Race jij naar de overwinning? 22 TENNIS ABN AMRO -TOERNOOI Om zo min mogelijk volk op de baan te hebben, wordt deze week in Ahoy gespeeld zonder lijnrechters. Los van het coronavirus haalt de technologie het mensenwerk in. ,,Dit zat eraan te komen.'' Speel mee op tubantia.nl/gp-spel Het 'out' en 'fault' is elke dag door een andere fan ingesproken. Toch klinkt het in Ahoy klinisch. Maar het is wel de toekomst. Steeds meer toernooien worden gespeeld zon der lijnrechters op de baan. Corona bespoedigt een trend die al was in gezet. Het digitale systeem van lijn- bewaking wordt nu ook live ge bruikt, niet alleen meer door ten nissers om achteraf beslissingen te 'challengen'. De functie van lijnrechter sterft uit, Guido Rhijnsburger (48) kan er ook niet omheen. Bij elke editie van het ABN Amro-toernooi sinds 2000 stond hij op de baan. Voor overgebogen, handen op de knieën, volledige focus op de lijn. Ongeveer vijftien keer schopte hij het tot de finale op zondagmiddag. Reserve Dit jaar is hij een van de vijf reser- velijnrechters in Ahoy. Voor het ge val Hawk Eye Live - zo heet het systeem - uitvalt. „Volgens mij is dat nog nooit gebeurd", zegt de Lei- denaar. „Gelukkig maken we ons op een andere manier nuttig. We zitten langs de baan, wisselen de ballen, lopen met spelers mee naar het toilet, helpen de scheidsrechter als die iets nodig heeft. Ik heb me nog geen moment verveeld." De kick van het vak, legt Rhijns- burger uit, is die ene bal die met 240 kilometer per uur op je afkomt en een millimeter in of uit is, goed te zien. ,,In een fractie van een se conde zo'n bal goed zien, terwijl je 'm soms ook nog moet ontwijken." Aan de andere kant is er 'niets er ger' dan een bal fout zien en te wor den gecorrigeerd door de compu ter. Het hele stadion ziet op het grote scherm dat je ernaast zat. ,,Een kwestie van parkeren en focussen op de volgende bal. Het went. Maar je zit lekkerder in de auto terug als je zes keer 'gechallenged' bent en zes keer die ene millimeter goed hebt gezien. Dat is hetzelfde als de voetbalscheidsrechter die de hele wedstrijd niet gecorrigeerd is door de VAR." Iedereen met goed zicht kan in principe lijnrechter worden. Al is concentratie een niet te onder schatten factor. ,,Soms krijg je een halfuur alleen maar ballen die een meter in of uit zijn. Dat kan ieder een. Maar dan ineens zijn er vijf op of naast het randje van de lijn. Je kunt negen dagen lang niet verslap pen." Plusjes en minnetjes Behalve beoordelingen van de scheidsrechter op de stoel, die plus jes en minnetjes geeft aan de lijn rechters van dienst, meet Hawk Eye ook hoe iedereen presteert. De bes te lijnrechters overleven de schif ting na de donderdag en blijven in het toernooi. Belangrijk? „Natuur lijk. Niemand komt hier alleen voor de eerste dagen, iedereen wil het finaleweekeinde", zegt Rhijnsbur- ger, die ook lijnen bewaakte in de Davis Cup en bij de toernooien in Rosmalen en Amersfoort. ,,Er zijn UITSLAGEN ook Nederlandse lijnrechters die op Wimbledon hebben gestaan. Een droom is het voor mij niet, maar als ze me vragen, bel ik mijn baas wel dat ik er twee weken niet ben." Rhijnsburger werkt in de finan ciële dienstverlening. De jaarlijkse week in Ahoy noemt hij 'een mooie vakantie'. In die zin doet het hem geen pijn als lijnrechters op de grote toernooien straks inderdaad overbodig zijn. ,,Ik hoef er niet van te leven. Qua accuratesse wint het computersys teem het van het menselijk oog, zo is Hawk Eye ooit ontstaan. Met de belangen in het tennis en de ont wikkeling van de technologie zat dit eraan te komen. Iedere lijnrech ter staat liever op de baan. We ho ren bij de charme van de sport. Maar eerlijk is eerlijk: over tien jaar weet niemand dat meer." Nog twee dagen wacht Rhijns- burger in een verder verlaten Ahoy af. Technologie is ook niet feilloos. Als de computer vastloopt, zijn de lijnen bij hem in veilige handen. Maak dit jaar de GP's spannender dan ooit door mee te spelen met het GP-speL. VersLa je vrienden en maak elke GP kans op mooie prijzen. Pak jij de pole position? zaterdag 6 maart 2021 AHOY ROTTERDAM TOT EN MET MORGEN TV ZIGGO SPORT Rik Spekenbrink Rotterdam ABN Amro World Tennis Tournament Kwartfinales: Tsitsipas (Gri/2) - Chatsjanov (Rus) 4-6 6-3 7-5, Roeblev (Rus/4) - Chardy (Fra) 7-6 (2) 6-7 (2) 6-4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22