Zondag 29 JoSi 1317 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Generaal Supers. Taminiau's JAM DERDE JAARGAW5. SOLDATENCOURANT BED ACTIE EN A DM INISTRATIE VALEBIÜSSTK. 10Ö, AMSTERDAM. DEC BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR- MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BET VOOEUÏT- BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P.K WARTAAL Voor Advertentién wende men Amsterdam. l'rüs der Adyvrtc-i: deeb'ngen op de tweede, derde et reductie. 30.cent. Voor Ingezonden Mode. dubbel tariefBü abor-xement .- 1, Een overval van Duitsche troepen op een Fransch dorp. De aanval is hevig, zooals men ziet, en gebeurt blijkbaar met overmacht. Doch de vijand, die het djrp bezet houdt, geeft nog niet zoo gauw toe; elk huis wordt een vesting in 't klein en uit deuren en venstens wordt geschoten. Vrouwen trachten nog te vluchten, niet zelden in it noodlottig gevclg. Het is een straatgevecht, zooals in den strijd op het Waste ijk fr.ont dikwijls is vertoond. Op dén gedenkdag van zijn 45-jarig officiersschap mocht de Opperbevelhebber, generaal Snijders, jl. Donderdag ontelbare blijken van belangstelling ontvangen. Do Minister van Oorlog complimenteerde den generaal namens de gekeele Regeering. H. M. de Koningin en H. M. dq Koningin-Moeder zonden generaal Snijders telegrammen van gelukwenscliing in zeer waardeerende bewoordingen gesteld. Do officieren van heb Algemeen Hoofd kwartier maakten hunne opwachting, als mede.'een groot aantal militaire autoritei ten, o. a, het .bestuur van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap; het hoof-dconiiüé van het Roode Kruis. Een ganscho reeks telegrammen 'kwam in van tal van officieren en oud-officieren en van particulieren, o. m. van het bestuur van de Vereeniging Ons Leger en van de Vereeniging Volksweerbaarkeid Voorts werden den generaal eenige prach tige bloemstukken vereerd, in de qprste plaats van de zijde der officiëren van den Generalest Staf, van welk dienstvak, zoo als men weet, de Opperbevelhebber chef is; voorts van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, van de Belgen uit het interneeringsdepót te Harderwijk; van de Commissie tot ontwikkeling en ont spanning der gemobiliseerde troepen^ afdee- ling voor de forten, te Haarlem. Ongetwijfeld spreken wij mede namens onze duizenden Tszers van leger en vloot, wanneer wij Generaal Snijders onze eerbie dige gelukwensclien met dit zeldzame officiersjubilee aanbieden en de hoop daarbij uitspreken, dat Zijne Excellentie de ge zondheid en de kracht moge behouden, om zijn voor $en lande zoo hoogst gewichtige taak ten einde toe te 'kunnen blijven uit voeren- Generaal Snijders trad op 17-jarigen leeftijd als cadet in dienst, werd 26 Juli 1872 benoemd tot 2e-luit. bij het wapen der genie en werd in het volgend jaar gedeta cheerd bij het leger in Oost-Indië, waar hij in Atjeh bij de gevechten bij Lamara Olelo het 'ridderkruis der Militaire Willemsorde verwierf. Toen hij uit Indie was teruggekeerd, werd hij achtereenvolgens geplaatst te Utrecht, als leeraar aan de Kon. Militaire Academie, te Dordrecht bij het korps genie troepen, als hoofd van onderwijs aan de Kon. MH. Academie, te Amsterdam en te Gorinchem. Lady Dumbler's verjaardag. Zooals vele mensahen op Oudejaar plegen te doen, zoo placht lady Dtrmbler op den dag vóór haar verjaardag stil neer te zitten, een blik terugslaande op het afgeloopen jaar en aldus haar debet en credit opmakende. En steeds had zij weer nieuwe fouten en tekortkomingen ontdekt in haar karakter. Heb doel van deze overpeinzingen was: steeds zichzelf te verbeteren, te vervol maken. Zoo was er na [verloop van jaren geen beminnelijker vrouw geweest dan lady Durn- bier. Reeds op jeugdigen leeftijd was ze met den veel ouderen lord Dnmbler gehuwd: dat was de wil van haar ouders geweest, waartegen zij zich, als gehoorzame dochter, niet verzet had, hoewel haar hart schreide, een liefsten wensch verborgen houdende. Zijn plotseling heengaan was een van die buitengewone zegeningen geweest, die het Lot ons toedenkt op tijden, dat wij ze het» meest verdienen. En niemand kon beweren, dat lady Dumbler ze niet verdiend had; zelfs 'haar bejaarde schoonmoeder niet. Het eerste rouwjaar bracht ze in afzon dering door. Geen kaarfcavondjes of jours, geen Monte Carlo of Marienbad, noch „sea son" in de City. Het tweede jaar doorleefde ze in minder jgsootg eenzaamheydoch zonder aanstoot In 1901 is hij benoemd tob majoor en eerstaanwezend ingenieur te Haarlem, in 1903 tot luit.-kolonel en commandant in het le genie-cooijnandement te Utrecht, in 1906 tot kolonel, in 1908 tob generaal- majoor, in 1910. tot chef van den generalen staf en in 1911 tot luit.-generaal. Toen in 1914 leger en vloot op voet van oorlog zijn gebracht, is luit.-generaal Snij ders benoemd en aangesteld tot Opperbevel hebber van land- en zeemacht. Den 9 Augustus van dat jaar volgde zijn benoe ming tot generaal. De generaal wordt in September 65 jaar. Donderdag j.l. 26 Juli, voor 45 jaar, zijn tot. officier benoemd: bij het leger hier te lande, bij de infanterie de cadetten A. E. Roest van Limburg, A. Lettink, J. J. P. Buhlman, L. W. van Hoek-, J. H. A. Bal» bian van Doorn en" H. A. J. A. Timmer man; bij de cavalerie: W. P. Boogaert, F. N. Tkiange, jhr. C. J. Strick van Lin- schoten, H. P. D. Braams, N. J. Erzey, L. G. baron van Boetselaer, B. E. Onder water, C. H- van der Mersch en E. W. van Beusekom; bij de artillerie: W. A. P. F. L. Rovers, L. C. Dijxhoorn, T. C. de Bor des, W, A. Sodenkamp, J. E. de Man, H. van Hogendorp, B. E. van Tubergen en M. J. Perk; bij de genie: C. J. Snij ders, P. de Bruin, K. F. B. van Nouhuijs en W -A. H. Weijler. Bij het leger in Oost-Indië: bij de infan terie de cadetten: G. F. Soeters, B. Schaap, W. Munqiks de Jongh en G. N. Levert; bij de cavalerie: J. W. A. Oxenaar; bij de artillerie: J. H. van Bloemmestein, M. B. Rost van Tonningen, H. J. van Heutsz en W. M. van den Broek; bij de genie: H. JBijlevel'd en H. A. G. von Deuzscli. Van hen is alleen de generaal C. J. Snijders, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, nog in acfcïeven dienst. Be tcGSiano' in den reuzenstrijd. De toestand aan het Oostelijk front, ten minste wat het gedeelte ten zuiden van de Pripetmoerassen betreft, gelijkt op die van 1915, toen de Russen terugweken voor de Duitsohiers en de Oostenrijkers en men bij mijlen daags hun terugtocht kon berekenen. Zelfs sneller nog dan toen gaan de legers der centralen hier vooruit, en thans niet meer alleen, zooals in de laatste dagen aan het te geven door haar gedrag: Bridge- partijtjes thuis, nog niet in de club; jours bij heel intieme kennissen slechts, naar Monte Carlo, doch met vermijding van het Casino; in Marienbad ging ze slechts met de doktersfamilie om en bezocht ze gedu rende de season slechts kleine familie- dineetjes. Haar meest bekrompen benijders vonden echter, dat het nu wel tijd werd, dat ze terugkeerde in de wereld, om de plaats in te nemen, die ze volgens geboorte en stand in had te nemen en waar ze in thuis hoorde. En lady Dumbler deelde deze gedachte geheel. Zij was jong, rijk en bezat charme; ze was een persoonlijkheid geworden door die jarenlange zdf-controle en dit alles wist ze iets, wat de volbrenging van haar levensidee, om haar gedragingen te vervol maken, veel zwaarder maakte, daar ze nu ook aan verzoekingen bloot stond, waarmee zij vroeger nooit te kampen had gehad. Plet bewijs, dat ze haar taak ernstig op vatte, ligt al in het denkbeeld zelf opgeslo ten, dat ze zelfbewust en nauwgezet met haar potlood en notitieboekje in haar hand zat en mompelde: ,,Ik moet niet te veel wil len, vooral niet te veel." Te veel willen is de klip, waarop zoo menig vastberaden mensch strandt. „Ik wil, begon ze, haar eerste aanteeke- ning op papier zettende, Dumblers moeder eens per week opzoeken err niet meer of minder dan eens per week met haar dince- ren." Ze- pverwpog .gedurende enkele minuten Galïciscbe front, maar ook zuidolijker, in de Boskafwina, waar de Russen stand selie- nen te zullen houden. Toch is de toestand nu anders. Want in 1915 waren de centra len de sterkste, hadden de Russen gebrek aan kanonnen en mtmiiie, aan geoefende troepen, nu daarentegen was het inder daad een krachtig leger, dat tegenover den vijand stond, goed gedrilde troepen, voor zien van zwaar ge9chut, ook van Èngelschen oorsprong, met overvloed van munitie, ter wijl men kon aannemen, dat de Duitsche en Oostenrijksche legers verzwakt waren door den zoo hevigen strijd aan andere fronten, in het westen en aan de Isonzo en in Tirol. Het Russische leger is thans niet krachteloos, maar het is machteloos, door dat allo discipline ontbreekt, alle plichts gevoel onder de soldaten, die eenvoudig weigeren te vechten, die reeds vluchten voor de aanval begint, die schieten op de artil leristen achter hen, die hen willen, tegen houden. 't Is waarlijk een wonder, dat "do Duitschers en Oostenrijkers nog niet snel ler vooruitkomen, en dat de toestand aan 't noordelijk front der Ruesen, bij Duna- burg en Smorgon, zich zoo goed als niet wijzigt, en daar de Duitschers alleen terug wonnen het terrein, dat hun voor eenige dagen werd ontnomen. Er zijn ook nu nog in Het Russische leger in Galicië wel dappere daden verrichtmen hoort van de Russische artillerie veel goede, maar zij werd meegesleept door do infante rie; tal van officieren hebben zich heldhaf tig gedragen en ontzaglijk grcot is het aan tal van hen, die clen dood hebben gevonden. Maar in den steek gelaten, zelfs neergescho ten soms door de minderen, die niet wilden strijden, konden zij niet verhinderendat de vijanden met groote snelheid voorwaarts drongen. Het aantal plaatsen, dat door de Duitschere en Oostenrijkers is bezet, neemt eiken slag toe- In Galicië zijn Tarnopol, Stanislau, Nadworna en Trembowla in hun handen; de Russen hebben van dit Oosten- rijks'che land nu maar een heel klein stukje meer in hun bezit. Doah ook verder naar 't zuiden, iu de Boekowina, rukken de centra len krachtig op. Achtereenvolgens vielen nog Boeczacz, Tioemacz en Delatyn in hun bezit en de Russen trekken terug op Czer- nowite, de hoofdstad van de Boekowina, dicht aan de Russische grens. Deze snelle overwinningen wijzen wel op groote demo ralisatie in het Russische leger. Er zijn ook Engelsche en Fransche afdeeliugen in ói' leger, o.a. van vliegers en auto's; zij hebben' blijkbaar dapper gevochten, maar konden de kans aiiet keeren. l>e Duitsche berichten melden dan ook, dat de terugtocht der Rus sen thans ontaard is in een wilde vlucht. Kerenski, de minister-president, heeft thans eon ontzaglijke taak op zijn schouders. Er heersoht groote verwaring, niet alleen in het leger, aokin Pctrograd. Wat we vandaar vernemen, 13 verre van duidelijk, doch wel blijkt, dat er strijd is tusschen de partijen. Weliswaar krijgt de centrale regoering van verschillende kanben sympathie-betuigingen, Ook uit arbeiderskringen, maar wat heipen woorden, waar het leger niet meer gehoor zaamt, waar grcote groepen zich tegenover devegeering stellen? Volgens de laatste be- rienben zou Kerenski gewond zijn bij een bezoek aan het front. Hij%lijkt nog de eenige, die invjoed heeft op het volk en de soldaten. Aan het Westelijk front is de strijd* van maar betrekkelijk weinig belang in de laat ste dagen, al wordt er wel hevig gevochten hier en daar. Hardnekkig is er vooral ge streden in het middenfront, in de streek van Reims, waar de Duitschers een succes van eenige bëteckcnis hebben te boeken. Zij drongen daar, volgens het Fransche bericht, door, in de eerste linie van den vijand, ten zuiden van Aillesde Duitschers zelf meld den, dat zij een terrein ter breedte van 1800 M. en ter diepte van 400 M. ver overden. Veel is bet niet over 't ontzaglijke front van de zee tob de grens van Zwitser land, maar 't bewiist, line fel de strijd ook in 't westen is op sommige punten. O'ok in Champagne en in Vlaanderen is gevochten hier was het vooral de artillerie, die het werk deed. Een Duitsch telegram meldt echter, dat ook op de Èngelschen belang hei voor en tegen hiervan en herhaalde: „eens per week" inplaats van „eens in de zes weken" en „eens per maand" in plaats van „eens in de zes maanden." Een minder ervaren en practisch „besluiten-maker" zou zeker het eens geschrevene hebben laten staan en de fout pas ontdekt hebben bij de uitvoering daarvan. Het volgènde stond spoedig op 't papier en bleef zonder wijziging of verbetering staan. „Ik wil niet meer weigeren gewoon bridge te spelen, als ik het andere niet ken.'' Het derde bezorgde haar meer hoofdbre kens en was met zichzelf in strijd. „Voor kleedgeld zal ik niet meer dan 1000 per jaar besteden." Toch vond ze het bedrag te laag, overwoog en bekeek dit punt nog eens van alle kanton en haalde een dikke streep door die woorden. „Ik wil niet meer uitgeven dan mij con venieert," stond er nu. Ze had goede voornemens, een gewichtig getal; toch zou er uog wel iets auders bij kunnen een minder serieus besluit; b.v.: „Ik wil geen man het geringste recht gpven te veronderstellen, dat ik wel zijn vrouw zou willen zijn, als ik niet genoeg van hem houd, om zijn vrouw te willen zij"-" - Onmiddellijk echter zag ze de onmogelijk heid' van uitvoering er van in; ze had iets gemakkelijkere willen kiezen en nu had haar brein iets uitgedacht, wat zoo onbeschrijfe lijk zwaar was. 'Joch met hardnekkigheid zon ze 'dit rijke gedeelten van stellingen zijn veroverd, dat daarbij 1200 krijgsgevangenen werden genomen en rijke buit gemaakt. Van de overige fronten geen berichten van eenig belang. Omtrent "t vooruitzicht op vrede niet véél nieuws. Toch wordt er wel over gesproken er wordt voor gewerkt. In de landen der centralen niet alleen, in Engeland ook. In het Lagerhuis hébben Ramsay Macdonald en Trevelyan. een motie voor den vrede in gediend. Zij werd met 148 tegen 19 stem men verworpen, blijkbaar door een zeer slecht bezet Huis. De verwerping toonde duidelijk aan, dat men in het Britcche La gerhuis nog niet gelooft aan Duitschlaml's vredelievendheid. Dit deed vooral Asquith, de vroegere eerste minister, -uitkomenin zi jn rede was veol merkwaardigs. Hij erken de, dat de wereld naar den vrede verlangde, dat die niet alleen door de regecringen maar ook vooral-door de volken moest worden ver kregen, maar hij achtte den tijd er voor nog niet rijp, omdat niet slechts de Duit- eche regecring. doch ook het Duitsche volk nog niet heeft getoond den vrede te ver langen, dien de wereld noodig heeft. Ook de arbeiderspartij heeft zich laten hooren iu het Lagerhuis en zij stelde zich geheel aan de zijde van Asquith. Men wil dus in Engeland doorvechten, tot de zego behaald is. ï>at dit niet gemak kelijk zal gaan, ziet men wel in, vooral nu de gebeurtenissen in Rusland een. loop nemen die ook de EngolSehe regeering eoni-gszius onthutst maakt. Maar doorzet ten intusschen, klinkt het van allen kanten, en aan den eisch: afstand van Elzas-Lotha- riïigen aan Frankrijk, werd vastgehouden in [het Lagerhuis, zoo niet door Asquith dan toch door minister Bonar Law. Toch wordt het duidelijk, dat ook in de geallieerde landen het verlangen naar vrede toeneemt-, er zullen daar conferentiën worden gehou den, waarop niet alleen de militaire plan nen, maar ook het oorlogsdoel en de vre desvoorwaarden wel zullen moeten worden besproken Zeker zal men van Engelsche zijde wel telkens terugkomen op de onbevredigende rede van Miehaelis, maar men zal toch moeten erkennen, dat die rede ook in de den ocratische kringen in Duitechland al minder bevredigt, al meer onduidelijk wordt gevonden, en men zal moeten toege ven, dat in het Duitsche volle een werke lijk verlangen naar vrede leeft. Dat blijkt- uit de motie, aangenomen met algemeene stemmen door de conferentie van vrije vakrereenigingon (Freie Gewerbechafi) daarin wordt uitgedrukt, dat de arbeiders in Duitechland er niet alleen mee instem men, dat de oorlo» zoo spoedig mogelijk wordt beëindigd, maar dat zij ook bereid en besloten zijn meer nog dan voorheen, alle kracht ter bereiking van dit doel aan te wenden. Verder heeft do commissie uit de Centrums-partij in haar vergadering te Frankfort a. M. zich uitgesproken voor een vrede docr vergelijk en onderhandeling, al word daaraan do allee- en niets-zeggende formule toegevoegd, dat het een vrede moest ziin, die Duitsch lands politieke ze kerheid en economische ontwikkeling waar borgen. Daar kunnen do -tegenstanders weer uit lezen., dat België niet maar zoo geheel vrij en onafhankelijk most werdon verklaard Doch hoe dit alles zij, het verlangen naar vrede, do wensch om den vrctrëliiken strijd te eindigen, nemen toe in alle lan den;- .die vrede en dat.- einde zullen niet dan n* jaren worden bevochten op het slagveld; Rusland brengt telkens nieuwe verrassingen afdoende hulp van Amerika is nog steeds toekomstmuziek, zoude men in de strijdvoerende landen niet meer en meer worden doordrongen van het feit, dat het nu mooi genoeg is? EMGELAKD. Vredesdobal in het Lagerhuis. LONDEN. Bij de behaifSeling in het Lagerhuis van de motie vau Mac donald en Trevelyan, waarin deze ver klaren, dat do onlangs in dan Duitschen Rijksdag ingediende vredesresolutie begin selen huldigt, dio Engeland steeds heeft besluit trachten te volvoeren. Eu verward en eenigszins duizelig door den omvang van deze vermetelheid sloot ze haar boekje weg. Het was ongeveer vijf uur in den middag van haar geboortedag, dat de salon van lady Dumbles gevuld was met bezoekers, onder wie vele flinke, vriendelijke en ge leerde mannen en géén onder hen, dio zich niet „eau plaats" in het leven had ver overd. Zij allen waren daar zonder het te moeten, zonder „omdat ze niet weg konden blijven" van den dag waarop lady Dumbler haar rouw had afgelegd en geen enkele van die achtenswaardige mannen had de laatste willen zijn. Dus., kwamen ze allen en brachten geschenken en vele goedo wenschen mede. Het was een ware vuur proef, die de beminneli jke gastvrouw had te doorstaan. Dat ééne voornemen ten uitvoer te breugeu in al zijn beteekenis, reeds.op den dag na zijn geboorte, was een omstan digheid, die zij niet had voorzien, zo zag zich heden geplaatst tegenover een groot aantal nummers ineer. En een dozijn malen brak ze met haar voornemen en evenveel keeren deed ze bet- juist niet-, als zo dat had moeten doen. Het was het getal aanbidders onder hen. Zoo bijvoorbeeld wilde zo een praatje maken met een der keeren, dier er vrien delijk en goed uitzag en dacht ze.er aan, hoe aardig hij wel moest zijn en hoe pret tig .om zijn vrouw te wezen, of daar viel haar oog op een andere, die er weer beter uitzag. Kn zoo bracht ze heb niet-verder voorgestaan, waarom zij do regoering aan sporen om in verbinding met de bondge- nooten do vredesvoorwaarden opnieuw, overeenkomstig dio resolutie vast te stellen, verklaarde Asquith, dat naar zijne raeening Ramsav Macdonald «,l Trevelyan meer gewicht hechten aan de resolutie van den Rijksdag dan zij verdient. Asquith ontkent, dat de demo cratie gesteund zou worden ii.dien met hoi tegenwoordige Duitechland vrede zou wor den gesloten, maar wel acht hij 'fc goed op nieuw het oorlogsdoel der geallieerden vast te stellen. Ook minister Bonar L»aw en an deren verzetten zich tegen do vredesmotie en deze werd met 148 tegen 19 stemmen verworpen. Een soc. conferentie te Londen. LONDE-N. Op de Donderdag gehouden conferentie van de Russische gedelegeerden cn leden der Labour Party, nWardle, pre sident van de labour fiarbij, Henderson, lid van het oorlogskabinet, George Roberts, Ramuay Macdonald on Jowett word besloten te Londen een conferentie van socialisten uit de geallieerde landen te houden op 8 en '9 Airgrtstos a.s. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogaterreln. Het Engelsch-Franscha offensief. PARIJS. De Duitschers -hebben ge- "durende Donderdagnacht een buitengewone levendigheid betoond- Infanterie-aanvallen werden sedert Woensdagavond met volhar ding uitgevoerd op een front van 3 K.M. van de streek O. van Hurtebise tot aan die van La Bovelle. De Duitschers hebben, hoewel zij belang rijke krachten in het vuur brachten, slechts ten koste van buitengewoon hooge offers, kunnen doordringen in eenige gedeelten der Fransche eerste linie ten Z. van Ailles. Hun herhaalde aanvallen op de hoeve Hurtebise en meer oostelijk werden allen afgeslagen in het Fransche vuur. In Champagne werd, na een hevige be schieting een snelle en hevige aanval gedaan op den Mout Haut. Het gevecht duurde den geheelen nacht, maar de Fransche troe pen weerstonden elke poging van den vijand om door te dringen. Daarentegen hebben de Franschen in een operatie ten N. van Auberive kunnen door dringen in de niet bezette Duitsche loop graven. Hun vooruitgang voortzettend kwamen zij in aanraking msi Duiiz. u.. Loepen, die zij belangrijke verliezen hebben toegebracht. Op den linker Maasoever wederzijdscho aptillerie-actie. die met dezelfde hevigheid werd voortgezet. PARIJS. De gevechten bij Hurte bise en Ailles duurden den geheelen dag voort, de vijand maakte echter niet de geringste vorderingen en de Franschen herwonnen ©enig terrein. De vijand herhaalde don aanval in Champagne, maar zender succes. BBRLIJ NOf ficieelLegergroep - prins Ruipprecht: In onverminderde heftigheid cn herhaaldelijk tot trommelvuur toe no men d, ging tussohen de kust en de Lijs de aitilleriestrijd voort. Donderdagnacht ver minderde de beschieting slechts weinig. Bij liet lichter worden nam de beschieting weder toe tot de grootste kracht. Engelsche verkenmnirsaanvallen duren voort-, maar zonder succes. In Artois weder hevige artilleriebeschie ting der stellingen bij Lens. Bij Monchy veroverden de Liibecksckc E-tormafdeelingen, in verbinding met vlam - men werpers, ©en belangrijk stuk loopgraaf, dat de vijand driemaal tevergeefs poogde te hernomen. Legergroep-Duit&che KroonprinsNa krachtige vuurvqorberoiding namen in den avond gedeelten van het West-faalsch© regi ment in storm da Fransch© stellingen ten z. van Allies over ©en broedt© van 1800 M. en in diepte van 400 M. Donderdagmorgen gingen do Neder-Rijn sche bataljons, ten n. van Hurtebise, tot den verrassenden aanval over en,ontrukten den vijand een beheerschend deel van den hoogtekam. dan beiden beleefd en correct t© behande len en een eenigszins zusterlijko genegen heid t© betoonen. En dat ging zoo steeds voort. Haar hoofd was verward.do aar digste man scheen het eene oogenblik veel bcminneliiker dan het andere. Ook was er onder deze mannen geen, dio niet met pijnlijken schrik dio zusterlijk© toeneiging bemerkte, als zij met hen sprak. Gelukkig dat aan alle dingen een einde Jiomt dus ook aan'lady Dumbles re ceptie. Ze wa3 eindelijk alleen in het salon ach tergebleven, bekeek zichzelf iu een langen spiegel en verwonderde zich zeer, dat zo er niet vermoeid en afgemat uitzag. In tegendeel! naar wangen gloeiden, de oogen tintelden; hoe jong en schoon was ze nog! Wat hiervan de rgden wel mocht zijn En zo voelde zich steeds opgewondener tot de klok kwart voor zeven wees en een taxi voor het huis 6cheen te stoppen, waar op kort daarna een gast, ua vluchtig klop pen, onaangediend binnentrad. ..O, Frank", riep zo verbaasd uit en reikte hem beide handen. Frank zag er vriendelijk noch forsch, geleerd noch achtenswaardig uit-, alleen ver moeid. bezorgd en hoogst eenvoudig. „Kom ik niet te vroeg, Babs. ik meen lady Dumbler?", vroeg hij verward. Haar voornaam was Bat tv. 1 „Noem mij weer Babs, Frank." j Beschroomd kwam die naam over zijn- lippen, want het was zoo wreed zich te herinneren,, dat hij eens in stilte verloofd. Eist bij" Arnhem. In OJiampagne voorxlen Slocswjjk-TIol steineche on MarkLsch© stormtroepen me' Isi coea^ een. aanval uit; zij namen van dor jMont^Haut de reflt.wan -het op 11 JuÜ it 'tie.Jiaud dervFmnschcn, goblevcn gedeelte» D" vijand- ging op dezetirio geveclit/cvekioi tot. tegenaanvallen over, die zijn bloedig» er liezen uog deden toenemen. In hel. g> heel bleven 1150 gevangenen, onder wie 4f .officieren, en <y:i groot aantal loopgraaf 'wapens in onae Lfcwulcn. Do conferentie ttor sealliëerxlen. PARIJS. De vertegenwoordigers <lcr ge- alliec-rdcn zijn Woensdagochtend om ti'-r uur op het ministerie van buitenlandreis zaken voor het houden van hunne eersk vergadering bijeen gekomen. Do minister-president Ribot heette don aanwezigen welkom en wees verder vooral op den veranderden toestand in den Bah kan, door het toetreden ran Griekenland •tot de geallieerden. Alle volken, wier legere op den Balkan strijden, waren op de confe rentie vertegenwoordigd. Met groote vokkxmixig kunnen wij cou sin te eren, eindigde Riïiot, dat drie jaren van oorlog, noch onze kracht,, noch onzin wil om te overwinnen verzwakt hebben. Frankrijk acht zich geluid:ig U te ontvan gen. Sta-mij'toe-u allen uitzijn naam wel kom te heet-eTL RUSLAND, Van het Oostelijk Oorfogsterrein. Aan het Russische front. BERLIJN. OfficieoL Front-prins Leo pold, legBrgroep-von Eïchhorn: Tori z. van Srr-orgon verminderde onze artincsicl>-> schieung de door do Ruesen bezette stro/k. De vijand moest teruggaan. Bijna do ge- heelo vroegere stelling is' weder in ouzo harden. Legergroep-Böhm Ermoili In hevigen etnjd. bezetten ouzo divisies de hoogte ten n.o. van Tarnopol en in de Grif-sna-vlakton, tot aan den straat weg Jrembowls-Husiateui Moer naar het t.w zijn Boytejatej1'fye-j matsj, Otynia en Delrtyn genomen. Front-aartshertog Jozef. Aan het Rus sische Karpatbenfront is de vijand, door den druk ten n- van den Dn jester, nu ook ten z. van den Tataren pas. teruggedreven. Hij trekt, «laar terug in <le richting van TsjernowïtsjBij oen aanval werden de Russen Woensdag' van de Baba-Loedowc- btigten verdreven. Front-v. MackeneenVan Woensdag middag tot het duister worden toe duurdo de levendig© artillerie-strijd voort aan den Benedenloop van de Sereth. BERLIJN. Officieel- De verdere succes- sen der bondgenootei? in Oosfc-Galicië nood zaakten den Russen hun Karpathen-front op te geven tot aan den Kirlibaba-sector. BERLIJN Ook den 25en Juli werd in Ocst-Galicië veel terrein ge wonnen en werden in militair opzicht buitenge woon belangrijke voordcekm behaald. Do he vige. lner on daar buitengewoon verbitterds tegenstand der met spoed aangevoerde Russi sche trocpenafdeelingcn en sterke achterhoe den. o.a. tc-n O. en "ten Z. van TamopI tea N. van Boetsjetsj, kon het voorwaartsdringen der Duitsche divisies niet tegenhouden. Do Russen werden op alle punten Tcruggei.lagvn. De vliegers droegen wederom krachtig bij tot de successen. Tussehen Tarnopol en Tiembcwla drongen de Du r-cheis ten O. van de Sereth op een diepte van 16 K.M. vooruit. Naar het zutdej; en zuid oosten 'toe br-reïk'.en zij de irr.ie LaskoUisjo- BoetsjatsjKonopieqOttyniaDelatyn-»-Mi- lsöt-li zyn en bereikten daarmede reeds een aanzienlij;.? verkorting van het front. Op hou goheele 250 K.M. lange ïront zijn de bori'ly- nooten tot een gemiddelde diepte vau CO K..M. vooruitgekomen. Kindelooze munitie-colour es en kanonnen trekken dag en nacht voort. Door de inneming van het stadje Mikoüiczyn, vlak ten X. van de Jablonica-j i-pas en Delatyn was geweest met het meisje, dat nu die schitterende vrouw was. „Jij komt nocit te laat, Frank," zei ze; en toen ze hem een. stoel aangfewezon had, P ging ze vlak naast hem zitten op Êen voe- 1 teribaakje, „Frank", sprak ze ,,ik heb maar één goed voornemen voor dit jaar," e-n do beloofd- 1 heid eischte van hem te vragen, waarin dat f ■bestond, „Ik ben besloten," antwoordde ze, „goen man het geringste recht te geven te ver- 1 onderstellen dat ik wel zijn vrouw zal wil len zijn, als ik niet genoeg van hem. houd, om zijn vrouw te willen zijnNa de.to woorden omhelsde zij hem Frank mocht er vermoeid en bezorgd en eenvoudig uitzien, maar ze vond hem een man met energie, een bijzonder flink karakter. -Trouw je mij, Babs?" „Ja, liefste." was haar antwoord, waar na het eenige miuuten stil bleef. Toon vroeg lii j „Waarom nam je dat dwaze besluit, lie veling?" „Was 't dwaas, lieve Frank? Zou je 'fc mij hebben durven vragen, als ik-dat plan niet had gemaakt?" „Oh!" riep hij uit, begrijpende. ..Ja. liefste, daarom heb ik het ge maakt

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1