BOBBE j Halve prijzen Zaterdag, Maandag, Dinsdag en Woensdag NIEUWE KOOPJES Nieuwe vindincren men balonnen in kebri»k. die »peci Antwerpen 1955 nu f 46,79 nu f 15,79 nu f 69,75 van f 98,50 nu f 63,95 CIRKELGANG DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 10e Jaargang Nummer 520 Vrijdag 7 Jan. 1955 Liukkcis-Uitgeverijl iima SMOOK DE HULST EK Dorpssuaat lü - fcSRESKENS 'U.efour 2? - Qiro 35829ö Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 rent extra. i aal voor hen werden creconstrueerd uil Perlon-bont op de Duitse markt. Na een aanlooptijd van ongeveer een jaar, wordt West-Duitsland thans over stroomd met allerlei practische goederen van perion (nylon), geproduceerd door een grote nieuwe fabriek in het Rijn land (te Lobberich, bij Krefeld). Men legt zich op het ogenblik voor al toe op perlon-bont, in imitaties van lams- en pantervellen. Het ligt in de bedoeling, hieraan binnenkort imitaties van Persianer toe te voegen, doch daartoe moeten nog enige technische voorzieningen worden getroffen. Zoals bekend heeft dit, geheel syn thetisch gemaakte perlon-bont, uitmun tende eigenschappen. Het is heel licht in het dragen, toch warm, maar kan niet doortranspireren (wasemt uit), is mot vrij, wasbaar en nagenoeg onver slijtbaar. Het wordt gebruikt voor de fabricage van damesmantels en jasjes, voor binnenvoeringen van herenwinter jassen en jekkers, belegsels in modieu ze damespakjes e.d. Ook in de sector wintersportkleding wordt er reeds naarstig gebruik van gemaakt. In de schoenenindustrie zijn toepassingen bekend in dameslaarsjes enz. De zakken van Perion. In vakkringen op textielgebied is men van mening, dat in de naaste toe komst, de zakken in bovenkleding alle maal van perion voeringsstoffen gemaakt zullen worden, omdat dit materiaal veel langer bestand is tegen aanhoudend ge bruik. Bovendien laat het zich een stuk gemakkelijker verwerken, omdat 't niet gaat rafelen bij gebruik van (warme) snijmachienes. In de hotels. De proeven met 100 pet. perion bed- degoed in Amerikaanse en Duitse ho tels, zijn prachtig uitgevallen, in tegen spraak met vroegere persberichten die echter op halffabrikaten betrekking hadden. De lakens, slopen, enz van perion hebben weinig last van slijtage vanwege het intensieve gebruik, kunnen snel gewassen en gedroogd worden, be hoeven niet te worden gestreken en zien er nooit verfomfaaid uit. Bij de „weer-profeten" Natuurlijk heeft perion (c.q.nylon) ook z'n weg gevonden naar de meteo rologen. Verschillende weerstations ne- aal voor hen werden geconstrueerd uit j een met rubber bespoten perlon-weef- sel. Langdurige en nauwkeurige proe ven hadden bewezen, dat zulke ballons veel beter de atmosferische druk op gro.e hoogte kunnen weerstaan en dus practischer zijn voor het oplaten van kostbare registratietoestellen. Inmiddels gaat men verder met gro te stratosfeerbalionnen uit te proberen die misschien de fantasie van een Julius Verne naar de kroon zullen steken! N iar veiliger verkeer. Ia het N jorden van Duitsland is een fabrikant opgedoken met een nieuwtje voor automobilisten. Hij heeft van per- lon-garcn een soort vangnet vervaar digd, ter bescherming van de bestuur der en andere inzittenden, als zich een botsing voordoet of plotseling wordt geremd De bedoeling is, dit net voor in de wagen te spannen tussen vloer en plafond, omdat bij de meeste onge lukken hoofdwonden worden opgelopen tengevolge van een minder zachte aan raking van de voorruit e.d. Volgens de fabrikant wordt het uit zicht niet door het net belemmerd. Op de grote rivieren. Vissers op de Rijn en de Elbe heb ben zich ernstig bezorgd getoond over de verdergaat de vervuiling van het water. Hun netten worden door rond drijvende stoffen aangetast. Volgend jaar echter zullen ze over- schake tn op het geb uik van perion netten, die minder vuil aannemen (gladder), meer vangen (transparante elastische mazen) en gemakkelijker han teerbaar zijn (lichter). Meer kans op visserslatijn? In een zee van licht vierde Antwerpen oudejaarsavondIn feestelijke stemming is het nieuwe jaar begonnen De grootse lichtfeeërie bracht ook tijdens het zgn. „dode toeristische sei zoen" heel wat leven en bedrijvigheid in de Scheldestad. Maar reeds is Antwerpen klaar met een nieuw en rijk gevuld programma van feesten en tentoonstellingen voor 1955. Meer dan ooit zal de handels metropool vol leven en bedrijvigheid zijn. o Waar in 1954 de uitzonderlijke In ternationale Tentoonstelling „De Ma- Halve prij'zen in onze Balansopruiming Zuiver wollen Jersey Deux Pieces apart model, in de k euren grijs, R.A.F., marine, prtrol, zwart en bleu. Maten 38 t.e.m. 46 van f 89,50 Damespantalons in zwart, bruin en blauw maten 36 t.e.m. 46 Betere Damesmantels getailleerde modellen en Swaggers div. kleuren, ook zwart tot maat 52 Wollen Japonstoffen 140 cm. breed div. kleuren per meter f 4,99 Gabardine Regenmantels in div. aparte modellen, met capuchon of vlot regenhoedje, kleuren petrol, R A.F., d. grijs en groen. Maten 36 t.e.m. 50 Het is opruimingsfeest bij UW MODEHUIS Coosje Buskenstraat 63 - Vlissingen De bus van boot en trein stopt voor onze zaak. Halve prijzen Halve prijzen FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK 18 Daarover had hij een poosje zitten piekeren en hij was ai half van plan om de fiets toch maar weer voor de hele week té stallen, toen het door hem flitste: waarom ga je niet fietsen naar de Beemster? Het is immers mooi weer? Op de Nassaukade keek hij eens op de klokkwart over zes. Nou, het was misschien iets meer dan twintig kilomeier. Dan kon hij toch best voor achten op „Bouwlust" zijn. Top, hij deed het! Zijn banden wa ren goed en de ketting ook. Hij waagde het er maar op. Wim genoot van de tocht, temeer, omdat hij een zacht briesje in de rug had. Tien voor achten zwenkte hij de oprijlaan naar „Bouwlust" op. Even sloeg Hek aan, maar toen hij de schil der zag kwispelde hij met zijn staart en sprong tegen het gaas van zijn domein op. „A, die Hekkie!" begroette hij op vrolijke toon de hond. Bij het achterhuis zette hij de fiets neer. Zou ie strak* wel een plaatsje voor vragen in een der schuren. Jannie was bezig de tafel te dekken. Toen ze hem zag, kwam er een lach over het ronde gezicht. „Daar is de schilder alweer. U bent mooi op tijd". „Ja, ik ben helemaal op de fiets gekomen Het was zulk mooi weer. En nu kan ik tenminste 's avonds eens een uurlje in de omgeving rondped- delen". „Wat U gelijk hebt". Wim ging naar boven, verkleedde zich vlug en was net op tijd voor het ontbijt beneden. Broeksma was er echter nog niet, ook niet toen hij om half negen naar buiten ging en de weg over keek. Enfin, hij wist zijn werk. Kalmpjes haalde hij de ladder uit de wagenschuur en zette die tegen donna in de Kunst" als hoogtepunt van de culturele gebeurtenissen schit terde en, ondanks de enigszins late datum, nog duizenden vreemde toe risten naar Antwerpen lokte - het totaal aantal bezoekers beliep ruim 130.000 - wordt in 1955 de Ille Biennale voor Beeldhouwkunst de be langrijkste manifestatie van het jaar. Weer zal in het rustige Middelheim- park een prachtige verzameling sculptu ren te bewonderen zijn. Ditmaal vormt de Franse beeldhouwkunst de kern van de tentoonstelling. Het belang van „Middelheim" valt niet meer te on derschatten. De meest gekende kunst critici uit de ganse wereld hebben met lof over de lie Biennale geschreven. „Middelheim" heeft een internationale bekendheid verworven. Ook de Nederlanders, met hun Sonsbeek-tentoonstelling, roemen „Mid- de zijkant van het huis, waar hij zou beginnen te gronden. Vrolijk fluitend doopte hij de kwast in de grijze verf en hegon te strijken op de gootranden. Pas tegen negen uur kwam Broeksma aanwandelen, transpirerend van inspan ning. Wim fronste zijn wenkbrauwen, zei tegen de hond, die hevig aansloeg: „Koest, Hek!" en vervolgens, op kwasi- boze toon tot Broeksma: „Zo? Loopt je horloge niet wat achter?" „Ja, klets maar. Nogal een lief eind van de stad af hierheen. Dat doe ik ook geen tweede keer meer. Mij niet gezien. Wat een land, waar geen eens een bus rijdt." Mopperend verdween hij in huis Het duurde nog geruime tijd, voor hij gekleed voor het werk. weer naar bui ten kwam. Had eerst zeker gegeten, dacht Wim. Toen ze naast elkaar stonden te wer ken, vroeg Broeksma: „Hoe vroeg ben jij eigenlijk uit Amsterdam gegaan, dat jij al aan het werk bent „Ik? Wel, om half zeven." „Hoe kan dat nou?" Grote verwon dering bij Broeksma. „Ik ben met het delheim" ver boven hun eigen presta tie. Lees wat Hans Redeker schreefin de Haagse Post„De Antwerpse Biennale, nog slechts voor de tweede keer, heeft zich nu reeds tot een unieke gebeurtenis in het kader van het Europese kunstleven ontwikkeld Van alle Europese toppunten toont „Middelheim" belangrijk werk, groten deels reeds uit eigen bezit o Naast deze „openluchttentoonstelling" zal het Stadsbestuur in de Stedelijke Feestzaal (Meir 78) enkele uiterst merkwaardige exposities inrichten. Reeds wordt gewerkt aan een grootse van Gogh-tentoonstelling, die op 7 Mei opent en tot 19 Juni toegankelijk blijft. Bijna terzelfder tijd - van 28 Mei tot 19 Jur.i - wordt de collectie van Ir Theo van Gogh, broeder van Vincent Irambootje van vijf over half zeven van de Centraal weggegaan, ik was om half acht in Purmerend. Maar het is veel meer dan een uur lopen. Ben jij dan soms van Purmerend af met een auto meegereden?" Wim genoot in stilte. „Nee, hoor, zei hij met een stalen gezicht. En hij loog niet eens! „Zat je dan niet in de Iram van vijf over half?" „Ik niet." „Zie je wel, je bent eerder gegaan. Of nee, dat kan niet; vijf over half zeven is de eerste naar Purmerend. Je wilt me toch niet wijs maken, dat je met een latere tram ging?" Wim schaterde het uit. „Man, ik ben helemaal niet met die schommeltram gekomen! Ik ben op de fiets". „Ga nou? Helemaal van Amsterdam? „Ja, wat zou dat? Ik fiets liever van Amsterdam hierheen, dan dat ik loop vanaf Purmerend." „Nou, maar volgende week Maandag doe ik dat niet meer, dat weet ik wel. Ik heb geen gevoel meer in m'n voe ten

De Schakel | 1955 | | pagina 1