Dijkleger - Breskens. CIRKELGANG Nieuwtjes. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 522 Vrijdag 21 Jan. 1955 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOK DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, -J Nauwelijks 23 maanden na de ramp zalige vloed van 1 Februari 1953 wer den de polders in het westen van ons land op 23 December j. 1. andermaal door de zee bedreigd. Voor het eerst na de gedenkwaardige datum in 1953 °°k Breskeus een gedeelte van het z. g. dijkleger opge roepen. Deze wijze van paraatheid is niet zonder critiek gebleven, omdat men nog vrij onwennig staat tegenover de aan tasting van de persoonlijke vrijheid in deze noodzakelijke vorm. Daarom is het goed ons te bezinnen op de instelling en het doel van het dijkleger. De instelling van het dijkleger is ge baseerd op art. 1, sub 6 der Bevoegd- hedenwet van 9 Mei 1902, Staatsblad 54. Dit artikel luidt als volgt „De besturen van waterschappen, veenschappen en veenpolders zijn be voegd, zo het reglement der instelling hun dit opdraagt, zowel de inwonenden, die daarin niet geland zijn als de inge landen binnen hun gebied tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten op te roepen tot bewaking en verdediging van waterkeringen bij dreigend gevaar of tot hulp in geval van doorbraak en van hen ten behoeve van die verdedi ging verstrekkingen van iast- en trek dieren, voer- en vaartuigen, materialen en gereedschappen te vorderen. De regeling van de aard en duur dezer diensten en verstrekkingen en van wat daartoe verder betrekking heeft, geschiedt bij het reglement der instel ling of bij verordening van de instel ling zelve." Op grond van dit artikel der Be- voegdhedenwet is het reglement voor de Polders of Waterschappen in Zee land, bij besluie van de Staten der Pro vincie Zeeland van 25 Februari 1953, no. 24, nader aangevuld met artikelen, welke de instelling, de aard, de duur van de diensten en alles wat nader be trekking heeft op het z.g. dijkleger re gelen en bindend voorschrijven. De voornaamste artikelen van deze aanvulling op genoemd reglement kan ieder lid van het dijkleger lezen op de achterzijde van zijn indelingsbericht. Hoe is nu de indeling van het dijk leger in Breskens geregeld? Bij het formeren van dit dijkleger is Ffc UiLcETOft Een Westfriese roman door MAARTjE ZELDENR1JK 19 „Wij berekenen de handelswaarde van iets, dat we zien. Dat is koopmans kunst. En dat heeft vooral een boer no dig; neem nu eens aan, dat U een boer derij zoudt willen beginnen en U moet vee hebben Dan gaat U naar de markt nietwaar? Wel, daar staan koeien. U vraagt, wat een melkkoe moet kosten. Tweehonderd vijftig culden, zegt de veekoper of de b >er, van wie het dier is Wat doet U dan? Haalt U dan Uw portefeuille uit Uw zak en geeft U hem tweehonderd vijftig gulden?" „Nee, dat is, geloof ik, niet de ge woonte, hè?" „Natuurlijk niet. Dan ga je afdingen. Je biedt honderd vijf en zeventig. En na veel loven en bieden koop je die koe voor tweehonderd tien en in negen door het bestuur van de Waterkering van het Waterschap Oud en Jong Breskens uitgegaan van de gedachte, dat men ten allen tijde rekening moet houden met de mogelijkheid, dat men dag en nacht zal moeten werken aan de zee wering. Daartoe is het dijkleger in 3 delen gevormd en wel de groepen A, B en C. Iedere groep telt ongeveer 150 a 175 man. Groep A wordt gevormd door die personen, die altijd eerst zullen worden opgeroepen. Groep B komt als aflosploeg, nadat groep A maximaal 8 uren present is geweest, op zijn beurt wordt B na ten hoogste 8 ure-n door C afgelost. Wanneer zou blijken, dat het aantal leden van een bepaalde groep om de een of andere reden niet toereikend is om in een bepaald tijdsbestek eventu eel gevaar te keren, worden voor zover nodig leden van een andere groep ter aanvulling opgeroepen. Zodoende komen in één etmaal alle groepen aan bod. Bij het formeren der groepen is zo veel mogelijk rekening gehouden met de kans op mogelijk inundatie-gevaar voor de plaats, waar men woont. Iedere groep bestaat uit ploegen, waarvan de nummering voor de groe pen A, B en C als geheel doorloopt. Er zijn cUn ook in totaal 40 ploegen. Als leider van een ploeg treedt de ploegbaas op, de leden van iedere ploeg wonen in de onmiddellijke omgeving van de ploegbaas. Wanneer een gedeelte van het dijk leger moet opkomen, worden de ploeg bazen door of vanwege het bestuur ge waarschuwd. Op hun beurt roepen de ploegbazen hun ploeggenoten in de kortst moge lijke tijd op en begeven zij zich ploegs- gewijze gezamelijk naar de aangewezen plaats, voorzien van schop en water laarzen, voor zover men daar althans de beschikking over heeft. Teneinde zo weinig mogelijk tijd te verliezen, verdient het ten zeerste aan beveling, dat de ploegbazen overleg plegen met de leden van hun ploeg over de wijze van waarschuwen, het opkomen enz. Vanwege het bestuur der Waterke ring worden periodiek veranderingen in van de tien gevallen ben je nog vijf tien of twintig gulden te duur uit." „Dat zou toch niks voor mij zijn, dat afdingen." „Dan deugt U in elk geval niet voor boer. In alle zaken moet je goed han delen kunnen. Ik neem aan, dat het in het schildersbedrijf precies eender is." „Mogelijk. Maar ik wil alleen maar schilderen bij particulieren: huizen en kamers en zo. Een klein baasje, mis schien na verloop van enige tijd met een knecht erbij. Dan ben ik al lang tevreden. Dat heeft toch niets met lo ven en bieden te maken." Ze schoot in de lach en stond op, terwijl ze haar jurk afklopte. „We praten er nog wel eens over. Het is onderhand donker en als we nog langer blijven kletsen hier, zouden ze er thuis al gauw wat van denken. Maar als dit schilderij klaar is, dan zegt U het maar. Ik zal er geld voor maken en meer dan U denkt!" Verwonderd keek hij het slanke meisje na. Toen pakte hij de kist in en ging eveneens terug naar de boer derij. de samenstelling der ploegen, als ge volg vari adres-wijzigingen of anders zins, schriftelijk aan de leden van het dijkleger en de ploegbazen medegedeeld. Het is voor een vlotte gang van za ken alleszins gewenst, hiervan goede nota te nemen. Ter controle hierop overweegt het bestuur, gezien de ervaring van 23 De cember j. 1. de ploegbazen jaarlijks de laatste samenstelling van hun ploeg toe te zenden. Naast de groepen A, B en C bestaat het dijkleger uit speciale groepen, zo als de dijk wacht, de tij dschrij vers of administrateurs en de telefonisten. Van ieder van deze ploegen zijn weer reserve-ploegen of reserves geformeerd respectievelijk aangewezen Bovendien is een lijst van bezitters van voertuigen opgesteld, welke perso nen met hun vervoermiddelen eveneens voor het verrichten van diensten kun nen worden opgeroepen. Voor alle verrichte diensten en ver strekkingen wordt een billijke vergoe ding toegekend. De dijkwacht is do ploeg, die de grootste kans heeft te worden opge roepen en er gaat dan ook geen storm seizoen voorbij of de dijkwacht is één of meerdere keren in het geweer geweest. De dijkwacht-formatie dateert in Bres kens reeds van enkele jaren terug, zij het dan, dat de dijkwacht in vroeger jaren op halve sterkte opkwam. Op de leden van deze dijkwacht rust een giote verantwoording en het ver eist de inzet van de gehele persoon. Zij moeten onder de meest ongun stigste weersomstandigheden in staat zijn hun plicht jegens de gemeenschap te verrichten. Natuurlijk zijn er in iedere plaats personen, die uit hoofde van hun functie of anderszins niet voor indeling in het dijkleger in aanmerking komen, hetzij overeenkomstig het bepaalde in eerder genoemd reglement, hetzij volgens be oordeling van het bestuur der water kering. Slechts het bestuur, zo nodig in over leg met het College van Burgemeester en Wethouders, is bevoegd te beoor delen of iemand maatschappelijk on misbaar is of niet. Wel kan men tegen een beslissing van het bestuur dienaangaar.de bij het College van Gedeputeerde Staten in beroep gaan. De leden van het dijkleger hebben HOOFDSTUK VIII. De boerendochter hield woord. Aan het einde der tweede week van zijn verblijf op „Bouwlust" was het „ge zicht cp de dijk" gereed en Broeksma, die het aandachtig bekeek, vond, dat het nog beter geslaagd was dan zijn eerste werk in de Beemster. „Ik zou er maar een paar centen meer voor vragen,", raadde hij aan, het is 't best waard. Zaterdagsmiddags, voor hij naar Am sterdam ging, gaf hij het doekje aan Jannie. Maar er zat nu een mooie, gou den lijst omheen. Wim was Vrijdags avonds na zijn werk even op de fiets naar Purmerend geweest en daar was het doekje ingelijst, een kwestie van een kwartiertje. En het was nog niet eens duur. Och, alles was tegenwoor dig immers goedkoop, omdat de meeste mensen geen geld hadden, behalve dan voor het noodzakelijkste levensonder houd. Jannie keek verrast op, toen ze zag, dat het ingelijst was. „Dat hebt U goed bekeken," zei ze prijzend. „Nu is niet het recht hieromtrent zelf een be slissing te nemen, laat staan, dat men dit ten tijde van de oproep wil forceren. Dat is ten enenmale, in het algemeen belang, ontoelaatbaar. Men weet immers tijdig of men al of riet is ingedeeld en ieder heeft het recht, cmtient de juist heid hiervan een oordeel te hebben en die maatregelen te nemen, die hij no dig acht, maar daartegenover staat de plicht ten tijde van de oproep, hieraan onverwijld gevolg te geven, indien men ingedeeld is. Ook het zenden van plaatsvervangers is ontoelaatbaar, zeer zeker, wanneer het personen betreft, die de leeftijd van ongeveer 70 jaar hebben bereikt. Het bestuur kan bij de regeling van het werk hiermede geen rekening hou den en daarvoor geen verantwoording dragen. De maximum-leeftijd van leden van het dijkleger is 50 jaar en de minimum leeftijd 16 jaar. Een uitzondering hierop maken van zelfsprekend de dijkwerkers aan de wa terkering. Speciaal moet worden vermeld, dat de bewoners van de Scheldekade en de daarachter liggende straten niet in het dijkleger voor Oud en Jong Breskens zijn opgenomen, omdat zij in een an der waterschap wonen. Ieder lid van het dijkleger is per soonlijk verantwoordelijk voor zijn ge drag als gevolg van de oproep. Het reglement kent de strafmiddelen teheiiïde een juiste naleving der gestelde bepalingen te waarborgen. Er zal dan ook aan deze bepalingen streng de hand worden gehouden. Aan de algehele idee van een dijk leger ligt de burgerlijke dienstplicht ten grondslag. Wat de militair is in de strijd tegen de belagers van onze vrijheid, is het dijkleger in de strijd tegen de erfvijand van onze lage landen, de zee. Betrouwbare Springzeilen. Vertegenwoordigers van reddings maatschappijen, brandweer en politie, voeren op het ogenblik besprekingen over de ingebruikname v^n springzei len, die geheel van perion zijn gemaakt. Deskundigen zijn van mening, dat de lichtheid en sterkte van deze zeilen niet te overtreffen is. De randen b.v. scheuren niet in. Zonder slijten er glijden. Nederland heeft reeds enige tijd ge leden kennis gemaakt met tapijten van nylon. De Duitse industrie brengt thans echter perion tapijten, die niet alleen onverslijtbaar, wasbaar en motecht zijn, doch ook niet verschuiven, wat tot dusver een vervelende hebbelijkheid van dit product was, omdot perlon-ga- rens anders ook glad zijn. Jack P. de Klerk. hel minstens een tientje meer waard-' En toen schalks: „Wat verdien ik er mee, als ik er meer voor krijg dan vijf en twintig gulden Wim lachte even verlegen, maar hij voelde zich steeds meer op zijn gemak in het gezelschap van het aardige meisje. Hij antwoordde: „Twintig pro cent van de opbrengst mag U houden. Dat is niet meer dan billijk." Ze nam het schilderij, bekeek het nog eens en ging er toen mee naar haar kamer. Maar voor ze het vertrek verliet beweerde ze: „Als U Maandagmorgen terugkomt, is het verkocht."

De Schakel | 1955 | | pagina 1