Kapelle geeft zichzelf sprintetappe cadeau BARRY VAN DER HOOFT Minidocu over topmountainbiken in Zeeland 14 ZEELAND De één ontdekte het mountainbiken relatief laat, de ander al heel vroeg. Patrick Tolhoek en Milan Vader zijn de twee gezichten van de sport in een provincie zonder noemenswaardige hoogteverschillen. Zeeland is een vruchtbare bodem geworden voor mountainbiken. Die lijn begon 25 jaar geleden bij Patrick Tolhoek en beleeft nu een nieuwe piek bij Milan Vader. In een minidocumentaire op de web site van deze krant, gemaakt door Noor Dekker, vertellen beiden over hun weg naar de Olympische Spelen. De één als pionier, de an der in relatieve luxe. Vi> De eerste mountainbike van Pa trick Tolhoek heeft een jaar on aangeroerd in zijn schuur in Yer- seke gestaan. Hij had dat rare ding gekregen van Buckler, de ploeg waar hij destijds - eind jaren tach tig - profrenner was. Hij schaam de zich ervoor. ,,Het was een raar ding. Zoiets zag je niet in Yerseke. Ik was er een bezienswaardigheid mee." Maar na een jaar verstoffen ver anderde dat rapido. Tolhoek moest het wel allemaal zelf uitvo- gelen, van kleding tot materiaal, van trainingsmethodes tot trai ningslocaties. ,,Ik moest door heel Nederland reizen in mijn eentje", vertelt hij. Het bracht hem niettemin ver. Samen met Bart Brentjens werd hij het gezicht van mountainbi- ken in Nederland. In 1996 werd hij tweede van Nederland (achter Brentjens), in 1998 werd hij kam pioen (voor Brentjens) en in 2000 deed hij zelfs mee aan de Olympi sche Spelen in Sydney (met Bren- tjens). De eerste mountainbike van Mi lan Vader (25) was een leenfiets. ,,Ik ging kijken bij een training van X-treme in Goes en ik was ge lijk verkocht. X-treme heeft een belangrijke rol gespeeld in mijn carrière. Ik heb er veel plezier be leefd aan het fietsen, maar ik kon me er ook optrekken aan oudere jongens." Vanaf zijn veertiende begon de olympische droom te borrelen. Om zich optimaal te kunnen ont wikkelen ging Vader in Limburg wonen, waar de trainingsfacilitei ten optimaal waren. Inmiddels is hij tweevoudig Nederlands kam pioen. Ik heb de mooiste baan van de wereld, maar het is echt niet altijd leuk ,,Ik heb de mooiste baan van de wereld, maar het is echt niet altijd leuk. Je bent veel onderweg, in de auto en het vliegtuig. Vooral in de zomer leef ik echt uit mijn koffer. Maar met het oog op de Olympi sche Spelen in Tokio is het dat waard.'' Column @Barryvdh9 De KNVB maakte deze week wat meer details bekend over de Regio Cup. Het toernooi moet er straks - zodra de coronamaatregelen het toelaten - voor zorgen dat voetballers en voetbalsters toch nog een positief gevoel aan dit seizoen kunnen overhouden. De poules gaan uit vier tot zes teams bestaan. Probleem vanuit Zeeuws oogpunt is onder meer wel dat clubs uit de tweede divi sie tot en met de hoofdklasse bij elkaar worden ingedeeld. Dat lijkt dus een poule van twee te worden, met Hoek en Goes... Hoe het straks ook ingedeeld wordt; de opzet voor de Regio Cup deed me denken aan een toernooi dat bijna twintig jaar geleden in deze provincie werd georganiseerd. Dat moest een blijvertje worden, het Zeeuwse voetbal een impuls geven en het publiek ging er ongetwijfeld massaal op af komen. Zoals zo vaak, liep het net even anders. De Delta Zeeland Cup, met een prijzengeld van 9.000 euro, kende in augustus 2002 haar vuurdoop. Op het hoofdveld van VC Vlissingen stonden op donderdag eerst hoofdklasser Kloetinge en eersteklasser Oost- kapelle (3-0) tegenover elkaar, daarna was het de beurt aan de Zeeuws-Vlaamse hoofdklassers Terneuzen en Hoek. Het werd 3-3 en na 16 strafschoppen mocht Hoek zich finalist noemen. Twee dagen later werd Ter- neuzen derde en eindigde de fi nale tussen Hoek en Kloetinge, op een tropisch warme zaterdag avond, in 3-2. In aanloop naar de competitiestart waren het aan- Hoek streek zo 5.000 euro op trekkelijke en nuttige duels; win naar Hoek kreeg alleen wel een afzichtelijke beker. (Waar zou die zijn gebleven?) Een jaar later, bij editie twee, werd Oostkapelle vervangen door SSV'65. Spranke lend werd het nooit, tijdens die twee dagen in Vlissingen. Hoek won van Kloetinge, was in de fi nale met 5-0 te sterk voor SSV'65 en streek zo 5.000 euro op. Die finale tussen Hoek en SSV'65 bleek de allerlaatste wedstrijd ooit in de Delta Zee land Cup. De hoofdsponsor trok in februari 2004 de stekker eruit. Het gebrek aan betrokkenheid bij zowel clubs als publiek speelde daarbij een belangrijke rol, meldde het nutsbedrijf. Jammer, want naar duels tussen de hoogst spelende Zeeuwse clubs kijk ik altijd wel uit, zeker als er iets op het spel staat. Een derby tussen Hoek en Kloetinge, hoe lang is dat bij voorbeeld al geleden? Misschien staat-ie straks weer eens op het programma, in de Regio Cup. Ik hoop wel dat het voor dit toer nooi hetzelfde afloopt als voor de Delta Zeeland Cup. Eén editie van de Regio Cup lijkt me wel genoeg. Dat zou betekenen dat we van dat klotevirus verlost zijn en we ons weer op kunnen ma ken voor het échte werk. KAPELLE Kapelle huisvest op woensdag 9 juni de start van de ZLM Tour, een meerdaagse wie lerkoers door Nederland. In de avonduren wordt in de gemeente een zogenaamde sprintetappe ge houden. In het verleden startte de ZLM Tour met een proloog. De zogenaamde sprintetappe bestaat uit acht lokale rondes van elk zo'n twaalf kilometer. Na ie dere twee rondes wordt een tus- sensprint gehouden. ,,We willen dé ultieme voorbereidingswed strijd voor sprinters zijn op de Tour de France, dan moet je ook zorgen dat je een programma hebt wat dit weerspiegelt'', aldus Niels Geven, projectleider van de ZLM Tour bij organisator Libéma Prof- cycling. De ZLM Tour wordt gereden van woensdag 9 juni tot zondag 13 juni. De afgelopen jaren startte de ronde vaker in Zeeland, toen nog met een proloog: in Yerseke (2019), Westkapelle (2017), Goes (2016, 2015 en 2013). In die jaren fungeerden Tholen en Heinkens- zand als etappeplaats. Het ver- volgparkoers na Kapelle is nog niet bekend gemaakt. De keuze voor Kapelle heeft te maken met een jubileum van de gemeente. ,,In 2020 bestond de ge meente 50 jaar'', aldus burge meester Fons Naterop. ,,Door het coronavirus hebben we dit niet kunnen vieren zoals we dit voor ogen hadden.'' De ronde geldt als een cadeautje. Het centrum van Kapelle zal op woensdag 9 juni het decor worden van de sprintetappe, waarbij ook de dorpskern Wemeldinge in het parcours wordt opgenomen. De mondiale topsprinters worden er verwacht in aanloop naar de Tour. zaterdag 6 maart 2021 PM Van Tolhoek tot Vader en van Sydney tot Tokio Rudy Boogert Vlissingen Kijk op de site bij /video Tolhoek en Vader zijn dé Zeeuwse mountainbikers PATRICK TOLHOEK MILAN VADER - Milan Vader Milan Vader op het olympisch parkoers, waar hij later dit jaar hoopt mee te doen om olympisch eremetaal. foto paul raats/anp Reaio Cud Patrick Tolhoek op weg naar zijn Nederlandse titel in 1998. foto ed OUDENAARDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42