Ho. 402 Zondag 11 Maart 1517 Orgaan voor Leger era Vloot- Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. Taminiau's JAM OP ZEE. SEHBE JAARGANG. SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALEBIUSSTR. 103, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT- 1ETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1.50 P.K WARTAAL BI Voor Advertentirii v/endo men zich tol onze AdministrftUo, Vak-riusutj-aat 109 Amsterdam. Ih-jjs der Advorter.tiOn per regel 30 cent. Voor Ingezonden -Medo- deel'ngên op de tweede, derde cu vierde pagina dubbel tarief. abonnement reductie. In Mesopotanniö liep een Engelache afdeeling troepen in een loopgraaf groot gevaar van een Turksche patrouille, die sluipend nader kwam. In de loopgraaf kon men daar weinig van zien, en daarom legde een der Engelsche soldaten zich op den loer en ging de bewegingen der Turken na, die telkens, afs ze dichtbij kwamen, gedood werden door het vuur zijner kameraden, aanwie hg teekens gaf. Vier uur lang bleef de Engelschman in deze gevaarlijkepositie, bijna zonder dekking, toen eerst was het gevaar geweken. Ss toestand in don reuzenstrijd. ..Waar gaan we heen?'' Het is heb En- jgeische blad, „The Nation", dat deze vraag doet. De „Nation" heeft altijd op matiging bij het Engelsche volk, bij do regeering aangedron gen, heeft gevraagd een bezadigde overdenking van de mogelijkheid van een vrede, heeft de meen mg verkondigd, dat er reeds bloed genoeg is gevloeid. Het heeft ook het langst de hoop op vrede levendig gehouden, dooh thans vraagt het op vertwijfelden toon waar dat met Europa naar toe moet. De. Engelsche minister Hender son, van de arbeiderspartij, heeft verklaard, dat mon zich op een langen oorlog moet voor bereiden, dat do ontzettende slachting der ko mende veldslagen dien wel zal verkorten, maar niet zal doen eindigen. Do „Nation" deelt die vrees.. Engeland zal niet kunnen wor den uitgehongerd, maar Duibschland schijnt heb eveneens te kunnen uithouden tot den volgen den'oogst, en zoo zullen we 't zien gebeuren, dat de strijdende partijen, na ontzettende ver liezen to hebben geleden, een vierden oorlogs winter tegemoet zullen gaan. Volgens het blad zou alleen een dramatische uitgang der veld slagen aan het Wosterfront, oen ontzettende nederlaag aan oenen kant dus, een einde aan den-oorlog kunnen maken. Tot nog toe is daar maar weinig kans op. De eigenlijke strijd moet er echter nog beginnen. Voorloopig zijn de suocessen, die do geallieer den buiten Europa behalen, inderdaad grooter dan die in ons werelddeel. Engelschen en Rus- een komen in Azië werkelijk vooruit, en wer pen de Turken terug. Do Engelschen ook in Egypte. maar voornamelijk in Me6opotamië. Zij bewegen zich in tegenovergestelde richting al© do Russen, maar beiden naar hetzelfde punt, Bagdad. Zij trachten blijkbaar in deze oude Kaliefenstad 6amcn te komen en treffen daar mee niet alleen Turkije, maar ook Duitschland, dat zich ziet beroofd vaa den Balkan-spoor- ^»n beide kanten rukken de geallieerden naar fleze stad aan de Tigris op, naderen haar. De Engelschen komen van het zuiden het vlugst .vooruit en zijn blijkbaar roods dicht tot Ctesi- ïon genaderd, dat maar ongeveer 40 K.M. van Bagdad is gelegen, en waar hun cavalerie, voor- hoede, reeds is aangekomen. Dit is ongeveer de plek, waar ook roods in November 1915 de Engelschen stonden, die toen echter werden 1 teruggeworpen tot voorbij Koet-el-Amara. Nu Jeohter wijken do Turken veel harder achter uit, bij Ctosifon schijnt alleen nog hun ach- i torhocdc te staa/n en die heeft talrijke gevange nen verloren. Er schijnt dus geen groote kans t© zijn, dat do Engelschen weer teruggeslagen worden» De Russen van huu kant komen voor- Hii-fc in Perzie, zij hebben, zooals men weet, Hamedail reeds in bun bezit en zullen Kêrmnu- ajah, rueenen _zij, spoedig hebben bezet. Dan ffdjn zij betrekkelijk niet ver meer van Bagdad. Ook zij werpen de Turksche troepen vóór zich uit. 't Is wel eigenaardig, dat de Turken in Mesopotamië zoo betrekkelijk weinig tegen stand bic-den, of bieden kunnen? Zijn ze hier zoo verzwakt, omdat zij hun bondgenoo- De gssslverschijning ven Mr. Sale, door JAMES CLYDE. „Het gesprek schijnt ;i niet erg te interes- BeerenMr, Awie." „Toch wel,,mevrouw." ,,U hebt- den geheel en tijd ons allen een A'Oor een met een ong©loovig©n glimlach zitten aankijken." „Iemand, die een spookhistorie vertelt, mevrouw, moet er nooit op rekenen, dat hij ge loofd wordt,'' merkte Mr. (Ywl© op. „Daaraan hebt u gelijk," zeido degene, die het laatst verteld had, „en ik dacht ook niet dat mijn verhaal zooveol indruk zon maken als het gedaan heeft. U is de ©enige, die hot »iet schijnt te gelooven." „,11c geloof hot wel." „En u vind er niets onnatuurlijks inP" „Zooals u hot vertelde wel, maar goloof me. besto dokter, allo spookverschijningen hebben een heel natuurlijken oorsprong. Ik gelooi' niet aan een inmenging van bovenaardseho krach ten in ons loven. Dergelijko verhalen berusten meestal op een gedeeltelijk ontbreken van fok ten. Wanneer ik u vertel, dat plotseling het gordijn begint te bewegen, dan klinkt dat heel geheimzinnig, dooh wanneer ik daar dan bij voeg, dat de kat er achter zat, dan is al hot romantische er uit verdwenen. Zoo gaat hei met de meeste zoogenaamde geestverschijnin gen." ,,U ie advocaat, clus e©n man van do prac- ifcijk." „Zoo ie het, mevrouw. Doch. vergun me op Je merken, dat ik fceide: de meeste epookver- Behhnirgen". „U bedoelt daarmede, siet allemaal?" vroeg j&p gastvrouw hem. „Dat heb Ik niet bepaald, gezegd, dóch als I wilt Imstergn, wil ik u wel vertellen Van dat my eons is overkomen." ten hebben moeten helpen in Roemenië en Ga- licië? Of zijn thans de Engelsche troepen zoo veel sterker? Terwijl aan de Dardanellen de Turken onwrikbaar stand hielden, trekken zij in Mesopotamië en ook in Egypte terug. Zal een Turksche nederlaag buiten Europa ooit een beslissing kunnen brengen? Dat niet, maar wel kunnen de Russen, vereenigd met Engelsche troepen, gemakkelijker doordringen in Klein- Azië en daar den weg zoeken naar Konstanti- nopel en de Dardanellen. Als Bagdad in han den der daar voreenigde Engelschen en Russen is, heeft een veldtocht in Kleïn-Azië voor de Russen grooter kans van slagen dan ooit vroe ger. Naast Mesopotamië is het wel het Wester- front, waar het lielangrijksto geschiedt op de oorlogsterreinen. Toch is dat iu do laatste da gen maar weinig belangrijk. Er wordt eiken dag gevochten, er verschijnen eiken dag berichten omtrent successen van Engelse-hen en Eranschen, maar de jongste dagen zijn die successen van niet veel beteekenis, bepalen ze zich hoofdza kelijk tot het „binnendringen van vijandelijke loopgraven".. Dit- deden de Franschen o. a. in Lotharingen, do Engelschen bij Biaches aan het Somme-front. Of de binnengedrongen loopgra ven ook werden tie zet, wordt niet gemeld. Ver der vernomen we vooral van artillerie-actie, van schermutseling'-,, Aan het Oosterfront ïs de activi teit vooral niet grooter, ook daar wordt niet meer dan „klein oor- logswerk" verricht; wij zijn nog niet in den tijd der groote slagen gekomen. Wel schijnt de strijd in het Oosten veel van 't weer af de han gen in den omtrek van Riga was dit eenige dagen lang veel zachter en dadelijk kwam er meer actie aan do linies, toen trad echter de koude weer in, met een vorst van 20 "graden. Aan den toestand in Amerika is nog niet veel veranderd. Daar komt nog bij, dat presi dent Wilson lichtelijk ongesteld is en waar schijnlijk eenige dagen het bed zal moeten hou den. In elk geval schijnt de president nog niet tot een besluit te zijn gekomen, of hg de han delsschepen mag bewapenen of niet. Wel heeft reeds do Senaat zijn reglement gewijzigd, waardoor obstructie zal worden verhinderd en het lichaam besluiten kan nemen. Met hoeveel spanning men in verschillende landen ook uitziet naar de houding, die de Vereenigde Staten zul len aannemen, voorloopig zal men nog moeten afwachten. De Engelsche regeeriug is in moeilijkheid met de Iersehe partij. Deze partij, do nationalisten, vraagt zelfbestuur voor Ierland, en de regee ring wil die wel toestaan, maar na den oorlog en met uitsluiting van Ulster, Do nationalis ten hebben als protest de Lagerhuiszi,fcting van Woensdag verlaten, kwamen oök niet in die van Donderdag, maar zullen waarschijnlijk wel Maandag weer in bet Huis verschijnen. Intns- schen werpen zij Lloyd George het verwijt van trouwbreuk naar 't hoofd en meenen zij, dat da revolutionnaire beweging in Ierland zal toeno- men. Tocb zal de Iersehe party al het mogelijke doen om den oorlog tot eeu gelukkig einde te brengen, zij voelt zich echter verplicht, zich met allo kracht tegen de regeering to kanten. Het Engelsche ministerie kan zeker op een groo te meerderheid in het parlement rekenen, ook zonder do nationalisten, maar in een tijd als dezen is toch elke tweedracht uit den booze. „Dat ia het ook inderdaad. Luister maar." Do advocaat stak met een fijnen glimlach op de lippen een sigaar aan, bekeek de ascli een oogenblikje nauwlettend, zoodat de geheelo vriendenclub in spanning gebracht werd en be gon toen te vertellen: Een jaar of vijf geleden ontving ik een schrij ven van een cliënte van me. wier uitgebroido bezittingen ik beheerde. Het was een oude aristocratische dame, en toendertijd mijn beste cliënte. Jk reisde onmiddellijk af, maar kwam toch nog te laat, want toen ik het huis betrad, deelde het dienstmeisje mij met betraande oogen mede, dat mevrouw dien nacht gestorven was. Het was alles buitengewoon plotseling ge gaan. Zo was altijd gezond, doch men wist, dat ze een hartkwaal had Gisteren had ze zich on prettig gevoeld, en mij daarom geschreven om haar testament in orde te komen maken. Des nachts was ze echter reeds zacht en kalm inge slapen... voor goed. Ik regelde mijn zaken zoodanig, dat ik de teraardebestelling onmiddellijk aan het werk kon gaan, om de nalatenschap, die zeer groot was in orde te maken. Te dien einde liet ik een kamer in orde brengen in het huis van mijn cliënte, zoodat ik niet telkens van de stad hier naar toe behoefde te reizen. Ik zal u niet beschrijven waarin mijn werk bestond. Genoeg zij 't, 'dat door den plotseliugen dood van do oude dame niet alïea in orda was geweest en dat hierdoor allerlei verwikkelingen ontstonden. Den dag van te voren had ik haar een af rekening gezonden van de gelden, die ik voor haar geïnd had enz. en deze afrekening, die zij voor accoord had moeten onderteckenen en mij terugzenden, bleek niet aanwezig to zijn. Nog een ander papier van groote waarde mistten wij en hoe wij ook ons be-st deden het te vinden, het kwam niet terecht. Do afwikkeling der zaken kon niet verder gaan en ik had dagen lang werk om allo reke ningen die gemaakt waren over to maken. Op een avond was ik heel Iaat naar bed ge daan, terwjjl dat- papi^jnijjjpg steedf^dftor het DUITSCHLAND. Craaf Zeppelin f, BERLIJN. Graaf Zeppelin is Donder dagmorgen in het „Westsanatorium" te Clharlottenburg aan longontsteking over leden. (Ferdinand graaf von Zeppelin werd in 18S8 te Kon6tanz geboren on werd in 1858 officier. Hij nam deel aan den Araerikaan- schen burgeroorlog en aan de ooriogen van 1866 en 1870. In dezen laatsfcen oorlog maakte hij naam door zijn beroemd gewor den verkenningsrit in den aanvang van den oorlog. In latere jaren (18851890) was Zeppelin Wurtemburgsch gezant en gevol machtigde van den Bondsraad te Berlijn. In 1890 nam hij ontslag uit den militairen dienst. Sedertdien hield hij zich bezig met het ontwerpen van een luchtschip. Over de rol, door de Zeppelins in dezen oorlog ge speeld, behoeven we zeker niet nader in te gaan. Red.) ENGELAND. Een Incident »n het Lagerhuis. LONDEN. De nationalistische partij stelde in het Lagerhuis een amendement voor, inhou dende onmiddellijke invoering van homerule, om de geallieerden sterker te doen staan bij hun eisch, de gelijke reohten van de 'kleine staten erkend te zien. In den loop van het debat verklaarde Lloyd George, dat de regee ring bereid was zeifregeering toe te staan in allo deelen van Ierland, die er duidelijk om vragen. De Ieren kunnen te allen tijde met goedkeuring van allo partijen in Engeland zeifregeering krijgen voor elk deel van het land, geen enkele partij echter zal den eisch ondersteunen, dat Ulster gedwongen wordt zich aan de regeling te onderwerpen. Lloyd George stelde ten slotte de volgende motie voor: „Het Huis zal met vreugde ieders regeling begroeten, die een betere verstand houding tusschen Ierland en de rest van het Vereenigd Koninkrijk kan bewerken, maar acht het onmogelijk met geweld in eenig deel van Ierland een regeeringsvorm in te voeren, die niet de goedkeuring van dat deel weg draagt". Asquibh gaf in overweging de iusschenkom6t van een buiten de zaak staande en onpartijdige autoriteit in te roepen om de verschillende belangen en gevoelens in overeenstemming t© brengen en gebruik te maken van de aanwezig heid in het land van verschillende staatslieden uit het Koninkrijk. LONDEN. Redmond uitte zijn teleurstelling over het feit, dat de regeering er niet in ge slaagd was een definitief plan ter tafel te bren gen. Hy madde den nationalisten aan niet ver der deel te nemen aan 't nutteloos debat. Daarop verlieten Redmond en de nationa listen het Huis. Er werd wat geroepen, maar overigens viel er niets voor en het debat werd kalm voortgezet door de andere leden. De nationalistische partij wilde den volgen den dag den toestand bespreken. LONDEN. Nadat de nationalistische partij het Lagerhuis had verlaten, hield zij een korte vergadering. LONDEN. De nationalistische leden in de Zij waren Donderdag niet tegenwoordig zitting van het Lagerhuis, daar vergadering van de partij bijwoonden, waar een besluit zos worden genomen om trent hetgeen zij verder zullen doen. Naar men verneemt, zullen zij Maandag weder in het Lagerhuis komen. Minister Bonar Law zeide in antwoord op een vraag, dat hij er geen nut in zag het debat van Woensdag voort te zetten, en het Huis ging daarop over tot behandeling der begrooting» Een manifest van de Iersehe partij. LONDEN. De Iersehe partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt verklaard, dat de houding van Lloyd George eon trouwbreuk i3 je gens de Iersehe partij en het Iersehe voik, die leiden zal tot versterking van het wan trouwen in Engelsche beloften en tot uit breiding van de revolutionnaire beweging. De Iersohe partij, hoewel zij zal voortgaan aJ. het mogelijke te doen om den oorlog tot Ik sliep in en droomde aan een stuk door, van die stukken die zoo spoorloos verdwenen waren en mij zooveel lost bezorgden. Nu eenes dansten ze mij voor de oogen op en neer, dan wilde ik ze grijpen, doch waren weer verdwenen. Ik bromde op de oude vrouw, die ze zoo achteloos behandeld had, dat ik ze niet kon vinden, en in stilte verweet ik haaT dat ze verregaand onachtzaam was geweest. Zoo sluimerde ik door, tot ik plotseling hel der wakker werd. Hoe het kwam weet ik niet, maar eensklaps, zonder den minsten overgang, was ik ontwaakt. Het moest nog vroeg in den morgen zijn. want het was geheel donker in mijn slaapkamer. Slechts een flauw licht drong door een spleet van het zware gordijn naar binnen. Zachtjes hoorde ik de deur van niijn slaap kamer openen en heel voorzichtig kwam iets naar binnen. Al mijn zenuwen waren gespannen. Ik richtte mij op in bed, en keek wie daar binnen kwam. Toen ik dc verschijning gezien had viel ik verschrikt achterover. Ik was voorbereid op alles behalve op hetgeen ik daar zag. Een dief, een inbreker, een moordenaar zelfs had mij geen vrees kunnen aanjagen, daar ik klaar wakker was. Ik had een klein revolvertje in de lado van mijn nachttafel liggen, want ik was toen nog in mijn jonge jaren en en romantisch aangelegd. Ik had reeds de hand naar het wa pen uitgestoken om den indringer tegen te houden, doch ik trok snel mijn hand terug. „Binnen gekomen was mijn overleden cliënte... 1 Het was vreeselijk. Onmiddellijk herkende ik haar aan de kleeren die ze droeg. Dat was haar loop, haar Dianier van doen en alles I Ze was gewoonlijk ouderwet-sch gekleed en de japon die ze droeg, had. ik reeds meermalen gezien. Vol ontzetting bleef ik de vreesclijke verschij ning aanstaren. Langzaam en heel voorzichtig begaf zij zich naar de tafel die in het midden van de kamer stond. Toen eerst merkte ik op «Jat ze in de rechterhand een papier vasthield! doch tege> een spoedig en zegevierend einde te bren gen, voelt zich derhalve verplicht de re geering met alle middelen te bestrijden. FRANKRIJK. Van \\r'i Westelijk OorloQaterrein. Het Engelsch-Fransch offensief, PARIJS. Aan de Aisne vrij levendige ar tillerieactie en patrouillegevechten. In de streek van Moulin-sous-Touvent, in Lotha ringen, ten noordoosten van Embormenil, drongen Fransche afdeelingen de Duitsche loopgraven binnen en brachten van daar vijftien gevangenen mee, na veel vernielin gen te hebben aangericht. In den Elzas mislukte een Duitsche aan- valspoging op onze stellingen bij Seppois- le-Haut volkomen. De Duitschers lieten gevangenen in onze handen. Bij Hilsenfirst brachten onze verkenners den Duibschers verliezen toe. Do nacht was kalm aan de rest van het front. In het Gaurièresbosch. BERLIJN. Op 6 Maart kwara hot hoofdzakelijk ia het Caurieresbosch u>fc gevechten op grooter sahaal. Hier spannen de Franschen zich n.l. voortdurend in om de op 4/3 verloren stellingen te heroveren. Den geheelen dag hield de l'Vansche artillerie, voor gelicht door vliegers, de nieuwe Duitsche stel lingen en het daarachter gelegen terrein onder vuur. Op een van half zes tot zeven uur durend trommelvuur volgde een aanval, welke echter tengevolge van het Duitsche vuur grootendeels niet tot ontwikkeling kwam; waar de vijand wist door te dringen, werd bij door mitrail leur- en infanteriovuur verdreven. Des nachte werd de hevige artilleriebeschieting nog telkens herhaald, doch de aanvallen konden niet tot ontwikkeling komen. Duitsche patrouilles drongen door tot de vijandelijke Joopgraven en constateerden zware verliezen. De Fran schen konden niets heroveren. Aan de Ancro. Router's bijz. dienst, meldt ons, dat uit het hoofdkwartier aan de „Morning Post" wordt geseind, dat hevige Maartstormen over het slagveld aan de Ancre woeden. Horige sneeuw jachten wisselen af met korte oogenblikken van zonneschijn. Deze woersgosteldheid ver mindert natuurlijk ten zeerste het succes van de vliegersactie. De grond is weer bevroren en zoo wordt althans het verkeer niet te ze-er belemmerd, gelijk het geval ia als liet tciera modderig is. De vijand is nog zeer actief, in- f an terieaf deelingen trachten trontverboborin gen te verkrijgen voor Bapaume ca de ver reikende kanonnen van den vijand tef< bieten nu en. dan. het door hom ontruimde gebied. Da forton van Metz. De oorlogscorrespondent van de „Voss. Ztg." geeft de volgende interessante 'beschrijving over de bezichtiging van de Zuidelijke forten van Metz. Oisohoon do Beiersche minister van Oorlog reeds geruimen tijd geleden in den Landdag met nadruk verklaard heeft, dat de Zuidolijke forten van Metz volstrekt niet in handen der Franschen zijn, heeft dit on zinnige gerucht zich toch gedeeltelijk in Duitschland .gehandhaafd. Ik kan van het geen ik dezer dagen zelf heb gezien, melden, dat sedert jaar en dag daar geen granaten gevallen zijn, niet eens op het voorterrein van de forten, die het diohtat bij het front gelegen zijn en in den loop der oorlogsmaanden vol gens de laatste ervaringen Terbouwd en vol tooid werden. De vernieling van deze meester werken der verdedigingskunst is voor de in fanterie alleen in de uiterste punten te berei ken na een artjlleristisohe voorbereiding van weken. De Zuidelijke forten van Metz, onher kenbaar gemaakt t w bijna volkomen vrede. Desniettegenstaande wordt de bezetting onder de strengst© tucht gehouden. De electrische centrale met haar talrijke motoren zorgt voortdurend voor licht, warmt© en luahtverversohing. Men merkt, hoe uiterst gemakkelijk een uitkijk-toren draait en hoe gauw de lift de projectielen naar beven brengt; hoe snel het eene schot op het andere kan volgen. Dan kruipt men in horizontale mijngangen die met kruit gevuld zijn en vreeselijke verwoestingen kunnen aanrichten wanneer de vijand nadert terwiji de bezetting zich op de forten er naast terugtrekt. De zuidelijke forten van Metz kannen rustig iederen overval van artillerie tegemoet zien. r gelegen in een, als voor de verdediging t landschap, geven thans een beeld rechterhand een papier vasthield 2?g ik |Mg Jjgwj.ijk.9, De verschijning had geen handen en toch zweefdo daar het papier een eindje van den mouw af, alsof een onzichtbare hand het vasthield. De verschijning legde het papier op de tafel draaide zich om en liep weer naar de deur terug. Ik moet eerlijk bekennen dat het bloed mij in de aderen stolte. Het waren de enkele kleeren die zich daar bewogen. Gelaatstrekken waren niet te zien, evenmin als handen en de ouderwetsohe nacht muts zweefde een eindje boven de hals van de japon, alsof .er een hoofd tusschen was. Niets daarvan was echter te zien evenmin zag ik voeten. Nu do gedaante zich omge keerd had, kon ik dit duidelijk opmerken. De japon ruischte zachtjes een eindje boven den grond, doch er was niets in. Toen do verschijning mijn waschtafel voor bij'ging keek zij even in den spiegel en ver schikte de nachtmuts. Tenminste, zoo scheen het, want in werke lijkheid bleef de mouw van de japon iets van de muts verwijderd, alsof een onzichtbare band er tusschen was. De muts verschoof iets... I Ik zat rechtop in hed en keek... De spiegel was juist tegenover mijn ledikant geplaatst, zoodat ik er ia kon zien. Doch ook daarin werd alles weerkaatst, be halve een gezicht of handen. De geest van de oude mevrouw, die haar -kleeren die ze in leven gedragen had, weder had aangedaan, was geheel onzichtbaar. Een koude rilling voer mij door de leden. Voorzichtig, zooals ze gekomen was, liep het spook weder door, en zweefdo over den «drempel heen, zonder deze aan te raken, en sloot de deur van mijn kamer zorgvuldig achter zich. Een oogenblik bleef ik nog naar de deur staren waardoor „het" verdwenen was. en toen beseft© ik niets dan een groote leegt©.... Ik kwam weer tot mezelven toen het reeds lichter in mijn kamer was. Ik begreep dat ik jjfBgCTOlga 5M 4a frerggj gssjfe f>.OT gOTjJ- RUSLAND. Van het Oostelijk oorlogsterrein Pa jongste gevechten. Wilhelm Hegeier schrijft san het „Berl. Tagebl." van het oostfront: „Do winterkoudo heeft op do ontwikkeling van don positie-strijd grooter invloed gehad dan vroeger. De hard bevroren grond is als beton, zoodat het plat schieten van. stellingen zoo goed als onmogelijk is, daar zelfs betrekkelijk zwakko fundeeringen door een aardlaag tegen het doordringen van zware projectielen worden beschermd. Dezo toestand heeft er zeker toe bijgedragen, dat onzo gevechten in de afgeloopen maand zich hebben bepaald tot uitvallen van grooto en kleine veikenningsafdcelingen. Bij d«.'zo acties hebben onze troepen ook in de afgeloopen weken tal van gevechten geleverd, aan het Driswiatymeer, bij Kisselin, aan den straatweg Kowol-Loezk, aan de Narajofka on in den Mesteoanecacosecior. Bij hrt bruggehoofd aan deze zijde van do Stochod vielen do Russen over een breedte van 3 K.M. aan. Do voorbe reiding begon den 3en om vijf uur 's nam. en kwam geheel onverwacht. De overgangen van de Stoohod werden dadelijk door spervuur af gesloten, waardoor de tegenstander noch ver sterkingen kon krijgen, noch zijn voorst© linies terugtrekken. Een half uur later liepen onze troepen, gesteund door pioniers, die de draad versperringen, voor zoover die door artillerie nog niet vernield waren, over 2-i K.M. breedte voorwaarts, storm op de vijandelijke stellingen en drongen IJ K.M. diep toe over do derde Russische linie. Kc-n gedeelte kwam aan de Stochod. Alles, wat in dat gebied aan verster- kingswerken aanwezig was, borstweringen, fundeeringen en blokhuizen, wc-rd grondig ver nield. De Russen leden, zoowel bij bet "begin als toen zij op de vlucht in spervuur geraak ten, bloedige verliezen, die in het handgemeen nog meer stegen. Het infanteriegevecht duurde ij uur. Aangezien de Russische stelling geheel in het moeras lag en door tal van beken doorsneden was, was zs voor de onzen van weinig waarde. Onze troepen trokken derhalve, volgens een vastgesteld plan, terug. VEREENSGDE STATEN. Wilscn ongesteld. WASHINGTON. Wilson is licht onge steld. Er is hem absolute rush voorgeschre ven. Hij zal vermoedelijk verscheiden dagen te "bed blijven. Tegen de obstructie den Senaat. WASHINGTON. De Senaat nam met 76 tegen 3 6temmen het voorstel tot wijziging van het reglement aan, dat de bevoegd heid geeft tot sluiting der debatten indien, ten minst© twee derde van het aantal leden deze sluiting verlangen. Een complot. NEW-YORK. De Indi9cho dokter Chakriaberty en Ernest Schunner, naar het heet een Duitschers, wor den beschuldigd een samenzwering te hebben gesmeed om een militaire expeditie tegen een vreemd land, n.l. Indië, op touw to zetten. Naar beweerd wordt is Cbakriabertv naar Berlijn en terug gereisd met een valschen pas. De politie heeft een menigte schrifturen en een volledig laboratorium in de woning der beschuldigden gevonden. Ex-president Gomez gevangen genomen. NEW-YORK. Volgens een verslag uit Havana hebben de regeeringstroepen den ex-president, thans rebellenaanvoerder, Gomez en zijn geheelon staf gevangen ge nomen. CHINA. China's deelneming azn den oorlog waar schijnlijk? LONDEN. Er zijn te Londen betrouwbare berichten ontvangen dat China nu aan den rand van den oorlog met- Duitschland staat. Men acht het zeker dat het afbreken der be trekkingen vrijwel onmiddellijk aanstaande is en dat dit na enkele dagen gevolgd zal worden door een oorlogsverklaring. Men over weegt te Peking thans vat met de Duitschers moet geschieden, wijl men beseft dat hun aan wezigheid na het afbreken der betrekkingen een ernstig gevaar zou zijn. In was. Ik was evenwel vermoeid en sliep spoe dig in. Mr. Awle hield een oogenblik op om do uit werking waar t© nemen van zijn verhaal bij de verschillende toehoorders. Allen hadden ademloos zitten luisteren. „En," vroeg een van allen na een korte stilte, „de papieren die het spcok binnenge bracht had?" „Dat waren juist de papieren die ik zoozeer gemist had," zcade Awle. „Het schijnt boven natuurlijk en toch is het zoo, dat dc oude mevrouw, toen ze dood was haar verzuim be merkt heeft, en terug is gekomen om baar fout te héretellen. Er viel niet aan te twijfelen, want daar lagen de missende papieren voor mij op de tafel, van haar handteekening voor ac coord voorzien. Ik durfde niemand iets van de verschijning te vertellen, uit vrees van voor een idioot t© worden aangezien. Ik verzon derhalve een uitvlucht voor het plotselinge vinden van de papieren en vertelde niemand iets er van." „En heeft die verschijning zich na dien tijd niet herhaald?" „Jawel, nog tweemaal, ofschoon er toen ab soluut geen reden voor bestond Den eerstvolgen- den keer was op klaarlichten dag. Ik wild© even naar den kelder gaan om me t© overtuigen dat deze behoorlijk hersteld was. zooals ik dat had opgegeven. En, alsof ze zelf reeds een onder zoek ingesteld had, zag ik de overleden me vrouw de keldertrap opzweven, juist zooals ik haar dien vreeselijken nacht gezien had. Het was een vreeselijk gezicht, ofschoon ik het niet zoo erg vond als den eersten keer. Toch voelde ik mijn hart- bonzen, als een hamer. ïk had geen besef om te kjiken waar „het" bleef, doch keerde mij snel om, teneinde dit vreeselijk gezicht te ontgaan. En... laat ik eer lijk zijn, ik vluchtte zoo snel ik kon van de plaats waar de verschijning zich vertoond had, met het vaste voornemen om zoo snel mogelijk de zaken te regelen, opdat ik weer naar mijn eigen kamer in d© stad kon gaan, en niets meer met dit vreeselijk huis te maken zou hebben, waarin de geest sran de overleden eigenaresse nog ronddoolde. Eist bij Arnhem. Onzo Scheepvaart, De onderhandelingen, door de uitvoeren de commissie der N.O.T. met do Briteche regeering gevoerd in zako dc vaart onzer schepen, hebben tob het resultaat geleid dat het btoomschip „Besoeki" van dcu Rotterdamschen Lloyd' dat met een lading van 3600 ton tanve, aan de Nederlandschc regeering geconsigneerd, op reis van New- York naai ons Land te Halifax op nadere instructies lag te wachten, uit dezo haven is uitgeklaard en de vaart naar Nederland lean voortzetten zonder een haven in Enge land aan te doen. De 6 toom vaart-maatschappij „Neder land", de stoomvaart-maatschappij ,,Rot- terdamsche Lloyd" en de Nedcrland<che stoomvaart-maatschappij „.Oceaan" deelen mede, dat zij voornemens rijn bun vracht booten van Nederland naar Nederlandsch- Indië voorloopig door het Panama-Kaaaal te expediecren. Als nieuw resultaat van haar onderhande lingen met de Engelsche regeering meldt de uitvoerende commissie van de N. O. T. dat het stoomschip „Luna" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, dat roet een volle lading hout van Beaumont (Texas) op weg naar Nederland was en kort na den aanving van den verscherpten duikboot oorlog de Bermudas aandeed, waar het tot nu toe op nadere instructie wachtende was, thans de reis via Halifax naar Nederland kan vervol gen. Alvorens Halifax aan t© doen, zal het stc mschip eerst in een Noord-Amerik?.an- st1 haven bunkeren. De „Beukelsdijk", Uit Rotterdam meldt men ons: Bij de directie van de Holland-Amerika lijn is bericht ontvangen, dat het- stoom schip „Beukelsdijk" Maandag tijdens een hevigên storm in de Baai van Halifax van rijn ankera en tegen den wal is geslageh. Er bestaat vormoeoeiijk geen ge vaar. De bemanning bevindt zich nog eau boord. Het schip is goladen met 10.000 ton regeeringsgraan. De „Sindoro". Volgens bij de reederij ontvangen bericht uit Gibraltar is de „Sindoro" door eeu hevigen storm van zijn ankers geslagen en gestrand bij Punta Mara, in de Golf van GibraJtar. Er is contract gemaakt „no cure no pay", Van do „Crotlus" en do „Copenhagen". Ec-n Gouwenaar, ci© aan boord van het stoomschip „Grotius" do reis van Indië naar Holland maakte en in Engeland, door het op onthoud van het schip in de haven van Fal mouth zijn reis zag onderbroken, heeft Set met onkel carrier© pa> sagi.-rs er op gewaagd met «x-r» Engelsche boot de Noordzee over te steken en is Maandagavond behouden rc Gouda aangeko men. Zijn wedervaren vertelde hy aan da „Goud* 3che Ct." aldus De „Grotius" kwam 30 Januari fa Fa'mouih aan, nadat hot schip bij Kaap Fimsterre ia Spanje aangehouden was door een Duitschcn onderzeeër. Den 31u Januari voeren rnc-erdera Hollandsche vrachtschepen de haven uit. Vaa deze schepen zonk het stoomschip „Ypsilon", door een torpedo or een mijn getroffen, in do haven van Falmouth, op eeu afstand van een Engelsche mijl van de „Grotius". Den 9n Februari gingen met toestemming van de Engelsche Regeering 47 passagiers van boord om t© trachten op eigen kosten en risico Holland te bereiken. Na een zeer grondige visitatie van passen en bagage mochten deze passagiers met een specialen trein naar Londen vertrekken. Hier werd vernomen, dat er gocn „En is dez© verschijning door niemand an ders nog eens gezien Y" „Ja", gaf Awle ten antwoord. „Nog voor ik mijn plan ten uitvoer had gebracht om het huis to verlaten zag ik nog eens, en met mij ©enige bedienden." „Het kon dus onmogelijk zmsbc^ocheling zijn. nietwaar?" vroeg een der gasten. „U wild© ons zoo straks doen gelooven, dat oc tneoste spookversch ijningen berusten op zinsbegoocheling." „Ja cn op gedeeltelijk© ontbreken van fei ten. Of lic-ver door do onbekendheid van eenig© feiten", antwoordde Awle. „Dit was toch in uw geval niet zoo?" ,Toch wel. Luister maar" en Awle ver volgde kleeren die het onzichtbare spook ge dragen had, waren in een kast geborgen ge weest. Toen ik later zocht, bemerkt© ik, dat dio kleeren waren verdwenen. Onmiddellijk stelde ik een onderzoek in en vroeg den huisbedienden of ze wisten waar 'de kleeren waren gebleven." „Maar natuurlijk mijnheer antwoordde men mij. „Mevrouw heeft haar japon kort voor haar dood weg gegeven aan Mandy," „Wie is Mandy" vroeg ik. is de negerin, die hier in huis in dienst is." ..rin hiermee wag het geval opgelost. Ik kende de nogering niet, die als tweede keu kenmeisje in dienst van mijn overleden cliënte geweest was. Hoogst waarschijnlijk had ze de missende papieren in de zak van de japon gewonden, en een weinig schuw, als onbeschaafde men sehen altijd voor het gerecht en rechtspersonen zijn, had ze me ze niet durven overgeven, doch ze stilletjes binnen willen brengen. Daar het geheel donker was kon ik haar zwart© gelaatstrekken natuurlijk niet onderscheiden. Mijn overprikkelde verbeelding had hiervan onmiddellijk een spook gemaakt. U zi«?t dus darues en heeren..,,.. Het is verkeerd aan spoken te gelooven." ■-* 1

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1