Visserijdaaen le Braste DE OUDE STRIJD De schakel ALGEMBEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 551 Vrijdag 19 AUG. 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 "N Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 p*r kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, De emigrant in Australië ontvangt veel hulp van Nederlandse organisaties en kerken bij zijn aankomst en bij het oplossen van de eerste moeilijkheden. Een van de bekendste instellingen, werk zaam op dit terrein, is het Pater Maas hostel, een opvangcentrum in de omge ving van Melbourne. De sociaal werkster van dit hostel, me vrouw Zeegers, vertoefde een paar we ken in Nederland. In het radiopraatje van 15 Juli j.l. vertelde zij iets over haar ervaringen. Het Pater Maas-hostel heeft de volgende functie: Zodra een schip met emigranten uit Nederland aan komt worden in hoofdzaak katholieke, maar ook niet-katholieke jongens op gevangen en meegenomen naar het hostel, waar in hun huisvesting en voe ding wordt voorzien. De jongelui blijven daar ongeveer drie maanden waarna ze worden overgedragen aan andere, reed eerder geëmigreerde Nederlanders, die hen wegwijs maken in Melbourne en ook in him functies. De agrariërs wor den op een farm geplaatst. Ook wordt er geholpen bij het vinden van een baan. Er komen veel aanvragen van de zijde van Australische werkee vers. In het hostel worden alleen mannen opgenomen. Soms worden ook echtpa ren geaccepteerd, maar die komen in speciale familiehostels totdat zij huis vesting hebben gevonden. Heel dikwijl komt er bezoek van Nederlanders uit de omgeving, die met hun moeilijkheden bij ons komen, of alleen maar een praatje willen maken, omdat ze, vooral als ze in een Engelse omgeving zitten, weinig gelegenheid hebben Nederlands te spreken De moeilijkheden betreffen meestal de school of familieleden,die ze uit Nederland vullen laten overkomen. Huwelijksmoeilijkheden komen gelukkig zeer weinig voor. Wat de andere moei Ujkheden betreft, deze zijn meestal niet in Australië ontstaan, maar waren reeds aanwezig voordat de emigrant uit Nederland vertrok. Dit soort moeilijk heden komt in Australië uiteraard meer tot uiting. Ook komt het de laatste ja ren vaak voor, dat men teveel van Australië verwachtte. Men houdt er geen rekening mee, dat de huisvesting in Australië lang niet zo goed is als die in Nederland, hoewel hieraan in Neder land voldoende publiciteit is gegeven. De Nederlander die naar Australië wil emigreren, moet niet alleen de mate riële, maar ook de geestelijke zijde van de emigratie in het oog houden. En de gezinnen met kinderen doen er goed aan wat van de eigen meubeltjes mee te nemen, ook al zijn ze niet nieuw meer. Het is zeer belangrijk dat men wat van zijn eigen vertrouwde omgeving mee neemt als men naar een vreemd land gaat. Ook al is het milieu wat oud, men voelt zich temidden van de eigen stoe len, portretten en vloerkleden e.d. nu eenmaal veel meer thuis. Ook dient men zich niet te veel af te stemmen op geld verdienen. Een ge zellig gezinsleven is belangrijker dan een banksaldo. Het klinkt misschien een beetje raar, maar ik zou de huis vrouwen willen aanraden een matten klopper en wat dweilen mee te nemen. Deze zijn in Australië niet van dezelfde FEUILLE7 iL Een verhaal van de water vloed op een Z.-H- eiland, door HENK VAN HEESWIJK Het meisje nam boekhoudlcsen en ging zich verder bekwamen in een paar talen. Een paar maal in de week reisde ze naar de stad voor het volgen van een cursus en voor de rest hielp ze thuis met- naai- en verstelwerk. De verstand houding tussen de beide vrouwen was uitstekend. Joke was rustig en Jannie niet druk, zodat ze soms lange tijd sa men konden zitten werken, zonder dat er een woord gesproken werd. Toen Joke een en twintig jaar ge worden was, kreeg ze een verzoek om bij de notaris in het dorp te komen. Daar kreeg ze de volle beschikking over het versterf van haar moeder en de er fenis van haar tante. Het was een mooi bedrag en het zou haar ongetwij feld een behoorlijke ruggesteun geven in haar latere leven. Ze bedankte de notaris voor de goede zorgen en liet het geld op de bank, waar het al die tijd uitgestaan had. Veel had kwaliteit als in Nederland. Ook hoort men vaak de klacht mijn stofzuiger heb ik in Nederland verkocht, mijn was machine weggegeven en mijn strijkbout thuisgelaten. Daar echter het grootste deel van de emigranten op plaatsen terecht komt, waar electriciteit is, zou ik willen advisere nverkoop deze apparaten niet voor een appel en een ei, maar neem ze mee. Ook zien we op het ogenblik veel gebeuren, dat ouders van kinderen, die reeds in Australië zijn, gaan emigreren. Vooral bij oudere mensen van boven de 50 jaar. kan dit wel eens een desillusie worden. De kin deren zijn vaak al een paar jaar in Aus tralië en hebben zich reeds aan de ge wijzigde levensomstandigheden aange past. De ouders zijn vaak te oud om de Engelse taal te leren en missen heel veel; ze missen hun verenigingsleven hun kaartclubje, hun biljartclub je, ze kunnen geen krant meer lezen, ze ver staan niets van de film, enz. Een vereniging, die zeer veel goed werk voor de emigranten doet is de „Good Neighbour". Het is echter jam mer, dat de werkers van deze vereniging bij Nederlandse emigranten vaak op moeilijkheden stuiten. De Nederlander voelt zich dan vaak beledigd en zegt dat hij geen hulp van een sociaal-werker (ster) nodig heeft. De Nederlandse emigranten moeten dit toch anders zien: deze mensen ko men uit vriendschap en trachten de immigranten vertrouwd te maken met de nieuwe omgeving en de andere le venswijze. Ook is het jammer, dat de doorsnee Nederlander zich niet zo gauw met anderen mengt. Een aardig voor beeld hiervan is het volgende: In de afgelopen winter werden de jongens van het hdstel uitgenodigd door een Australische dansclub, die zich speciaal toelegt op de „Square dances". De Aus traliërs kwamen de jongens met auto's halen, maar van de 60 gingen er zes mee. Deze zes jongelui hebben het wer kelijk getroffen, want ze worden nu nog regelmatig meegenomen tijdens de week enden en in hun vacantie. Zij heb ben al heel wat van Australië gezien, ze hebben kunnen profiteren van de auto van hun gastheer en ook wat hun posities betreft hebben zij het verder gebracht. Ik zou willen eindigen met op te merken, dat de Australiërs zorgen dat de „weg" er is, de Nederlanders be hoeven alleen maar de „wil" te tonen. Evenals de twee voorgaande jaren zijn ook nu weer de Visserijfeesten te Bre-s- kens een schitterend succes geworden, ondanks het feit, dat de feesten een dag langer duurden, n.l. 13, 14 en 15 Aug. en dat de regen Zaterdag- en Zon dagmiddag als spelbreker optrad. Vis moet nu eenmaal zwemmen en daar voor is water nodig. Deze wat kinderlijke uitspraak is een waarheid als een koe, waar geen speld tussen is te krijgen. Als men echter een visserijfeest gaat organiseren heeft men aan dat water stellig geen behoefte. Wekenlange voor bereidingen gaan teniet in een enkele piasbui Niettegenstaande hebben dui zenden mensen alle drie de dagen een bezoek aan Breskens gebracht. Zaterdagmorgen arriveerde de mu ze niet nodig, dus het kapitaaltje bleef onaangetast. Na de dood van haar moeder waren er geen schokkende gebeurtenissen meer voorgevallen in haar leven en ze had ook helemaal geen behoefte aan sensa tie. Ze hield van het dorp en de polder, waar ze woonde, doch bemoeide zich vrijwel nergens mee. Aanvankelijk was ze lid geweest van de meisjes vereniging in het dorp en na op catechisatie gegaan te hebben deed ze belijdenis, zoals dal van haar verwacht werd. Op een keer ontstond er een conflict tussen dc pre sidente van de meisjesvereniging en een paar leden, waaronder Joke. De laat.te koos de weg van de minste weerstand, bedankte als lid en kwam niet meer. Een enkele maal wa; er een zang- of muziekuitvoering in het dorpJoke ging er dan meestal met Jannie heen, maar na afloop gingen ze beiden ook meteen weer naar huis. Twee van de drie broers trouwden en vertrokken naar elders. Va der van Vliet ging een beetje kalmer aan doen, ook al op advies van de dokter; de oudste zoon, Harm, nam geleidelijk aan meer de teugels in handen. De jonge boer, zoals hij in de polder werd ge noemd. had het oog laten vallen op een knappe boerendochter in de Zomerlan den, een polder aan de andere kant van het eiland, maar Greet speelde een beetje met hem en dacht nog niet aan trouwen. ziekvereniging „E.M.M." uit Maasdijk, die met een pittige mars naar het Gem. ontspanningsgebouw marcheerde, waar zij door de voorzitter van het Visserij- Comité, de heer Joh. Carels, het be stuur van de plaatselijke muziekvereni ging en de kwartiergevers werden be groet. Toen des middags de stoet met praal wagens van het haventerrein vertrok, was het zonnetje warm en de stemming erg opgewekt. Vier muziekkorpsen en een drumband hielden er de stemming- uitmuntend in. Het was een vrolijk ge zicht de fleurige meisjes van de turn vereniging in smetteloos wit, de prach tige uniformen van de muzikanten uit Maasdijk en de mooi opgetuigde wagens tenslotte te zien vertrekken. De jury, be staande uit mevr. M. Dijk en de heer R. Zeilstra, zagen zich voor geen ge makkelijke taak geplaatst om de praal wagens te beoordelen. Opvallend was, dat de kwaliteit der praalwagens be langrijk hoger was dan het vorige jaar. Men had er kennelijk plezier in gehad de wagens zo fraai mogeiijn voor te brengen. Zeer fraaie exemplaren waren te bewonderen. Een Zeeleeuw, gemaakt van levende bloemen; een fraaie heli copter, die met zijn wentelwieken rond toerde door Breskens straten. Hulde aan de chauffeur, die dit wat logge geval zonder ongelukken door de straten bracht; Sneeuwwitje in haar glazen kistje, bewonderd door de kabouters en zorgzaam toegedekt met plastiek door haar Prins toen het begon te regenen; Neptunus vervoerde een levensgrote pot vis, feestelijk opgemaakt van schorre- bioemen. Zijn nymphen in aardige blau we toiletjes, met sluiertjes, zagen er wel erg verzorgd uit. Hans en Grietje met hun heks, compleet met koekhuisje, af gedekt met pannekoeken, was alleraar digst; een gondel gemaakt op de Nieuwe Sluis waar men weet hoe het in San Marco hoorde. Een geheel andere wa gen was Huize Gezelligheid, waar het vrolijk toeging. Met veel aandacht werd al dit fraais, een 15-tal grotere en klei nere wagens, door de duizenden toe schouwers bekeken. Jammer, heel jammer was het, toen de eerste regendroppels vielen. Haastig werden de vaandels en trommels in plas tiek gehuld. Toch leek het er op dat de bui zou optrekken, maar helaas te vroeg, veel te vroeg kwam het einde van deze buitengewoon fraaie optocht, toen Plu- vius de vreugde verstoorde. Een gewel dige plensbui was er de oorzaak van, dat ieder een goed heenkomen zocht. Het ontspanningsgebouw en de nieuwe kleu terschool boden beschuttig aan de mu ziekkorpsen. De wagens stonden zielig in de regen. Enkelen hadden tijdig een ga rage weten te bereiken wat niet verhin deren kon dat* de fraaie optocht voor tijdig ontbonden moest worden. De jury had. kans gezien in het zeer korte tijdsbestek toch een beoordeling voor elkaar te krijgen. De uitslagen zijn: le prijzen: Sabena, helicopter en de Zeeleeuwwagen, resp. v. Kleefstraat en Dorpsstraat. 2e prijzen: Neptunus, Julianastraat en Molen, Vogelenzang. Voorts in volgorde van beoordeling: Sneeuwwitje, Oranjeplein; Hans en Grietje, Boulevard; San Marco, Nieuwe Sluis; Huize Gezelligheid, fam. Ver schoor; Zwaantje met de kinderen en het achterhangende bootje, Noodplan; Sport en spel, Turnvereniging; Wat de Joke mocht haar niet. Greet was een keer in de Idapolder geweest. Sedert Harm meer zelfstandig werkte, was er een autotje op de boerderij gekomen, weliswaar tweedehands, maar best bruik. baar. Harm had Greet op tweede Paas dag gehaald en meegenomen naar huis. Om kennis te maken. Greet was druk en stoeide graag. Joke had met ontzet ting naar de druktemaakster gekeken; wat Harm toch in die wiebelpop zag het was haar een raadsel. Doch Harm was heel anders als Greet in zijn nabij heid was. Op de boerderij van haar va der moest ze van aanpakken weten, dat was waar. 's Zomers ging ze, gekleed in een lange overall, het hooiland in en werkte tegen een knecht op. Ze had een paar stevige knuisten en zou zeker een goede boerin worden. Doch Joke had zichzelf al beloofd dat zij vertrok, als Greet op de hofstede kwam. Misschien kocht ze dan in het dorp wel een huisje. Greet dacht echter nog niet aan trou wen; dat had immers de tijd. En Harm vond het ook wel goed. Zaterdagsmiddags knapte hij zich op en reed naar de Zo merlanden, om tegen middernacht weer thuis te komen. Zondags bleef hij thuis; op Zondag reisde je nieh al1 het riet nodig was, zelfs niet als je een auto had. Als bet heel slecht weer was gingen ze dë laatste tijd met de auto naar de kerk en daar werd al wat van gezegd in het dorp. Je kon merken, dat de wereld op Zee biedt, Spuiplein; Visserij wagen, Vis serijvereniging; Nettenboeten, Fa. Eras mus; Visserij wagen, Visserijvereniging. Tenslotte een wagen Zeilsport, die jam mer genoeg niet mee kon rijden, daar de wagen te hoog was voor de lichtleiding van Breskens. Veel moois was er te zien helaas was de tijd om het alles te be wonderen te kort. Ook de aangekondigde zeilwedstrijden konden niet doorgaan, maar wel gingen de concerten, die de gasten zouden ge ven op het Spuiplein en Oranjeplein, door. Hier concerteerden de verenigin gen uit Maasdijk, Arnemuiden en Sou burg. Een extra woord van lof voor het concert van Maasdijk is hier zeker op zijn plaats, zonder de andere verenigin gen tekort te willen doen. De des middags in de Gem. Vismijn gehouden demonstraties op 't gebied van visbereiding zijn zeer geslaagd te noe men. Hier was voor vele dames te leren hoe de verschillende soorten vis smake lijk te bereiden. Damesvoetbal. Breskens heeft de primeur in W. Z. Vlaanderen van dames-voetbal. Op hel Oranjeplein werd door de meisjes van de Korfbalvereniging en de ouderen van de Turnvereniging met groot plezier ge voetbald. De roodhemden slaagden erin een voorsprong te krijgen, doch de turn vereniging liet het er niet bij zitten en slaagden er in de voorsprong van 30 te niet te doen. Het publiek moedigde de dames luid aan en genoot van het niet alledaagse schouwspel. Wel viel op dat allen gebrek hadden aan uithoudings vermogen, waaraan ook het te natte veld wel schuldig zal zijn. Fraai spel, nee, dat was het nu bepaald niet. Wel waren er spannende momenten voor de beide goals. Als de Breskense voetbalcluo uitkijkt naar jong bloed, moet men ook eens denken aan de dames onder de doellatten. Zij wisten aan beide zijden heel wat schuivers te houden. In de pauze was er accordeonmuziek met zang. waarna een jongens-wielerwedstrijd plaats had. Het vuurwerk, dat na de concerten volgde, bleek gelukkig niet helemaal verregend te zijn Duizenden toe schouwers genoten dan ook van dit schouwspel. Tot slot van de eerste dag werd nog geconcerteerd door een accor deonband met zang, o.l.v. de heer W. v. Haneghem. Dit optreden was een groot succes. Zondag was er vrolijke muziek van de Poetharmonie uit Gent, de unie van Breda, de muziekverenigingen uitGroc- de en Hoofdplaat, doch ook nu moest de optocht worden onderbroken vanwege de regenval. Gelukkig werd het 's avonds weer droog en kon het programma ver der afgewerkt woden. De hoogtepunten van deze avond wa ren ongetwijfeld het optreden van de radio-artisten Tom Erich met Frans Vro lijk, Olga Lowina, Johny Meijer, een goochelaar en de rolschaatsers The Dutch Rolling Stars, de concerten en de grote taptoe door de Unie uit Breda. Des Maandags, de laatste dag van het feest, waren er weer heel veel bezoekers, waarbij de weersomstandigheden de fees gangers nu gunstig gezind waren. Voor al de jaarmarkt, die voor de eerste maal in Breskens werd gehouden en waarbij de Burgemeester een openingswoord sprak, trok duizenden bezoekers. De beste standwerkers waren dan ook ver- z'n end liep Het feit, dat Harm vandaag of mor gen wel eens kon gaan trouwen, had Joke tot nadenken gebracht. Tot nu toe had ze eigenlijk nooit iets anders ge daan dan leren en nog eens leren. Ze had 5-jarige H.B.S. Middenstandsdiplo ma, Boekhouden, Engels, Steno en nu was ze op een type-cursus. Volgende maand zou ze examen doen. Maar een mens kon niet altijd blijven leren. Ze was onderhand drie en twintig en met zichzelf had ze al uitgemaakt, dat ze maar eens ernstig werk zou gaan ma ken van een baan. Liefst in het dorp of onmiddellijke omgeving. Dit had ze, op de cursus achter haar schrijfmachine zittende al meerdere malen overdacht. En ze dacht er ook nu weer aan, terwijl ze in de bioscoop zat. Ze zag wel de beelden en hoorde de stem van de spre ker of de muziek er tussendoor, maar haar gedachten verwijlden weer overal, behalve bij hetgeen ze zag. In het halfduister van de zaal keek ze op haar horloge: het werd tijd om naar de tram te gaan. Het was de laat ste en ze wilde die niet misken. Op straat gekomen, zag ze dat het regende. Brrr., ook dat nog. Dan maar met de tram naar de Rosestraat. De trams waren allemaal vol en Joke moqst zich tevreden stellen met een staanplaats op het (tmictdenbalcon. Ze troostte zich met de gedachte dat in de

De Schakel | 1955 | | pagina 1