Nieuw medisch centrum CIRKELGANG Ia zeven jaren 10D.0D0 grondmonsters DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10e Jaargang Nummer 547 Vrijdag 22 JULI 19S5 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 s. Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 par kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, V Veertien Zwitserse dokters verklaar den zich vorig jaar bereid, voor reke ning van het Wederopbouwfohds van de Verenigde Naties, naar Korea te gaan om hun collega's daar te helpen bij de bouw, organisatie en inrichting van een medisch centrum te Taegu. Tij dens de oorlog met de communistenen Chinezen uit Noord-Korea, was alles verwoest: Academisch ziekenhuis, labo ratoria, zusterhuis, studentenverblijf, F E IJ i L L k 7 O w Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 45 „Aart, dat is chantage „Ik noem het een krijgslist en je kent het spreekwoord: In liefde en oorlog is alles geoorloofd. Nou, hoe denk je er over Hij stond stil en liet haar langzaam weer op de grond zakken. „Aart, o mijn voet. Onmiddellijk trok hij haar weer omhoog. „Neem me niet kwalijk, lie veling, daar dacht ik zo gauw niet aan. Maar wees nu eens een lieve meid en pak me eens lekker, hè Er is toch niemand anders hier in de buurt dan Hekkie en een paar onno- Met grote voortvarendheid is men aan het werk gegaan en dank zij de medewerking van bouwers, leveranciers, e.d. was men dezer dagen zover, dat het nieuwe gebouwencomplex in ge bruik kon worden genomen. Op de foto legt de Zwitserse arts Dr. Ludin, ccllega Kim uit, hoe de hyper moderne röntgettinstallatie werkt. (d. K.) zele koeien. Nou, zeg nu eens, dat je van me houdt .„Gekke kwibus...." „Ha, ha, we komen al een beetje dichter in de buurt. Dat is een goed teken. Daarvoor krijg je een zoen." Ze trachtte zich te verweren, maar toen ze zijn warme lippen op de hare voelde, verdween haar laatste weer stand en voor het eerst beantwoordde ze zijn zoen. Nog steeds stonden ze stil. „Nel, schat van me, ik ben dol op je Op nieuw zoende hij haar. „Aart.Schuchter kwam het er uit. „Ja," moedigde hij haar aan, „zeg het maar gerust. Hou je een beetje van me „Ja, Aart." „Ook veel,?" „Ja, Aart." „En wil je met me trouwen „Als jij wilt...." 8 Juli j.l. was het voor het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Goes een gedenkwaardige dag. Op deze datum ontving het labora torium n.l. het 100.000ste monster, dat op naam was gesteld van de heer A. Marinussen., Ooststraat 4 te Wissekerke. De gelukkige inzender ontving hierdoor een gTatis onderzoek. Sinds de stichting van het laborato rium in Juli 1948 in Goes, heeft het zijn betekenis voor de land- en tuin. bouw in het Zuid-Westelijk zeekleige bied bewezen. Nadat in Goes In 1948 het laboratorium van de Dienst Land- bouwherstel vrij kwam, werd op ver zoek van de landbouworganisaties een afdeling van het Bedrijfslaboratorium, dat reeds gevestigd was in Oosterbeek, Groningen en Geldrop, in dit gebouw gehuisvest. Deze laboratoria zijn eigendom van de landbouworganisaties, dus in feite van de landbouwers zelf en verrichten het onderzoek naar de bemestingstoestand van de grond, waarna aan de hand van de analysecijfers de Rijkslandbouw- of Rijkstuinbouw voorlichtingsdienst de verslagen voorziet van een bemestings advies. In de loop der jaren heeft dit onderzoek een grote vlucht genomen en hoe langer hoe meer landbouwers en tuinders raken overtuigd van het nut van het grondonderzoek. In veel geval len kunnen nl. aanwijzingen verstrekt worden die hun of besparing op de aankoop van kunstmest of door meer doelmatiger bemesting hogere gewasop brengsten oplevert. Deze groei bleek ook in Goes, want nadat in 1948 gestart was met een ca paciteit van 180 monsters, moest al spoedig, om de onderzoekduur van het grondmonster binnen redelijke tijd te houden, de capaciteit verhoogd worden tot 300 monsters per week. Het grondonderzoek is dan ook voor een rationele bedrijfsvoering een on misbaar hulpmiddel geworden. Zeer be langrijk werk heeft het laboratorium ook na de ramp van 1 Febr. 1953 verricht. Een onderzoek van de grond op korte termijn kon hier alleen uitmaken in hoe verre de percelen in het voorjaar nog met verschillende gewassen konden wor den ingezaaid. Er zijn dan ook na 1 Febr. 1953 36000 zoutmonsters ingezon den en onderzocht op het zoutgehalte (z.gn. C-cijfer). Dit aantal is niet inbe grepen bij de 100.000 monsters voor het bemestingsonderzoek. Met dit zouton- derzoek heeft het laboratorium ook zijn aandeel bijgedragen om de overstroom de gronden weer zo spoedig mogelijk op hun normale productieniveau terug te brengen. Om U enige indruk te geven van het aantal bepalingen, noemen wij U het cijfer van ruim één mUlioen, die inde- ze 7 jaar in het laboratorium te Goes zijn geanalyseerd. Een uitgebreid con trole-apparaat zorgt er voor dat de ana lysen zo nauwkeurig mogelijk geschie den. Moge deze sumiere opsomming van het werk van het Bedrijfslaboratorium nog eens een aansporing zijn om Uw bouwland, grasland en tuingrond regel matig te laten bemonsteren en onder- Volgend voorjaar „Ik vind het goed, Aart."- Hij zuchtte, maar was voldaan. „Hè, hè, we zijn er. Goeie genade, wat een taaien zijn Westfriezen toch. Maar desondanks heb ik je liever dan wie ook. Zo, en nu gaan we verder, want ik veronderstel, dat ze thuis hoe langer hoe meer ongerust zijn. Nog één zoen, lieveling, als bezegeling op onze beloften voor de toekomst." Ze legde, zo mogelijk, nog strakker haar armen om hem heen en toen ze hem opnieuw gezoend had, fluisterde ze in zijn dor: „Mijn eigen lieve HOOFDSTUK 17. Op „Bouwlust" bleven de inge schonken glaasjes onberoerd staan. De vrolijke stemming, die de gehele dag geheerst had, was als bij tover slag verdwenen. Bedrukt keek men voor zich en Wim voelde zich onwen nig. Een paar malen bekroop hem de lust om op te springen en ook te gaan zoeken, maar hij wist, dat het onbe gonnen werk zou zijn in het donker. Aart had tenslotte nog een zaklamp zoeken. U kunt zich hiervoor wenden tot één der assistenten van de Rijkslandbouw- en Rijkstuinbouwvoorliehtingsdienst, de heer A. E. Dellaert, Mr Risseeuwstr. 3 te Oostburg. BURGERLIJKE STAND Gdmeente GROEDE over de maand Juni 1955. GEBOREN: 8, Johannes Pieter, zn-r v. J. Coppens en van E. M. S. Ras; 14, Ma ria Johanna, d. van J. P. van Dijke en van A. C. Blok. GEHUWD: 30, Comelis Salomé, 38 j., landbouwer te Groede en Annie du Bois, 26 j., te Groede. OVERLEDEN: 19, Johannes F. Spies- sens, echtgen. van E. Verstraete, 60 j., overleden te Oostburg. INGEKOMEN: 3, Beatrix E. ;Heeteson- ne, van Oostburg naar Blekestraat A 206; 15, Jacobus D. Aamoutse, van Rotterdam naar W 14; 16, Suzaïina M. Risseeuw-van Cruijningen, van Cad- zand naar Pr. Marijkeplein A 348; 29, Francijntje S. Risseeuw-Risseeuw, van Schoondijke naar 'Brouwerijstraat A 236; 30, Pieternella I. van de Velde- Koens, van Schoondijke naar O 162. VERTROKKEN: 1, Jacob J. Catseman en echtgenote, van O 106 naar Water, landkerkje; 2, Augustinus B. de Looze, van O 130 naar Hoofdplaat; 3, Jacobus P. de Lange en gezin, van O 136 naar Bresken»9, Willem A. du Bois en echtg. van A 180 naar Breskens; 29, Pieter M. Overdulve, van O 237 naar Vlissingen. Faillissementstatistiek Het totaal aantal faillissementen, uit gesproken in de maand Juni 1955, be draagt 113 (115), te verdelen als volgt: In de provincie Noord Holland (ex clusief Amsterdam) 15 (9), Amsterdam 18 (17), Zuid Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam 5 (17), Den Haag 8 10), Rotterdam 8 (8), Utrecht 8 (3), Gelderland 12 (12), Noord Brabant 13 (13), Limburg 7 (11), Zeeland 1 (0), Friesland 4 (4), Groningen 3 (6), Drente 3 (1), Overijsel 8 (4). Het totaal aantal uitgesproken fail lissementen van 1 Januari 1955 t.m.30 Juni 1955 bedraagt 6,04 (690). Tussen geplaatste cijfers hebben betrekking op dezelfde periode van '54. Bijzondere postzegels Postzegels als steun aan de kankerbestrijding. In het tijdvak van 15 Augustus t.m. 10 September a.s. stelt PTT aan alle postinrichtingen bijzondere postzegels met een toeslag boven de frankeer- waarde verkrijgbaar. Deze toeslag wordt geheven ten bate van de Nederlandse Vereniging tot steun van het „Koningin Wilhelminafonds" voor de kankerbestrijding. De zegels zijn ontworpen door de Heer C. P. A. Hos te 's-Gravenhage. De serie bestaat uit vijf bij zich. De boerin zuchtte, stond op en ging naar het achterhuis, maar toen ze er was, wist ze niet, wat ze er doen moest. En de boer trok aan zijn si gaar, die al lang geleden uitgegaan was. Naargeestig tikte de ouderwetse Friese staande klok in het vertrek. Traag gingen de minuten voorbij. Ten slotte kon Wim het niet langer uit houden. Nu was Aart al een half uur weg. Er moest iets gebeuren. Als hij nog lang bleef zitten, werd hij gek. En op hetzelfde ogenblik barstte Jan- nie los in een zenuwachtige huilbui. „Ik ga ook even kijken, boer," zei Wim somher. „Ik kan het niet langer uithouden." De boer stond eveneens op. „Ik ga met je mee, Spaans," zei hij. „In de boot staat nog wel een stallamp." Samen gingen ze naar huiten, maar de stallamp behoefden ze niet op te halen. Vrolijk blaffend kwam opeens de hond en achter hem, langzaam en doodop Aart, het meisje nog steeds in zijn armen.

De Schakel | 1955 | | pagina 1