WEST-Z.-VLAANDEREN Nieuwe trajecten door Z.V.T.M. aangevraagd. De Z.V.T.M. heeft in verband met de indijking van de Braakman en de aan leg van de wegen hierin uitbreiding van haar Concessie gevraagd met een recht streekse verbinding Hoek-Bievliet en Biervliet IJzendijke als althans de be trokken wegen klaar zijn. Op dat tijd stip zal de verbinding' Philippine Hoek en IJzendijke-Veldzicht (grens) verval len, althans het verzoek van de Z.V.T.M. n de vergadering betreffende het perso imnvervoer in Zeeland welke op 28 Sep tember e.k. te Middelburg gehouden zal worden zullen de aanvragen van de Z.V.T.M. en van vele andere Zeeuwse autobusondernemingen behandeld wor den. VOORLICHTINGSBUREAU VAN OEN VOEDINGSRAAD Pruimen en ivat XJ ermee kunt doen. Van pruimen „als eieren zo groot" zul len wij dank zij de bevredigende oogst dit jaar naar hartelust kunnen genie ten. Geen goter genoegen dan pruimen eten op een fietstocht of een dag aan zee. Pruimen hebben een laxerende wer king, die velen ten goede zal komen. Al leen zij. die er last van huni ingewanden door krijgen, zouden er goed aan doen niet naar hartelust uit de zak te snoe pen. En wat de kinderen betreft: let er vooral op, dat zij hun magen niet met onrijpe zure pruimen overladen: over de gevolgen daarvan hoeven wij U niets te zeggen. Eet de vruchten rauw of maak er sap van. Pruimensap is een heerlijke puddingsaus en valt ook als drank niet te versmaden. Wilt U pruimen inmaken, doe dat dan alleen als Uw voorraad zó groot is, dat U ze niet alle rauw kunt eten. Denkt U pluimen al dan niet rauw te verwerken tot gerechten, die de tong strelen, kijk dan eens of onze recepten iets van Uw gading geven. Recepten voor 4 personen. Geleipudding met pruimen. 1 pakje gelatinepuddingpoeder met citroen- of sinaasappelsmaak, 6,5 dl water, zo nodig suiker, 500 g prui men. desgewenst vanillesaus, ge maakt van 2,5 dl melk, een eetlepel custardpoeder en een eetlepel suiker De gelatine in een kom doen en zo no dig de klontjes cr uit drukken. De helft van het water aan de kook brengen en over de gelatine schenken. Wanneer deze opgelost is. al roerende de rest van het water erbij schenken. Zo nodig suiker toevoegen. De massa afgedekt laten staan tot hij aan de kant drillig begint te worden het.geeen bij warm weer enkele uren kan duren). De helft van de pruimen schoonma ken en ontpitten en, wanneer zij groot zijn, verder in stukken snijden. Deze door de geleimassa scheppen, zodat zij er gelijkmatig in verdeeld zijn. De gelei overdoen in een grote schaal of in enkele kleine schaaltjes en geheel stijf laten worden. Enkele achtergehouden pruimen schil len. in parten snijden en als garnering om of op de gelei leggen. Desgewenst vanillesaus bij de gelei geven. Opeens echter was Klaas daar wegge bleven. Trouwens, het wérk lag op de duur ook te ver. maar toen dat bericht kwam... nee, toen had niemand gr twijfeld. Klaas wist dit alles wel. Maar hij trok zich er weinig van aan. Wel was hij. kort daarna op bezoek geweekt bij de dominee in Tdadorp. En toen had er een lang ge sprek plaats gevonden. Natuurlijk wist geen mens, wat er besproken was, doch voor de goegemeente stond het va°t. dat Klaas behoorlijk of onbehoorlijk op z'n tabernakel had gehad van de predikant. Was het ook geen schande voor het eiland? Zoiets kwam toch niet van pas? De Zondag daarop had de dominee een boetpredicatie gehouden. Hij had ge sproken over de oude strijd, waar ieder mens mee te kampen heeft en die moei lijk te overwinnen was. Natuurlijk, dacht de gemeente, dat is aan het adres van Klaas Doch ze waren stom van verwon dering, dat Klaa° een paar weken later e-ewoon, alsof er niets gebeurd was, toe gelaten werd tot het Avondmaal Nee, maar, dat was toch te gortig! Anderen waren van mening, dat de zondaar zich bekeerd had en wie had dan nog het recht hem van de tafel des He ren te weren? Wie zonder zonde is, wer- pe het eerst de steen Klaas ging echter rustig door met zijn werkzaamheden en er was geen arbei der, die in de nabijheid van de opzich ter hierover ook maar een onvertogen woord durfde te uiten. Ze zouden ook wel wijzer zijn; Klaas was een beste ke rel als opzichter, geen drijver en ook geen vloeker, zoals die vorige, die van IJsselmonde kwam. Ja, het was best wer ken bij Van der Waal. Jammer, dat er Pruimentaart. (vlaai gebakken in een platte taart vorm van pl.m. 24 cm. middellijn). 125 g. bloem, 'n half a drievierde dl. melk, 8 g. gist, 1,5 eetlepel basterd suiker, 1,5 theelepel zout, halve ei dooier, 25 g. harde boter of marga rine, 500 g. pruimen, ongeveer 100 g. (6 eetlepels) suiker. De melk lauw maken en van het vuur af de gist er mee aanroeren. Bloem, sui ker en zout samen zeven in een grote kom. Een kuiltje erin maken en de melk met gist er in schenken. Geleidelijk de bloem met de vloeistof en met de eidooier vermengen tot een soepel deeg is ver kregen. De kom met deeg in een teiltje lauw water plaatsen, afdekken met een schone doek en 20 minuten zo laten staan. Het deeg uitrollen tot een vier kante lap van ongeveer een halve cm. dikte. De boter of margarine in kleine klontjes op de helft van de deeglap leg gen en de tweede helft er over slaan. Het deeg in drieën vouwen en weer tot een dunne lap uitrollen. De lap aan alle kanten iets groter maken dan de bak vorm. Het deeg na een kwartiertje rust losjes over brengen in een ingevette vorm en tegen de bodem en zijkanten drukken. Het deeg op diverse plaatsen met een vork inprikken. De vorm vullen met de schoonge maakte gehalveerde en ontpitte prui men. De suiker er over strooien. De taart gaar en lichtbruin bakken in ongeveer 40 minuten. Het gebak uit de vorm ne men en laten afkoelen op een (taart)- rooster. Ingezonden Middenstandsonderwijs. De maanden Juli en Augustus, waarin de ene helft van Nederland de andere heeft geëxamineerd, liggen weer achter ons, maar het volgend jaar komen deze maanden met hun examens terug en dan zullen weer vele jonge middenstanders met gemengde gevoelens aan hun exa mentafeitje plaats moeten nemen. No{ enkele weken en de cursussen beginnen weer met de opleiding voor het Midden standsdiploma. Als voorzitter van de Winkeliersver eniging en de I.M.O.-cursus te Breskens wil ik hier in het kort iets over deze opleidingen zeggen, omdat hier de jonge middenstander dikwijls het slachtoffer wordt van een verkeerde voorlichting. Er bestaan verschillende dure, schriftelijke cursussen, die met mooie leuzen aan de middenstanders geld verdienen, maar zelden of nooit een diploma bezorgen. Schriftelijk studeren is duur en voor onze middenstanders onmogelijk, daar het contact tussen leraar en cursist ont breekt. De landelijke Middenstandsorganisa ties hebben onderwijscentrales in het le ven geroepen om de middenstanders in de gelegenheid te stellen goede, monde linge cursussen te volgen, die gegeven worden door bevoegde leraren onder toe zicht van de eigen onderwijscentrale. In ons land bestaan er voor het mid denstandsonderwijs drie organisaties n.l. de Christelijke Centrale, de Katholieke Centrale en het neutrale Instituut voor Middenstandsontwikkeling. Het vorig jaar is in Breskens een Middenstandscursus opgericht, onder lei ding van de heer J. F. de Pauw. Deze cursus staat onder controle en inspectie van het Instituut voor Middenstands ontwikkeling in Den Haag. Het bestuur van deze cursus is gevormd uit onze eiggp Breskense middenstand. Onze cursus heeft nu na één jaar reeds bewezen, dat ze een aanwinst is voor de Breskense middenstand, want na een studie van slechts één jaar slaagden alle candidaten voor het Middenstands diploma. De leider van de cursus, de heer zulke lelijke praatjes over hem gingen. Bij stukjes en beetjes was ook Joke van Vliet bekend geworden met de ge schiedenis rond Klaas en de befaamdë weduwe In het Strijense. Vroeger had ze Klaas altijd een aardige jongen gevon den. Samen hadden ze op school gegaan, samen in dezelfde klas gezeten en samen ook wel kattekwaad uitgehaald. Ze her innerde zich nog de eerste schooldag na moeders dood. Klaas had haar bij de viersprong opgewacht en uit zijn zak had hij een reep chocolade opgediept en deze aan haar gegeven. „Hier, Joke, dat is voor jou," zei hij, op een onhandige ma nier pogend haar te troosten. Dit was haar altijd bijgebleven en al tijd was Klaas een vriend voor haar ge weest. Later, toen ze naar de H.B.S. was gegaan, had ze Klaas geleidelijk aan uit het oog verloren. Hij ging leren voor in genieur. Maar halverwege was de studie stopgezet. Zijn moeder was overleden en toen had Klaas er geen zin meer in. Hij was bij het Waterschap gekomen en van daar bij de Waterstaat. De oorlogsjaren had ze hem heelemaal uit het oog verlo ren. De laatste twee jaren was hij actief in het verzet. Na de bevrijding was Klaas al weer spoedig bij de Waterstaat. Een enkele maal zag ze hem nog wel en dan werd er een groet gewisseld. Meer niet. Zij was immers Joke van Vliet, nog altijd de dochter van een gezeten boer, met zelf een aardig kapitaaltje. Hij was maar werknemer, 'n doodgewoon baant je als opzichter, zoal15 er meer op het eiland en de andere eilanden waren. Dat paste niet bij elkaar, zei men op het eiland. Het standverschil heerste hier nog sterk. (Wordt vervolgd.) de Pauw, beschikt over een 18-jarige er varing en is daardoor volkomen op de hoogte van de eisen op het mondeling en schriftelijk examen. Aan hem kunnen we de opleiding van onze candidaten met een gerust hart toevertrouwen. In hun eigen belang raad ik de leden van onze winkeliersvereniging aan hun zoon, dochter of bediende het onderwijs aan onze eigen cursus te laten volgen. Stuur ze in geen geval naar een niet- erkende of een schriftelijke cursus. Het gebeurt dikwijls dat aan deze cursussen alle candidaten worden afgewezen. Ook onze zusterorganisaties in Groede, Schoondijke en Hoofdplaat, in welke plaatsen geen erkende I.M.O.-cursussen zijn, kunnen van onze cursus gebruik maken voor de opleiding van hun jonge middenstanders. Afgewezen candidaten doen er goed aan niet te wachten met zich aan te mel den tot November of December, doch de volledige cursus te volgen vanaf Sep tember. De toekomstige middenstander kan de strijd om het bestaan alleen volhou den door een gedegen ontwikkeling en deze wordt hem gegeven op onze eigen cursus. Onze cursus is er door de Mid denstand, voor de Middenstand. Stuur Uw leerlingen naar Uw eigen school. De voorzitter der I.M.O.-cursus D. P. Kotvis. Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam vorige week in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. Afwezig was de heer A. J. van Hoeve Jr. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. G.S. heeft enkele vroegere raadsbeslui ten goedgekeurd alsmede het raadsbe sluit tot aankoop van 5 herbouwplichten van particulieren, die zelf niet tot her bouw over zullen gaan. Zoals bekend be taalt de gemeente aan de verkopers der herbouwplichten boven het bedrag van de inschrijving een som van f 300,- per herbouwplicht. Ten overvloede wees het Provinciaal bestuur de gemeente Bier vliet er nog op, dat voor genoemde her bouwplichten maximaal 240 m3 mag wor den gebouwd, welke ook zullen worden gefinancierd door het Rijk. Overschrijdt men genoemde kubieke meters, dan zal het Rijk slechts het aantal kubieke me ters vergoeden welke het vroegere pand groot was. De tijdelijke benoeming van de heer B. J. van de Velde tot wnd. hoofd aan de openbare lagere school op de wijk Driewegen werd thans, qp voorstel van B. en W., omgezet in een definitieve be noeming tot hoofd. 67 sollicitanten meldden zich voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school A te Biervliet. B. en W. maakten een voordracht op van 3 personen, n.l. 1. J. J. Jacobs te Bres kens; 2. J. Jansen-Verplanke te Honte- nisse3. J. Westerweele te Borssele, welke voordracht de raad werd voorgelegd. Met algemene stemmen werd hierop de heer J. J. Jacobs tot onderwijzer aan genoem de school ter vervulling van de vacature benoemd. Uit een voordracht van 5 personen werd mevr. A. de Decker-Engels be noemd tot schoonhoudster der Openb. Lagere school A in de kom der gemeente. Het salaris bedraagt thans f 800, Het bleek aanvankelijk erg moeilijk candida ten te vinden voor de functie van school- schoonhoudster. Evenwel toen de raad het salaris van f 550, op f 800,- bracht bleek er toch belangstelling te bestaan. Van de vijf die zich aanmeldden, trok mevr. de Ruijsscher-de Meijer zich op de dag der vergadering terug. Mevr. de Decker-Engels werd met 5 stemmen be noemd. De wed. P. Mareels verkreeg 1 st. Tijdens de rondvraag vestigde de heer I. Michielsen de aandacht er op, dat de omwonenden aan het einde van de Gent sestraat bijzonder veel overlast onder vinden van het graanpakhuis-schonings- inrichting van de heer A. Termont. Da gelijks zit men in het stof. De voorzitter zei het pakhuis te hebben bezocht en te hebben geconstateerd, dat de klachten inderdaad gegrond zijn. De heer Ter mont zal aangezegd worden tegen het volgende seizoen een cycloon te plaatsen. Bij gebreke waarvan het bedrijf geen vergunning zal krijgen de zaak voort te zetten. De heer Michielsen vroeg de voor zitter hoe ver het stond met het sport terrein in de z.gn. Kompolder en of reeds vorderingen gemaakt zijn. De voorzitter moest ontkennend antwoorden. Het gaat nu eenmaal niet gemakkelijk de beno digde grond in der minne aan te kopen. De heer Michielsen deed de suggestie aan de hand, zo dit technisch uitvoerbaar is en de benodigde grond beschikbaar is, achter de noodwoningen aan de School- laan het sportterrein aan te leggen. Spr. was er zich van bewust, dat de heer C. Calon medewerking zou dienen te geven en een deel van zijn weide af te staan voor dit doel. De voorz. zei een en ander nader te zullen onderzoeken en met de heer Calon te overleggen. Tot slot zei de voorz. van de P.Z.E.M. het verzoek te hebben ontvangen gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanleg van een krachtkabel naar het z.gn. industrieterrein aan de z.g. Kaaidijk het voormalige arbeiderslogeer- kamp). Dit ten behoeve van de construc tiewerkplaats van de heer P. Pladdet. De heer Dijk zou, voordat deze kwestie in de raad aan de orde kwam, deze eerst in B. en W. willen bezien. Evenals de raad thans overvallen wordt is deze zaak ook voor hem als wethouder iets geheel nieuws. Hij stelde voor met dit verzoek de normale weg te willen bewandelen. Voorts tekende spr. nog aan, dat deze mening geenszins inpliceerde dat hij te gen genoemd verzoek was. De raad even wel, diep doordrongen van het grote belang van dit bedrijf in de gemeente, oordeelde het niet nodig ten deze een voorstel van B. en W. af te wachten en besloot de gevraagde financiële mede werking te verlenen, uiteraard tot een bedrag van f 1400,-, zijnde de voorlopige kostenraming. Gevaarlijk zwemwater. De meisjes A. V. en L. G., beiden uit Biervliet, waren aan het baden in de gevaarlijke kreken in de pas inge polderde Braakman. Toen de meisjes, die niet zwemmen konden, op een gegeven moment in een diepe kuil terechtkwa men, konden zij slechts met de grootste moeite op de vaste wal worden gebracht door de heer E. M., eveneens uit Bier vliet. Restauratie Ned. Herv. Kerk. Zoals «reeds bekend, is de zware Zuid-Westelijke eiken steunbalk, waarop de zoldering en het dak rust door zwam- vorming aangetast. Onmiddellijk na de ontdekking van dit dreigende grote ge vaar heeft de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Biervliet alle stappen on dernomen om tot restauratie en herstel over te gaan. Architect van Beveren uit Middelburg, onder wiens leiding de vori ge restauratie van het kerkgebouw even eens plaats vond, werd voor het opma ken der restauratieplannen weer aange zocht, zulks onder goedkeuring van mo numentenzorg. Thans deelde de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mee, volledig accoord te kunnen gaan met de door de architect opgemaakte begroting, terwijl de Minister eveneens de toezeg ging deed 50 pCt. te zullen subsidiëren in de restauratiekosten tot een maxi mum van f 3500,-. De Minister hechtte voorts zijn goedkeuring aan het voorne men de Fa. I. Woudenberg te Middelburg de restauratiewerken uit te laten voe ren. Enige tijd geleden heeft de raad van Biervliet toegezegd in de restauratiekos ten flink te zullen subsidiëren, n.l. 20 pCt. der kosten tot een maximum van f 1400,-. Nu thans de gehele restauratie voorbe reid is en de vereiste toestemming is ver kregen, zal men ongetwijfeld met spoed aanvangen, aangezien als gevolg van het vermolmen der eiken steun verzakkin gen in het dak zouden kunnen optreden en dan een veelvoud der begroting van thans nodig zou zijn. Breskens Scheldébeker-zwemwedstrijd. Zaterdagmiddag werd, onder ideale weersomstandigheden, de jaarlijkse tra- dionele Scheldebeker zwemwedstrijd ge houden, waaraan door 20 zwemsters en zwemmers werd deelgenomen, waaron der ook het lid van „Scheldestroom" te Bre;kens, de heer P. van den Heuvel, die vorig jaar ook zo'n goed figuur sloeg in deze zware wedstrijd. Er heerste een gezellige drukte op de Schelde ter gelegenheid van dit zwem- festijn. Vele volgbootjes en vissersvaar tuigen volgden de deelnemers tijdens de overtocht. Om pl.m. 10 min. over drie werd, ter hoogte van Nieuwe Sluis, het startschot gelost en direct werd in flink tempo dooi de deelnemers vertrokken. Na eenprach tige wedstrijd wiet bij de heren A. Kaij ser uit Hilversum te winnen in de tijd van 1 u. 29 min. 7 sec. Hij was hierbij G. de Bruijn uit Amersfoort, die lange tijd op de le plaats lag, gepasseerd. Als eerste Zeeuw kwam de heer S. Vente- vogel uit Vlissingen binnen in de mooie tijd van 1 u. 38 min. 36 sec. Hij werd derde van de heren. Onze dorpsgenoot, dhr. P. v. d. Heuvel, bezette de 7e plaats bij de heren in de eveneens mooie tijd van 1 u. 46 min. 32 sec., zeer zeker een schitterende presta tie en een voorbeeld voor de jongeren van „Scheldestroom," wat door serieuze training bereikt kan worden. Bij de dames wist mej. L. de Nijs uit Hilver-um als eerste het strand te Vlis singen te bereiken in de tijd van 1 u. 30 min. 27 sec., gevolgd door mej. J. Koster uit Bussum. De volledige uitslag luidt als volgt: Heren: 1. Arndt Kaijser, ,De Robben', Hilversum, 1 uur 29 min. 7 sec.; 2. G. dc Bruijn, „Neptunus", Amersfoort. 3. S. Ventevogel, „De Zeehond", Vlissingen. 4. C. Moolhuizen, „Neptunus", Arnhem. 5. R. G. Wright, .Beaver Swimming Club", Gravesend, Engeland. 6. C. de Rijk „Luctor", Middelburg. 7. P. v. d. Heuvel, „Scheldestroom", Breskens. 8. J. F. van Rijk, „D.J.K.", Amsterdam. 9. D. Vink, „De Robben" Hilversum. 10. M. Caljouw, ..S.Z.V.", Souburg. ll.L. Gue, „East Ham S.C.", Londen. 12. E. Lameijer, H.Z.C.", Hilversum. Dame:: 1. Lenie de Nijs, „De Robben", Hilversum, 1 uur 30 min. 27 sec. 2. J. Koster, ,,'t Gooi", Bussum. 3. A. Prins, ..H.D.Z.", Amsterdam. 4. A. Meinsma, „H.Z.C.", Hilversum. 5. A. van Gerven, .Surae", Breda. 0. M. Meesters, „De Krabben", Bergen op Zoom. 7. L. Tam- men, „Surae". Breda. 8. R. Aarts, „De Merwede", Dordrecht.

De Schakel | 1955 | | pagina 2