I Vrijdag 20 Juii 1817 Orgaan voor Leger en VËoot. Oorlogsnieuws. No. 458 Onder redactie van D. MANASSEN. Ge toestand in den reuzenstrijd EEN LIEFDE. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIUSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT, ABONNEMENT BLT VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Advortentiln wende men zich tot onzo Administratie. Valeriusstraat 109 Amsterdam. Prys der Advertor.tiPn por regel 30 cent. Voor In ge sonde- Mpdc-p dodingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. By abowiementa reductie. Ia den geweldigen strijd om Verdun is meer dan eenige andere naam, die van. het fort Douaumont genoemd. Hier was het, dat de Duitschors 't eerst van alle forten om Verdun hun vlag plantten. Weken en weken lang hebben zij het bezet gebonden, maar er kwam een andere tijd en de Franschen drongen de Duitsehers terug, met' veel moeite ook uit Douaumont. Hier zien we Fransche troepen, die het fort bereikt hebben, die de gracht er omheen hebben bezet en nu de kazematten kunnen binnendringen. De politieke toestand in Duitschland, die zoo belangijk is voor de geheele wereld, dus ook voor ons, omdat de vrede er in zeker opzicht van afhangt, de politieke toe stand in Duitschland is nog zeer onduide lijk. Alles hangt er van af, welk een man de nieuwe rijkskanselier, ar. Michaelis, zich zal toonen, of hij links of rechts zal zijn. We zeidon in ons vorig overzicht reeds, dat hij nog een onbeschreven blad was, als po liticus althans. Een man van groote werk zaamheid en stalen ijver, van kracht waar die noodig was tevens, heeft hij zich ge toond, maar of hij dichter bij de conserva tieven of bij de liberalen staat, niemand weet het nog te zeggen. Dat geven ook da Duitsche bladen toe, maar vele dezer vree zen, dat hij zich meer naar rechts zal kee- ren, naar de mannen, die tegen een vrede zonder annexaties en zonder schadeloosstel- lino- zijn, die insgelijks tegen al te democra- jhische hervormingen zich verzetten. Zoo beschouwen hem ook de bladen der geallieerden, die de rijkskanselierscrisis in Duitschland bespreken, en in hun redenee- [Prij bewerkt naar ten novelle van Iwam, Toergenjeio^ Eens, het was in 't laatst van den herfst, kwam ik terug van de jacht en werd ziek ,van verkoudheid. Ik was gelukkig dicht bij stad, ging erheen en zond om een dokter. Een half uur later kwam een mannetje met een ziekelijk gezicht bij me. .Hij schreef de gebruikelijke medicijnen voor, raadde een mosterdpleister aan, stak heel handig een irij roebelstuk in den omslag van z'n mouw, hij kuchte daarbij en keek een anderen kant uit, en was al van plan weer naar huis te gaan, toen, ik weet niet meer door Welke omstandigheid, ons gesprek vlotte en fr.. hij bleef. Daax ik een slapeloozen nacht tegemoet zag, stemde het me wat opgewek ter met een beschaafd man in gezelschap te kunnen zijn. Ik bestelde thee en mijn dokter .werd al spraakzamer. Hij was niet ongees tig, sprak gemakkelijk en drukte zich nu en dan grappig uit. Wat is het leven toch wonderlijk 1 Met sommige menschen leef je geruimen tijd in zoogenaamde vriendschappelijke verhouding terwijl je elkander toch niets zegt van hetgeen op den bodem van je ziel verborgen ligt en met een ander heb je nauwelijks kennis gemaakt en hem vertel je de intiemste dingen van je hart. Wat de reden was, dat mijn kers- tversche kennis me dadelijk zijn vertrouwen schonk, weet ik niet, maar heel eenvoudig vertelde hij me een zeer interessant geval dat ik hier ter kennis van den lezer breng. Ik zal probeeren het met de woorden van .den verteller weer te geven. ,,U zult waarschijnlijk", begon hij met Kwakke en bevende stem (gevolg van een Overmatig gebruik van de berenowsche zult waarschijnlijk den rechter ring ia wei iets dat treft. Zij wijzen er op, dat hij overleg heeft gepleegd met Hinden burg eu Lyidendorff, met den kroonprins ook, en dit kan er inderdaad op wijzen1, dat dr. Michaelis vooral aansluiting zoekt bij de militaire partij, door dit drietal vooral ver tegenwoordigd, en dat hij dus geen vriend van een spoedigen vrede zonder verovering zal zijn. De nieuwe rijkskanselier heeft de leiders der verschillende politieke fracties in gehoor ontvangen en met hen beraadslaagd, ieder afzonderlijk, en nu is het zeker op merkelijk. dat de conservatieve voormannen zich bevredigd loonden over het onder houd, maar do link&clie partijen, de sociaal democraten vooral, zich in dezen zin niet uitten. Op het oogenblik dat we dit schrijven, is het nog allerminst duidelijk, wat men van dezen rijkskanselier heeft te verwachten, vooral ten opzichte van de vredesmotie, die door de meerderheidspartijen is aangenomen en in den Rijksdag zai worden ingediend. Indien hij zich daarvoor verklaart, zal hij staan aan de zijde der link&che partijen, 'Zoo niet behoort hij meer tot de conserva tieven. De naaste Rijksdagziüting zal ons waarschijnlijk in dit opzicht klaarheid geven, een klaarheid, die. we zeiden het reeds, van zeer groote beteeken is is. Schaart dr. Michaelis zich aan den kant van de conservatieven en de militaristen, dan stelt Mulow niet kennen. Nee, niet-waar? Nou, dat doet er ook niets toe." Hij kuchto weer en wreef zich de oogen eens uit, „Kijk, het geval zit zoo in elkaar... het was in den tijd van de vasten toen ik op een avond bij hem thuis een spelletje prefe rence speelde. Daar brengt het meisje een brief binnen, waar veel haast bij was. Het ging om een zieke. Nou, het gaat bij ons medici ook om de dagelijksche boterham en het kwam hierop neer, de eigenares van een kleine boerderij, een weduwe, schreef me: ,,Mijn dochter is stervende. Kom in Godsnaam onmiddellijk. Het rijtuig is al onderweg." Ze woonde ongeveer eeoi twintig werst 1) van de stad af, het was een stikdonkere avond en dan do wegen, mijnheer. De wegen 1 Bovendien, ik wist, dat ze geen geld had, meer dan twee roebel zou ik er zeker niet ontvangen... als ik ze ontving Dus het was eigenlijk eerder moge lijk, dat ze me met een paar kop boekweit zou betalen. Maar, in zoo'n geval, nietwaar, gaat plicht vóór alles, want het gaat hier om een zieke, misschien een stervende. Ik lei de speelkaarten dus neer en ging naar huis. Stel u voor, daar staat een wagentje voor m'n deur, een wagentje met een paar ouwe sukkels van paarden ervoor, een koet sier op den hok, zonder hoofddeksel, zonder muts, de bloote kop in de lucht. Nou vader, denk ik, zoo bij-mezelf, je kunt ook wel zien, dat_ het bij jou baas Schaalhans' keuken is, ja, u lacht erom, maar ik geef u toch de verzekering, dat een arme jakhals, zooals ik, wel degelijk op alles letten moet Wanneer een koetsier als een grand seigneur met de allures van z'n heer en meester op den bok zit. z'n muts niet afneemt, geheim zinnig glimlacht, en zijn zweep als 't ware spelenderwijs hanteert dan kun je als dok ter op een behoorlijk honorarium rekenen. Maar in dit geval, zag ik dat er geen kwestie hij zich dus tegenover de meerderheid in den Rijksdag, en zou men dat kunnen ver wachten van den nieuwen rijkskanselier? Dan zal hij dadelijk zich in een harden strijd moeten begeven, waarin hij het onder spit moet delven. Weliswaar kan een Duitsch parlement den rijkskanselier niet dwingen om heen te gaan, maar beslist daarover alleen de keizer, maar wel kan de meerderheid stemmen tegen de kredieten, dus ook tegen het nieuwe oorlogskreet van vijftien milliard. Het is de vraag, of, zelfs als de rijkskan selier de vredesmotie niet overneemt, de voorstanders daarvan het krediet zullen, af stemmen, zelfs gelooft men niet stellig, dat de meerderheid, der socialisten tot dit middel zal overgaan. Maar verdeer is het niet zeker of de vredesmeerderheid wel zal blijven be staan; men spreekt nu al van een breuk in het centrum, waarvan een zeer groot deel zich zou afscheiden en zich dichterbij de conservatieven zou plaatsen; in dit geval zou dr. Michaelis toch oen rechtsche meer derheid krijgen, zij het ook een kleine, en dan bleef de zaak bij heb oude. Ten min ste... als het Duitsche volk daarin berustte, en dit is nog lang niet zeker. Want stellig de meerderheid van het Duitsche volk en een groot deel in elk geval van den Rijksdag verlangt hard naai' den vrede, wil dien gaarne zonder veroveringen. Van gewicht is dus wel, wat er dezer dagen zal gebeuren in den Duitsóhen Rijks dag, van grooter gewicht misscliien zelfs dan heb vredeswerk in Stockholm. Wel gaat ook dit zijn gang en hoeft reeds meegewerkt aan de groote verandering,' die in Duitsch- land op til is, maar bet schiet niet hard op en wij lijken nog ver van een algerueeue groote conferentie, waarin de socialisten van alle landen, oorlogvoerenden en neutralen, zijn vertegenwoordigdIn Rusland vooral werkt men blijkbaar nog steeds hard veer den vrede, al wordt het offensief tegelijk doorgezet. De heer Vliegen, van Stockholm teruggekeerd, verklaarde in een interview, dat hij door de Russische gedelegeerden van zijn pessimisme tot optimisme werd bekeerd, en dat hij hoop heeft, dat toch de vrede tot stand zal komen. Maar nog dit jaar? Dat mag men wel vragen, vooral met het oog op den toestand in Rusland. Heb gaat daar nog maar steeds vreemd en verward toe. Drie ministers zijn er weer afgetreden, geen kopstukken in het kabinet echter, maar riji schijnen geweken voor nieuwe woe lingen, die weer plaats hebben gehad in Petrograd, of voor andere, die nog word.d voorbereid. Want rustig is het nog aller minst daar; de anarchisten steken weer het hoofd op en onder hen weerklinken zelfs stemmen, die den dood van Kerenski eisohen. En ondertussohen wil Finland zich geheel losscheuren van Rusland, zijn er ernstige onlusten in Oekraïne, men vxaagt- zich af, hoe het land nog een krachtig offen sief kan volhouden. Dit gebeurt, al zijn de successen Piet zoo groot meer en moesten zelfa de Ruesen bij Kaloesj terugtrekken. Overigens hebben de gevechten op de ver schillende fronten nog niet zoo bijsonder veel te beteekenen. De Franschen hebben blijkbaar aan de Maas, bij de bekende hoogte 304 eenig succes behaald; tusscben EngelsdSen en Duitschere is vooral gestreden bij Warmeton, Nieuwpoort en Losmbaertzïjde, aan hst Belgische gront dus; bij Mouchy schijnen de En.gelsohen eenig succes te heb ben behaald. De Italianen hebben in de laatste dagen hem actie verhoogd, maar dat het offensief met kracht weer opleeft, blijkt nog volstrekt niet duidelijk, al is er op som mie punten hardnekkig gevechten. 1) Werst is een Russische mijl van 1067 meters van zou zijn,! Kort en goed, ik zocht de hoogst noodige medicijnen bij elkaar en we reden weg. We kwamen bijna niet vooruit. Een weg... een weg als naar de hel. Slik, sneeuw, modder, overstroomde wegen, daar kwam nog bij, dat er een dijk doorgebroken was, in één woord: ellendigMaar eindelijk kwamen we dan toch op de plaats van onze bestemming aan. Een boerderijtje met stroodak, het licht scheen door de ruiten en daar kwam een oud vrouwke me al tegemoet en zei: ,,0, dokter, helpt u haar toch, helpt u haar toch, want anders dan sterft ze." Ik zei, maakt u je nou maar niet ongerust en vertel me eerst eens: ,,waar is de zieke?" Ik kwam in een heel helder vertrekje, in een hoek stond een nachtlampje en op het bed, er vlak bij, lag uitgestrekt en bewuste loos een jong meisje van naar schatting twintig jaar. Ze had koorts, dat zag ik. Twee andere jonge meisjes, zusters van 'r, stonden erbij en huilden. „Gisteren nog", vertelde me één van de jonge meisjes, „was ze gezond geweest, had ze met appetijt gegeten en vanmorgen klaagde ze over hoofdpijn en kijkt u nu eens, dokter, in wat voor toestand u haar vindt." 1 „Ik zag, dat ze hooge koorts had en her haalde maak u je maar niet ongerust nietwaar, dat zijn zoo de stop- en plichtwoor- clen van den medicus en deed wat ik hier moest doen, een kleine aderlating, maakte een mixtuur beschouwde het meisje heel aandachtig... en inderdaad, ik had nog nooit zoo'n volmaakte schoonheid gezien! Wat ee>n allerliefst gozicht en wat 'n oogen! Ze was nu, gelukkig, wat rustiger gewor den, zo begon te zwceten en kwam lang zamerhand tot zichzelf. Zo keek eens om zich heen, glimlachte cn streek mot haar hand over het gezicht... do zusters bogen zich tot haar over en. vroegen: „Gaat het wat beter nu?" „Ja, wat bete?", zei ze zacht en wendde EU1TSCHLAND* Jn verband met het optreden van den nieuwen rijkskanselier. BERLIJN. De „Voss. Zeit." deelt mede, dat men in parlementaire kringen van plan is Donderdag ca de rode van don rijkskan selier een votum voor to stellen, waardoor de positie van den rijksdag tegenover de ge hoorde regeeringsverklaring wordt vastge steld. Hindenburg en Ludendorff vertrokken. BERLIJN. Hindenburg en Ludendorff hebben Berlijn weder verlaten. Het presidium van den Rijksdag bij den epperbevoihebbar. BERLIJN. Het rijksdagpresidium bracht Maandag in het gebouw van den Generalea Staf een bezoek aan goneraal-veldmaar- schalk Hindenburg en goneraabkwartier- mecster Ludendorff, De vredesmotie. Op de 32e vergadering van het „Rhc-ïni- sche Handelsver band" te Keulen hield de afgevaardigde Fassbender een politieke rede, waarin hij o. a. zeide: Het is nood zakelijk dat eenmaal in vredesonderhande lingen- wondt getreden en hij i3 de beste vriend der volken, die woet. hoe het mogelijk is, de vertegenwoordigers der volkeren aan de .groene tafel te doen plaats nemen. Wat Erzberger met zijn rede wilde en cok het geen de be boogingen in don Rijksdag bedoe len, komt ten slotte hierop neer. Hierin moet men niet een teeken van zwakte zien, maar enkel bereidwilligheid om te onder handelen. Von FriedlanderFuld f. De vroegere Nederlandsehe consul-generaal te Berlijn, Yon FriedlanderFuld, een der rijkste mannen van Duitschland, een uit eigen kracht opgekomen groot-industrieel, is op zijn landgoed in Silezië overleden. De gezant te Christiania ontslagen. BERLIJN. De „Reichsanzeiger" bfrvat het bericht, dat dr. Midhahelles, Duitsoh ge zant aan het Ncorsche hof, van rijn functie ontheven en op pensioen gesteld is. ENGELAND. De Engeïsche koningsnaam. 'LONDEN. In de Dinsdag gehouden zit ting van den- Privy Council" werd mede gedeeld, dat de Koning voor rich en rijn geslacht, in plaats van den naam „Saksen- Coburg-Gotha", den naam van „Windsor" heft aangenomen. LONDEN. Het besluit om den naam van het koninklijk geslacht te veran deren werd met algemeen© stemmen door de Privy Council" genomen. Aan de beraadslagingen namen deel de her tog van Connaught, de aartsbisschop van Canterbury, de lórd-kanselier, de eerste- minister, graaf Roseberry, Balfour, As- quitb, Andrew Fisher voor Australië, Bar nes, Smnts en Schreiner, de hooge commis saris voor Zuid-Afrika. Een aansporing tot krachtige medewerking. LONDEN. Minister Carson en ad miraal Jellicce hebben een krachtige aansporing gericht aan de vakbonden voor de ijzer- en staalbedrijven, - waar in zij aandringen op vermeerdering der. pro ductie bij den aanbouw van handelsschepen en verdedigingsvaartuigen tegen onderzeeërs ter bespoediging van de zekere nederlaag van den vijand, die thans alles op het spel zet "in den duikbootoorlog, daar,deze zijn eenige hoop is. Wijzigingen in het Engeïsche ministerie. LONDEN. Officieel wordt aangekon digd, dat Carson benoemd is tot lid haar gelaat van ons af. Ik zag, dat ze zoo heel stil zou insluimeren. Nu moet u de zieke wat met rust laten", zei ik. „He-al zacht, op de teenen loopend, gin gen we de kamer uit. In de huiskamer werd gauw em bed voor me opgeslagen, ik ging erop liggen, maar van slapen was geen sprake En toch was ik wel vermoeid maar de zieke,- die daar in de andere kamer lag, was geen oogenblik uit m'n gedachten. Ein delijk hield ik het ook niet langer uit, stond op, om te zien hoe de patiënte het maakte. Haar slaapkamer grensde aan de huiskamer. Ik ging heel voorzichtig erheen, opende on hoorbaar de deur envreemd, m'n hart klopte sneller. Keek haar kamer in, zag het dienstmeisje met een open mond slaapen, waarachtig, dat dier sliep ensnurkte zoo waar! En wat verder lag de zieke met het gezicht raar me toe, haar hoofd rustte op haar saamgevouwen handen. Ik ging naar haar toe, zo opende de oogen, keelc me aan en vroeg: „Wie is dat? Wie is dat?" „Ik was, hoe vreemd heb misschien ook klinkt, door die vraag wat... wat verlegen en zei: Weest u maar niet bang, juffrouw, ik ben de dokter en kom alleen maar 's even zien hoe u het maakt": „Is u de dokter?" „Ja, de dokter. Uw moeder heeft me laten roepen, we hebben nu voor wat medi- cijuen gezorgd en nu moet u eens probeeren wat te gaan slapen, dan zult u eens zien, dat u over een paar dagen weer heelemaal beter is...." „Ach dokter, laat u me alsjeblieft niet sterven, toe „Maar hoe komt u op zulke gedachten? was mijn antwoord. Toen vermoedde ik, dat zo weer koorts kreeg, voelde haar de pols. En het was zooals ik dacht. Ze keek me strak aan en greep in-eens, onverwacht, m'n hand vast. „Ik zal u zeggen", zei ze, waarom ik niet sterven wil... "ik moet het u zeggen.... Nu van het oorlogakabipet zonder porte feuille, C. Addison tot minister zonder portefeuille belast inet do reconstructie (voorbereiding van den overgangstoestand. van den oorlog tot den vrede), E. S. Mon- tegu tot staatssecretaris voor Jndië, Chur chill tot minister van munitie en Sir Eric Gcddes tot Eerste Lord der Admiraliteit. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogeterrein* Het Engolseh-Fransche offensief, PARIJS. Afwisselend kanonvuur aan het front van de Aisne, dat vrij leven dig was in de streek van Corny en van Courcy,. In Champagne trachtten de Duit schere opnieuw een ernst) gep aanval to doen op don Toten. De aanvalsgolven braken in ons vuur en in wanorde trokken do aanval lers naar de uitgangeloopgraven terug, met achterlating van vele dooden. Wij hand haafden volkomen de winst vaa 14 Juli. Aan den linkeroever van de Maas deden onzo troepen Dinsdagmorgen oen hevigon aanval ten westen van hoogte 304. Volgens de eerste berichten zijn alle stellingen die in handen der Duitsehers bleven tengevolge van do acties op 28 en 27 Juni, volkomen door ons heroverd. Wij maakten gevangenen, wier aantal nog niet getold is. I/uitoche coups de main tegen kleine Fransche posten in Argonne, bij Douaumont en in Woevre, bij Lequeville hadden geen resultaten. LONDEN. Veldmaarschal Haig bericht Wij verbeterden onze stellingen ten O. van Monchy. Ondanks het ongunstige weder traden onze aeroplanes in samenwerking met do artillerie met succes in actie. Onzo machines wierpen eon groot aantal bommen op ver schillende punten van militair belang ach ter de vijandelijke linies. Negen vijande lijke machines werden naar beneden gescho ten, van de Engeïsche wordt geen enkele vermist. LONDEN. Officieel. Generaal Haig meldt: Wij wonnen eenig terrein ten n.w. van Warneton. .In den sector Nieuwpoort stiet een troe- penafdeeling die een aanval wilde onder nemen, op ©en sterke vijandelijke afdeeling. Na een zwaar gevecht werd de vijand naar zijne linies teruggedreven en in de loopgra ven gebombardeerd. BERLIJN. Officieel. Legergroep-prins Rwpprecht; Aan de kust órien de Engel sehen Dinsdag, na den geheelen dag leven dig vuur te hebbqn afgegeven, "bij Lom- baertzijde weder een aanval, dio echter werd afgeslagen. Aan het front Noordschoote tot W arneton nam de,gevechtsactie der artillerie belang rijk toe; zij was zeer levendig aan béide oevers der Scarpo. Engeïsche verkenningsaanvallen misluk ten bij Messmes, Hullucli, Gavrelles, Buile- court en ten n. van St. Quentin. Legergrcep-Duitschc kroonprins: Aan den Poehlberg (Teton) in West-Cham pagne slaagdon de Thüringors er in, in eon hevïgen aanval met handgranaten do Fran schen uit de laatste gedeelten van cmze oude stelling te verdrijven en verschillende tegen aanvallen af te slaan. Op den linker Maasoever werd Dinsdag namiddag een hevige artillerie-beschieting ingezet tegen hoogte 304 en daaraanslui- tende linie. Ons afweervuur op de Fransche loopgraven en de gereed gemaakte aanvals- colonnes deden den vijandelijken aanval niet tot uitvoering komen. Slechts enkele men schen kwam uit de loopgraven. Dinsdagmorgen nam de artUlericstrijd weder in hevigheid toe. we alleen rijn.... Maar ik smeek u, zeg het aan niemand... luister..." „Ik boog mij tot haar over, ze kwam met haar mond heel dicht bij m'n oor. haar haren raakten mijn wangen, eerlijk gezegd, het was of m'n gedachten één moment stil stonden. Ze begon te fluisteren maar ik ver stond het nietAaaa, dacht ik, ze ijlt, ze fantaseert en ze fluisterde maar door, alles heel, heel gauw, toen hield ze in-eens op, kromp in mekaar, liet het hoofd op haar kussen vallen en stak haar wijsvinger een beetje dreigend naar me op. „Dus dokterU zegt 't aan niemand... aan niemand „Ik zeinee natuurlijk, ik zeg 't aan nie mand, dat beloof ik je. gaf haar een glas water aan om wat te drinken, riep de snur kende waakster wakker en ging weer naar m'n kamer". Toen nam mijn dokter met een heftige handbeweging een snuifje en keek een oogen blik. doodstil, in gedachten voor zich uit. „Maar wat- ik niet verwachtte", vervolgde de dokter, „den volgenden morgen was in den toestand van mijn patiente heelemaal geen verbetering gekomen... ik dacht er 's over na en üam een besluit, ik zou bij haar blijven ofschoon er andere patiënten waren die ook mijn hulp noodig hadden't Was een moeilijk geval, want ik wou tegenover die anderen m'n plicht niet verzaken en dan ook m'n praktijk zou er onder lijden.... Maar aan den anderen kant beschouwd, m'n patiente verkeerde in een zeer zorgwekken- den toestand en secundo, om het u eerlijk te zeggen, gevoelde ik me zeer tot dit meisje aangetrokken en bovendien het heele gezin was me sympathiek. Want al waren het menschen zonder geld, ze hadden toch wat je noemt een fijne beschaving. Hun vader was dan ook een zeer onderlegd man geweest, had veel aan literatuur gedaan... was wel arm gestorven maar had rijn kinderen toch een eminente opvoeding gegeven en hun een rijk-voorziene bibliotheek nagelaten. JZBleef ik daar nu^ omdat ik- mij-zoo pn- Do koning aan het front* Reuter'» corresp. bij hot Engelse! "hoofdkwartier iu Frankrijk seint, dat koning op 7 Juli oen grooten afstand p_ auto heeft afgelegd en dat het, ofschot rijn bezoek niet to voren aangekondigd vy overal langs don weg scheen bekend te zit geworden dat de koning zou voorbij kome. zoodat in ieder dorp do troepen uit kwartieren kwamen en hem toejuichten.» Do koning reed ook door do streek w;u do Portöjjeesck© troepen opgeleid worde" Op een bepaald punt bleef do auto vi den koning staan. Plotseling begon of jonge boom, dio niet ver van daar ston- to kraken, om ten Blotto omver gesmeten 1 worden. Uit het struikgowas kwam ot snorkend, brommend geluid, nog oen pa: boom en schokten vroemd heon e:i weer ten slotte kwamen twee tanks te voorscbij.' drukten de draadversperringen in den grof en reden naar den koning on den prim: vr Wales too. dio beiden instapten en in 4 merkwaardigo voertuig oen ritje, dat li* minuten duurde, over oneffen terre; maakten, RUSLAND. Van het Oostelijk Corlogsterrein. De strUd aan het Oostfront. LONDEN. Russisch communiqué, p< draadloozo telogT.vtf ontvangen door do Éi gelsehe admiraliteit. Wij maakten in don strijd van Zonda 16 officieren en 010 soldaten Oostenri, kers en Duitsehers gevangen en name een aantal machinegeweren. Van 1 tot 13 Juli namen de Russen 83 officieren en 35,809 minderen govanger.ee Voorta maakten zij 93 kanonnen, 23 loof graaf mortieren, 403 machinegeweren, 4 mijnwerpere, 45 bommorticren, 3 vlammen werpers, twee vliegmachines en ander mate riaal buit. LONDEN. Russisch communion;', po draadloozo telegraaf ontvangen bjj d Admiraliteit. Do Russen sloegen hard nekkige aanvallen ten N.O. van Ka loesj af. Uit tactische overwegingen v.cn Kaloesj ontruimd en trokken de Ru.-en zie! cp den rechteroever van jie Lomnitea terug terwijl zij een belangrijken rivier-overgaijj bezetten. Een sterke vijandelijke afdeclin. drong de Russen terug uit Novica, dat cob ter door de reserve hernomen werd BERLLTN. Officieel. Front-prhu Leo pold: De krachtige govcchtsactie bij Ris Duna burg en Sinorgon houdt aan. Bij opklarend Avcer wa3 aan do Kara joefka het vnur krachtiger dan in de laad t dagen. Ten z. van den Dnjester namen Rijnsch. regimenten het boscli ten n. van Kalootsj Daar ook van het westen Duitsche strijd krachten oprukten, ontruimden de Russei Kaloetsj en gingen rij op den oostelijk oever van de Lomnitza terug. De strij'd om KaicctsJ. WHENEN. Uit het oorlogsporsLwartici wordt gemeld: In den nacht van Zondag op Maand, ontruimde do vijand Kadoetsj. Den oostelij' ken rand van dit terrein hebben wij than?. i> onze stellingen opgenomenPas twee K.M ten O. van Kaloesj op den Podmiohale- vél hebben de Russen rich weder gevestigd De geheele Lomnitzalinio ri in ons bezit! Ton zuiden van Kaioetsj loopen onze linies zelfs reeds over de rivier cn gaan over Do> browlany naar do Kaniowahoogte. Dit voor het eventueelo verdere verloop van enz operatie van niet te onderschatten boteekt nis. Een soIdatenbctC3£ing. PETROGRAD. Verscheiden duizenden gewapende soldaten met mitrailleurs op mo ge ween voor do zieke interesseerde of was er een andere oorzaak voor, enfin, ik weet het niet, maar iedereen daar in dat huis was me sympathiek, ze beschouwden mo wederkeer rig als een familie-lid.en ondcrtusschen waren de wegen er niet beter op geworden, we hadden bijna geon contact meer met do buiten-wereld, zelfs met heel veel moeite kenden we medicijnen uit do stad krijgen., en de zieke werd maar niet beter. En zoo verliep do eene dag na den andere... enfin.., toen e... hoe zal ik U dat nou zeggen? (Lij1 nam weer een snuifje, kuchte kort en dronk een slok thee). Enfin, laat ik er maar niel lang omhëen draaien, m'n patiënte... i verliefd op me geworden of eigenlijk „a liefd" mag ik niet zeggen... hoo zal ik het. noemen? (het gelaat van den dokter kleurde en do oogen keken naar omlaag). „Nédée". sprak hij levendig verder... „verliefd, dat is natuurlijk niet het juiste woord, hoe zox zoo'n jong meisje op mij verliefd znn gew< den? Her, was een fijn-ontwikkeld" gees' lijk-hoogstaand, zeer belezen meisje en laat ik het maar eerlijk zeggen, was zelfs mijn latijn al lang vergeten. En A-at m'r mannelijke schoonheid aangaat, m'n zicht, m'n figuur, sprak do dokter, terwijl hij zïch-zeïf met een medelijdenden glim lach vluchtig bekeek, dan kun je toch niet zeggen, dat ik op een Don Juan ge'ijk. Ik I ben nou ivel niet door Onzen Lieven Heer als een aartsstommerik oo do wereld ge- snoten, wat wit is, dat zal ik niet zwart roemen en ik beschik over genoeg gezond verstand om te weten, dat Alexandra An- drejewna want zoo heette zo niet, wat je noemt, liefde voor me gevoelde, maz-r moer een vriendschappelijke gezindheid, een... zekere achting, hoewel ze zichzelf ei.v.rit: vergiste... want u moet zich natuurlijk' goed indenken in wat voor toestand zij was maar laat ik u alles zooals heb is gebeurd eenvoudig naar waarheid .vertellen". (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1