No. 469 Woensdag 15 Augustus 1917 Orgaan voor Legor en Vloot. Oorlogsnieuws. Ons Oorlogsdagboek. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIÜSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/i.50P.KWARTAAL Voor Advertentil-ri wende men zich tot onze Administratie, Val uriuaiit raat 109 Amsterdam. Prys der Advertectiën per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mede- deeBngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief, liy abonnement reductie. .'.on tijd lang heelt de strijd in Mesopotamia, het Turkscbe gebied in Azië, aan Euf'raat en Tigris, heel wat belangstelling gewekt. Vooral toen de Engelschen, na heel lange rust, daarin uit het zuiden oprukten en Bagdad veroverden. In den laats ten tijd hooron we niet veel meer van gevechten daar; de Engelsche aanvallen schijnen tot' staan gekomen. Wo zien hier een Turkech legerkamp, met Turksche krijgers in de wel schilderachtige Oostersche dracht. Geen audsenfie. Blijkens een 6erickt in de Staatscourant wordt door den Minister van Oorlog deze week geen audiëntie verleend. Oe toestand in oen reuzenstrijd. Het is een heel belangrijk besluit, dat de Engelsche arbeiderspartij in Engeland heeft genomen. Zij heeft met de zeer groots meerder heid van ongeveer 8 tegen 1 de motie aan genomen, dat de invloedrijke partij zal deel nemen aan de vredesconferentie te Stockholm. Van groote beteekenis is vooral het feit, dat dit besluit met zoo groote meerderheid is ge nomen. Zoo de EDgelsche socialisten zich ont hielden,of zelfs als zij groote verdeeldheid toon den, zou de deelneming der Entente aan de Stockholmsche conferentie weinig zin hebben gehad, zou deze meer een onder-ons-je zijn ge weest van centralen, neutralen en Russen. Bovendien kan dit besluit van grooten in vloed zijn op de andere geallieerden, op de Fransche socialisten. Reeds is de vredes gezinde minderheid daar een meerderheid geworden, maar tot meedoen te Stockholm was nog niet besloten. De wil der Engelsche arbeiders zal voor die in Frankrijk een prikkel zijn om ook naar de Zweedsche hoofdstad te gaan, hoe de re geering er zich ook nog tegen moge verzetten. Wij weten van de Ameri- kaansche socialisten heel weinig; de stem ming in de Unie is blijkbaar nog zeer oor logzuchtig en wij vernamen van de leiders der arbeiders daar, die zich niet alle ver zetten tegen de bemiddelingspogingen, tegen een samenwerking met de Duitschers, nog heel weinig. Maar'' als alle oorlog voerende landen heeft Amerika zijn censuur, en wie durft zeggen, dat wij de waarheid hooren omtrent de vredelievendheid der Amerikanen? En wie daar vóór den vrede is, er zijn er, dat hooren we nu en dan! zij nullen zich door het besluit der 'Engel sche arbeiders gesterkt gevoelen om krach tiger propaganda te makep voor hun idee. In elk geval door het votum der Engelsche arbeiders is de Stockholmsche conferentie gered. Zij zal nu doorgaan; de arbeiders, de 158e week. Van 613 Aug. 8 Aug. De Internationale soc. conferentie is op 9 Sept. te Stockholm va6t- Kersnsky is benoemd tot Rus sisch minister-president, tevens minister van oorlog en marine Hij vormt een coalitie-ministerie De ,,Ass. Press" verneemt uit Peking, dat de voorloopige presi dent vier dagen geleden zijn goed keuring heeft gehecht aan het met algemeene stemmen genomen be sluit van het kabinet om den oor log te verklaren aan Duitschland en O.-H. 7 Aug. Te Londen is een belangrijke conferentie van leidende Entente staatslieden bijeengekomen. 8 Aug. Mackensen begint een offensief noordwaarts van Eocsani, in ver band met het oostwaarts dringen van de verbonden legers door de Boekowina. Lloyd George verzekert Servië 6teun tot de eindelijke bevrijding. In het Engelsche Lagerhuis verklaart de regeering, dat den soldaten niet kan worden toege staan zioh aan te sluiten bij de (Engelschei Arbeiders- en Solda- tenxaden,. naar vrede verlangende mannen uit de neutrale en de strijdvoerende landen zullen bijeenkomen in September, zullen met elkaar praten. Dat 'is op zich zeer belangrijk. Niet moet men daaruit opmaken, dat zij 't dadelijk eens zijn. De Engelsche en Fransche socialisten staan nog heel ver van de Duitsche meerderheids partij. Vooral de quaestie Elzas- Lothariugen wordt door hen bezien uit een geheel verschillend oogpunt. En er zijn vele andere vraagstukken, waarover zij verschillend denken. Maar bemiddelend, en raadgevend, staan tnsschen de beide „vijan delijke" groepen in de Nederlandsck-Scandi- navische commissie en vooral de Russen. Het is niet alleen mogelijk, zelfs waarschijn lijk, dat er Franschen komen in Stockholm; dat men in Ecgeland de Amerikanen ook .overhaalt, '-.-r beat gebeuren. In .dat geval zijn er vertegenwoordigers van zoo groote groepen en partijen uit de voornaamste lan den, dat de regeeringen daarvan er wel reke- ninh mee moeten houden, hoe weinig zin zij daarin hebben. En dit laatste geldt niet alleen van de Eatente landen, ook van Duitschland, waar de regeering nog altijd weinig lust be toont, de democratische partijen te volgen op den weg èn van hinnenlandsche hervormingen èn van den vrede. Zoo heeft liet besluit der Engelsche arbeiderspartij ons misschien wat dichter bij dien vrede gebracht, waar zoo velen naar snakken en wij kunnen thans met wat minder ongerustheid, zij het met nog grooter spanning, de conferentie te Stockholm in de eerste helft van September tegemoet zien. De Engelsche minister Henderson, van de arbeiderspartij, heeft zijn ontslag moeten nemen, want, werd zijn doen al eerder veroordeeld, thans kwam hij door 't besluit zijner partij, waartoe hij zoo krachtig heeft meegewerkt., in conflict met de andere leden der regeering. Maar op de groote vergadering te Londen was hij méér dan een minister, méér dan een lid der .regee ring, hij was er de held, die den toestand b@heers.chte. - Hij hield een zeer belang wekkende en merkwaardige rede. Het op merkelijkste daarin is, dat hij deed uit komen, hoe zijn zienswijze verschilde van die der Russische gedelegeerden. De Russen willen in de conferentie te Stockholm werkelijk een vredescongres zien: de socialisten zouden er samenkomen om over de vredesvoorwaarden te beslissen, en als de gedelegeerden het er eens zijn geworden, zouden ze naar hun landen terug- keeren en hun regeeringen dwingen, bijv. door stakingen of revolutie, om hun inzichten te volgen. Daar kan, zei Henderson, in Engeland geen sprake van zijn, en hij kende dan ook aan de Stockholmsckè conferentie slechts een raadgevende rol toe. Met deze opvatting moet men het eens zijn, maar een regeering als de Engelsche ban de adviezen van een zoo machtige partij als die der arbeiders, aan wier zijde zich millioenen andere pacifisten zullen scharen, niet geheel in den wind slaan. En als men in Stockholm nu maar tot over eenstemming komt, men zou haast zeggen: hoe ban het anders, waar alle partijen naar vrede verlangen? dan is men een heelen stap verder in 'de goede richting. Als men 't maar eens kan worden over Elzas-Lotharingen! Die quaestie dreigt nog altijd het struikelblok voor de vrede te worden. Want de Fransche socialisten blijven het standpunt handhaven, dat hetRijksland weer Fraosch moet worden, de Duitschers zeggen, dat het bij Duitschland zal blijven. De Franschen blijven dus, zooals zij in hun antwoord aan het Nederland-Scandinavisch Comité meedeelden, de teruggave der provin cies aan Frankrijk eischen, maar en dit is een lichtteeken, zij verzoeken de Fransche regeering zich niet alleen te beroepen op haar „onbetwistbaar" recht, maar de be volking zelf te. raadplegen. Een referendum dus Zouden de Duitsche socialisten daar voor niet zijn te vinden en was dan een der grootste hinderpalen voor den vrede niet uit den weg geruimd? Van de oorlogsfcerreinen komt maar wei nig nieuws. Aan het oostelijk front schijnen de Russen krachtiger dan eerst, zoowel in de Boekowina als aan de grens van Galicië op te treden. Maar dat kan niet verhinderen, dat zij, vooral aan 't zuidelijk deel van 't front, ook in Roemenië, steeds verder worden terugge dreven. Het slechte weer heeft aan den strijd in 't westen een verslapping gegeven, die nu weer voorbij schijnt te gaan, de Engelschen vallen heviger aan en behalen eenige suc cessen, maar ook de Duitsche tegenaanvallen zijn krachtiger, aan het Fransche front zoo wel als in Vlaanderen. Hier, bij Yperen, zouden ze de Engelschen ietwat hebben teruggedrongen, terwijl dezen vorderingen maakten bij de Steenbeek. Over 'fe geheel heerscht er groote bedrijvigheid, niet alloen aon het Engelsche front in VlaaDdereu, maarook aan het Fransche, vooral bij 'St. Quentin. Ook Reims werd weer beschoten door de Duitschers. Aug. De Engelsche Zeelieden- en Sto kershond verklaart te weigeren eventueele gedelegeerden naar Stockholm te vervoeren. De Canadeesche Senaat heeft in derde lezing het wetsontwerp op den dienstplicht aangenomen. Te Petrograd worden drie lieden gearresteerd, die van plan waren Kerenski te vermoorden. Te Londen wordt «yn nationale betooging gehouden tegen het voorstel, dat Britsche gedelegeerden in een vriendschappelijke confe rentie te Stockholm met Duitschers zouden samentreffen. 10 Aug. De conferentie te Londen van dé Britsche Arbeiderepartij besluit met 1.846.000 tegen 550.000 stemmen afgevaardigden naar Stockholm te zenden. 11 Aug. De Engelsche minister Henderson is afgetreden. 12 Aug. Hevige gevechten aan het Vlaam* sche front. ENGELAND. Minister Henderson nscmt zijn entslag. LONDEN. Do ,,Pa.ll Mail Gazette" ver neemt, dat minister Henderson den premier zijn ontslag aanbood, dat door Lloyd George werd aangenomen. LONDEN. Het aftreden van minister Henderson wordt officieel bevestigd. Na het aftreden van Henderson. LONDEN. De „Daily News" verklaart, dat indien de arbeidersconferentie van 21 Aug. Henderson steunt, de andere arbei ders-ministers uit de regeering moeten tre den. Gemeld wordt, dat de premier alsdan een beroep op het land zal doen door alge meene verkiezingen. Luchtaanvallen. LONDEN. Officieel. Omstreeks kwart over vijven Zondagnamiddag verscheen een eskader van circa twintig vijan delijke vliegtuigen op de hoogte van Felixstowe. Zij volgden de kust tot Clac- ton, waar het eskader zich splitste. Het eene gedeelte begaf zich naar Margate, waar hommen werden geworpen. Het andere ge deelte vloog over de kust en wierp bommen in de nabijheid van Southend. Berichten over de slachtoffers en schade zijn nog niet ontvangen. Onze vliegers ach tervolgden den vijand, LONDEN. Officieel. Vliegers richt ten groote schade aan te Southend, waar 40 bommen werden geworpen; tot dusverre is gerapporteerd, dat acht mannen, negen vrouwen en zes kinde- Hef levende Beeld. Vrij bewerkt naar een. novelle 'van hemt Toergcnjcw. ..En kun je hier nu altijd zoo blijven liggen vroeg ik opnieuw. - ZaoaJfl- u ziet, mijnheer, zoo, -lig ik zeven jaar. Als het zomer is, dan lig ik hier in dit schuurtje maar als het koud wordt dan word ik naar het huisje aan den overkant gedragen. Dan lig ik daar in een kamertje. ,,En wie zorgt dan voor je? Wie verpleegt je dan?" ,.0, er zijn hior heel goeie menschen, die voor me zorgen. En dan heb ik ook niet veel verpleging noodig. Eten doe ik niet veel... en water... dat staat hier in een kruik. Water, helder drinkwater, dat is er gelukkig genoeg! En ik kan zonder hulp bil die kruik komen, want m'n eene haud kan ik nog bewegen. En dan is hier een klein meisje, een wees, dat komt me zoo nu en dan opzoeken en dat meisje kan ik niet genoeg dankbaar zijnZe is zoo juist nog hier geweest.... bent u haar niet tegen gekomen? Het is een heel lief kiud, zoo teer, zoo weekhartigZe brengt me ook wel bloemen, ik hou zoo van bloemen! Ge kweekte bloemen hebben we hier niet veel, en die we hadden zijn doodgegaan, maar wilde bloemen, veldbloemen, zijn ook zoo mooi en de geur ervan vind ik nog fijner dan van bloemen uit den t-uin. „Bij voor beeld Mei-klokjes.Kent u iets dat •mooier is?" „Maar vindt je het hier op den duur niet i vervelend, Lukeria, niet ongezellig?" „Ja, maar wat geeft het? Eerlijk gezegd, vond ik het in den beginne wel erg eenzaam maar och, langzamerhand, dan wen je er aan en schikte ik me in m'n lot.... en nu gaat het dan ook wel. En dan denk ik, an deren hebben het nog slechter als ik." ..Hoe-bedoel iêJ'Al ren zijn gedood, terwijl ongeveer 50 perso nen gewond werden. Te Rockford werden twee mannen gewond. Te Margate vielen 4 bommen; een onbewoond huis werd ver nield. Er vielen geen dooden. LONDEN. Het was te Southend, dat zoo als gewoonlijk vol bezoekers was, schitterend weer. Plotseling verschenen aan den avond hemel talrijke vliegtuigen uit alle richtin gen. Zes vlogen over de stad en lieten gedu rende tien minuten bommen vallen. Ruim 27 huizen werden beschadigd, 17 in één straat. Een bom, welke te midden van een dichte menigte viel, maakte de meeste slachtoffers. Do ontploffingen van luchttor- pedo's waren vreeselijk; de meeste ruiten in de Hoogstraat werden vernield, maar er brak geen brand uit. Een bom doodde een meisje op straat, de kleeren werden het kind van het lijf gescheurd, het lichaam werd geheel verminkt. Engelsche vliegers joegen de invallers spoedig naar zee. De conferentie der geallieerde socialisten. Naar uit Londen wordt gemeld, is de inter nationale socialistische conferentie der geallieer den toj 28 Augustus uitgesteld. Dit uitstel geschiedde op verlangen der Fransche en Italiaansche socialisten, daar do oorspronkelijke datum geen tijd liet, den gedelegeerden vol doende opdrachten te geven. Vredesgezinden in Engeland. In het Lagerhuis heeft onlangs de liberale heer Chancellor het verstoren van de pacifis tische vergadering in de Brotherhood Church ter sprake gebracht. Hij wees er op dat do bende die de vergadering in de tfar stuurde, werd aangevoerd door Australische en Cana deesche militairen, o. w. zelfs een officier. De heer Chancellor - klaagde ook dat toen een vrouw werd aangevallen en de hulp van een politieagent inriep, deze slechts glimlach te. Spre ker was het niet eens met de meening van de lieden die de vergadering hadden belegd, maar hij kwam op tegen deze onderdrukking van het vrije woord. Minister Cavo zoido dat hij de vergadering had laten doorgaan, lioe-wel er groote veront waardiging was te Londen en elders over de me'eningen van de organisators der bijeen komst. De minister zêïde dat de politiemaat regelen voldoende waren. Na deze quaestie bracht de liberaal -Lees Smith een andere ter sprake. Deze afgevaar digde las n.l. con brief voor, geschreven door den tweeden luitenant Sassoon, een man die "als soldaat dienst had genomen, gewond was en het militaire kruis had gekregen, aan zijn commandant. Deze brief luidde: i „Ik schrijf dezen brief, mij wol bewust dat ik liet, militaire gezag tekort'doe," omdat ik geloof dat de oorlog opzettelijk wordt verlengd, door wie de macht hebben er een einde aan te maken. Ik ben soldaat en overtuigd, in het belang van de soldaten te .handelen. Ik geloof, dat deze oorlog, waarin ik mij heb begeven als zijnde een verdedigings- en bevrijdingsoorlog, een aanvals- en veroveringsoorlog is geworden. Ik ben van meening, dat het doel waarvoor ik en mijn kameraden in den ooriog trokken, zoo duidelijk vastgesteld 'had moeten, worden, dat bet onmogelijk was geweest het te veranderen. Was dat geschied, dan was het doel, dat ons in den oorlog bracht, nu door onderhandelingen te verkrijgen. Ik heb het lijden van de troe pen gezien en gedragen. Ik kan niet langer medeplichtig zijn aan verlenging van dat lijden, aan iets dat ik voor slecht en onrechtmatig houd. Ik kom volstrekt niet in verzet tegen de oorlogvoering, maar wel tegen de politieke misslagen en onoprechtheden, waarvoor strij dende mannen worden opgeofferd. Uit naam van hen, die nu lijden, protesteer ik tegen de misleiding, die men tegen hon heeft bedre ven, en ik hoop, dat dit er toe zal bijdra gen, de kartelooze gelatenheid op te heffen, waarmede de meerderheid van hen die thuis blijven de verlenging van de ellende aanziet waaraan zij geen deel heeft en die zij zich bij onvoldoende verbeeldingskracht niet kan voorstellen." "Wat luitenant Sassoon, aldus de heer Lees Smith, verwacht had, geschiedde. Hij werd zenuwziek verklaard.. Maar volgons den spre ker gaf de officier volstrekt niet den indruk ziek to zijn. Integendeel. Merkwaardig is ook de mededeeling van den heer Lees Smith in dezelfde zitting van het Lagerhuis, dat een vijf batajons in zekere stad hadden vergaderd en gedelegeerden had den gekozen en dat op een vergadering van deze gedelegeerden moties waren aangenomen, waarin o. a. van de regeering werd geëi-scht bekend to maken voor welke doeleinden do soldaten rechten. Do moties waren gezonden aan den eersten minister, don minister van oorlog en hc-t hoofdkwartier, en de gedelegeer den waren'bij den brigade-generaal ter bespre king uitgenoodigd. QUITSCHLAND. Onder curateole. De „Vorwarts" meldt, dat de 22-jarige prins Friedrich Leopold van Pruiucn wegens ver kwisting onder curateele is gesteld. Hij is do jongste zoon van prins Friearich Leopold en de broeder van den onlangs in Engelsche go- vangenschap geraakten en gestorven vlieger, prins Friedrich Karl. Oorlogsbuit, EERLIJN. Tot 26 Juli 1917 wouden als oor logsbuit naar Duitschland gebracht: 22,156 kanonnen, 4,931,056 projectielen, 10,640 muni tie- en andere voertuigen, 3216 voorwagens, 1,655,805 geweren,- 55,820 pistolen en revolvers, 8352 mitrailleurs, 2298 vliegtuigen, 186 kabel- baloons, drie bestuurbare luchtschepen. Boven dien werd een niet nauwkeurig op te geven aantal kanonnen en mitrailleurs dadcijjt aan het front in 'gebruik genomen. „Nou, er zijn zoo velen, die dakloos zijn. En de één is blind en de ander doof. Maar ik zie, Goddankuitstekend en dan ik lioor alles, alles. Als er- een mol in de aarde wroet, dan koor ik ket. En elk geluid, dat kan ik kooren, zelfs ket minste gerucht dat dringt tot mijn ooren door. Als de boekweit op ket land of de linde in den tuin bloeit, ze koeven ket me niet te zeggon, want ik ben de eerste, die het weet als de wind van daar kierkeen waait. Neen, ik mag niet boos zijn op God! Er zijn velen, die ket slechter hebben dan ik. En dan denk ik hoe menig gezond mensck zondigt zoo licht maar van mij valt alle zonde af. Onlangs neg, toen vader Alexei, onze priester, me het avondmaal gaf, zei hij tegen me: „Jij hoeft niet te .biechten, want koe zou jij in zoo'n toestand kunnen zondigen?" Èn toen ik antwoordde: „Maar de zondige gedachten dan, vadertje?" zei hij: „Néé" en glimlachte, „dat zijn geen groote zonden." Nu kan.ik, in gedachten, wel niet veel zondigen, want ik ben ge woon niet veel te denken, ik heb me er aan gewend niet meer te denken aan ket verle den en zoodoende gaat de tijd ook sneller voorbij." „Maar je bent altijd en altijd, alléén, Lukeria. Hoe kun je verkinderen, dat ge dachten in je opkomen? Of slaap jo altijd?" ..O nee, mijnheer. Altijd slapen kan ik niet, want al heb ik niet veel pijn, toch is ket net alsof er in m'n binnenste en in m'n gebeente ook soms iets knaagt en daardoor kan ik dan niet slapen. Als ik dan in zoo'n kalf-wakenden toestand hier lig. zoo en ik-d2nk-aan_nifits maar ik FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogster-rein. Het Engelsch-Fran'sch offensief. LONDEN. Officieel. Sir Douglas Haig seint: Het is nog steeds nat en stormachtig weer. In den loop van Zondagnacht werd ge streden om het bezit van een mijnkrater ten Oosten van Givenchy-lez-La Bassée. Wij nestelden ons op en bij den rand van den krater en sloegen een tegenaanval af. Er kesrschte groote bedrijvigheid van de vijandelijke artillerie ten Oosten en ten Noorden van Yperen. LONDEN. Officieel. Zondagmorgen viel de vijand weer onze nieuwe stel lingen ten noorden van den Yperen Meenenweg en drong na een scherp gevecht enze linie een weinig terug in het Glenorsebosch. Nabij den Yperen- Staden-spoorweg wonnen wij terrein op den rechteroever van de Steenbeek, wij maak ten dien dag nog 124 krijgsgevangenen. Zaterdag was het na tien dagen weer mo gelijk te vliegen; de vijandelijke vliegers wa ren zeer actief, passeerden op verschillende punten enze linies, trachtten onze artillerie ia haar actie te belemmeren en vielen onze vliegers aan. Desniettemin werd veel artil- lerie-verkenningswerk door 1 ons verricht. Wij" maakten talrijke photo's en onze vlie gers beschoten krachtig met mitrailleurs vijandelijke doelen in het terrein; geduren de den nacht on den dag werden zes en een halve ton springstoffen geworpen op 's vijands vliegkampen, munitiedepots enz. Den geheelen dag werd hevig in dé lucht gevochten; de'vijand trad op in sterke for maties. Tien Duitsche machines werden door onze vliegers neergeschoten; vijf wer den tot dalen gedwongen buiten ons be reik. Een andere vijandelijke machine werd door kanonvuur geveld. Twaalf Engelsche machines worden vermist. PARIJS, Er klonk vrij hevig artillerie vuur in den sector van Hurtebise, in Bel gië en op beide oevers van de Maas. Reims werd beschoten. Twee personen werden gedood en één gekwetst. Er heerschte Zaterdag groote vliegerbe- drijvigheid achter de Duitsche linies. PARIJS. Officieel. In België duur de het hevige artillerieduel voort. Ten noorden van St. Quentin werd een Duit sche aanvalspoging tegen onze stelling ten oosten van Fayet verijdeld. De Duitschers vielen twee maal onze loopgraven aan op den Hoogen Berg, doch werden door ons 'vuur tot terugkeer gedwongen. Zaterdag werden twee Duitsche vliegtui gen neergeschoten, twee andore werden tot landen gedwongen binnen de Duitsche linies; zij waren zwaar beschadigd. Het vliegkamp van Schleistadt en barakken in het Houtrustbcsch werden gebombardeerd, PARIJS. Officieel. Ia België ar tillerie-actie evenals ten oosten yan gevoel, dat ik adem en leef... anders niets... en ik zie en hcor alles wat om me heen gebeurt.... de-zoemende bijen om de korven of een duifje strijkt neer op het dak en koert of een kip komt met haar kuikentjes aangestapt om een graankorreltje te zoeken of een museh of een vlinder komt aangevlo gen, dan stemt me dat zoo blij Verleden jaar hebben zwaluwen daar in die hoek van dat dak ginds een nestje gebouwd en jongen uitgebroeid-. En wat heeft me dat bezig ge houden! Zoo'n zwaluw komt aangevlogen, gaat op het nest zitten, voedt haar jongen en... weg is ze weer. In een ommezientje komt een ander haar aflossen. Soms vliegt ze niet dadelijk in het nest maar fladdert eromheen, dan moet je die jonkies hooren piepen, dan doen ze die snaveltjes wijd openik verwacht ze het volgende jaar weer, maar men vertelde mij, dat er een jager hier is geweest, die jacht op zwaluwen maakt en ze heeft doodgeschoten. Wat heeft zoo'n man daar toch aan? De heele zwaluw is niet veel grooter dan een kever... Wat zijn jagers toch slechte menschen!" ,>Ik schiet nooit op zwaluwen," haastte ik me Lukeria te verzekeren. „Op een anderen keer," begon Lukeria opnieuw, ,,o, wat was dab grappig! kwam er een haas hier binnen gevlogen, ja zeker, een haas 1 Die zal wel door honden achter- olgd zijn geworden en kwam door de deur hier naar binnen Hij ging vlak bij me zitten, snoof met z'n neus de lucht in. streek met z'n poot langs z'n snor, net als een officier en keek me toen aan. Hij begreep stellig, dat-i niet angstig hoefde to zijn. Toen, .in^gn^.sprojig-i ;op>->was met j Fayet, waar de Franschen allo ge-, dcelten van de loopgraven, in den nachl van 9 op 10 Aug. door de Duitschers ver-jj overd, terugnamen; zij maakten daarfo, een twintigtal krijgsgevangenen. In de sec toren van do boerderij Moisy en den molen g van Laffaux deden Fransche verkennings-jo afdeelizjgen verschillende invallen in dc Duitsche linies en brachten krjjgsgovange-. nen mede. Ten zuiden van Allies trachtte^' de Duitschers opnieuw de loopgraven tf'J heroveren, welke de Franschen gisterei hadden genomen. Twee aanvallen, waar" van een zeer hevige, werden afgeslagen ttetai zware verliezen voor de Duitschers. De Fransche troepen, die alle posities hebben'" behouden, wonnen nog eenjg terrein. Ih:" Champagne en op beide Maasoevers vrij krachtige artillerie-actie. Ten westen van^ Avocourt sloegen de Franschen een Duit-"., schen oven-al af. In den Elzas patrouille- f, gevechten in het Carpachbosch. Gebleken is, dat in een luchtgevecht oph bet Belgische front op 9 Aug. een Duitech vliegtuig is neergeschoten. Gisteren Wordt een Duitsche machine door Fransch mitrail-"1 leurvuur geveld ten noordoosten van Vauxaillon. Als represaille van heb Duit-:'j sche bombardement van de omgeving van J Nancy en ten noorden van Parijs werd gis- teren Frankfort a/M. door twee Fransche j vliegers bestookt. Beide machines zijn be- houden teruggekeerd- BERLIJN. Officieel. 'Legergroep-prins Rupprccht: Na de aanvallen van Zaterdag- morgen verflauwde de artilleriestrijd ju Vlaanderen. Eerst tegen den avond ijam hij in bréede sectoren weer toe en bleef ook des nachts levendig. a Zondagmorgen na ©en trommelvuur, dat 01 een uur duurde, gingen sterke vijandelijke afdeelingen op vele punten aan het front 1 tot den aanval over; zij werden' overal ,n teruggeslagen. Ten Noorden van Hollebeke rukten ver- scheidene Engelsche regimenten tot den ni aanval op. Zij hadden geen succes en moes- ten onder zware verliezen terugtrekken. Van het kanaal van La Bassée tot aan t( den zuidelijken oever van de Scarpe en ten noordwesten van St. Quentin nam de artii- n' lerie-hedrïjvigheid van tijd tot tijd toe. Ondertusschen kwam het meermalen tot j; artillerie-gevechten op het voorterrein. e, Legergroep-Duitsche kroonprins: Aan het ;8 AJsne-front, in "West-Champagne en op b beide Maas-oevers was de wederzijdsche ar- oi tillerie-strijd levendiger dan in den laateten '-1' tijd. -o Bij Cerny en Laonnois mislukten des 5 avonds twee aanvallen cler Franschen ondér verliezen. Aan den Mont Comillet zijn vijandelijke grenadiers-af'deelingen voor de door ons veroverde stellingen teruggeslagen Legergroep-prins Albrecht: Er hadden 5 geen groote operaties plaats. i Luitenant Von Tutschek schoot in een luchtgevecht zijn 22en en 23en vijand neer. RUSLAND. ie Van het Oostelijk Qorlogsterroin. 3' Aan liet Russische front. 2e BERLIJN. Officieel. Front-prins Leo- t< pold: Geen belanrgijke gebeurtenissen. r Front-aartshertog Jozef: Ten zuiden van fc het Trotus-dal veroverden de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarscke divisies de domi- 0 neerende hoogte-stellingen en het dorp Grozesoi. Te»en onze ten zuiden van het Oituz-dal A opdringende troepen bracht de vijand a nieuwe strijdkrachten in het vuur, die bij hun vaak herhaalde, verbitterde tegen-aan- vallen zonder eenig resultaat verbloedden. 01 Legergroep-vMackensenDe gevechten ten noorden van Focsani duren voort. Tus- sckon de Sereth en den spoorweg naa? Ad- judul Nou deden de Russen en Roemeniërs ook gisteren met eterke troepenmachten aanvallen op onze linies. Geen duimbreed grond ging verloren. Ten westen van den spoorweg frerd de vijand door een krachtigen aanval van de Duitsche troepen naar het noorden en noord westen teruggedrongen. Hij leed bij vergeef- twee sprongen bij de deur, keek op dén drempel nog even om en.... wèg was-i. Een leuke haas!" Lukeria keek me aan alsof ze zeggen wil de.... ia dat dan niet grappig!? Ik lachte om haar welgevallig te zijn. Zij beet zich in de droge lippen. „Maar in den winter dan is het niet zoo prettig, dan is het vroeg donker en licht aansteken, dat is zoo on voord eelig en waar voor ook? Ik heb amper lezen geleerd maar was toch altijd een groote liefhebster van lezen, maar... wat zal ik lezen? Boeken zijn hie»* niet en als zo er waren, hoe zou ik ze moeten vasthouden om te kunnen lezen. Va der Alexei heeft 'a een kalender voor me meegebracht om me wat afleiding te bezor gen, maar toen hij zag, dab het niets gaf nam-i de kalender maar weer mee. Want als het donker is, dan is er toch altijd iets waarnaar ik luisteren kan, dan hoor ik een krekel, die sjirpt of ik hoor een muisje dab ergens knaagt: ziet u, dat verdrijft de tijd, alleen niet-denken..." „Ook zeg ik wel gebeden op," ging Lu keria," nadat ze even gerust had" verder, „maar ik ken alleen niet veel gebeden. En waarom zou ik -Onzén Lieven God daarmee lastig vallen? Wat zal ik Hem bidden? God weet beter wat ik noodig heb, dan dat ik dat zelf weet. Hij heeft me een kruis te dragen gegeven... dus heeft Hij me lief. Zoo moe ten we het maar opvatten. Ik bid Let „Onze Vader" of het gebed aan de Moeder Gods... en dan ga ik weer heel stil liggen, zonder de minste -gedachten en, dan is het goed ese/sik»sésMJt

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1