s CORSETTENoó' DE OUDE STRIJD De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 565 Vrijdag 25 NOV. 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 per kwartaalfranco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 1 0 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. De Camera Obscura van Hildebrand; het boekwerk van Ds Nicolaas Beets, dat in de tachtiger jaren verscheen, blijft vanwege zijn grote menselijkheid en het raak weergeven van personen en toestanden een van de meest gelezen boeken uit de Nederlandse literatuur. Treffend weet de schrijver zijn figuren uit te beelden en ons mee te voeren in hun gedachtengang. Zo o.a. rijn gesprek met Keesje, het diakenhuis-mannetje, dat voorts in schrille kleuren belicht het leven van hen, die vanwege hun ouder dom en hun geldelijke onmacht op de steun van anderen, op de liefdadigheid zijn aangewezen. Het geeft weer de toe standen in die tijd in oudemannen huizen. Veel is er nadien voor onze ouden van dagen veranderd en ten goede gekeerd. De tehuizen, waarin zij hun laatste le vensjaren doorbrengen, zijn thans meestal naar de eisen des tijds inge richt; grotendeels rijn rij al onttrokken uit de sfeer van de armenzorg, die zo lange tijd de verzorging van de ouden van dagen beheerst heeft. De Lands regering heeft op dit terrein reeds nut tige, baanbrekende arbeid verricht en door het toekennen van ouderdoms pensioen (noodwet Drees en dergelijke) de bejaarden dat nare gevoel van finan ciële afhankelijkheid ontnomen. Particuliere initiatieven in den lande beijveren zich en doen wat zij kunnen om het lot van onze oudjes dragelijk te maken, terwijl de ouden van dagen zelf bij voortduring om aandacht vragen. Veel hebben de Bonden van ouden van dagen reeds voor hun leden weten te be reiken; hun onvermoeid en niet aflatend appelleren houdt dit onderwerp actueel. Doch hoe men zich ook beijveren wil om op dit terrein werkzaam te zijn en sociale hervormingen in te voeren, het probleem dat nog niet is opgelost en waar toch eigenlijk alles om draait, is de huisvesting, de verzorging van de be jaarden in eigen woningen. Oude bomen moet men niet meer verplanten! Men kan hierover met zijn vóór of tegen heel veel discussieren, een feit is echter en men zal daar rekening mee moeten houden dat in zijn algemeenheid de ouden van dagen niet naar een andere gemeente verhuizen willen. Zij zijn en blijven gehecht aan de plaats, waar zij wonen en waarmee zij zo sterk door allerlei banden verbonden zijn. Om deze binding te blijven behouden rust op de plaatselijke overheid een be langrijke plicht. Grote gemeenten. Bon- dpn voor bejaardenzorg en kerkelijke be sturen hebben reeds in onderling ver band en samenwerking huizencom plexen voor de ouden van dagen opge richt. De bejaarden hebben elk hun ei gen woning, rij leven daarin volkomen vrij en onafhankelijk. Binding met het overkoepelend orgaan, een stichting of iets dergelijks is alleen hierin merkbaar, dat deze die werkzaamheden verricht, welke de oudjes, vanwege hun mindere validiteit, niet zelve kunnen doen. Zo behoort steed- tot deze werkzaamheden de gezinswas in een centrale wasplaats, zo zal ongetwijfeld dienstbodenhulp voor het grove werk mede een van de aan gelegenheden rijn, welke de stichting Feuilleton Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 16 Zondags heeft hij gepreekt over de Farizeeër en de Tollenaar. Misschien herinner je het nog wel? Maar dacht je, dat het enig effect sorteerde? Ben je De men-en draaiden het precies om en wat zeiden ze? Nou, die preek was natuurlijk be stemd voor Klaas van der Waal; hij moest maar eens een voorbeeld nemen aan die tollenaar Ja, dat hoorde ik. Natuurlijk niet rechtstreeks, maar langs een omweg. Zo flink zijn de mensen niet dat ze in je gericht zeggen, wat ze van je denken. Dat gaat in het geniep. Al tijd achter iemands rug om". „Laten we er maar niet verder over praten. Klaas en onze avond niet be derven". Ze keek op haar horloge. „Lie ve help, Klaas, al bijna zeven uur Nu kunnen we niet eens meer ringen kopen!" „Och, wat geeft dat Dan doen we dat wel een andere keer. Maar heb je al een hotel op het oog? Voor vannacht g MEDISCHE urchtstraat 13 STBUR G tot zich zal moeten trekken. Wellicht kan zich ook de behoefte doen gevoelen aan een centrale keuken. Wij betreden hier een terrein, waar wel is waar heel veel moeilijkheden zijn, maar waar de mogelijkheden om deze op te lossen, heel veel groter zijn. In de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad van Breskens werd be sloten om de hierboven genoemde ver zorging van de ouden van dagen in hun eigen woningen ter hand te nemen. Het gemeentebestuur zal hiervoor aan de verschillende op kerkelijk en op sociaal terrein werkzaam zijnde organisaties vragen een comité te vormen om deze zo hoogst belangrijke aangelegenheid te bestuderen, Niet alleen zal deze com missie moeten nagaan hoe en in welke mate de stichting voor de ouden van da gen werken kan, zij zal ook en ter dege in studie moeten nemen de fi nanciële consequenties, welke uit een dergelijke organisatie zullen voortvloei en. Reeds bij voorbaat heeft de gemeen teraad zich bereid verklaard in de op te richten stichting met een bedrag van f 20.000,te participeren. Dat in deze commissie ook zitting zullen hebben een of meer bejaarden spreekt vanzelf. Want zij toch en zij alleen voelen elke dag opnieuw, wat het zeggen wil van anderen afhankelijk te zijn. Een mooi, sociaal'werk kan hier ver richt worden. Plaatselijk Nieuws Breskens Feestavond. Zaterdag j.l. werd in het Gemeentelijk Ontspanningslokaal door de Turnver. „D.I.O." te Breskens een feestavond ge geven voor leden en genodigden, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dezer vereniging. Na een kort openings woord door de voorzitter, dhr. v. d. Kreeke, werd een toespraak gehouden door de Secretaris van de Zeeuws-Bra bantse Turnkring, welke het bestuur en dé leden feliciteerde met dit jubi leum en de hoop uitsprak, dat de ver eniging met hetzelfde succes mag blij ven voortbestaan. Spr. bracht hierbij naar voren het mooie doel van deturn- rport, n.l. zowel de geestelijke en licha melijke opvoeding van de jeugd", het geen voor het bestuur van een vereni ging een zeer verantwoordelijke taak is. Voorts sprak hij namens het Koninklijk Gymnastiek Verbond rijn oprechte waar dering en dank uit aan het Gemeente bestuur van Breskens voor het spon taan ter berchikking stellen van een jaarlijkse subsidie, en hoopft dat nog vele andere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. Namens de Zeeuws-Brabantse Turnkring werd tenslotte aan het be stuur van „D.I.O." een fraai bloemstuk aangeboden. Door de Ere-voorzitter en tevens me deoprichter der vereniging, dhr. R. v. Quekelberghe, werd verder nog een bedoel ik". „O. dat komt best in orde. We kun nen er alvast wel even heengaan om een kamer te bespreken". „Goed, ik zal even afrekenen. Dan stappen we op". Om kwart over tien bracht Joke hem een eind weg naar de tram. „Morgen kom ik in Rotterdam," besloot Klaas. „Geen sprake van," antwoordde Joke rur-tig, maar op vaste toon. „Morgen is het Zondag en jij blijft rustig thuis. Ik ga hier naar de kerk en voor de rest vermaak ik me wel. Maandag zullen we wel weer zien. Als je ergens een paal kamers voor me weet, bel me dan even, desnoods op kantoor. Maar niet in Ida- dorp, want ik heb voorlopig mijn buik vol van de Idadorpers". „Dat kan ik me begrijpen". HOOFDSTUK X. Poging tot doodslag? Klaas arriveerde met de laatste tram in Idadorp en haalde zijn fiets op om naar huis te rijden. De mist was een beetje opgetrokken, maar het was aar dedonker; zijn f ietslamp wierp geluk kig een brede baan voor hem uit. Hoe wel hij in het donker de weg ook wel ge vonden zou hebben. Ongeveer honderd meter voor de krui sing hoorde Klaas een auto achter zich aankomen. Hij ging zoveel mogelijk naar rechts om de wagen op de smalle weg mooi verslag gelezen over de afgelopen 25 jaar. Ter gelegenheid van rijn 25- jarig lidmaatschap werd aan de heer van Quekelberghe, namens bestuur en leden, een prachtige rookstandaard aangeboden, waarmee hij niet weinig blij was. De verdere avond werd verzorgd door de conferencier-humorist Fred Kemp uit Rotterdam en de muzikale medewer king door enige amateurmuzikanten uit Breskens, o.l.v. de heer Hennekeij uit Waterlandkerkje. Het optreden van Fred Kemp oogstte zeer veel succes, herhaal de lachsalvo's klonken uit de zaal op en we mogen wel zeggen dat de keuze van deze conferencier zeer geslaagd is. Ook het muzikale gedeelte van het program ma was zeer goed en we mogen niet na laten langs deze weg de muzikanten een pluimpje te geven voor hun prima ver zorgde muziek. Aan het eind van deze zeer gezellige feestavond, waar ongetwijfeld nog ve len met genoegen aan zullen terugden ken. dankte de voorzitter alle mede werkenden voor hun keurig afgewerkt programma. Na afloop bestond er voor de liefhebbers nog gelegenheid tot dan sen, waarvan natuurlijk enthousiast ge bruik werd gemaakt. Biervliet Dodelijk ongeval. Zaterdagmorgen werd Biervliet op geschrikt door een ernstig ongeval met dodelijke afloop. Tijdens het passeren van een tractor had de 10-jarige Johny Doens uit Biervliet het ongeluk, met het hoofd tegen een tegemoetkomende bie tenwagen op te rijden. Het kind moet op slag dood geweest zijn. Tijdens de teraardebestelling Maan dagmorgen van dit slachtoffertje, bleek, hoe groot het medeleven van de bevol king was met de getroffen ouders. De R.K. kerk, waar de H. Mis werd opge dragen voor dit kind, was vrijwel tot de laatste plaats bezet. Schoolmakkertjes droegen de baar met de droeve last, ge volgd door een schat van bloemen, de kerk in. De gehele R.K. schoolbevolking woonde de kerkdienst bij. Toen het kist je de kerk werd uitgedragen, vormden de kinderen een haag, waardoor hun kameraadje door zijn vriendjes gedra gen werd. De deernis met de zwaar getroffen ouders is algemeen. Klaproos-collecte. De Klaprooscollecte voor de oorlog.?- graven heeft te Biervliet f 23,98 opge bracht. Een collecte voor het Verwaarloosde Kind van het Alg. Verbond van Kinder bescherming bracht f 28,- op. Maatschappij voor Ooft- en Tuiribouio De afdeling Biervliet van de Maat schappij voor Ooft- en Tuinbouw be legt heden een filmavond in het Oude Raedthuys te Biervliet. Spreker is de heer A. Hoolhorst, voorzitter van de Mij. voor ooft- en tuinbouw Westelijk Z. Vlaanderen. Deze avond is bedoeld als te laten passeren. Misschien enkele me ters voor de splitsing passeerde de wa gen hem en w"él zo rakelings, dat Klaas bliksemsnel met zijn fiets in het gras ging, anders was hij vast aangereden. Hij smoorde een vloek en kantelde, waardoor hij half in de rioot tuimelde. De auto was inmiddels rechtsaf gesla gen en Klaas herkende de wagen van Harm van Vliet. „Zo'n lammeling!" siste Klaas tussen zijn tanden, terwijl hij met rijn fiets weer naar de weg ging. Het water sij pelde uit zijn broekspijpen. Vlug stapte hij weer op, doch rijn fiets was ook be schadigd. Er zat een slag in het voor wiel, zodat hij het laatste stuk naar huis moest lopen. Onmiddellijk begreep hij, dat de jonge boer opzettelijk getracht had hem in de sloot te rijden. Hij zou in het vervolg 's avonds een beetje voor zichtiger moeten zijn. Voortaan maar de andere weg gaan, dacht hij, toen hij met stevige passen de laatste kilometer naar huis aflegde. Zondagsmorgens vroeg boog hij het voorwiel van zijn fiets zo goed en zo kwaad als het ging weer recht en reed naar de kerk. In de bank schuin tegen over hem zag hij de oude van Vliet, zijn vrouw en Harm zitten. Hun blikken ont moetten elkaar een ogenblik, als wilden ze elkaar peilen. Het leek wel, of er een spotlach te zien was op het gezicht van de jonge boer. Klaas zuchtte en keek propaganda-avond voor de tuinbouw. Nu er enkele tuinbouwbedrijven in de Braakmanpolder komen, heeft het be stuur gemeend de aandacht op de ver eniging te moeten vestigen. Ook de tuinbouw-voorlichtingsdienst zal aanwezig zijn. Groede Raadsvergadering. De raad der gemeente Groede kwam in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heren C. W. Cijsouw, wegens ziekte, en R. van Damme, die later ter vergadering verscheen. De voorzitter, burgemeester Everaars, sprak de wens uit, dat wethouder Cijsouw, die nu reeds lange tijd ziek is, zou mogen herstellen. Fel protest werd aangetekend tegen het feit, dat wachtmeester Hofman van de Rijkspolitie, wordt overgeplaatst. Zijn plaats zou niet door een ander worden ingenomen. Vooral in het badseizen zullen twee politiemannen de drukte niet aan kunnen. Hierdoor zal de goede gang van zaken van b.v. het verkeer, ernstig te lijden krijgen. Medegedeeld werd, dat de bevolking de bazar, welke gehouden werd ten bate van de muziekvereniging, op verrassende wijze heeft gesteund. Een rondgang door de gemeente bracht aanvankelijk reeds 1' 2500,in kas, terwijl de bazar nog eens f 4500,— opbracht. Van dit prach tige resultaat zal de muziekvereniging nieuwe instrumenten kunnen aanschaf fen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De heer P. van der Hooft werd benoemd tot lid van de woonruimte commissie. Besloten werd een bureau voor het hoofd der o. 1. school aan te schaffen, dat geplaatst zal worden in een lokaal van de school. De heer De Hulster werd herbenoemd als voorzitter van het Burgerlijk armbe stuur. De gemeentebegroting werd vast gesteld. Allereerst bracht de voorzitter dank aan het gemeentepersoneel, dat ondanks moeilijkheden er in slaagde de begroting tijdig gereed te krijgen. On danks paseen en meten, bezuinigen en het schrappen van vaak noodzakelijke werken, is het niet mogelijk de begro ting sluitend te krijgen. Daar de ge meente zich zelf steeds heeft kunnen bedruipen, is het niet mogelijk een gro tere uitkering te krijgen uit het gemeen tefonds. Het is wel droevig, als men de cijfers van naburige gemeenten verge lijkt met de eigen inkomsten. Men be merkt dan, dat deze gemeenten f 30,51 per hoofd der bevolking meer krijgen dan Groede uit dit gemeentefond-. Men zal een beroep op het Rijk doen om de uitkering te verhogen. De heer Vermeu len hield als enig raadslid een algemene beschouwing naar aanleiding der begro ting. Hij waarschuwde B. en W. er voor, toch vooral niet verder te bezuinigen, daar het algemeen verzorgingspeil toch niet omlaag mag gaan. Van hem kwam het voorstel een fel protest aan te teke nen tegen de overplaatsing van wacht meester Hofman, welk voorstel direct door de andere raadsleden werd ge steund. De begroting sluit in de gewone dienst met een tekort van f 17.097,98. De kap. dienst sluit eveneens met een nadelig saldo van f 79.871,51. Besloten werd een subsidie te verle nen aan het Wit-Gele Kruis te Oost burg voor de leden dezer afdeling te Groede. f 2,50 per lid zal verleend wor den. Eveneens werd besloten in te gaan maar de andere kant uit, maar hij voel de, dat veler blikken op hem gericht bleven, tot de dominee de kansel be trad. De duivel zat ook weer in de kerk. Klaas kon zijn gedachten niet bij de preek houden, maar het stond bij hem vast, dat Joke hiervan nooit iets te we ten mocht komen. Er was al narigheid genoeg. Kerstmis kwam en ging. Oudejaars avond werd gevierd, het nieuwe jaar be gon cn het gewone leven ging weer z'n dagelijkse gang. Klaas, die op het hele eiland kennissen had, al wilden er heel wat niets meer van hem weten, slaagde door bemiddeling van zijn vriend Bak ker in Munnikenoord een flinke zit- slaapkamer voor Joke te bemachtigen. Met een paar woorden had hij Bakker verteld, wat er gebeurd was en deze zei: „Wij hebben thuis ruimte genoeg, Klaas. Ze kan bij ons komen, als ze wil. Dan is ze meteen dicht bij haar werk. Met de fiets nog geen kwartier". Joke vond het uitstekend en Maan dagsavonds reeds haalde Bakker in zijn jeep Joke met haar koffers op. De ka mer was ruim en prettig ingericht en Joke was tevreden. Over de kostprijs was men het dadelijk eens en moeder Bakker was niet alleen een prettige, maar bovendien een verstandige vrouw, die ook nimmer iets geloofd had van de praaties op het eiland. Joke werd in de huiselijke kring opgenomen en toen

De Schakel | 1955 | | pagina 1