Soldatencourant. BERICHT. No. 439 Woensdag 6 Juni 1317 Orgaan voor Leger en VEoot. Oorlogsnieuws. Ie Slotenmaker van Lyon Ministerieele Beschikking van 30 Mei 1917, lie Afd., Nr 123. Adfninistrsiie der Soldatencourant, Valeriusstraat 199 Amsterdam. Ons Oorlogsdagboek. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT Een tooneel aan een ziekbed in een Fransch militair hospitaal, zooals wel eens vaak zal zijn voorgevallen. Daar ligt een gewonde, maar die er wel weer bovenop zal komen ineens ziet hij een bekend gezicht, een strijdmakker nadert hem, kijkt hem aandachtig aan, lacht dan en reikt hem de hand.'„Sedert Donaumont hebben we elkaar niet gezienEn beiden leven in de dagen van toen terug, den hardnek- kigen strijd om Douaumont, bij Verdun, dat verloren, genomen, weer verloren, en hernomen werd. Hoe lang lijkt dat al geleden en 't is niet veel meer dan zeven of acht maanden. Geen audiëntie. Blijkens een 6ericht in de Staatscourant wordt door den minister van oorlog ad inte rim de'ze weds geen audiëntie verleend. De toestand in den reuzenstrijd. Wij leven in een veelbewogen tijd; reeds bijna drie jaren, een tijd van zorgen en tra nen en bloed, van onzekerheid vooral, wat de dag van morgen ons kan brengen. Toch, schijnt het ons toe, is die onzekerheid nooit grooter geweest dan in deze dagen. Haast nooit heeft feller de oorlog gewoed dan in de laatste weken of maanden, maar ook rooit zijn er zulke grootsche vredes pogingen gedaan als juist nu, haast nooit hebben de voorstanders van len oorlog en de strevers naar den vrede zoo fel tegenover elkaar gestaan. Maar niet in deze tegenstellingen alleen schuilt de on zekerheidzij heerecht iu bijna alle landen op zich zelf, in de oorlogvoeren de vooral, maar in de neutrale niet minder, en overal kan men vol onrust vragen: Wachter, wat is er van den nacht?" Deze onzekerheid heerscht allereerst in Rusland,, de berichten, die vandaar ko men, zijn thans weer bijzonder ernstig. Het lijkt er op, of nu eerst daar de eigenlijke revolutie zal losbreken, of het land er voor 148e week. Van 29 Mei tot 3 Juni. 29 Mei. Op het Russische front wordt het levendiger. -Het Fransche 60c. congres be sluit na een tweedaagsch debat met algemeene stemmen tot deelneming aan het soc.-dem. Vredescongres te Stockholm. - Henderson, lid van de Engel- eqlie arbeiderspartij en van het óorlogskabinet, is met een belang rijke opdracht van de regeering naar Rusland vertrokken. De Braziliaansche Kamer be sluit tot opheffing der neutraliteit, het gebruik maken van de Duit- sche schepen in de Braziliaansche havens enz. Het Oostenrijksche parlement wordt geopend. Het Russisch officierencongree te Petrograd neemt een resolutie aan, waarin het noodzakelijk wordt ver klaard over te gaan tot het offen sief, om Duitschland den wil van het vrije Rusland op te leggen. Koizer Karl van Oostenrijk spreekt in den Hofburg de troon rede uit. Duitschland bepaalt, dat op 1 Juli neutrale schepen wederom door het .verboden gebied kunnen een nieuwe crisis staat, die het tot in zijn diepste lagen zal schokken. Al meer dreigt er de scheming tusschen de socialisten e'n de burgerlijk-democratische partijen, de liberalen, zooals ze hier te lande zouden heeten. Al meer geven deze laatsten nog toe aan de revolutionairen, en de burgerlijk minister van handel Konovalof is opge offerd aan den socialistischen Skobolef. Zoo neemt de invloed der socialisten dag aan dag toe, daarmee die van den raad der af gevaardigden van arbeiders en soldaten. Moeten die op bun beurt niet al te zeer h*t volk, de arbeiders, de boeren, de militairen naar de oogen zien Thans komen uit Petrograd twee andere berichten, die een zeer somber licht werpen op den toestand daar: in de eerste plaats staken daar de arbeiders in de munitiewerk- plaatsen en eischen zij een onmatig hóóg loon en den zesurigen werkdag. Dit laatste in 't bijzonder kan de regeering niet toe staan, wil zij den oorlog voortzetten, want daarvoor heeft zij ontzaglijke lioeveelhedea ammunitie nocdig en moet er veeleer dag en nacht worden doorgewerkt, in plaats van zes uur per etmaal. Dan komen telegram men ons mededeelen. dat in Kroonstad, de bekende vesting op een eilandje tegenover de Russische hoofdstad, het arbeiders- en soldat&ncomite zich heeft afgescheiden van de voorloopige regeering en niets meer piet deze te doen wil hebben. Dit is een zeer ernstig bericht, het kan de aanvang zijn van een nieuwe omwenteling, die zich uit breidt over 't geheele land, want haast elke groote stad in Rusland heeft haar varen, mits van bepaalde kentee- kenen voorzien. 1 Juni. In de grootste fabrieken van Pe trograd breekt een staking uit. Ribot houdt iu de Fransche Kamer een rede over bet deelnemen van de Fransche socialisten aan de conferentie te Stockholm, waar in hij zich verklaart voor weigering der passen. De Engelsche Labour Party heeft besloten een deputatie naar Petrograd te zenden, die onderweg Stockholm zal bezoeken. Lord Devonporfc, de Britsche ,,Food Controller", is om gezond heidsredenen afgetreden. Het comité van soldaten en ar- beiders te Kroonstadt beeft bezit genomen van de vesting en weigert de voorloopige regeering te erken nen. —"De Russische minister van han del Konovalof treedt af. Naar het Engelsch. II. MOEDER EN ZOON. Door een vrij natuurlijken samenloop Tan omstandigheden was hij, over wien wij zoo even handelden, in druk gesprek met zijne moeder over 't zelfde onderwerp. Op de derde verdieping .Tan een groot, deftig hiris dat. arbeiders- en soldaleucomité. De regeering zal wel weer moeten toegeven, maar wat zal er zoo van den strijd tegen den vijand terecht komen De lust tot dien strijd wordt blijkbaar al flauwer in Rusland, ten deele zeker omdat het voedselgebrek er grooter wordt, en niet het minst ook, wijl het wan trouwen in de regeeriug toeneemt, die »og maar steeds weigert de verdragen met de bondgenooten openbaar te maken. Valt er dan zooveel te verbergen 1 vraagt heb Russische volk zich af, en vragen'pok do militairen, die bij tienduizenden de&erfcee- ren, naar een bericht meldt. Terwijl zoo meer en meer blijkt, 'dat Rusland's deel in den wereldoorlog van steeds onzekerder bet eekenis wordt, staat er thans in Frankrijk een man aan het hoofd, die zich ronduit verklaart tegen een vrede zonder overwinning: de minister president Ribot heeft als zijn meening gezegd, dat als er van vrede sprake kan zijn, dit een, Fransche vrede" moest ve zen, en dat aan de Fransche socialisten, die naar Stockholm wilden, passen zouden worden geweigerd. Die krachtige, duidelijke verklaring wekt verwondering. Ze is een slag in 't aangezicht der Russische revolu tionairen, maar niet van dezen alleen, ook der Fransche socialisten, een der machtig ste partijen in het parlement. Zij zal zelfs verrassing baren in Engeland, waar men de quaestie der Stockholmsche conferentie voorzichtiger behandelt, waar men wel aan leden der arbeiderspartij zal toestaan daar heen te trekken. De verklaring van Ribot, die luidruchtig toegejuicht werd ia de Kamer, behalve op de banken dér socialis ten, lijkt in meer dan één opzicht ge waagd. De Fransche socialisten, en er Zit ten er ook in de regeering, zullen vreér>d opkijken, dat de minister-president hun jzoo stoutmoedig den handschoen toewerpt,, maar zij zullen dien waarschijnlijk niet voor hun voeten laten liggen. Doch vtooral zal het het woord van Ribot een slechten indruk maken in Rusland, waar de strooming voor een spoedigen en algemeenen vrede, zonder veroveringen of schadeloosstellingen, steeds toeneemt; daar zal men nu inzien, dat Fxankrijks regeering onverzoenlijk is eti niet te vinden voor zulk een vrede, en wat zal 't gevolg zijn? Dat ten slotte de Russi sche regeering moet bukken voor 't vredes- verlangen van 't volk en een afzonderlijken vre'de zal sluiten. De vraag is, of de weigering der Fran sche regeer'.ug om den socialisten nu. voor Stockholm te geven, van grootèn in vloed zal zijn op de conferentie daar: Of demachtige strooming, die thans door alle volkeren gaat, door een enkel woord, zelfs van een /eersten minister, tot stilstand gebracht kan worden. Rekent Frankrijk zoo sterk op Amerika's macht, het ontving zoo jüiot honderd millioen dollar te leen van de Vereenigde Staten, dat het den oorlog denkt te winnen, zelfs als Rusland wordt uitgeschakeld als bondge noot? Wij weten bet niet, maar de houding van Ribot maakt de onzekerheid der naaste toekomst wel weer grooter. Aan de fronten nog niets bijzonders. Aan 't Westerfront nog het minst. Twee tele grammetjes, op dezelfden dag ontvangen uit Parijs en Berlijn, typeeren wel den toe stand: het Fransche spreekt nog eens van de 52,000 krijgsgevangenen en de 446 ka nonnen, vermeesterd op de Duitschers door Engelschen en Franschen sedert 16 April, en het Duitsche vertelt van telegrammen van keizer Wilhelm, waarin hij den aan voerders van zijn legers gelukwenscht met het volkomen mislukken der doorbraakpo gingen van de Entente-legers. LTit beide telegrammen blijkt duidelijk genoeg, dat in de laatste dagen geen overwinningen van belang aan de een of anderen kant waren te melden. Wel zoudeu de Engelschen ten zuiden van Souchez vorderingen gemaakt hebben, terwijl tegenover de Franschen de Duitschers bij Craoune zeer heftig aanvie len en bij Cherisv een post veroverden. Nog werd in den sector Wijtschaete, aan de Belgische grens, een zwaar artilleriegevecht, door de hoornen van de maliebaan, uitzag op de Place Bellecour, zat een jongmenscb, van beschaafd en rechtschapen voorkomen naast een vrouw van middelbaren leeftijd, doch door ontbering en verdriet afgeleefd en bleek. Ret vertrek, ofschoon groot, scheen van de zol dering tot den vloer de droefgeestigheid en ingetrokkenheid der personen die het bewoon den te verraden. Do kaalheid viel bij den eersten blik in 't oog, want 't kleine bed met groene serge-gordijnen in een lioek, do latafel daar tegenover, en de drio of vier stoelen tegen den muur besloegen geen twintigste deel van zijne oppervlakte. In 't zwart gekleed, droeg de moedor van den jongen man de gemengde kleederdracht der stedelingen, toenmaals in gebruik om lien van de lagero klasse te onderscheiden, zonder dat zij de mode van den voornamen stand behoef den te volgen. Voor een kreupele tafel gezeten op een stoel, dio reeds kaal gesleten was, naaide Z|j> hij 't licht van een dikke gele waskaars, ijverig voort aan een vest van haar zoon. Ter wijl zij zich haastte met dit werk, ten einde 't spoedig gereed te hebben, zag de jonge man haar in stilte opeens met zulk een weemoedi gen, verontrustenden biik aan, dat zij, hare oogen tot hein opslaande, ontstelde, en op een hedeesden maar liefdeVollen toon zeide, terwijl zij hem de hand drukteWaar denk je aau, Louis? Wenscht u dit te weten, moeder? En moet ik niet alles weten vervolgde zij met een droevigen glimlach. O ja moeder, mijn hart is altijd voor u open. en zal dit ook blijven, zoolang ik leef. Waaraan dacht je dan? Aan de wreedheid van hem, die ons nood zaakt, dit ellendig armzalig leven te leiden, hernam hij Helaas, arm kind! ik ben er aan gewoon, zeide zij. en vergeef hem. voor zoover het mij betreft. Ik moet evenwel bekennen, dat ik om jou zou willen, dat hij minder gestreng ware. Dat is juist wat ik ten opizjehte van' n dacht, zeide haar zoonindien ik 'fc u maar geleverd, maar van resultaten hooren we niets. Van de ander fronten valt insgelijkt maar weinig te vertellen; alleen zou in Ma cedonië de geveebtsbedrijvigheid weder zijn toegenomen en hebben de Engelsc.iea en Franschen verscheidene krachtige aanvallen ondernomen. ENGELAND. Een episode. De „Daily Express" schetst, naar Reuters bijz. dienst meldt, bet avontuur van twee Èritsche vliegers, die, boven do Noordzee vlie gende, tot dalen gedwongen werden en vijf dagen en nachts ronddreven, zien voedende met enkele stukken chocolade, weiko een hun ner bij zich had, totdat zij door een oorlogs schip werdon opgepikt. Zij waren totaal uit geput en bevinden zich nu in een hospitaal. FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlogsterrein, Het Engelsoh-Fransch offensief. PARIJS. Heb Duitsche bombardement, dat Zaterdag in de streek van Craonne is ge signaleerd, werd gedurende den nacht met uiterste hevigheid voortgezet, en breidde zich uit langs het geheele front van de Vauclerc- en Califorine-plateaux. Je Duitschers zetten ten slotte vijf achtereen volgende aanvallen in met sterke strijd krachten, gedeeltelijk tegen het oostelijk ceel van het Californië-plateau, gedeeltelijk tegen het westelijk deel en tegen het- pla teau Vauclerc. Overal werden de Duitschers teruggeslagen met aanzienlijke verliezen, in het bijzonder op het oostelijk deel van bet Californië-plateau, waar de vijandelijke arrivals troepen, door bot Fransche vuur ver dreven, een groot aantal lijken voor onze loopgraven achterlieten. Een zeker aantal gevangeuen bleef in onze handen. De artil- lerie6trijd was eveneens levendig in den sector Bovelle en tusschen Maas en Aisne. Verschillende Duitsche coups de main in Champagne bij Bezonvaux en ten zuiden van de hoogte St„ Marie zijn eveneens mis lukt. Sedert 16 April maakten de Franschen en Engelschen te zamen meer dan 52.000 gevangenen, o. w. J000 officieren. Voorts maakten zij' een enorme hoeveelheid oor logsmateriaal buit, waarbii 446 zware en veldkanonnen, 1000 machinegeweren en talrijke loopgraaf mortieren. LONDEN. Onze troepen vielen Zondag nacht den vijand aan in do stellingen ten zuiden van Souchy. In do frontaanvallen werden reeds goede vorderingen gemaakt. Wij maakten een aantal gevangenen. Zondagnacht viel de vijand onze voor- po6tenlime ten z.w. van Cherisy aan. Aan vankelijk maakte hij eeuige vorderingen. In een tegenaanval herwonnen wij al het ver loren terrein, met uitzondering van één post die tob dusver in handen van den vijand is gebleven BERLIJN. Officieel. Legergroep llüp- precht: In den sector Wytschaete duur de de krachtige artillenestrijd ook Za terdag voort. Tusschen Lens en -Quéant bleef eveneens de vuuractïe levendig. Iu den nacht deden de Engelschen aan vallen bij Loos, aan de Souchez en ten noordoosten van Monchy. Zij werden afge slagen. Iu enkele loopgraafgedeelten ten zuidwesten van Lens wordt nog gestreden. Legergroep-KroonprinsDe gevechtsactie langs de Aisne en in Champagne was in het algemeen gering. Bij verkemiingsaanvallen van onze aanvaistroepen werden aan den Chemin des Dames ten zuidoosten van Falaiu verschillende vlammenwerpers buit gemaakt en aan de Aisne vijftien gevange nen gemaakt. Legergroep-AlbreclitAan den rechter oever van de Maas werden bij Haudromont, Combres en St. Mihiel verschillende Fran sche verkenningsafde£lingen teruggeslagen. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni wier- ge makkelijk kou maken, zou 'b mij niet hin deren Deze hoop, arme Louis, is ijdel. De hemel heeft mij dezen last opgelegd, en ik zal- dien met onderwerping dragen tot aan het graf. Maar hoe, welk een bestaan! zeide de jonge man, de half ledige kamer op en-neder gaande. Ons leven in verdriet en armoede to moeten slijten, naast rijkdommen, die slechts dienen om aan een afsohuwelijken, slochten hartstocht te voldoen. Ja, 't is een groot fortuin, hernam zij. Er zijn duizenden, die minder hebben, en toch ben jij' genoodzaakt voör mijn onderhoud te werken, eu moet ik in 't geheim uwe kleederen verstellen. Verwenschte rijkdom, cüe mij zoo onge lukkig maakt! rjep de jouge man uit. Weet u. wolk plan ik gevormd hel), moeder? Neen, mijn kind, maar zog 't mij. 'Ik zal hem vragen om. 't noodige geld, hernam hij, 't land uitgaan, en een 'kapitaaltje bijeen zoekcoi te krijgen, opdat ik in staat moge zijn, uw geluk te verzekeren, dat hij reeds zoo lang heeft tegengegaan. Denk daar aan niet, iliijn kind! Wat zou ik zonder jou? Ik zou niet meer leven bij je tthuiskomst. Je zoudt 'goud verzameld hebben; maar je moeder verloren en mis schien eene andere persoon Die gedachte kwelt in ij tevens, vervolgde hij. Gij weet, dat ik dat meisje van Charpen- nes beminmaar de gedachte aan de hinder palen, die ons scheiden, doet mij 't hoofd dui zelen. Daaa- komt vader! riep de moeder ver schrikt uit. Blusch de kaars en verberg haar. Ik hoop uiet, dat hij 't reeds gezien heeft. Een haastige tred werd op de trap ver nomen; moeder en zoon gingen aan 't, ven ster staan en begonnen een onverschillig ge sprek. Maar wio kan een vrek bedriegen Met eeu woestc-n stoot de deur openende, sperde do binnenkomende zijne neusgaten wijd open, gelijk een bloedhond, en zei bittor ik bedroog mij niet! de kaars, die ik van Belle- Met ingang van 1 Juni 1917 worden de beschikking van 22 Augustus 1914, Vllie Afd. Nr. 161 (R.M. bldz. 681), alsmede L.0.1915, B. 13, Ingetrokken. De Soldatencourant zal voortaan met steun van particulieren ook na 1 Juni 1917 onveranderd worden uitgegeven en kosteloos aan militaire hospitalen enz. worden toegezonden, terwijl overigens de abonnementsprijs op 1 cent per exemplaar bepaald blijft. Ook bfijft de uitgever voortgaan met kostelooze plaatsing van lijsten van onbestelbare stukken, gevonden en verloren voorwerpen, oproepingen, enz. De militaire commandanten worden utigenoodigd de verschuldigde gelden in ontvangst te doen nemen en deze, na aftrek van 10 pCt. admini stratiekosten, rechtstreeks te doen zenden aan de Wij verzoeken thans de aandacht voor de volgende mededeolingen: De nieuwe exploitatie van De Soldatencourant is met 1 Juni aange vangen. Ondanks de enorme duurte van het papier en het gemis van Rijkssubsidie, blijven wij De Soldafencourant voor 1 ct. bij de troepen van leger en vloot beschikbaar stellen. De gratis-verspreiding in hospitalen enz. hebben wij eveneens weton te behouden, maar overigens moet voor alle exemplaren, die bij leger en vloot worden verspreid, 1 cent worden betaald Beleefd, doch dringend, verzoeken wij nu alle medewerkers trouw voor de verspreiding van De Soldatencourant te blijven zorgen, en etooüs op hot einde van elke maand de opbrengst a 1 ct. per exemplaar per postwissel te willen zenden aan de Administratie van De Soldatencourant, Valeriusstraat 109, Amsterdam. Van deze opbrengst mag 10 pCt. voor onkosten enz. worden Ingehouden. Van 1 Juni af moeten alle gelden, uit de opbrengst van den verkoop der Soldatencourant verkregen, door alle korpsen en onderdooien worden toegezonden aan de Administratie van ons blad met bovengenoemd adres, dus ook zij, die tot nu toe langs militair-administratieven weg verrekenden, worden beleefd verzocht, voortaan op het einde van elke maand post wissel aan onze Administratie te willen doen toekomen. Wij rekenen In deze op aller trouwe medewerking en op alier zorg, om voor de toegezonden exemplaren nauwkeurig afrekening a 1 ct. per stuk, met aftrek van 10 pCt. van de tofaie opbrengst, aan ons adres te willen doen toekomen. Waar leger en vioot terecht verheugd zijn, dat wij de zoo populaire en zoo buitengewoon goedkoope Soldatencourant hebben weten te behouden, mogen dezerzijds de grootst mogelijke animo en de trouwste medewerking worden verwacht, opdat wij de zaak tot het einde toe kunnen blijven vol houden. Wel is ons in overweging gegeven, om den prijs van ons blad voortaan hoogsr te bepalen, maar wij zullen dezen op slechts 1 ct. houden, nu wij dekking hebben weten te vinden voor de zeer groote tekortenf die van zulk een iuttelen prijs voor een groot blad een noodzakelijk .evotg moeten zijn. Ei pen Engelsche vliegers bommen op de iu het etappengebied gelegen kampen; hierbij werden van de Fransche gevangenen één man gedood en 91 gewond. Onze vliegereslcaders hebben voor het front van Atrecht en de Aisne met waargenomen uitwerking bommen geworpen op de spoor weginrichtingen, munitie- en troepenkam pen. In luchtgevechten en door afweervuui hebben de vijanden gisteren tien vliegtuigen verloren. In Mei werden in 't wésten 237 officieren, o.w. een generaal, en 12 500 man gevangen genomen, en werden drie kanonnen. 211 n itrailleuzs, 434 gewoermitrailleurs en 18 mijnemverpers veroverd. BERLIJN. Officieel. In de boog van Wytouhaete allerhevigst vuurtgeveeht. court af zag branden, is zoo even uitgebluscht. \Velk» een dwaze verkwisting! Bij een maan licht zoo helder, dat gij in het gras een spold zoudt vinden, gebruikt gij kaarsen! Maar hoot gij uwe zinnen Hij, die dit zeide, zal ongeveer zestig jaren oud geweest aijn, maar hij scheen wel twintig jaren ouder, zoo gebrekkig, bleek en gernn- i peld was hij. Naar zijne breede handen te oor- clceien, met knoesten, als van eikeuboomen, en naar de gewrichten zijner knieën, moest hij van een ijzeren gestel zijn, en scheen wel honderd jaren te kunnen leven, tfare het niet dat 't schamele voedsel zijn lichaam deed ver zwakken. De kleedij kwam volmaakt met het uiterlijk van den man overeen. Hij droeg, be halve een driekanten hoed, glimmende van vet, een bruine jas, waarvan echter de jaren en 't gebruik de kleur hadden verwerkt. Zijn vest van zwart iaken, tot de kin opgeknoopt, hing ovèr twee verbazend groote zakken in zijn pantalon van olijfkleurig fluweelgrove, i I grijze kousen, onder de knie door zulke kousebanden vastgemaakt, als de boeren dragen, en zware schoenen, die al het ijs van don Mont Blanc zouden getrotseerd hebben, voltooiden zijne kleeding. Op zijn stok leunend, doorzocht liij de kamer gedurende eenigen tijd om do kaars to vinden, en haar verbeurd te verklaren tot straf voor do ongehoorzaamheid zijner vrouw. Dit onderzoek vruchteloos zijnde, begon hij heftig te schelden, dat zijn zoon niet kon nalaten tusschenbeide te komen. Vader, zeide hij, er brandde inderdaad eone kaars toen gij kwaamt, en hier is zij'. En gij durft dit bekennen? riep do vrek buiten zich zeiven van woede. Ja, om u to doen bedaren, en misschien om nog een andore, veel belangrijker reden. O, zeide de vrek, een stap achteruit gaande. en zwaar op zijn stok leunende, eeno houding, die hij altijd aannam a's hij boos was, ik zou gaarne deze belangrijke reden willen weten. Deze is de volgende vader. Luister gedul dig naar m\}t want noch in woord, poch in De verwachting van generaal Fodi. LONDEN. De Daily Telegraph" zegt: Gene. raol 1- och heeft mij gemachtigd in dc „Daily Telegraph" te verklaren, ilat hg ongeschokt bïijtt vertrouwen in do eindelijke overwinning der geallieerden, waarin hij volkomen eenstem mig is met het Engelsche opperbevel. Het zal nog wel eenigen tijd duren, doch er is geen schaduw van twijfel aan de eindelijke overwinning, zeide de generaalhij verzekerde mij zijn groote voldoening over het goede-work door het Britscho leger op alle fronten verricht, en wenschto zich Z'-if geluk met de nauwe en krachtige samenwerking, die steeds tusschen de fransche en Engelsche generaals en staven bestaat, waarvan de resultaten langzaam maar zeker merkbaar werden, ook voor den tegen stander deze samenwerking zal steeds en met onweerstaanbare kracht toenemen, totdat onze gemeenschappelijke vijand voikomen zal zijn overwonnen daad zal uw zoon ooit den eerbied vergeten, dien hij u verplicht is. Dat geloof 'ik, zeide de vreken zou 't niet anders verwachten. Ben je me niets dan eerbied verschuldigd? Ja, vader, ook gehoorzaamheid. Niet anders? Liefde? vroeg de jongeman. Neen, ieia minder denkbeeldigs, en moer tastbaar. Verklaar u duidelijker, vader! zride Louis. Zeer gaarne. Ik had reeds vroeger plan dit te doen, maar 't kan ook nu gebeuren. Ho9 lang heb je in mijn huis gewoond? -Altijd, sedert ik geboren ben. En ho® vole jaren zijn sedert die groote gebeurtenis voorbijgegaan Ongeveer vijf en twintig, veronderstel ik. Gij veronderstelt zeer juist, zeide do vrek. Wio heeft u gevoed, gehuisvest, gekleed, en zorg voor u gedragen aU eens prinsen zoon ge durende deze vijf en twintig jaren? Mijne moeder, hernam Louis, terwijl hij een blik vol liefde en dankbaarheid op de bevende stouw in dien hoek wierp. Dat is slechts eene figuurlijke wijze Tan spreken, antwoordde de vrek bedaard. In ons huwelijkscontract heeft uwe moeder niets van haar zelve; ik ben het, die alles heb aan gebracht. Mag ik vragen, vader! met welk doel gij mij dit alles herinnert? Natuurlijk om uwe schuld aan mij te be wijzen. Ik begrijp u niet. 't Is zoo klaar als de dag. Gerc-kend twee duizend franca per jaar en gij hebt mij 't dubbele gekost zijt gij mij vijftig duizend francs voor uwe huisvesting, kost en onderhoud verschuldigd. Voeg de helft dier som <«r bij voor nwe Opvoeding, ziekte en bijzondere uitgaven, en de interest van 't geheel, dat zijt gij mijn schuldenaar voor minstens honderdduizend francs. (TVortJt vervolgd.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1