Anderhalve eeuw HH Peter en Pauluskerk J De grote uitprobeerdag voor kinderen Nationaal kampioenschap helikoptervliegen Eerste prijs Blue Spirit Rugby-trip gaat niet door Collecte Lever Darm Stichting SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 JUNI 1996 313 Walcherse bedrijven werken mee aan Roefeldag MIDDELBURG Op 30 juni bestaat de HH Petrus en Pauluskerk 150 jaar. On mogelijk, zullen de oudere, rasechte Middelburgse parochianen, zeggen. En inder daad, ze hebben tot op zekere hoogte gelijk. Het gaat dan ook niet zozeer om het huidige kerkgebouw, maar om maar liefst drie kerken, waar de Middelburgse ka tholieke gemeenschap in de afgelopen 150 jaar het geloof kon belijde in de perio des van 1846-1940, van 1940-1951 en vanaf 1951 tot heden. Parochiaan J.S.M. Sies dook voor de aardigheid eens in de archieven van onder meer het bisdom en de pa rochiekerk en vond een schat aan informatie. Ter gelegenheid van het jubileum zette hij de feiten op een rij. Het is bovendien de bedoeling om de geschiedenis van de Middelburgse parochiekerk in de nabije toekomst in een boekje vast te leggen. Het jubileum staat zondag 30 juni centraal tijdens de eucharistieviering in het kerkgebouw aan de Lombardstraat 1. Muurschildering 1 Roefelen MIDDELBURG Bij de foto graaf foto's ontwikkelen en af drukken, ijsjes 'tappen' in de snackbar, de kassa bedienen in de supermarkt, helpen op de boerderij, met de politie of brandweer mee, assisteren op een rondvaartboot, bij de apo theek een zalfje maken of de be diening van de brug onder de knie krijgen. Welk kind wil dat niet? Deuren openen die anders gesloten blijven en dingen doen die anders niet mogen. Op de Jantje Beton Roefeldag kan dat. Deze week gaan in meer dan 120 gemeenten in Ne derland tienduizenden kinde ren op pad. Duizenden bedrij ven en instellingen openen hun deuren om de jeugdige bezoe kers te laten 'roefelen'. Op Wal cheren begint de Roefeldag op 22 juni op de Vismarkt. Daar kan de jeugd van 6 tot 12 jaar zich verzamelen om onder lei ding van vrijwilligers uit te waaieren over een kleine veer tig bedrijven. 'Roefelen' is een Vlaams woord, wat het best omschreven kan worden als: kinderen laten snuffelen aan het onbekende en en ze zo nieuwsgierig maken naar meer. De Jantje Beton Roefeldag is dan ook een grote uitprobeerdag voor kinderen. Een dag waarop ze een kijkje kunnen nemen achter de scher men van bedrijven, instellingen en verenigingen. Het fonds van Jantje Beton vraagt hiermee extra aandacht voor het kind en zijn plaats in de samenleving. In onze wester se samenleving is de aandacht voorhet kind erg groot. Er is veel speciaal voor kinderen, tot aan een eigen jeugdjournaal toe. Een wereld die los staat van de dagelijkse 'volwassenenwe reld'. Een kind heeft vaak geen idee waar volwassenen eigen lijk de hele dag mee bezig zijn en volwassenen hebben vaak geen tijd om kinderen dingen uit te leggen of ze bij hun werk te betrekken. Om te voorkomen dat kinde ren opgroeien in een aparte kin derwereld, moet de samenle ving zich actief openstellen naar kinderen toe. De Jantje Beton Roefeldag is ingesteld om de wereld van kinderen en vol wassenen wat dichter bij elkaar te brengen. De Walcherse Roefeldag is georganiseerd door wijkvereni- ging Zuid en De Gouden Cirkel Scouting groep. Medewerking verlenen radio Maximaal, de PTT, de politie en de brand weer, brughuis Schroebrug en het gemaal Boreel, rijdende winkel Christiaanse, apotheek 't Zand, Pearle opticiens, werk plaatsen Walcheren, warenhuis V&D, cafetaria Succes, McDo nald's en snackbar Le Passage, Groente- en fruithandel Van Amrooy, Intertoys Goudwaard, A&P supermarkt Middelburg, Golff Welsinge, versmarkt 't Westland, rijwielhandel Piet Voskamp, tuincentrum Middel burg, laverie Souris, hotel Ar- neville, de Zeeuwse biblio theek, vogelopvang De Mikke, het dierenasiel en kinderboer derij De Klepperhoeve, Milieu winkel Micmac, het Middel burgs Instituut voor kunstzin nige vorming, Rondvaart Mid delburg, dansschool Janvier, AZC De Eendracht, camping Middelburg en scoutinggroep Paul Kruger. Informatie over de bezoektij den bij de diverse bedrijven staat op de kabelkrant van ra dio Maximaal. Kaarten voor het ochtendprogramma zijn op de Vismarkt te verkrijgen vanaf 10.00 uur en voor het middag programma vanaf 12.00 uur. In 1846 konden de Middelburg se katholieken eindelijk over een nieuw kerkgebouw be schikken. Sinds de intrede van de Reformatie (1578) hadden zij hun godsdienstplichten niet in het openbaar kunnen vervul len. Rondreizende paters (veel al Jezuïeten) bezochten in het geheim de verspreide kudde van getrouwe katholieken. Soms werden zij betrapt en be schuldigd van 'paapse stoutig heden'.Na verloop van tijd werden zij wat soepeler behan deld en konden zelfs een 'schuilkerk' stichten aan de Blauwedijk. De patroonheili gen van deze kerk zijn onbe kend. Uiterlijk had dit kerkge bouw het aanzien van een pak huis, want volgens de wetten was het de katholieken niet toegestaan een godshuis te bouwen, dat zich uiterlijk als zodanig liet kennen. De komst van de Fransen, waarbij de Ba taafse Republiek ontstond, gaf verlichting. Zij brachten im mers: 'vrijheid, gelijkheid en broederschap'. Dat betekende ook vrijheid van godsdienst en zo kreeg de katholieke gemeen schap in 1799 de Gasthuiskerk aan de Lange Delft toegewe zen. De schuilkerk bleef de pa rochiekerk, die echter in de loop der jaren ernstig in verval raakte. In augustus 1841 bracht Ko ning Willem II een bezoek aan Middelburg en pastoor Toore- nent en enkele kerkmeesters vroegen audiëntie aan bij Zijne Majesteit. Niet alleen ontving de Koning de delegatie, maar wie schetst de verbazing toen hij zich persoonlijk op de hoog te kwam stellen van de desolate toestand, waarin het kerkge bouw verkeerde Zijne Majes teit beloofde deze zaak aan hangig te maken en spoorde pastoor Toorenent aan bespre kingen te openen met het Mi nisterie van Eredienst. Zo ge beurde het. De plannen werden gemaakt, grond aangekocht in de Lange Noordstraat en het Ministerie van Waterstaat wees als architect J. Bourdrez aan, opzichter van deze dienst. Met dit alles was een periode van zes jaar gemoeid. Maar einde lijk was het zover en in 1846 werd het kerkgebouw aan de Lange Noordstraat op plechti ge wijze ingewijd door Mon seigneur C. L. Baron van Wijc- kersloot, 'bisschop van Curi um'. Hij was wijbisschop, ver richtte uitsluitend wijdingen en dergelijke en had geen bestuur lijke functie. Zo beschikte de parochie toen over een eenvou dige 'Waterstaatskerk' met de beelden van de 'patroonheili gen Petrus en Paulus' aan de voorzijde.Tijdens het pastoraat van pastoor J.J. Brügemann (1906-1936) is het kerkgebouw gerestaureerd en verfraaid. In 1913 werd het geschilderd en van nieuwe ramen voorzien, bovendien werden de stoelen vervangen door banken. In 1917 kwam er een nieuw hoogaltaar en in 1925 een nieu we communiebank. Op 8 okto ber 1932 consacreerde de bis schop van Haarlem, mgr. J.D.J. Aengenent een nieuw Maria- altaar. Een jaar tevoren had immers het schilderij van Onze Lieve Vrouw van den Polder een ereplaats in de kerk gekre gen. Tijdens het bombardement van VLISSINGEN Ooit wel eens een helikopter op z'n kop zien vliegen, of dwarrelend als een blad naar beneden zien komen en dan ook nog eens puntgaaf zien landen? Allerlei kunsten, fratsen en toeren zien uithalen? Vast niet. Zaterdag 22 en zon dag 23 juni is dat allemaal te zien bij de wedstrijden om het nationaal kampioenschap helikoptervliegen dat voor de eerste keer in Vlissingen wordt gehouden. Het zijn modellen weliswaar, maar het spektakel is er niet minder om. Het evenement wordt gehouden op het model vliegveld van Modelclub Delta aan de Duitslandweg in het Vlissingse Sloegebied. Zaterdag staat voornamelijk in het te ken van demonstraties en trainen, maar wie wil weten hoe dat allemaal kan krijgt alle uitleg. De zondag (vanaf 10 uur) is een echte wedstrijddag voor de nationale en internationale pilo ten. Een jury beoordeelt de kunstvluchten (voor de leek 'het stunten') en aan het eind van de dag is er uiteraard een win naar. Middelburg op 17 mei viel ook het kerkgebouw ten prooi aan de vlammen. Geblakerde mu ren waren het restant van het geliefde kerkgebouw, dat met zoveel zorg en liefde gebouwd was en waarin de parochianen veel gelukkige en troostvolle momenten hadden beleefd. Een onderkomen werd gevon den in het Vincentiushuis an nex Militair Tehuis aan de Bo- gardstraat/Blindenhoek. Met behulp van enkele vrijwilligers werd het gebouw ingericht als godshuis, maar het bleef behel pen. Met takels werden de ge velbeelden van de patroonhei ligen omlaag gehaald en ge plaatst voor de gevel van de noodkerk. Zij verkeerden ech ter na verloop van enkele jaren in een zeer slechte staat en in 1944 werden zij in gruzelemen ten geslagen.Inmiddels werden plannen voor wederopbouw ge maakt. Pastoor H.H. Snel, se dert 1944 herder van de pa rochie, toonde zich een echte 'bouw'pastoor. Na de landelij ke bevrijding in 1945 trad een periode van algehele wederop bouw aan. Er moest zoveel worden hersteld Architect C.M. van Moorsel ontwierp een gebouw volgens de principes van de Bossche School. Het was een feestelijke dag voor de Middelburgse katholie ke gemeenschap, toen bisschop van Haarlem mgr. J.P. Huibers op 5 juli 1951 de plechtige con secratie verrichtte. Opnieuw beschikten de katholieken over een kerkgebouw, met aan de voorzijde de patroonheiligen Petrus en Paulus van de Am sterdamse beeldhouwer H. van Haaren. Aan het interieur werd weinig veranderd. Ter gelegen heid van het veertigjarig pries terjubileum van pastoor Snel in augustus 1958 kreeg de Mid delburgse kunstenaar Hans Heeren de opdracht een muur schildering in het priesterkoor aan te brengen. Bij het tweede Vaticaanse Concilie (1962-1965) werd bepaald dat de priester de liturgische han delingen aan de altaartafel voortaan moest verrichten met het gezicht naar de kerkgan gers gekeerd. Hierdoor moest het tabernakel de centrale plaats afstaan en werd op een zij-altaar geplaatst. De gods lamp behield wel dezelfde plaats. Maar de patroonheligen Petrus en Paulus bleven altijd de constante factor. De 'Waterstaatkerk', die in 1846 werd ingewijd en in mei 1940 tijdens het Duitse bombardement in vlammen opging. MIDDELBURG/LELY STAD In de eerste voorron de van de Drum Corps Holland kampioenschappen heeft Blue Spirit Drum Bugle Corps af gelopen zaterdag in Lelystad de eerste prijs in de A-Class ge wonnen. De volgende voorron de vindt plaats op het sportpark n Zoutelande op 29 juni. Blue Spirit wist op alle jury-onderdelen te winnen van de Nederlandse en Duitse deel nemers. Na deze voorrondes volgen er nog drie. Op 28 sep tember vindt de finale plaats, dan zijn de Nederlandse kam pioenschappen in Utrecht. Daar moet Blue Spirit de vorig jaar behaalde titel verdedigen. GOES - In de week van 23 t/m 29 juni gaan collectanten van de Nederlandse Lever Darm Stichting (NLDS) op stap. Er is 4 miljoen nodig om onderzoe ken te financieren Eén van de ziekten waarvoor dringend onderzoek nodig is, is de ziekte van Crohn. Dit is een ernstige, chronische darmont steking die meestal tussen de 15 en 30 jaar de kop opsteekt. De ziekte verwoest het leven van jonge mensen en kan met name in de puberteit leiden tot grote psychische problemen. Tijdens de actieweek is Rob (16) hét symbool voor alle jonge mensen met de ziekte van Crohn. Op posters en folders schreeuwt hij het uit: „Die darmziekte ver pest m'n hele leven, ik wou dat ze er wat voor vonden!" Tijdens de colelcteweek staat een speci aal giromummer open, giften zijn welkom op nummer 2737. MIDDELBURG De Austra- liëtour van 43 jonge rugbyspe- lers uit onder meer Goes en Middelburg gaat niet door. De organisatie komt ƒ65.000 te kort op de begroting voor de trip. RC Oemoemenoe nam samen met RC Toval uit Goes en RC Tilburg het initiatief voor een trainingsreis naar het mekka van de rugbywereld Australië. Daar zouden de jongens uit heel Nederland van twaalf tot ze ventien jaar van vrijdag 28 juni tot en met vrijdag 19 juli een rondreis maken door het land en overal tournooien en trainin gen meemaken. De reis gaat echter niet door omdat het sponsoringbueau dat door de organisatie was aange zocht, de toegezegde sponsor gelden niet hard kan maken. Een bedriijf, dat goed zou zijn voor 65.000 liet de organisatie weten nooit in de sponsoring te hebben toegestemd. De trip is nu wat de spelertjes betreft af geblazen. Extra zuur is het ook, dat de be geleiders nu ook niet mee kun nen doen aan een cursusdag in Miami, waaarmee zij een waar devol traningscertificaat had den kunnen behalen. SIXTIES - De Sixties en Seventies herelven op vrijdag 21 juni in het COC-pand aan de Lange Noordstraat in Middelburg. Op vrijdag 28 juni wordt er een Hollandse muziekavond gehouden. RECITAL - De organist Leen de Broekert speelt wer ken van J.S. Bach in de Koorkerk in Middelburg op za terdag 22 juni. Aanvang 20 uur, entree 7,50. De op brengst van het recital is voor het orgelfonds. ROMMELMARKT - Korfbalvereniging Seolto uit Vlis singen houdt zaterdag 22 juni tussen to en 15.30 uur de jaarlijkse rommelmarkt op het speeltuinterrein aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. JAC. THIJSSEWANDELING - Op zaterdag 22 juni wordt vanaf het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle een tocht gewandeld, zoals E. Heimans en Jac. Thijsse die beschreven in het boekje 'In de duinen' aan het eind van de vorige eeuw. De tocht duurt van 10.30 tot 12 uur en kost 6,50 voor volwassenen en 5,00 voor kinderen. Dit is inclusief de entree voor het museum. VERKOOP - Voetbalvereniging De Meeuwen in Zoute- land houdt op zaterdag 22 juni een rommelmarkt van 9.30 tot 14 uur op het sportterrein in Zoutelande. Om 11 uur is er een verkoop bij opbod van waardevolle spullen. LECHE - La Leche leaugue houdt vanavond een infor matie-avond over borstvoeding. Informatie tel. 593156. ROMMELMARKT - Op zaterdag 22 juni houden korf balvereniging ONDO en zangvereniging de Lofstem uit Sint Laurens hun tweejaarlijkse rommelmarkt, vanaf 9 uur op het sportparkt de Brigge. BRASSBAND Op zaterdag 22 juni houdt brassband Onda uit Middelburg een concert samen met de Groning se brassband Heman uit Zuidwolde. Het concert begint om 20 uur in de Ontmoetingskerk aan de Oosterschelde- straat in Middelburg. Aanvang 20 uur, entree een tientje. BINGO - Speeltuinvereniging De Oude Stad houdt een bingo op donderdag 20 juni in het gebouw aan de Paar denstraat. Aanvang 20 uur. VEERSE MEERMARS - Wandelsportvereniging 't Zand in Middelburg houdrt samen met de wijkvereniging Zanddijk-Veere de 9e Mars rond het Veerse Meer, een wandeltocht over 60 km. De start is om 9 uur precies bij 't Praetuus aan de Naerebouststraat in Veere. Deelname vanaf 16 jaar. BAZAR - Op zaterdag 22 juni wordt in en om het kerk gebouw De Schaapskooi bij het winkelcetrum Papegaai enburg in Vlissingen een bazar-rommelmarkt gehoude van 10 tot 16 uur. BEWUSTZIJN - Onder auspiciën van het Lectorium Rosicrucianum wordt op 24 juni een lezign gehouden in de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Mid delburg over bewustzijnsverruiming of bewustzijnsver nieuwing. aanvang 20 uur. ENGELEN - Trees Verwilligen Angeqique Sturm ex poseren in de wandelkerk in Middelburg. Het thema is Engelen/ontmoetingen met God. ZOMERKUNSTMARKT - In creativiteitscentrum Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg wordt op zaterdag 22 juni van 10 tot 17 uur een kunstmarkt ge houden. Aan de kinderen is ook gedacht. Er kunnen ook theezakjes gevouwen worden. MUZIEKSCHOOL - Leerlingen van de Zeeuwse Mu ziekschool geven op vrijdag 21 en zaterdag 22 juni een concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Aanvang 19.30 uur, entree vijf gulden, kinder tot 16 jaar betalen een rijksdaalder. POOLSE KUNST - De Poolse kunstenaars Malgorzata Mackowiak, Kinga Domanska en Halina Samorek uit Glogov exposeren in de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg. BLOEMDIJKEN - De afdeling Walcheren van de na- tuurvereniging KNNV gaat op zaterdag 22 juni op excur sie naar de bloemdijken in Zuid-Beveland. Verzamelen op de parkeerplaats aan de kanaalzijde bij het NS-sta- tion in Middelb >urg om 13.30 uur. WERKGELEGENHEID - Op 19 juni, en 3 en 10 juli worden bij Artemis, buro voor vrouwenhulpverlening, aan de Koudekerkseweg in Middelburg informatiemid dagen gehouden over het werkgelegenheidsplan 'Op spo ren'. De middagen duren van 14 tot 16 uur, kinderopvang is aanwezig. FANCY FAIR - Bij obs de Golfslag in Domburg wordt op aterdag 22 juni een fancy-fair gehouden met veel ac tiviteiten en om 16 uur de trekking van de loterij. De op brengst is gedeeltelijk voor de Clini-clowns. De dag be gint om 10 uur met een kindervrijmarkt. AMBITIE - Amateurtheaterschool De Ambitie speelt op zaterdag 22 juni en zaterdag 29 juni 'Te laat voor ge luk' naar Neil Simon in het Vestzaktheater aan het Bel- lamypark in Vlissingen. Aanvang 20.30 uur. SAMENZANG - Op zaterdag 22 juni worddt in de Nieuwe Kerk in Middelburg een koor- en samenzang- avond gehouden m.m.v. vier koren, aanvang 19.30 uur. HEEMTUIN - Op woensdag 26 juni kunt u onder lei ding van de heemtuinbeheerder een wandeling maken door heemtuin 'Hortus Zélandiae'. De wandeling duurt van 14 tot 15.30 uur en kost 6,50 voor volwassenen en 5,00 voor kinderen, inclusief museumbezoek. Aanmel den bij het Zeeuws biologisch museum in Oostkapelle. ROLSKïEN - Voor mensen met een visuele handicap is er rolskïen en langlaufen op zaterdag 22 juni. Aanvang 13.30 uur op de Atletiekbaan Vlissingen. Familie en partners zijn ook welkom. ZANGVIERDAAGSE - De EO organiseert een zoraer- zangavondvierdaagse. De derde avond in de reeks vindt plaats op donderdag 27 juni in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. De avond begint om 20 uur, maar i.v.m. ra dio-opnamen worden belangstellenden verzocht uiterlijk om 19.45 uur aanwezig te zijn. VRIJE PEUTERSPEELGROEP - Op maandag 24 juni wordt in de Vrije School aan de W. Arondeusstrat in Middelburg een informtie-avond gehouden over de Vrije Peuterspeelgroep. Aanvang 20 uur. FOLKLOREFESTIVALIn het kader van Veere 700 houdt Walacrra een folklore fetival op zaterdag 22 juni met optredens tussen 11 en 17 uur op het podium aan de Kerkstraat en het podium Kaai/havenhoofd. ROMMELMARKT - Dorpsvereniging Koudekerke houdt op zaterdag 29 juni een rommelmarkt op het Dorpsplein van 9 tot 15 uur. SINGLE Op zaterdag 22 juni begint er om 20.30 uur een dansavond in de Karolingenburcht in Oost-Souburg, georganiseerd door Single. Er is levende muziek. Toe gang 7,50. ZOMERCONCERT - Het Zeeuws Vocaal Ensemble geeft een zomerconcert in de Koorkerk in Middelburg. Aanvang 20.15 uur, entree 12,50, met CJP 10,00. SPEELGOEDBEURS - Bij De Schuur aan de Middel burgse straat in Oost-Souburg wordt op zaterdag 22 juni een kleding- en speelgoedbeurs gehouden, als ook een rommelmarkt. De markt duurt van 10.30 tot 15 uur. In schrijven kan tot 21 juni. Deelname kost 3,50 per tafel, kinderen krijgen een gratis plaatsje. KAMPVUUR - LAVA (Lesbische en andere vrouwen activiteiten) houdt op zaterdag 22 juni een kampvuur op het strand aan de Veersedam bij Vrouwenplder. Het kampvuur brandt vanaf 21.30 uur. Hapjes, drankjes, spelletjes en muziekinstrumenten zelf meenemen. JEUGDORKEST - Het Zeeuws Jeugdorkest treedt op zaterdag 21 juni op in de RK kerk aan de Singel in Vliss ingen. Aanvang 20 uur.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13