Maak je kledinglcast duurzamer De voorjaarscollectie prijkt weer in de (online) etalages. Waar begin je als je geen wegwerpkleding wilt kopen en op zoek bent naar duurzamere alternatieven? We zetten enkele tips op een rij. 22 Alles om Gemiddeld hebben we 173 kleding stukken in de kast hangen We kopen gemiddeld 46 nieuwe items per jaar Gemiddeld geven we 16 euro uit aan een nieuw kledingstuk Check waar je koopt mode-industrie is complex en kent veel aspecten. Dat maakt volgens Koopman dat er geen eenduidig antwoord is op de vraag of iets duur zaam is of niet. Een stof kan bijvoor beeld duurzaam zijn, maar als deze wordt bewerkt met chemicaliën is dat belastend voor het milieu. ,,Veel merken werken eraan de impact op het milieu zo klein moge lijk te maken'', licht Koopman toe. Op hun site kun je lezen wat ze zeggen over duurzaamheid. ,,Lees met je gezonde verstand of het geloofwaardig is. Noemen ze concrete voorbeelden? Of lijkt het een gekopieerd verhaal dat op elke website zou kunnen staan? Dan kan er sprake zijn van greenwashing: een bedrijf doet zich duurzamer voor dan het daadwerkelijk is.'' Om het je makkelijker te maken, heeft een vijfkoppig Nederlands team achter de website van Fairify.io al veel uitgezocht. Op hun site kun je per merk kijken wat er bekend is over duurzaamheid, de merken zijn ingedeeld op codes van B (goed) tot E (vreselijk). Zo komen daar merken als Veja, Patagonia en Nudie Jeans als 'goed' uit de bus, terwijl er volgens hen voor onder meer Happy Socks, O'Neill en Dr. Martens nog duidelijk werk aan de winkel is: zij krijgen een E als beoordeling. Als je winkelt bij grote webshops, kun je via Fairify een extensie down loaden om te checken wat er bekend is over de duurzaamheid van je beoogde aankoop. ,,We combineren journalistiek onderzoek met slimme software en bepalen zo of mode merken goed handelen voor planeet, mens en dier'', legt medeoprichter Dominique Luttik uit. Ook het Australische platform Good on You (goodonyou.eco) zet veel modemer- Koop minder en vermaak je kleding Schrik niet: de gemiddelde Neder lander heeft 173 kledingstukken in de kast hangen. Elk jaar kopen we daar zo'n 46 items bij, die gemiddeld 16 euro per stuk kosten. Stap één is dus minder kopen. ,,Wat niet hoeft te betekenen dat je jaren in dezelfde kleding loopt'', vindt José Koopman. Zij werkte jaren als mode-inkoper en adviseert sinds 2007 producenten en merken hoe ze hun productie kun nen verduurzamen. ,,Een lange jurk die je zat bent, kun je bijvoorbeeld voor een paar tientjes laten vermaken tot mooie blouse.'' ken op een rijtje. Bij veel webshops, zoals Zalando, kun je je zoekopdracht filteren op 'duurzaamheid'. Keurmerken fabrikant mag gebruiken als mini maal 70 procent van het materiaal biologisch is. Onder meer Kuyichi, Paala en Armedangels verkopen kle ding met het GOTS-label. Daarnaast zijn er talloze kleinere ecolabels, die verschillende delen van de produc tieketen aanpakken. Een overzicht vind je op de site van Milieu Centraal (milieucentraal.nl). De ene stof is de andere niet er in acryl, nylon en polyester plastic microvezels die door wassen in onze watersystemen terechtkomen. Duur zamere stoffen zijn volgens Koop man lyocell, dat ook wel Tencel wordt genoemd, en EcoVero. Deze stoffen zijn gemaakt van houtsnippers uit duurzame bosbouw. Nagenoeg alle benodigde chemicaliën worden opgevangen en hergebruikt. En biologisch katoen is duurzamer dan gewoon katoen. Hier komen geen bestrijdingsmiddelen (pesticiden) en kunstmest aan te pas. Leen of ruil kleding Om toch (tijdelijk) iets nieuws te scoren, is ruilen en lenen van kleding een optie. Organiseer een ruilbeurs met vrienden of neem een kijkje bij een kledingbibliotheek. In 2014 opende de eerste in Nederland: Lena in Amsterdam (lena-library. com). Een uitkomst voor milieu bewuste modeliefhebbers, vertelt medeoprichter Elisa Jansen. ,,Je kunt van alles lenen: van tassen tot een speciale jurk, maar ook shirtjes en spijkerbroeken. Zolang je wilt.'' Prij zen variëren van 25 cent tot 2 euro per dag. Als je niet in Amsterdam woont, kun je het thuis laten bezorgen of, milieuvriendelijker, ophalen bij een ruilpunt in de grotere steden. ZATERDAG 6 MAART 2021 PC 173 46 16 „Honderd procent duurzame kleding bestaat niet, duurzamere kleding wel'', legt Koopman uit. De Johannes Vermee Meisje met de parel Het portret van 'Het meis 1665 is het bekendste sci GEEF ZE VAN KATOEN LISA HISSINK Een groot internationaal erkend ecokeurmerk is GOTS (Global Organic Textile Standard), dat een Let op het materiaal waar een kle dingstuk van is gemaakt. Zo zitten Elisa (r) en Diana Jansen runnen de eerste kledingbibliotheek in Nederland. foto JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70