,,Ik heb veel aan die ervaringen uit mijn beginjaren gehad. Als je zo veel schreeuwen de jongeren voor je hebt gehad en biergla zen die om je oren vliegen, dan word je niet snel bang. Ik kan wel een stootje hebben. Onlangs - nou ja, het was bij een van de laatste voorstellingen, ook alweer bijna een jaar geleden potdomme - ging een man in het midden van rij 3 plots staan. Hij moest eruit, de halve rij moest opstaan, weet je wel. Door de ervaring van die beginjaren sta ik dan niet meer stijf van de spanning. Ik liep arm in arm met die man naar de uitgang, waar ik net zo lang heb gewacht tot-ie terugkwam. Beetje ijsberen, op m'n horloge kijken. De zaal vindt dat prachtig. Maar die mensen weten ook: als die kerel terugkomt, sloopt Visscher hem. Dat doe ik meestal ook, maar deze man zei echt iets lolligs toen hij terugkeerde. Dat hij het aan z'n prostaat had of zo, of dat mijn voorstel ling te lang duurde. Iedereen moest lachen, ik ook. Prima, hij wint. Ik heb 'm keurig gearmd teruggebracht naar zijn plek.'' Thuis in Veendam was Bert Visscher gek van Tommy Cooper en Monthy Python. ,,Je wist nooit wat er ging gebeuren, dat wilde ik zelf ook. Het mooiste is - nu nog - als het publiek na afloop zegt: keihard gelachen, maar ik kan je niet meer zeggen waarom. Als de mensen geen idee hebben wat er nu weer gaat gebeuren, doe ik mijn werk goed. Nee, ik ben niet de man van de mooie liedjes, of het geëngageerde cabaret. Dat kunnen anderen veel beter. Maar begin jaren 80 kwamen met Brigitte Kaandorp, Waardenberg De Jong en mijzelf arties ten op die ander cabaret maakten dan het publiek gewend was. Absurdistisch, zonder conventies en niet van dat geëngageerde.'' Na de havo doorliep Visscher de pedago gische academie in Winschoten. ,,Ik was 17, wist niet wat ik wilde en dacht: die oplei ding is heel breed en duurt slechts drie jaar. Dan heb ik op m'n 20ste een hbo- diploma en kan ik altijd nog rondkijken.'' Na de opleiding is hij twee jaar lang leer kracht in het basisonderwijs. Meer en meer treedt hij op als cabaretier. ,,Ik vond het onderwijs leuk, maar toch ook beklem mend. Je moest wel om half 8 op school zijn en na de lessen nog uren vergaderen. Dan keek ik naar buiten, naar het café aan de overkant en dacht: daar mag ik nu niet een grote cappuccino drinken. Zo'n beper king in vrijheid, dat zit mij enorm dwars. En ja, nu is het wel zo dat ik als ik weer op mag treden, ook om 8 uur in de schouw burg moet staan waar ik geboekt ben. Maar op het podium kan ik doen en laten wat ik wil, hoef ik me nergens aan te houden. En de rest van de tijd ben ik vrij om te gaan en te staan waar ik wil.'' Hij gaf zichzelf tot zijn 30ste om door te breken. ,,Ik had toen bijna een lap grond in Portugal gekocht met een vriend, waar we een camping op zouden beginnen. Toen ik oude agenda's zocht voor dit boek, kwam ik een brief van hem tegen, waarin hij schreef dat hij een echt goede baan kon krijgen. Ik antwoordde dat hij die moest aanvaarden, want dat Portugese verhaal was een onzeker avontuur. En net op dat moment begonnen de KRO en daarna de VARA mijn voorstel lingen uit te zenden en stroomden de zalen vol. Terwijl: ik heb cassettebandjes met oude voorstellingen en als ik die terug luister denk ik: dat was niet best, Visscher. Ik kwam op met een koffer vol rotzooi en wist na tien minuten eigenlijk niet meer waar ik was. De scènes duurden te lang, ik sprak te snel. Dat is met de jaren wel beter geworden. Tegelijk geldt dat het nooit te gelikt mag worden, het moet een beetje georganiseerde idioterie zijn. Ik weet op elke seconde van een voorstelling waar ik 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 92