BRILLEN BOBBE y Miniatuur-Walcheren CIRKELGANG ^rülemaefter" Land- en Tuinbouw cos T ailleurcosiuums f 98,50 f 19,75 De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 10a Jaargang Nummer 538 Vrijdag 20 MEI 10Ë5 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Teiefoon 27 - Giro 358296 Versehijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, Uitgebreid en verfraaid gereed om duizenden te ontvangen. Miniatuur-Walcheren is een merkwaar dige en bloeiende gemeenschap Overal in Nederland worstelt men met het probleem van bouwvolume en woning nood, maar de mensen van dit eiland in het klein gaan blijmoedig aan al deze moeilijke zaken vocrbij, want zij hebben er geen last van. Integendeel, op hun zevenduizend m2 grond verrijst pand na pand, worden oude gebouwen bekwaam en met liefde gerestaureerd en wordt er gestaag verder gewerkt om dit gehele complex van steden, dorpen, duinen, strand, havens en wat er al zo bij hoort, zo model mogelijk te krijgen. In de afgelopen maanden zijn weer tientallen nieuwe objecten tot stand gekomen, zodat een uitgebreid en her boren Walcheren-in-het-klein gereed is om de bezoekers te ontvangen. Men kent de geschiedenis van het Miniatuur. Het werd opgebouwd in 1954 om de bezoekers van Zeeland samenvattend te laten zien, hoe prach tig Walcheren weer was geworden. Bijna 210.000 bezoekers kwamen van heinde en ver toegestroomd en waren enthousiast over dit grootse project en op aandrang van velen werd besloten ook in 1955 de poorten van Miniatuur Walcheren te openen. Maar de Stich ting Nieuw Walcheren zat inmiddels niet stil en zorgde er voor, dat het geheel kon worden uitgebreid en ver fraaid. Tientallen nieuwe modellen wer den toegevoegd en de bestaande stuk voor stuk bekeken, hersteld en ver beterd. Alle objecten werden voorzien van een 8 cm. dikke fundering van gewapend beton, waarvoor niet minder dan 120 balen cement nodig waren. De wandelpaden werden grondig ver sterkt, de straatverlichting" werd uit gebreid, kortom het geheel werd nog fraaier dan vorig jaar. De voorbeelden daarvan liggen voor het grijpen de Vlissingse havenbassins werden aan- zienlijk vergroot, de nieuwe Keersluis brug, compleet met verlichting en hef- inrichting, werd aangebracht, er kwam een pracht van een baggermolen, hotel Brittannia, Vlissingens nieuwste aan winst, kwam op de Boulevard met nog verscheidene andere panden ook de galerij op het strand werd natuur FEÜILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 36 Men had een leuke, gezellige avond in de huiselijke kring bij de buren en toen het eindelijk droog werd, was het reeds zo donker, dat Wim het maar beter vond om het schilderen tot de volgende keer uit te stellen. Men bleef nog wat plakken en het was inmiddels helemaal donker gewor den, toen Aart en de beide meisjes naar de overkant gingen. Wim, die alles al opgeborgen had, vergezelde hen. Voorop liepen Aart en Nel, enkele meters daarachter Jannie en Wim, hand in hand. „We hebben nooit meer gelegenheid om elkaar eens een zoen te geven," zei Wim somber. „Nu zie ik je twee keer in de week en ik heb er nog niks OOSTBURG getrouw opgetrokken, Westkapelle kreeg een kerk en een school, alsmede nieuwe woningen, ook Arnemuiden zag zijn woningvoorraad uitgebreid, hier werd ook een scheepswerf ge bouwd en aangelegd, Veere onderging eveneens uitbreiding, er kwamen b.v. sluizen, in Middelburg werden diverse objecten verbeterd en verfraaid, de glas-in-lood-ramen van de oude ge bouwen zijn met behulp van fijne reep jes lood nu inderdaad echte „glas-in- iood-ramen" geworden, het carillon van de Lange Jan werd verbeterd, de klok wijst de tijd aan, de muziekschelp werd aanzienlijk vergroot en zo zou men nog enige tijd door kunnen gaan Maar er is nog één belangrijk punt, dat bijzondere vermelding verdient, namelijk de uitzonderlijke wijze, waarop dit jaar de aandacht op de industrie wordt gevestigd. Er is namelijk een grote galerij gebouwd, een glazen vitri ne, waarin de producten van de Wal- cherse industrie zijn tentoongesteld. Daardoor is wel een buitengewone combinatie ontstaan enerzijds het schilderachtige, pittoreske Walcheren, anderzijds de producten van de nijver heid. Walcheren is immers niet alleen een prachtig toeristengebied, maar het is ook een bedrijvige streek, waar velen in de industrie een bestaan vinden. De dynamiek van de industrie kent men op Walcheren evengoed als elders en daarom ia het zo verheugend, dat op het Miniatuur een trefpunt van duizenden en nog eens duizenden toe risten op zulk een waardige wijze de aandacht op dit element wordt gevestigd. Ook dit jaar is weer een uitstekende gids voor de bezoekers vervaardigd, die van alle objecten een zakelijke en goede verklaring geeft. Bovendien is hierin opgenomen een korte historische beschouwing per plaats van de hand van de heer H. Pieters, bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek, een kenner van Zselands historie, zoals er slechts weinigen zijn. De Stichting Nieuw Walcheren zo blijkt ook nu weer is haar devies „Bevordering van Walcherens welvaart" aan. Dan moet ik schilderen. Ik vrij veel liever met je". Ze drukte innig zijn hand en ant woordde zacht: „Morgenavond dan, aan de dijk. Kan dat? Ik zal wel een smoesje bedenken. Is dat goed, lie verd?" Ze waren net de weg overgestoken en Wim trok zich van de hele wereld niets aan. Hij trok het meisje wild naar zich toe en omhelsde haar. En juist op dit ogenblik keek Nel even om „Proost!" riep ze schamper en de twee jongelui lieten elkaar schielijk los. Wim drukte nog even haar hand en ging toen weg op de fiets, die hij te gen het hek van de boerderij gezet had. Aart had niets gezien maar heel goed begrepen wat er achter hem gebeurd was, temeer, omdat Nel bromde: „Het lijken wel twee tortelduiven". „Nou," antwoordde hij spottend, „te oordelen naar de manier waarop je het zegt, zou ik denken, dat je danig jaloers bent". „Zeg, wat denk je wel van me?" weer trouw gebleven en zorgt er ook dit jaar weer voor, dat een uitzonder lijk en aantrekkelijk geheel voor Zee- lands bezoeker gereed kwam. Velen particulieren zowel als be drijven hebben ouder leiding van de on&werper, het bestuurslid A. G. Wagensveld, zich met grote geestdrift aan dit project gegeven, dat daardoor is uitgegroeid tot een monument van Walcherse burgerzin. Dö betekenis van mineralen voor het vee. Mineralen zijn van groot belang voor de gezondheidstoestand en de produc tiviteit van het vee. De voornaamste mineralen die de dieren, om in goede conditie te blijven, geregeld tot zich moeten nemen, zijn naast keuken zout de zgn. sporenelementen als magnesium, koper, mangaan, cobalt en jodium. Het is bekend, dat wanneer het voedsel een tekort aan deze mineralen bevat, ziekteverschijnselen ontstaan, o.a. krampaanvallen, kopziekte, Engelse ziekte, beenderverweking, enz. Voor het goed functionneren van het organisme hebben alle mineralen hun eigen betekeniszij danken hun werk zaamheid ook aan hun onderling ver band. Een tekort aan het één heft vaak het effect van hst ander op. Uit wetenschappelijke proeven is gebleken, dat door een geringe toe voeging van mineralen aan het voeder, de groei van de dieren belangrijk kan worden bevorderd, zodat voor een be paalde hoeveelheid voeder een grotere gewichtstoename wordt verkregen of anders gezegd, voor een bepaalde ge- wichtstoename is een geringere hoe veelheid voedsel nodig. Het zou ons te ver voeren hierop dieper in te gaan voor ieder zou het echter van groot belang zijn eens het artikel van Dr. Grashuis te lezen, over de verschijnselen bij storingen in de mineraienstofwisseling (gebreksziekten). Opmerkelijk is het likken van vele dieren aan muren, hout, kleren, enz., vroeg ze nijdig; „ik houd niet van dat gelik". „Dat komt nog wel," voorspelde Aart lachend. „Je hebt bij Wim anders toch geen schijn van kans". Met een ruk bleef ze staan. „Ik zou hem voor alles ter wereld nog niet willenriep ze woest uit. „Nou, nou, een beetje kalmer kan ook wel,' suste hij. „Je hebt het na melijk over m'n broer, weet je?" „Gefeliciteerd hoor! Jij zult wel met hetzelfde sop overgoten zijn". „Dank je voor je vriendelijke woor den. Ik zal maar net doen, of ik niets gehoord heb, hartelijke jonkvrouw. Ik geloof dat jij eens een goed pak slaag moet hebben. Dat zou wel eens goed voor je zijn". „Je moest eens wagen me ook maar met één vinger aan te raken!" siste ze tussen haar tanden. „Ik breek je al je ribben „Dat eerste ben ik helemaal niet van plan," antwoordde Aart onverstoorbaar; „je komt namelijk helemaal niet in m'n kladboekje voor, zie je? En wat dat ribbenbreken betreft, ik zou het met Vtv AsO*C TOS Ö*te Wij hebben deze week een zeer bijzondere aanbieding in Deze cosfuums van prima zuiver kamgaren Windsor-sioffen, maten 38 i/m 46, zijn van le klasse fabri kaat, vervaardigd door kleer makers, kunnen wij U leveren voor de aantrekkelijke prijs van B IJ PASSENDE BLOUSE rijk mei Zwitsers kani gegarneerd, malen 38 i/m 48 NU Voor Uw stoften en betere damesconieciie Eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak waarmede ze instinctief het tekort aan zout en mineralen pogen aan te vullen. Tegenwoordig wordt veelvuldig ge bruik gemaakt van de K.N.Z. minerale iikstenen die een uitkomst betekenen bij de mineraalvoeding. De resultaten hiermede verkregen, zijn belangrijk te noemen, terwijl de kosten van zeer geringe betekenis zijn. Het is daarom alleszins verantwoord op deze wijze de veevoeding te ver beteren. N.V.V. t.b.c.-fonds De gezinsbusjes welke bij de N.V.V.- leden in de verschillende West Z.-Vi. gemeenten zijn geplaatst, werden gelicht. mij maar niet proberen, want ik ben Wim niet". „Wat is er aan de hand?" vroeg Jannie, die nu naderbij gekomen was „Jullie hebben toch geen ruzie?" „Welnee," lachte Aart, „dat is zo onze manier van scharrelen, zie je. Ze wil me eens een keer zo knuffelen, dat al me ribben er van breken Nel verwaardigde zich niet meer hier antwoord op te geven. Ze stapte bin nen en ging meteen naar haar kamer, die ze met haar zuster deelde. In de deuropening fluisterde Jannie tot Aart: „Zeg, je houdt je mond, hè?" „Wat dacht je nu, aanstaande schoon zuster! Ik weet drommels goed, wan neer ik spreken en wanneer ik zwij gen moet. Droom maar lekker van Wim. Je krijgt een reuzeknul! Welterusten." Toen Jannie de slaapkamer binnen kwam, was Nel al half uitgekleed. Ze keek haar zuster, die nog een norse trek over haar gezicht had, verwonderd aan en vroeg: „Waarom kibbel je toch altijd met Aart? Ik vind hem een aar dige jongen." „Hij wou mij een pak slaag geven,"

De Schakel | 1955 | | pagina 1