21 Van der Poel begint in Strade Bianche aan serie grote doelen Mentel is uitbehandeld Shorttrackers foutloos bij WK Formule 1 weer naar Portugal Mathieu van der Poel (26) won al zo veel en vaak. Met Strade Bianche vandaag is het jachtseizoen weer geopend. Een Nederlandse wielrenner met zo'n aura van onoverwinnelijkheid doet denken aan de succesvolle jaren 80. ,,Hij heeft het er zelf naar gemaakt.'' Een ritje in de UAE Tour? Ach, waarom niet volle bak in een lek kere waaierrit? Kuurne-Brussel- Kuurne? Gewoon een beetje lol maken met een vlucht van ruim 80 kilometer. GP Samyn? Lekker verder trainen op de kasseien en met een kapot stuur ploeggenoot Tim Merlier aan de overwinning helpen. Mathieu van der Poel heeft nog maar drie koersdagen op de weg achter de rug en steeds ging de aandacht naar hem uit. Gewoon omdat hij reed zoals hij is. Aan dachtsmagneet, zonder dat het hem ogenschijnlijk beïnvloedt. Trainen voor de grote doelen, maar vooral ook veel lol hebben. Voor Van der Poel altijd de beste benzine. Die grote doelen komen nu: volgende maand zijn titel ver dedigen in de Ronde van Vlaande ren en debuteren in Parijs-Rou- baix. Maar nu eerst Italië: over twee weken Milaan-San Remo, vandaag Strade Bianche. Het gevaar voor 'VDP' komt van Wout van Aert, zijn eeuwige ri vaal. Van Julian Alaphilippe na tuurlijk. Van Tom Pidcock, ook een bekende uit het veldrijden. Tadej Pogacar en Jakob Fuglsang zijn er. Of misschien komt de grootste dreiging wel van Bauke Mollema. Toch is Van der Poel bij de bookmakers favo riet. Het zal het aura van onoverwinne- De opening van zijn jachtseizoen? Er gaan nog wel meer renners op jacht, hè lijkheid zijn dat om hem hangt. Het doet denken aan de jaren 80, toen Nederland met Hennie Kui per en Jan Raas ook van die veel- winaars had. Het zijn de enige twee Nederlandse renners die Mi- laan-San Remo, Vlaanderen én Roubaix op hun naam brachten. Strade Bianche konden ze simpel weg niet winnen. De wedstrijd over Toscaanse heuvels en grind paden, in het hart gesloten door veel toprenners en wielerfans, be staat pas sinds 2007. ,,Het was wel een koers voor mij geweest'', zegt Hennie Kuiper (72), die ook de Ronde van Lombardije won en tweede werd in de Tour. ,,Op slechte wegen rijden vond ik mooi. Bergop rijden ook. Die twee aspecten komen samen in Strade Bianche. Het is een prachtige wed strijd, die ook wel symbool staat voor de gemoderniseerde wieler sport. Wielrennen moet knokken voor het kijkerspubliek, wereld wijd. Dan zijn dit de koersen waar je wat mee kunt win nen.'' Vanuit Nederlands perspectief vooral ook omdat Van der Poel meedoet. Het bijna nostalgische gevoel dus van eind jaren 70 en begin jaren 80, toen Nederland een wieler- grootmacht was. Kuiper: ,,Van mij mag Mathieu alle records breken, daar zijn ze voor. Ik denk dat het voor hem nu moeilijker is dan voor ons toen. De druk en de ver wachtingen zijn groter. Hij heeft het er ook zelf naar gemaakt. Dat bedoel ik op een positieve manier. Maar weet je, volgens mij wordt hij alleen maar sterker van stress. Je hebt types die dat nodig hebben om te presteren. Een teleurstel ling? Hup, stapt hij overheen. Op naar het volgende. Zeker door die strijd met Van Aert wordt er iets aangewakkerd. Wielrennen leeft. Dat is ook belangrijk om een jon ger publiek te bereiken.'' Het is verleidelijk te filosoferen over wat Van der Poel allemaal nog kan winnen de komende jaren. Qua klassiekers zal de Ronde van Lombardije, met veel hoogteme ters, volgens Kuiper het lastigste worden. ,,Maar het blijft een Van der Poel, hè. Ik heb het met zijn vader Adrie meegemaakt toen die Luik-Bastenaken-Luik won in 1988. Adrie miste eerder de boot in Parijs-Roubaix. Hij was gefrus treerd en zei: haal mij maar van de startlijst voor Luik. Gerrie Knete- mann ging met hem trainen en wist meteen: jij moet zondag ge woon rijden. Adrie reed 200 kilo meter in dienst van Steven Rooks, maar won uiteindelijk zelf.'' Toch moet de wielerfan volgens Kuiper ook realistisch blijven. Een tweede plaats is verliezen. Zeker omdat de hoofdpersoon dat zélf ook zo ervaart. Kuiper: ,,Maar hij blijft een jongen van 26. De ope ning van zijn jachtseizoen? Er gaan nog wel meer renners op jacht, hè.'' fx föÊËËk zaterdag 6 maart 2021 PARALYMPISCH Snow- boardkampioene Bibian Mental heeft uitzaaiingen in haar hersenen en behan deling is niet meer moge lijk. De 48-jarige Utrechtse heeft van haar artsen dan ook het advies gekregen om afscheid te nemen van haar dierbaren. Mentel kreeg bijna twintig jaar ge leden voor het eerst te maken met botkanker. Het leidde ertoe dat haar on derbeen geamputeerd moest worden. Ze ging door als paralympiër en won drie keer goud op de Paralympische Spelen. SHORTTRACK Suzanne Schulting is de eerste dag van de wereldkampioen schappen probleemloos doorgekomen. De Neder landse titelverdedigster sloot in Dordrecht af met een overtuigende zege in de laatste heat op de 1000 meter. Eerder was Schul- ting ook al de snelste in haar serie op de 1500 en 500 meter. Het was een foutloze dag voor de Oranje-equipe. Xandra Vel- zeboer en Selma Poutsma haalden ook op alle afstan den de volgende ronde. Bij de mannen kwalificeerden Itzhak de Laat, Sjinkie Knegt en Dylan Hooger- werf zich voor de halve fi nales op de 1500 meter en de kwartfinales op de 500 en 1000 meter. FORMULE 1 De Formule 1 gaat ook dit jaar naar Por tugal. De organisatie van de belangrijkste raceklasse in de autosport heeft be vestigd dat op zondag 2 mei op het circuit van Porti- mao de derde race van het jaar wordt verreden. Moge lijk gebeurt dat met publiek langs de baan, net als vorig jaar. Portugal huisvestte vorig jaar, in het door co rona aangepaste seizoen, voor het eerst in bijna 25 jaar weer een Formule 1- race. Het Autodromo do Al- garve was helemaal nieuw voor de coureurs. De 27.000 toeschouwers die werden toegelaten tot het circuit zagen Lewis Hami- ton winnen, Max Verstap pen werd derde. Mathieu van der Poel (donkerblauw shirt) op de voorste rij in de Strade Bianche van vorig jaar. foto cor vos 'Van stress wordt hij alleen maar sterker' Daniël Dwarswaard Rotterdam - Hennie Kuiper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21