No. 374 Vrijdag 5 Januari 1®7 Orgaan voor Leger en Vloot. Het Jaar 1918. Onder redactie van D. MANASSEN. Gezondheidsleer Oos Oorlogsdagboek. Hei Schilderij. OEROE J»8E<2/>R<3. SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIUSSTR. 109. AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NT7MMERS VOOR MILITAIREN 1 CENT, VOOR BURGERS 3 CENT. ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 0.75, VOOR BURGERS 1-50 P.K WARTAAL Voor Adverteiitien wende men zich tot oru» Adminlstratlo, VateriusïL-a*t JCO Amsterdam. Prtji der Advertentiên per regel 30 cent. Voor Ingezon^u Mefia- deelingen op de tweede, derdo en vierde pagina dubbel tarief. Bij auonnemen: reductie. De strijd in Roemenië is uitgeloopen op een groote neerlaag voor dit land en op een teleurstelling der geallieerden, die van de toetreding ervan tot de Entente veel heil verwachtten. Maar van drie kanten rukten de legers der centralen Walachije binnen. Van het zuiden kwam generaal Von Mackensen, en deze was het, die Boecharest bezette. Hij moest daardoor den zeer breeden Donau overtrekken. Hiertoe werd door zijn troepen een hulpbrug geslagen, die we hierboven zien afge beeld. Generaal Von Mackensen kijkt toe, dat zijn mannen de brug overtrekken. Wij zien hem hier, ten halve verborgen achter een anderen officier. door J. P. BIJL, officier van gezondheid. LXXII. Verspreidingswijze besmettelijks ziekten. V. Hst besbudèeren van de verspreidingswijze van mazelen, roodvonk en pokken levert vele bezwaren op, omdat de microben, de bacte riën, die deze ziekten veroorzaken, niet of on voldoende bekend zijn. Meer zekerheid aan gaande de plaats, waar de ziektekiemen huizen, en van vaar zij in de buitenwereld terecht kpmen om weer anderen te besmetten hebben wij evenwel bij enkele andere ziekten van welke de ziektekiemen wel bekend zijn. In de eerste plaats noem ik als zoodanig de gevreesde kinderziekte diphterie. Vooral de ouderen weten welke sokrik en angst het wóórd diphterie te weeg bracht indien de geneesheer het uitsprak na een ziek kind onderzocht te hebben. Tegenwoordig, nu een zeer doeltreffende behandeling voor do ziekte bestaat en nu men weet welko maatregelen genomen moeten worden om besmetting te voorkomen, kan men zich nauwelijks voorstel len dat het nog slechts enkele tientallen jaren geleden niet zoo heel zelden voorkwam, dab binnen een week 3 of 4 kinderen in hetzelfde gezin aan die ziekte stierven. Diphterie is zooals men weet een ziekte, die vooral hij kinderen voorkomt. De kinde ren zijn gewoonlijk zwaar ziek, in de keel ontstaan velletjes, grijs, wit, grauw van kleur, die steeds grooter worden, steeds lager in de keel komen, zoodat stikkingsgevaaar optreedt. Door de nauwkeurige onderzoekingen van ver schillende geleerden, weet men tegenwoordig pVeeies welke bacterie de oorzaak is van deze ziekte; men kan de bacterie afzonderen en in het laboratorium in het leven houden en Van 25 Dec. tot 1 Jan. 26 Dec. Duitschland beantwoordt .Wil son's nota. De centralen bezetten in Wa lachije Fiijpesfci aan de lijn Boe-_ zeoe-Braila, Russen en Roeme- niërs hebben de Dobroedsja ont ruimd. De eerste ministers van de dominions zijn uitgenoodigd tob een conferentie te Londen in Februari. In een persverklaring kondigt de Russische minister van bu>- tenlandsche zaken Pokrowsky aan. dab. heb militair verbond tusschen Rusland, Engeland en Frankrijk geconsolideerd aal worden door een nauwe econo mische verbinding. 27 Generaal Joffre wordt maar schalk: van Frankrijk. De centralen veroveren Roni- nicu-Sarat in Walachije, waar door zij de Serethlinie bedreigen. Duitschland antwoordt toe stemmend op de Zwitsersch» nota. Het Luxemburgsche ministerie is afgetreden. De Engelsche troepen nemen weer een gedeelte van de Fran- sche linie aan het Somme-front over. De Tsaar verklaart in een le gerorder, dat de strijd moet voortduren, totdat de Russen Konstantinopel en de Dardanel les hebben bezet, beueveus ge heel Polen. 28 Volgens inededeeling van de Engelsche admiraliteit heeft een escadrille marinevliegèrs met succes bommen geworpen op vijandelijke kampen in Gallipoli. De strijd in Oost-Walachije en het noordelijk deel van de Dobroedsja wordt krachtig voort gezet de centralen dringen op in d* richting yau de Seretk. De zich laten voortkweeken. Daardoor is men in staat allerlei bijzonderheden over de versprei dingswijzen der ziekte te bestudeeren. Zooals te verwachten is bij een ziekte, waarbij zulke belangrijke veranderingen in de keel te zien zijn is de smetstof steeds te vinden in de keel van lijders aan diphterie. Wanneer men het keelslijm, de velletjes, die in de keel ont staan, onderzoekt vindt men daair in de dipkteriebacillen. De verspreiding van uit de keel gebeurt dan natuurlijk weer op dezelfde wijze als bij andere ziekten, waar de smetstof in de keel te vinden ismet hoesten, met niezen, door zakdoeken, door drinken uit een glas, door tusschenkomst van besmette vin gers, kleeren enz. Men kon aantoonen, dat da bacteriën vrij lang kunnen blijven leven huiten het mer.Bohelijk Iidbaaim. 4.1 naar ge lang van uö omstandigheden, of zij aan het zonlicht zijn blootgesteld of in het donker zijn, of zij in een droge of in een vochtige omgeving zijn enz., kunnen zij korter of lange- ren tijd in staat blijven nieuwe ziekten te vér- oorzaken. Maar ondanks het feit, dat de smet stof soms langen tijd aan voorwerpen kan kleven zonder af te sterven, bleek toch meermalen, dat diphterie ontstond zonder dat iemand in aanraking geweest was met een lijder aan die ziekte of zonder dat er sprake van kon zijn dat besmette voorwerpen de ziekte had overgebracht. Het bleek b. v. dat wanneer in een gezin een diphterie-geval geweest was, dat eenigen -tijd later, wanneer het patiëntje vol komen hersteld was, ook al was voor nauw keurige ontsmetting zorg gedragen, een nieuw diphterie-geval optrad bij andere leden van het gezin of bij iemand die toevallig in zoo'n gezin geweest was. Men dacht dan gewoonlijk, dat de ontsmetting niet goed gebeurd was er werd opnieuw ontsmet en zoo mogelijk met nog meer zorg, maar desondanks zag men dan dikwijls een paar weken later weer een diph- Bulgaren bezetten heb dorp Rackel in de Dobroedsjade Duit schers Dxunifcrestu in Walachije. In Engeland is een commissie van deskundigen benoemd om maatregelen te nemen ter be spoediging van den scheepsbouw. Verhoogde Duitsohe actie voor Verdun op den westelijken Maas oever (hoogte 304, een zuidelijke helling van den Mort Homrne.) De Entente geeft een afwijzend antwoord op het vredesaanbod van de centralen. Eliza toonde een boos gelaat, warm nog van een conflict m de kouken, en diende aan op somberen toon Juffrouw, een dame om u te spreken. Een stevige, goed gekleedo figuur zweefde langs de overblufte Eliza, en zonder notitie te nemen van juffrouw Lavinia's uitgestoken hand, het zij zich vallen in een gèmakkeliikeu 6toel. 't Is mij heel aangenaam u te zien, me vrouw Goodali, zei juffrouw Lavinia met ouder- wetsche hoffelijkheid; ik heb niet dikwijls hst genoegen een visite van u to ontvangen. Mevrouw Goodali had 't to kwaad met de sluiting van haar halsbontje. Ik kwam om de muzieklessen van de meisjes te betalen, verkondigde zij zonder om wegen. Lavinia was een beetje verbaasd over deze afwijking van de gewone procedure. Zij was gewend een postwissel te ontvar.gen voorliet lesgeld. Nu drie jaar lang had zij pianoles gegeven aan de twee jonge juffrouwen Goodali; dientengevolge kreunde twee maal per week haar oude instrument onder de onsympathieke aanraking van weinig geoefende Vingers, 't Was een wreede heiligschennis, maar 't hielp haar een beetje bij den eeuwigen strijd om het budget to doen kloppen. Nieuwsgierig en eenigszins onder den indruk volgde zij mevrouw Goodali's witte, fïjnge- schoeide vingers,i die doken in een bruin lede ren taschje met verguld montuur. De bezoekster was inderdaad een zeer irn- poneerendo verschijning. Reusachtige struis- vceren verhieven zich, boven een opziohtigen hoed en om el leen pols bengelde een zware gouden armband. Onwillekeurig bedacht Lavi nia, dat alleen liet halsbont een arm gezin ge torie-geval optreden b.v. bij een vriendje, dar, bij het vroegere patiëntje gespeeld had. Dergelijke gevallen waren moeilijk te ver klaren en er werd daarom gezocht of die diphterie-bacillen, de oorzaak van de ziekte, misschien nog op andere plaatsen te vinden zouden zijn. En toen bleek, dat bij verschil lende patiënten de smetstof niet alleen tijdens, de ziekte in de keel te vinden was. maar dat ook daarna nog wekenlang de diphterie-baeil- len in de keel aantoonbaar waren, ook al was de zieke/geheel Jiéfktold. Door deze vondst kreeg men natuurlijk een geheel anderen kijk op de wijze van besmetting. Wat gaf het onder dergelijke omstandigheden of de kamer al met formaline ontsmet werd, of het beddegoed al in de ontsmettingsoven ging, of alles niet lysol werd afgesponsd? Zoolang iemand ia huis was, die de smetstof in zijn keel had, in wiens keel de bacteriën zich met millioenen ver menigvuldigden, om met iedere hoestbui over do andere kinderen te worden uitgestrooid, om voortdurend aan drinkglazen, aan lepels en vorken, kortom aan alles wat met den mond in aanraking kwam vast te kleven, gaf ont smetting natuurlijk niets. De bron van de be smetting was niet te zoeken in besmette voor werpen'. maar in een kind of mensch, die hoewel reeds volkomen gezond, nog steeds de bacillen verbreidde; de bron van besmetting was te zoeken in wat men noemt een bacillen drager. Toen eenmaal bekend was, dat mensphen die gezond waren', maar vroeger diphterie gehad hadden, toch de bacillen in hun keel konden herbergen, ging men verder zoeken en toen bleek, dat de bacillen soms ook voor kwamen bij geheel gezonde menschendie nooit diphterie gehad hadden, maar die in de omgeving geweest waren van dergelijke lijders. Deze menschen waren dus blijkbaar besmet geworden, maar waren om de een of andere, ons onbekende, reden ongevoelig voor diphte rie. De bacillen groeiden welig in hun keel, maar waren niet in staat hun kwaad te doen. Zoo iemand is natuurlijk zeer ge vaarlijk voor zijn omgeving. Hij kan een an der, die wèl gevoelig is voor de ziekte besmet ten. Zeer begrijpelijk is het dus, dat men schen of kinderen, die zeker weten niet bij een zieke geweest te zijn en die niet in aanraking zijn gekomen met besmette voorwerpen toch, ziek kunnen worden. De besmetting is dan gewoonlijk afkomstig van een bacillendrager. Tallooze voorbeelden zou men daarvan kunnen noemen. Ik noem b.v. een school waar her haaldelijk kinderen diphterie kregen. Onv- smetten hielp niet en men besloot daarom alict Ieerlinge.n van de klassen waarin de gevallen; voorkwamen to onderzoeken. Er werden geen bacillendragers gevonden onder de kinderen, maar het bleek dat de onderwijzeres, die nooit ziek geweest was, de smetstof :n de keel her bergde. Toen zij uit de klasse verwijderd were, om geneeskundig behandeld te worden, was het uit met de diphterie. Sedert werden geen kinderen mee* door die ziekte aangetast. (Wordt vervolgd.) Vervolg en slot.) Indien heb geen vrede wordt, indien de geweldige strijd, met nog grooter woede, wordt voortgezet, zal, 9chijnt het, aan het Westerfront ten slotte de beslissing moeten vallen. Is daar kans op? Niemand zal dit zeker durven voorspellen. Maar wel is het jaar 1916 in dit opzicht leerzaam geweest. Den eersten Juli begonnen da Engelschen en Franschen er hun groot offensief, lang voor durende een jaar had kunnen onderhouden. Mevrouw Goodali vond ten laatste wat zij zocht. Eindelijkriep ze zegevierend. Ze legde Lavinia's rekening op het versleten tafelkleed. Ik zou de kwitantie graag meenemen, zei ze; dat spaart tijd en een postzegel, niet- Deze ietwat ruwe toespelling op haar be krompen omstandigheden deed Lavinia blozen 'tob de wortels van het grijsdoorspikkelde haar. Toch gehoorzaamde zij zwijgend, en schreef haar naam met flinke band onder de kwitantie. Toen deze formaliteit verricht was, stond de bezoekster op Ik hoop, dat u tevreden is over de vor deringen van uw dochters? waagde Lavinia op te merken, om toch iets te zeggen. Nu kwam het losl De veeren op den hoed en de gebogen neus gaven aan de verontwaardi- de matrone een merkwaardige gelijkenis met een woedende kakatoe. Neen, dat ben ik niet! Edwin wilde dat ik er niet over zou spreken, en wij wilden u sparen. Maar nu u er toch over begint... Ik kan u verzekeren, dat ik mij nooit zoo ge schaamd heb als verleden Donderdag bij de familie Provis. Gladys Provïs die les heeft van een echten muziekloeraar, speelde allerlei moeilijke dingen ook klassiekmaar toen Emily en Agnes volgden met het Dauwdrop duet" had ik wel door den grond kunnen zinken! U is bij uw tijd ten achter, juffrouw, een heel eind ten achter! Maar 't is schande, dab mijn arme kinderen daaronder moeten lyden. Op dat öogeublik werd mevrouw Goodali zoo overweldigd door moederlijk gevoel, dat ze haar toevlucht moest nemen tot een grooten zakdoek. Juffrouw Lavinia bleef een poos zwijgend staan. Zij wachtte, tot de zakdoek zijn rust plaats weer had bereikt in het met goud go- monteerde taschje en de eigenares met een zucht van onderwerping zich had gewend in de richting van de deur. Toen riep Lavinia eensklaps: ,,Halt!" en het hevelende in haai' gewoonlijk makke stem verbaasde haarzelf. Mevrouw Goodall's b°ogrood gezicht was bijna komisch in zijn verontwaardiging. Ik heb zwijgend uw verwijten aangehoord, zei Lavinia langzaam sprekend, hoewel haar hart angstig klopteomdat ilc voel dat n het recht heeft mij te beschuldigen, dat ik bij mijn tijd ten achter ben. Dat is een gebrek, dat ik met meer kan herstellen, daarvoor ben ik te oud. ("Zij glimlachte even, toen voor haar geest het visioen verrees van de domme, dik- vingcrige jongedames Goodali.) Ik zie liever ->•" rriiVrid te laten betere leiding voor uw dochters t§ zoeken. bereid, eenigszins in de war gebracht alleen door den on verwachten aanval der Duifc- schers bij Verdun. Doch van den anderen kant ook weer begonnen onder gunstige voorteek en en. Want de centralen hadden de handen vol. Rusland was reeds een maand vroeger zijn aanvallende beweging begonnen en sloeg de Oostenrijkers terug, maakte talrijke krijgsgevangenen, behaalde grooten oorlogsbuit, won elke week meer terrein. De Italianen zetten zich schrap te genover de Oostenrijkers aan de Tiroolsche grens, begonnen daarna een heftigen aanval op het Karsfcplateau en namen welhaast Görz. de zoolang bedreigde stad, in en sche nen den weg naar Triest te betreden. Sar- reil maakte zich gereed om Servië te her winnen en trok op naar 't noorden. Op verschillende andere fronten werden de cen tralen bedreigd, geslagen zelfs, nu scheen het de tijd om hen ook aan het Westerfront met kracht aan te vallen. Dat hebben de Engelschen en Franschen gedaan, en, wij weten het, met succes. Wij kunnen zelfs spreken van groot succes, niet het minst, wat de Franschen betreft, die niet alleen aan de Somme, maar ook bij Verdun den vijand hadden te weerstaan, hem daar later aanvielen. Het Somme-offen- sief heeft getoond, dat de Duitschers niet onverwinbaar waren. De strijd was er moei lijk, het geheele. front was er als 't ware een groote, deels onderaardsche vesting. Ook boden de Duitschers er krachtig en dapper tegenstand. Desniettemin hebben do geallieerden groote resultaten bereikt. In een grooten boog is ten noorden, en ten deele ook ten zuiden der Somme het Duifc- sche front teruggeduwd. Bloedig en hard nekkig is er gevochten en schoone zegepra len zijn er behaald, tal van Franschen dor pen en stadjes werden heroverd, al was er niet veel meer van over; Fransch grondge bied werd bij kilometers teruggewonnen, schoon onvruchtbaar voor jaren. Maar niet is gelukt, wat toch het doel moest zijn, door do Duitsche linie heen te breken, den vijand zoo te verslaan, dat hij terugweek tot de grens. Hij staat nog altijd, onwrik baar, op Fransch gebied, heeft zco goed als heel België in zijn bezit en van een over winnaar aan 'fc Westerfront is nog geen sprake. De tegenstanders houden er eikan der nog steeds in evenwicht, zelfs na de krachtige aanvallen der Franschen bij Ver dun, waar zij den Duitschers het vroeger veroverd gebied stuk voor stuk weer ontne men. Dat op d6n langen duur op deze wijze de Duitschers uit Frankrijk en België terug gedreven worden is mogelijk, doch dan moet de oorlog nog jaren duren, zal hij nog mil lioenen offers vragen. En dan moet de oorlog ook op andere fronten hardnekkiger worden gevoerd, met grooter kr-acht worden deorgezet. De Ita lianen staan thans op verschillende punten in 's vijands land, maar na anderhalf jaar strijdens zijn zij nog betrekkelijk zeer wei nig gevorderd. Het Oostenrijksche offensief was snel en voorspoedig en verraste, maar bet was ook kort en zonder gevolgen. De Italianen hebben vrijwel het verloren ge bied in 't noorden van hun land herwonnen; zij hebben verder aan de noordoostgrens., in de Karsrt-streek, werkelijke successen be haald, en althans een der beide steden, die zij bij hun land willen voegen, Görz (Gori- zia) is in hun handen gevallen; zij hebben ten zuiden er van bij kleine gedeelten hun bezit uitgebreid, maar er is nog weinig kijk Zij nam het bankbiljet van het tafelkleed en zonder een zweem van aarzeling wierp zij de zuurverdiende vrucht van harden arbeid in het vuur Mevrouw Goodali zette zulke oogen op, dat ze er bijna uitrolden en bleef 'n poos ademloos. Die vrouw is gok! riep zo eindelijk en snelde naar buiten. Juffrouw Lavinia zat in de schemering bij 't vuur. Er was een uitdrukking van hopeloo- ze ellende in de vriendelijke blauw© oogeu. Natuurlijk had zij op dat geld gerekend, om diverse kleine schulden af to doen: Eiiza's maandloon, den pianostemmer en oen rekening voor muziek, gekocht ten behoev van de Goodall's. Lavraia peinsde en peinsde, doch kon geen bevredigende oplossing vinden. Zij stak het gas aan en 't volle licht ont hulde de armoede van de geheele omgeving. De kamer was poover gemeubeld, het tapijt tot den draad versleten. 't Eenige wandsieraad van belang was een olieverf-schilderij in breeden, gouden lijst, 't Stelde een landschap voor. Lavinia beschouw de het altijd met eerbiedig© belangstelling; want 'fc was eon werk van haar overleden vader en stelde de plaats voor waar hij als kind had vertoefd. Zij beschouwde het als een bezit van onschatbare waarde. Als zij er naar keek, was het, of zij de stem haars vaders hoorde, terwijl zijn oogen droevig rustten op het tafereel zijner -jeugd. En ook nu weer hoorde zij de ernstige, dik-' wijls herhaalde vermaning: Doe 't nooit weg, Lavinia, wat er ook gebeurt. En nu was de beproeving gekomerr. Den volgenden morgen keken op straat vele menschen naar 't wonderlijk vrouwtje met het slecht zittende wintermantel tje, dooh Lavinia, haastig voortspoedend door het stadsgewoel, merkte er niets van. Eindelijk had zij haar bestemming bereikt. De kunsbkooper, een heertje van zestig jaar ongeveer, vroeg beleefd, wat zij verlangde. Lavinia toonde een groot pak van ettelijke vellen bruin papier, waaruit een schilderij te voorschijn kwam. De kunstkooper beschouwde het heel nauw keurig. De lijst moet nocdig opnieuw verguld worden, zei hij eindelijk en als u wilt-, kunnen wij 't schilderij wat restaureeren. Wij doen dat heel zorgvuldig... Lavinia viel hem in de rede. Ik wil het niet laten restaureeren; ik wil ;t verkoopenriep zij zenuwachtig. 's Mans, hoffelijkheid verdween als bij toover- slag. 7 't Spiit mij, dame, maar... Nu was Lavinia uit het veld geslagen. De man randde^ dat uiterste nood baar tot op, dat zij spoedig Triest, hun doel met dezen oorlog, zullen bereiken. Naar Triest is het nog een lange, lang© weg. Vooral in den Balkan zal de strijd tus schen de legers der geallieerden en der cen tralen en hun bondgenooten van karakter moeten veranderen. Voor de Dardanellen is Saloniki in de plaats gekomen; zal het laat ste bij voortzetting van den strijd geen mis lukking worden als de eerste, dan zal Lloyd George moeten zorgen voor meer troepen in Macedonië. Dit zal met veel moeilijkheden gepaard gaan. maar als generaal Sarrail geen belangrijke versterkingen krijgt, zal het hem niet licht gelukken, vreest men ook in kringen der geallieerden, om verder in Servië door te dringen. Roemenië heeft maar al te duidelijk ge leerd, dat de kracht der centralen, van Duitschland in de eerste plaats, nog niet verloren is, zelfs niet veel verminderd, 't Heeft lang geduurd, 't kostte veel wikken en wegen, veel overredingskracht, voor de Roemeensche regeering in 't laatst van Augustus 1916, zich aansloot bij de geal lieerden; toen het dat toch deed, ter onza liger ure, verwachtte men in Engeland en Frankrijk, in Rusland niet het minst, daar van groote dingen, en velen Duitschers slóeg de schrik om het hart. Maar der Duitsche leiding blijkbaar niet. Falkenhayn van uit het noorden joeg de Roemenen, die reeds vrij ver in Zevenburgen stenden, terug, Von Mackensen drong met de Bulgaren de Dobroedsja binnen, veroverde Tootrakan, bezette Silistria, nam 20,000 Roemeensche soldaten gevangen, drong al verder door en kwam bij Czernawoda, met zijn beroemde spoorwegbrug, over den Donau- Het verder verloop van den strijd in Roemenië ligt nog te kort achter ons, om er hier voel van te zeggen: van 't noorden, van 't oosten, van 't zuiden drongen de centralen door, in de Dobroedsja viel de havenstad Constanza, in Walachije de hoofdstad Boecharest in hun handen, na nog geen vier maanden oorlog- voerens waren deze gebieden in hun maolit en drongen zij Moldavië binnen, bedreigen zij thans Russisch Bessarabië en de Russi sche steden aan de Zwarte Zee. De Russi sche en Roemeensche troepen werden door de legers der centralen voortgedreven; alleen, en dit is ten minste een goede post op de rekening der geallieerden, zij werden niet omsingeld, zij konden, al was het een overschot, ontwijken naar de Serefch-linie. s Ons bestek godoogb natuurlijk niet om anders dan in groote lijnen do geschiedenis van het aan feiten zoo rijke jaar 1916 te schetsen. Behalve op de oorlogsvelden is er nog veel gebeurd, dat onze aandacht trekt. Op de zee bijv. hebben weer een paar ge vechten plaats gehad in de Noordzee, waar van de slag aan het Skagerak vooral be langwekkend is. Niet om bet resultaat, want hij heeft slechts bevestigd, dat de vloten tot nog toe geen rol van beteekenis konden spelen in dezen oorlog, en deze zeeslag was zelfs zoo weinig beslissend, dat zoowel de Engelschen als de Duitschers zich de zege praal toeschreven. Als het op aanvallen ter zea aankomt, blijft de Duitsche vloot niet ten achter bij de Engelsche. Tot tweemaal toe dit jaar zocht een eekader Duitsche oor- logsschépen de Engelsche vloot op, in het Kanaal en bij Ramsgate, waar de k-ust be schoten werd. De Duiteeke onderzeeërs heb ben ook weer hun taak verricht, zij het iets minder meedoogeuloos dan het vorige jaar. dezen stap dreef en kreeg medelijden... Hij kon 't ding wel kooped uit barmhartigheid. Maar 't gezond verstand zegevierde over zwakke opwellingen en hij dacht aan de stren ge dame, die zijn levensgezellin was en nauw keurig zijn inkomsten en zijn uitgaven con troleerde. Wij koopen alleen door onze agenten, verklaarde hij óp vriendelijken toon. Maar ik wil toch wel iets voor u doenhet stuk expo- seeren in onze étalage; komt er dan iemand, die er lust in krijgt (hij staarde weifelend naar eenige dubieuze viervoetige gedierten, die het landschap stoffeerden), dan zal ik 't u dade lijk laten weten. Mag ik uw adres? Lavinia dankte hem met warmte en liet 'fc stuk onder zijn hoede. Op weg naar huis nam zij 50 gulden op van het kapitaaltje, waar van zij moest leven. Na een wachttijd van veertien dagen be zweek Lavinia's optimisme. Aanbod van leasen had ook geen verder resultaat gehad dan één ongemanierden jongen, die heel weinig betaal de en haar veel moeite bezorgde. En zoo kwam op een goeden morgen Lavinia logs vaar buigen de Engelsche oorlogsschepen op, eenmaal in het Kanaal, een andermaal eindelijk tot de laatste uitvlucht van verarm de dames van goeden huizeze zette voor 't raam een bordje met: Kamers te huur". Met ongeduld wachtte zrij op succes, doch velen passeerden het raam. versaheidenen lazen het bordje, maar niet één belde aan, om inlichtingen te vragen. Dan, op een namiddag ia 't laatst- van de week, juist toen Lavinia haar eenigen leer ling had gehad, kwam er een bezoeker, een deftig heer. 'Hij werd 'aanstonds binnengelaten. Juffrouw Lavinia Briarley? zei hij, bur gend. Lavinia was bijna te ontroerd om te spre ken. Ze schoof hem den gemakkelijksten stoel toe en wierp roekeloos een groot stuk steen kool op 't vuur, terwijl ze al bedacht, of de vreemde thuis zou willen dineeren en hoe laat. Ik zal mijn best doen, 'fc zoo prettig mo gelijk voor u te maken", haastte zij zich hem te verzekeren. „Mqar 't werk is voor mij nog nieuw, ziet u... (Haar lippen trilden een beetje)... Dit is de zitkamer, die u geheel vrij krijgt, en als u even boven wilt zien... Zijn verbaasde blik deed haar zwijgen. O... kwam u niet om de kamers?... De blijdschap verdween van Lavinia's gelaat. Neen, zei hij kalm, ik kwam om het schil derij. 'fc Spijt me, antwoordde zij. maar 't is niet meer te koop. Ik schreef vanmorgen aan meneer Johnson, dat ik 't terug wilde heb ben. Ik had 't nooit uit mijn huis moeten laten gaan. 'fc Ia jameiee'. zei de oude hseiu Jk «sg Dit was sommigen kringen in Duitschland niet naar den zin, en ouder hen echynfc admiraal Von Tirpit®, de minister van marine te bahooren, dio zijn ontslag nam om gozon d hoid sredenen. Intusschen nog steeds worden vijande lijke, vooral Engelsche, maar ook néntralu handelsschepen getorpedeerd, en Engeland» handel en schoepvaart ondervindt groot na doel van deze soort van blokkade. Een zwoto slag voer do geallieerden betcekende ook het verlies van eenigo oorlogsschepen, die getorpedeerd werden of op mijnen stieten, wij noemen aileen heb Fransche slagschip „Suffren", dat 12 Februari ep het Engel sche pantserschip Russell", dat begin Sei zonk en waarbij vele menschenlevens verlo ren gingen. Verder heeft vooral indruk ge maakt het fcorpedeeren van den Franschen hulpkruiser ..Provence II" (28 Februari), waarbij 1000 menschen omkwamen en het Russische hospitaalschip „Portugal", ep 1 April. Een bijzonder gespannen houding tusschen Duitschlaud en do Ver. Stalen deed de torpedeering van het passagiers- stoomschip „Sussex" ontstaan, 25 Maart aan de kust van Frankrijk, waarbij ook eenige Amerikaansche reizigers den dood vonden, en van de „Marina" op 30 Octo ber, met een meerendcels Amerikaanache bemanning. Het scheen soms geen haar to schelen of de diplomatieke betrekkingen zouden worden verbroken tusschen. Duitsch land en de Ver. Staten en er was meer dan eens dreiging van oorlog. Ons land heeft ook zijn aandeel gehad in de verliezen ter zoo door den krijg. Enkele daarvan hebben bijzonder gerucht gemaakt en aanleiding gegeven tot gedachtenwi&se- ling tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeeringen, zooals vooral do torjjedeering der „Tubantia" geheel is deze quaestio nog niet opgelost. We geven Lier een lijstje der meest bekende Nederlandsche schepen, die getorpedeerd zijn of op een mijn liepen: midden Februari de „Mecklenburg" der Mij. Zeeland; 12 Maart „Zaandijk" der HollandAmerika-lijn15 Maart de „Tu- bantia" van den Kon. Holl. Lloyd; 18 Maart de „Palembang"in April do schoe ner „El zin a Helena"; 25 April de „Berkcl- stroom" der Holl. Stoomv. Mij.'op 26 April de „Dubhue", „Maasdam" en „Noordzee"; 17 Mei de ..Batavier V"; 9 Oct-ober de „Blommersdijk" motgraan voor de Nederlandsche regeering aan de Amerikaansche kust; 1 December de „Re- diri". Melding dient hier nog te warden gemaakt van de opbrengiug door de Duit schers van ons stoomschip „Prins Hendrik" op 23 Sept. en van de „Batavier II" op 24 September. Als de Duitschers iete doen, schijnen ze het tweemaal achtereen te doen, dat zagen we ook aan het torpedee- ren van de „Tubantia" op 15 en van do „Palembang" op 18 Maart van 't verloopfia jaar. Behalve de zwerftochten der Duitsche „Möwe", die 4 Maart behouden in een va- derlandsche haven terugkeerde, na menig vijandelijk handelsschip vermeestejrd te hebben, kunnen we hier niet onvermeld la ten de prestatie van de hau delsdulkboob „Deutsckland", welke tweemaal een tochfc naar Amerika deed en behouden terug keerde voor den tweeden keer op 9 Decem ber. Een zusterschip van denzolfden aard de „Bremen" moet echter op de heenreis vergaan zijn. Naast, den krijg op en in de aarde, op en 'fc toevallig in de étalage en 't trok mij aan. Kan ik u niefc verleiden Ik wil graag beta len, elke redeiijke som die u vraagt. Lavinia weifelde. Elke som, die zij vroeg? Do moede oogen dwaalden naar het noodlottige stuk bordpapier met de uitnoodiging aan vreemden, cm haar huiselijk heiligdom binnen te dringen; zij hoor de aan de voordeur Elize kijven met de groen tevrouw, die om betaling maande... Maar plot seling werd het smalle, oudachtiee gezichtje veredeld door den glans van een kloek beslui:. !n haar geest ruischte de vermaning haars vaders..Doe 'fc nooit weg Lavinia, wat er ook gebeurt". Zij wilde dat vertrouwen niet voor de twee do maal beschamen. Neen, sprak ze flink, ik kan er niet van scheiden.... En God geve, dat je 't nooit doet, zei nu de vreemdeling, opstaande; herken je m:j niet, Lavinia? Zij schudde het hoofd. Och ja, hoe zou je dat! lachte hij. Ik herinner me, dat jij een klein meisje was fcoeu ik naar Australië gbc. Er kwam een lichtvonkje in Lavinia's breinhet wakkerde langzaam aan en einde lijk: Dan bent u vaders jongito broer! Ja en de zondebok ran do familie, vulde hij aan. Ik ben ginds tamelijk forttrinlijk^gc- weest, fortuinlijk genoeg, om naar *t vader land terug te keeren en berouw te toonen ©ver mijn zonde. Maar ik zal nooit, vergeten, dat 't jou rader was, die mij hielp, eèn nieuw leven te beginnen. En nu vertelde hij Lavinia, dc-fc hij een pc ;.r maanden na zijn terugkomst te Londen vruch teloos gezocht had naar haar, zijn eenige bloed verwante, die nog ia-leven was. Ik had byna dat hopeloos werk opgege- ton, zei hij, toen ik bij toeval dat schilderij ontdekte bij Johnson voor het raam. Ik her kende 'fc dadelijk, ging naar binnen, om te inrormeeren en tot mijn blijde verrassing ga ven ze mij jouw adres. Hij nam Lavinia's bevend handje in de Ongelukkig kan ik mijn broeders edel moedigheid niet meer aan hem zelf vergoeden maar ik vertrouw, dot zijn dochter een weinig ter afdoening van de oude schuld zal willen aannemen. Toen mevrouw Goodali hoorde, dat Lavinia ging samenwonen met een rijken oom uit Australië, snapte de wijze dame aanstonds, hoe de vork in den steel zat. Ik dacht wel, dat zij ze achter de mouw had, merkte zij heel slim op, anders zou ze nooit dat baakbiljet verbrand hebben.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 1