Ko 385 Woensdag 31 Januari 1317 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. Onder redactie van D. MANASSEN. De Koninkliike Familie inFriesland Ons Oorlogsdaglioek. De drie Huzaren van Herscourt. DERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDAOTHS EN ADMINISTRATIE VALERIÜ8STR, 10», AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT RI.J VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS/1.50P.KW'ARTAAL Voor AdvertontiJ-n wende men zich tot onze Adtnlnisüa'i'», Valeriu&atiaat ion Amsterdam. Pr\jB der Advciter.tiUn por regel 30 cent. Voor Ingezotida Jiede- deel'ngen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tariet. B^j abonnement reductie. We zien hier een der schietwerktuigen, die ook reeds in vroegeren tijd bekend waren, n.l. een houwitser. Het, is een niet groot, kort kanon, maar dat een geduchte uitwerking kan hebben, Zooals het hier staat, is het door de bedieningsmanschappen in vuurstelling gebracht Geen audieitie. Elijkens bericht in de Staatscourant1' werdt Donderdag a.s. door den Minister van Oorlog geen audiëntie verleend. H. M. de Koningin en II. K. H. de Prinses vertrokken Zaterdag te 12 u. 58 m per Staatsspoor naar Leeuwarden, waar zij te 5u. 24 ra. zijn aangekomen. Ook begaf Z. K. H. de Prins zich van het Loo naar Leeuwarden. De vor stelijke personen zouden tot Maandag iu Friesland vertoeven, waar zij het ijsleven zullen gadeslaan. De terugkeer is bepaald op Maandagochtend S u. 55 m., aankomst in Den Haag te 1 u. 41 m. per Staatsspoor. Het gevolg van H. M. en de Prin ses bestaat uit jhvr. v. d. Poll, dame du Palais, belast met de opvoeding der Prinses, barsse. Sloet van Marxveld, hofdame, gene- r aal-majoor Graaf 'Schim melpenninck, adju dant de Baroa van 'Geen, kamerheer en particulier-secretaris van de Koningin. Nader meldt men ons: II. M. de-Koningin, Z. K. H. de Prins j en de Prinses kwamen Zaterdag te 5.24 uur te Leeuwa rdenj Zondagmorgen woonden H. M. dc Koningin en Z. K. H. de Prins de godsdienstoefening in de Groote of Jacobijnenkerk bij Aan de z.g. Öranjedeur werd bet lioage echtpaar ontvangen door de Kerkvoogden. Ds. R. Vorenkamp had tot tekst zijner preek geko- j zen 1 Corintben III 18 en 19 A. In het gebed i aan het einde der godsdienstoefening sprak de voorganger zijn groote dankbaarheid uit voor het voorrecht TI. M. en Z. K. H. onder zijn ge hoor te mogen hebben. Dc kerk was dicht bezet. Bij de aankomst zoowel als bij het vertrek der booge bezoekers stond een dichte menigte bui-, ten het kerkgebouw geschaard. Intusschen was reeds to half elf Prinses Ju liana met gevolg naar de baan van de IJsclub Leeuwarden gebracht, waar ze in de directie kamer door het voltallige bestuur word begroet en uit de handen van een der bestuursleden het insigne 'der club, een lint in de Leeuwarder kleuren en een zilveren schaatsje ontving. Met beide betoonde het Prinsesje zich bijzonder in genomen en ging toen naar de ijsbaan waar, naar aanleiding van het bezoek der hooge gasten een wedstrijd van jongens en meisjes, kinderen 130e week. Van 22 tot 29 Januari. 22 Jan. Wilson bespreekt in den Senaat de noodzakelijkheid van een vrede zon der overwinning. Amerika vraagt Duitschland of er Amerikanen aan boord van de, door een Duitschen kaper opge brachte „Yarrowdale" waren. Volgens de Lohal Anz. heeft de president van de Bulgaarsche So- branje verklaard, dat Bulgarije de geheels Dobroedsja en de zuiver Bulgaarsche gebieden van Macedo nië met Monastir wil behouden. De Duitsche samenzweerders zijn to S. Franoisco veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 10.000 dol lar boete. 23 M In de Noordzee heeft een ontmoe ting plaats tusschen Duitsche en Engelsche patrouille-eskaders, waarbij aan beide zijden eenige verliezen worden geleden. Er is besloten tot terugkeer van alle Fransche gedeporteerden uit de bezette gebieden. 24 m De Ned. schepen ,,Salland" en „Zeta" zijn gezonken. - Volgons bepaling van bet Ame- rikaausche departement van oorlog zullen alleen ter verdediging be wapende handelsschepen, die door het Panamakanaal varen, op de^ zelfde wijze' worden behandeld als andere handelsschepen. Bonar Law antwoordt te Bristol on Wilson's rede. 25 Tisza spreekt in het Hougaarsche Huis van Afgevaardigden over de boodschap van president Wilson en verklaart dat Hongarije be reid is, inoverleg met zijn bond genoot, tol voortzetting van de ■vredesactl». van leden was uitgeschreven. De schaatsen wa ren spoedig onder en weldra scharrelde Ju- liaantje, als andere krabbelaars van dien leef tijd. tusschen de kinderen van de leden over het ijs. Dat de hardrijderij nu en dan haar aandacht trok en dat zo dan met anderen voor een oogenblik met belangstelling een snellen rit van de wedijverende paartjes volgde, laat zich be- grijpen. Te half twaalf werd de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aangekondigd. Zoowel langs den toe gangsweg jia,ar do kunstbaan als op cn langs die 'baan stond het zwa.rt van 'Ixdangstcl- lendiao. In de directiekamer werden H. M. en Prins Hendrik opgewacht, door het bestuur en werd door een dochtertje van een der bestuurs leden aan H. M. een bouquet aangeboden, waarna deze de schaatsen aanbond en zich wel dra tusschen de rijders en rijderessen of op een voor haar gereserveerde baan over de ijsvlakte bewoog. De Prins, gekleed iu de uniform van luitenant-generaal, sloeg de levendige en gezel lige drukte die een ijsbaan steeds aanbiedt, te voet gade. Na zoo een half uur het Friesche ijsvermaak mede te hebben genoten werd op verzoek van H. 31. een foto genomen van het koninklijk geziu, de.leden der directie en een groot aantal kinderen.- Bij haai- vertrek onderhield H. 31. de Koningin sick eenige oogenklikken met de directie en dankte in het bijzonder voor den ge noeglijken oohtend aan haar dochtertje ver sohaft. Daarop vertrok het hooge gezelschap weer onder de toejuichingen van het publiek naar de woning van den Commissaris der Ko ningin, om te lunchen. Na den lunch werden de voorzitter van,de IJsclub met de prijswinnaars in den wedstrijd ten huize van den commissaris door de Konin gin ontvangen. Toen kwamen de auto's weer voor om een tochtje in den omtrek van Fries- lands hoofdstad te, maken Do stoet ging in de richting van Zwartewegsend. De hooge bezoe kers zullen daar zeker genoten hebben van het prachtige gezicht op de langs beide zijden van den weg zich uitstrekkende ijsvlakten, waarop het wemelde van duizenden schaatsenrijders en rijderessen. Bij een te Rijperlcerk georganiseer de rijderij werd een oogenblik halt gehouden; bestuur en keurmeesters stelden zich aan den weg op. De muziek Het het Wilhelmus hooren, jongedames boden H. M. en de Prinses bloemen aan. De Koningin onderhield zich een oogenblik met den burgemeester, mr. Loman, daarna keerde bet gezelschap onder bet gejuich der saamgestroomde menigte terug om over Leeu warden den koers te nemen naar Grouw. Aldaar stapten de hooge bezoekers bij wie, behalve het gevolg, van H. H. 31. 31. ook fa milieleden van den commissaris der Koningin waren, nit voor bet gemeentehuis, waar zij door den burgemeester werden begroet en vervolgens naar het hotel ,,Oostergoo", vlak aan de ijs vlakte gelegen, waar een groot aantal jonge paartjes de „Skotse Trye" dansten. Met genoegen zagen de vorstelijke bezoekers het vroolijke tooneel aan; de prinses, die bet niet. te goed lion zien, werd flnks door haar moeder op den schouder gezet en kon zoo, ge steund door de echtgenoote van den Commissa ris, naar hartelust van het schouwspel genie ten. Zoo bleven ze eenigen tijd midden in den kring der dansende paartjes staan cn deze, die niet minder genoten, zongen hun hoogste lied. Nu eens was het „Yn e haske sit in barir-h yn de beam" dan het Wilhelmus", het Friesche Volkslied of ,,Forjit my net as bolle wyntsjes waeye", ..Lang zulle ze leve!" enz. Men riep „hiep! hiep! hoera!" en „leve de Koningin". Vervolgens ging het, gezelschap voor liet raam naar de hardrijderijen kijken, 't Was daar een vroolijk beweeg, maar de prinses wou weer naar het skótsen en ze kreeg haar zin. Nog een oogenblik voegden ook de anderen zich bij mevrouw Harinxma, die de prinses er heen had gebracht. Weer werden allerlei „sankjes" gezongen en toen keerde de stoot, te kwart voor vier naar Leeuwarden terug. H M de Koningin en Z. K. H. de Prins waren zeer vol da aai over' de ontvangst. Zij ver klaarden herhaaldelijk alles zeer aardig te hebben gevonden. Heb congres der Engelsche ar beiderspartij verklaart zich tegen onmiddellijke vredesvoorstellen en tegen een algemeens soc. conferen tie. Griekenland betuigt de Entente leedwezen over de gebeurtenissen op 1 en 2 Dec. De Japan3cbe Tweede Kamer wordt ontbonden. 2-6 Hernieuwde actie van de Duit- schers op het "Verdun-front. Ook in den Elzas en op bet Noyon-front is groot-er bedrijvigheid merkbaar. De actie op bet Riga-fronfc wordt krachtig voortgezet, terwijl de hevige koude aan bet Sereth- front de operaties belemmert. 2? Albanië wordt zelfbestuur toege zegd. 2S De Kussen behalen een succes bij Ivimpoeloeng en den Gouden Bis- trvtza. Na. bespreking in oomité-gene- raal van de Griekscbe quaestio neemt de Fransche Kamer met 313 tegen 13p stemmen oen motie van vertrouwen in de regeering aan. De Engelschen winnen terrein aan de Somme bij Le Transloy. Oe taestsnd in den reuzenstrijd. Hoezeer er ook nog eiken dag gevocht-en wordt, niet hej, minst in de laatste dagen, bet vredesonderwerp aohten wij in elk geval van srooter belang dan den strijd, die voortduurt. Helaas, over dien vrede valt niet veel to vertollen cp het oogenblik. Er zijn geen nieuwe berichten, alleen geruch ten maai' daarin voert het vredelievend woord, het vredesverlangen dan ook den boventoon. Van Wilson's plannen hooren wij in de laatste dagen niets verders, maar volgons het EngelscJie blad Nation" meldt een geruohb, dat de Amerikaansche presi dent met ©en ontwerp van DuitschLands voorwaarden in zijn zak loopt. En die voor waarden zouden wel aannemelijk zijn. Er komt zelfs een punt in voer, waarbij Duitschland geniegd zou zijn om Met-z met een deel van Lotharingen af te staan aan Frankrijk, met zooals van zelf spreekt het j bezette gebied. Ontruiming van België met schadeloosstolling, herstel van Servië met be-* houd van een strook voor den spoorweg naar zee bohcoren er natuurlijk bij. Verder een I onafhankelijk Polen. Oostenrijk zou een stuk van Trentino willen geven aan Italië met Triest als vrijhaven. Zijn koloniën zou Duitschland of terugkrijgen of- een groot 3tuk van Midden-Afrika er voor in ruil natuurlijk zal men hier het oog hebben op Belgisch C-ongo. Als voorwaarde zcu Duitschlaaid stellen, dat er na den vrede geen economische oorlog zou zijn, geen boycot-politiek dus ook. Deze voorwaarden van een in werkelijk heid overwinnend Duitschland zijn yaarlijk al te mooi om er aan to gelooven, en wij vreezen dan ook, dat op deze wiize de vrede wel niet tot stand zal komen. Dook er zijn ook nog andere geruchten. Roemenië in do eerste plaats is kleinmoedig; de regeering te Jassy zou haar vertrouwen in Rusland hebben verloren en wel bereid zijn tot een afzonderlijken vrede. Tweederde van het land zijn in handen der eent.ra.len en van hun bondgenoot-en, is het een wond'" dat men in het nog overgebleven Moldavië twijfelt, óf dit ooit heroverd zal worden" Met liet vredesverlangen der Roemeensche regeeripg zou de reis van den kroonprins naar Petrograd in verband staan en daar zou men nieuwe beloften hebben gedaan en een overwinning in 't vooruitzicht hebben gesteld. Maar... uit Rusland zelf komen nog steeds vreemde berichten. De bto-'^'-mlsohe toe- sl-aud is er zeer verward. Men zou zelfs de Doema willen ontbinden, of nog langer ver dagen. Het zijn de reactionairen, die dit verlangen en deze reactionairen zijn in Rus land de eigenlijke vredesvriendenMis schien omdat zij bang zijn voor een revo lutie. Een reactionair blad stolt voor de Doema te ontbinden en de verkiezingen tot na den oorlog uit te stolleu. Als dit gelukt, meent het. blad, kan men rekenen op een spoedigon vrede. Dat zou dan dus een af zonderlijken vrede moeten zijnIn elk go- val bliikt- men in de Entente-landen, zooals uit persuitingen duidelijk is. niet volkomen gerust over de duistere biunenlandsche politiek in Rusland. De laatste dagen was het weer, een groote factor in den strijd, niet ongun stig voor het vechten, 't Was over 't geheel aan de fronten vriezend weer en men heeft daarvan gebruik gemaakt op verschillende coriogsterreineu om aanvallen te doen. Aan het Wester front allereerst, waar iu do jongste dagen vooral bij Verdun, maar ook aan het Sornme-front fel is gestreden. Bij Verdun vielen de Duitschers aan, togen 's keizers verjaardag, Zaterdag, en zij wisten door to dringen in de vijandelijke loopgraven bij den bef aamden heuvel 304, De Fransche berichten geven dit toe, maar voegen erbij, dat het docrr den vijand be haalde voordeel den volgenden dag weru teruggewonnenalthans voor het grootste deol. Ook verschillen de Duitsche en Fran sche telegrammen in de groette van 't ver overd terreinde eerste zeggen, dat het 1-600 M. breed was, de laatste van niet meer dan 500. In elk geval is de toestand er niet veel door veranderd bij Verdun. Daarentegen hebben Je Bngckchen een paar zegepralen bekaaid aan de Somme. en wel bij Transloy en Neuville St. Va ast bij de eerstgenoean-Ie plaats is «enig terrein bezet, bij de laatste drongen de Eugelsohen in de loopgraven door en namen ©en aantal vijanden gevangen. Aan het Oosterfront is ook gestreden in de laatste dagon en 't waren hier zoowel de Russen als de Centralen, die aanvailen deden. Maar 't succes van den eenen of anderen kant is al evenmin groot geweest. Eigenlijk hebben beiden succes, behaald, nl. de Duitechers in de streek van Riga, de Russen daarentegen in de Boekowina. Dat weegt dus tegen elkaar op en over 'b geheel kan men zeggen, dat al de gevechten dei- laatste dagen aan den algemeenên toetsand niets hebben veranderd, de beslissing geen stap dichterbij hebben doen komen. Van ©en overwinning, door wie ook, is nog in den eersten tijd geen sprake. En niets duidt er op, dat heb dit jaar anders zal gaan oan in de beide vorige, dat een der partijen zich erverwonnen zal verklaren. Van de gevechten, of schermutselingen zooals men wil, in Macedonië, valt niet veel te zoggen; van den strijd aan het Tl- liaaneohe front, waar vooral de artillerie het woord voert, evenmin. Op zee valt te vermelden een aanval van Duitschen kant crp de Engelsche kust, welke echter alleen de beteekenis van een demo- stratie had. Van meer beteekenis is, dat een Duitsche duikboot een vijandelijk trans portschip met troepen in den grond boorde, ofschoon het vergezeld werd van een Fran sche torpedoboot. Verder werd, eveneens ir de Middellandscke Zee, een volgeladen vrachtschip van 5000 ton en, in de Iersche Zee. een Engelsche hulpkruiser tot zinken gebracht. DUITSCHLAND. Vet voor de munltiearbeiders. BERLIJN. Grant Sohwerin-Lowitz, voor zitter van de 'commissie voor de ,,Hin- denburgppende" der Duitsch© land bouwers heeft. d«n Keizer geseind, dat Ion ge volge van Hindenburg'* opwekking aan do boeren in den korten tijd can zes weken tot- dusverre reeds meer dan Ij rnillioen K.G. reuze), spek en vleeschwaren voor de munitie- nrbcidere der Duitsche industrie zijn geschon ken. Een verhaal van 1870. Naai' het Engolsch door MAX PEMBERTON I) In de geschiedenis van den Fra-nsoh-Du.it- schen oorlog is ér in het laatste stadium ook sprake van Garibaldi, Die heeft heel weinig van beteekenis uitge richt. Hij kwam in Frankrijk, toen de toestand wankopto was; bij verliet Frankrijk zonder met eer en roem overdekt te zijn als over winnaar van eenige onbeduidende echor-mutee- lingen, als overwonnene van een onbolang- rijkem veldtocht. Voor den Franse-liman is hij nooit- meer geweest dan een naam voor de Duitsche voorposten was hij een boeman, moeilijk te overwinnen en om altijd bang voor te zijn. Ik zeg, dat hij gevreesd was, maar bet ver haal van zijn grootste heldendaad ais hij niet bij Dijon en haar val lag, lag hooger op in de Vogezeneen verhaal van Fransche dorpen en Duitsche patrouilles van cavalerie op marsch en scherpschutters in de bosschen ook van een dorp. dat hiermee den naam van den man, dien Italië gezonden had, om Frank rijk te helpen geheel te niet deed. Dat dorp is Horiconrt-le-Petit, waarheen ik dozen zomer een bedevaartreis deed. Hier herinneren zij zich Garibaldi nog tot op heden hier vertel len zij u het verhaal van de guerillaroorlogeu zoo sekideradhtig, als zij dat in hun Oostelijk Fransch doom kunnen. Ik v.-as per auto tot Besancon gegaan op mijn weg naar het Jura-gebergte en ontdekte door een gelukkig toeval alleen Hericourtrie- Petit. Een kronkelend bergpad, dat mij naar ot dal gebracht moest heÉlben verleidde mij om de groene heuvels op te wandelen, te mid den waarvan het gehucht lag en dat mij met één oogopslag zijn verwoest© kerk en netto herbergliet zien. Het, is tegenwoordig zoo zeld zaam, om in Frankrijk nog een stoffelijk blijk van den oorlog van '70 te vinden, dat Hericourt lc-Petit, zijn herberg, met zijn eenvoudig voed sel en afschuwolijken wijn dadelijk mijn attentie trokken. Ik besloot mij aan een bescheiden maal te wagen als inleiding voor het verhaal, dat een bereidwillige herbergier mij wol zou willen opdissohen. Helaas, de arme man bleek stokdoof- te zijn en ik- moest mijn vingers bijna in mijn keel steken. Vóórdat ik iets te et-en kreeg. Komen e-r veel Engelschen dezen kant nit? vroeg üc hem, terwijl hij brood en-wijn voor mij neerzette. Hij knikte met zijn hoofd en wees naar de verwoeste kerk. De Duitschers verbrandden baar ja. mijnheer zeven en dertig jaar geleden. Gil bert zal u dat wel vertellen olies afge brand, behalve het koor en wqjb u nog aan den Noordkant ziet staan. Ik zal Meestor Gilbert even halen. Hij strompelde weg met behulp van een grooten eikenhouten stok en liet mij bij het karige voedsel en den zuren wijn a-heen. Maar dab alles kon mij niets sohelen. Een nadere be schouwing van Hericourt-le-Pebit rechtvaar digde de hoop, die het bij mij had opgewekt. Wat een praenti-g schouwspel zooals de rivier daar door het dal tot Besangon stroomde welk een prachtige groene heuvels, schilder achtige afgronden en grootsche rotsen! Hier moest het zeker een gems niet gemakkelijk vallen een steunpunt te vinden. En do Duit- schors hadden dit. dorp gevonden en zijn kerk verbrand! Een eigenaardige bevolking zeker. 3Ieester Gilbert verscheen, terwijl i-k in deze overpeinzingen verdiept was, en als een pracht exemplaar van de dorpsbewoners kwam hij mij \-oor deze dorpssmid. 3fogelijk, had hij zijn verhaal al eerder een paar keer verteld maar er komen weinig vreemdelingen iu Hericouit- le-Petit, en deze man had niet het air van een romanschrijver. Hij kwam met den groot-sten eerbied naar mij toe en was zeer verbaasd te h'ooren, dat ik met over de heuvels was komen aanrijden en dat hij niet geroepen was, om een paard te beslaan. Bonjour, mijnheer u heeft om mij go- zonden Dat juist niet maar toch ben ik heel büj/'dat u hier gekomen is. En uw paard mijnheer Van een paard is geen quaestie, ik ben te voet gekomen. Vraag maar jmn uw ouden vriend ginds. Hij -beloofde mij het verhaal van de kerk. Is niet Meester Gilbert natuur lijk bobben wij allen van n geboord, Doe mij hor. genoegen te gaan zitten en een glas wijn te drinken. Hij was gevleid door deze woorden en ging zittenzijn verontschuldiging makend, dat hij ma-ar in zijn overhemd was en bijzonder in zijn schik, toen ik hom mijn zak tabak présen teerde. Is het Engelsche tabak? vroeg hij mij. Ik zei,- dat ze in Londen gekocht was, en hierover geraakte hij in matelooze verrukking. Er is niets, wat bij Engelsche tabak ver geleken kan worden, riep hij nit ik was te Duinkerken een, twee, drie jaar, mijnbeer, ©n daar was niets dun Engelsche tabak te krijgen. Dat was vijf jaar geloden maar ik ben nu hier sinds den dag, waarop mijn vader gestorven is. Bi knikte en vulde zijn gïae. De herbergier FRANKRIJK. Van het Westelijk Oorlog-.terrein Het Engelsch-Fransche offensief. PARIJS Aan den linkeroever van de 31aas gevechten met handgranaten ten oos ten van hoogte 304. Aan den rechteroever deden de Fran- scheu Zaterdagavond tusschen Les Esparges en de Tranchée de Colonnes een welgeslaag den aanval. In de Duitsche loopgraven lagen na afloop van het gevecht ©en aantal lijken en de Franschen brachten van hun tocht buit mede terug. In de buurt van Moulainville werd een Duitsch vliegtuig door Fransche kanonnen omlaag geschoten. LONDEN. Veldmaarschalk Haig be richt: Wij droDgeu Zondag bij het aanbreken van den dag de loopgra ven van den vijand ten noordoosten van Neuville St-. Vaast binnen, brachten hem zware verliezen toe, beschoten zijn gedekte onderstanden en maakten krijgsgevangenen. In een welgeslaagden aanval ten noord oosten van Festubert maakten wij krijgsge vangenen. Wij leden geen verliezen. Beiderzijdsche artillerie-activiteit ten noorden van de Somme. Vier Duitsche aeroplanes werden in lucht gevechten vernield. BERLIJN. (Officieel.) Legergroep prins Rupprecht van Beieren: Na een hevige beschieting slaagden Engelsche afdeelin- gen erin zich te nestelen in een klein gedeelte van de voorste Duitsche linie ten zuidwesten van Le Transloy (ten noorden van de Somme.) Bij de overige legrs was het, afgezien van tijdelijke toeneming van het vuur in som mige sectoren en enkele gevechten op het voorterrein, rustig. De strijd bij Verdun. LONDEN. De corresp. van de Daily Chron." meldt dd. 28 Jan. uit Parijs: De algemeene indruk in militaire kringen is, dat de jongste aanval der Duitschers bij Verdun een der demonstraties is, welke de vijand den laatsten tijd op verschillende punten van het kustfront onderneemt, waarschijnlijk in hoofdzaak met het doel om de weerstandskracht van de vijandelijke stellingen te onderzoeken. Natuurlijk heb ben de Fransche en Britsche 6taven de noo- dige maatregelen getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan elkeri ernstigen vijan delijken aanval, waar die ook moge worden ingezet. Men gelooft niet, dat de Duitschers een aanval op de Engelsche linies in den zin hebben, daar deze veel te sterk bezet zijn eenige werkelijke kans op succes te bie den. De strijd om Le Transloy. PARIJS. Naar aanleiding van de jongste terreinwinst door de Engelschen behaald bij Le Transloy, zegt de „Liberté": Deze plaats is het middenpunt van een volkrijke streek tusschen Péronne, Bapaume en Albert, Het dorp is gelegen aan den weg, welke Peronne met Bapaume verbindt, waarvan het nau welijks vier mijlen verwijderd is. De vijand (had de naderingpwegen naar Le Transloy goducht versterkt en had de huizen ter ver- dediging ingericht. Do Franschen waren na 1 do verovering van Combles Le Transloy ge naderd door de nabijgelegen dorpen Le* Boeufs. Morval en een deel van Sauly-Sai) Iwel te bezetten, terwijl de EngelschenGucu decourt hadden bereikt. Maar daar was do opmarsch der geallieerden tot staan geko rnen. Le Transloy verspert nog den weg naar Bapaume. Welke zijn de stellingen. Zaterdagmorgen door de Engelschen geno men? Het legorbericht spreekt van de streek van Transloy zonder nauwkeurig aan to geven wat hier eigenlijk geschied is. Alleen naar het aantal krijgsgevangenen kunnen wij het belang van den aanval afleiden, die omvangrijker was dan de gewone opera ties. kwa-tn er zeli bij staan, als wilde hij hiermee I .Meester Gilbert aanmoedigen te vertellen; een paar kinderen en een geit luisterden op een eerbiedigen afst-ajid ook mee. Maar Ik zal u het verhaal van Meester Gilbert nnet doen, zooa-ls hij zelf vertelde, maar zooals ik het la.ter stukje voor stukje a.m elkaar paste, to©D ik weer door die tooverachtige boss oh en wan delde en mij den dag voorstelde, waarop de fuerilla's van Garibaldi voorbij waren getrok- en, en de Duitschers in Hericourt kwamen. Het Duifevhe leger had 't beleg voor Parijs geslagen vóórdat Herioourtole-Petit. begreep, dat Frankrijk in oorlog was Bedenk, welk een onneembare positie dat kleine berggehucktje innam zooals hof daar als een adelaarsn&st tegen de bergen aangodrukt lag; versterkt door de dichtste d enne woudenonbekend op de atlassen, die door de Duitschers gebruikt wer den. Groote legers kwamen Frankrijk binnen, maar geen patrouille had zöo'n fijnen neus, dat. zij Hericourt kon vinden. De herfstregens maakten piria-ts voor wiuter-sneenwbuien en nog altijd was do oorlog niets dan esn legenda voor deze borgbevolking. Ergens, zoo sprak een stem ver weg. verdei da O het onmetelijk groote <lal, gebeurden vreemde dingen in het- land, dat het volk zoo liefhad. Abt Gaud'issart, do priester, die een broeder te Mantes had, ia-achtte het arme volk van liet een en ander op de hoogte brengen. De Keizer had met dien machtigen man, met Bismarck getwist er waren veldslagen gele verd en nu werd er zelfs gevochten voor de poorten van Parijs. Mannen, dappere mannen, waren bij duizenden gesneuveld. Hongersnood en plunderingen waren aan de orde van den den dag, zuaard en vuur, dood en verwoesting. Waarop Hericourt-le-Petit antwoordde door wijs het hoofd te sc-bndden en te verklaren, dat bet niet mogelijk was. Wat. beteekende die oorlog voor hen Was er minder brood om te eten, minder goede wijn om te drinken, minder steenkool om te branden Had de kleine winkel van 3f au rice Bordelas haar deuren gesloten? Was do her berg voor reiziger of boer gesloten? Er was oorlog geweest, maar de Duitecher wa3 nu ver dwenen. Hericourt-il-Petit zou er verder niets van hooren. Deze gezegende onwetendheid duurde onge veer tot de laatste week van de noodlottige RUSLAND Van het Oostelijk oorlogsterrein. Het Russische offensief. PETROGRAD. (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) Na een krachtige artilleris- tische voorbereiding deden de Duitschers een aanval op do Russische troepen aan weerszijden van den weg Kalnzem—Schlock ten westen van Ri^a. De aanvaJ werd afgo- aeren en de Duitschers trokken in wanorde terug. - - - verloop van twee uur hervatten de Duitschers den aanval, zij werden echter op nieuw teruggeslagen. Na een voorbereiding door artillerie deed de vijand een aanval op Russische troepen, die stellingen bezet hielden op een werst afstand van het dorp Kalnzem. Het vuur der Russen noodzaakte de Duitschers den aanval te staken. In de nacht van 27 Jan. deden kleine afdeelingen na een vuurvoorbereiding eeu aanval op Russische posten aan de Rjara in do buurt van de spoorlijn Baranowitoj-Loe- ninetz, zij werden echter teruggedreven naar hare loopgraven. Een Russische Faiman, die terugkeerde van een verkenning, werd aangevallen door een Duitecb vliegtuig. In het daarop volgen de mitrailleurgevecht geraakte bet Russi sche vliegtuig in bri.nd en viel in de buurt van de Sjara ten 'zuidoosten van Barano w:tsji neer voor de Russische draad versper ringen. De lijken van den bestuurder en den waarnemer werden nog derzelfden dag geborgen. Een Duitsch vliegtuig wierp bommen óp het station van Zamerie en de spoorlijn naar Alexandrowst. Den 19den Jan. (Driekoningen) deed de aartepriester Kholmogonof met een kruis en wijwater een tournee langs de voorgeschoven loopgraven om de troepen te zegenen. On danks het artillerie-vuur van den vijand zette hij zijn tocht voort. Hij werd doodc- lijk gekwetst. Stervende diende hij een ge wond soldaat nog het laatste oliesel toe. 's Avonds gaf hij den geest. Ten zuiden van Brodv deed de vijand een aanval op Russische wachtposten, de Rus sen deden echter een tegenaanval en hij moest in wanorde terugtrekken naar zijn loopgraven. Ten noorden van Kirlibaba werd een vij andelijke aanval afgeslagen. PETROGRAD. Russische troepen deden na een artillerisiische voorbereiding een aanval aan beide zijden van den weg Kim- poiong-Jakoberu en doorbraken na een ver woed gevecht de versterkte stellingen van den vijand op een front van drie werst. Het aantal gevangenen en de buit zijn nog nie« geteld BERLIJN. (Officieel.) Front prim Leo- poid v. Beieren: Aan de Aa hevig artillerie gevecht. Aanvallen, door de Russen gedaan op beide oevers der rivier, mislukten met zware verliezen aan hun zijde. Decembermaand van het jaar 1S70. Toen kreeg het gehucht een imeeeelijk schokkend bericht. Het gebeurde n.l.. dat Sabine, de dochter van dienzelfden Bordelas, die den winkel hield, van de heuvels terugkomende, het nieuws mee bracht, dat de broeder van Meester Gilbert Albert te Fresne_ gevangen genomen was en zeker voor den morgen zou worden opgehan gen. Dat was iets, om de tongen in beweging te zetten tot het vormen van wraakpianuen. Geen man in het dorp, die nu nog met een ongeloovig gezicht glimlachte. Er zijn overal soluaten, vertelde hun het bevende meisje, terwijl zij voor de deur van de herberg stond en rich tot de verschrikte menigte wendde, op den weg naar Dyon krioelt het.overal overal soldaten in de kerken, in de bosschcn, dwars over de heuvels naar Parijs en naar het Westen. En zij Jiebi- 3Ionsieur Albert en den onderwijzer gevan gen genomen, en beiden moeten sterven, liet is waar, vrienden ik zou niet graag onware berichte nover deze geschiedenis overbrengen. Sabine was een bekoorlijk meisje, maar bij deze gedenkwaardige gelegenheid waren ei maar weinigen. die lust gevoelden haar gerust te stellen. Hoe dapper de woor den van de dorpsbewoners ook klonken, do daden waren er niet mee in overeenstem ming. Laat de priester het aan aan de oude vrouw Foucliard de moeder van Albert vertellen, zeiden do mensehen. Alles wel be schouwd, als een jonge man het oor leende san die wilde jongelieden, die spraken over een Ita liaan Garibaldi en over wat hij voor Frankrijk doen zou, werkelijk zoo'n jongen moest niet klagen als het ongeluk hem vervolgde. Een paar anderen door medelijden bewogen, om dat zij ook moeders waren, begonnen te den ken over kleine geschenken, die zij aan vrouw Fouchard zouden sturen of aan diensten, die zij haar zouden kunnen bewijzen. Geen van al len echter waagde het 't nieuws aan den jon gen Gilbert te vertellen, die den gebeelen dag in de bergen was geweest, en hi; hoorde het voor 't- eerst van zijns moeders lippen de lippen van een vrouw diep getroffen door het verlies van den zoon, dien zij liefhad. (Wordt vervolgd.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1