„S.ta%en Uein CIRKELGANG Land- en Tuinbouw Vergadering Kring West Zeeuws Vlaanderen ran de Z.L.M. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 527 Vrijdag 4 Maart 1855 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR <S DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 par kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen'' 10 cent extra, met buitenlandse bezoekers op as. Voorjaarsbeurs In e©n rijk gevarieerd gamma van tin ten zullen weefsels van de Nederlandse textielindustrie gedurende de Utrechtse Vooijaarsbeurs, die van 22 tot en met 31 Maart a.s. wordt gehouden, de aan dacht trekken van ontelbare bezoekers uit binnen- en buitenland. D.ie jubileumbeurs zal, ook wat het aantal coelnemers betreft, alle voor gaande beurzen overtreffen. Kon de Stichting vorig jaar ruim vijftig deel nemers boeken, thans zijn bijna tach tig deelnemers genoteerd. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat de textielindustrie door de verscheiden heid van grondstoften en technische procedé's een zeer veelzijdige tak van nijverheid is die eerst na verloop van jaren tot een juist begrip inzake de betekenis van zulk een beurs kan wor den gebracht. Verheugend is dan ook dat met name in de katoen-, rayon- en linnensector de belangstelling voor de Utrechtsche Voorjaarsbeurs aan merkelijk is toegenomen, terwijl ook in de sector woningtextiel,tapijtindustrie, meubelbekleding en gordijnstoffen, de gedachte veld wint, dat het beurs- intermediair moeilijk kan worden ge mist. Ook de tricotagefabrikanten tonen zich, meer dan vroeger, geïnteresseerd. Daar de noodzaak om te exporteren in zeer grote mate aanwezig is, kan men het open houden van de buiten landse afzetkanalen een van de voor naamste taken van de Nederlandse textielindustrie noemen. Ditmaal werd bijzondere aandacht geschonken aan West Duitsland, niet in de laatste plaats, omdat Nederland de belangrijkste handelspartner van dit land is. Op de eerste dag van de Voorjaars beurs, Dinsdag 22 Maart, zal een spe ciale trein uit Duitsland naar Utrecht rijden, speciaal niet alleen omdat dit een zogenaamde „glazen" trein is, die voor de eerste maal op ons spoorweg net zal rijden, maar ook omdat deze een groot aantal grossiers, directeuren van warenhuizen en confectiefabrikanten naar de Domstad zal brengen. Gedu rende enige dagen zullen deze zaken lieden de gast zijn van de Textiel- jaarbeurs. Daarnaast verwaarloost de Textiel- FEUILLETOft Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK »5 „Nou. dat moet jij weten, maar ik blijf. Ik wil de mensen hier niet in de steek laten. Bij mij thuis zijn er ge noeg die voor zichzelf en de anderen kunnen zorgen en hier kan ik me ten minste een beetje verdienstelijk maken". Broeksma haalde zijn schouders op. „Dan kan ik zeker wel jou fiets nemen?" Wim keek hem nijdig aan. „Jij denkt, geloof ik, alleen maar aan je zelf, niet? En ik dan als er eens iets aan de hand is? Nee hoor, mijn fiets blijft hier. Ik kan het ding zelf nodig hebben". „Maar ik heb geen reisgeld genoeg om naar huis te gaan," protesteerde Broeksma. „En mijnheer Zwarts is niet eens met ons loon gekomen jaarbeurs het binnenland zeker niet. Het Nederlandse publiek dient te weten waartoe onze industrie in staat is. In dit verband kan worden gesigna leerd dat de textielbeurs ook gedurende de avonden van 25, 26, 28 en 29 Maart geopend zal zijn. Er zal dan tevens een mode-show worden gehouden. De positie van de Nederlandse- tex tielindustrie i3 gunstig te noemen en de verwachtingen voor de beurs zijn hoog gespannen. Rij'kspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Febr. ingelegd 194627,91 en terugbetaald f141831,95. Enkele wenken voor een goed gebruik van tractorbanden. Een goed onderhoud van tractor banden kost menig landbouwer nog wel eens hoofdbrekens. Men heeft im mers zomer en winter te maker, met ongunstige weersinvloeden. Ja, ook in de zomer, want het felle zonlicht is zeer schadelijk voor rubber en kan de oorzaak zijn van het ontstaan van kleine barstjes in de band. Modder en vocht daarentegen doen geen kwaad en het is zelfs raadzaam 's zomers de banden met modder te bedekken. In dit verband moet men er aan denken, dat men de banden ook beschermt tegen oliën en vetten. Slippen van banden heeft tot logisch gevolg slijtage. Slippende banden door snel optrekken of plotseling remmen kan tot gevolg hebben dat stukken van de ribben afscheuren. Om slip op het land tegen te gaan kan men de wieldruk verhogen door vloeistof in de banden te doen of door wielgewichten. Men moet beslist verhinderen, dat de banden tegen de zijwanden van de ploegvoor schuren. Dat kan men doen door de ploeg op juiste wijze achter de trekker te koppelen Een raadgeving die altijd zijn waarde behoudt is let op de spanning en op de snelheidOverspanning of onder spanning van de banden kunnen kar kasbreuken veroorzaken. Grote snelheid geeft extra slijtagebovendien zijn tractorbanden daar niet op berekend. Door een juist gebruik zullen de „Dacht je dan heus, dat die dat nog speciaal aan ons kwam brengen, hier? Die zal wel wat anders aan zijn hoofd hebben Maar reisgeld zal ik wel le nen. Ik heb gelukkig altijd geld ge noeg op zak". „Kunst, als vrijgezel Wim sloeg hier geen acht op, maar haalde zijn portemonnaie uit de zak en gaf zijn maat een rijksdaalder. „Ik zal het je volgende week wel teruggeven". „Dat komt best in orde". Maar Broeksma zou voorlopig niet thuis komen. Toen hij om tegen vie ren naar boven was gegaan om zich om te kleden, reed er plotseling een militaire auto het erf van „Bouwlust" op en stopte voor de ingang. Een onder-officier staple uit en ging naar binnen. „Werken hier twee schilders van de firma Zwarts?" vroeg hij zondere ver dere plichtsplegingen dan een kort saluut. Jannie keek de militair verwonderd aan. „Ja," antwoordde ze. „Wat is er dan mee?" voordelen van de luchtband nog beter tot hun recht kernen. BURGERLIJKE STAND Gemeente OOST8URG over de maand Februari 1955. GEBOORTEN2, Hermina. d. van P Timisela en van J. D Ririhena, te Oostburg: 3. Jolanda Chariotta Saartje, d. van A. Hetharie en van J R. Ha- tusupy, te Oosiburg; 4, Frank Jozef, zn. van A. E Berhitu en van J. L. Hau- rissa, te Oostburg; 4, Emmie Augusta Sulma, d. van J. van den Bunder en van E. Robesin. te Sluis: 7, Roger Mar cel, zn. van P A. Heyndrikx en van 1. A Beernaerts, te Aardenburg; 9, Alexander, zn van C. J. A. E. Musta- mu en van N. M. Louhenapessy, te Oostburg; 11, Anita Marie, d. van R. A van den Navoy en van H G. Pie- laet, te Aardenburg; 12, Matheus Frans, zn. van J. Luhulima en van P. Lisapaly, te Oostburg; 16, Hubertina Alida. d. van W. Bunschoten en van E. M. Peeters, te Oostburg; 17, Willy Eduar- dus. zn van F. G. de Backere en van E. H- Grammens, te Sluis; 16, Jacques Hector Julien Maria. zn. van L. J. de Taeye en van M. E. Dezutter, te Aar denburg; 17, Wilfried René, zn. van B. T. van Maele en van K. J. van den Dries, te Aardenburg; 17, Marie Louise Adriana, d. van A. P. Blondee! en van A. M. de Taeye, te Aardenburg; 19, George Stephanus Marie, zn. van W. A. M. de Taeye en van A. E. de Rijcke, te Aardenburg; 20, Arthur Leonardus Marie, zn. van P. A. Lie- vens en van M. T. Lanckriet, te IJzen- dijke; 21, Roger Cyriel Filibsrt, zn. van 8. R. Gijs en van W. L. den Beer, te Schoondijke; 25, Marinne Wilhelmina Louisa, d. van P. W. A. Haerens en van E- de Ruijsscher, te Oostburg. OVERLIJDEN: I, Cyrillus Alphonsus de Smet, 38 j echtgenoot van A. M. Adam. wonende te Oostburg; 5, Caro lina Hendrikx, 89 j,t weduwe van J. J. Coppens, te Oostburg: 7, Abraham Willem de Blaeij, 87 j., echtgenoot van J. van de Plassche, te Oostburg; 11 Pieternella van den Broecke, 86 j., echt genote van E. Mussche, te Oostburg; 10, Elfrida Leonie Vermeire, 28 j echtgenote van ACE. Doolaege, te Sluis: 16, Andries de Rijke. 62 j echt genoot van M. E. Riemens, te Oost burg; 21, Wiliem Boidin, 75 j we duwnaar van C. M. Adriaansen. te „Die moet ik hebben," antwoordde hij. „Ze moeten dadelijk mee, aan het werk. Opdracht van de regering". Wim, die buiten in een geleende overall aan het werk was, trad nieuws gierig naderbij en hoorde het laatste deel van het gesprek. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Op last van de regering moet ik U beiden meenemen. Nee, er is niets bijzonders aan de hand," voegde hij er geruststellend aan toe, toen hij het verschrikte gezicht van de jongeman zag. „Er is alleen maar een karwei te verrichten, dat geen uitstel kan dulden. Meer mag ik niet zeggen". „Nu, dan moet het maar," antwoordde hij spijtig. „Ik zal me even verkleden". „Nee, komt U zo maar mee. Wij zorgen verder voor alles. Waar is de andere man? Maar jannie was inmiddels al naar boven gegaan en kwam met een even eens verschrikte Broeksma terug. Nog maals zette de militair uiteen, dat ze mee moesten en na een korte groet stapten de beide schilders in de auto, die onmiddellijk weer weg reed in de Oostburg; 21, Leendert Adriaan van der Hooft, 88 j., weduwnaar van L. de Putter, te Oostburg: 23, Johannes Wilhelmus Henneken, 41 j., echtgenoot van K. J. Dessing, te Sluis HUWELIJKEN: 18, Cornells Pieter Meeusen. 28 j-, wonende te Middelburg en Johanna Sara Bron, 26 j-, wonende te Oostburg; 24, Witold Henry Kuc, 37 j., wonende te Vlissingen en Paulina Anna Temmerman, 34 j., wonende te Oostburg. Dinsdag j.I. kwam de Kring W. Z,-Vlaan- deren van de Z.L-M. in hotel Mabesoone in algemene voorjaarsvergadering bijten, onder voorzitterschap van dhr. M. de Bruijne te Zuidzande. De voorzitter sprak een welkomstwoord, waarbij hij in het bijzonder welkom heette de heren M Geuze, algem. voorzitter van de Z.L.M. te Poortvliet, Mr. Schlingeman, algem. secretaris te Goes, L. van Dijk, directeur Rijks Landbouwwinterschool te Schoondijke en C M. v. d. Broecke, dijkgraaf Waterschap „Het Vrije van Sluis" te Aardenburg. In zijn openingswoord noemde spr. enige economische aspecten, welke nu niet bepaald ten gunste van de landbouwer werken, o m. stijgende kosten, dalende opbrengsten; stijgende staats uitgaven, dalende waarde der gulden, enz. Nog steeds wordt de schijn gewekt, als zou den de boeren geld verdienen als water; men weet zeker niet dat in den lande het afge lopen najaar boeren waren die geen geld meer op konden nemen bij de Boerenleen banken. Afgezien van de goede opbrengst der erwten in deze streek, is er niet zo veel re den meer over om te juichen. Spr. eindigde zijn openingswoord met een opwekking nuch ter te blijven, doe Uw plicht en Uw best en heb begrip voor Uw naasten. Hij deelde mede dat het ledental thans 610 is. Hierna kreeg dhr. Jac. Kools te Zuidzande het woord, die enige mededelingen had te doen als lid van de z.g. Sociale Sectie. Het afgelopen jaar zijn er weinig moeilijkheden geweest, aldus spr. Vier vergaderingen wer den gehouden tijdens welke enkele geschillen werden beslecht, gerezen tussen werknemer werkgever. Als lid van de Commissie C.S.M, deelde dhr Kools mede, dat er weinig moei lijkheden geweest zijn met betrekking tot de laatste bietencampagne. Er waren drie klach ten over de tarra. De tarra bleek vorig jaar 10 pCt. hoger te liggen dan andere jaren. Bij het nieuwe contract zal het weegloon 15 ent. bedragen. Voor weinig tarra zal een premie verstrekt worden tussen 15 en 20 pCt. niets en boven 20 pCt. een aftrek. Ingek. stukken. De afd. IJzendijke deelde mede, dat dhr. A. Salomé-de Blaeij tot voor zitter werd gekozen van de afd IJzendijke. De voorz. merkte op dat dit de derde Abr Salomé is die deze functie vervult en dus lid van het Kringbestuur is De afd. Zuidzande wenste dat nogmaals met klem bij de overheid er op aangedron- richting van de stad. Met een flinke vaart reden ze door Purmerend. Ieder een stoof opzij, toen men zag dat het een militaire auto was en de onder officier bleek een bekwaam chauffeur te zijn. Eenmaal op de Kanaalweg ge komen, verdubbelde hij zijn vaart, hetgeen ook best kon, want er was schier geen verkeer. Een enkde tram werd gepasseerd. Wim zag wel, dat er haast geen passagiers inzaten. Tijdens de rit had Broeksma een paar malen geprobeerd de militair te vragen wat er aan de hand was, maar deze had met zijn hand naar achteren gewuifd en slechts geantwoord dat hij zijn aandacht nodig had voor de weg. Bij Amsterdam werd het drukker, zodat er vaart geminderd moest wor den. Op de Meeuwenlaan gekomen zwenkte de wagen plotseling linksaf, de Boorkade op. Op het terrein van de Nederlandse Dokmaatschappii, die zoals Wim zag, onder strenge militaire bewaking stond, stopte de wagen. Enige meters verder ontdekte Wim opeens de auto van de baas. Dus dan zat het in ieder geval wel goed.

De Schakel | 1955 | | pagina 1