men aan de op stelling van mitrailleurposten op de muren. De bezoekregeling moet wor den veranderd Het toezicht op de cor respondentie is verscherpt. (Voor verdere bizonderheden over het Kamerdebat zie men pagina 3 in dit blad). DENé MAYER verscheen gisteren D- voor de Nationale Vergadering van Frankrijk in de hoop er als pre mier weer uit te komen. Laat op dc avond werd bekend, dat Mayer kan rekenen op de steun van dc Gaullis ten. zodat hi; inderdaad zeker kan zijn van zijn inves'ituur. Mayer kondigde aan, dat hij de mi litaire en burgerlijke credieten zal blokkeren tot een bedrag van 100 milliard francs en dat hij een Grond wetswijziging aanhangig zal maken teneinde voor de Regering meer be- voegdheden te krijgen. Hiermee heeft hij dan de Gaullisten voor zich ge wonnen, en wel ondanks het feit, dat hij zelf voorstander is van een zo spoedig mogelijke ratificatie van het E.V G.-verdrag, althans een uitspraak van de Nat. Vergadering op korte ter mijn verlangt. Suezkanaal-sóne r\E EGYPTISCHE premier. Gene- raai Naguib, heeft Maandag in een toespraak tot arbeiders van een mu nitiefabriek verklaard, dat zij niet lang zouden behoeven te wachten op „het verdrijven van de imperialisten uit Egypte". De premier werd bü zijn komst be groet met de kreet: „Evacuatie of de dood". De Amerikaanse hulp P)E DEMOCRATISCHE Senator Mc- Carran heeft meegedeeld, dat de Sovjet-Unie in dc afgelopen 12 jaar na Engeland het meest geprofiteerd heeft van de Amerikaanse hulp aan het buitenland. In deze periode had Rusland voor een waarde van 11.241 millioen dollar ontvangen voor het merendeel op grond van de Leen- en Pachtwet ten tijde van de tweede wereldoorlog. McCarran ontleende deze gegevens aan een rapport van de sub-commissie voor de toewijzing inzake de weder zijdse hulpverlening, van welke sub commissie hij de afgelopen vier jaar voorzitter is geweest Weersverwachting, geldig tot J hedenavond: Veranderlijke bewolking met J plaatselijk wat lichte sneeuw. Meest matige Oostelijke wind. Overwegend lichte vorst. Vandaag: Zon onder 16.46 uur. Maan op 23.49 uur. Morgen: Maan onder 11.27 uur. Zon op 8.46 uur. Oranjeen Willem Rwys' P)E MOTORSCHEPEN „Oranje" en de „Willem Ruys" zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag met elkaar in aanvaring geweest in de Rode Zee. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Wel kregen beide sche pen vrij ernstige schade, maar voeren beide onmiddellijk weer door. De „Willem Ruys" is met ongeveer 600 passagiers op weg van Djakarta naar Rotterdam. Een eventuele repa ratie zal waarschijnlijk in Port Said geschieden. Het voorschip van de „Willem Ruys" is boven de waterlijn aan stuurboordzijde niet onaanzienlijk beschadigd. Het achterschip liep slechts lichte averij op. J^E CONCLUSIES van de Commissie voor de Verzoekschriften betref fende de zaak-Vrijman zijn gisteren in de late namiddag niet aan stem ming onderworpen. Er was trouwens wel enig verzet tegen het voorstel, om aan de Regering alsnog in overweging te geven eervol ontslag te verlenen. De heer Algra (A. R.) voelde daar helemaal niets voor en evenmin de communist Brandenburg. En de heer Molenaar (V.V.D.) wilde deze oude zaak niet meer oprakelen. De heren Gerretson (C.H.) en Teulings (K.V. P.) waren het daarentegen met de conclusies eens. In de volgende ver gadering op a.s. Dinsdag zullen ze dan ook wel worden aangenomen. Het grote begrotingsdebat begint dan ook. E'EN hooggeplaatst ambtenaar te Bel- grado heeft, naar het K.N.P. uit Parijs verneemt, verklaard, dat de nieuw-benoemde kardinaal en aarts bisschop van Zagreb, Mgr. Aloysius Stepinac, mogelijk binnenkort uit Joe goslavië zal worden uitgewezen Het tijdstip, waarop dit zal geschieden hangt samen met het al of niet door gaan van het bezoek dat Tito aan En geland zal brengen. De minister van Binnenlandse Za ken, A. Rankovic merkte op, dat de regering als reden zou kunnen aan voeren de beschuldiging, dat de aarts bisschop zich niet aan de voorwaarden der invrijheidssteiling had gehouden, omdat de aartsbisschop met buiten landse journalisten en andere buiten landers heeft gesproken, zo beweerde Rankovic, kan hij ervan beschuldigd »worden inlichtingen te hebben ver strekt, die schadelijk zijn voor het volk van Joegoslavië en van de staat. Het bestuur van de communistische Partjj nam dc beslissing: Mgr Stepi nac zal 24 uur bedenktijd krijgen om te beslissen of hij het land vrijwillig wenst te verlaten of over dc grens te worden gezet. Voor het geval hij weigert vrijwil lig heen te gaan, zal hij door de po litie gearresiee.d v. orden en bij Triëst over de Oostenrijkse grens worden ge leid. Aan de Minister van Binnenlandse Zaken Rankovic heeft het hoofdbe stuur overgelaten zelf het tijdstip te bepalen, waarop hij het ultimatum aan de kardinaal zal doen overhandigen. Naar verluidt heeft Rankovic beslo ten dit ultimatum op te houden tot het bezoek van Tito aan Engeland de finitief geregeld is Mocht Tito niet naar Londen gaan, dan zal Mgr. Ste pinac onmiddellijk na het bekend wor den van het besluit worden uitgewe zen, in het andere geval zal de uit leiding pas na de terugkeer van de maarschalk geschieden. tiet nieuwe JAAR zorgt, voor wat tl Indonesië's interne zaken aan gaat, voor verrassingen. Geen aange name, voorwaar. Het reeds langere tijd dreigend ont slag van sultan Hamengku Buwono. de Minister van Defensie, is een feit geworden en de beleidsman heelt daarmede, in meerdere opzichten, de eer aan zich gehouden. In een paai woorden is de voorgeschiedenis, die de aanleiding tot zijn terugtreding vorm de, deze: Er is een nieuwe chef-staf van het Indonesische leger benoemd, de kolonel Bambang Soegeng. Deze heeft de benoeming in vaste dienst van de opstandige overste Warouw in Makassar de man die zijn chef uit diens commando onthiei bekrach- tigd. De zevende divisie van het leger bleef dus onder bevel van een man, die de sympathie van president Soe- karno had en die daarnevens handelde in strijd met alle begrippen van krijgstucht, die de ruggegraat van elk modern leger vormen. De sultan nam dat niet. Het kabinet stond voor een dilemma. Indien men de eigenmachtigheid van de nieuwe stafchef zou autoriseren, zouden de ministers van Financiën en Justitie, die mèt Hamengku Buwono een sterk gezag van de minister van Defensie tegenover zijn leger voor stonden, moeten aftreden en zou de weg naar een kabinetsaftreding open liggen. In het belang van continue ring van de zittende regering hebben de twee socialistische bewindsmannen er toen via een langdurige kabinets zitting het besluit door gekregen, dat de ondeugende Warouw fungerend commandant vao de zevende divisie zou zijn, totdat een nieuwe bevelheb ber, de kolonel Sadikin, in Makas sar zou arriveren. Zo redden zij dus én hun zetel in de regering, én het gezicht van Bambang Soegeng, met uitzondering van dat van.Hamengku Buwono. De na veel pijn en moeite benoemde chef-staf gaf er meteen al weer de brui aan, omdat zijn besluit tot benoeming van overste Warouw min of meer door de kabinetsbeslissing tot benoeming van kolonel Sadikin werd tenietgedaan. Het kabinet weigerde echter zijn ontslag te aanvaarden. Er zit nu dan een stafchef tegen wil en dank. FAE Arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft Dinsdagmorgen uitspraak gedaan inzake de op He melvaartsdag 1852 op <le Indonesische militaire attaché luitenant-kolonel Harjono gepleegde aanslag. De verdachte J. Meine Pot werd we gens mishandeling veroordeeld tot één jaar met aftrek en wegens overtreding van de vuurwapenwet tot één week hechtenis. Bovendien werd zijn on middellijke invrijheidstelling gelast. De Rechtbank achtte geen termen aanwezig om hem de rest van de ge vangenisstraf waartoe hij veroordeeld is, onmiddellijk'te doen uitzitten. F. Colson werd wegens overtreding van de vuurwapenwet veroordeeld tot 1 week hechtenis. Van de andere hem icn laste gelegde feiten weid hij vrij gesproken. Ook Colson werd onmid dellijk in vrijheid gesteld. Zowel te gen hem als tegen Meine Pot was ne gen jaar gevangenisstraf geëist. C. van Delden en W. Spek kregen f 50.boete wegens overtreding van de vuurwapenwet. Hun medeplichtig heid werd niet bewezen geacht. l. Arts werd vrijgesproken. Een woordvoerder van het Indone sische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft officieel verklaard, dat men „zeer teleurgesteld" is over deze uitspraak. PRESIDENT RHEE van Zuid-Korea en de Japanse Premier Josjida heb ben Dinsdag in de woning van Gene raal Clark, de gealliëerde opperbevel hebber, kwesties besproken die goe de betrekkingen tussen beide landen belemmeren. I jANGZAAM MAAR ZEKER is dan toch wel „zo ongeveer" bekend geworden, hoe op de Tweede Kerstdag de ontsnapping van de ze ven politieke gevangenen uit Breda heety plaats gevonden. Weliswaar zijn de verhalen in dagbladen als „De Telegraaf" en „Het Parool" geenszins gelijkluidend, maar al met al is er uit alle tot dan toe gepu bliceerde gegevens een aanvaardbaar geheel te maken, hetgeen we bij deze dan zullen trachten te doen. f~"ISTEREN vertelden we reeds uit voerig, hoe de Amsterdamse re cherche de hand legde op drie man nen (op gezag van „Het Parool" had den we ook nog een vrouw doen ar resteren, hetgeen later niet juist bleek te zijn) en hoe deze bekenden met twee auto's, een Plymouth en 'n Chevrolet, op de bewuste dag naar Breda te zijn gereden om een tevoren opgezet ontsnappingsplan uit te voe ren. Hoe het allemaal in Breda zelf is gegaan, wisten we toen nog niet of slechts ten dele. De heer C., die de Plymouth reed, zei om ongeveer half vijf uit Amster dam te zijn vertrokken en orri circa zeven uur (via Nijmegen en Den Bosch ging de rit) in Breda te zijn aangekomen. De Chevrolet met de he ren de J. en A. reed vooruit. Op het Bredase Stationsplein werd gestopt, A. en de J. „moesten even weg" en ik ging intussen benzine tanken, waarvoor ik van de J. een tientje kreeg. Toen de J. en A. terugkwamen, waren twee (keurig geklede) heren, die in Arnhem waren ingestapt, ver dwenen. Wij gingen daarna in het stationskoffiehuis een kop koffie drin ken. „EVEN WACHTEN". "TOEN dat gebeurd was, reden wc langs een park via de Sceligsin- gel naar een parkeerplaats bü een ziekenhuis en een kazerne. Dit is dus waarschijnlijk het Diaconessenhuis. Ik moest wachten en de heren A. en de J. verdwenen. Na een uur kwamen er zeven in militaire uniformen gekle de mannen naar mij toe, die zeiden: „Wij moeten naar Nijmegen". Omdat ik opdracht had zieken te gaan halen in Roosendaal, antwoordde ik, dat hun verzoek niet kon warden ingcwilligd.afgelegd'. Omdat de mannen mij zeiden, dat A. en de J. de opdracht hadden gegeven hen naar Nijmegen te brengen, vertrok ik tenslotte toch. Bij de Groesbeekse weg stapten zij uit en bedankten me voor de rit. Ik heb de Chevrolet pas weer bij Amers foort, op mijn terugtocht naar Am sterdam dus, weer teruggezien. Even voor het Paleis Soestdijk wist ik die wagen te passeren, dwong haai- te stoppen en informeerde, wat er eigen lijk aan de hand was. A. vroeg toen: „Ben je niet aangehouden?" Daarop zijn we naar Amsterdam gereden. De andere dag begreep ik pas, wie mijn passagiers geweest waren. EEN K.M. VERSCHIL. LIET RELAAS van de heer A. luidt overigens anders. A. geeft toe, dat de hulpverlening aan de gevangenen tevoren vaststond. Hij beweert, dat de beide auto's om ongeveer zeven uur voor de gevangenis stonden met ge doofde lichten. Zoals in ons blad al dagen geleden werd gemeld, heeft in derdaad een agent een opmerking over de lichten gemaakt. C. heeft toen geantwoord, dat iemand op weg was naar de stad om een reparateur te halen. Eerst daarna zouden de auto's anderhalve km. ver zijn weggereden en is A. met de J. te voet terugge keerd om de ontsnapten de weg naar de auto's te wijzen. Volgens A. zou de wagen van C. een half unr voorsprong hebben gehad op hun Chevrolet, wat nu juist niet blijkt uit het relaas van C. Bovendien wees de kilometerteller van belde wagens nit, dat ze op de bijna 500 km maar één km. verschil in afstand hadden Twijfel rond Sugeng LIET IS nog niet zeker, dat Kolonel Bambang Sugeng, dc fungerende chef-staf van de landstrijdkrachten in Indonesië, zich zal neerleggen bjj het besluit van de Indonesische regering zijn ontslagaanvrage niet te aanvaar den. Men acht het zeer wel mogelijk, dat Kolonel Sngeng het besluit tot aftreden zal herzien, indien de vol gende stappen van de Regering in overeenstemming zullen zijn met zijn plannen. Bij het besluit om Overste Warouw te benoemen tot fungerende comman dant van Oost-Indonesië, zou kolonel Sugeng geleid zijn door de overwe ging, dat Warouw de meest aanvaard bare figuur in het militaire territo rium Oost-Indonesië is. In sommige kringen meent men ech ter, dat Overste Warouw behoort tot de militaire kringen, waartegen maat regelen dienen te worden genomen. Kolonel Bambang Sugeng zal Don derdag te Djakarta een conferentie leiden met alle territoriale comman danten. In tegenstelling met sommige berichten heeft kolonel Sadikin ,te kennen gegeven de benoeming tot Commandant van Oost-Indonesië te aanvaarden. Kolonel Sugeng was hier van op de hoogte, evenals Overste Warouw. De regimentscommandanten van O.- Indonesië willen Overste Warouw ge handhaafd zien als fungerend com mandant van Oost-Indonesië. Zorgen voor Israël 7ES DAGEN na het begin van het nieuwe jaar was de Israëlische Regering nog niet in staat het salaris over December aan haar ambtenaren te betalen. Daar de schatkist leeg is, heeft de Regering meegedeeld, de salarissen over December in de loop van Ja nuari te zullen betalen. De vakbond van ambtenaren eist echter onmiddellijke betaling en dreigt met een Donderdag te houden waar schuwingsstaking van één uur, indien geen maatregelen worden getroffen. YY/arouw behoorde tot de talloze guerillastrijders van vóór de tot standkoming van het officiële Indo nesische leger en heeft als zodanig de morele steun van Soekarno. Ha mengku Buwono streefde er naar, de defensieuitgaven te beperken en de legeropbouw van een werkelijke militair-gevormde macht te stimule ren door een belangrijk deel dezer voormalige guerilla's uit de strijd krachten te zetten, een streven waar bij hij de meeste ministers mee had. Immers: alleen een goed leger kan een binnenlandse en zo broodnodige veilig heid verzekeren. Dat dit voornemen op ernstige tegenstand stuitte bij de ex- revolutionnairen, staat te begrijpen. En Soekarno, die zo moet vertrouwen op de morele steun dezer partisanen, vond hierin een reden te meer om zijn adelijke minister van Defensie niet dié sympathie te geven zonder welke hij, Hamengku, zijn saneringsplan kon uitvoeren. Het is voor geen tegenspraak meer vatbaar, dat de populariteit van do Indonesische president, mystieke per sonificatie van de revolutie als hij zich voelt, geleidelijk aan het tanen is en dat de oude slogans, waarmede de vroegere partisanen werden be moedigd, niet langer opgeld doen, wijl ieder kind langzamerhand kan waar nemen dat het met Indonesië helemaal niet zo best gaat. Men denke maar aan de valuta-uitverkoop, die thans zóveel dure Amerikaanse dollars naar Nederland doet stromen, dat de Ver enigde Staten al plannen beginnen te te opperen om de steunverlening aan het ,,rijk aan dollars voorziene" Ne derland in te krimpen of te stoppen. Dat zal zo'n vaart wel niet lopen, maar het feit is tekenend. Niet voor de toestand hier, maar voor die in het vroegere Insulinde. a chter de sultan staat nog altijd het politiek belangrijkste deel des volks, de edellieden en de intel lectuelen. Zij streven wel een anti-Ne derlandse, maar altijd een zeer ge matigde en reële politiek na, die al thans voor de directe toekomst wel eens zou kunnen bliiken voor Indo nesië de enig mogelijke te zullen zijn. Ontevredenheid over het thans gevoer de regeerbeleid van de president en zijn kabinet zal dan ook niet lang achterwege bliiven. Uiteindelijk kan dat weer od een kabinetscrisis uitlo pen. En waar haalt men, nu Hameng ku Puwono weer gewoon daerah- hoofd van Djocja is geworden, zo'n an dere sterke man vandaan? Neen, 1953 heeft in Djakarta vast niét goed ingezet! DE WEST T~V- MINISTER van Overzeese Rijks delen heeft aan de landsregerin gen van Suriname en de Nederlandse Antillen meegedeeld, dat in verband met de gerezen misverstanden om trent de interpretatie van 't zelfbe schikkingsrecht, niet kan worden vast gehouden aan de in New-York over eengekomen streefdatum van medio Januari voor de hervatting van de be sprekingen over de nieuwe rechtsor de in het Koninkrijk. „Bewaakte" overweg I~)E TREIN Zwolle-Groningen heeft Dinsdagmorgen op een bewaak te. niet gesloten overweg, een autobus aangereden. Enkele inzittenden van de autobus werden licht gewond. De trein en de bus kregen schade. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de jongen, die de blokpost bezette, de 26-jarige rangeerder H. G. V. uit Zwolle, wel de gebruikelijke waarschuwingen had ontvangen, dat de diesel zou vertrekken. Hij moet af geleid zijn en heeft de trein totaal vergeten met bovenomschreven ge volg. P)E INDIëR, Goeroe Sjaran Dass, zijn vrouw en hun vier kin teren, van wie de jongste 12 jaar iud is, zijn een voedselstaklng be tonnen voor Nr. 10 Downingstreet ■et ambtsverblljf van Winston "hurchill. Dass heeft verklaard, lat zij hun vasten zullen doorzet- en, ondanks kou regen en sneeuw Zij hebben een spandoek waarop is geschreven: „Geef ons voedsel, de gevangenis of de dood". De In diër is ontevreden, omdat zijn werkloosheidsuitkering met zes pond is verminderd, omdat hij weigerde te werken. „Men heeft inij alleen handenarbeid aangebo den. zo zegt hij, die ik met mijn gezondheidstoestand niet in staat ben te verrichten".

de Stem | 1953 | | pagina 1