ZORGELOOS GENIETEN VAN KOZUNEN EN DEUREN. 10 ZEELAND LOKAAL 54 EXPOSITIE ROELAND VAN DER KLEY EN ANNE MANNAERTS Lokaal 54 in Terneuzen pakt stevig uit met een overzicht van het werk van galeriehoudster Anne Mannaerts en haar artistieke kompaan Roeland van der Kley. BELISOL Beiden zijn kunstenaars die ambacht en visie in spirerend combineren. Van der Kley (Wasse naar, 1960) woont in een boeren huisje met moestuin in Hoek. Hij heeft het op twee schilderijen ver eeuwigd als onderdeel van de 'Zeeuwse collectie' die hij in Ter- neuzen toont. Leven en werk gaan bij Van der Kley vloeiend in elkaar over. Want het kostuum op Zon dagse kool - een spannende uit snede van een boer met een kool in zijn handen - is van hemzelf en hij verbouwt zijn eigen groente en fruit. De Zeeuwse serie gaat over eenvoud en waarachtigheid, het verbonden zijn met de aarde. Dat is goed te zien in Aardappeloogst. Een jonge vrouw is bezig een mand te vullen met aardappels. Tegelijkertijd lijkt ze in gedachten. ,,Is dit echt wat ik wil?'', zou ze kunnen denken. Want het leven van en met het land was natuurlijk zwaar. Meer dan nostalgie Van der Kley tast met gevoelige verfstreken de werkelijkheid af. Hij roept raak een visuele illusie op, maar schildert zijn voorstelling niet dicht. De verftoets speelt sub tiel mee in zijn composities en hij daarnaar te kijken, komen in Man naerts' assemblages terug. Ik ont moet Cerberus, de driekoppige hellehond, bewaker van het do denrijk, met als romp een mal waar sigaren in werden gerold. Ook veerman Charon is van de partij. En in een gehoornde en van een kompas voorziene schedel, die zacht oplicht in het duister, zijn hoop en steun belichaamd. De as semblages van Mannaerts ont staan uit het samenspel van mate riaal en idee. Ze zijn in meer dan één opzicht verwant met het sur realisme, dat een eeuw geleden startte met het associatief samen brengen van objecten. En net als haar voorgangers spreekt ze zich in haar werk kritisch uit over de samenleving. Input-output bijvoor beeld, is een beeld waarin zij de mens neerzet als een productie machine met een twijfelachtige uitkomst. Leven en werk gaan bij Van der Kley vloeiend in elkaar over Mannaerts en Van der Kley wa ren in 2018 de drijvende krachten achter de Mathilde-manifestatie in Terneuzen. In Mathilde - Super poes geeft Mannaerts een raak beeld van deze haar tijd ver voor uit zijnde belichaming van het ex travagante society-icoon. Het is een mooi voorbeeld van de inven tiviteit waarmee zij haar beelden samenstelt. De titel ontleent zij aan een uitspraak van voormalig echtgenoot Carel Willink. Ma- thilde droeg die kwalificatie als geuzennaam. vindt mooie oplossingen voor het weergeven van stoffen en materia len. Zijn visie gaat wat mij betreft verder dan alleen het etaleren van nostalgie. Van der Kley toont op het verleden geïnspireerde beel den en stelt daarmee de vraag hoe onze tijd zich verhoudt tot de tijd die achter ons ligt. Wat zou be houden moeten blijven en wat is beter om los te laten? Op zijn web site en blog - het bezoeken zeker waard - zie je dat hij in zijn andere werk juist het speelse, de vrijheid en de fantasie verbeeldt. Verwant met surrealisme Anne Mannaerts (Dordrecht, 1946) transformeert sinds 2014 uiteenlopende voorwerpen tot aansprekende beelden. Vaak spe len schedels van dieren daarin een hoofdrol. Ze verwijzen naar leven en dood. Allerlei manieren om Belisol. Meer dan 40 jaar kozijnen en deuren zonder zorgen. i n li zaterdag 6 maart 2021 Een inspirerende combinatie Nico Out Recensie T/m 28/3. Lokaal 54, Nieuwstraat 54, Terneuzen. Op afspraak open: 0115-454629 of via annem@an- nemannaerts.nl. Recent bracht NPO mooie podcast uit over Ma thilde. www.nporadio1.nl/pod- casts/mathildes-mysterie Roeland van der Kley, Aardappeloogst. Anne Mannaerts, Mathilde - Superpoes. foto's nico out Garantie. Voor iedereen belangrijk. Zeker weten dat u jarenlang plezier heeft van uw aankoop. Ook als er iets misgaat. Belisol denkt hierin met u mee. Wij stellen hoge kwaliteitseisen aan onze producten en bijna nog hogere eisen aan onze vakkundige montage. Wij zijn overtuigd van onze kwaliteit, daarom geven wij maar liefst 20 jaar garantie*. Voor kozijnen en deuren zonder zorgen. Nodig ons uit voor een adviesgesprek bij u thuis. Ga naar belisol.nl Belisol Goes - Nobelweg 2-24,4462 GKGoes - T 0113-211 811, goes@belisol.com GARANTIE]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38