Jan Vantoortelboom Niets ruikt lekkerder dan de geur van vers gemaaid gras In het nieuws Uit het nieuws m Kerk herdenkt slachtoffers van corona Francisca en Sofie niet naar 'Lagerhuis' DEZE WEEK IN Z. 'De klokken worden geluid 'We grepen net naast de prijs, maar dat is niet erg 2 6 JAN VERBURG: GEVARIEERD LEVEN 8 JURGEN EN LOT: 'OP RETRAITE' IN SCHERPBIER 13 MINISTER IN CRISISTIJD: HOE HOUD JE HET VOL? Daarna bracht ik het poedel naakte kieken naar de keuken Deze week was het zover. Hier had ik naar uitge keken. De eerste keer dat ik weer gras kon maaien. Dat vind ik altijd een wonderbaarlijk moment, de sapstromen die weer op gang ko men als aanloop naar de vroege lente. Niets ruikt lekkerder dan de geur van vers gemaaid gras. Of die van hooi en stro, beetje opgewarmd in zonlicht. Het zijn geuren die al duizenden jaren geroken worden, en misschien zijn ze zelfs onderdeel van ons DNA geworden. Vol goesting sprong ik op de zitmaaier, maar het ding bleef zo dood als een pier. Batterij. Door de vredig blauwe en wolkenloze lucht zag ik in de verte de kerktoren van Kloosterzande, maar ik vloekte toch, en niet één keer, maar ik ontwierp ter plekke een nagelnieuw Vlaams Vloekwoor- denboek. Het was een smerig werkje, dat moet gezegd, maar wat smaakten die kiekens lekker. Ik heb ze nooit meer zo gege ten als toen. Dat komt vast door het verse gras dat ze bij le ven konden eten. De kippenlevertjes waren het beste. En het witvlees van de borst. Daar ruzieden mijn broer en ik wel eens over. Mijn moeder at altijd het hart en ik zie haar nog steeds kluiven aan de nek en vader haalde de grap uit van de bewegende kippentenen door aan een stuk pees te trekken. Dat is wat ik dacht toen ik naar huis reed met een nieuwe batterij, die in de maaier stak, de kabels verbond, en uiteindelijk mijn langverwachte rondje reed. De rooms-katholieke kerk Oost Zeeuws-Vlaanderen H. Maria Sterre van der Zee gaat in op de vraag van paus Franciscus en her denkt vrijdag allen die gestorven zijn aan de gevolgen van het coro navirus. In Terneuzen, Aarden burg en Hulst mogen dertig men sen op aanmelding de herden kingsviering bijwonen. In Hulst is het tevens het begin van de '24 uur voor de Heer'. Vanaf twaalf uur 's middags zal de basiliek 24 uur lang open zijn voor mensen die willen bidden. ,,De klokken worden geluid en er zal speciale Requiemmuziek klinken", vertelt pastoor Wiel Wiertz. „Constant controleren we of er niet meer dan dertig mensen binnen zijn en tus- sen negen uur 's avonds en half vijf 's ochtends blijven we binnen." Wiertz zal de mis voordragen. ,,Wie in de nachtelijke uren mee wil bidden, zal zich moeten aan melden. Ik hoop dat we de hele nacht met dertig mensen samen zullen zijn in het bijzijn van het Heilig Sacrement. Het wordt echt heel speciaal. Het bidden is iets wat Jezus ook zijn hele leven deed. Wij willen ons een hele dag ver binden aan de geloofsgemeen schap." De Basiliek van Hulst zal van vrij dag tot zaterdag open zijn. In Ter- neuzen en Aardenburg begint de herdenkingsdienst vrijdag om 19.00 uur. Opgeven kan via het pa rochiesecretariaat. Voor haar computer droeg Fran cisca Buteijn (foto rechts) haar speech voor tijdens de Zeeuwse voorronde van de debatwedstrijd Op weg naar het Lagerhuis. Samen met Sofie (links) deed ze voor het Ostrea Lyceum in Goes mee met de wedstrijd. Scholen uit elke pro vincie vaardigen deelnemers af die strijden voor een plek in de lande lijke finale die op tv uitgezonden wordt. Door corona was de voorronde volledig digitaal. Hoewel dat dus anders is dan in een debatzaal, heeft Buteijn er toch van genoten. ,,Het was heel erg goed georgani seerd en mijn speech ging geluk kig goed", vertelt ze. ,,Het voelde gek om voor de computer te spee chen maar ik stond er zelfverze kerd. Als school doen wij altijd mee aan deze wedstrijd en ik keek er vaak naar op tv. Toen mij ge vraagd werd of ik wilde speechen, hoefde ik daar niet lang over na te denken." Binnen de debatgroep speecht ze vaak, dus zenuwachtig was ze niet. Ze sprak over kindhuwelij ken. ,,Ik vertelde dat ik vorige maand mijn 18de verjaardag heb gevierd en dat aan de andere kant van de wereld een man wordt uit gekozen voor een meisje dat nog jonger is dan ik. Als school scoor den we erg goed. Uiteindelijk gre pen we net naast de prijs, maar dat is niet erg. We hebben een erg leuke dag gehad." De voorronde werd gewonnen door de leerlingen van CSW Mid delburg. Zij gaan naar de landelijke finale op 9 mei. ,1. kon ie, want hij was mon teur. Dat ding deed het al tijd. Daar zat geen pietepeu terig batterijtje van slechte kwaliteit in, maar een heuse autobatterij. Ik herinner me de woensdagmiddagen dat ik met mijn fiets thuiskwam van school, de oprit opreed en hem rond het huis zag sjezen met zijn blauwe zelf gebouwde maaier, altijd op het gemakje, ook al waren er vijf versnellingen. En nadat ik die geur diep had opge snoven, liep ik monter de keuken binnen en daar stond mijn moeder grote lappen lever met uitjes te bakken. Het kon niet op op woensdagmiddagen bij ons. moesten er ook soms vetkie- kens worden geslacht. Iets wat mijn vader nooit leuk vond. En mijn broer en ik ook niet, want we moesten die beesten helpen pluimen. In de garage werd dan een grote gaspul neergepoot en een brander en daar werd een gigantische pot op gezet om water in te koken. Ik had er zeifin gekookt kunnen worden. Mijn vader kwam dan uit de tuin aanlopen, een bloedend kieken in zijn hand dat hier en daar nog wat stuipte, duwde het beest onder water, roerde er wat mee van links naar rechts en omgekeerd, een soort van waterige danse macabre, tilde de kip daarna op, liet hem wat uit- druppen en hing hem ten slotte aan één poot aan de ket- tinghaak in het plafond. Stinken dat dat deed. Mijn broer en ik, de pluimploeg, moesten dan aan de slag. Daarna bracht ik het poedelnaakte kieken naar de keuken, waar mijn moe der met een groot vleesmes stond te wachten, een gat in de kont sneed en de ingewanden eruit trok en die in een gele emmer tussen haar voeten liet vallen. ZATERDAG 6 MAART 2021 GO Bikkels KIEK! P10 9 Zo gezien Deel van de horeca kan best open 12 Saskia Noort Vrouw met een mening is zeikwijf 17 Onder politici Tweede Kamer wordt een duiventil 18 Wetenschap Vlinders: fascinerend én bedreigd 19 Eureka! Wetenschap is een teamsport Mijn vader had ook een zit maaier, zelf gebouwd. Dat Op diezelfde middagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50