Net doen alsof sport belangrijk is II Alfred Schreuder over zijn ervaringen in het 18 Ronald Koeman en Frenkie de Jong staan elke dag in de schijnwerpers bij FC Barcelona. Maar ook Alfred Schreuder (48) vult er gretig zijn rugzak tijdens het werken als veldtrainer. ,,Er zit nog veel meer in.'' COLUMN SJOERD MOSSOU stond: „Sporten en bewegen zijn goed voor je gezondheid. Sportverenigingen moeten voor alle kinderen toegankelijk zijn'', met daaronder een link naar het verkiezingsprogramma. Nu dronk ik op dat moment geen koffie, maar ik verzin het er toch even bij: hevig proestend ver slikte ik me in mijn ochtendbakkie. Woest vlogen de bruine spetters over de 'standpunten' in het VVD-programma, precies over het kopje 'Sport' heen, toevallig genoeg. Kort daarna checkte ik of het hier niet De Speld betrof, of een gevalletjefake news door een stel Russische trollen. Dat bleek niet zo. De VVD durft dat blijkbaar: als regeringspartij zo ongeveer elke vorm van sportbeoefening de nekslag geven, en dan in verkiezingstijd betogen hoe enorm belang rijk sport wel niet is. Dit wordt geen puur politiek stukje, stem vooral lekker wat u wilt, maar mijn dochter van zes mag al maandenlang niet naar turnen of naar zwemles. Mijn zoon van twaalf zat tot medio december nog in volle klaslokalen met dertig kinderen, maar speelt al sinds de vroege herfst geen competitie meer in de bui tenlucht. Mijn amateurvoetbal team van gemiddeld 39 jaar oud mag nog steeds niet buiten trainen, ook niet met afgesloten kleedka mers en dichte kantines. We voetballen al zeventien jaar samen, maar ik vrees ondertussen ernstig voor komend seizoen. Steeds meer verstokte voetbal vrienden twijfelen of ze nog wel door willen. De sociale binding verwatert. Het einde van JEKA 4 voelde nog nooit zo dichtbij - en dat zal voor ontel bare andere amateursportteams niet anders zijn. Nu heeft elke sector wel iets te mopperen in coronatijden, maar dit is geen sector of bedrijfs tak: dit is (breedte)sport. Een essentiële basisvoor waarde voor gezond opgroeien. Het fundament onder een fit en sociaal leven. Deze crisis heeft vrij veel duidelijk gemaakt, en heel veel niet, maar wat volstrekt helder is: om ons te wapenen tegen de volgende pandemie, moeten we nou juist gezon der gaan leven. Uit zo'n beetje alle rapporten blijkt dat er een verband is tussen het aantal coronado- den en het probleem van obesitas en overgewicht. Sporten is letterlijk van levensbelang. onze houtenklazerige premier Mark Rutte voorop. Sport werd niet aangemoedigd door te kijken naar wat wél kan, maar juist vakkundig ontmoedigd. Dat de sportscholen alweer tijden dicht zijn, vooruit, afgezet tegen de dichte cafés en beperkt geopende winkels is dat nog wel uit te leggen. Maar juist in de veilige buitenlucht zit er nog zó veel op slot, en al zo lang, dat onze unieke Neder landse verenigingscultuur kapot dreigt te gaan. is logisch en evident, hoor. Hier spreekt bepaald geen viruswappie. Maar doe niet net alsof je sport zo belangrijk vindt - wanneer je het zojuist vak kundig de nek om hebt gedraaid. Steeds meer verstokte voetbal vrienden twijfelen of ze door willen Als hij zijn vader van 73 aan de lijn heeft, zegt die soms: 'jongen, be sef wel dat je bij Bar celona werkt, hè. Pro beer vooral ook te genieten!' Zijn moeder, zijn broer Dick en zijn vrienden uit Barneveld geven Al fred Schreuder hetzelfde mee. Deze week was zo'n moment dat het kon, even zorgeloos genie ten in een roerig jaar. Bar^a haalde de Spaanse bekerfinale via een sensationele remontada tegen Se- villa. Een 2-0 achterstand uit de heenwedstrijd werd weggepoetst in de return: 3-0 na verlenging. ,,Mooi om te zien hoe spelers als Messi, Busquets en Piqué zoiets dan beleven'', vertelt Schreuder. ,,Die hebben alles gewonnen, alles al meegemaakt, maar toch zijn ze nog zo blij als kinderen. Het geeft aan dat er energie is in het elftal. Plezier. Én ontwikkeling. Tuurlijk, dit is niet het Barcelona van zeven, acht jaar geleden. Maar het team gaat echt wel vooruit. Er breekt ook weer talent door uit de eigen jeugd. Er zit nog veel meer in.'' Acht maanden is Schreuder nu veldtrainer bij één van de grootste clubs ter wereld. Een unieke kans als rechterhand van Ronald Koe man, die hij vooraf nog helemaal niet kende. ,,Ja, in algemene zin, door het voetbal, maar niet per soonlijk. Ronald zou als bonds coach een keer bij Hoffenheim langskomen, waar ik hoofdtrainer was. Maar hij kreeg het aan zijn hart, daarna kwam corona. Uitein delijk kwamen we elkaar toevallig tegen op vakantie op Ibiza.'' Ze maakten een babbeltje. Een paar dagen later ook langer in een strandtent. Het klikte. ,,Ronald zei: 'Je weet maar nooit of ik in de toe komst nog eens een veldtrainer nodig heb.' Toen kwam die 8-2 bij Barcelona - Bayern München en ging drie dagen later de telefoon: 'Wil je misschien nu al met me mee?' 'Ja, tuurlijk!', zei ik. Schreuder werkt bij Barcelona zoals Henk ten Cate ooit in een combinatie met Frank Rijkaard. Ten Cate was de eerste naar wie Schreuder belde voor tips. ,,Henk was mijn trainer bij NAC, als aan voerder praatte ik veel met hem. Twee dingen drukte hij me nu op het hart: ga niet de Nederlandse trainer uithangen in de Spaanse cultuur. En: in het begin moet je een goede relatie opbouwen met die spelers. Dan kun je langzamer hand ook kritischer zijn.'' Hij merkt inmiddels dat het exact zo werkt. ,,Messi, Busquets, Ter Stegen; dat is het allerhoogste niveau, ook in hun denken over voetbal. Het zou raar zijn als je gaat lopen schreeuwen of de wijsneus uithangt die tegen Messi zegt: 'Leo, die bal wel inspelen op het linkerbeen, hè Opfleuren Koeman en Schreuder hebben Messi zien opfleuren. Hoe is dat nou, elke dag met de beste voet baller ter wereld trainen? ,,Deze week was typerend: we deden een oefenvorm en Gerard Piqué had die bij ons nog nooit gedaan. Piqué was lang geblesseerd, dus ik wilde hem uitleggen wat de bedoeling is. Komt Messi erbij: 'Alfred, hoeft niet, ik heb hem al bijgepraat.' Dat is Messi: hij ziet alles. Hij begrijpt alles, houdt alles wat het team aangaat in de gaten en denkt al Dat vind ik het knappe nu ik er zelf middenin zit: Ronald blijft altijd kalm en rustig vooruit, zoals wij.'' Vorig seizoen werkte Schreuder bij Hoffenheim als hoofdcoach in de Bundesliga. In Nederland leidde zijn spelers- en trainerscarrière langs clubs als Feyenoord, Ajax, Twente, Vitesse en RKC. Hij kan de voetbalcultuur in drie landen inmiddels goed met elkaar vergelijken. Wat valt op? ,,Dat altijd alles maar uit willen leggen echt typisch Nederlands is. Koeman legt dingen hier soms he lemaal met uit. Bewust niet. Als internationals met een status re serve zijn, was mijn aanvankelijke reflex: uitleggen. 'Nee', zei Ronald. 'We laten hem eens even een paar dagen met rust. Laat maar prutte len, kijken hoe hij reageert.' Hij heeft zelf natuurlijk ervaren hoe het is als speler in de wereldtop.'' Onovertroffen noemt Schreuder de winnaarsmentaliteit in Spanje. Hij beaamt wat Gerard van der Lem, die ook assistent was bij Bar celona, in zijn biografie schrijft: 'Het Spaanse voetbal kon je verge lijken met een snelkookpan. Op maandag gingen de spelers erin, elke dag werd die pan een beetje heter. Als je op zondag het deksel eraf trok, sprongen er 22 moorde naars uit. De heftigheid van die wedstrijden, dat is ongelooflijk.' Schreuder: ,,Getafe, Atlético Ma drid, Bilbao; die zijn bereid om Sl- Jakobsen klaar om te fietsen Ligtlee naar BEAT zaterdag 6 maart 2021 @sjoerdmossou Het was dinsdagochtend en er kwam een promotie-tweetje voorbij van de VVD. Er Toch toonde dit kabinet zich zo ongeveer het minst sportieve clubje uit de geschiedenis, met Dat het extreem lastig laveren is tussen allerlei maatschappelijke en economische belangen, 'Bij Messi niet de wijsneus spelen' Maarten Wijffels Rotterdam/Barcelona - Alfred Schreuder Alfred Schreuder werkt bij Barcelona elke dag met Lionel Messi. ,,Hij ziet alles. Hij begrijpt alles, houdt alles wat het team aangaat in de gaten en denkt al vooruit.'' FOTO AFP WIELRENNEN Fabio Jakob sen hoopt binnenkort weer op de fiets te kun nen stappen. De 24-jarige sprinter van het Belgische Deceuninck- Quick-Step mag maan dag de hech tingen in zijn mond laten verwijderen. ,,Ik hoop dan weer te kun nen gaan trai nen'', meldt Jakobsen op zijn sociale media. WIELRENNEN Baanspecia- list Sam Ligtlee gaat voor BEAT Cycling rijden. De 23-jarige wereldkampi oen op de ki lometer tijdrit gaat bij zijn nieuwe for matie een teamsprint- ploeg vormen met Matthijs Büchli en Theo Bos. De BEAT- ploeg was na het afscheid van Roy van de Berg op zoek naar een sprinter. O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18