Ko. 380 Vrijdag 0 Februari 1917 Orgaan voor Leger en Vloot. Prijzen van de SoSdatencouran!. Oorlogsnieuws._ Woestijn-Idylle, DERDE JAARGANG. DE S0LDATENC0URA REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIU8STR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VER8CHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BLT VOORUIT BETALING "VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS f! .50 P.EWARTAAL Voor Advertentie wende men zinh tot oojie Administratie, VoJoritustraat ïyy Amsterdam. Pr\?s der Advertentie» per regel 30 cent. Yoor Ingezonden Afedo- deel'n^en op da ureede, derde ea vierde pagina dubbel tarief. Bjj atxmnenient reductie. De Hoofdradacteur van Da Soldatencourant hoeft ean fonds gevormd, waaruit gelden voor prijzen bij wedstrijden op schaatsen beschik baar gesteld kunnen worden. Aan H.H. Com mandanten wordt beleefd verzocht bij het uit schrijven van wedstrijden aanvragen om prijzen lot ondergeteekende te willen richten. D. MANASSEN. De verspreiding van ons blad. Ondardeeiet!, die met het toegezonden aan tal Soldatencouranton niot toekomen, worden verzocht een grooter aantal to wiilen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen exemplaar kunnen bemachtigen. Wij brengen in herinnering, dat troepen «Joelen, dia soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten heöbsn om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatencouran ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor legor en vloot" ontbreken. üe isestand in csi "Wij beleven, een zeer ernstigen tijd, er is zeker niemand, die daarvan niet overtuigd is, een tijd, waarvan-niemand thans nog kan zeggen, wat er uit zal voortkomen. Dat ook onze regeering van den ernst van het oogen- bük overtuigd is, en dat ernstige gebeurte nissen haar bezig houden, heeft de minister president aan de Kamer meegedeeld, maar hij kon er gelukkig do verzekering bijvoe gen, dat er geen reden is voor bijzondere ongerustheid. Dit is blijkbaar een antwoord op de vraag, dio bij velen is opgekomen en veler harten zwaar maakt, de vraag, of ook ons land nog in den oorlog zou kunnen .ge raken. In dit opzicht zijn de woorden van onzen premier geruststellend; zij beteekenen ongetwijfeld, dat de kans daarvoor gering is. Mogelijk is natuurlijk steeds, dat wij nog worden meegesleept in den grooten maal stroom, die reeds bijna geheel Europa in zich heeft opgenomen, maar we kunnen zeker zijn, dat onze regeering alles zal doen, wat in haar macht staat, om ons er buiten te houden. Doch zij heeft noodig, dat daarin ons geheele volk haar steunt, dat dit kalm en vastberaden do ongemakken verdraagt van den grooten wereldbrand, ongemakken, die tot ellende en leed voor velen zouden worden, indien ook wij moesten meedoen in den geweldigen strijd. Wij allen moeten er van overtuigd zijn, dat ons lot en onze eer veilig zijn in de handen der regeering, die nu reeds twee en een half jaar ons buiten den oorlog wist te houden, overtuigd t^yens echter, dat het onze heilige plicht is om ge wapend weerstand te bieden, wanneer onze neutraliteit geschonden, of onze eer gekrenkt wordt. In de landen der Entente heeft men blijk baar verwacht, dat de neutralen in Europa, zoo heel groot is hun aantal niet meer! het voorbeeld van Amerika zouden vol- gou en ook de diplomatieke betrekkingen, af breken. Tob nog toe schijnt men daar nist aan te denkon, zelfs niet in Spanje, dat wel protesteert tegen den meedoogenloozen duikbootenoorlog, maar nog geen toebereid selen maakt om in den krijg te gaan. Toch zou Spanje van alle neutrale landen het eenige zijn, dat weinig door een oorlog zou lijden, dat verwijderd ligt van 'de s ag- volden, en dab door de centralen moeilijk krachtig kan worden aangevallen. Met Ne derland, Denemarken. Scandinavië en Zwit serland is dit geheel anders; wij vooral en Zwitserland hebben den strijd als 't ware van nabij gezien, hebben bet gedonder der kanonnen aan onze grenzen gehoord, en iets van de rampen van den oorlog, zij 't ook als toeschouwers, meegemaakt; wij staan ook als buurman van Duitschland en overbuurman van Engeland, in geheel andere conditie. Geen wonder, dat over 't geheel de Euro pe esche neutralen al hun best doen om, zoo zij hun onzijdigheid kunnen handhaven, zich buiten den oorlog te houden, en af te v/achten welken loop de gebeurtenissen ne men. Inderdaad, dit is een tijd van afwachten, van zenuwachtig uitzien naar wat de dag van morgen zal brengen. Elke dag kan een JAN FEITE. Een gloeiende ovenplaat, een blakend asfaitplein, ean wit-besehenen muur, een puffende zandwoestijn Daar valt tut gloeiend' koopje een honderd-gradig bad. Het stooft dit deel der aarde en brandt den bodem plat. Het landschap, dat hier blakert, Heet men do Sahara. Daar staan de piramieden, gij kent ze toch, nietwa? Hier wenkt ons een oase, ander gezicht vertoonen dan zijn voorgan ger, elk uur haast kan ons een bericht bren gen, dat nieuwe hoop Bchenkt, of «nieuwe vrees baart. Zal de verwachting van Duitschland verwezenlijkt worden, dat deee verscherpte duikbootenoorlog den strijd tot een spoedig einde brengt? Zullen de gealli eerden gelijk krijgen, die meenen, dat de tal rijke Dnitsche onderzeeërs geen verandering in den toestand brengen, maar dit jaar de overwinning zal worden bevochten op de verschillende fronten? Zal president Wilson den vrede kunnen handhaven, zooals hij 't liefst wil, of zal uittarting der centralen, of opwinding in eigen land hem in den oorlog drijven? 't Zijn al te gader vragen, waarvan het antwoord van het alergrootste belang is, maar dat niet gegeven kan worden. Dat juist maakt den tijd, niet alleen het oogenblik, dat wij beleven, maar ook den tijd, die voor ons ligt, zoo bang en zoo som ber; want bij* het vele, dat wij niet weten, is dit eene zeker: in de eerst volgende maan den zal de strijd der volkeren zoo hel tig en verwoed, zoo meedoogenloos zijn, als.- hij in de verloopon dertig maanden nog niet is ge weest. Daarvan is men overtuigd zoowel in de landen der geallieerden als in die der centralen. In ons land en andere neutralen moet deze bewustheid wel groote bekomme ring wekken, maar het geeft toch een zekere gerustheid, dat zoowel van den kant van Duitschland als van Engeland blijken wor den gegeven, dat men prijs stelt op onze vriendschap, en men, voorzoover de oorlog voering dat toestaat, alles wil doen om met ons in vrede te blijven. Nieuws is er betrekkelijk maar weinig, noch van dei slagvelden, noch op het poli tieke terrein. In Engelsche kringen, zegt een telegram uit Londen, is nog niets verder bekend omtrent de ontwikkeling van den toestand tusschen Duitschland en Amerika. Van belang is echter, dat zoowel de pacifis ten in de Vereenigde Staten zich aan de zijde scharen van den president, zelfs de vredesman Ford heeft zijn groote auto-fa briek ter beschikking der regeering gesteld, alsook dat de Duit-sch-Amerikanen niet van plan schijnen zich op eenige wijze te verzetten tegen de beslissing, die "Wilson zal nemen. Zooe.ls men west, vormt de Duitsch- Amerikaansche partij een niet geringe macht in -f"-rik.i., die zich o.a. bij de jonge presidentsverkiezing niet onbetuigd 'heeft gelaten. Dl Engeland wil men den nationalen dienstplicht, of zooals het voor Duitsch land heette, den burgerlijken dienstplicht, invoeren. Het leger te velde heeft thans noodig de jonge mannen, die in de munitie industrie werken en daarom moeten zoowel mannen ais vrouwen thans medewerken in 't eigen land om de noodige munitie aan te makon. Voorloopig zal men probeeren, of vrijwilligers genoeg zich aanmelden van de mannelijke bevolking tusschen 18 en 61 jaar; voldoet echter dit stelsel niet, dan zal men moeten overgaan tot gedwongen natio nalen dienstplicht, zooals men in Enge land ook is overgegaan tot gedwongen mili tairen dienstplicht. Wat den duikbootenoorlog betreft, hooren we van verschillende schepen, die getorpe deerd zijn, Engelsche, Italiaansche, Portu- geesche en ook Noorsclie, zonder waarschu wing. Ook werd een Amerikaansch schip aangevallen, maar niet tot zinken gebracht door een Duit-schen onderzeeër. Aan de fronten valt heel weinig belang rijks voor. De Engelschen hebben aan de Somme een paar successen behaald en o.a. bij Grandcourt 1000 M. vijandelijke loop graaf bezet. Overigens was er in de laatste dagen aan de Somme van beide kanten dag en nacht hevige artillerie-actie en insgelijks is er bij Yperen zwaar geschutvuur geweest. Engelsche marinevliegtuigen hebben in het laatst der vorige week een, volgens de be richten uit Londen, welgeslaagden aanval- gedaan op de hó»ven van Brugge, ofschoon zij daarin door de koude zeer werden be moeilijkt. Een Italiaansch stafbericht maakt mel ding van vrij felle aanvallen der Oostenrij kers zoowel aan de Tiroolsche grens als bij Görz, die echter alle werden afgeslagefiAan het Oosterfront deden de Duitschers een aanval bij Woliasadofka, die mislukte, evenals een poging van dien aard bij Brody. Een Oostenrijksch stafbericht maakt mel ding van een aanval op de Russische loop graven bij Kirlibaba in de Boekowina, »1Jnde een Schimmenspel, j waar groeit, aan frissche wel, I een handje-vol platanen j de hemel naast de hel! waarbij vijandelijke loopgraven werden ver nield. In Roemenië schijnt het thans vrij ruBtig toe te gaan; m.Macedonië artillerie vuur, patrouillegeveohten en vliegeraotie; in Mesopotannie dreven de Engelschen de Turken aan den Tigrisoever verder terug. Bijna overal dus 6trijd, maar nergens in grooten stijl, nergens met belangrijk resul taat, daarvoor is trouwens de winter ook niet de geschikte tijd. De verscherpte dnikhsetenoorlog. Bernstorff verlaat Washington. LONDEN. Wij vernemen, dat de Dnit sche ambassadeur Bernstorff met zijn staf te Washington en alle Duitsche consuls in de Vereenigde Staten Maandag a.s. uit New-York langs den kortsten weg zullen vertrekken naar Denemarken. De actie van Wilson. LONDEN. Naaf wij vernemen is in Engelsche officieele kringen niets naders vernomen omtrent de ontwikkeling van den toestand tusschen Amerika en Duitsch land. Een der grootste verrassingen is, naar uit berichten uit Washington blijkt, de loyale wijze, waarop de paci fisten zich aan de zijde van president Wilson hebben geschaardVan nog grooter beteokeni3 is, dat Amerikanen ncch Duit schers eenige geneigdheid betoenen te pro testeeren, tegen welke beslissing ook, die de president zal nemen. De berichten uit Zuid-Amerika hebben groote voldoening gewekt. Her schijnt, dat Argentinië, Brazilië eu Chili waarschijn lijk mede de leiding in deze crisis zullen nemen. In bevoegde kringen is men van meening dat een actie van deze combinatie natuurlijkerwijze den -JOim zal aannemen van een ernstig autwoord op de bedreiging van Duitschland en van bescherming liarer scheepvaart door het iubesLiguemen van Duitsche schepen, <Xie zhh in hare havens bevinden. Deze actie zou deze landen in een positie plaatsen, dio ni?J ongunstig zou af stoken bij die van and are groote hulden, die nu tegenover het gemeenschappelijk gevaar genoodzaakt zouden zijn een beslis sing te nemen. Wat Spanje betreft, uit een officieel be richt blijkt, dat do koning buitengewoon belang stelt in den toestand en den kabi netsraad heeft bijgewoond, waarin heb ant woord aan Duitschland werd behandeld en de rogeeringen van de Skandinavische rijken en van Nederland houden zich thans in hoofdzaak bezig met het nagaan van -het bijzondere gevaar, dat uit de jongste Duifc- eciie bedreiging voor haar eigen scheepvaart kan voortvloeien. President Wilson en de Neutral-en Aan het „Vaderland" wordt uit Washington geseindPresident Wilson heeft aan de neutralen een nota gezonden, waarin hij hen uitnoocligfc, zijn protest tegen het Duitsche ingrijpen tegen den neutralen zeehandel te steunen. Deze stap is de voor bereiding tot het plan, om gemeenschappe lijk werkzaam te zijn voor het bespoedigen van den vrede en heb beschermen van de rechten der neutralen. De opvattingen in de Vereenigde Staten. LONDEN. De correspondent van de Daily Telcgr. te Now-York seinde Dinsdag Washington hoopt op vrede, maar treft voorbereidingen voor den oorlog. Het gaf gisteren groote verlichting in het Witte Huis en in de departementen van buiten- landsche zaken, oorlog en marine en in het congres, toen bleek dat het in den grond boren van de „Housatonic" geen daad was die den oorlog moest beteekenen. Ik ver neem dat er in het kabinet weinig optimisme heerscht ten aanzien van het succes van Wilson's beroep op alle neutralen om een lijn te trekken met Amerika en zoo op Duitschland moreelepressie te oefenen. Voor zoover berichten uit Berlijn doen zien is Duitschland iu zulk een staat van dolle vertwijfeling, dat moreele krachten op het oogenblik van geen iüvloed zijn. Indien er echter een schijn van kans is dat alle natiën der beschaafde wereld, die nog niet in den wereldoorlog zijn betrokken, zich zullen vereenigen tot een protest tegen de Duitsche miskenning van de wetten der menschelij"kheid op zee, zal president Wilson hierop aansturen. De moeilijkheden voor i de kleine Europeesche neutralen, die onder de schaduw van bet Duitsche zwaard leven, om het voorbeeld der Vereenigde Staten tot het afbreken der diplomatieke betrek kingen te volgen, worden te Washington erkend, maar men hoopt er op anderen. Algemeen meent men, dat als er oorlog mocht komen, de regeering van Wilson in hoofdzaak een passieve houding zal aan nemen en zich zal bepalen tot het uitbrei den van de productie der munitiefabrieken ten behoeve ran de Entente troepen en s he pen en tot het verschaffen van de noodige gelden aan Groot-Britannië, Frankrijk, Rusland, Italië om den oorlog tegen Duitschland voort te zetten. Maar er zijn ook lieden in Washington, die eenige kennis hebben van internationale politiek en van de lessen der historie, cfie meenen dat als de regeering oorlog verklaart, zij verplicht zal zijn actief deel te nemen aan den strijd. De gevoelens zijn hier soms sterk en de opwinding door Duitschlands uittarting van de wereld gewekt zou er toe kunnen leiden, dat een leger van een mfllioen man of meer op de been zou kunnen worden gebracht. Dc eensgezinde Amerikaansche natie. LONDEN. De „Daily Express" meldt uit New-York dat er in het geheele land geen vredesbeweging van eenige beteekenis ia. De natie is volkomen eensgezind en zelfs Bryan zegt dat als het land in den oorlog komt hij zijn pacifistische campagne niet zal voortzetten. Henri/ Ford stelt zijn fabriek ter beschikking van de regeering. WASHINGTON. Henry Ford, de béken de automobiel enfabrikent en promotor van de internationale vred es -organ; s afcie, da Per manent Peace Commission genaamd, heeft medegedeeld dat hij, zoo de oorlog mocht uitbreken, zijn fabriek ter beschikking van de regeering zal stellen en die zonder winst in haren dienst zal laten werken. Voorzorgsmaatregelen in Amerika LONDEN. De „Daily Chron." meldt uit New-York, dat een bewijs hoezeer men de medewerking der vrouwen wenschfcwel dat is, dat drie vrouwen zijn uitgenoodigd om zitting te nemen in den „nationalen raad van zelfverdediging". Uit bijna eiken 6taat zijn berichten ontvangen, dat de vrouwen bereid zijn medewerking te verleenen voor oorlogsdiensten. Ford, die zijn fabrieken in geval van oorlog ter beschikking der regeering stelt, verklaarde dat hij duizend kleine duikboo- ten dagelijks kan bouwen. De duikboot is twintig voet lang en wordt bestuurd door een man. LONDEN. De „Daily Neews" verneemt uiWashington: De eigenaars van motorboo ten te NewATork hebben zich tot een korps vereenigd om patrouille-werk te doen zoowel overdag als 's nachts. Het Roode Kruis kondigt ds mobilisatie aan van 10.000 dok toren en 7100 verpleegsters. Voortdurend doen groote firma's aanbiedingen aan de regeering tot overneming van al bun fabrie ken in geval van nood. De arbeid zal wor den bespoedigd en de noodige faciliteiten zullen worden aangeboden door de .groote fabrieken, zoodat binnen een. half jaar een geweldige voorraad voor eventueel oorlogs- gebruik kan worden opgeslagen. Er zal geen moeilijkbeden zijn om het noodige geld te verschaffen voor een en ander, want niet alleen zijn de New-Yorksche banken bereid elke uitgifte van schatkistbiljetten op te nemen, maar de finantieele commissie is bezig plannen te ontwerpen voor nieuwe belastingen alleen de oorlogswinstbelasting zal honderd millioen p.st. opbrengen. Alle groote schouwburgen en vele groote winkelzaken hebben de Amerikaansche vlag uitgestokenhet publiek juicht elke toe speling op de huidige gebeurtenissen toe. De bladen versieren bun pagina's met vlag gen en toepasselijke teekeningen. De Amerikaansche handelsvloot WASHINGTON. Toen de berichten omtrent 't in beslagnemen van Duitseho schepen door de plaatselijke autoriteiten in verschillende haven steden aan president Wilson werden getoond, zoide deze: Wij zullen niets doen, we hebben geen bepaald recht, iete te doen. Als we han delen zullen we handelen krachtens beginsel, niet uit utiliteit. President Wilson heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarbij krachtens de öchoepswet aan Amerikaansche reedors wordt verboden, schepen onder andere souvereiniteit over te brengen. Doze maatregel is noodig omdat vele reed era der Vereenigde Staten schcp'-n in den vreemde laten registreeren en in den buitjn- landschen handel laten gebruiken, zoodat ze niet kunnen worden gebruikt voor den eizen Amerikaanaoh&n zeehandel zonder toestemming van de betrokken huitenlandsdhe regeeringon. De bemanningen der Duitsche schepen. NEW-YORK. De overbrenging van de beman ningen der in do haven van New-York opgelegde Duitsche en Oostenrijksehe schepen naar het' immigratie/station op E'.lis-eiland is begonnen. Van een der Duitsche schepen te Hoboken lig gende zijn reeds 19 man overgebracht. BOSTON. De bemanning van de „Kronprin- zessin Cecilie" Ï3 op eigen verzoek aan boord geplaatst van de andere Duitsche schepen in de haven. LONDEN. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Now-York seint, dat do officieren en bemanningen van de Duit sche en Oostenrijksche schepen in net bavendistricfc van New-York nu feitelijk ge vangenen zijn, op last van de immigratie- autoriteiten te Washington. Men schat, dat er 2000 ii 2500 man aan boord zijn. Nie mand mag van boord, zonder zich te on derwerpen aan een onderzoek van de immigra tie-inspectie, waarbij hij moet bewijzen recht te hebben op vrij verkeer in het land. Er loo- pen geruchten sedert vole dagen over desertie op groote schaal raa deze opgelegde schepen, van welke er alleen 31 in de naven van New- York liggen. De eenige reden van den nieuwen maatregel is deze, dat de regeering wenscht het oog te houden op deze Duitsche en Oostenrijksche onderdanen in deze kritieke dagen en het ge vaar wil verminderen, dat men de schepen laat zinken of in de lucht vliegen. Dc beman ningen hebben nog vergimning dc schepen te bezoeken, mnar er zijn strenge beperkingen ge maakt ten aanzien van het meenemen van pakken. Ieder die aan boord komt of weggaat, wordt zorgvuldig onderzocht. Een Braziliaansche nota. RIO DE JANEIRO. De President deed aan den ministerraad medetieoling van een prolestnuba aan Duihchland Alle leden van het kabinet, waren een stemmig voor de termen der nota, waarin Brazilië op gematigden, doch vasten toon zijn houding uiteenzet, ter bescherming zijner rechten en belangen, tegen de be dreiging met den Duitschen duikboot oorlog. De tekst der nota zal worden publiek gemaakt, nadat deze aan de kanselarijen zal zijn bekend gemaakt. De Duits che pers over de afbreking der diplomatieke betrekkingen met Amerika. BERLIJN. De „Vorwarts" schrijft: „Met het oog op den staat van zaken zou men aan beide zijden er goed aan doen niet te moraliseeren. De Ameri kanen kunnen gemakkelijk sprekeu van de heilige wetten der menschel ijkheid. Hun bestaan wordt niet bedreigd, zij weten niets van de onaangenaamheden van het leven in de loopgraven en wanneer zij brood, boter, spek, kaas, melk of eieren willen hebben, koopen zij die in den eersten den beeten winkel. Onder zulke omstandig heden ia het gemakkelijk de wetten der men6chelijkheid hoog te houden. Evenmin als de verzadigde burger het recht heeft zich verontwaardigd te betoonen over den armen drommel, die door bitteren need in conflict met de wetten van den staat is geraakt, hebben de Amerikanen het recht, ons mo reele verwijten te deen. Omgekeerd hebben beschuldigingen over slinkschheid, laagheid, verraad en overval ook geen zin. Die moest men bij ons liever voor zich houden. De Vereenigde Staten hebben reeds vóór negen maanden de handhaving der politieke be trekkingen afhankelijk gesteld van voor-, waarden, die wij toen aangenomen hebben. Nu de nota van 31 Jan. heeft verklaard, dat,wij ons aan die voorwaarden niet meer kunnen houden, verbreekt Amerika de di plomatieke betrekkingen werkelijk. Zijn houding in Februari 1917 is precies dezelfde als in April en Mei 1916. Is er dus aanlei ding voor verontwaardiging over Amerika- dan had men die destijds kunnen toonen en de voorwaarden, dio het stolde, kunnen afwijzen. Ook moreele verontwaardiging ie geen haring of soortgelijke visoh, die men kan inzouten voor later gebruik. „De vraag of de neutralen zich bij de ac tie van Amerika als of niet willen aanflui ten, moeten zij volgens bun eigen belangen uitmaken. Wanneer er werkelijk een bond van neutralen tot stand mocht komen, dan zou verstandigerwijze zijn taak niet daarin bestaan, aan oen der beide partijen de wet ten voor zijn oorlogvoering voor te schrij ven, maar beide partijen fp bewegen tot een rechtvaardigen vrede, die duurzaam belooft te zijn. „Deze grooteche missie, waarvoor Wilson zelf tot dusverre het vurigst gepredikt heeft, zouden de neutralen prijsgeven, wanneer zij zich vereenigden met de vijanden van hunne bedoelingen, uitgaande op vernietiging van Duitschland. De Duitsche regeering behoort alles te doen wat haar onder de huidige om standigheden nog mogelijk is, om te zorgen, dat er op het einde van dezen oorlog onder de volken der wereld nog onpartijdigen zijn.f Theod. Wolff zegt in eon artikel in het „Berl. Tagebl." waarin hij de praestatiee van Bernstorff beoordeelt: „Wij allen we ten, dat het Duitsche volk en de Duitecho regeering in deze weken liever voortgebouwd zouden hebben op de grondslagen des vre de?, dan op de grondslagen, die thans zijn ontstaan. Al de dunne draden voor een toe komstige vredesstof zijn, eer zij tot.een duurzaam weefsel waren geworden, ver scheurd en weggewaaid. Het Duitecho voJk zal het besluit van Amerika en wat verder nog mag komen met dij ernstige vast heid van karakter aanvaarden, die tegen over voldongen feiten steeds een van zelf sprekende noodzakelijkheid is. Wilson meent in zijn boodschap als een uitgemaakte zaak aan, dat alle neutrale regeeringen denzelfden weg zullen inslaan als hij. „De Europeesche neutralen \an de Zuid-Amerikaansche valt niets te zeggen beschouwen de zaken vermoedelijk niet ge heel en al als de president der Vereenigde Staten. Zij zijn niet door een oceaan geschei den van het oorlogstoon cel, hebben de oor logsellende sedert 30 maanden dicht voor hun deur, zij weten ook, beter, dat Duitech land vol kracht en taaie vastberadenheid i». Wij hier hebben de kinderachtige wijze, waarmede door andere volken Amerika werd onderschat, steeds bestreden, wie eohfcer do verdedigingskracht van het Duitsche volk zou willen onderschatten zou met nog veel erger blindheid geslagen zijn." Een Spaansche persstem. RRANK FTJRT &/M. De „Frankf." ver neemt uit Madrid: De „Dïarie Univer sal", hot orgaan van graaf Romanones, wenscht de Spaansche regeering geluk, dat zij alle gevaren heeft weten af te wenden, terwijl zij de vredesnota van Wilson niet steunde. Dat bespaart Spanje thans bet gebaar van het Ame rikaansche volk te moeten nadoen. Wij hopen, zegt het blad, dat de takt en voorzichtigheid van onze regeering ons in 6taat zullen stellen de strikte neutraliteit, welke wij sinds het be gin van den oorlog hebben m acht genomen, door te voeren. BELGIË. Bommonaanval op Brugge. LONDEN. Do Admiraliteit bericht: In den nacht van 2 Febr. deden marine- aëroplanes een aanval op de haven van Brugge.' Er werden een groot aantal bom men geworpen op torpedobocten in de haven. Verschillende gebouwen in de haveD geraakten in brand. De vliegers ondervonden groote moeilijk heden ten gevolge van de koude. Den volgenden nacht werd wederom een bomrr.enaanval gedaan. Men nam waar, dat er bommen vielen in de dokken en op spoor lijnen. Alle vbevers en hunne machines keerden behouden terug. FRAWKRÏJK. Van het Westelijk Oorlogaterreln «Het Engclroh-Fransch offensief. PARIJS. Aan den rechterover van de Maan ondernamen de Duraschers twee ooups de main, can ten Oosten van Louvemont, een andere by Eparges. Zij mislukten in bet Fransehe vunr. In Dit rijk van zandwoestijnen kan 's werelds graf men noemen. Slechts d'oude ïsraëlscharen en Bonapart's legioenen trotseerden 't roosterend zand. Nu is 't een doodcnland. Ais ver fatamorgaan komt sfinxenrust nauw' storen, om de eeuw, een karavaan. 't Mocht juist vandaag gebeuren, dat de één-een wsche, doodo rust verbroken werd eu jvan de verre kust "een karavaan met goud belaan. Laar weg langs d'oase-boomen toevallig heeft genomen. Ja, 't mag wel toeval heet-en Want anders zou 't tafereel geheel gebleven zijn zonder leven, hetgeen ik spreek met de kritiek meer symboliek dan dramatiek zon lijken. Publiek, wilt kijken! Een karavaan is in 't gezicht. Langzaam onder 't wanne licht, Kunt grj het monotoom gezang' der kemsldryvers hooren. Klinkt 't u niet schoon in d' ooren, Kameelon kan het wèl bekoren en "Soes&h is het voor de Moren, Hier is het Karavanenhoofd, 'Een Ab-doel-kadar van geboort-Hnn !j Hij rijdt een ongetemden klepper, ongezaald en nooit spoort-i-nm. Het scherpe oog des Emiers, fier, heoft reeds de oase in 't vizier. Hij wenkt zijn mannen„Allah! Eer F' De jongeren van zijn stam, Op volbloeds elk gezeten, zij rijden kalm en et-ra».

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1