'In een orgie van wellust smijt ik alles in de containers' EGBERT JAN en hebben we een tweede auto gekocht.'' Paula: ,,Ik vergelijk graag prijzen on line. Het geeft mij een gevoel van over winning als ik een kwaliteitsproduct scoor tegen een lagere prijs.'' Ruud: ,,Ik kies voor kwaliteitsspullen van een goed merk. Paula gaat meer voor koopjes. Ik zal niet snel een mis koop doen.'' Paula: ,,Mag ik je eraan herinneren dat je laatst via een Facebook-advertentie een elektronische fietspomp kocht bij een malafide bedrijf?'' Ruud: ,,Dat was écht oplichting. Een waardeloos pompje uit China, kostte 30 euro en het was niet het product dat ik besteld had. Ach, ik denk dat ieder een er wel een keer wordt ingeluisd.'' Paula: ,,Ik laat me niet snel verleiden door advertenties op social media. Wel bezoek ik websites als Vakantieveilin gen of Social Deal, want ik ben dol op koopjes. Over het algemeen ben ik daar tevreden over. Behalve over een onkruid brander, die deed het maar een halfuur. Gelukkig kreeg ik mijn geld terug. En pas geleden kocht ik online een 'liefdes- brug' voor tussen onze Auping-bedden, nu kunnen we makkelijker lepeltje lepeltje liggen.'' Ruud: ,,Ja, die kier was niet gezellig. Paula is meer een avondmens en ik een ochtendmens, daarom kochten we twee onafhankelijk bedienbare bedbodems.'' Paula: ,,We vullen elkaar goed aan. Ook qua geld. Ik gooi niet snel voedsel weg. Wat dat aangaat ben ik iets spaarzamer dan Ruud.'' Ruud: Ik denk dat we ongeveer 850 euro kwijt zijn aan vaste lasten, inclu sief verzekeringen, wegenbelasting en abonnementen. We kunnen ruim sparen. We willen onze kinderen financieel helpen door belastingvrij te schenken.'' Paula: ,,Veel kleding koop jij niet.'' Ruud: ,,Jij wel.'' Paula: ,,De laatste tijd niet, want ik heb meer dan genoeg. Dure sieraden bezit ik niet. Alles wat ik aan goud en zilver heb, draag ik dagelijks, al dertig jaar.'' Ruud: ,,Ik koop nooit juwelen voor Paula. Ik verwen haar liever met een dagje naar de sauna, of een etentje.'' Het vreemde aan 'deze tij den': je doet in isolement dingen waarvan je pas later ontdekt dat iedereen ze doet. Zo probeerde ik online een slimme weegschaal aan te schaffen die niet alleen gewicht maar ook vet percentage, metabolische leeftijd (wat het ook is), botmassa, eiwit en lichaamswater meet en deze onmisbare gegevens in een app opslaat. Die maakt er dan grafie ken van, kicken. Had ik gedacht, anderen bleken dezelfde droom wens te koesteren. Uitverkocht. Ik heb nieuwe verslavingen ont wikkeld, zoals elke week een keer naar het afvalbrengstation. Of twee keer, genieten. Ook daarin ben ik niet de enige. Vaak kom ik er dezelfde mensen tegen, meestal ouderen, die mij joviaal begroeten. De kortaangebonden, morsige mannen in oranje hesjes die de boel op het platform in goede banen leiden, glimlachen berus tend als ze m'n volgestouwde Prius zien. Ze checken of er iets van hun gading bij is, pikken er een gruizig schaakspel uit of een bestoft salontafeltje en maken een ruim gebaar: leefje uit, gast. Dan smijt ik in een orgie van wellust de hele augiasstal met sierlijke bogen in de containers. ,,Pap, het wordt hier steeds leger'', zegt dochter ongerust, als ze langskomt. ,,Wat ben je aan het doen?'' Allerlei ruimtes stonden tot voor kort vol met vijftien tot dertig jaar geleden ingepakte ver huisdozen en andere roerende goederen uit de huishoudens die mijn ex en ik runden voor we samen gingen wonen. Ook lag er nog onvoorstelbaar veel rest materiaal van twintig jaar huwe lijks- en gezinsleven. Inmiddels zijn berging, zolder en kruip ruimte veranderd in kerkers met kale muren. Wat voelt dat goed. Ook is er ruimte om vast te stel len dat de etenswaren die je altijd in de haast van alledag aanschafte helemaal nergens naar smaken. Stoommaaltijden, kapsalons, pizza's mozzarella, fabrieksbrood, zompige hamkaascroissants van de supermarkt, ze komen er niet meer in. Ik rijd 22 kilometer voor een bakker en een groenteboer; in 2020 gaven we volgens onder zoeksbureau GfK 30 procent meer uit in groentewinkels. De hele dag lopen we te klussen, op te ruimen, te appen, te bellen, te zoomen en te bestellen. Zijn we dan helemaal gek geworden? Waren ze in godsnaam maar voor bij, de tijden. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (67) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (26). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. egbertjan@dpgmedia.nl ZATERDAG 6 MAART 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87