Ho. 386 Vrijdag 2 Februari 1317 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Ds drie Huzaren un Héricourt. Ds Vredesvoorstellen. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENGOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALGRIUSSTE. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VE.RSCHUNT DRIEMAAL PER WEEK. LOS8E NUMMERS VOOR MILITAIREN I CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1 .öOP.KWARTAAL Voor Ad verten tien weudo men zich tot onze Administratie, Valer ju*Mi aal luy Amsterdam. ihys der Advurtentiön per regel JKI cent- Voo: In gezond. Mede» deePngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tarief, liy aoomiemem reductie. Men zal zich wellicht nog uit het begin van don oorlog den Duitscheu slag kruiser „Grüben" en den kleinen kruiser „Breslau" herinneren, die, toen de krijg uitbrak, in de haven van Messina op Sicilië lagen. Ondanks de bewaking van de zeeën in den omtrek door iransche en Engelseke eskaders wisten beide schepen te ontkomen^ niet alleen, maar door de Middellandsche Zee heen de Dardanellen te bereiken. Iu de haven van Konstantinopel werden zij zoogenaamd in beslag genomen door Turkije, toen nog niet in den oorlog, en het werden een paar Turksche kruisers," die later gebruikt werden in de Zwarte Zee tegen Rusland. We zien hier het dek van de ,,Göben", voor Konstantinopel, met een aantal officieren. Het oorlogsschip ontvangt bezoek van prins Waldemar van Pruisen, een der zoons van den Duitscheu keizer. Ds versprsidimg van ons blad. Qnderdeelen, die met het toegezonden aan tal Seldatencouranten niet toekomen, worden verzocht een grooter aantal te willen aanvra gen, opdat alle abonné's regelmatig een eigen •xemplaar kunnen bemachtigen. Wij brengen in herinnering, dat troepen deeien, die soms door een of andere oorzaak van ons blad verstoken zijn, slechts een aan vraag tot ons te richten hebben om regelmatig, driemaal per week, een pakket Soldatencouran. ten te ontvangen. Nergens mag ons „Orgaan voor leger en vloot" ontbreken. Es tdestsnd in dsn rauzensirfid. He Engelsche regeering is van plan nieuwe maatregelen te nemen ten aanzien van cle blok- kade der Dmtache kust, vooral van do Duitsche Bocht. Een eigeulijke blokkade zal het wel niet j zijn, dan moesten Engelsche oorlogsschepen in j menigte worden uitgezonden en dat zou met het oog op de Duitsche onderzeeërs al te ge vaarlijk zijn. Denkelijk beperken de maatrege- leri zich dan ook tot een nieuwe verklaring van watergebied toe gevaarlijk terrein. Op welke j wijze dit gevaarlijk-maken zal geschieden, I wordt er niet bij, gezegd, wat alleszins begrij- j pel ijk is, maar men denkt natuurlijk allereerst aan liet leggen van mijnen. Doch daarbij" moet men in Engeland niet uit liet oog verliezen, j dat de Duitschers mijnenvegers hebben; wat mén ook wel niet zal doen. Waarschijnlijk zal er dus leven komen op de Noordzee, want wij kunnen verwachten, dat Engelsche oorlog»- schepen jacht zullen maken op Duitsche mij- 1 nenvegers en Duitsche onderzeeërs daarop weer op-Engelsche -oorlogsschepen. Dat de Engelsche regeering iets doet togen liet duikbootengevaar kan men zich best voorstellen, want dit gevaar neemt voor Engelfiche handelsschepen en voor neutrale, die op Engeland varen, hand over hand toe in do laatste dagen. Voor ons land en voor Denemarken is deze nieuwe maatregel der Britsclie regeering niet zonder beteekenls, het gevaarlijke veld toch strekt zich ook gedeel telijk vóór ouzo wadden in 't noorden en voor <k< Deense h© kust uit. Maar natuurlijk zal En geland wel oppassen uit Nederlandsche eu Doensclie wateren te blijven. "Een telegram meldt, dat de leiders der En tente nu vfoer ter conferentie opgaan naar Po- trograd. We hebben al dikwijls conferenties - gehad te Londen en Parijs, onlangs is or een gehouden te Rome, en nu zal men eindelijk in de Russische hoofdstad beraadslagen over de gemeenschappelijke belangen. Maar terwijl te Rojn© en elders de voornaamste leiders, zoo als Briand, samenkwamen, schijnen naar Pe- trograd meer .de mannon van het tweede plan te gaau, zooals Lord Millner cu gene raal Hughes Wilson voor Engeland en Domnergue en Castelnau voor Frankrijk. Omdat men dezo conferentie van minder be lang beschouwt, of omdat het zooveel ge vaarlijker ie om naar Rusland te gaan, zoo als do dood van Lord Kitchener heeft be wezen Het plau dezer conferentie schijnt reeds eenigen tijd, oud te zijn, maar men heeft het geheim gehouden, ook stellig met het oog op dp veiligheid der nersouen, die er aan deelncm-m. In elk geval schijnen de -ver tegenwoordigers der Entente-mogendheden nu reeds te Petrograd te zijn aangekomen. Wat er besproken zal worden op deze snmenkotue'ikunnen we natuurlijk niet zeg gen. Het i eet een economische conferentie, maar da. ook generaals er aan deel nemen, vijst er wel op, dat militaire zaken ook besproken zullen worden. Tenzij aanmaak van munitie door en verschaffing daarvan rRusland ook tot de economische zaken wordt gerei,end en Hughes eu Castelnau daarover hun meening zullen zeggen. Over 't geheel zal liet wel moeilijk gaan om ter confe rentie niet den militairen, eu ook niet den poli- tieken toestand te bespreken. Onmogelijk is het ook zeker niet, dat men het in Engeland, Frankrijk cn Italië noodig acht om eens in Rusland zelf do wel wat duistere politieke situatie na te gaan. Er komen vandaar nog altijd vreemde geruchten, zoo nu bijv., dat er een dictator zou worden aangesteld ©n wel grootvorst Nioolaas, den eersten opperbevel hebber van het Russische leger in dezen oor log. Deze zou dan uit den Kaukasus naar Petrograd wordeu verplaatst. Ondanks het minder gunstig wordend win terweer was het in de laatste dagen op ver schillende oorlogsterreinen niet rustig. Zoo wel op het westelijk als oostelijk front werden aanvallen ondernomen en do Oostenrijkers be richten van successen bij Görz behaald. Kigenaardig is wel, dat in de laatste dagen liet op het Westerfront steeds de Engelschen en Franschen zijn, die de aanvallen doen. Zou lezen we van Engelsche aanvallen bij Armentières en bij Butt© do Warlencourt, waar de aanvallers doordrongen in do vijan- delijko loopgraven, verder ten oosten van Souchez waar zo veel schade toebrachten aan de vijandelijke versterkingen. Een Fransck stafbericht maakt melding van~gevechten tus- scben Soissons en Reims, van artillerie-actie in Lotharingen, aan de Somme, in de Voge zen. Het gaat haast op dezelfde manier aan 't Oosterfront, hier zijn het de Russen, die aan vallen doen, vooral in het noorden. Aan het Serethfront is het daarentegen iu de laatste dagen vrij rustig geweest, Cit deze bijna al- gemceno werke.oosheid der centralen in de laatste dagen maakt men in het kamp der geallieerden op, dat de Duitschers ergens een grooten slag in don zin hebben. Waar even wol, Een verhaal van 1370. Naar het Engelsch door MAX PEMBERTON (2 Dit zal zoo ongeveer om zeven uur van een "bitierkouden winteravond zijn voorgevallen, maar do jonge Gilbert wachtte geen oogenblik met naar Fresaey te' gaan, nadat hij zich over tuigd had, dat het verhaal waar was. Gewa pend met een oud inusüetgeweer, een goed jnes in zijn gordel en met een schaapsvel als bedekking mee. beklom liy langs een schaaps herder spa d de bergen en stapte stoutmoedig de landstreek binnen, die volgens Sabine moest krioelen van Duitschers. Bet was niet waar schijnlijk, dat een man als hij door den een of anderen soldaat gevangen genomen zou wor den of eenige aandacht schenken aan de ge varen van den weg. Maar zoo nu en dan ging hij aan .den rand van den afgrond staan, om den grooten weg van Dyon langs te kijken en zich af te vragen, wie daar ging. Maar de Duitschers marcheerden 's avonds' niet, eu veel van hun kampementen waren zooals hij ont dekte, in kloven tusschen heuvels in, waar groote wachtvuren hun rood schijnsel afwier pen en ijverige schildwachten de jieuvels afpa- trouilleerd'en. Meester Gilbert ontdekte er een, niet ver van het dorp Hórirourt afmaar I hij besprong den man als ©en wolf van het struikgewas uit en worgde hem met zijn reu- j zenhanden, die gedreven door heb gevaar van een broeder, nog meer kracht bezaten dan anders. Later, toen Fresney bijna in het gc- zicht was, ontmoette hij twe© kameraden uit het» ."•©ber.rr'r» n». fl. (Jon j troep van Garibaldi behoorden. Zij zaten op oud* Juurrepaarden zagen er alles behalve j als krijgslieden uitmaar de jouge Gilbert ver welkomde er hen niet minder hartelijk om en luisterde met boerengedukl naar Lun verhaal. Je kunt niet naar Fresney gaan, zeiden rij, de Duitschers zijn daar wel duizend Duitschers met hun kanonnen. Hij antwoordde, dat hij toch gaan moest. Zij hebben mjjn broeder Albert gevan gen genomen, zei hij heel eenvoudig ik moet hun generaal spreken. Wat voor kwaad hebben wij hmi aangedaan? Ik ben van plan hen te vragen mijn broeder te 6paren. De vrienden verzochten hem, aaarvan af te zien. Eén hunner, Jacques, was de zoon van een herbergier fcc Dole do ander was een jonge boer, Edouard, wiens huis tien dagen ge leden dóór de Beiereu verbrand was. Uw broeder behoorde tob onzen troep, zeiden zij, die Duitschers zjjn niet bang voor Franschen, maar wel voor Garibaldi. Daarom hangen zij ons op als zij ons maai' te pakken kunnen krijgen en je broer zal morgen worden opgehangen. Waarom nu jouw leven ook nog op te offeren, vriend Gilbert? Ga met ons mee en wij zullen je een beteren weg aanwijzen. Waarop Jacques, de zoon van den herbergier, deze troostende woorden liet liooren Ieder huis is bereid ons schuilplaats te verbenen, vooral wanneer er meisjes zijn, die met Garibaldi dwepen. Je doet verstandiger met ons mee t,e gaan. vriend Gilbert, want Garibaldi zal Frankrijk redden. Gilbert wist niet, wat hierop te antwoorden. Zij hadden gekampeerd in de hut van een schaapherder en begrepen wel, dab niemand anders dan een schaapherder of iemand anders, die iu de bergen .geboren was dezen weg uit zou komen. Een goed vuur verwarmde hen en zij hadden rooden wijn van Dole en wittebrood uit Fresney. Op ieder ander oogenblik zou den zij den jongen Gilbert hebben kunnen ver leiden, maar nu zou hrj voortgaan, al kwam hij tegenover het geheele Duitsche leger te staan. Ik ben van plan mijn broeder te redden, weet niemand te zeggen; de Duitecdie militaire autoriteiten weten steeds hun aanvallen bijzon der goed geheim te houden, tótdat do gevech ten uitbarsten. V an groot belang zijn de jongste gevechten in West en Oost geenszinsnergens zijn resul taten liereikt van cenig belang, cn v aar een stafbericht zelfs melding maakt van 17 krijgsge vangenen, moeten wij ons van de successen met veel voorstellen. Met de Russen gaat het even- zoo, de toestand veranderde iu de laatste dagen niet bij Riga. Evenmin kan de strijd aan 't Italiaansche front van belang worden geacht, al geven de Italianen toe, dat de vijand verscheidene onverwachte aanvallen beproef den, en deelen de Oostenrijkers mede, dat rij in het gebied van Górz, bij Kostanjeviea vijandelijke stellingen zijn binnen gedrongen en. er 40 krijgsgevangenen maakten, terwijl bij Vertojba 27 krijgsgevangenen en twee machine geweren in hun handen vielen. In Macedonië zwak artillerievuur en schermutselingen hier en daar, maar geen gevechten van beteeke: Al valt dus niet te ontkennen, dat de acti viteit op de slagvelden voor den wintertijd vrij levendig- is, het resultaat er van beteekent zoo goed als niets. Men kan op deze wijze maanden doorgaan, zonder dat de toestand zich wijzigt, en steeds nog is deze oorlog van twee en een half jaar onbeslist. Zal de beslis sing in 't voorjaar of den zomer vallen? Het Russische blad „Bereje-wja Wjedomqsti" schrijft, dat de afgevaardigden der geallieer den te Petrograd zijn bijeengekomen om al hun krachten voor den laatsten beslissenden slag te vereenigen. Voor de geheele wereld is het te hopen, dat die slag spoedig valt en een werkelijke beslissing brengt. Duitschland en de Vrede sbond. PETROGRAD. De verklaringen vau oen Duitsch diplomaat, die ©eu be langrijk ambt bekleedt aan het ministerie van.. Buitenlandsche Zaken te Berlijn, aan den correspondent van het Ma- dridsehe blacl ,,A, B. C.", n.l., dat do vredeabond, voorgesteld door Wilson, beanb- wo »it aan de inzichten van keizer Wilhelm en dat Duitschland het volkomen eens is met het denkbeeld van ontwapening der volkeren en in het bijzond er met de vermindering tot. een minimum van de maritieme bewapening, wekt nier groote verbazing, daar de diplo maat blijkbaar vergat, dat het rniütairisme de grondslag vormt van den Duitechen staar, d;-.fc Duitschland stelselmatig alle ver dragen tot beperking der bewapening ver wierp en Europa dwong weg te kwijnen on der den druk van den gewapeudeu vrede, eu dat de Duitsche staatslieden openlijk het beginsel huldigden en ook in praktijk brach ten, dat kracht voor recht gaat. De vredesactie van president WUson, LONDEN. De „New-York World" verneemtDe president overweegt twee plannen iu verband met zijn eerst volgende stap iu de vredesactie. 3Iet eerste plan is een officieels bespreking voor te stellen door de oorlogvoerende regeerin- gen van de beginselen van het vreclespro- gramaangegeven in zijn rede tot den Senaat. In de tweede plaats denkt hij erover de oorlogvoerende mogendheden uit te -noodi- gen vertegenwoordigers te zenden om over leg te plegen met een commissie, te benoe men door den president, ter bespreking van de algemeen© grondslagen, waarover men tot overeenstemming zou moeten komen als grondslag voor een wapenstilstand gedurende de vredesconferentie. Bevestiging hieromtrent is niet te ver krijgen; zeker is echter, dat de president ernstig aandacht wijdt aan de geheele vre- desqu.aestie en nieuwe stappen zal doen, zoodra hij daarvan een goed resultaat ver wacht. Een en ander komt dus hierop neer, dat Wilson ,een nieuwe poging zal doen om de wereld zijn inzichten op to dringen en misschien reeds een beslissing heeft genomen over den vorm, welken hij aan die poging zal geven, daar hij zorgvuldig zijn plannen overweegt, lang voordat zij publiek worden Eén ding is zeker, n.l. dat Wilson zijn pogingen om tob vrede te komen, niet heeft upgegeven en ze zal voortzetten. Hij doet al het mogelijke om het congres het wetgevende program te doen beëindigen vóór 4 Maart, om een buitengewone zitting te vermijden. H ij wil meer de vrije hand hebben eu iu staat zijn al zijn aandacht aan den vrede te wijden, wanneer het Gongres niet zit en hij niet afgeleid wordt door wetgevende of poli tieke aangelegenheden. Hij wil het Congres -gaarne uit Washington weg hebben, zoodat niet. alles wat hij'doet of zegt kan worden ge- critiseerd. zei hij, welk recht hebben zij hem gevangen te houden neen, neen. ik moet hun generaal spreken ik zal nem zeggen, dat Albert een soldaat is en voor den krijgsraad, terecht moet staan. Er is -later nog tijd genoeg, om naar dien Gar.baldi te gaan en te hooren, wat lui belooft. Jelui zult moeten toestemmen, dat mijn-plicht te Fresney ligt, omdat mijn broe der daar is. De twee mannen schenen niet te weten, hoe hem te antwoorden, en hij ging voort met de verhalen van den ouden Abt Gaudisart over te vertellen, hue plundering en bloedvergie ten aan de orde van den dag waren maar, zei hij, niet de dood van eerlijke soldaten, die eenvoudig 'hun plicht doen. Waarop Jacques, de zoon van den herbergier, eindelijk ant woordde met een onomwonden bekentenis van d© waarheid, hetgeen nu noodzakelijk werd. De Duitschers vreezen Garibaldi, zei hij, zij behandelen hun vrijwilligers als struikroo- vers. Dat was het ongeluk Van uw broeder Albert dat hij behandeld werd als een struik- roover eu niet als soldaat. Hij werd gewapend in het huis van den onderwijzer te Fresney ont dektdaarom, het spijt mij, dat ik het moet zeggen, Gilbert, werden zij allebei bij zonsop gang vermoord. Dood! riep Gilbert uit, terwijl hij over eind sprong. Ja, ja. zei nu d© jouge man Edouard, het is wérkelijk waar zij hebl>en hem óp de markt opgehangen, en hun lichamen zijn nu nog niet afgesneden."' Waarom zouden wij de waarheid voor je verzwijgen. Je bent een man en znlt wel weten, hoe je broeder té -wreken Wees verstandig, vriend Gilbert, en ga met ons- mee naar Garibaldi. Gilbert gaf hun geen antwoord. Hij was in di sneeuw neergezonken en bleef daar als een droomer voor zich uit liggen staren napr d<- rookwolken, die uit de sohoorsteenen der Int ten naar boven kronkelden. Geen oogenbli' scheen hij te twijfelen nan de waarheid der woorden, die hem zoo onomwonden werd meege DUITSCHLAND. Eene voorspelling. De „Manchester Guardian" bevatte eenige maanden geleden een artikel van ©en medewerker, die op grond van gevolgtrek kingen en gissingen voorspelde, dat de cen trale mogendheden Polen onafhankelijk zou den verklaren. Hij bleek toen juist gezien te hebben. Dezelfde medewerker komt nu in het blad met eene nieuwe voorspelling voor den dag, welke belangwekkend genoeg is, om hier te vermelden. Het verscheeu den 26sten, dus voor 's Keizers verjaardag. De verjaring van den Keizer en de daar mede gepaard gaande bijeenkomst der re- goerende vorsten van het centrale ,,bloc", zal misschien voor dezen niets anders dan eene gelegenheid zijn om opnieuw te getui gen van him onwankelbaar besluit" om "den oorlog voort te zetten tob het zegevie rend einde". Het is ook mogelijk, dat zij een reeks vredesvoorstelten zullen opstellen, die als antwoord op de nota der geallieerden aan president Wilson moeten dienon. Maar afgaande op sommige wenken van „goed- ingeïichte zijde" in de Duitsche pers, zou er ook een besluit genomen kunnen worden, dat groote beceekenis kan krijgen. De centrale regeeringen zouden dan over wegen om gedurende den nog restenden oorlogstijd hunne landen economisch en militair tot één enkel land te vereenigen. Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bulga rije en Turkije zouden dus, wat menschen- materiaal, fabricage en verdeeling van mu nitie en levensmiddelen betreft, één land vormen, met een gemeenschappelijk pro gramma van oorlogsdoelen en één militair en economisch front. In de praktijk zou dit neerkomen op de vorming van een Federatie van Centraal- Europeesche Staten natuurlijk onder Duitsche hegemonie met één Keizer, één Hindenburg en één Groner. Misschien zal ook Polen en een Servisch-Montenegrijn- sche „Staat" bij deze federatie aangesloten worden Zoo zou dus een homogeen gebied ontstaan, dat zich van Hamburg tot Bagdad en van Keulen tot Warschau zou uitstrek ken. Welken vorm de organisatie van deze fe deratie oök zou aannemen. Hindenburg zal vermoedelijk algemeen militair opperbevel hebber zijn, terwijl Gröuer, misschien bijge staan dpor nationale vertegenwoordigers der andere landen, den burger-dienstplicht zou uitvoeren en besturen. Alles wat de opleiding en uitrusting vau alle legers betreft, de strategische plannen, het legerbevel, de productie en verdeeling i levensmiddelen en van munitie, het- beheer van de spoor- en waterwegen, mis- cbien zelfs van het geldwezen, zal in dezen enormen tijdelijken Staat naar één plan uitgewerkt cn geregeld worden. ENGELAND. Een complot tot vermoording van den eersten minister. LONDEN. De „Daily Mail" meldt, dat Dinsdag 4 personen zijn gearresteerd, onder beschuldiging van samenspanning. De gear resteerden zijn drie vrouwen, die, naar het heet, suffragettes zijn en een man, die een z g- „conscientious objector" zou zijn. Vol gens de „Daily Sketch" zouden drie vrou deeld. Zijn broeder Albert was gestorven hij was gestorven voor Frankrijk, terwijl de anderen, zijn oude kameraden zoowel in 't spel als het werk, te Héricourt zaten en geen geloof sloegen aan de verhalen van den oorlog. Het scheen wel een vonnis, en Gilbert begon te voe len, dat hijzelf tot zekere hoogte verantwoor delijk was voor deze tragedie. Waarom was hij niet aan Albert's zijde geweest? Geen Duil scber in de Vogezen zou in staat geweest zij'-, hem in dat geval te snappen. Als mijn broeder dood is, vriend, zuller. wij niet naar Fresney traan en zijn léven vr- gen:, zei hij eindelijk. Maar zij zullen in Héri court op ons wachten, en zij moeten het weten Moet ik naar mijn arme moeder gaan eu zeg gen, dat ik dit alles gehoord eu niet gezien heb0 Neen, neen, ik zal je beiden vergezellen als het dag wordt en later zullen zij bet nieuw», van mij hooren. Mijn arme broeder maar b is ten minste voor Frankrijk gestorven Deze gedachte scheen bij hem overliet' schend te zijn, en dikwijls tijdens den lange» winternacht herinnerde de jonge Gilbert hen ei aan. dat Héricourt geen rol had gespeeld in do zen verschrikkelijken oorlog en dit nienws met schaamte moest aanhooreu. Hij zelf scheen plotseling oud te zijn 'gewor den. Hij vroeg liun, hem van Garibaldi te ver tellen en van wat hij voor Frankrijk gedaan had en hij luisterde met gespitste ooren en gloeiende wangen naar liuu antwoord. Toen het dag werd, reed hij zwijgend met hen naar de heuvels boven Fresney en daar aanschouwde hij zelf de waarheid. De Beieren hadden de lij ken nog laten hangen. De oude onderwijzer en do jonge soldaat hingen naast elkaar aan den lantaarnpaal op de markt. De drie mannen waren langs een sehaaplier- rspad vlak bij bet dorp gekomen; en zij ble- en staan aan den rand van een dennehoseh, waar zij plat op den grond gingen liggen, uit vrees, dat de Duitschers ben tegen het witte "neeuwkleed zouden zien afsteken. Het geheele tooneel beneden hen schitterde van de vorst; wen en een man zijn gearresteerd, onder beschuldiging een complot to hebben ge smeed ter vergiftiging van den c©n,ten mi nister. Woensdag zouden de b©6chuldigden voor den politierechter verschijnen. Ilct on derzoek neemt vele dagen iu beslag en men verwacht belangrijke getuigen verklaringen. Tegen do Parijsche conferentie. Het congres der arbeiderspartij te Man chester heeft behalve de reeds vermelde mo ties, ook een motie aangenomen, waarin het congres zich verklaart tegen een economi- schen strijd na den oorlog en uitspreekt, dat de arbeidersklasse zich moet ver zetten tegen de politiek van do Parijsche conferentie, maar moet eiscbun vrijhandel voor elk land met waarborgen voor li ét be houd van de internationale arbeidsvoor waarden door een internationale vakvcrceni- gings-overeenkomst'. De voorsteller, de heer Snowden. betoogde dat de denkbeelden van de Parijsche con ferentie zuiver protectionistisch zijn en de uitvoering er van slechts zou beteekenen do exploitatie der arbeiders ten bate van de kapitalisten FRANKRIJK. Van hot Westelijk Oor!og<$terre>n, Het Engeisch-Fransche offensief. LONDEN. Veldmaarschalk Haig bcricht; Wij deden met succes een aanval in de buurt van de Butfce de Warlencourt, bombardeer den een aantal gedekte schuilplaatsen en namen 17 man gevangen. Ook drongon wij de vijandelijke linies ten oosten van Souchez binnen eu brachten veel schade toe aan de vijandelijke versterkingen. Onze aeroplanes deden in den nacht van 28 op 29 Jan. met succes bominenaanvallen. In den loop der daarop volgende gevechten werden drie Duitsche machines vernield en drie beschadigd omlaag gedreven. PARIJS. Aan den linkeroever vau de Maas liep een aanval met handgranaten tegen een van onze loopgraven in de streek van hoogte 304 dood in ons .vuur, met geen ander resultaat dan verliezen voor de Duitschers. Ten noorden van Badonvilier (Badeuwei- lerj mislukte een Dmtsche coup de main. Wij maakten gevangenen. In den Opper-Elzas wae onze batterij zeer actief in de stix-ek ten oosten van Seppois. Afwisselende kanonnade aan het overige front. Maandag zijn drie Duitsche vliegtuigen iu luchtgevechten door Fransclie vliegers neer geschoten, waarvan, een door den kwartier meester Hanss, die daarmee zijn vijfde Duit sche vliegtuig neerschoot. Bevestigd wordt dat de adjudant Jailler tot dusver zes Duitsche vliegtuigen neer schoot (vijf avions en één Drache). BERLIJN. Officieel. Lfper^rocp-kroon- prins DnpprechtAan het front in Artois verschillende verkenningsgevechten. Tusschen Anere en .Somme nu en dan sterke aitillerie-beechietins. Legergroep-Duit'sche kroonprinsAvond- aanvallen der Franschen tegen hoogte 304 hadden geen 6ucces. Tegen de levensmiddelen.schaarschte. De Parijsch© correspondent van de Times" seint aan zijn blad, <lat de officic-ele Fransche „Gazette" een verordening van den minister van voedingsmiddelen in zake de beperking van menu's in restaurants enz. bevat, welke •op 15 Februari zal in werking treden. De maal tijden zullen slechts bestaan uit twee schote's. w aarvan één een vleesehgerecht mag zijn. Hors d'oeuvre, soep, kaas en dessert mezen aan het menu toegevoegd worden Pn-r-rve mag er geenerlei gebak of suikerwerk op voor komen. Dit verbod dient om het verbruik van meel, suiker, room en eieren te beperken. De menu's moeten door de politie gezien en goed gekeurd worden en er mogen niet mesr dan negen verschillende gerechten op voorkomen. de lucht was zoo helder, dat men bijna de stee- nen onder de dakpafincn der oude huizen kou tellen. Voor Jacques en Edouard, gewend aan de oorlogsgevaren, was dit schouwspel van dood iets heel gewoons. Maar de jonge Gilbert kon er zijn oogen niet afwenden. Dat dit nu het lot van zijn broeder Albert moest worden. Dat. de jongen, die gisteren nog vol hoop en moed •vas, heden in dit levenlooze lichaam moest veranderd zijn, ten spot van de voorbijgangers yn tot smaad van dezelfde mannen, die hem vermoord hadden. Noem mij dc-n naam van dat regiment. - roeg hij hun eindelijk. Zij antwoordden beiden, dat zij dien niet kenden. Zou er een generaal bij zijn, vrienden Ditmaal gaf Jacques antwoord. Dat is te dwaas om over te denken, zei »j het is maar een handvol mannen onder kevel van een joneen luitenant. Kijk eens. ik -cloof, dat hij daarginds staat, zij brengen hem juist zijn paard. Mag ik dan je geweer eens even hebben, Tacques? Jacques gaf het hem, zonder een woord te preken. Was de jonge Gilbert niet bekend als de beste schutter uit die streek Dat zou iets worden, om later óver te spreken en intusschen steeg de luitenant juist te paard zij konden zijn ge biedende gebaren tegen de dorpelingen, die om hem heen stonden* zicu. de gedienstigheid der menschen. het gewichtiee en lawaaierige van dat vertrek. Toen, plotseling wankelde dezelf de gestalte in den zadel, het paard liep als een razend dier de markt rond, overal kwamen sol daten toegesneld en de dorpelingen vluchtten vol schrik in hun huizen. In geen theater zou den zij zoo betooverd kunnen worden - zij wa ren zich nauwelijks bewust, dat de hand van den jongen Gilbert., de haan had overgehaald, en dat de peest van zijn broeder hera bezielde, toen hü schoot, Zij zullen Fresney in brand steken, zei RUSLAND. Van het Oostelijk oonogsterrein. Een gas-aanval. BERLIJN. Behalve de zwaro gevechten aan beide oevers van do Aa op 2ti Januari heoben do Russische troepen zich nog op andere plaatsen aan het front geweerd. Z.j hoopten niet behulp van een aan het front va,, iviga nog niet ondernomen hulpmiddel met geweld door onze linies to breken, oamc- iij c door oen gasaanval. Tegen 7 uur-werden van den straatweg RigaMitau twee gaswolken uitgezonden. Onze, ondanks koude en sterken sneeuw storm oplettende posten konden het luide sissen van den kant der Russischo stelling onmiddellijk herkennen ©n sloegen gas- alarm. Ieder man wist wat hij te doen had, en nam d<; voorgeschreven maatregelen, zoo dat de mislukking van den gasaanval verze kerd was. Reeds na vijf minuten kwam de vijf nieters hooge wolk am, zoo dicht dat zelfs lichtkogels er niet iu zichtbaar wareu en schoof traag over onze stellingen. Na korten tijd kwam een tweede dunnere golf. Tegelijk opende de vijandelijke artille rie een trommelvuur, en wierp binnen en kele minuten 2000 gasgranaten over onze stelling. De vijand meende dat hij onze stel ling uitgerookt had, doch hij bleek zich ver gist. te hebben. Met kalm en goed gericht vuur werd -ie eerste groep vijandelijke verkennere tegenge houden, zoodat de vijand de onderneming niet met grootere massa's voortzette. Dank zij den genomen voorzorgsmaatrege len hadden wij geen enkel geval van gasver giftiging te betreuren. Conferentie der geallieerden te Petrograd. LONDEN, De correspond, van do „Daily Chronicle" te Petrograd ueint omtrent de conferentie der gealLieerden, welko in do Russische hoofdstad z»l plaats lebben, dat deze conferentie in karakter zal overeen komen met die, welke reeds 'e I ouden, Pa rijs en Rome hebben plaats gehad. Het doel der conferentie is, d-- banden tusschen de geallieerden r aaneen te knoopeu eu de verdere stappen te bespreken die noodig zijn om de overwinning te ver zekeren. Tot d9 Engelsche delegatie zal ook lord Re veis toko, een der grootste autoriteiten op financieel gebied, beboeren. Hij is directeur van de Bank of England en deelgenoot in de beroemde bankzaak Baring Brothers <fc Co. Luitenant-generaal Sir Henry Hughes Wilson, die van 1910 t-ot 1914 leider was van de militaire operaties aan het hoofd- kwatier, zal eveneens deel nemen aan de conferentie. ITALIË. Aan het Italiaansche front. ROME. (Bericht van den Opperbeveiheb»^ ber.Aan het Trentino-front de gewone ar tillerie-acties. Aan het front in de Julische Alpen deed de vijand eenige lichte aanvallen in de streek ten zuidoosten van Gürz en op den Karst. Na korte, maar levendige, gevechten werd hij ovéral teruggeslageu. Eenige gevan genen bleven in handen der Italianen. WEENEN,. (Officieel.) Operaties van d« O.-H. troepen in de buurt van Görz werden met succes bekroond. Bij Kostanjeviea dron gen afdeel in gen van het 71ste regiment in fanterie de stellingen van veel ster ker Italiaansche compagnieën binnen, vernielden de loopgraven, namen zes offi cieren en 140 man gevangen en maakten mitrailleurs buit. - Ten oosten van Vertojba brachten afdee- lingen van het landstorm-infanterieregimenfc No. 2 van een soortgelijke onderneming 27 gevangenen .n twee mitrailleurs mede terug. Oostenrijksehe plaatsen tusschen.Garvasse en het Etschdal werden ook Maandag be schoten. Jacques met overtuiging. Edouard was vau dezelfde opinie man Gilbert zei, neen. Zij zullen Fresney niet afbranden, r!' hij uit, dat zal ik voorkomen, en dit is m»_ boodschap, vrienden. Hij legde zijn geweer nog eens aan; ec- rookwolk steeg boven de heuvels uit heuvels weerkaatsten dat geluid en toen rook was opgetrokken, zagen zij een twee lichaam levenloos op de straatkeien der mar liggen, en hoorden heel duidelijk, hoe er op trompet geblazen werd als teeben voor de ma: nen, om op te stijgen. Zij rijden weg, zooals ge ziet, zei kapitc' Gilbert het is nu ook tijd voor ons om he te gaan kom, vrienden, ik zal u een w wijzen naar veiligheid, nu Fresney ons niet me- noodig heeft. Hij keerde zich om en uitte een kreet vr srhnb. toen een groote Uhlaan, een, die h in het bosch geposteerd was. cm zijn kamer den te beveiligen voor het lot, dat twee hunn juist overkomen was, in galop kwam aanger. den. en zijn karabijn onder het rijden, aai. legde. Gilbert echter was zoo vlug als een gems, b sprong terzijde en kwam weer overeind, bijr voordat de rook uit de karabijn was weggedn ven. Toen raapte hij met een wilde kreet, er- kreet, die de uiting was van een nas bij he: opgewekten hartstocht voor den krijg, wa; door het bloed wild door zijn aderen joeg. zi eigen armzalig geweer op en blies den Uhlr.a als 't ware het hoofd van de schouders. - Naar de hergen, kameraden, beval hij, ons werk ligt in de bergen en bij Garibaldi. U moet weten, dat Garibaldi op het oogen blik, dat deze woorden geuit werden, mijlc ver van de Vogezen af was, maar dat maakt geen verschil voor Gilbert. Hij was in zijn ve: beelding al een Tan de trouwste dienaren xc den generaal". (Wordt vervólgd). i.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1