MIDDELBURGSE STUDENTEN IN OPSTAND Leerling-onderwijzers vrezen voor kwaliteit onderwijs 1 Vijf kilometer strafregels door de stad la, LEKKER VOOR GAAT ZITTEN HET WEEKBLAD WAAR JE Bellamypark op de schop J.P.A. ROSSËL Li J ivSrii n rT-Mi iiSr "C z.o-oiw»; \r*êA WtoL Betaalbare modieuz damesmode Lezing over geweldloosheid Subsidie voor Turks cultureel centrum Voordeling „treinen" is geprolongeerd Ontslagen Kinderspelen Cabaret h -4 ikjzzrr -jo& Eerste paal voor nieuwe wijkin Middelburg Voor een gesloten deur WIE TUK IS OP NIEUWS UIT EIGEN OMGEVING GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEBODE MIDDELBURG - Nadat eerder de onderwijzers massaal protesteerden te gen de bezuinigingsplannen voor het onderwijs, zijn het deze week de studen ten van de pedagogische academies die duidelijk willen maken dat ze het hele maal oneens zijn met de voornemens van de regering. Al direct nadat de plan nen bekend werden, richtten studenten van de Rijks Pedagogische Academie in Middelburg een actiegroep op. Vorige week waren ze op een landelijke bij eenkomst om landelijke acties te bespreken. Daarnaast zijn er deze week overal regionale protestmanifestaties, ook in Zeeland. De Middelburgse stu denten van R.P.A. en C.P.A. (Christelijke Pedagogische Academie) hadden de plannen al zo ver uitgewerkt dat ze als voorbeeld voor de rest van het land zullen dienen. Pim van Kampen, Jan Felius, Ad Oppeneer, Bert Wille en Petra Schneider vinden dat de bezuinigingen de kwaliteit van het onderwijs zo aan tasten, „dat alles wat de laatste dertig jaar is opgebouwd met één klap wordt weggevaagd." i ^'s we dit rw- TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN- REPARATIE L,St - L,^S- Vandaar de acties. „Denk al leen maar eens aan de verho ging van het aantal leerlingen per klas van dertig naar twee ëndertig", geeft Pim van Kampen als voorbeeld. „Dat lijkt misschien niet veel, maar het is wel zo, als je een school hebt met honderd zestig leer lingen, dat je dan twee klassen moet samenvoegen, omdat er maar vijf onderwijzers mogen zijn. Als iemand ziek wordt, zit je helemaal. Het is name lijk de bedoeling de eerste drie dagen na en de laatste drie maanden voor de zomerva kantie geen vervangers meer in te zetten. De kinderen moe ten die tijd dan over de andere klassen verdeeld worden. Je kunt toch wel nagaan wat een chaos dat zal worden." Als de plannen doorgaan, zal dit betekenen dat er per 1 augustus al ruim vierduizend onderwijzers op straat komen te staan. „En dat is nog maar het be gin. Dit aantal zal moeten worden opgevoerd tot vijftien duizend", vertelt Jan Felius. „Het is de bedoeling, dat de onderwijzers die ontslagen worden, in een soort wacht geldregeling terechtkomen. De onderwijzers met de minste dienstjaren komen het eerst voor ontslag in aanmerking. Op zo'n manier hebben alleen de oudere onderwijzers in Ne derland nog kans op een baan. Bij vacatures zullen dan eerst deze ontslagen onderwijzers aan de beurt komen en de pas afgestudeerde onderwijzers zullen geen schijn van kans hebben om ooit voor de klas te komen. Zonder ervaring ko men die niet meer aan bod." Ook de andere voorgestelde maatregelen, zoals het gedeel telijk afschaffen van de gym nastieklessen, het afschaffen van het speciale vervoer voor de gehandicapte kinderen en het terugdraaien van de voor zieningen binnen het bijzon der onderwijs, zoals het ver minderen van het aantal logo pedisten, fysiotherapeuten en het afschaffen van de zwem lessen voor deze kinderen, vinden de studenten helemaal verkeerd. „We zijn het met geen van de maatregelen eens", vertelt Ad Oppeneer. „Eigenlijk zou er helemaal niet op het onder rum natieven, maar die plannen kunnen wij niet uitwerken." Deze week willen de studen ten duidelijk maken, dat zij het niet langer nemen. Ook willen ze de zaak nog eens goed onder de aandacht van het publiek brengen. „Het is natuurlijk niet alleen voor ons belangrijk", vertelt Petra Schneider. „Iedereen die jonge kinderen heeft, krijgt er mee te maken. Wij willen door middel van onze acties al die mensen wakker schudden, zo dat ook zij gaan denken over de gevolgen die deze maatre gelen zullen hebben." De actieweek is een idee van de studenten zelf, alles wordt !ll!illlllilliltlllil!illllllllll)imillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli!l)illllflllllllll>lilllllllMy= H?llllllllllllllllillillülllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll|||||||illllll||||illlll(lil|lilil|j||||j||||illll= wijs bezuinigd moeten wor den, maar als het niet anders kan, dan toch in ieder geval niet op deze manier. Ee- pasklare oplossing voor dit probleem hebben wij ook niet; wij zijn ook geen deskundigen op dit gebied. Wel werd op de landelijke vergaderingen ge sproken over mogelijke alter- tamenweek, die deze week ge houden zou worden, is opge schoven. De directie was hier toe wel bereid." Maandag zijn in Middel burg de acties begonnen. Hier bij werken de R.P.A. en de C.P.A. (Christelijke Pedagogi sche Academie) samen. De ac ties vonden gisteren en eergis teren in de school plaats. Van daag, woensdag, trekken de studenten de stad in. Een rol- schaatsploeg zal informatie formulieren uitdelen in Mid delburg. Ook worden er van daag kinderspelen gehouden in Middelburg op de markt. Deze duren van één tot vier uur. Het is ook de bedoeling om informatie te verstrekken in stands in Vlissingen, Mid delburg, Goes en Zierikzee. ook door hen uitgewerkt. Pim: „De directie staat wel achter ons en geeft veel medewer king, Vijfennegentig procent van de studenten doet mee aan de actie. We hebben deze week uitgezocht, omdat de maatre gelen deze week in de Tweede Kamer behandeld worden. Dat betekende wel dat de ten- - 1 HMDEmtieT i I Wtn Mom dip1»»* m \r, a 1 'i\ Donderdag is er in Den Haag een landelijke demon stratie van de studenten van pedagogische academies, lera renopleidingen, werkloze on derwijzers en andere belang stellenden. Vanaf de R.P.A. in Middelburg vertrekt men met een aantal bussen naar Den Haag. 's Avonds is er van zes tot negen uur een manifestatie in de Graanbeurs op de Dam in Middelburg. Hier zullen en kele leden van het actiecomité spreken, er is een cabaretvoor stelling en de studentenband HB-Square zal voor de muziek zorgen. Bert Wille: „We hebben de acties snel moeten voorberei den, omdat we pas een week van te voren te horen kregen, wanneer de plannen in de Tweede Kamer besproken «a- 'n— IlsPwfPSll;;' zouden worde* -Ve hebben snel een aantal spandoeken gemaakt, hoedjes, strijdliede ren en dergelijke. Ook hebben we brieven geschreven naar de onderwijsspecialisten, de scholen waar wij onze prak tijklessen volgen, de ouder commissie. We schrijven ook vijf kilometer strafregels door de stad, zodat iedereen wel moet lezen, wat er aan de hand is." De acties duren deze hele mi in wHflL - iCor^mkvCTw| week. Maar ook verder in het jaar zullen de studenten blij ven protesteren, als de bezui nigingsplannen niet worden ingetrokken. „Deze week is niet het einde, maar juist het begin", zeggen de studenten. DE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 31e JAARGANG - OPLAGE 42.465 EX. WOENSDAG 9 MAART 1983 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN lillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIUIBIIIUIIIIIIIIlIHMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHHIMIIIIIllllllllllUIMIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 22.383, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 22.082, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. VLISSINGEN - De ge meente heeft een begin ge maakt met de herinrich ting mn het Bellamypark. Het park gaat op de schop" is een betere uitdrukking in dit geval. Uiteindelijk moet het er een stuk beter gaan uitzien dan in het verleden het geval was. Het zuidelijk deel, aan de kant van de Spuistraat, wordt nu meer een echt park. Het straatje dat divars door het Bellamypark heenloopt, wordt verlegd in de richting van de ha ven, zodat het zuidelijk deel groter wordt. Het zal met hoge bomen worden omzoomd, terwijl ook bolvormig gesnoeide bomen langs de grasrand van het parkje komen te staan. Vanaf de hoge rand- begroeiing wordt een naar het midden van het park lager wordende heesterbe groeiing geplant. De fon tein blijft er staan, de pa den krijgen een ander ver loop en moeten er, met kin derkopjes, ook wat fleuri ger gaan uitzien dan de as faltpaden die er lagen. Ter hoogte van het Stedelijk Museum komt dan nog een kunstwerk te staan. Het is ook de bedoeling het winkelgedeelte van het Bellamypark aantrekkelij ker te maken. De stoepen ivorden verbreed tot vijf a zes meter, zodat er meer loop- en niet te vergeten terrasruimte zal zijn. De stoepen zullen verder voor zien worden van zitjes, bloembakken en een nieu we sfeervolle verlichting. Het noordelijk deel van het park krijgt later een beurt. Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen (ook in de grote maten) maat 38 t/m 52 LANGEVIELE 57 MIDDELBURG TELEFOON 35215 (Hoek Langeviele-Geere). MIDDELBURG - Aan staande vrijdag wordt offi cieel begonnen met de bouw van de nieuwe wijk Reyersho- ve in Middelburg. Wethouder Bergshoeff van volkshuisvesting slaat om halfvier de eerste paal voor een serie van vierenzestig pre mie A-woningen, die in op dracht van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten worden gebouwd door het bouwbedrij f Delta in Middelburg. Architect is het architecten bureau Chris Smit in Leusden. Het bureau heeft veel aan- MIDDELBURG - Dinsdag 15 maart spreekt Wim Robbe van de stichting actieve ge weldloosheid in Zwolle in de grote zaal van de Getuigenis- kerk in Middelburg. Wim Robbe heeft geschiede nis gestudeerd en heeft zich gespecialiseerd in het vraag stuk van de geweldloosheid. Hij reisde een jaar lang door Noord-Amerika en Azië om daar contacten met groepen te leggen die ook voor geweld loosheid zijn. De avond in Middelburg is een initiatief van de Provinciale Interker kelijke Werkgroep Vredes- week in samenwerking met het Walchers Vredesplatform. De toegang is vrij. Ter be strijding van de onkosten zal een collecte worden gehouden. Het begint om halfacht. dacht besteed aan isolerende maatTegelen ter besparing van stookkosten. MIDDELBURG - De Turkse Werknemers Vereniging in Middelburg krijgt van het Ko ningin Juliana Fonds geld voor het inrichten van een cul tureel centrum aan de Eigen- haardstraat. De vereniging wil het geld besteden aan naaimachines voor de naai cursus voor de vrouwen, voor een schrijfmachine, tafels en stoelen, een kast en mogelijk een stencilmachine. VLISSINGEN - Afgelopen week stond in de Scheldebode vermeld dat organist Feike Asma een concert zou geven op donderdag 3 maart. Een licht verbolgen heer maakte de redactie erop attent dat dat niet klopte. Hij stond op ge noemde datum voor een geslo ten deur. Het concert bleek za terdag 5 maart te zijn. Het is helaas niet meer na te gaan hoe de fout is ontstaan; verwerkte post verdwijnt on middellijk in de bak „afge werkt" (de prullenbak). Hoe het ook zij, in elk geval onze excuses, want iedereen moet van de Scheldebode op aan kunnen. In overleg met de Nederlandse Spoorwegen hebben we besloten om de stuntaanbieding voor onze lezers te pro longeren. Op zaterdag 19 en/of zondag 20 maart kunnen lezers van dit weekblad weer gebruik maken van die spe ciale aanbieding. U kunt heel voordelig een of twee dagen „treinen" door geheel Nederland. Onze lezers mogen of zaterdag, of zon dag, of beide dagen en de reductie is niet mis. Het is dus een buitenkansje om een ver weg wonend familielid of kennis een onverwacht bezoek te brengen, naar een ontspanningsmogelijkheid te gaan en dergelij ke. De kaart voor een dag kost voor volwassenen 23,-, terwijl kinderen de dag onbeperkt treinen in Nederland kunnen meemaken voor 16,—. Wilt u beide dagen weg, of de ene dag heen en de volgende dag terug, dan betaalt u als volwassenen 38,- en als kind 19,-. De kaarten kunnen tot en met vrijdag 18 maart worden afgehaald op onze kantoren: Torenstraat 5 Vlissingen, Klokstraat 1 Goes, Zuivelstraat 26 Bergen op Zoom, Mo lenstraat 45 Roosendaal, Markt 28 Etten-Leur, Nieuwe Ginnekenstraat 41 Breda en Arendstraat 14 Oosterhout. 64-31

Scheldebode | 1983 | | pagina 1