EK-blikvangers Femke Bol en Lieke Klaver over kapotgaan op de400 meter Ongekend: vijf finaleplaatsen 23 Om vanavond EK-goud te pakken moeten Femke Bol en Lieke Klaver door een muur van verzuring sprinten. De twee rijzende sterren over de hel die de 400 meter is en hun haat liefdeverhouding met de pijngrens op deze afstand. De weddenschap loopt nog. De beloofde traktatie zal er vast ooit van komen, maar tot nu toe heeft Femke Bol nog nooit overgegeven na een 400 metertraining. ,,Wel even afkloppen", zegt ze lachend. ,,Want ik zie het zeker geregeld ge beuren. Iedereen reageert er an ders op. Ik heb vaak na snelheids trainingen dat ik hoofdpijn krijg en misselijk word. Een ander ligt een uur op de grond." Vraag Femke Bol en Lieke Klaver naar de pijn van de 400 meter en de twee atletieksensaties begin nen in eerste instantie over de helse trainingen. Want om in de wedstrijd door de pijn heen te kunnen gaan, staan geregeld lood zware sessies op het programma. Een voorbeeld? 300 meter in wed strijdtempo, zo'n één tot drie mi nuutjes rust en dan nog eens 200 meter in wedstrijdtempo. ,,Verschrikkelijk", zegt Klaver over die trainingen die meestal op zaterdag plaatshebben. ,,Dan vra gen mensen daarna: wat ga je dit weekend nog doen? Nou, helemaal niks! Ik heb heel vaak gezegd: deze pijn is niet menselijk. Dan liggen we op de grond. Je hebt zóveel pijn. Je weet niet waar je moet staan, liggen, zitten, of je moet ademen." Grijnzend: ,,En je weet dat je het zelf veroorzaakt. Je doet het jezelf aan omdat je dat wilt. Dat is wel raar." Vanavond zijn de ogen op hen gericht. Bol is in het Poolse Torun favoriet voor EK-goud, trainings- genoot en vriendin Klaver is de belangrijkste uitdager. Ze zijn met hun 21 en 22 jaar de nieuwe gezich ten van de Nederlandse atletiek en nu al klaar voor internationale ti tels. De 400 meter, een onderdeel met veel aanzien, is voor hen een inspanning van iets meer dan vijf tig seconden. Welbeschouwd wordt op deze afstand van het li chaam een te lange sprint ge vraagd, waardoor er in korte tijd een enorme zuurstofschuld wordt opgebouwd en het lactaat (melk zuur) om aandacht schreeuwt en alles in het lijf tegensputtert. Het duurde even voor Klaver de 400 meter in haar hart sloot. Zij is van origine een 100 en 200 meter loopster. ,,Ja, want de 400 meter is helemaal niet leuk." Ze gaat hard van start, totdat de batterij op is, en knokt dan volop tegen de ver- l-Exk 3? moeidheid, in de hoop haar con currentes voor te blijven. Bol komt trager op gang, maar heeft door haar uithoudingsvermogen een fantastisch slot. Zij raapt haar con currentes meestal op. ,,Ik ga wel heel diep, maar het past bij mij om iets minder hard te openen." Verzuurd Outdoor bestaat de 400 meter uit één ronde, indoor uit twee rondes van 200 meter. Onlangs kwam Bol bij een indoorwedstrijd in Metz de laatste bocht uit en even schrok ze. ,,Ik dacht: oh, wow, ik ben echt heel erg verzuurd, hoe ga ik dit doen? Maar op zo'n moment geven de zwaarste trainingen ook ver trouwen. Ik weet: dit heb ik al eer der nóg erger meegemaakt." Ze trok ferm door in Metz. Dit prille seizoen liep ze in al haar vier races een nationaal indoorrecord. Er zijn manieren om met het ge voel van verzuring om te gaan, legt Bol uit. ,,Ik let vooral goed op mijn techniek. Dat ik mijn armen goed beweeg, mijn core goed aanspan. Of ik denk: shit, die concurrente komt er nog aan, doorlopen! Het helpt mij om daarop te focussen. Zo speel ik een mentaal spelletje met mezelf. Gericht op de ont spanning, en vooral niet op de ver kramping." Ook Klaver heeft een modus ge vonden om door te zetten in dat slot waarin alles - het vasthouden van de snelheid, techniek en coör dinatie - wordt bemoeilijkt. ,,Ik weet: ik moet door kunnen, deze pijn herken ik. Gewoon denken: hoe sneller ik bij de finish ben, hoe eerder ik op de grond kan zitten en naar huis en bed kan. Doorbijten." Na de finish volgt onherroepe- Het maakt mij ook zelfverzekerd. Ik vind het wel stoer dat ik zoveel pijn kan verdragen lijk dat typische beeld. Totaal moegestreden en naar adem hap pende atleten, languit op de baan 400 METER liggend. Wat Bol dan voelt? ,,Het is genoeg geweest. Ik wil dan alleen maar zo lang mogelijk op de grond liggen. Soms denk ik dat het wel weer kan, opstaan, maar dan lukt het toch nog niet helemaal. Weet je wat raar is? Als ik niet goed heb gelopen, voel ik me extra moe. Als ik wel heel hard heb gelopen, heb ik ook veel blije emoties en ben je ook minder lang kapot." Hun band met de 400 meter en het opzoeken van de pijngrens laat zich nog het best omschrijven als een haat-liefdeverhouding. Want waarom zoek je die intense pijn telkens weer vrijwillig op? Simpel, zegt Klaver: ,,Alleen zo word ik be ter. En het maakt mij ook zelfver zekerd. Ik vind het wel stoer dat ik zoveel pijn kan verdragen." zaterdag 6 maart 2021 PC 'Deze pijn is niet menselijk' Pim Bijl Rotterdam/Torun Femke Bol: ,,Ik wil dan al leen maar zo lang mogelijk op de grond liggen.'' foto anp rwr: SSbSc - Lieke Klaver TORUN De EK-finales van de 400 meter kleuren vanavond sterk oranje. Drie mannen en twee vrouwen plaatsten zich voor de eindstrijd. Dat Femke Bol en Lieke Klaver zich kwali ficeerden, was verwacht. Maar bij de mannen is sprake van een unicum: met Liemar- vin Bonevacia, Tony van Die pen en Jochem Dobber staan er voor het eerst drie Neder landse atleten in de finale van een groot kampioenschap. Tijdstip finales: 20.10 (man nen) en 20.25 uur (vrouwen). M Lieke Klaver: ,,Je hebt dan zóveel pijn. Je weet niet waar je moet staan, liggen, zitten, of je moet ademen." foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23