Üo. 436 Woensdag 30 Mei 1917 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Het paar. DERDE JAARGANG. SOLDATENCOURANT REDACiTTE EN" ADMINISTRATIE VADERIÜSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN f 0.75, VOOR BURGERS1.50P.KWARTAAL Voor AdverteutiC-n wende men zich tot onze Administratie. Voleriusstroat JOU Amsterdam. Prya der A<1 verter.tien per regel 30 cent. Voor Io gezond*-; Me<ï©- deelingen op do tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief. BH abonnement reductie. Een Belgisch soldaat, op Belgisch gebied. Men weet,'dat de Duitschers er met in geslaagd zijn, geheel België te bezetten. Een klein gedeelte, een hoek in 't Zuid westen, bij Nieuwpoort, is in handen der geallieerden gebleven, en wordt sedert bijna drie jaren hardnekkig en heldenmoedig verdedigd door de Belgische troepen. Zoo zien we hier dan een Belgisch soldaat op post en wel in de buurt van Yperen, in het overstroomde gebied; daar is, vooral in het tweeda oorlogsjaar, bloedig-gestreden en ook nu worden de Belgen er volstrekt niet rustig gelaten, maar moeten zij trouw op hun hoede zijn. Geen audiëntie. Blijkens een 6erioht in de Staatscourant wordt door den minister van oorlog ad inta- rim deze week geen audiëntie verleend. Be taesland in den reuzenstrijd. De strijd aan het Italiaansche front wordt voortgezet. We zien hier een offensief van Buitengewone kracht en waarvan de stooten met vrij groote snelheid en onverminderde hevigheid elkaar opvolgen. De nieuwe be richten spreken weer van zeer felle gevecli- 'ten, vooral op het Karstplateau. Dat het terrein daar. zeer ongunstig is voor aanval len, weten we, zoo ongunstig zelfs, dat de Italianen liefst langs anderen weg zouden zijn opgerukt naar Triest, zooals ook is be kend. De Italianen hebben hier dan ook een harden strijd te doorstaan, dat zij er des niettemin voordeelen behalen, pleit voor do kracht van hun aanvallen. Zij heb ben op twee punten, tussehen Flon dar en Medeazza, en ten zuiden var den Bosco verschillende hoogten bezet, drongen door in de vijandelijke loop graven, bezetten die ten deele en drukten zoo de vijandelijke linie in, een kilometer diep, naar de telegrammen melden. Dat zij werkelijk een overwinning behaalden, be wijst ook het aantal krijgsgevangenen (om streeks 4000), die zij maakten en de groote hoeveelheid oorlogstuig, die zij in bezit namen van den vijand. Eu niet aleen op het Ka'rst,plateau, maar 'ook noordelijker, dicht bij Görz, duurt de geweldige strijd voort, zij het daar ook meer do artillerie, die in actie is. Nog verder naar 'ti noorden, bij Piava, wordt eveneens hard nekkig verder gevochten en wisten de Italia- - nen voordeelen te behalen en krijgsgevange nen te maken. Zij hebben nu in 't geheel, ,van 14 Mei tot 26 Mei, 22,500 krijgsgevan genen gemaakt. Dat wijst ook op een resul taat, toch is dit, ook wat het.veroverde ter rein betreft, niet zoo groot, dat men behoeft te raeenen, hoe hier spoedig een beslissing zal vallen. De Italianen zullen niet zoo gauw Triest bereiken, als ze daar ooit komen," en de strijd om deze stad zal voordien dui zenden menscbenoffers vorderen. Boven dien, de Oostenrijkers houden dapper stand, en zij, van hun kant, wijzen op 4600 krijgs gevangenen, alleen op 23 Mei. Aan heb Westelijk front is het volstrekt niet rustiger geworden in de laatste dagen, maar er valt weinig vandaar te melden. Aan het Fransche front-, bij heb bekende Cheihin-des-Damee werd krachtig gevochten, en het waren ditmaal de Duitschers, die er een aanval deden; of die. geheel werd afge Ik zat tegenover mijn vriend Frits op 't hotel-terras aan de koffie. Wij waren bed den tot herstel onzer zenuwen naar' Baden Baden gegaan. Wij hebben vroegst elkander gezworen, elka-ar niet te vervelen met klets praatjes als we geen stof hadden of als 't ons bleek, dab de ander geen. lust had om te praten. Dien eecl hebben wij trouw gehouden eu waarschijnlijk is 't vooral aan die omstan digheid te dankendat onze vriendschap zoo innig is gebleven. Op dien middag nu ontbrak ons elke stof voor éi&a gesprek. Wij waren, om lialf- drie op 't terras gaan zitten, 't was'ïiu vijf uur en geen van beiden' had een woord gesproken. We voelden ons daarbij zeer wel. Onze zenuwen rustten, wij sluimex-den met open oogen. Plotseling rees Frits overeind. Wat» een aardig ding! Waar? Daarginds? Dat roorle cost-uum. In d" lindelaan wandelde een allerliefst vrouwtje. Blond, niet te weelderig, niet te slanlc, in smaakvol zomertoilpr. Naast haar ging een crude heer. Chic? zei Flits Tip topEn voor een getrouwde vrouw ,l?wpm4^iljgaa:rd.ig gracieus gekleed I' slagen, is niet ten vole duidelijk, ook uit de Fransche berichten. Wel meldden dezen, dat een bolwerk van Chevreux, op den weg naar Ville-au-Bois, werd bezet door de Fran- schen. Overigens wordt gewag gemaakt van zeer levendige artillerie-actie in 't westelijk deel van Champagne. Ook waren Fransche vliegers druk in de weer; op Mars la Tours Confians en andere plaatsen wierpen ze niet minder dan 13,000 kilo bommen, die aan zienlijke schade aanrichtten. Van de Engelsche frontlinie komen zoo goed als geen berichten. Toch is er nog wel gevochten in de streek van Atrecht, maar blijkbaar zonder veel succes; teu westen en ten noordwesten van Fontaine-lez-Croiselles zijn da Engelschen een weinig vooruitge schoven. Aan het Oostelijk front blijft ongeveer dezelfde kalmte heerschen. Men kan er bijna niet meer spreken van een oorlog. Welis waar Ivorleu er hier en daar op het lange front nog weT geweerschoten gewisseld;- ook wordt er wel eens een Russische of een Duit- cho vlieger neergeschoten, maar dat is eigen lijk ook alles, en men zou soms denken, dat de tegenstanders aan dit front dit hoofd zakelijk doen uit tijdpasseering. Aan den kant der Centralen rekent men er, schijnt ligt, wel eenigszins op, dat uit het Oosten niet.zooveel meer is te vreezen; in Oostenrijk bijv. zijn de oudste lichtingen, mannen van 51 en 52 jaar, uit den militairen dienst ont slagen; 't is waar, dat er telkens nieuwe lich tingen opkomen, maar hoevele duizenden vraagt deze oorlog niet, eu dat desniettemin, en ondanks 't felle offensief van Italië, twee lichtingen kunnen worden gemist, bewijst, dat Rusland als vijand niet meer ten volle meetelt. Een Duit-sch luchteskader heeft een aanval op de Engelsche Zuid-Oostkust gedaan. Z- tien vliegers kwamen over de Noordzee en wierpen bommen neer; het Engelsche telegram meldt niet waar; het DuitscHe spreekt van Dover eu Folkestone. Kunnen in den regel de Engelsche berichten melden, dat de aangerichte schade niet groot is, dit maal verbergen zij in elk geval niet de treu rige gevolgen. Niet alleen werden eouige huizen en magazijnen 'ernstig beschadigd, maar 76 burgers wer.den gedood, 174 ge wond. Onder de dooden zijn vijftig vrouwen en kinderen, onder de gewonden drie en zes tig vrouwen en kinderen. Drie vijandelijke vliegers zouden door de Engelsche neerge schoten zijn. Buiten da slagvelden is er maar weinig- nieuws. Over den toestand in Rusland ver neemt men in de laatste dagen niet veel. De nieuwe minister van oorlog Kerenski reist het front af, om de soldaten op te wekken tob den verdedigingsoorlog en hun tevens allerlei rechten te brengen, rechten, zooals er, volgens Duitsche bladen, in geen enkel Hoe weet je, dat- ze getrouwd zijn Omdat ze trouw ringen -dragen. Dat is geen motief. Ik ben overtuigd, dat. ze niet getrouwd zijn. Hoe kom je daaraan 3k voel het,. Buitendien, de heer draagt haar manteltje. Getrouwde mannen zijn niet zoo galant. Ten minste niet voor hun eigen vrouw. En als 't een. verrukkelijk vrouwtje is? Kom, wat praat je nu. Kijk eens naar die verliefde blikken. Jong getrouwd kun nen zo niet zijn, daarvoor bewegen ze zich te zeker, 't Is een engagement of zooiets. !k Geloof er niets van. Willen wij wedden - Goed. Drie flesschen Moezelwijn? - Accoord. Ik heb maar één voorwaarde wij mogen niot informeerenniet de vroem- delingenlijsb raadplegen, alieen houden wij hen zóólang in hei. oog, tob hun houding ons olkomen ingelicht» hoeft of ze getrouwd zijn of niet. Bestl antwoordde Frit.s vol zelfver trouwen. 't Toeval scheen de oplossing gemakkelijk te willen maken. Het raadselachtig paar blééf staan, beraadslaagde een oogenblik eu kwam teen op ons hotel af. Ze beklommen het terras en ma-mem aan een tafel naast de onze plaats. Wil ie niet je manteltje aandoen, schat? 't'Wordt koel, zei hij. -.0. ja-, graag, antwoordde rij. leger bestaan. Zelfs zou het verplichte mili taire saluut worden opgeheven en de vrijwil lige groet er voor in de plaats worden ge steld. Intusschen heeft de Russische Arbei-, derspartij als hare meening te kennen ge geven, dat met alle mogelijke middelen de weermacht en slagvaardigheid van het leger moet worden versterkt, niet ter wille van een overwinning echter, maar omdat alleen daardoor den vijand een vrede zonder ver overing kan worden afgedwongen. Men ziet, dat het beginsel bij de Russische revolut-ion- naire democratie dezelfde blijft; streven naar een algemeenen vrede. 't Is echter de vraag, hoe de Russische sol- da,ten zelf daarover denken. Zelfs volgens Engelsche bladen neemt de lust om te strij den aan het Russische front steeds meer af, nu de meening verspreid wordt, dat de Rus sische militairen niet zoozeer vechten voor hun eigen Jand, voor hun eigen rechten als ■wel voor de Fransche en Engelsche kapita listen, die niet, als Rusland, afstand hebben gedaan van een overwinning zonder annexa ties. Het is niet waarschijnlijk, dat het Rus sische leger in den verderen strijd nog veel te beteekeuen heeft, zelfs niet, als het on waar mochj; blijken, dat de voedselvoorzie ning er van gevaar dreigt te loopen: de geestdrift voor den oorlog schijnt uit de troe pen verdwenen, en-zonder deze geen groote daden. ENGELAND. Een luchtaanval. LONDEN. Officieel. Een sterk vijandelijk luchteskader van ongeveer 16 eenheden viel het .- zuidoosten van Engeland Vrijdag-, avond tussehen 5 uur 15 en 6.30 aan. Op talrijke plaatsen vielen bommen, bijna alle schade werd aangericht in één stad waar de projectielen in cle straten vie len, waardoor vele burgers gedood wer den, en huizen en winkels werden be schadigd; 76 personen werden gedood, o. w. 27 vrouwen, en 23 kinderen; 174 personen werden gewond, o. w. 43 vrouwen en 1-9 kin deren. Onze vliegers vervolgden den vijand en mariuevliegers van Duinkerken vielen de terugkeerende Duitsche machines aan. De admiraliteit rapporteert, dat drie vijande lijke machines neer zijn geschoten. LONDEN. De admiraliteit rapporteert, da.t marinevliegers Vrijdagmorgen het vlieg kamp van St. Denis aanvielen en vele bom men wierp©»». - 's Avonds vielen onze machines op ze9 verschillende vijandelijke vliegers aan, die van hun raid boven Engeland terugkeerden. In een gevecht tussehen een Britsche en drie vijandelijke machines boven het Kanaal werd een dézer vernield, twee anderen wer den in den loop van het gevecht ter hoogte van de Belgische kust neergeschoten. Al onze yliegers keerden behouden terug. FRANKRIJK. Van het WesteSijU OoHoQSterrein, Het Engelsch-Fransoh offensief. PARIJS. Officieel. Na een zeer hevig bombardement van onze loopgraven ten noordwesten van Braye-en-Laonnois, vie len de Duitschers in drie sterke colonnes den saillant in onze linie van den Pantheon-sector aan ten noorden van den Chemin des Damesniettegenstaande hun ontzettende verliezen drongen zij in onze vooruitgeschoven loopgraaf op verschillende punten door, welke echter bijna alle weder door ons werden heroverd, terwijl wij nog 55 gevangenen maakten en twee mitrail leurs veroverden. Bij den aanval bij Vau- clerc op 22 Mei maakten wij drie veldka nonnen buit. Bij de Duitsche aanvallen op onze stellingen in het gebied van Chevreux zijn twee bataljons van den vijand bijna totaal vernietigd wij maakten 30 gevange nen onze verliezen bleven beneden dat cijfer. LONDEN. V el dm aar schalk. Haig bericht Onze linie is Zaterdag eenigszins vooruit- gebracht ten W. en ten N.W. van Fontaiue- lez-Oroisiller. Wij deden Vrijdag een groot aantal luchfc- verkenningen en bommenaanvallen. Tien Duitsche aeroplanes werden, naar beneden geschoten, vijf Engelsche worden vermist. De heer stond óp, hielp haar in het man teltje en ging weer zitten. Dank je! De weddenschap is zoo goed ais ge wonnen, fluisterde Frits. Een getrouwde man biedt niet uit zichzelf aan zijn vrouw haar mantel om te doen eu een getrouwde vrouw zal niet gauw „dank je" zeggen. Ik moest op grond vian mijn ïevenser- 'aring toegeven dat de kansen voor mij ongunstig stonden. Doch vee1, verbeterde hst vooruitzichtZonder de dame om verlof to vragen, haalde de heer een koker voor den dag en stak een sigaar aan. Zie je, Frits? Als ze zijn meisje was, zou hij eerst beloofd gevraagd hebben of de ror-k haar hinderde. Tegenover zijn vrouw is men niet zoo delicaat. Frits knikte toesten mend. -Ja. dio sigaar is verdacht! De kellner kwam aan hun tafeltje, om te vragen wat zo verlangden. Ik een kop koffie en njijn vrouw... wat wil je, lieve? --- Ook koffie. Frits glimlachte. Die twee zijn zoo ongetrouwd mogelijk. Waarom lieeft hij „mijn vrouw" gezegd? Opdat de kellner het zou liooren. Bijgevolg is zo niet rijn vrouw. Buitendien heeft zij zonder bedenken dadelijk hetzelfde besteld als hij. Een getrouwde vrouw zou.den kell ner gevraagd hebben of er geen thee of chocolade was eu minstens vijf minuten hebben overlegd eer, se Ibestelde,' BERLIJN. Officieel. Legergroep Rup- precht. De gevechten bij Loos eindigden met .het volkomen terugwerpen van den vijand uit onze loopgraven. Gevangenen werden ge maakt en mitrailleurs vermeesterd. Het artillerievuur was evenals de voorafgaande dagen ter weerszijden van de Scarpe leven- dig. 'Legergroep.kroonprins. Aan den Chemin des Dames werd ten zuiden van Paryny met geringe eigen verliezen een aanval doorge voerd die onze stellingen aanzienlijk ver beterde. In krachtig élan liepen de uit Si- leziër3, Meckl en burgers, 81 ees wij k - II olstei- uers en Hanzeaten bestaande aanval stroepen den vijand onder den voet. Zij namen II officieren en 530 man gevangen en maak ten 15 mitrailleurs en veel oorlog6benco- digdheden buiten. In de. veroverde liniën werd een Fransche tegenaanval volkomen In het westelijk deel van Champagne wer den na levendig artillerievuur, dat des na middags tot trommelvuur toenam, krachtige aanvallen tegen -onze hoogtestellingen ten zuiden en zuidoosten van Nauroy over een front van 4 K.M. breedte ingezet. In ge vecht op korten afstand werden de Fran- schen teruggeworpen en dcor een tegenaan val de plaatsen, waar zc waren binnenge drongen, gezuiverd. Na het mislukken van den eersten aanval zette de vijand nog twee aanvallen in, die eveneens mislukteil. Op een welgeslaagden tocht wierp een van onze luchteskaders bommen op de zuid kust van Engeland, Dover en Folkestone. Ook boven het vasteland hadden tochten over verren afstand goede resultaten. In talrijke luchtgevechten verloor de vijand gisteren 20 vliegtuigen, een ander ging door ons afweervuur verloren. Luite nant Almenröder schoot rijn 19en én 20en tegenstander neer. RUSLAND. Aan het Oosterfront. PETROGRAD. Het gewone geweervuur en verkenningen door kleine éclaireurs- af deelingen. Een vijandelijke aeroplane, die door de Russische artillerie naar beneden wae ge schotenviel neer binnen de linies van den vijand ten O. van het dorp day ten Z.W. van Riga. Ten N. O. van Dunaburg noodzaakten Russische batterijen een Vijandelijk vlieg tuig tel dalen. Het viel ^brandend in de Russische linies. Eén vlieger is om het leven Ten N.O. van Kogof, ten O. van Brze- zany werd door Russische aviateurs een vijandelijk vliegtuig omlaag geschoten, de beide inzittenden waren om het leven, ge komen. In de buurt van Seiko ten Z. van Brze- zany werd een Russisch vliegtuig door Duit schers naar beneden geschoten. De beide Russische vliegers lieten daarbij het leven. BERLIJN. Officieel. Tussehen Dwina en Beresina, en van den spoorweg Zloczof- Tarnopol tot het voorterrein in de Kar- pathen en verder van het grensgebergte van Moldavië_ was bij heider weer de vuur- actie levendiger dan anders. Russische Revolutie. LONDEN. De min. van oorlog Kerenski is Woensdagavond naar het front vertrok ken, seint de correspondent te Petrograd' aan de „Morning Post"; de hoop van ge heel Rusland vergezelt hem op zijn reis. Twee maanden geleden was Kerenski de ziel van de. voorloopige regeering, negentiende van de verordeningen en de decreten, welke sindsdien, in zake de revolutie werden afge kondigd, zijn zijn werk. Hij brengt de vech tende Russische legers weder een belangrijk decreet. Van het welslagen van zijn missie hangt de geheele toekomstige geschiedenis van Rusland af. De goede .resultaten van Kerenski's wel sprekendheid, van zijn disciplinaire uitin gen, om het maar ronduit te zeggen, zijn reeds waar te nemen niet alleen te Petro grad, maar ook in centra als Kronstadt en Helsiugfors, waar de toestand op een ge geven oogenblik hopeloos scheen. De ver loren gegane discipline schijnt in verreweg de meeste gevallen weder hersteld te zijn. Je hebt gelijk. Ik begin bijna te vree zen, dat ze nieb getrouwd zijn. Vreszeu nog maar? Je bent moeielijk te overtuigen. Je vrees zal wel gauw zeker heid worden. De kellner kwam. Ik veel melk, zei de dame. Mijn man drinkt geen 'melk. Frits-drukte mij de hand. Ik condoleer je. Heb je 't gehoord? „Mijn man!" De kellner lachte ook. - Ik word uit dab paar niet wijs, beken de ik. Tas heeft de eene waarneming mij geleerd, dat ze ongetrouwd zijn, of een an dere wending bewijst het tegendeel. Die twee maken al mijn menschenkennis te schande. Heb geduld. Zc zullen zich wel op* de een of andere manier verraden. Ze zijn niet getrouwd. Ik verhoog de weddenschap tot vijf flesschen. Dit zelfvertrouwen werd het volgend oogenblik gestraft. De man riep den kellner teriug Ober! Geef mij even de „Frankfurter Zei.tung" Frits schrikte. Drommels'! In plaats van met haar te praten, gaat hij de krant lezen. Dat levert alleen een getrouwde man hem. Zoo'n lief vrouwtje over te laten aan de verveling! Eigenlijk moesten wij tot zijn straf met haar gaan coquet toeren Ik ben steeds vóór bestraffing van alle zqndcp tegen-héb Zwakke geslacht, zei ik, Thans heeft Kerenski zich tot doel gesteld het vechtinstinct te doen ontwaken en de troepen aan heb front te brengen ouder de discipline, die bij de moderne manier van oorlogvoeren ncodig is om iets te bereikou. Hij vertrouwt daarbij niet uitsluitend op den invloed van zijn welsprekendheid, maar noemt ook een nieuwe discipline-code mede voor het» Russische leger. Deze code, dio en kele weken in voorbereiding was, is bijzon der streng, maar onthoudt zich van de dood straf. De Russen hebben er een zonderlinge tegenzin in om zelfs in oorlogstijd tot de uiterste straf over te gaan. Zij meenen, dat het leger heb zonder 't snelle recht kan stel len, dat tot dusver overal en door alle eeuwen heen in oorlogstijd werd toegepast. Het oordeel van generaal Roesky. PETROGRAD. Generaal Roesky kwam te Petrograd aan nadat hij het commando over liet noordelijk front opgegeven had. Hij liet zich zeer optimistisch over de troe pen uit en zeide dab het moreel der soldaten althans op het noordelijk front verbeterd is. Zij maken thans geen gemecne zaak meer met den vijand. Er is geen tekort aan pro jectielen, maar de plaatselijke omstandighe den maken het offensief onmogelijk. In dien het moreel in dezelfde mate beter wordt en de legers hun plicht tegenover heb vader land en de bondgenooten doen dan zal de vijand in den herfst verslagen zijn en zich gedwongen zien de voorwaarden der geallieer den te aanvaarden. Generaal Roesky stelt veel vertrouwen in den persoonlijken invloed van Kerensky. Hij voegde er bij, dat de eer van Rusland op het spel staat. De toestand in de metaalindustrie. PETROGRAD. Een invloedrijke depu talie, bestaande uit directeuren van ver schillende metaalwerken, had een onder houd met prins Lwof en andere ministers, teneinde hen op de hoogte te brengen van den kritieken toestand, waarin de industrie verkeert als gevolg van de buitensporig hoogo eischen der werklieden. De deputatie zeide o. a.. dab fabrieken die vcor 's lands defensie werken, genoodzaakt zijn do zaak to sluiten. Als voorbeeld werden een acht tiental industriecle ondernemingen in het Donetz-gebied aaugohaald, die in 1916 18 inilüoen roobeLs als dividend uitkeerden, en waar de werklieden thans een loonsverhoo- ging vragen van 240 millioen. De meerder heid der werkgevers is bereid gedurende den oorlog de gemaakte winst onder de werklieden te verdeelen. maar de eischen die de werknemers stellen, zijn zóó buiten sporig, dafc zij alleen over ZuidJRusland jaarlijks een bedrag van 800 millioen roe bels vertegenwoordigen. De regeering besloot naar aanleiding van deze mededeelingen maatregelen te beramen om de verhouding tussehen werkgever en werknemer te regelen en in 't algemeen ook de productie-voorwaarden. Hongersnood in Rusland? De correspondent van de „Toss. Ztg." verneemt te Stockholm, dat het met de levensmiddelen-voorziening in Rusland treurig gesteld is. Het Russische rijks-levens- middelen-comité besloot in zijn jongste ver gadering de volgende publicatie bekend te maken De huidige toestand van het levens middelen-vraagstuk moet als hoogst ernstig worden beschouwd. De voorraden die einde April reeds niet veel beteekenden en nog slechts voor twee weken voedsel aan liet leger en de burgerbevolking waarborg den, zijn ten gevolge van den onvoldoenden aanvoer intusschen nog verminderd. Hec comité ziet in, dat het noodzakelijk is de be volking van den juisteu toestand op de hoogte te brengen, vooral ook omdat het onjuiste bericht verspreid, wordt, als zou alleen de burgerbevolking gebrek hebber, aan levenemiddelen en het leger ruimschoots van alles voorzien zijn. Het comité wekt de bevolking op om buitengewoon zuinig met de levensmiddelen te zijn en de ontberingen in het belang van de Russische vrijheid geduldig te öra- gein Voorts kreeg de correspondent den tekst in handen van e&n oproep door den regee- belangeloos als altijd. Frits fixeerde de liefelijke onbekende. Toen hun blikken eikaar ontmoetten, frons te zij het voorhoofd en keek ons boos aan. Frils glimlachte haar heel vriendelijk toe. Daar tikte zij haar cavalier op den arm en zei, zoo luid dat wij 't moesten hooren Wat kijkt die aap daar mij aan f Stoor je toch niet aan zoo'n lafbek! antwoordde de heer en kuste haar mooie hand. Ze zijn niet getrouwdtriomfeerde Frits. Nu is elke twijfel uitgesloten. Een getrouwde vrouw zou niet boos worden, maar trotsch zijn, dat ze nog de aandacht van anderen trekt. Zij zou haar man om zoo'n kleinigheid nieb willen storen in zijn lectuur. Nog minder echter zou haar echt genoot haar de hand kussen. Hoera Ik heb gewonnen. Geef je 't nu op? Was 't maar om drie flesschen te doen geweest, ik zou mij beschaamd, maar over wonnen verklaard hebben. Maar vijf.., ik wilde nog een lichte poging doen, om de „eer" en twealf gulden te redden. Als de volgende waarneming eveneens in jouw voordeel uitValt, dan geef ik 't ^pel op. Ik kan wachten, verklaarde Frits. Hij moest tamelijk lang wachten. In alle gemoedskalmte las hij zijn kraut uit, leg de die neer en vroeg zijn dame: Waar zuilen wij vanavond heengaan Frits kneep mij. —ó'Hü-jvraagt haar Ze riin ongetrouwd. ringscommissaria to Moskou verspreid en waarin hét de Russische bevolking afgeraden wordt om naar Moskou te reizen, niet alleen omdat alle woongolcgcnheden er overvuld zijn, maar er heerecht bovendien letterlijk hongersnood ten gevolge van het algeheel gebrek aan de allernoodzakelijkste levens middelen. In Charkof zijn de troepen ook al weeona do lcvensmiddelen-schaarfchte in opetand ge komen ITALIË. Aan het Italiaansche front. WE ENEN. Officieel. De groote siag in het zuidwesten duurt voort. Wan neer de hevigheid van de gevechten van 23 en 24 5lei nog kan toenemen, dan gebeurde dit Vrijdag. Nimmer nog in do beide afgeloopen jaren stond het Isonzoleger tegenover groctero krachtsin spanning van den vijand als in dezo dagen. Ook Vrijdag werd woer gestreden bij Piava, de hoogte bij de Vodire. den Monta /Santo en het hoogland van Görz, Overal stormde de Vijand tcgen onze linies, op sommige plaatsen twee- en driemaal. En steeds te vergeefs. De hevigste massasloot werd weer godsan tegen onze stellingen op het Kamt- plateau. Wat in dezo gevochten de verdedi ger in tegenaanval en afweer en handge meen moest» prestoeren is geweldig. Moge ook in het uiterste zuiden van het front do strijd om een smalle strook voortduren, de dag 33 toch beslist ten onze voordeelo. De vijandelijke stormloop liep togen ons geheelc front dood. De vijand kwam zijn doel, n.l. onze linie te doorbreken, op den 15en go- vftchtsdag geen stap nader. De toestand op heb Karinthische- en Tiroolsche front is onveranderd. Den 23steu Mei werden 30 Italiaansche officieren en 4600 man gevangen genomen en het aantal gevangenen is Vrijdag nog aanmerkelijk gestegen. ROME. De hevige strijd op den Karst werd voortgezet. De Italiaamscse troepen doorbraken daar gisteren opnieuw een krachtige verdedigingslinie van den vijand, namen 3500 man gevangen en maakten veel oorlogsmateriaal buit. Na een artilleristische voorbereiding, die tot vier uur duurde, kwam de infanterie van het zevende legercorps na een krach tige» aanval tot voorbij het net van vijan delijke versterkingen, ciie zich uitstrekten van de monding van de Simavo af tot ten, O. van Jamiano en maakten zich meester van de- hoogten tussehen Flondar cn Me- deazza. Na hevige gevechten van man tegen man werd de tegenstand van den vijand in het ingewikkelde net van verdedi gingswerken ten O. van Boscomalo gebro kenhoogte 220 veroverd en werden de ver schansingen rondom Gastonjevica stormen derhand genomen. In den noordelijken sector van den Karst en de zone ten O. van Görz hoofdzakelijk artillerie-acties. De Italianen breidden het door hen bezette terrein op hoogte 174 ten X. van Tivoli uit. Hevig en bloedig was de strijd in de Vo- dicezone, waar de vijand echter zonder resultaat-^ alle mogelijke moeite deed om hoogte 652 aan de Italianen te ontrukken. Ook "V rij dag deden vijandelijke massa's herhaaldelijk, na een hevige vuurvoorbe- reiding verwoede aanvallen op de Italiaan sche linies aldaar. De stelling werd echter door de Italianen behouden en de vijand, die telkenmale met ontzaglijke verli&»»n* werd afgeslagen, leifc meer dan 300 gevan genen in handen der Italianen. In de Piaya-zone maakten de Italianen nieuwe vorderingen op de hellingen van heu vel 365. Het geheele aantal vijanden, dat van 14 Mei tot Vrijdag j.l. aan het Julische front krijgsgevangen werd gemaakt, bedraagt 22,419 man, waaronder' 487 officieren. Over het terrein achter de vijandelijke linies vlogen Vrijdag een groot aantal Ita liaansche vliegers. Zij wierpen bommen op spoorweggebouwen, depots en batterijen, beschoten opmarscheerende vijandelijke troepen eu keerden behouden terug. De Italianen schoten in een luchtgevecht een vijandelijk vliegtuig om1 wat ik je zeg. - V. aarheen jij wilt, schat, antwoordde zij. Frite begon te dansen op zijn stoel. In den schouwburg wordt Othello" gegeven. Je ziet, zoo graag Shakespeare, n erkte de heer op. Frits klapte al in de handen. 1gaat, om haar te plezieren, oen vervelend stuk zien. Ongetrouwd! zoo, ongetrouwd mogelijkJij gaat misschien liever naar st concert? vroeg zij. Frits klopte mij op den schouder. Zou jij maar niet vast den wijn be- •tellen 't Is mij hetzelfde, zei de heer, wierp rijn sigaar weg on stak een -nieuwe aan. Kalm nam de dame hem de sigaar uit den mondbrak die middendoor en légde de helft in 't aschbakje, terwijl zij vriendelijk - Je fcebt vandaag jo vier sigaren al gerookt. De heer antwoordde geen syllabe. Hij nam dit intermezzo op ais iete boel natuurlijks en bleef kalm doorpraten over het besteden van hun avond. Nu, Fritsje, plaagde ik. Frits keek mij' bedroefd aan. Hij had een vloek op de lippen, doch bedwong zich en stamelde verniet igd Ik heb verlorenZooiets laat iemand zich enkol aanleunen van rijn vrouw. Kellner, zet vijf flesschen Braunaberger in het'ijs.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1