Een vergeten vrucht als tuinhaag of prieel EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DER KAA je interieur op te frissen De gele kornoelje mag best uit de vergetelheid worden getild. Van de vruchten kun je sap en jam maken. Wat is fast fashion? Wat vergeten groenten zijn weten we nu wel, maar zijn er ook vergeten vruchten? Je hebt natuurlijk de juttepeer en de notarisappel, maar andere peren en appels zijn helemaal niet vergeten. Alleen het aanbod van rassen is verschoven. Er zijn drie vergeten vruchten die me te binnen schieten: de mispel, de duindoorn en de kornoelje. Over de eerste twee kan ik kort zijn: laat die vooral verge ten blijven. Mispels smaken naar zweetsokken met suiker en wie ooit het wrange sap van duindoornbessen heeft geproefd, verlangt niet naar een tweede keer - hoeveel vitamine C dat sap ook mag bevatten. Er zijn grenzen. De gele kornoelje, Cornus mas, verdient het wel uit de vergetelheid te worden opgediept. Je zou deze struik de inheemse tegenhanger van de toverhazelaar kunnen noe- ïjt men. Hij bloeit in februari, iets later dan de toverhazelaars, met bestoft gele bloemen. Dat de gele kornoelje inheems is, wil niet zeggen dat je hem overal in het wild tegenkomt. Ik heb er nog nooit een in het bos zien staan. Maar als je op kalkrijke grond woont, schijnt die kans groter te zijn. Naast zijn vroege bloei heeft Cornus mas nog andere deugden: de struik laat zich gemakkelijk in vorm knippen en het is dan ook niet moeilijk om er een stevige en ondoordringbare haag van te maken. Ook heb ik weleens een tuinprieel gezien dat helemaal uit gele kornoelje bestond. Hij draagt in het najaar overvloedig vruchten en werd daarom vroeger in boomgaarden aangeplant, vooral in Limburg, waar de vruchten gebruikt werden als vulling van de beroemde Limburgse vlaai. De vrucht is langwerpig en lijkt op een dadel, maar dan veel kleiner. De kleur is kersrood; daarom wordt de struik in het Engels ook wel cornelian cherry genoemd. De pit is naar verhouding groot en maakt wel de helft van de vrucht uit. Hoe die vruchten vroeger geplukt werden, weet ik niet. Zelf zou ik een zeil op de grond leggen en met een stok tegen de takken slaan. Waarbij ik beschermende kleding zou dragen, want kornoeljeblad en naakte huid zijn geen gelukkige combinatie. Het gekneusde blad veroorzaakt bij mij ondraaglijke jeuk. Van de kornoeljevruchtjes kun je sap en siroop maken. Of jam: doe de vruchten in een pan, kook ze kort en wrijf ze door een zeef. Neem een kilo vruchtenmoes en los daarin al roerend een pond halfzoete geleisuiker op. Wacht tot de massa is gegeleerd en doe de jam in potjes. Kornoeljejam smaakt zoetzuur en is lekker in yoghurt of bij lamsvlees. De gele kornoelje kan nu nog worden geplant. Schiet wel op, en blijf water geven totdat hij goed aan de groei is. Koop de struik zo klein mogelijk. Een kleintje slaat veel gemakkelijker aan dan een grote, groeit daarna sneller en heeft een grote in een paar jaar ingehaald. Nooit weggooien Als je uitgekeken bent op je kleding, breng het dan naar een kringloopwinkel. De kans is groot dat iemand anders er nog wel iets in ziet. Wil je er iets aan verdienen? Kijk dan op Vinted, een verkoopsite speciaal voor kleding. ,,Als je echt niets meer kunt met een kledingstuk, en ook een ander niet, gooi het dan tóch nooit in de prullenbak", benadrukt Koopman. ,,Ook al is het niet meer te dragen: breng het naar een kledingbak.'' Kleren die nog draagbaar zijn, wor den doorverkocht. Van een ander deel wordt garen gemaakt en een deel wordt gebruikt als isolatiemate riaal voor bijvoorbeeld autobanken. ,,Zo zorgen we ervoor zorgen dat er zo min mogelijk textiel in de ver brandingsoven terechtkomt'', aldus Koopman. Want voor wie zich afvraagt of het wel zin heeft om je kledingkast duurzamer te maken, heeft Koopman een duidelijke boodschap. ,,De consument heeft de machtigste positie in de strijd tegen wegwerpmode. Als niemand de duurzamere optie koopt, zal het merk uiteindelijk stoppen met produceren. Een groenere mode wereld begint dus écht bij jezelf.'' Bestel nu op pzc.nl/kunst PC ZATERDAG 6 MAART 2021 Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffe len. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. pa Het merendeel van het mode-aanbod bestaat uit fast fashion, snelle mode of wegwerpmode dus. Kleding die relatief kort wordt gedragen en daarna wordt weggegooid. Dat is mogelijk omdat kleding zo goedkoop is. „Sommige kledingstukken zijn misschien spotgoed koop, maar iets of iemand moet die prijs betalen'', legt José Koopman uit. ,,De mode-industrie is na de olie-industrie de meest vervuilende industrie ter wereld. Dat komt omdat er veel water en energie wordt gebruikt bij het produceren van kleding. Bewerkte chemicaliën komen terecht in ons watersysteem. Ook werken werknemers onder erbarmelijke omstandigheden en is er veel dierenleed." Gustav Klimt Cottagetuin Een zachte sjaal in liefst 19 kleuren die is gemaakt van 100% zuivere zijde. Pablo Picasso De droom Picasso legde de kalme en sensuele vorm van zijn muze vast in dit schilderij. Piet Mondriaan Compositie Een porseLeinen vaas naar het bekende patroon v je met de parel' uit li ld er ij van Vermeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71