No. 390 Zondag 11 Februari 1917 Orgaan voor Leger en VBoot. Prijzen van de Soidatencourant. Woestijn-Idylle, Taminiau's JAM DERDË JAARGANG. SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIÜSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT RL AD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE N EMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS a CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KWARTAAL Voor Adverteuti&n wende men zich tot onze Administratie, Valeriusstnuit 109 Amsterdam. Pry's dor AdvertentiBn per regel ao eenL Voor IngezondMede- deel'ogen op de tweede, derde eu vierde pagina dubbel tarief, li(j abonnement reductie. 0s Hoofdredacteur van De Soidatencourant h8eft eon fonds gevormd, waaruit gelden voor nrljzon bij wedstrijden op schaatsen beschlk- feiar gesteld kunnen worden. Aan H.H. Com mandanten wordt beleefd verzocht bij het uit schrijven van wedstrijden aanvragen om prijzen fat ondergeteekende te willen richten. D. MANASSEN. Een verklaring van da Regeering. De minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, legde bij den aanvang van de vergadering 'der Tweede Kamer de volgende verkla- ping af: „Ik ben thans in staat, der Kamer eenige nadere mededeelingen te doen betreffende de ernstige gebeurtenissen van den jongsten tijd. De regeoring heeft tot dusver in de moeilijke omstandigheden tijdens den oorlog haar houding zelfstandig bepaald. Zij heeft geen reden gevonden, anders te handelen naar aanleiding van den verscherpten duik- bootenoorlog, door Duitschland aangekon- «digd. „De regeering heeft zich gedurende den fcorlog stipt gehouden aan het internationale recht. "Wat recht is, blijft naar haar mee ding recht, ook al wordt het door anderen geschonden. De regeering heeft niet nagela ten, waar de belangen van Nederland wer den benadeeld, ernstig te protesteeren tegen de handelingen van verschillende beliigeren- ten, wanneer die naar haar meening niet volkomen in overeenstemming waren mot het volkenrecht. Met name heeft zij het be ginsel van de vrije zee hoog gehouden. Tegenover den thans door Duitschland aangekondigden maatregel heeft de regee ring, haar onpartijdig standpunt handha vend, met nadruk geprotesteerd, zoowel wat betreft de belemmering van de vrije vaart als het voorgenomen gebruik van de duik boot-en, niet in overeenstemming met het recht (bravo's). „Evenmin als bij andere gebeurtenissen, waarbij het internationaal reoht gesohonden werd, heeft de regeering thans aanleiding gevonden, verandering te brongen in haar internationale politiek. Zij houdt vast met beslistheid aan de steeds door de Staten- Generaal goedgekeurde politiek van strikte onpartijdigheid tegenover elke partij. Zij laat niet af van haar voornemen, elke schen ding van ons grondgebied of van onze sou- veroiniteit, van welke zijde ook, met wape nen te keeren. „De moeilijkheden, gevolg van den nieu wen internationalen toestand, hoopt de regeering met vastberadenheid en beleid te boven te komen." (Luide teekemen van in stemming) Tweede Kamer dei Siaten-Generaal. Staatsbegroting voor 1917. HOOFDSTUK VI (Marine.) De MINISTER VAN MARINE de heer RAMBONNET de verschillend© sprekers, die bij de behandeling der Marinebegrooting in de Tweede Kamer hefc woord gevoerd hadden, jl. Donderdag beantwoordende, deelde mede, dat gelden zijn uitgetrokken om de verbouwingen vau de hospitalen geregeld voortgang te doen hebben. De Minister heeft getracht, de gebreken in het hospitaal te Soerbaja zooveel mogelijk te veroeteren, maar tie- 6tnjding van ongedierte is veel moeilijker in Indië dan hier te lande. Zeker is in hospitalen I reinheid een eerste eisch, maar in hospitalen komen zoowel inlanders als Europeanen. I De Minister geeft voorts inlichtingen om- j trent de moeilijkheid van het doen uitlezen i van aangestoken capucijners. Vervolgens deelt hij mede, dat de verandering van het distinc* tief voor dq machïnedrijvers een logische con sequentie was vau het 'systeem, dat het dusver voor de uniformen op de' vloot bestond. Wat den geneeskundigen dienst aangaat, de instrumentaria in 't hospitaal te Willemsoord zijn in orde.. Er is een goed toegeruste chirur gische afdecling met een uitnemenden chirurg aan 't hoofd. Ook te Ilellevoetsluis is een apart® chirurgische afdeeling. De gezinsverple ging te Amsterdam geschiedt thans niet meer vanwege de marine. Voor deze gezinnen is 't eenvoudiger, bij hun busdokter te blijven. Maar de Minister is het eens, dat de ge neeskundige verzorging en verpleging van ge zinnen, wier kostwinners naar Indië gaan, vrij moet blijven. Het verschil tussehen de onder officieren van den stoomvaartdienst* en die van andere diensten is geringer geworden, maar him vakkennis maakt het hun gemakke lijker, later in de burgermaatschappij een be trekking to vinden. De Minister van Marine kan voor deze schepelingen niet afwijken van het algemeen regeringsbeleid. Het vloeken is uitdrukkelijk verboden. In de regiemeuten ep den algemeenen dienst is getracht het zooveel mogelijk tegen te gaan. Het bestaat echter meer in 't bezigen van onbeschaafde stopwoorden, dan dat hefc gods lasterlijke bedoelingen zou hebben. Verbete ring hierin is ib.-phiis vau. toeneming der be schaving te vmiiiffiteeu De Minister behandelt vervolgens de grieven van den hoer Bomans. Men heeft scheiding van da Land- en Zeemacht voor de Roomsch- Katholieke tehuizen verkeerd geacht, maar het subsidie voor het R.-K. Tehuis to Amsterdam is verhoogd. Wat Den Helder betreft, daar heerselite, wat de Protestanten aangaat, een bijzondere toestand. Den Helder was over wegend vrijzinnig. De Minister geeft daarna de gevraagde in lichtingen omtrent de vuurleidingsoefeningen. Dat ze niet bevredigend zijn, beteekent nog niet, dat ze zoo ongunstig zijn, als men heeft gedacht. De MINISTER vervolgt: Wat het stuk betreft van den heer Dulle- mondt in de „Telegraaf", deze werd niet ge schikt geacht voor de bevordering tot vlag officier. Een scherpzinnig man als de heer Troelstra had in dat artikel tussehen de regels door moeten lqzen. Was do toestand zóó, als in het artikel wordt geschetst, dan zou van ge- zagshandhaving geen sprake zijn. Het waar- digheidsgevoel van den heer D. had hem van zulke uitingen moeten weerhouden; het stuk is algemeen afgekeurd, zoowel door hoofd- als subalterne officieren. Wat hot oud materiaal betreft, het is de vraag, of de Minister daarvoor verantwoorde lijk isof het onder deze omstandigheden moge lijk zou zijn, het oude materieel buiten dienst to stellen. De opmerkingen van den heer Troel stra over de matrozen K. D. heeft spr. niet goed begrepen. Ook deze nfatrozen kunnen onderofficier worden. De spreker vergisto zich ook, toen hij meende, dat de onderofficieren niet meer uit het gewone milieu der matrozen zouden voortkomen. Spreker heeft zijn best ge daan om de onderofficiersvereeniging duidelijk ta maken, waarom van vaste formaties geen sprake kon zijn. Er moet eenige elasticiteit in de formatie zijn, niet alleen om 3e belangen van den dienst, "maar ook van het personeel. Wat het niet meer reizen 2e kl. voor de onder officieren betreft, "dit vloeide voort uit het reisbesluit, dat bezuiniging beoogde. Wat den geest betreft op de vloot, wijst spr. op de algemeene nationale ondeugd van ons volkhet anti-militairismo. Spr. acht dit een nationaal gevaar, omdat het de weerbaarheid van ons land verzwakt; het uit zich in een ge moedelijke zorgeloosheid, in slapheid in de uit voering van noodige maatregelen, in gebrek aan eerbied voor het gezag en in een gebrek aan ernst bij het beoordeelen van militaire zaken. De oorzaak van den tegenwoordigen oor log is een belangenstrijd, erkende de heer Troel stra; het gaat niet om do belangen van enkele groepen, maar om het loons- en levensverschil van de arbeidende klasse in de verschillende landen. Anti-militairis'me vermindert de weer kracht; het wordt ook gebruikt voor politieke doeleinden. Men hoeft de redevoeringen van den heer Hugenholtz cr maar op na te lezen, wat daarvan de gevolgen zijn. Spr. hoopt, dat hij ons langzamerhand zal bevrijden van de neigingen, die ingaan tegen de eischen van den militairen dienst en die heb den schepelingen hoogst moeilijk maken, zich aan die eischen te onderwerpen. Het percentage geslachtsziekten overtrof verre dat in het buitenland. De maat regelen van spr. brachten verbetering. Nog was het aantal echter het dubbele van dat op de Engelsehe en Eransche vloten, percentage- ge wij ze. De maatregelen zijn in overleg met den Ge neeskundigen Dienst genomen. Spr. stuitte toen op tegenwerking van officieren van ge zondheid, die den ambtseed stelden boven den eed als officier. In Engeland en Duitschland is men vóór verplichte aangifte wegens den ernst van het kwaad. Spr. heeft nooit gewild, don. geest te bestrijden, die in de arbeidersklasse heerscht, waaruit de schepelingen voortkomen, maar als die geest in strijd is met de belangen van den dienst, dan is het wenscheb'jk, dat de bemanning gevormd wordt uit de verschillende klassen van de maatschappij. Een vergelijking tussehen patroon en arbei der gaat niet op. Nooit zou een onderhandeling over een gegeven dienstorder kunnen worden toegelaten, daar het zou kunnen voorkomen, dat op een kritiek oogenblik een dienstorder éénvoudig niet werd uitgevoerd. Wat den strafmaatregel betreft, do bedoeling was, dat den schepelingen zou blijken, dat do Kamer en de publieke opinie relletjes als te Soerabaja niet goedkeuren. Bij een jubileumvergadering van den Matrozenbond is de heer Kleerekoper zich tegenover den Minister te buiten gegaan. Hij heeft den Minister een dreumes genoemd en daaraan toegevoegd dat ook dreumissen lastig zijn (eenige leden wijzen op den heer Kleere koper. Luid gelach). Spr. leest nog eenige pas sages uit de redo voor. De heer SCHEURERHet is schande De heer TER LAANMag men niet zeggen, dat een dreumes door zijn vinger de waterlei ding kan afsluiten P (R roteste n.) De MINISTERHet is mogelijk, dat de Bond van minder Marinepersoneel in deze moeilijke tijden wil doen, wat hij kan, maar het is moei lijk, te breken met de traditie. Spreker komt er tegen op, dat de verkeerde toestanden het gevolg waren van behandelingen. Sinds 1902 was de lezing van „Het Anker" aan boord ver boden. Er was toen onzekerheid, wat mocht, en wat niet; toen heeft spr. de lijn recht getrok ken en een organisatieverbod aan boord afge kondigd, zoolang zij ging in de richting van anti-militairisme. Wil hot bestuur dien koers verlaten; toont heb zich daartoe bereid, dau wil - spr. aanraking met dit bestuur zoeken. Maar aan boord kan geen vakverecniging zich uiten, dan alleen betreffende administratieve en huishoudelijke aangelegenheden. Algemeene belangen zouden bij de vlagofficieren ter sprake gebracht kunnen worden. De heer TROELSTRA; Gezamenlijke ver zoeken Do MINISTER: Die hebben nooit iets opge leverd. Aan boord kan geen tweede gezag naast dat van dc-n commandant worden geduld. Persoonlijk feit. Do heer KLEEREKOPER vraagt het woord voer een persoonlijk feit. Hij protesteert ertegen, dat hij den Minister een dreumes zou hebben genoemd. Hij heeft zich met groote voorzichtigheid in de feeetver- gadering van den Bond uitgelaten; de matro zen opwekkende, uit vrijen wil hun piiabt te doen, heeft hij voor hen het organisatierecht opgeëischt. Spr. heeft a'ileen gezegd, dat de Mi- nistor tegen den was6enden stroom der demo cratie evenmin kan oproeien als een dreumes met zijn vinger de waterleiding afsluiten; dat is geen aanranding van het gezag, maar eerder versterking ervan. Het incident is biermede gesloten. Daarna repliceert de heer DE MEESTER. Hij zegt. dat ook hij meermalen den koers van den Bond heeft afgekeurd. Waar de geest op de vloot zoo geheel anders is dan in de dagen van ons gouden tijdperk, daar zoekt spr. de oorzaak daarvan in de gevoerde actie, maar ook in het feit, dat men niet de bakens heeft ver zet met het veranderen van het getij. Overi gens heeft spr. 's Ministers verklaring met vol doening vernomen. Hij is door 's Ministers mededeeling volkomen bevredigd. Ook de heer KETELAAR repliceert. Hij citeert 's Ministers bereidverklaring, door middol van d® vlagofficieren aanraking met den Bond te willen zoeken. Spreker vertrouwt, dat hij op dien weg zal voort gaan, al zou hier ook gevraagd kunnen worden, of die aanraking niet tussehen Minister en besturen onmiddellijk zou kunnen geschie den. Spr. is met 's Ministers verklaring tevre den en hoopt, dat de verwachting, die hij er van beeft, niet beschaamd zal worden. Vervolgens repliceert de heer TROELSTRA Hij erkent dat een organisatie van lïli- tairen niet de draagster kau zijn v;n de anti-militairisiische idee. Met 3ariee- ring heeft sj»r. er kennis van genomen, dat de Minister althans den grendel van de deur heeft gedaan, al is de deur nog niet geopend. Administratief werken aan boord zal zijn geoor loofd. Het contact tussehen de leden en hefc bestuur zal mogelijk zijn. Een eisch, dat over een dienstorder zal overlegd moeten worden met het personeel, is niet te stellen. Dat de Bond zich niet altijd binnen de perken hield, vond zijn oorzaak in hefc feit, dat hij in den strijdhoek gedrongen werd. Spr. hoopt, dat spoedig de maatregelen zullen genomen worden om tot een oplossing te komen. Do algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Bij art. 9 bepleit de heer JANSEN" <xatiT- verbetering van de ingenieurs der Marine. De Minister bracht wel is waar eenige verbetering aan ,maar spreker zou wenschen, dat hij nog een 6tap verder ging. Do heer VAN DER VOORT VAN ZTJP bepleit eveneens een goede salarisregeling voor de ingenieurs. De Minister zegt. in deze tijdsomstandigheden zoover te zijn gegaan als mogelijk is, maar niet te mogen aankomen met j o i.-ro'positieregelingen, doch zich te moeten bepalen tofc wat voor den oorlog ont-wn*— n i was. Spreker zou gaarne de positie zoo aanlok- j kelijk mogelijk willen maken, i Bij art. 10 bespreekt de heer VAN DER VOORT VAN ZIJP het traktement van de adjunct-scheikundigen ter marinedirectie. De MINISTER zegt overweging toe. Bij de onderafdeeling materieel dor zeemacht enz. Jicht de heer BICHON VAN IJSSELMON- DE zijn amendemten toe, welke ten dool hebben de artikelen 16, 17, 18 en 10 te vermin deren, ten einde vooralsnog niet over te gaan tot de aanschaffing van benoodigdhedën en in stallaties voor de kruisers 1 en 2, en voor onderzeebooten K. 4 tot en met K. 7 en geschut voor de onderzeeërs K. 8 tot en met K. 10, aangezien de bouw dier kruisers en onder zeeërs nog niet zoodanig geworden is, dat de aangevraagde golden reed3 besteed kunnen wor den, terwijl de gelden op een vorige begrooting aangevraagd, nog slechts voor een deel ver werkt zijn. Verder bedoelen de amendementen nog niet over te gaan tot den bouw van een derden kruiser, althans niet onder de tegen woordige omstandigheden. De desbetreffende artikelen kunnen dientengevolge met f 8,776,000 verminderd worden. Spreker beschouwt het aanvragen van deze gelden, die toch niet verwerkt kunnen wor den, slechte als paradevertoonHij wijzigt ten slotte een der amendementen aldus, dat daarbij niet een vermindering van f 466,000 wordt voorgesteld, maar van f 450,000. De heer HUGENHOLTZ (S.D.A.P., Weat- efcellingwerf) zegt, dat bij deze begroeting 17 millioen wordt aangevraagd voor nieuwen aan bouw, terwijl hefc eindcijfer de 40 millioen nadert. Wij zullen dus niet meer steunen op hefc wijs beleid der Loadons, maar op het wapengeweld dor Rambounets. Voor den Minister is niets veranderd. Oorlog is er altijd geweest en zal er altijd blijven. an den heer Van Gyn is bekend geworden, dat hij in 1913 weigerde zitting te nemen in dit kabinet, om dat het de verdediging van Indië zou doen geschieden door dreadnoughts. Dat heeft hij natuurlijk niet gedaan omdat hij bezwaar had tegen hefc type van het eahip, maar wegens de financieels offers, die het zou eischen. Het verklaart spreker, dat de 'minister van finan ciën thans mot deze begroofcing meegaat. Spreker bestrijdt vervolgens de meening, dat het uitgeven van gelden voor oorlogsmiddelen moet beschouwd worden als een verzekerings premie voor den vrede. Na de eerste vredes conferentie is de bewapening hoe langer hoe grooter geworden misschien "hebben zij die de verantwoordelijkheid dragen, door die bewape ning er zich van laten terughouden den oorlog te doen uitbarsten, maar de oorlog van 1914 is gekomen, en heeft getoond, dat door die bewapening alio machten der hel over de wereld worden losgelaten. Als Rusland niet had kunnen mobiliseeren, was liet hangende conflict wellicht op vredelievende wijze opge lost gewórden. Spreker boh an dolt voorts hefc verwijt, tot dn sociaal democraten aerichfc, dat zij vroeger tegen aiie mi-iuiAV* uitgaven' bte'in den, en nu vom do mobilisatiekredieten. De VOORZITTER: Ik verzoek den spreker niet te diep in te gaan 'op de oorzaken van den oorlog. De heer HUGENHOLTZ-zegt dan, dat. als de concurrenten van de kapitalisten ons naar de keel vliegen', wij niets anders kunnen doen dan gebruik maken van de revolver, die op tafel ligt, maa, me behoeven mede te wer ken tot het aanschaffen van nieuwe wapens. De VOORZITTER verzoekt den spreker niet in de algemeene beschouwingen terug te treden. De heer HUGENHOLTZ betuigt dan instem ming met het plan-Wilson en meent, dat alleen de sociaal-democratie in staat zal zijn een einde te maken aan de krankzinnigheid van den oorlog. De VOORZITTER merkt op, dat dit alles toch al heel weinig te maken heeft met den aanbouw. 6 De heer HUGENHOLTZ ontwikkelt daarna eenige practische bezwaren tegen den aanbouw van den derden kruiser. Zijn eigenlijke dienst, de verkenning, kan ook vervuld worden door torpedojagers en onderzeeërs. De kruiser kan alleen verkennen en dan vluchten. Blijrt de Eist bij Arnhem. kruiser, als hij een vijandelijke zeemacht ziet opdagen, ter plaatse, dan is zijn lot beslist. Het zijn geen fechtschepen, omdat zij niet be stand zijn tegen dc slagschepen. Spreker bestrijdt het denkbeeld van een bond genootschap ter verdediging van ouzo koloniën, daar dit ons tot zeer dure offers zou nopen. Do bondgenoot zou oub willen bolpcn, maar onder voorwaarde, dat wij een kostbare vloot hadden, Spreker acht dan ook dio speculatie op een bondgenoot een gevaarlijke onderneming, j De nieuwe schepen zullen ook alleen dienen om vertoon te maken, niet om macht uit te oefenen. Do kruisers zouden ook moeten die nen ter handhaving van de neutraliteit, maar daarvoor zijn zij, meent spreker, niet noodig. Maar bovendien is het verkeerd een derden kruiser op stapel 1® zetten, terwijl de afmaking van de op Btapel staande kruisers is moeten worden stopgezet. De golden komen dan op een regularisatiewetje, waarbij dan allerlei nieuwe zaken worden toegestaan, zonder dat men er voldoende aandacht aan hoeft gewijd. Worden do amendementen-Bichon aange nomen, cn komen 8 millioen vrij, dan kannen salarissen worden verbeterd en een andere houding door de Regeering worden aangenomen ten aanzien van de duurtctoe- 6lagen. Om principieel© en practische redenen zal spreker dus stemmen tegen het toestaan van den derden kruiser en voor de amendementen van den heer Bickon. De heer VAN DER VOORT VAN ZIJP herinnert aan het plan van de Staatscommissie voor de verdediging van Indië. De Minister wenschfc 25 onderzeebooten. In een artikel in de „N. R. C." van 14 October 1916 klaagde oen commandant over de traagheid met don aanbouw. Worden aan hefc Departement wel alle krachten ingespan nen? Voor de 4 linieschepen is geen er.kolo particuliere worf beschikbaar. Heeft men aan hefc Departement reeds plannen gemaakt van een kleine of een groote Rijkswerf Wenscht men aanbouw van groote schepen op particuliere werven, dan dienen nu reeds de noodige contracten te worden voorbereid. Duur te van machines, als argumenp door den Mi nister aangewend tegen het inrichten van een staatewerf, kan spreker niet aanvaarden. Kapitaal, daarin gestoken, wordt in een tijd ais deze spoedig genoeg terugverdiend. Ver wacht mag worden, dat de Minister met het cog op den aanbouw het oog on de naaste toe komst zal houden. De staat subsidieere werven, of neme aandeel in werven, die zich op den bouw van oorlogsschepen wil len toeleggen. De Minister zoeke eens onder de gepensionneerdon naar geschikte krachten voor het maken van plannen, want do ambtenaren aan het Departement zijn reeds overladen met werk. Men doe aan do jonge i ingenieurs een goed aanbod, belove hun een goede positie. Gaat men voort met op particu- j licre werven te bouwen, dan zal men meer en j meer invlogd moeten oefenen op de arbcids- voorwaarden. Spreker lx>handelt vervolgens het viootvlan van den Minister, en de belangrijke bnxc.uro van overste Van der Weyden, die Indruk beeft gemaakt in den lande. Spreker ridersehiijft niet wat de heer Van Heutsz daarna op de vergadering van den Bond van Vrije 'banden heeft gezegd. Zoo eenvoudig is de zaak v"i niet. Spreker is hefc ook niet eens met den heer Van der Weyden. die 12 slagschepen zou wil len doen bouwen, wat ons een half milliard zou kosten. De bouw van slagschepen is voor een klein land te kostbaar. Dat is blijkbaar ook 'b Ministers oordeel. De Minister beantwoorde dus dc vraag, of [In dit moment van het schimmenspel doet de olifant iets, wat zelfs een olifant niet laten kan, hetgeen dus welstands halve met vertoond wordt. O, neen! Maar FoeiWendt dan toch uw ocgen af Als weer de zandzee eenzaam ligt en uitge storven droog, dan bronkelt slechts één rookspiraal, waaraan een bloem onttoog. I en denkt, onder het huiswaarts gaan, .ik bied er één mein Kaiser aan!" J Dan zinkt de zandwoestijn I-weer in het zwijgend niets terug I en brandt do zon weer gloeiend J op der Sfinxen steenen rug. Toch niet! Het scherm mag nog niet vallen. Als achter elk leger, hoe goed het is gedrild. Zoo móest ook hier een zieltje achterblijven. Trainards Ai, mij c Wordt poëzij Hij traagde niet de schreden om Iiclit-ver- schoonbro reden, 't zij om zich t6 vertreden, i of wil mij escuseeren! i ziek even te absenteeren. Dat waar' geen poëzij Neen! hij verliet de rij, omdat zijn trouwe' makker, een arme, ouwe stakker, niet verder kon. Hij bond hem aan een touw, bezwoer hem hartelijk trouw en nam hem toen op sjouw. Aanschouw! Of hefc schouwspel u niet roert, zooals die zwarte knaap zijn ouden makker voert. Het zijn kilometers koord, die door de zandzee sleepen. En tochaan elk eind. aan eiken bant een ziel; twee zielen dus, die voor elkander leven. Nu is het touw gedaan. Een nieuw persoon, de laatste van de karavaan, treedt voor u op. Weet ge wie 't is? Eenolifant! 1 Iryil Dan zijn hst een tweetal kooien met dieren levend" >n dooie! J tjjfir dc „Axtis," jaenogerie. art? ra de een Schimmenspel, doos JAN FEITH. (Slot.) Een groepje Cooks-toeristen etijgeren als echte cavalerist-en, behalve een Engelsclie miss, dia in. een draagstoel gezeten is. De groote leeuwenjager, freilierr Von Kooten, heeft ze zelf aangeschoten De reus van alle reuzen, de neus van alle neuzen, met :t zieltje van een kind. Het beest is oudwel honderd jaar. Uoevele malen elk jaar, moest hij zijn meester achterna door deze heete Sahara Nu is hij op Hij schudt den kop, Hij schudt den staart, een rilling doc-r zijn leden vaart. Wat ia hij ziek! Ziet het hem aan, nu blijft hij moede, roerloce staan. Komt hoorders, wendt de oogen af...»,* hij sterft.....* Moraal: Wie dorre zandwoestijn tot vruchtbaar oord laat rijpen. Schaf olifanten aan. De rest kunt u begrijpen!

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1