No. 414 Zondag 8. April 1917 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. De Boschbrand. Onder redactie van D. MANASSEN. fis toestand in den reuzenstrfid. Taminiau's JAM DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIUSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN f 0.75, VOOR BURGERS/I.50P.KWARTAAL Voor Advertentiün wende men rich tot onro Administratie, Viderinaulraet 100 Amsterdam. I'rjjs der AdvcrUrntiOn per regel 80 cent. Voor Ingezonden Mede- deelingen op de tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief. By abonnement reductie. Ziehier troepen, die uitrukken om aan den grooten wereidstrijd deel te nemen. Pit is nog al duidelijk te zien. Maar wat voor troepen zijn het? Dat is niet zoo ge makkelijk te raden/De mannen, die hun stad, hun gezinnen, vrouwen en kinderen verlaten, hadden misschien nooit gedacht, dat ze nog eens mee zouden vechten in Frankrijk. Want het zijn Portugeesche troepen, die uit Lissabon vertrokken voor 't Westerfront, na nog een teeder afscheid te hebben genomen. Portugal is te elfder ure nog een bondgenoot der geallieerden geworden, zooals men weet, en heeft 40,000 man hulptroepen gezonden. De „Vossische Zeitung", een heel ern stig Duitseh blad, heeft medegedeeld, dat Engeland een vredesaanbod zou hebben, gedaan 1 We zijn reeds eenigo dagen in April, kunnen dus moeilijk meer aau een April grap gelooven, die in dit geval, nu het een zoo belangrijk feit geldt, van gewicht voor de heole wereld, wel zeer misplaatst zou zijn. Maar het bericht voor waarheid aannemen, het valt ons werkelijk insgelijks moeilijk. Hoe, Engeland, dat op het oogenblik. meer dan ooit de zegevierende is, niet alleen op de slagvelden van Frankrijk, Mesoptamie, Pa lestina, maar ook op politiek terrein, in Rus land en in Amerika, Engeland zou nu een aanbieding van vrede hebben gedaan? Hot blijkt haast ogelooflijk, en het bericht der „VosSische" is ook zoo vaag, zoo onbe paald, dat alle nadere bevestiging ontbreekt en we het weinig meer dan als een gerucht kunenn beschouwen. Een gerucht, dat mis schien in verband moet worden gebracht met de pogingen van Oostenrijk om in elk geval tot besprekingen te komen. De „Vos- 6ische Zeitung" ziet hetzelfde verband en wantrouwt Engeland, dat wellicht zou po gen den tot vrede geneigden bondgenoot over te halen zich af te scheiden. Dat zal echter nooit gelukken, meent het Berlijn- eche blad, dat overigens in dezen vredes- wenseh van Engeland nog niet veel hoil riet. Dit laatste waarschijnlijk ten onrechte. Indien Engeland werkelijk vrede zou wen- schen en de eischen der Centralen, ook vol gens Engelsche berichten, gematigd zijn, kunnen we weer hoopvol de toekomst inzien. Maar juist Engelands vredelievendheid in deze periode van den oorlog, is minder be grijpelijk. Toch broeit er waarschijnlijk iets. We zijn weer in een tijdperk, dat men aan alle kanten inziet, hoe moeilijk een oplos sing is te vinden door strijden alleen, hoe de oorlog nog jaren kan duren, zullen de Centralen volledig overwonnen, öf de geal lieerden door ontberingen vermurwd zijn. De uitlatingen van den Oostenrijkschen mi nister Czernin, de andere toon, dien men in Rusland en Engeland tegen Duitschland aanslaat, de revolutie in Rusland, het mee doen van Amerika zelfs, het zijn alle fei ten, die ons een indruk geven, of er iets in de lucht hangt, of we weer mogen geloo ven aan den terugkeer van den vrede. Maarroet die hoop in het hart hebben wij ook het Kerstfeest gevierd, zal Pascheu ons ingelijks een verwachting bren gen, dio ten slotte toch niet bevredigd wordt? JEïen drama uit Bretaqne, CS (Slot.) Hij wischte rich met den rug van do hand eenige zweetdroppels van de slapen, Claudius en ik konden nauwelijks ademhalen. Do klom penmaker boog zich tob den boschwachter over. ,,Jo hebt gezegd, Bertrand Rouzès, „als ik dan een beul van Gilgotha ben, zal ik de plaats geven, die je verdient: do plaats van den on- bekeerden moordenaar." En je hebb je niet vergenoegd met heb te zeggen alleen, je hebt het gedaan ook." „Wat?" vroeg in zenuwachtige haast de burgemeester, ongetwijfeld door denzelfden tra- gificben angst aangegrepen als ik. „Iets", antwoordde Jozon nSkau, „dat men nooit doet, wanneer men een gedoopt Christen js, of zelfs wanneer nvoü nog eenig menschelyk gevoel .heeft*. „Je wilt toch niet zeggen, dat hij het lcind aan een van dio 'boomen gekneveld heeft?" jjep mijn vriend uit. „Kom, antwoord jij nu ook weer eens, Ber traud Rouzès, riep de jonge man uit, terwijl hij -den boschwachter op den schouder klopte. Afeze mompelde met. neergeslagen blik: ,,Ja, mijnheer de burgemeester... Ik bond hem aan den boom met het touw van de koe... Eft fceen hen ils bcengegaan", Daar lijkt het wel op. Want Amerika gaat met een energie ten oorlog, als men zeker niet had verwacht. De oorlogsstem ming wordt er zeer warmmet 82 tegen 6 stemmen heeft de Amerikaansche Senaat de oorlogsmobie aangenomen en 't Huis van Afgevaardigden zal zeker niet anders doen. Dan heeft de president de vrije hand, en zijn plannen, zijn niet gering. Niet een leger van een half millioen, zooals eerst geseind werd, wil hij op de been brengen, maar ecu van twee millioen, een muur van gewapende mannen dus. Doze 6terke menigte is natuurlijk niet zoo spoe dig klaar om in- aeu strijd t.& gaaneven min als Engeland had Amerika totnogtoe een militaire .organisatie: er zullen wel jaren verloopen voor do Vereenigde Staten een werkelijk beduidende macht over den Oceaan kunnen zenden en zelfs Engeland kan niet wenachondat do oorlog zoolang duurt. Waarschijnlijk is dit leger dan ook minder bestemd tegen Duitschland dan tegen andere vijanden van Amerika, Mexico en vooral Japan, opgehitst door Duitschland. Doch ziehier nu het eigenaardigede meest democratische, de meost vredelievende staat wordt een militaire mogendheid van den eersten rang; heb land, dat steeds de Monroeleer, dat Amerika geen inmen ging duldde van andere wêrelddeelen, maar zich hiermee ook niet zou bemoeien, heeft gehuldigd, als zijn „grootheid, als de bron van rijn kracht, verlaat die ineens en blijkbaar voor goed. Waarlijk, er is in de geheele wereld een verandering, een omme keer, dio ook na, dezen oorlog nog groote dingen dtet verwachten. De Vereenigde Staten gaan dus in den oorlog, als helpers, als medestanders der Entente, toch niet volkomen als bondgenoo- ten. President Wilson heeft in zijn rede er den nadruk op gelegd, dat Amerika de ge allieerden op alie manieren zal helpen, maar met geen woord maakt hij toch hun zaak tot de zijne. Hij heeft niet gezegd, dat de - Vereenigde Staten^dezelfde vredes voorwaarden zullen stellen als de goallieer den, evenmin, dat Amerika geen afzonder lijken vrede zal sluiten. Het is zelfs nog niet in oorlog piet Opstenrijk-Hongarije, noch met Bulgarije of Turkije, het is dus tot op zekere hoogte geeu helper van Italië bijv., dat tegen Oostenrijk strijdt. Intusschen het twoe-millioenleger van de Vereenigde Staten, al is het nog lang niet georganiseerd, is een groote bedreiging voor Duitschland. Dit weet nu, dat, als de oorlog nocr twee. drie jaren duurt, zijn vijanden ontzaglijk versterkt en onover winnelijk zijn. Ook deswege kan het mee doen, 6n heb energiek optreden van Ame rika den oorlog verkorten en president Wilson's ideaal, een. democratischen staten bond, nader brengen. In vele Duitsche persorganen wordt dan ook de deelneming van Amerika aan den oorlog allerminst be- Bchouwd als een feit van weinig beteekenis en het „Berl. Tagebl." noemt het bijv. zeer ernstig. Van de Russische revolutie valt weinig nieuws te vertellende liberale regeering neemt steeds nieuwe vrijzinnige maatregelen en daaronder behoort thans zelfs invoering van vrouwenkiesrecht. In andere liberale, Westersche landen beraadslaagt men over deze quaestie nog eerst lang en breed, in Rusland is men er dadelijk mee klaar, 'b Is bijna een wonder! De Engelschen en Fran3chen komen op heb Weötfront nog steeds vooruit, vooral bij St. Quentin, dat, naar 't schijnt, weldra zal moeten vallen. Maar overigens worden de vorderingen geringer en als het tempo niet vlugger wordt, staan de geallieerden 't volgende jaar om dezen tijd nog niet aan de grens. In Engeland lijkt men daarvan ook overtuigd en men wil weer meer troe pen naar 't Westerfront sturen. Is dan toch het offensief der geallieerden mislukt of althans vertraagd tengevolge van den te rugtocht dor Duitschers? In het Oosten komt wel wat meer leven digheid, maar 't blijft meerendeels bij ver kenningsgevechten1. De Russen moesten aan de Stochod iets achteruit; rij winnen daarentegen nog steeds in Perrië en Meso- potamië. DUITSCHLAND. Geen autocratie. Geen veroveringen. Aan het siot van het artikeltje dat de „Vorwarts" wijdt aan den „oorlog met Amerika" wordt nog gezegd: „Het volk doet zijn plicht-. Van de leiden de staatslieden echter verlangt het een dui delijk zichtbaar bewijs tegenover de vijan delijke bewering, een bewijs, dat Duitsch land noch. autocratisch wordt geregeerd noch een veroveringsoorlog voert. Dit be wijs is noodig, opdat het Duitsche volk rijn zware taak kan vervullenongebroken uit dezen strijd te voorschijn te komen, om als vrij volk onder vrije volken te leven. ENGELAND. Een „opruiende" brochure. Voor de politierechtbank in Bowstroet te Lon den hebben eenige lieden terecht gestaan we gens hot verspreiden van een brochure, geti teld ,,Tha lenock-rout blow". In aezo brochure werd o.a. bepleit dat het. volk de zaken uit banden der regeering moet nemen en zelf een einde aan den oorlog moest maken, dat zoo als het o.m. zeide er dus een revolutie moest komen. In de tweede plaats werd in de brochure bepleit, dat een wapenstilstand zou worden ge sloten en in dien tijd een vergadering zou wor den bijeengeroepen van gekozen en democra tisch gezinde vertegenwoordigers der oorlog voerende en neutrale mogendheden, onder lei ding van een door president Wilson te benoe men voorzitter, ten einde over de vredesvoor waarden te spreken. De behandeling van deze zaak zal op 24 April worden voortgezet. FRA^KR&J-K. Van he'; Westelijk Qorlogéferrein» Het Engelsch-Franscho offensief. PARIJS. Van de Somma tot de Oise hebben de Duitschers geen enkele tegenbe weging beproefd tegen het nieuw door ons Donderdag veroverde front. Gedurende Donderdagnacht deden wij verkenningen ten noorden van Gouchy en ten noorden van Moy tot aan de Duitsche liniën, die duchtig bezet werden bevonden. Afwisselend kanonvuur ten oosten en westen van de Somme. Woensdag tegen heb eind van den dag bracht het vuur van onze batterijen een Duitseh en tegenaanval tot staan, die aan heb front Laffaux-Margival werd ingezet. De artilleriestrijd duurt voort in dezen sector. Ten noordwesten van Reitus deden de Duitschers zonder succes een aanval op onze liniën tusschen Sapigneul en de Godat- hoeve Enkele Duitsche groepen, die in. een vooruitgeschoven Fransche loopgraaf voet kregen (hier ontbreekt in het telegram iets, vermoedelijk is bedoeld rijn weer verdre ven). In den Elzas namen wij esn Duitsche groep onder vuur in de streek 'van Am- mertsviller en dreven haar uiteen. Een dubbele kreet van schrik ontsnapte tege lijk aan den mond van Claudius en den mijnen. „Ga nu voort", hernam de klompenmaker onbewogen, „er is nog meer... Bertrand Rouzès vergeet een belangrijke bijzonderheid: de boom in kwestie was met anders dan de mierenboom". De boschwachter richtte zich op, met verwil derden blik en uitgestrekten arm. „ik zweer bij het hoofd van mijn dochter, dat ik in dat oogenblik niet dacht aan den mierenhoop". „De knaap ook niet, Bertrand Rouzès, ten minste niet op dat oogenblik... Hij was trou wens niet in staat om ergens aan te denken, dat wil zeggen aan iets anders dan dat hij heb koud had, dat hij zioh diep rampzalig voelde, dat het touw stevig vast zat en dat boschwach ters van jouw soort ware schurken zijn.... Toen jij hem daar vastgebonden had was het bijna avond, wat je je wel zult herinneren. Het uur waarop de raven naar hun nachtverblijf terug- keeren. Het kind zag zo bij zwermen over de open plek in het bosch vliegen. Zij waren niet zoo slecht als jij, Bertrand Rouzès, want ze deden hem niets... Het werd nacht, mijnheer de burgemeester, een nacht juist zooals nu, uitgezonderd de vlammen. Het kind was ver stijfd en gaf zich bijna van niets meer reken schap. En nu droomde hij dat plotseling dui- zende en duizende kleine kriebelende wezens opkropen langs zijn voeten, langs zijn beenen..." „Houd op, Jozon... Spaar ons, als je dan den boschwachter niet wilt sparen", riep Claudius op onstuimigen toon uit. Bertrand Rouzès had do ooren mot de han den bedekt, wat mij aangaat, ik trachtte tevergeefs het beeld kwijt te raken van - den noodlottigen boom, waarop ik het ingegrifte jaartal had gezien zonder op dat oogenblik te vermoeden, dat ik daar voor mij had do uitdrukking van een vloek, geschreven door een slachtoffer op zijn eigen martelpaal. De klompenmaker evenwel hernam ..Stol U gerust, mijnheer de burgemeester. De mieren hebben hem niet bepaald' ver scheurd. De allereerste onder de gasten gaven 'boven zijn lichaam de'voorkeur aan de molk- droppels waarmee het onwillekeurig bespat was. Er is geen ongoluk, of er is een gelukte bij. Zonder hunne ondragelijke steken, sou hit ongetwijfeld den grooten slaap zijn ingesla pen voor altijd. Zij hielden hem zoo goed wak ker, dat hij op het oogenblik dat zij zijne neus gaten wilden binnenkruipen een ontzettend geschreeuw aanhief.-.. „Zwijg, Jozon! Ik hoor het nog,'-' zei dc boschwachter. „Mijn vrouw kreeg er een bloedspuwing van, do laatste. Ik liet haar alleen om den lm aap te verlossen. Er was nie mand anders bij den boom". „Behalve do mieren, Bertrand Rouzès. En behalve eenige gelukzoekers. „Boeven" zooals je ze belieft to noemen kwamen dc touwen van den armen schooier doorsnij den, voor het te laat was... En wanneer u nu, mijnheer de burgemeester, het einde van de geschiedenis wensebt te ver;. - men: deze boeven droegen den knaap naar een arme vrouw, daarginds achter Saint-Nicodème. De arme vrouw was zco medelijdend hem op te nemen in haar lrut, hem te verbergen en hem De nacht van Donderdag was overal eldera kalm. LONDEN. Officieel. Wij namen do dor pen Roussoy en Basse-boulogne na een hevig gevecht. Wij maakten twee en twin tig gevangenen en vermeesterdon 3 mitrail leurs. De terugtrekkende vijand verwarde zich in rijn eigen draadversperringen en leed hevig door ons mitraillourvuur. Onze troepen rakten verder voort oostelijk en noordoostelijk van Metz en Couture en be reikten de westelijke en zuidwestel ke ran den van de bosschen van Gouzéaucourt en Havrincourt. Wij maakten 60 gevangenen en vermeesterden 2 mortieren en 5 mitrail leurs. BERLIJN. Officieel. De hevige ar- tilleriestraijd tusschen Lens en Atrecht hield ook Woensdag aan. Ten n. van den straatweg PérotneKamerrijk gingen, na herhaalde mislukte aanvallen, de Engel schen des avonds mot sterke macht tot een nieuwen aanval over, die tot ernstige ver liezen voor den vijand leiddeonze troepen weken voor de opdringende vijandelijke macht uit. Ten z.w. van. St. Quentin beschoot de Fransche artillerie uren lang de des nachts door ons ontruimde stellingen, die' daarna zonder geveoht door dé vijandelijke infan terie bezet worden. Bij Laffaux werd de Franeclie aanval af geslagen. Onze batterijen stichtten brand in oen munitiedepot bij Vendresse, ten n. der Aisne. Een ontzettende knal werd tob 40 K.M. achter het front gehoord. Een goed voorbereide en krachtig uit gevoerde onderneming ten n. van Reims is goed geslaagd; de vijand leed bloedige ver liezen; 800 gevangenen werden binnenge bracht. De strijd bij St. Quentin. PARIJS. Ondanks het slechte weder wordt do strijd bij St. Quentin over het geheele front met volledig succes voortgezet. Bijzonder belangrijk zjin de vorderingen in bet centrum van den rechtervleugel, waar de vijand, hoewel zeer sterk georganiseerd, langs de lijn Erugies Urrillers Moys terug wordt ge worpen. Overal wordt de weerstand van den vijand gebroken door de onvermoeide infanterie die de artillerie krachtig steunt. Op enkele punten veroorzaakte het verlaten der stellingen een paniek. In 't bijzonder was dit het geval bij heuvel 117 tusschen Uxvillers en May. I)e Franschen worden nog slechts door één stelling van St. Quentin gescheiden. De bezet ting van TJrvillers wordt als een ernstige be dreiging. voor de stellingen rond St. Quentin beschouwd. Het verlaten van de stad bebeekent dat de Duitschers in de richting Bohaïn Guise terag, zullen moeten trekken. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk. Gedurende de laatste twee dagen wonnen de Franschen voet voor voet terrein op de tegen partij. Zij blijven ten N. O. van Soissons op trekken. De Fransche .-Senaat.' PARIJS. Bij heb begin van. do ritting zeide president Dubost in een rede, in welke hij rijn vreugde te ken nen gaf, dat de Vereenigde Staten in staat vai- oorlog met Duitschland rijn; „De aan- vangsmisdaad van Duitschland heeft het eene fatale gevolg na het andere. Zij ont ketent den thans grootsten opstand van vrije volken, tegen de laatste tirannie, die van het Pruisische militairisme, en zij brengt allen bijeen in een schitterende democrati sche solidariteit. Eere aan de nieuwe sol daten van de vrijheid, die, hoewel zij de macht van Duitschland ten kwade in al haar afgrijselijkheid kennen, ze vastbera den trotseeren, eere aan den nieuwen rech ter, die morgen zijn plaats zal innemen in het hooggerechtshof der menschheid, die met ons collectieve straffen zal toekennen aan zijn hoofden en zijn medeplichtigen". RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogstarrein Aan het Oosterfrcnt. LONDEN. De Engelsche Admiraliteit heeft draadloos het volgende Russische communiqué cntvange'n: „Wij drongen den vijand, die loopgraven had bezet in de stre ken ten Z, van Illuxb terug tot den Z. van y Krewo. te verplegen alsof het haar eigen zoon was <r©- weest. Het was de weduwe van een klompen maker. Zij was een plantenzoekster en kende Je geneeskracht van alle kruiden. Zij verbond zijn wonden. Hij had eigenlijk geen andere won den dan aan zijn dijc-n en zijn heupen... Wat het moeilijkst te genezen viel. dat was zijn ver stand. Twee. jaar lang was „Job ar Menden", Jozef met de Mieren, zooals de oude hem ge noemd had, omdat hij zelfs zijn eigen naam niet meer wist, even zwakhoofdig als een idioot. Maar op zekeren dag, met Paschen-, dat hij niet zijn pleegmoeder naar de kerk gegaan was, gebeurde het dat d© priester sprak over de Kruisiging... Het was hem alsof iets zijn her ons in brand had gestoken, mijnheer de bur gemeester Plotseling herinnerde hij zioh alles... •lo open plek. de boschwachter, do boom. de mieren. En daar, voor het altaar, legde hij Lij zichzelf de geTofte af, zoowaar zijn naam Jozef Broudic was (want op hetzelfde oogenblik had hij zich ook dien herinnerd) dat wanneer hij oen man geworden was, er geeu Goede Vrijdag zou omgaan, zonder dat het bosch de misdaad van Bertrand Reuzes zou uitbrengen... Van avond is het de derde keer in drie jaren, dat bij zijn woord hield", voegde de klompenmaker "v aan toe. terwijl hij zijn vinger strekte ïu de richting van de vuurzee. Op dit oogenblik ging de deur open. Het ■".-a Jeanne, die van Pierres-Longues terug keerde en te midden van de benauwend© atmo sfeer waarin we ongeveer een uur liadden ver toefd. was haar 'binnenkomen als de gelukkige verschijning van. een weldoende boschfee, die ons ter verlossing was De vijand beschoot hevig met chemische bommen de Russische stellingen aan de toe gangen naar de Stochod in de buurt van heb station Stsienvitsj en het station Gelimin. Hij zond dertien maal een gaswolk op de Russische troepen af en drong hen daarop terug. De Duitschers trokken over de Stochod ten N.O. van Gelimin. Bij den terugtocht leden de Russen zware verliezen. De Russen bezetten drie rijen Oostenrijk- sche loopgraven zes mijl ten W. van Ra- failowna en verijdelde een poging der Bul garen om over den St. George-arm van den Donau te trekken. PETROGRAD. Eenige vijandelijke vnr- kenningsafdcelingen trachtten tot drie keer toe de Roemcen&che loopgraven in de streek ten Z.O. van Mona- stlrKachinoel to naderen, doch telkens wer den zij door het artillerievuur verjaagd. In do streek ToelsjaDobroedsja trachtten de Bulgaren in sloepen de Donau te bereiken; zij werden echter door ons vuur teruggeworpen. Op de rest van het front werden geweer schoten gewisseld. BERLIJN. Officieel. Fro-nt-prins Leo pold: Ten Z. van Riga drongen onze aan- valstroepen in een Russische stelling door, vernielden een onderstand en keerden met gevangenen en buit terug. Bij Czepiele, ten z. van Brodv, haalden onze verkenners bij een aanval 41 gevange nen en een mitrailleur nifc een vijandelijke loopgraaf. Front-aartshertog Josef:] Geen belang rijke gebeurtenissea.. Generaal Alexej'ef opperbevelhebber. PETROGRAD. Generaal Alexejef is tot opperbevelhebber van het geheele Russische leger benoemd. In verband hiermede is hij dadelijk overgegaan tot aanzienlijke beperking van zijn hoofd-kwartieroen aantal afdeelingen ervan, voornamelijk dienende ten behoeve van het geregeld onderhouden van verbin dingen met het vroegere keizerlijke hof, is afgeschaft, terwijl weer andere werden over gebracht oAder heb ressort van het departe ment van Oorlog. Een gevolg van een en ander zal zijn, dat voortaan het hoofd kwartier nauwer verbonden zal zijn met de Voorloopige Regeering. Kocgverraadsproces tsgen do Tsaritsa. De „Voss. Ztg." verneemt dat de radicale partij in Rusland een proces wegens hoogver raad tegen de gewezen Tsaritsa, geboren prin ses Alèx von Hessen, wil doen voeren, onder beschuldiging door 'tusschenkomst hager Hessi- sche bloedverwanten tegen de belangen van Rusland te hebben geconspireerd. Naar de „Temps" meldt is grootvorst Kyril, de oudst© zoon van grootvorstin Maria Pau- iowna, gearresteerd, jfj Up last van den l®nister van oorlog is de geheele familie van Raspoetin gearresteerd. Vrouwen kiesgerechtigd voor d® Constituante. PETROGRAD. Prins Lwof deelde aan een deputatie mede, dat ook de vrouwen zullen deelnemen aan de verkiozingen voor de Consti- tueerende Vergadering. Gijzelaars in vrijheid gesteld. PETROGRAD. De Voorloopige Regeering heeft last gogoven dat 500 gijzelaars, onderda nen van vijandelijke landen, die bij de verschil lende offensieven door de Russische troepen gevangen zijn genomen, vrijgelaten zullen wor den, daar zij het onbillijk acht personen gevan gen te houden, wier eenig misdrijf trouw aan hun vaderland is. ROEMENIË Van het Roemesnsche front. PETROGRAD. Aan het Roemeen - sche front is in de laatst© dagen de wederzijdscbe actie met nieuwe kracht begonnenvooral het artillerie-vuur is hevig. Door de Russen werd met groot succes het bombardement geopend op Mikhaleou en Koto&loeng, benevens op een drietal vijandelijke monitors. Aan dit zelfde front nam ook de luchtactie in be langrijkheid toe. Door Russische water vliegtuigen werd een raid ondernomen over een deel van het door de Duitschers bezette Roemenië, waarbij verschillende opslag plaatsen van levensmiddelen werden ver nield voor dit gebied en- inrichtingen van waar uit Konstantinopel van krijgs-voorra- den werd voorzien. Eist bij Arnhem, „O.- geen woord in haar bijzijn, Jozon", smeekie de boschwachter met gedempte stem. Maar reeds hadden de trekken van den jon gen man zich ontspannen en glimlachend vroeg hij haar „Heb je dc oud© vrouw gerustgesteld, Jeanne?" „Ik heb meer gedaan dan dat. Natuurlijk maakte zij zich ongerust. Het is niet meer dan een gril, zegt zij zelf, maar zij verbeeldt zich dat het niet goed voor je is om met Goeden Vrijdag 's avonds buiten te zijn. Dus, als mijn heer de burgemeester j© niet langer noodig mocht hobbeu „Ga gerust. Jozón Skan", viel Claudius haar in de rede. ..Ik schenk je de vrijheid. En wat Jospeh Broudic aangaat, als je het goedvindt zullen we daar later over spreken, wanneer het bosch niet langer in brand staat". „Tot uw orders, mijnbeer de burgemeester", antwoordde de meester klompenmaker. Hij lichtte de muts eu vertrok terwijl Clau dius den bosch wachter verzocht met ons mede te gaan naar den boschbrand. Begonnen met een brief van Claudius Hernoy moeten we ook met een brief van denzelfdeu eindigen. Ik had mijn armen vriend in een toe stand van zeldzame verbazing achtergelaten tegenover het meest aangrijpende vraagstuk, waarin hij zich ooit in zijn kwaliteit van ma gistraatspersoon bevonden had. De maand April was verloopen zonder dat bij eenig levensteeken had gegeven. Eindelijk, den 2d,en Mej. ©ptying_jk het.volgende schrij- reni TURKIJE. De aanval op Gaza. BERLIJN. De Engelsche aanval op Gaza was in alle stilt© voorbreid. Nadat do Engelechel] met do van het Suezkanaal in oostelijk© rich ting langs de ze© aangelegde spoorbaan tot Chan Junto, 20 kilometer ten z.w. van Gaza, go- reed waren, trachten zij den 26 sten Maart ia het_ bezit van die plaats t© komen. Na een gevecht dat twee dagen duurde wer den zij met zware verhezen teruggeslagen. Aan het gevecht namen, wat do Enge'schen betreft, ongeveer 4 divisies, moest bereden 1 troepen, deed. De Turkscbe troepen hebben zich schitterend gehouden. Op het slagveld werden 3000 lijken van Engelschen gevonden. De vijand trok in Z.W. richting terug. VEREENIGDE STATEN. Amerika in siaat van oorlog. De oorlogsresolutie in den 8enaat. WA8HJNCT0N. De Senaat nam do resolu tie In zaka de oorlogsverklaring aan Duittdv land mot 82 tegen fi stemmen aan. WASHINGTON. Het Comité voor de buitenlandscrie zaken, van het Huis van Afgevaardigden heeft de klein© wijzigin gen, door het Comité van den Senaat aan gebracht in do oorlogsresolutie, aangeno men en aan hot Huis de aanneming ervan aanbevolen. LONDEN, De Amerikaansche Senaat en het Huis van Afgevaardigden zullen, elk af zonderlijk stemmen over dezelfde resolutie. Het Huis kan, volgens zijn reglement van orde, de zaak spoedig afdoen, maar in den Senaat, waar de discussie meer gerekt kan worden, kan do stemming dagenlang ver traagd worden, wanneer het handjevol paci fisten hardnekkig blijft. Dat de regeering bij hare plannen rekent op een driejarigen oorlogsduur is uitge bracht door Alvin Dod, iid van den Raad vpor Nationale Verdediging, die zegt, dat het opgemaakte plan op dien tijdsduur is berekend. De oorlogsresolutie in Het Huis van Afgevaardigden. WASHINGTON. Flood, de voorzitter der commissie voor de betrekkingen met het buitenland, opende de dis- cusie over de oorlogs-resolutie in het Huis van Afgevaardigden en verklaarde, dab de Vereenigde Staten rich moeten scharen aan de rijde der Entente, die voor de menschelijkheid Berijdt en dat de strijd macht (les lands zoodanig moet gebruikt worden, dat een volledige overwinning'haar streven zal bekronen. Het Pruisische mili tairisme moet verpletterd worden en de wereld moet bevrijd worden van het gevaar, dat haar van do dynastie der Hohenzollerns dreigt. Er valt niet aan te twijfelen, dat de reso lutie met overweldigende meerderheid zal worden aangenomen. Amerika .en de Entente. LONDEN. De correspondent van de „Daily Chronicle" te New-York seint: De vraag of de regeering een volkomen bondgenootschap met de Entente zal aan gaan, door de overeenkomst tegen het siui- ten van een afzonderlijken vrede mede te onderteekenen, zal natuurlijk pas later definitief uitgemaakt worden. Het zou uit politiek oogpunt van den pre sident zeer onverstandig geweest zijn ora zulk een optreden openlijk aan te bevelen vóór het Congres dé oorlogs-resolutie zal af gehandeld hebben. Er zullen lange discus sies over deze resolutie plaats hebben en het kan nog verscheidene dagen duren vóór dio aangenomen wordt. Eerst dan zal Wilson zijne oorlogspolitiek volkomen bekend ma ken. LONDEN, De corresp. van de Daily Chron." te New-York verklaart in staat te zijn tot op zekere hoogte de door president Wilson te volgen oorlogspolitiek te kunnen omschrijven. De president zal zoo spoedig ,,Het is niet anders, mijn waarde, gij zuli'- mij prijzen of gij zult mij lakonik zelf hel» langen tijd geaarzeld, over alk-s nagedacht, i Jozon was schuldig, ik wist het, ik kon de po- i litie waarschuwen, er was niets onduidelijks meer in de zaak, hij zou voor altijd een ver- lorene zijn. En toch wist ik zeker, d-it deze heftige hartstochtelijke geest zich beieren zou... Ik besloot mijn medelijden to laten triomf eer en. „Ik heb dezen morgen liet huwelijk afgekon digd van de navolgende personen"lo, Jozeph Broudic, bijg&aamd Jozon Skan, vader on- bekend, moeder overleden op zijn zeven j a r i- l gen leeftijd; 2o. Jeanne Rouzès. dochter van Bertrand en van wijlen Margareta Keronor. De echtgenoot wordt in de acte genoemd als boschwachter in de gemeente Kerveltrec, ja. mijn waarde, de wolf is herder geworden. ïlij heeft de afgeloopen week een eed afgelegd, dio alles teniet doet hetgeen gij van hém weet. O, het heeft mij moeit© genoeg gekost, hem dien te doen afleggen, maar ik had Jean ne aan mijn zijde. De liefde van Jozeph voor de dochter is sterker géblekon dan zijn haat tegen den vader. Deze heeft een klein pensioen gekregen. Met het volste vertrouwen heb ik ae eigenaars van den Barroz kunnen verzeke ren dat, dank zij de waakzaamheid van den nieuwen boschwachter, er geen nieuwe brand zal uitibreken, zoodat als in een oud komedie stuk alles ten slotte prachtig afloopt. Ik ben steds uwe CLAUDIUS HERNOY."

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1