No. 422 Vrijdag 27 April 1917 Orgaan voor Leger en Vloot. Oerlagsmeuwg. DERDE JAARGANG. Onder redactie van D. MANASSEN. nummer bestal ui! twee bladen. Da toestand in den reuzenstrijd. Goed afgeloopen. SOLDATENCOURANT EEDACTIE EN A DMINISTEAT1E YALEEIUSSTE. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS a CENT, ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN f 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Advertentièn wende niOQ llfih tot Oliio Administratie, straat ïby Amsterdam. Pr^js der AdvfcftefctR'ij po} rc%cl b<J cent- Voor lügczond»-; .Mede deel-ogen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief. By abonnement reductie. De mooie oude Fransche stad St. Quentin is reeds sedert de eerste maanden van den oorlog in- handen der Duitschors Of die er nog lang meester van zullen zijn, is de vraag. De Engelsehen en Franschen zijn de stad tot op een paar kilometers genaderd on omsingelen haar meer en meer. Haast eiken dag wordt zij beschoten en van de fraaie oude gebouwen, die we op bovenstaande gezicht in St. Quentin geven, bestaan misschien nog alleen de puinhoopen. De berichten maken ten minste gewag van zeer groots verwoestingen. De verspreiding van ens blad. Onderdooien, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranten niet toekomon, worden verzocht een grooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. Wij bréngen in herinnering, dat troepen dealen, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regolmatlg, driemaal per week, een pakket Soldatencouran. ten te ontvangen. Nergens mag ons Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. In do laatste dagen werd voona.1 gewag gemaald van lievig artillerie-vuur op het Engelsche front in 'b Westen, in 't bijzonder ten moorden van Atrecht. In den regel is dit een voorspel van een nieuwen aanval em die aanval is niet uitgebleven. De E-ngelsolien hebben tegen den vijand tusschen Atrecht en Lems een nieuwen stoot gewaagd, fei telijk den derden rederb Paasckmaandag. Eigenaardig is, dat tusscüien die hernieuwde laanvallendo bewegingen niet alleen een grootera tijdruimte ligt, maar dat zij ook steeds minder succes schijnen te hebben. De eerste stoot bracht op dit terrein de Engelscliem een heel eind vooruit over een vrij breed front, de tweede deed ten Oosten van Vimy eem aantal dorpen in hun handen vallen, de derde beeft daaraan maar weinig toegevoegdnaar het schijnt. Wel hebben dè Euigelschen weer een paar dorpjes, be zet, waarvan Gravel-le bet voornaamste is en ook werden daar 2000 Duitacbers met een aantal officieren gevangpn genomenvan ©en succes kan men dus zeker spreken. Maar bet gewonnen terrein is van minder belang dan bij don eersten en zelfs bij den tweeden Y-ootdo Duits chers hebben zicb maar wei mig laten terugduwen. Een lang Duitsch legemberiobt spreekt weliswaar niet van eigien overwinningen, maar zegt, dat de doorbraakpoging, die met groote hevigheid werd gedaan, weer is mislukt en dit ia blijkbaar in overeenstemming met de waar heid. Het is een ontzettende strijd geweest, die daar gevoerd is van weerskanten, met zware verliezen aan beide zijden, met ge wonnen terrein weer door de Emgelsoben, maar zonder dab de toestand belangrijk is veranderd. Op deze wijze kan het nog heel lang doorgaan voor Franrijk volkomen van vijanden is gezuiverd. Toch, in verge lijking met den strijd vat», 't vorige jaar aan het Som me- front komen de geallieerden thlans meer en sneller vooruit, zij bet niet zoo snel als wel gewonsebt ware voor een spoedig einde van don strijd. Dock bet Engelsche leger breidt zicb eiken dag uit en wij staan blijkbaar nog aan bet -begin van bet offensief op 't Westerfront. Ont- 1 zaglijk eobte ^zijn nu reeds de verliezen aan dooden err gewonden I Aan bet Fransche front is niet veel be langrijks gebeurd. Er 13 wel gevochten, zeer hevig zelfs, bij St. Quentin zoowel als bij Craonne en Auberive, maar we lezen heel weinig van successen van groote beteokenis. Wel spreekt een Fransch telegram van een hardnekkig en geduldig voortgezet offen sief, van een nieuwe faso van den strijd, die beginnen zal na minutieuss voorbereiding, maar niet minder van tegenaanvallen der Duitschers, die hier mislukten. Gok hier dus stelden de laatsten zich geducht te weer en pogen met alle ma.ebt den vijand tegen te'houden. Van de andere oorlogsterreinen komen geen berichten groot belam-g. Aller minst van bet Oosterfront, waar bet nog steeds kalm. toegaat, volgens Engelsche en Fransche berichten, omdat bet weer er slecht is, bet in Rusland nog steeds sneeuwt en eerst over ©enige weken do weerstoesta-nd er beter zal worden en dus het offensief er kan beginnen Van het Macedonische front, van den strijd tusscben Italië cn Oostenrijk, valt niets bijzonders te vermelden. In M<©- sopotamië daarentegen wordt do strijd, vooral van da zijde der Engolschen, hard nekkig voortgezet en worden do Turken teruggedrongen, verder naar 't noorden langs de Tigris. Een Turksch stafbericht meldt wel van Engelsche aanvallen, die mislukten, van 't heroveren van looppr&v?*;.. van 't gevangen rem en van een "aantel vijanden en 't vernielen van vijf vijande lijke kanonnen, maar 't einde was, dat de Turken, om nuttelocze verliezen te vermij Een Deensch verhaal. Het was een iêüi/©uo.g mco ïnsst-üc ment en een stevige bries. Aan het buitenste bolwerk van de kleine havenstad lag tusscben groote en kleine vaartuigen een'oude boot, die aan de touwen stampte en trok en tegen het bol werk stiet, zoodat zij kraakte en kreunde, ter- Wiji de masttouwen zioh onder den druk vaa den storm bogen.. Het dek en de scheepswanden waren blank gepoetst en geschuurd, maar hier en daar ver ried een achtergebleven vischscliub voor welk doel de boot diende. In de kajuit was baar eigenaar, Ole Klüm, pezig met eenige losse voorwerpen vast te maken, om te voorkomen dat zij bij het stam pen van de boot heen en weer geslingerd en vernield werden. Ole Klüm was klein "en ma ger. Hij had diep-blauwe oogen en donkerblond haar. Zijn baard, bestaande uit eenige dunne, ongelijk lange haarbundels, was roodachtig bruin. Zijn klceding had. met uitzondering vau de hooge kaplaarzen, niets dat bijzonder aan den zeeman deed denken. Ole Klüm behoorde r.Ci too ao mensehen, dio veel spreken. Maar op. zee was hij een waaghals zonder weerga. Het weer mocht zoo slecht zijn als het wilde, steeds ging hij met zijn boot uit en nooit verzuimde hij den dag, die voor het vertrek bestemd was. Do men- schen schudden daarover dikwijls het hoofd. Tot dusver was echter alles altijd goed gegaan. Maar het zou wel een anders afloopen. Thuis, op liet kleine eilandje, weinige mij len van _de kust, vond zijn moeder geen rust a-ls Ole' in den storm op zee rondzwalkte, en dat wns ook het,_ geval met een andere op het 1 met Ludina, de dochter van koopman Groth. 1 Hans met zijn boot in de haven. Hij had ziM dading verkocht, heb geld ontvangen. en zijn vaartuig met een aantal verschillende voorwerpen beladen, die hij meenemen moest naar huis, want hij was niet alleen schipper, maar ook eommissionnair voor do eilandbewo ners, dio hem dikwijls de wonderlijkste opdrach ten gaven. De eigenlijke handelswaren daar entegen werden gewoonlijk met een stoomboot vervoerd, die eenmaal por week het eiland aandeed. De storm huilde en Vuicte aan liet touwwerk. Oio Klum keek eens naar de pier, waartegen de jiit zee komende wind de cene hooge gelf 11a do andere wierp, die er schuimend 'te nlet- ter sloegen. Vandaag 'vond 'hij het weer wel wat al te bar. Wie kwam daar aan? Met groote-moeite na derde tegen den wind in een man, die kramn- achtig zijn hoed met een hand vasthield. Na een korte begroeting zeide de man ,11c hoorde, dat ge hier waart. Vaart ge vandaag nog uit?" „Misschien tegen den avofid, als de wind gaat liggen." „Kunt u niet dadelijk gaan? Er ben niet bang voor slecht weer." „Vroeger ben ik vaak met zulk liondenweer buiten geweest, maar nu doe ik liet niet meer, als het niet beslist noodzakelijk is." „Ik moet vandaag nog terug. Gisteren ben ik met- de stoomboot gekomen cn wou morgen weet terug gaan. Maar na de zaken, die ik hier gedaan heb, is het van heb allereroofete gewicht, dat ik es middellij Ir weer naar huis terug ga. Het spreekt wel van zelf, dat ik daarvoor gaarne extra betaal." De soliipper antwoordde niet, dacht echter des te meer. De man, die daar stond en hem een dienst, vroeg, was.de vader van Ludina, de koopman Groth. De menschen vertelden elkaar, dat üle en de dochter van den koopman het eens waren, maar niemand kon bet met zeker heid zeggen. Ole wist, dat de vader er tegen was en daarom li9d hij nooit met hem over dit onderwerp gesproken.' ..Nu", vroeg de koop man, „gaan we?" Ole keek op en antwoordde den, 's nachts ©enig© kilometers terugtrok ken in vooraf gereed gemaakte stellingen. In Palestina doen de Engelschen thans blijkbaar weer hun best om zich meester te maken van Gaza, waarvoor zij voor een paar wekon hot hoofd tieten. Men ver wacht daar zware gevechten. Gaza ze'f schijnt reeds beschoten te worden, een tele gram uit Londen meldt alt-hans, dat de Engelsche artillerie ©en vijandelijk munitie depot in Gaza heeft opgeblazen. In de Noordzee, aan de kust van België, heeft een zeegevecht, neen, liever een scher mutseling ter ze© plaats gehad, va.n zeer eigenaardig karakter; vijf Duitsche tor pedojagers werden aangevallen door drie Engeischo watervliegtuigen. Volgens het Engelsche bericht zou van de Duitsche rchepen er een gezonken zijn, men zag des avonds slechts vier torpedojagers de haven van Zeebruggo weer binnenvaren. De politieke wereldgeschiedenis heeft in de laatste paar dagen niet veel nieuws op geleverd. De Duitsche Rijksdag is bijeen gekomen, eventjes, voor ©en half uur. Maar in dien korten tijd wisten sociaal-democra tische afgevaardigden gelegenheid te vinden om hun leedwezen uit te spreken, dat de Rijksdag niet bleef zitten om mee te spre ken in do vele belangrijke quoeeties van den dag, niet het minst in die der voedsel voorziening. Volgens Ledebur werden dui zenden arbeiders door den nood gedwongen om te staken. Een voorstel echter om den Rijksdag bijeen te roepen, werd verworpen. Evenwel komt het Huis de volgende week Wonsdag weer samen. Op Rusland blijven nog steeds de oogen gevestigd. Maar er verluidt niet veel van daar, dat belangrijk is te noemen. Er ge beurt daar waarschijnlijk echter meer ach ter de schermen dan we vernemen, en van sommige merkwaardige dingen, waarvan we hoor en, kunnen we niet de gëheole betee- j kenis schatten. Dat, in oorlogstijd^ een 1200 afgevaardigden van het Russische leger met Rodzianko en Goetskof een con ferentie houden achter het front, is zeker eigenaardig, maar wat ze er bespreken, vernemen we nog niet. Wel blijft het vrij zeker, dat de Russische arbeiders en sol daten geen afzonderlijken vrede willen met Duitsch'and, rnaar wel een algemeenen zonder veroveringen en ■schadeloosstelling en dien dan liefst zoo spoedig mogelijk Zoo darikon d© Duitsoho sociaal-deirioci'atc v er-ook over en in dit opzicht ontmoeten zij dus elkaar. Daarentegen meldt een Engelscli biad, dat Amerika ook zijn vredesvoorwaar den heeft geformuleerd, waaronder is, dat Jvonstantinopel een open haven wordt en dat Duitschland een oorlogsschatting be taalt aan België om de verwoestingen daar te herstellen. Van een vrodosstemming der geallieerde regeeringen in het Westen hoort men wei- niga. De reis van den Franschen minister Thomas naar Petrograd heeft echter veel opmerkelijksIn Kopenhagen heeft hij op zijn doorreis met den Doersclien socislis- tischén minister Stauning gesproken; deze laatete stelt voel belang in de samenkomst te Stockholm en ongetwijfeld is daarvan ook gerept in het onderhoud. Misschien krijgt de Frausche regeering door minister Thomas, als hij met afgevaardigden van arbeiders en soldaten in Rusland spreekt, een anderen kijk op de dingen. DU3TSCHL&&D. Vorsielïjk huwelijk. In de residentie Gera van den regeeren den vorst van «den Duitschen staat Reüss o. 1. heeft de huwelijksvoltrekking plaats gehad van prinses Feodora van Reus j.l. met hertog Adolph Friedrich zu Mecklen- burg-Schwerin. Bij de plechtigheid waren aanwezig de groothertog van Mecklenburg-Schwerin, de hertogen van Sakseu-M-emingen en Saksen- kort, maar vastberaden „Ja, binnen ten kwartier". De koopman haalde snel de dingen, die hij meenemen moest en jufefc c-cn kwartier latei- ging de boot, tot verbazing van de menschen aan de haven, het zeewater in. Het scheen dat de storm ging liggen. Nauwelijks waren ze echter buiten de pieren, of Oio Klüm zeide tot zicb zelf, dat het er spannen zou. In elk geval was de grootst mogelijke voorzichtigheid gclxi- den. Daarom maakte hij, terwijl hij achter aan het roer zat, het zeil ook niet vast. maar hield de schoot in de hand om ze als de wind te sterk werd, elk oogenbiik te kunnen vieren. Midden in de boot, aan den mast, zat de koop man en hield zich stevig vast. Dit was ook noodzakelijk, want het kleine vaartuig werd geweldig heen en weer geslingerd en verdween dikwijls geheel in de golven. Het eilandje, het dool van den tocht, lag eeni ge mijlen ten -Zuiden van de kleine havenstad, en daar de wind Zuidelijk was, kon Ole Kliim slechts met- mceite lavecrend vooruitkomen. Do golven sloegen steeds weer opnieuw over de boot c-n al3 cr te veel water achterbleef, moest liij scheppen. Het zeil was zooveel mogelijk ge reefd. Do storm rukte aan mast en touwwerk en kraakte in de boos. Maar nog hield alles stand. Niemand sprak een woord. Slechts af en toe gaf de schipper zijn passagier een korte opdracht. Zoo waren zc al een paar uren onder weg. Het begon inmiddels donker te worden en weer was het, alsof de kracht van den wind verminderde. Onder gewone omstandigheden waren twee of drie uur voor de tocht voldoende geweest, ja, Ole had den weg wel eens binnen de twee uur afgelegd. Thans waren ze echter nog maar op de helft en bevonden ze zich pas in de nabijheid van een kleine zandbank, die zich tusscben de havenplaats en het eilandje uit de zee verhief en die door de zeelieden de „Zeehondenba-nk" genoemd werd. Plotseling knapte de mast bij een bevigen windstoot door midden en vicj met zeil en touwwerk or-- boord. De boot draaide in het zelfde oogenbiik, Altenburg en prins Hendrik der Nederlan den, de broeder van den bruidegom. De staking bijna geëindigd. Naar de „Frankfurter Zeitung" bericht kan da stakingsbeweging bijna als geëindigd be schouwd worden. Wat do staking bij de Deut sche Waffen- und Munitionsfebriken betreft is dit slechts gelukt door het ingrijpen van den opperbevelhebber in Brandenburg, dio de fabriek tijdelijk onder militair bestuur gesteld heeft, met de daaraan verbonden gevolgen. Drie vierden van de stakers hebben het werk hervat. De overigen, meest vrouwen, staken nog. ENGELAND. Engelsch luchtschip niet teruggekeerd. LONDEN. De /Admiraliteit bericht Een Engelsch luchtschip, dat Zaterdag aan de oostkust patrouiHeerde, is niet terugge keerd. Men heeft Zaterdagmiddag een luchtschip in brandenden toestand zien neerdalen in de Straat van Dover terwijl kort te voren een aeroplane in de nabij heid was gezien. Mem veronderstelt, dat een vijandelijk vaartuig het luchtschip heeft vernield; ver moedelijk is toen de machine defect geraakt en werd het schip over een groot-en afstand door den wind medegevoerd. De gehesle bemanning is vermoedelijk ver loren. RUSLAND. Van het Oostelijk ooriogsterrein PETROGRAD. Aan het Kaukasusfront en in Perzië neemt het vijandelijk optreden van Koerden tegen Russische troepen toe. Den löden April overvielen Arabieren bij öjeraban, 25 werst ten Z. O. van Kisilrabat, een escadron kozakken, dat een attaché mili taire escorteerde. Het escadron slaagde Bakoebes te bereiken. Op de rest van bet front wederzijdsoh mur en verkenningen. PETROGRAD. Het gewone geweervuur, eenigszinS krachtiger in de streek ten O. van de spoorlijn MeresjestiFoosany. I11 de bergen ia ©en massa sneeuw ge vallen. Een troepen congres te Minsk. Op het troepencongres te Mingle werd Posen er tot. president gekozen en de soldaat Forokolstpf tot yiceflipesident. Laatstge noemde besteeg de tribune in veldtenue met het geweer in de hand, waarop de aan wezigen in landurige, daverende toejui chingen uitbarstten. Duitschland en Rusland. LQNDEN. De „Daily Chron." verneemt uic Petrograd, d2t het bericht van het in den grond boren door een Duitsche duik boot van het s.s. ,,Zara" met terugkeerende Russische ballingen aan boord, als een don derslag in de Russische socialistische kringen is ingeslagen. De soc. democraten hadden gehoopt, dat hun beroep op het Duitsche proletariaat tengevolge zou hebben gehad, dat de Duitsche regeering zachtzinnig zen zijn in hare actie ten opzichte van Rusland; maar de vernietiging van de „Zara" heeft de laatste hoop van allen, behalve van de extremisten verdreven. Onder de slachtof fers was de welbekende en populaire Earpo- vitsj. Het officieel© orgaan van den Raad van arbeidersafgevaardigden zegt: Deze hevige stcot rechtstreeks naar het hart Van de Russische revolutie kan niet zonder ge volg blijven. De revolutionnaire democratie moet antwoorden met een slag, gericht cp het centrum, vanwaar dio'torpedo i3 afge zonden en moet den moord op haar leiders beschouwen als het bewijs, dat de bestuur ders van Duitschland lage huichelaars zijn en dat hun beloften de zaak van cie Russi sche vrijheid niet te zullen belemmeren, holle woorden zijn. De democratie moet er aan denken, dat de aanval van het Duitsche ab solutisme op onze kampioenen voor do vrij heid aantoont, dat Duitschland niet zal aar „Houdt het rre? vast," commandeerde Ole. „Flink vasthouden." Grotlie doed wat hem gezegd was en Ole bapto mast en tou ren. „Zoo", zeide hij, terwijl hij weder aan het roer plaats nam, „dat zal da laatste reis der „Goede Hoop" en ook wel onze laatste reis zijn." „Wat do boot betreft", antwoordde de koop man, „dat is bet ergste niet. Als wij levend aap land komen, zult ge daarover niet te klagen hebben. Maar dat gebeurt niet, daar komt niets van in. Mijn arme vrouw en Ludina"... „Ja", zeide Ole, „en mijn arme moeder en... Ludina." Groth kromp ineen. Plotseling werd het hem duidelijk, boe het met Ole Klum en zijn doch ter stond. „Ole",vroeg hij. „houden jullie van el kaar?" De schipper antwoordde niet en Groth kon zijn gezicht r.iot meer zien. Daarvoor was het reeds te donker. De wind was gaan liggen, de zee stond echter nog hol. „Dit zal een vreesclijk einde nemen", zeide de koopman, „wij brengen het er niet le vend af." Ole boog over den rand van deboot en luisterde. „Wat is er?" vroeg de ander. „Als ik me niet bedrieg, hebben we de Zee- hondenbank vlak voor ons. Misschien lukt het, ons op deze zandbank te redden." Op betzelfde oogenbiik echter - kreeg men een vreesolijken stoot en een golf doorweekte de kloeren der beide mannen. Onder hen stiet en schuurde Je kiel van de boot over zand en steenen. Toen zat zij plot seling vast. Het was werkelijk de zandbank, Ule Klüm kende haar uitstekend. Hij had hier vaak gejaagd op wilde ganzen en zee honden. „Thans moet gij mij volgen, voorzichtig aan, wc moeten r^-r een eind door het water wa den", zeide K5< zeden onze revolutie nieuwe slagen toe te brengen, totdat de horde der Roin&nofs op nieuw in staat ia het hoofd op te stoken en den troon weer to beklimmen. Sinds de revolutie zijn zulke woorden in geen enkel arbeidersblad verschenen. Duitsche plannen? Volgens ec-n telegram van onzen Londenscbcn correspondent weet de correspondent van de ..Daily News" te Petrograd te vertellen, dat minister Miljoekof geheime documenten bezit, waaruit zou blijken, dat de Duitechers thans overleggen of ze onmiddellijk een aanval zullen doen op Rusland of nog zullen wachten. Overal lanea het front trachten Duitsche en Oostcn- rijksche soldaten met de Russische soldaten n aanraking te komen en hen over te halen niet meer te schieten. Intusschen zouden de Duit schers hun bedoelingen voorbereiden. Er zou den gevangenen zijn losgelaten op belofte dat 7." voor den vrede zullen agecrcn en ook wor- •1 geschriften van Duitsche zijde ver spreid. De «Joodsche beweging. Heb Joodsche Correspondentie-bureau meldt: Volgens uit Petrograd ontvangen berich ten breidt de Joodsche beweging zich or/er het geheels land uit. In groote vergaderin gen eischt de Joodsche bevolking het onver wijld bijeenkomen van het Joodsche con gres, dat zoowel de binnenlandsche Joodsche quaesties (gelijkstelling in Finland, natio nale autonomie) als de buitenlandsche (vre descongres, Palestina) moet bespreken. De Zionistische bladen verschijnen op nieuw. Vele reactionaire en antisemitische bladen zijn geschorst. Elk antisemitisch op treden wordt door de regeering onderdrukt. Vertegenwoordigers van het Joodsche volk hebben zich bij die van andere niet-Rus- sische volkereu aangesloten om voor hunne nationale edschen 07) te komen. De Jood sche socialistische partij „Poale Zion" heeft haar centraal comité te Moskou gevestigd. Evenals de andere Joodsche arbeidersgroe pen is zij in de arbeidersraden vertegen woordigd. De geest onder da Petrograder soldaten. PETROGRAD. Militaire afgevaardigden kwamen van het front naar Petrograd en bezochten de kazernes, ten einde na te gaan in hoeverre het gerucht juist was, dat de discipline veel te wenscheu laat en de soldaten staken. De afgevaardigden consta teerden. dat de arbeid op de gewone wijzo door dé soldaten wordt vci-'-bt. De bezoekers toonden zich voldaan over de orde, die er onder het garnizoen te Petrograd lieerscht. Do eerste taak der Russen. Volgens een Havas-bericht geeft de „Huma nize" een vertaling van een artikel van den schrijver Vladimir Korolenko in do „R-jetsj". Korolenko schrijft dat een groot gevaar Bus- land bedreigt. Dat gevaar komt uit het wes ten, want hij is van oordeel dat een Duitsche overwinning ook weldra zou beteekenen het herstel van het oud© despotische regime. Te genover dit gevaar moet geheel Rusland als épn man opstaan, moeten alle onderlinge twis ten en geschillen blijven rusten. De eerste taak is den vijand te overwinnen, alle andere quaes ties moeten tot later blijven rusten. Het is niet voldoende de vrijheid te genieten, men moet haar verdienen. En om haar te verdienen is er slechts één middel, een uiterste inspan ning om den vijand terug te.slaan. Een onderhoud met Ke-rensky. LONDEN. De correspondent van de „Daily Express" to Petrograd heeft een onderhoud ge had met minister Kerensky, die hem verklaarde, dat de geestdrift voor den verdedigingsoorlog in Rusland thsso- grooter is dan ooit. Het volk wil j alleen een defensicven, geen agressieven - oor log voeren. Het wil geen annexaties. In ant- woord op een vraag over schadeloosstelling, j zeide de minister, dat hij in beginsel geen be zwaar tegen vergoedingen had, maar dat bij beslist was tegen buitensporige eischeu van wei ken aard v.oK. Ondervraagd over den eisch naar vrede onder eeu deel der socialisten, zeide Kerensky, dat buitenlanders niet schijnen te begrijpen, dat onder het oude regime do roep naar vrede veel sterker was. trouwens de politiek der duister Ze knoopten hun jassen dicht, sprongen uit de boot en waadden naar de o-andbank. De lfoopmau was overgelukkig, toen hij vasten grond onder de voeten voelde, maar Oio be koelde zijn vreugde: „Ja zoo ver zijn we nu, hier moeten we van nacht blijven en we zullen nu hopen, dat er morgen een schip komt, dat ons kan oppikken". „Ik ben tot op het vel toe nat", zeide de koopman, „maar dat is niets, ak we maar ge red zija". Ole bukte zich en liep eenige malen heen en weer. „Daar ben ik nog niet zoo zeker van. "We zijn.nog niet buiten gevaar. Het water komt op en bij hoog water loopt de bank onder. Wij zullen hier dus nog verscheiden uren moeten rondwaden. En we moeten heel voorzichtig zijn, want ik kan haast geen hand voor oogen zien". De wind ging nu werkelijk liggen, maar het water 6teeg voortdurend. De koopman rilde van koude. „Moor eens", zei Oio Klüm. „dat? houdt ge niet lang meer uit. Mijn oude boot zal nooit weer een bruikbaar vaartuig worden. Er zit nog heel wat brandbaar hout aan vooruit dan maar Hij waadde naar de boot en bracht alles dat brandbaar was: los hout, touwwerk etc., naar den voorsteven, die boren het water uitstak. Toen stak hij 'er den brand in en het brandde boven verwachting. Binnen enkele mi nuten was het oude visschersvaartuig een vlam menzee, welke op grooten afstand opgemerkt moest worden. „Maar wat wilt ge toch vroeg de koopman, wezenloos starende nücr het vuur ia den don keren nacht. „Ik roep om hulp. Mijn moeder slaapt dezen naeat zeker niet en misschien zijn er meer, die geen oog toedoen. De een of de ander op het eiland ziet het vuur wel en men. zal ons te hulp komen." Dicht aan de ze© stond Ole Klüms huis. Allen wisten, dat Oio in Je havenstad was, maar Etemand' maakte eïch oyer hem Lep nis deed dit verlangen nooit aan de oppervlakte komen. Nu de vrijheid van spreken is verkre gen, i9 de vroeger ondergrondsclic beweging in vol licht eekomen cn trekt zc de aundacht, al ia zo ook niet sterk. Rusland was vaet besloten hot Prur.si.-tnisra© neer te slaan. Onder het oude rcrime leden vele soldaten gebrek, de hoog oven» budden geen brandstof en vele konden niet werken, alles wa3 schandelik gederv/rgani- oerd, volk en leger waren verraden. De ont- ciglyk gee tegen prijzen van landbouwproduc ten waren nu 50 fi GO proc. lager. Kerensky had peen hoop dat Duitschland hefc voorbeeld van Rusland zou volgen en de autocratie zou nfflcJindden. Thomas to Petrograd. PETROGRAD. Albert Thomas, do Fransche Minister van Ammunitie is to Petrograd aan komen. Hij werd ontvangen door den Fran- hon gezant en den Rtmischen Minister van Bnitenlandsclio Zaken Miljoekof, en door hot publiek met geestdrift toegejuicht. Uit Finland. STOCKHOLM. Do laateto berichten uit Fin land toonen dat ook daar de eerste aanwijzin gen van anarchie bemerkbaar worden. Donder- ung dwong een troep van velo honderden lie den, meest arbeiders, op do markt to Hclring- fors de kooplui om de prijzen te verlagen. Velen dreigden met bijlen, revolvers en messen. Poli. tie was niet to zien. Russische soldaten trokken bij een staking to Helsingfors do partij der arbeiders cn dwon gen met de waptsis in do hand de inwilliging van do door de arbeiders gestelde voorwaarden. Eenrgo soldaten begaven zich naar het Sten- denhuis cn riepen daar met do revolver in do hand eenigo senatoren ter verantwoording. De tweedo voorzitter van den Senaat, Tokoi," <r«r- klaarrlo Donderdag den gouverneur-nencraal dat do Finnen niet wenschten dat do Russische mititairc-n zich in de bmnenlandsche aangele genheden van Finland mengen. TURKIJE. In Mesopotamia. LONDEN. Generaal Maude seanc, dafc do slag aan. den rechteroever van do Tigris, tusschen Samara ©n Istaboelab, in den nacht van 22 dezer voortduurde. Het kwam tot een heftig handgemeen bij de vele vijandelijke tegenaanvallen. Wij dre ven den vijand uit een hardnekkig verdedigde stelling, die uitnemend was voorbereid en o.a^onderstanden met ijzeren bedekking had. Wjj vervolgden den vijand en bezetten het station van Samara op 23 dezer. De vijand vernielde in allerijl alles wat maar inogelnk was. Wij vermeesterden o.a. 16 locomotieven,. 224 spoorwagons, 2 munitielichters. De verliezen van den vijand op 21 en 22 April zijn zwaar. in 'rai03tina. LONDEN. (Ofi.) De Turksche troepen in Palestina, die versterkingen hebben ge kregen, nernon een sterke stelling in, die' zich uitstrekt van Gaza in de richtinng van Beer Sjeba. De versterking der stellingen tegenover de Turksche hoofdlinio, die do Engelschen hebben veroverd, vordert goed. Eugelscho artillerie heeft in samenwer king met vliegers een ammur.itie-depót van den vijand in de lucht doen vliegen. De slag bij Caza, BEPJLIJN. Bij de hervatting der gevechten om Gaza op 19 April waar drie Engelsche aan val: en, zeeals men weet, door de dapperheid der Turken mislukten, maakten de Engelschen ook gebruik van 8 tanks. Deze konden echter de neocnaag niet vernmderen. Drie dezer gepantserde wagens werden door de Turken in st-ukken geschoten. Y elke zware vorfiezen de Engelschen reeds in het eerste gevecht, om Gaza op 26 en 27 Maart hebben gelsden, bleek tiïfc de meelede©- nng van Engelsche gevangenen, dat bereden troependerien werden opgelost om gebruikt te worden ter aanvulling van de gedecimeerde Lns-o-lvcho bataillons. De houding der Turksche en Arabische troe pen moet uitstekend zijn geweest. Twee Duitsche vliegerofficieren vernielden in e^n stoute vlucht aan de kust de buisleidingen, die de Engelschen aan dc kust langs dammen Eorgd. Al.'een z:jn oude moeder was onrnstig. Zoo had zij den boelen dag naar zc-e gekeken cn toen het donker werd, nam haar angst zoozeer to.?, dat zij het in huis niet kon uit houden. Steeds weer wr-rd zij naor buiten ge dreven. Zoo was zij de emtoe geweest,, die het vreemde vuur op zee gez'en had. Snel had zrj de buren gewekt en dezen hadden een boot bemand, welke mei kraert-igen clag naar het vuur geroeid w-rd. Langzamer hand was het levendig in het vis^hersdorp ge worden. De een had den ander gewekt en allen waren ze naar de pier gegaan om liet onver klaarbaar vuur te zien en te wachten c-p de teruglromst van de boot. Wat zou zo wel bren gen Intusschen was er een goed uur verloo- pen. Toen hoorde men riemslagen en weldra zag men de omtrekken van een beman do boot. Toen zij bij de pier aangekomen was, riep de krachtige 6t©m van den havenmeester, die zag, dat er behalve de vier reeïers nog twee per;on6n waren: „Wicn brengt ge." Dadelijk klonk uit de boot het antwoord: „Ole Klüm en koopman Groth." Deze namen gingen dadelijk van mond tot mond en allen haastten zich naar de landings plaats, waar ter begroeting reeds twee vrouwen stonden, voor wien de overigen eerbiedig ruimte overlieten. Het waren Oie?s moeder en Ludina Groth. Nauwelijks lag d© boot cemeerd of de gered den sprongen er uic. Ze hadden het beiden in bun doorweekte kleeren te koud, om lang te blijven praten. Ole 6cheidde van den koopman en diens dochter, na beloofd te hebben, dat hij den volgenden dag zon komen koffie drinken. Dit gebeurde ook. _En reeds denzelfden avond wist het geheele visschersdorp niet alleen, dat vader Groth zijn toestemming had gegeven voor de verloving van zijn dochter Ludina met Ole Klüm, maar ook dat de visscher niet langer op zee zijn brood zou zoeken, maar als firmant in de oude firma Groth eu Zoon zou worden opgenomen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1