BOBBE Europa produceert bh DE OUDE STRIJD eo-Iz ee eat en OL De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 562 Vrijdag 4 NOV. 1955 DrukkerS'Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs 1,10 per kwartaalfranco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra. Autosilo's. In Karlruhe is dezer dagen een heel merkwaardig betonnen gebouw in ge bruik genomen, dat van heinde en ver belangstellenden trekt. Het heeft een aardige duit gekost, maar dat komt er op de duur zeker wel weer uit. Op de begane grond zijn een benzine-tanksta- tion en een gewone garage-ingang te zien, maar wie z'n ogen niet in de zak heeft zal weldra ontdekken, dat de ge bruikelijke pilaren extra dik zijn en meer torsen dan een normale dakbe dekking. Het telt in totaal vijf verdie pingen, dit bouwwerk, waarin 120 mo torvoertuigen geparkeerd kunnen wor den, reparaties met moderne instru menten in-de-loop-weg aangebracht, de inwendige mens versterkt aan een snel- buffet, eerste hulp bij ongelukken wordt verleend, enz. De bestuurder heeft zijn wagen slechts de garage in te rijden tot hij een automatisch oplichtend stop bordje ziet, een bonnetje in ontvangst nemen en vertrekken. De auto verdwijnt via transportband en lift in enkele se conden naar zijn plaats. Hiervoor wordt een soort rolstoel gebruikt, die electrisch vanaf de ingang wordt bediend - zowel heen als terug. Snijbrander voor beton. In de U.S.A. is een snijbrander ge maakt, die werkt met een vuurstraal van vierduizend graden celcius. Speciaal bedoeld voor het doorsnijden van blok ken beton. Met 't voorbehoud: Niet aan ongure lieden ter hand stellen Zijn er overigens hier of daar nog oude bun kers op te ruimen? Redding van drenkelingen. Evenals in ons land de „Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij kent men bij onze Oosterburen een Ver eniging tot redding van schipbreukelin gen. Op haar jongste jaarvergadering heeft ze besloten, haar aantal stations in de Duitse Bocht uit te breiden en hun uitrusting te verbeteren. Hierbij is in de 1ste plaats gedacht aan een 7-tal nieuwe en bizonder snelle boten, waar van de eerste reeds op stapel stond en thans z'n proefvaart heeft gemaakt. Hij is bijna 22 m. lang en 5 m. breed, met een diepgang van 1,60 m. Aan de achter zijde, aan weerskanten, bevinden zich de beide motoren van 300 paardenkrach ten, die een snelheid van 10 a 11 zee mijlen per uur garanderen. (De volgen de zes van dit type krijgen een extra motor middenachter, van 1000 pk., zo dat een snelheid van 17 zeemijlen per uur kan worden bereikt en zelfs grote zeeschepen op sleeptouw genomen kun nen worden). Reeds tijdens de zesde Internationale Conferentie voor het Reddingswezen - waaraan 16 landen deelnamen (in 1951) - was over zo'n soort boot gesproken, maar een bruikbaar ontwerp had men nog niet. Het ligt dan ook voor de hand, dat op de eerstvolgende vergadering meerdere maatschappijen 't Duitse mo del zullen willen overnemen. J. P. d. K. Feuilleton Een verhaal van de water vloed op een Z.-H. eiland, door HENK VAN HEESWIJK 13 „Joke, luister nu eens naar verstan dige taal. Wacht nog een paar maan den. Dan ga ik naar je vader en vertel hem dat we trouwen willen. Elke week is winst voor ons en hoe later we het bekend maken, hoe beter het is. Wat heb je aan al die moeilijkheden? Mij kan het niet schelen, maar ik ben be ducht voor jou. Toe Joke, doe wat ik je zeg, heus, het is beter". Het meisje dacht een poosje na en zuchtte. „Goed dan," gaf ze ten leste toe. „Maar ringen kopen we eta die dragen we als we bij elkaar zijn. Thuis zal ik het ding wel in mijn tasje doen, als je er persé op staat". De wereld is echter klein. Joke en Klaas waren zo weg van elkaar, dat ze er geen erg in hadden, dat een dorps genoot hen passeerde, even bleef staan en het paar hoofdschuddend nakeek. Die avond kwam Joke met de laatste tram thuis, maar dat gebeurde wel meer en niemand op de boerderij had daar erg in. Harm en Joke waren vol wassen en vader van Vliet wist wel, dat ze in geen zeven sloten tegelijk zou den lopen. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering. De gemeenteraad van Aardenburg kwam vorige week in openbare zitting bijeen, o.l.v. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen. Afwezig was Mevr. E. J van den Broecke-de Man. In zijn openingswoord deelde de bur gemeester mee, dat het gevaar voor uit breiding van mond- én klauwzeer in de- gemeente voldoende was bedwongen. De beide wijzigingen van de uitbrei dingsplannen voor Aardenburg en Eede waren door de wederopbouwinstanties goedgekeurd. Bericht was binnengeko men dat de aanleg van het rijwielpad van Aardenburg naar St. Kruis uitge voerd kon worden in D.A.C.W.-verband, maar dat er dit jaar nog niet aan be gonnen kon worden. In afwachting daarvan zal het slechtste gedeelte, n.l. vanaf de Kreek naar de kom van Sint Kruis in eigen beheer zo spoedig moge lijk worden uitgevoerd. De raad zal medewerken bij de tot standkoming van de benoeming van een vakonderwijzeres aan de V.G.L.O.-afde- ling van de R.K. Meisjesschool. Ingevolge art. 55 van de l.o.wet 1920 werd de vergoeding per leerling voor de lagere scholen vastgesteld op f 30,- per leerling. Er wordt f 75,- beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten voor opleiding van kleuteronderwijzeres. De verordeningen op de heffing van opcenten op de grondbelasting en de heffing van begraafrechten werden met alg. st. gewijzigd. Deze laatste werden op de verschillende punten verhoogd. De K.A.B. kreeg een bijdrage in de ontwikkelingscursussen voor zijn leden, tot een bedrag van f 7,50 per leerling. Het Nationaal Rheumafonds kreeg 1 ent. p. inwoner als eenmalige subsidie. De bijdrage in de interdiocesane stichting Katholieke beroepskeuze zal maximaal f 15,- per geval bedragen en de muziek vereniging „E.N.Z.K." uit St. Kruis werd f 200,- subsidie verleend. Afgewezen werd een aanvrage van de stichting Rozenoord. De heer J. Rosseel betreurde dit en stelde voor de gevraag de subsidie alsnog te verlenen, maar met de stemmen van de heren A. v. d. Lijcke en J. Rosseel voor besliste de raad an ders. Voor f 625,- wordt een zandstrooier aangekocht. Deze zal achter een ge meenteauto gekoppeld kunnen worden, voor bestrijding gladheid der wegen. Het voormalig schoollokaal van de openb. lagere school en de voormalige ziekenbarak werden verhuurd voorresp. f 40,- en f 60,- voor de inrichting van een diepvriesinstallatie. In het bijzonder roemde de burgemeester de ontplooide activiteit in de wijk St. Kruis, speciaal bij de inrichting van voornoemde school tot dorpshuis. De wijze waarop de be volking dit in gemeenschappelijk over leg doet is bewonderenswaardig. De rekeningen en begrotingen van de Algemene Armbesturen van Aardenburg en Eede werden goedgekeurd. Op voor stel van de heer Catsman werd nog niet voorzien in de vacature Dierkx in het Algem. Armbestuur van Aardenburg, daar overwogen wordt de beide armbe Maar Donderdagavond kwamen de poppen aan het dansen. Harm was met paard en wagen naar de Coöperatie geweest om kunstmest te halen. Daar was ook Kees Numan, een andére boe renzoon. Ze hadden even een praatje met elkaar gemaakt en zo terloops had Kees gezegd: „Wat hoor ik, heeft je zuster verkerng met Klaas?" Harm keek de ander verwonderd aan. „Klaas? Welke Klaas?" „Wel, die1 opzichter bij de Waterstaat. Die jongen van van der Waal". „Ben je nou helemaal zeg. Hoe kom je aan die onzin?" „Tja, ik weet het niet, hoor. Maar men heeft Klaas en Joke gezien in Rot terdam, stevig gearmd. Ik vond het ook vreemd toen ik het hoorde, maar men heeft beiden pertinent herkend". „Ik weet nergens van hoor," ant woordde Harm, die inwendig nijdig was en er niet al te veel geloof aan hechtte. Meer werd er niet over gesproken, maar bij Harm bleef het zitten. Zoals ieder een. wist ook Harm wat er over Klaas verteld werd. Nu behoorde hij niet tot dat slag mensen, dat alles maar zonder meer gelooft, maar aan de andere kant was een goede naam hem alles waard en als zijn zuster op het eiland over de tong ging, dan moe^t daar zo spoedig mogelijk een eind aan komen. Hij zou haar vanavond wel eens polsen. Joke kwam gewoon als altijd om kwart voor zes thuis en Harm, die er de hele da?? over nagedacht had, nam zijn zus ter in de schuur, toen ze haar fiets weg zette, even onder handen. sturen samen te voegen. Eede werkt met een tekort, Aardenburg met winst en dit kan geëgaliseerd worden. De scheiding is alleen nog maar een gevolg van de samenvoeging van beide gemeenten. Het college kan kasgeldleningen op nemen tot een bedrag van maximaal f 600.000,-. Over de begroting voor het dienst jaar 1956 kon de burgemeester optimis tische geluiden laten horen. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 604.9461,83 waarin een post van f 6608,85 voor onvoorzien. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten f 1.356.932,30, aan uitga ven f 2.016.038,50, dus een nadelig slot van f 659.106,20. Bij de rondvraag informeerde de heer Rosseel of het niet mogelijk was een zitbank te plaatsen, daar hieraan be hoefte bestond. De burgemeester zei toe, dit in overweging te zullen nemen. Biervliet Raadsvergadering De raad der gemeente Biervliet kwam in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Burgemeester A. P. Kor tense. De notulen werden z.h.st. goedgekeurd. Bij de ingek. stukken en mededelin gen bevond zich een schrijven van de Minister van Financië n, dat hij een voorschot toekende ad f 8720,- voor de wegverharding met bijkomende werken in de Havenstraat uitgevoerd. Het voor schot bedraagt ruim 77 112 pCt. van de werkelijke kosten. De bouwverordening werd gewijzigd en er werd bepaald, dat in bouwwerken van minstens 3 bouwlagen en meer een schuilplaats dient aangebracht te wor den. Hierna kwam de begroting 1956 aan de orde. Er bleken geen moeilijkheden in de door B. en W. uitgetrokken posten te zitten en de raad ging accoord met. de voorgestelde bedragen. Om het contact tu:sen het gemeente- personeel in de ruimste zin van het woord te verstevigen, deed de voorzitter de suggestie een z.g. bindingsavond in te stellen. De raad bleek hiervoor te voe len. Een post wordt hiervoor nog niet op de begroting gebracht, dit kan later wanneer de nadere details zijn uitge werkt nog bij begrotingswijziging ge schieden. Over de aanvrage van de zijde van de Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland, om een subsidie van 20 cent per consult in de gemeente ge houden, stelden B. en W. voor nog niet te beslissen, aangezien zij allereerst nog willen onderzoeken wat genoemde Com missie beoogt; immers de consultaties worden door de gemeentearts verzorgd, die een redelijke bezoldiging geniet. Op de aanvrage om 1 cent per inwo ner, voor éénmaal, werd aan het Na tionaal Rheumafonds genoemde subsi die toegezegd. Over de begrotingspost met betrek king tot de kosten van de schoolartsen- dienst ad f 750,- kwam de raad weer in discussie over de onbevredigende wer king van deze dienst. De voorz. zei dat Dr. Timmer thans weer beter is en hem gesproken hebbende heeft vernomen, dat de schoolarts eerst nog de school van de heer Weststrate te Terneuzen „Kees Numan wist vanmorgen te ver tellen, dat men jou en Klaas in Rotter dam heeft gezien, stijf gearmd. Is dat zo?" Joke kreeg een kleur, maar in het halfduister van de schuur bemerkte Harm dit niet. Even dacht het meisje na en in haar eerste opwelling wilde ze een leugentje verzinnen. Maar meteen dacht ze: Men komt het nu toch te we ten en ik hoef me er toch niet over te schamen? „Ja," antwoordde ze, zo rustig moge lijk, „dat klopt. We verloven ons een dezer daven en zullen waarschijnlijk in het voorjaar trouwen". „Wat? Is het dus toch waar?" „Ja, is dat zo gek?" Joke keek haar broer verwonderd aan. „Jij hebt toch ook verkering?" „Maar Joke, waar zit je verstand? Weet je dan niet, wat die opzichter voor iemand is?" „O, ik weet alles van de praatjes, die men over hem en die weduwe over het eiland heeft rondgestrooid. Maar daar trek ik me niets van aan. Of geloof jij soms al dat geklets? Ik weet wel beter". Harm staarde zijn zuster vol ontzet ting aan. Hij had altijd in de veronder stelling verkeerd, dat ze een heel nuch ter, practisch meisje was, die helemaal nog niet aan trouwen dacht en mis schien wel nooit zou trouwen. Ze be moeide zich immers nooit met jongens, noch in het dorp, noch in de polder. En nu moest hij van een ander horen, dat ze verkeerde en nog wel met een van de beruchtste figuren van het eiland! Ls c^een cj-ciecLeeabe cantyiieet Men kan gerust zeggen, dat geen garderobe compleet is zonder een ROK of BLOUSE. De rok en blouse worden zowel voor middag- als voor avond kleding gedragen. Wij brengen een zéér uitgebreide collectie rokken en blouses, van diverse aparte materialen ver vaardigd. KAMGAREN en WOLLEN JERSEY ROKKEN, maten 36 t.m. 50, prijzen vanaf f 16,50 tot f 29,50 WOLLEN BLOUSES, in diverse moderne kleuren en aparte modellen, maten 36 t.m. 48, vanaf f 14,75 tot f 27,50 COCKTAIL- en AVONDROKKEN, zeer aparte modellen, maten 38 t.m. 48, vanaf f 12,75 tot f 54,50 COCKTAIL- en AVONDBLOUSES, in diverse zeer aparte modellen en materialen, maten 38 t.m. 48, vanaf f 19,75 tot f 37,50 VOOR UW ROKKEN en BLOUSES Eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE 0USKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot entrain stopt vooronza zaak dient te onderzoeken, vooraleer de Bier- vlietse scholen aan de beurt kunnen ko men. Ook spr. moest toegeven, dat één controle per drie jaar niet beantwoordt aan het doel waarvoor de schoolartsen- dienst in het leven is geroepen en zei deze zienswijze aan de Commissie voor te leggen om te kunnen bewerkstelligen, dat de controle in het vervolg minstens om de twee jaar zal plaats hebben. Naar aanleiding van het door B. en W. in de begroting voorgestelde bedrag van f 1000,- voor het zwemmen in de Braakman, informeerde de heer A. J. van Hoeve er naar of reeds met de ge meenten Hoek en Philippine terzake overleg was gepleegd. Dit bleek niet het geval te zijn, maar de voorz. beklem toonde dat door deze post de wil om gezamenlijk iets te ondernemen, ten einde het zwemmen in de Braakman in geregelder banen te leiden, ln de ge meente Biervliet leeft. Spr. noemde in ,,Ik sta gewoon verstomd," was alles, wat de jongen er uit kon brengen. „Wat zal vader er wel van zeggen, als hij het hoort? En wat zullen de mensen er wel van zeggen?" „Zeg, trek jij je wat van de mensen aan? Wees nou wijzer. En met vader zal ik het zelf wel rooien. Laat dat maar aan mij over". „Joke, meid, hij schopt je de boer derij af „Dat zal zo'n vaart niet lopen en als het niet anders kan, wel, dan sla ik wel in het dorp of elders op het eiland mijn bivak op. Goeie, Harm, ik had toch ge dacht dat jij verstandiger zou zijn. Ge loof jij alles, wat ze van Klaas vertel len?" „Nu ja, alles Er zal toch wel wat van waar zijn, veronderstel ik". „Niets is er van waar, hoor je? Maar dan ook absoluut niets!" Joke had op hartstochtelijke toon gesproken en uit haar ogen vlamde vuur. Harm schrok van die heftige toon en legde bezwerend zijn hand op haar arm. Maar zij schud de die van zich af en vervolgde: „Jij bent al net als de rest! Ba, wat een ver velend kletseiland is dit toch! Zelfs in Botterdam kunnen ze ons niet met rust laten. Het is tenslotte toch mijn zaak met wie ik wil omgaan? Klaas en ik houden van elkaar en al zal de onder ste steen boven keren, wij trouwen". „Nu ja." suste Harm, „dat moet je tenslotte zelf weten. Je bent geen school meisje meer. Maar Ik voorzie een reeks moeilijkheden, vooral hier op de hof. Je weet net hoe vader is. En wat dat

De Schakel | 1955 | | pagina 1