'Mannen uiten hun emoties bij ons makkelijker, zeggen ze' Bij Matrice is de dood gewoon. ,,Het hoort bij het leven, net als geboren worden'', zegt oprichter en directeur Helen Teunissen (61). Als verpleegkundige op de afdeling kinderoncologie woon de ze vroeger vaak uitvaarten bij. Zo'n dienst, hoe keurig ook, miste vaak een ziel, vond ze. ,,En zonder goed afscheid kun je als nabestaanden niet verder met het leven. Om een mooie en persoonlijke uitvaart vorm te geven, is veel inleving nodig. Dat wilde ik bieden.'' Als eerste vrouw begon Helen 25 jaar geleden haar eigen uitvaartonderneming. Met Matrice wilde zij zich ergens in onderscheiden. ,,In het mannenbolwerk van toen was die keuze snel gemaakt: mijn bedrijf zou ik opbouwen met vrouwen.'' Het bedrijf groeide gestaag en haar wens om iedereen een persoonlijke uitvaart te gunnen, kreeg ruimte. Toch is haar missie breder: het bespreekbaar maken van dood en rouw. Juist tijdens het leven. Zo kon je op een 'inspiratiedag' bij Matrice een bloemstuk maken, een rouwkaart schrij ven of proefliggen in een kist. Ook ontwik kelde ze een 'spiekbriefje' met daarop tips hoe je om kunt gaan met iemand in rouw. Inmiddels werken er 21 vrouwen, van wie de meesten vanaf het begin. Het typeert de sfeer en de cultuur. Onderling wordt er veel gelachen, maar ook net zo makkelijk gehuild. Helen: ,,Ik ben sowieso een groot voorstander van huilen. Emoties moeten stromen. In een rouwproces is dat ook enorm belangrijk. Mannen zeggen weleens dat ze bij ons hun emoties makkelijker kunnen uiten.'' Inmiddels staat Matrice als een huis en is de noodzaak zich te onderscheiden min der. Helen: ,,Ik hecht sterk aan mensen die openstaan voor veranderingen en zichzelf willen blijven ontwikkelen. Dan pas kun je anderen ook goed helpen. Natuurlijk is Matrice nu als 'vrouwenbedrijf' nog best opvallend, maar ik vind het geen must meer. De toevoeging van een man kan vast net zo goed werken. Ook al zou het een betovering verbreken, ik ben ook wel benieuwd naar een nieuwe dynamiek.'' Helen tunissen in Matrice Schiedam ZATERDAG 6 MAART 2021 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 99